Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kolika vam je potrošnja goriva?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Kolika vam je potrošnja goriva?

Strane: << < .. 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 865842 | Odgovora: 2196 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6819
*.dynamic.sbb.rs.



+1454 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?11.10.2018. u 09:59 - pre 67 meseci
Problem je što ja i ne vodim nešto specijalno računa o potrošnji, vozim kako se vozi automobil od 1250 ccm tj ne očekujem ništa od njega niti tražim nešto od njega. Jeste dopumpam sve 4 gume pred dalji put, proverim ulje i tečnosti ali ne gledam preterano vremensku prognozu sem zimi zbog kiše i odrona. Troši malo jer je mala kubikaža to sam analizirao, 1.4 hdi troši još manje! Opet za druge automobile mogu samo da gledam statistike na internetu ili ovde na temi ali me definitivno ovaj motor zapanjio koliko malo troši. Lepo sam rekao u jednom trenutku da mi je jeftiniji od autobuske karte čak i na relacijama po 600 km doduše po računici dok je benzin bio 1 euro u bosni gde uglavnom sipam :)

ceo život sipam do vrha rezervoar i usput odmah obračunam prosečnu potrošnju (Ne zapisujem!), nekada preskočim naprosto zaboravim ali uglavnom me interesuje. Nije mi opsesija kako vi to pokušavate da predstavite ovde, ovo je tema kolika vam je potrošnja goriva.

A što se tiče vožnje po beogradu, pošto sam u krugu dvojke tačno znam kada i gde je gužva u saobraćaju pa ako baš moram, idem sporednim ulicama i uglavnom izbegavam gužvu tipa francuska ulica prema brankovom mostu popodne, bulevar revolucije, brankova, kneza miloša itd. Stari tramvajski most je idealan da se provučeš preko reke. Eto tu se krije umetnost štedljive gradske vožnje. Retko kada zaglavim u gradskoj gužvi. Problem je jedino kada renoviraju neke ulice ili trgove kao što je slavija ili kada kite novogodišnju rasvetu pa zatvore ulicu e to me upropaštavalo jer je bio kompletan kolaps centra grada.

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 11.10.2018. u 11:26 GMT+1]
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.dynamic.sbb.rs.



+1349 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?11.10.2018. u 11:03 - pre 67 meseci
Taj tvoj i20 je jedan od najvećih potrošača u klasi.

Zapamti to, a to što si ti uspeo sebe da uveriš u suprotno, i u razne druge nebuloze, to je druga stvar.

Bukvalno svaka reč koju napišeš pokazuje u kolikim si zabludama, pogledaj i ovo
Citat:
bordzija
A evo i snimka za nešu i javu kako juri 170, žao mi što je loša rezolucija snimano jako davno ;)

Na ovakvoj nizbrdici ja bih biciklom išao skoro 80km/h, a pogledaj, on je i tu jedva došao do 160 po brzinomeru, znači oko ne više od 150 realno.

To je i manje nego za očekivati ali mene to ne čudi, jer i20 sa tim motorom je trom. Kada sam kupovao, detaljno sam probao i i10 i i20 i odlučio se za i10 jer je puno brži i startniji, a i bolje opremljen, i10 ima dosta opreme koju i20 nema (disk kočnice nazad, intervalne brisače, džepove, fijoke, itd.)

Rekoh već, i20 je najgori Hyudaijev auto, a sa tim motorom je i trom i zato veliki potrošač. Puno bolje mu leži 1.4 VVT ali on je skuplji za preko 1000€ (što je i za očekivati, jer je jači i znatno elastičniji).

Hyundai je čak platio i kazne zbog lažiranja podataka o potrošnji, tako da koliko god ti drvio o "maloj potrošnji" i20, on troši najmanje pola litra a približnije ceo litar više nego i10 (koji nije preterano štedljiv), što je sasvim sigurno jedna od najvećih potrošnji u klasi.




 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6819
*.dynamic.sbb.rs.



+1454 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?11.10.2018. u 11:30 - pre 67 meseci
Ma nešo nije problem u automobilu već u vozaču, to sve vreme pokušavam da ti objasnim na prethodnoj strani si naveo tasta za primer i koje su mu potrošnje prilikom vožnje i10, punta i neke treće salamoreznice zaboravio sam koje :)
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
*.static.avana.rs.



+10255 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?11.10.2018. u 11:45 - pre 67 meseci
ja bih se živ usro da me neko u i20 vozi 160 km/h na nekoj nizbrdici !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?11.10.2018. u 15:58 - pre 67 meseci
Citat:
bordzija:
A što se tiče vožnje po beogradu, pošto sam u krugu dvojke tačno znam kada i gde je gužva u saobraćaju pa ako baš moram, idem sporednim ulicama i uglavnom izbegavam gužvu tipa francuska ulica prema brankovom mostu popodne, bulevar revolucije, brankova, kneza miloša itd. Stari tramvajski most je idealan da se provučeš preko reke. Eto tu se krije umetnost štedljive gradske vožnje. Retko kada zaglavim u gradskoj gužvi. Problem je jedino kada renoviraju neke ulice ili trgove kao što je slavija ili kada kite novogodišnju rasvetu pa zatvore ulicu e to me upropaštavalo jer je bio kompletan kolaps centra grada.
[
Ovu poruku je menjao bordzija dana 11.10.2018. u 11:26 GMT+1
]
Potpuno se slažem sa tobom da potrošnja u mnogome zavisi i od vozača. Ja recimo spadam u one "sa težom nogom", ali mi je to ostala naviuka iz mladosti kada sam bio lud za automobilima.

Međutim u odnosu na citirano stvarno bih voleo da te vidim kakao to izbegavaš gužvu vozeći se na posao sa Zvezdare na Novi Beograd i obratno!? Koje su to sporedne ulice kojima može lepo da se vozi? Ma to je sve zakrčeno u špicevima, nema slobodnih ulica!!! Posebno ako ideđ Gazelom i nemaš gde da pobegneš i da hoćeš. Ako nemaš obavezu pa biraš vreme to je druga stvar,ali onda to i nije prava (beo)gradska vožnja.

Ma nije ni bitno, naravno, shvatio sam poentu tvog pisanja. Nego uvek se setim jedne karikature iz Pariza od pre više decenija. Vozi čovek kabrio po gužvi, a trotoarom ide njegov poznanik. "Ajde samnom ako ne žuriš", doviknu mu vozač kabria!
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6819
*.dynamic.sbb.rs.



+1454 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?11.10.2018. u 19:37 - pre 67 meseci
Pa za svaku destinaciju imaš po nekoliko alternativa, 3 dana ideš jednom rutom, 3 dana drugom, 3 trećom i odabereš najbržu varijantu. Idem danas preko tramvajskog mosta oko 4 popodne, polagano iza busa pogledam levo, brankov ide polako, pogledam desno gazela stoji zabetonirana. Zeznem se na novom beogradu i skrenem sa tošinog bunara kod genexa prema gradu na autoput, automobili stojeeeeeeee odvojim se na prvom skretanju pa polako po nbgd do tramvajskog mosta. Za mene gazela ne postoji od podne do 8-9 uveče. U gradskoj vožnji možeš jednom da se zezneš ali ne i svaki dan onda si moron i nisi za volan.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 721
62.193.153.*



+38 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?14.10.2018. u 08:00 - pre 67 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic:


Puno bitnijih stvari u vožnji ima od toga da li si vozeći kao po jajima uspeo da potrošiš decilitar ili dva manje od nekog drugog.


Koja je poenta ljudi koji kupuju automobile sa 3 ili 4 cilindra, da se hvale brzom voznjom. I onda prolete 100km kroz ulicicu gde deca idu u skolu jer su toliko sitni i znaju da tu nema pandura.
A nekad davno si kritikovao ljude da imaju lose farove i da je to veliki uzrok nesreca.


 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?14.10.2018. u 08:20 - pre 67 meseci
Tu je poenta u ličnoj kulturi, onome što nam je majka dala u prvih pet godina života! Bez obzira koliko imate cilindera, točkova, konja ili ne znam čega lična kultura svakoga oko nas se ogleda i u vožnji. Dovoljno je samo da pogledaš kako ljudi parkiraju i sve će ti biti jasno.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.dynamic.sbb.rs.



+1349 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?14.10.2018. u 14:12 - pre 67 meseci
@radicmx

Kakve veze imaju te moje reči koje si citirao sa tim što si rekao??




@Bordžija, pomenuo si gume KUMHO KH 17, i ja sam imao te, u to vreme na zapadnim testovima bile su veoma hvaljene.

Negde posle 4-5 godina rešim da zamenim makar prednje. U nedostatku para a i da probam, kupim Tigar Sigura. Umesto idiotske originalne dimenzije 165/60 stavim 165/65.

Vožnja je momentalno postala osetno tiša, auto je mekši, bolje se drži, itd, i sve to sa smešnim Tigrom!?!

Odmah bacim Kumho, vozim tako neke dve godine i rešim da napred ponovo stavim nove, a da Tigar da prebacim nazad.

Odlučim se za Fuldu ali u dimenziji 165/70, što je značajno veća guma - i auto je progledao.

Postao je još tiši (mogu reći podnošljivo bučan), vozljiv, potrošnja se smanjila (jer je prenos duži), dobio sam bukvalno drugi, znatno udobniji auto.

Od tada za svaki auto kada kupujem nove gume gledam da kupim barem jedan broj više, značajno je bolja vožnja.

To sam već uradio i na Polo i na Passatu, ali tu sam kupio Mischelin Primacy 4 i iskustva su takva da ništa ispod toga više neću kupiti.

Štednja na gumama je jedan od najglupljih poteza, posebno ako ne voziš puno. Tada je veoma važno da imaš kvalitetne gume koje svojstva zadržavaju dugi niz godina.

Za one koji puno voze i često menju gume mogu da posluže i jeftinije, jer ih često menjaš, ali ako malo voziš, kvalitetna guma je must.

Primacy 4 205/55x16 je 8700 dinara i po meni razmišljanje o bilo kojoj jeftinijoj je bacanje para i degradacija voznih osobina auta.
 
Odgovor na temu

SaleB81
Beograd, RS

Član broj: 90990
Poruke: 337
46.240.179.*



+42 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?14.10.2018. u 16:33 - pre 67 meseci
@Nebojsa:

Ako sam dobro razumeo koristio si razlicite gume napred i pozadi istovremeno?

To nije nimalo dobro niti preporucljivo iz mnogo razlicitih razloga.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+1349 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?14.10.2018. u 16:40 - pre 67 meseci
U vožnji ima puno većih problema od neistovetnih parova guma iste klase na vozilu A segmenta.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?14.10.2018. u 19:17 - pre 67 meseci
Ne znam kako Nebojša zamišlja da se tek tako može povećati prečnik točka, (većom gumom) i time dobiti umanjena potrošnja "jer je prenos duži".

Pa da je to tako prosto, onda bi se prenos produžio u konstrukciji menjača. Eto manje potrošnje "za iste pare".
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.dynamic.sbb.rs.



+1349 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?14.10.2018. u 19:38 - pre 67 meseci
Teoretski je tako naravno ali i10 1,25 16v ima toliko snage da lagano može da ima i 10% veći prečnik točka skoro bez umanjenja performansi, što rezultuje toliko manje obrtaja za istu brzinu kretanja.

Iako to znači da će se u proseku nešto više voziti u nižim stepenima prenosa (jer je ceo prenos duži), takva konfiguracija će u rezultanti dati ipak nešto manju potrošnju.

No, razlike su svakako male rekoh da je mnogo veći dobitak u udobnosti vožnje i manjoj buci.

Mislim da to jasno ali evo da budem i sasvim precizan: svi auti koje vozim i vozio sam (a to važi i za mnoge druge) imaju aluminijumske felne. To najčešće znači da su felne barem jedan inč veće od originalnih fabričkih čeličnih, što, da bi se održao isti prečnik točka, vodi ka nižoj i daleko neudobnijoj gumi. Ovo što sam gore pomenuo, da preferiram jedan broj više gume, važi za taj slučaj.

U ostalim slučajevima, kada se voze originalne fabričke balonke na felnama manjeg prečnika (što je npr. za Passata 205/60x16), ne treba ići na još više gume, jer bi takve gume bile previsoke.

Nasuprot tome, npr. Hyundai i10 na Alu 15-ticama u originalu ima gume 175/50 !?!

Smatram da je van pameti na takvom autu voziti tako niske gume, to je robija i za auto i za putnike.


edit: slovne greške

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 15.10.2018. u 01:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

AstralPro
NS

Član broj: 73891
Poruke: 901
*.dynamic.kdsinter.net.



+288 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?14.10.2018. u 20:24 - pre 67 meseci
Citat:
bordzija:
Ja sam samo izneo podatke svoje potrošnje čemu služi ova tema. Ko kako vozi je potpuno nebitno na ovoj temi bitna je samo krajnja potrošnja. Vozim umereno, poštujem znakove i ograničenja brzine što toplo preporučujem i drugima.

Inače kada malo opuštenije vozim pobegne pola litra benzina više, na autoputu zna da srkne i 6,9 litara benzina pri brzini 130-170. Sve u svemu ja sam jako zadovoljan i čekam da se pojavi novi i30 sa ovim motorom!


Moram da odgovorim slikovito u vezi nemackih vozila i potrosnje istih. Slike su moje od pre nekih 6 godina auto je bio bmw 530d e60 160kw.

Sa svakim vozilom mozes da spustis potrosnju do neke donje granice ali pri tom rizikujes bezbednost kvaris vozilo ili jednostavno gubis zivce.

Mislim da nije bitna ni krajnja potrosnja vec bezbednost komfor i osecaj u voznji.
To sto cu ustedeti litar goriva danas uzece djavo za nesto drugo :D



 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?14.10.2018. u 21:05 - pre 67 meseci
Ja sam primetio da dizela, bar ovog mog, ne vredi voziti ispod 1500 obrtaja na malim brzinama u visem stepenu prenosa, samo u 1 ili 2 brzini. U ostalim brzinama to je jednostavno mucenje, a razlika u potrosnji je mizerna ili gotovo ne postoji ako ga vozim na 1300 obrtaja ili na 1800 kad mu je najveci obrtni momenat. Razlika je drasticna u ponasanju vozila. Na Picassu nisam imao obrtomer pa ne znam tacno kojim je obrtajima isao, ali na malim brzinama u visem stepenu prenosa ni njemu nikako nije prijalo. Za mozda 1 decilitar ili 2 max na 100km muciti motor je besmislica. U CG se vozih taksijem gde je taksista Mercedesa drzao na 1400 do 1500 obrtaja svo vreme. Toliko se jadnicak mucio uz vibracije da ne znam ni sta mu to znaci - a ukapirao sam da se trudio da drzi potrosnju ispod 5 litara. Prvi uspon i pretekne ga Puntic. Izem ti takvu voznju. Da ne govorim o tome koliki je to stres za plivajuci zamajac.
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?15.10.2018. u 08:16 - pre 67 meseci
Da podsetim starije čitaoce da je časopis Auto Motor Und Sport još davnih 70-tih napravio test minimalne potrošnje. Uzeli su nekoliko serijskih vozila (ne sećam se tipova) koja su dobro servisirali i krenuli na put svakako duži od 1.000 km. Dešavalo im se da ih je policija zaustavljala na auto putu da ih pita da li su u kvaru jer su vozili oko 60 km/h. Na kraju testa su potrošili nešto oko 4,5 l/100km. Eto, starija tehnologija je takođe mogla sa spusti potrošnju uz obilne žrtve.

Uzgred, ne verujem putnim računarima, verujem samo punom rezervoaru u dužem vremenskom periodu, jedino je to dovoljno precizno.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.mediaworksit.net.



+896 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?15.10.2018. u 08:40 - pre 67 meseci
Meni se razlikuje od 0.2 do 0.3 L na 100km, odnosno BC pokazuje toliko vise u odnosu na stvarnu potrosnju. Recimo na BC mi je pisalo 6.0, a stvarna potrosnja, od cepa do cepa je bila 5.8 L, na period od nekih 500 kilometara voznje. Nekad meri i tacno. Nije se desilo da pogresi, na duzi period, vise od 0.3 L na 100km.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6819
*.adsl.net.t-com.hr.



+1454 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?15.10.2018. u 09:21 - pre 67 meseci
Ne razumem zašto si stavljao te balonjare na auto i rizikovao da negde ostaneš bez glave? To jedino na pravcu može da se vozi, čim imaš neku iznenadnu situaciju i uradis nagli manevar automobila auto se na tim balonkama zaljulja kao jedrenjak i jedva zadržiš pravac. Imao to kada je otac stavio čitav broj višu gumu kao ti i nije mi bilo nikako zanimljivo tačnije smrzo sam se! Automobil je samo lelujao! Ako želite udobnost i manju potrošnju, promenite dotrajale amortizere, delove trapa i same felne sa gumama umesto što stavljate balone od guma!

Fulda karat je najgori plastikaner koji sam u zivotu vozio, proklizavala je i u drugoj brzini dok auto ubrzava! Tek na kiši nedaj bože kakva je, skrljo sam se na prvoj! A tek stavljene nove!
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+1349 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?15.10.2018. u 09:36 - pre 67 meseci
Joj koliko si smešan, tebi sa tvojom vožnjom u kojoj meriš svaku kap potrošenog benzina trebaju niskoprofilne gume?!

Da te podsetim da je upravo taj profil koji sam stavio na i10, imao i Golf II GTI. Ako su njemu bile dobre, sasvim sigurno će još bolje leći na I10.

Uh, zaboravio sam sa ti voziš trkački pa ti trebaju niske gume, ali i sa tom vožnjom imaš potrošnju 4,5 litre...

Btw, ne znam koju si ti Fuldu imao, savremena Fulda je svakako kraljevska guma i za Kumho, a o Tigru da ne pričam.

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 15.10.2018. u 10:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6819
*.adsl.net.t-com.hr.



+1454 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?15.10.2018. u 10:12 - pre 67 meseci
Mada iskreno bih voleo zimske gume 175/55/15 za svoj auto ali su to preskupe dimenzije. I još si imao različite dimenzije na prednjim i zadnjim točkovima... Kako si to registrovao? Pa to je tehnički neispravno vozilo za saobraćaj!

Ja evo juče izvozo 600 km srbije, bosne i hrvatske. Malo žustrija vožnja i potrošnja odmah skoči na 5,5 litara u proseku. Najgori deo kroz bosnu tamo iza foče, znači brdska potrošnja čak 6,5 litara! Na toj deonici retko kada ubacim u četvrtu brzinu. Put je jedva širok za jedan auto. Rasponi spoljašnjih temperatura od 3-4 stepena iznad nule do +18.

Ova fulda carat, po kiši auto nije mogao ni da krene:

Glup narod bira glupu vlast!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Kolika vam je potrošnja goriva?

Strane: << < .. 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 865842 | Odgovora: 2196 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.