Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?

elitemadzone.org :: MadZone :: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 66879 | Odgovora: 416 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
91.148.84.*



+4 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?03.07.2009. u 19:10 - pre 181 meseci
Citat:
pisac: DA

A ti meni odgovori: Da li ti pijan/drogiran/psihotičan voziš automobil?

1) Da
2) Ne

?


Pa eto - znaci da je validna ona statistika koju ti osporavas :)
Inace - NE.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
93.86.201.*



+7177 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?03.07.2009. u 19:11 - pre 181 meseci
Ma ko uopste dozvoljava da iskljucujemo nesto? Ti ne ides do prodavnice autom? Statistika ti govori sanse u upotrebi koju mozemo nazvati prosecnom.

Kao sto sam ti rekao - tvoje iskljucivanje podataka je jednostavno suludo, jer tako isto mozes iskljuciti sve ne-EU/USA/Japan avio kompanije i poboljsati avionski skor za red velicine.

http://en.wikipedia.org/wiki/Road_accident

Motor vehicle collisions are one of the leading preventable causes of death in the United States.[34]

Obrati paznju da pri smrtnom ishodu u sudaru obicno jedna strana nije izazivac sudara. Tako da tvoja pedantna voznja ocigledno moze poboljsati sanse za 50% - i to samo ako izuzmemo eksterne faktore kao sto su slaba vidljivost, los put i sl... sto je opet vrlo upitno da li mozemo.

Ti i tvoj stil voznje imate samo limitirani uticaj na sigurnost - ostatak je na drugim ucesnicima u saobracaju i eksternim faktorima koji su van tvoje kontrole - recimo, prosuto ulje na putu ili neki objekat ili pesak.

Tvoje "tweakovanje" statistike jednostavno ne moze da iskljuci te faktore.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?03.07.2009. u 20:55 - pre 181 meseci
Citat:
zaraza: Pa eto - znaci da je validna ona statistika koju ti osporavas :)
Inace - NE.


Ako ne voziš pijan/drogiran/psihotičan, da li onda smatraš da statistika u koju su uključene nesreće onih koji su tako vozili (njihove lične posledice, a ne posledice po druge) odražava i pravilno verovatnoću tvoje nesreće?

1) Da
2) Ne

---

Evo ovako da banalizujem: Dnevno se vozi 100 ljudi autoputem. Od toga je 10 pijano, napravi nesreću i pobije drugih 10 ljudi. Znači da dnevno pogine 20 ljudi od 100 (tj. 20%).

Ako ti ne voziš pijan, da li je verovatnoća da učestvuješ u udesu 20% ili 10%?

To pokušavam da vam objasnim, ali vam nešto baš ne ide u glavu.
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
91.148.84.*



+4 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?03.07.2009. u 21:03 - pre 181 meseci
Apsolutno da.
Ja mogu da sam trezan i spreman koliko hocu, ali ako neko fijukne u mene na semaforu, nista mi to ne vredi....
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?03.07.2009. u 21:09 - pre 181 meseci
Dobro, što se tiče navedenog banalizovanog primera, da li smatraš da je tvoja verovatnoća 20% ili 10%?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?03.07.2009. u 21:12 - pre 181 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:Obrati paznju da pri smrtnom ishodu u sudaru obicno jedna strana nije izazivac sudara. Tako da tvoja pedantna voznja ocigledno moze poboljsati sanse za 50% - i to samo ako izuzmemo eksterne faktore kao sto su slaba vidljivost, los put i sl... sto je opet vrlo upitno da li mozemo.


Grešiš.

Moja sasvim normalna vožnja po propisima odmah poboljšava šanse za 50%, jer se u statistiku trebaju računati samo žrtve istog ranga kao u avio saobraćaju. Dakle, samo žrtve, a ne i krivci.



[Ovu poruku je menjao pisac dana 03.07.2009. u 23:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 08:10 - pre 181 meseci
@pisac

Rekao sam ti da se ne blamiras.

Smejurija je za citanje ovo sto ti pises.

Tvoja "normalna" voznja, kao i moja "normalna" voznja AMA BAS NIKAKAV UTICAJ NEMAJU na bezbednost u saobracaju jer smo 0.000001% onih koji voze normalno. Nema tu price.

Inace, i tvoja voznja nije normalna. Nisi treniran za situacije pucanja spone, kugle, gume, ispadanja poluosovina, iznenadnog odrona na putu, udarne rupe, padanja grane na put, izletanja zivotinja na put, zemljotresa i bla bla bla.

Dok, piloti su trenirani za 99% uzasa koji mogu da ih zadese i u 99% slucajeva prepoznaju sta se desava i odreaguju pravilno.

Sta ces uraditi ako istovremeno krene odron, pukne ti guma i pada deblo na auto?
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
77.46.249.*



+558 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 09:07 - pre 181 meseci
Preduzece dugacke korake.
Citat:
Ivan Dimkovic: Kao sto sam ti rekao, onda mozes istu tu logiku primeniti i na avion, i opet pazljivim izborom avio kompanija dolazimo do toga da je avion opet ~1000 puta manje letalan od automobila.

A guščije pero 183 milion puta. Sve te statistike vrede samo ako se ono sto je lose ne desi tebi, a ako se desi - pisi propalo, samo u avionu pisi propalije. Bolje onda da si izvan njih.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
93.87.130.*



+7177 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 09:14 - pre 181 meseci
Citat:

samo u avionu pisi propalije.


Pa pazi, meni je isto kada sedam i u avion i u auto - i jedan i drugi su mi dovoljno sigurni. Doduse, sansa da cu da izginem u autu je nekih 1000 puta veca + postoji sansa da ostanem bogalj ali, vidis, lepota normalnog zivota je da nisi paranoik.

Metafizicku diskusiju da li je bolja 1000000:1 sansa gde ces mozda ostati bogalj i preziveti od 1000000000:1 sanse gde ces sigurno umreti ostavljam ljudima sklonim kocki i srpskom sportu prdenja u dalj :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 09:49 - pre 181 meseci
Citat:
cozmo_im: Tvoja "normalna" voznja, kao i moja "normalna" voznja AMA BAS NIKAKAV UTICAJ NEMAJU na bezbednost u saobracaju jer smo 0.000001% onih koji voze normalno. Nema tu price.


Vama to tumačenje statistike baš ne ide u glavu, jelte?

Hajde da ponovim pitanje, svima:
Citat:
pisac
Dnevno se vozi 100 ljudi autoputem.
Od toga je 10 pijano, napravi nesreću i pobije drugih 10 ljudi.
Znači da dnevno pogine 20 ljudi od 100 (tj. 20%).

Ako ti NE voziš pijan, da li je verovatnoća da učestvuješ u udesu 20% ili 10%?

Ili je verovatnoća možda neka druga? Da čujem?


Da proširim pitanje, dajte mi verovatnoću i za one koji voze pijani.

Citat:
cozmo_im:Inace, i tvoja voznja nije normalna. Nisi treniran za situacije pucanja spone, kugle, gume, ispadanja poluosovina, iznenadnog odrona na putu, udarne rupe, padanja grane na put, izletanja zivotinja na put, zemljotresa i bla bla bla.


Prvo, ne znaš za šta sam treniran (isto kao Nevena79) a koristiš svoje pretpostavke u raspravi. Nisam nikada treniran ni sa slepo kucanje, pa opet kucam slepo oko 500 znakova u minutu. Imaš li neko objašnjenje za taj fenomen?

Drugo, to je potpuno irelevantno. Ovde mi pominješ nesreće koje spadaju u neki mizerni procenat svih nesreća, i to smatraš nekakvim protivargumentom mojoj tvrdnji da se statistika pogrešno tumači kada se bezbednost automobilskog saobraćaja upoređuje sa avionskim.


[Ovu poruku je menjao pisac dana 04.07.2009. u 11:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
77.46.249.*



+558 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 12:58 - pre 181 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa pazi, meni je isto kada sedam i u avion i u auto - i jedan i drugi su mi dovoljno sigurni. Doduse, sansa da cu da izginem u autu je nekih 1000 puta veca + postoji sansa da ostanem bogalj ali, vidis, lepota normalnog zivota je da nisi paranoik.

A ko je to paranoik? Ovi sto pisu protiv aviona? Sto su paranoici, oni ladno ulaze u kola i po sto puta dnevno, idu trotoarima gde moze neka pijandura da ih zbrise, voze bicikle u guzvi zajedno sa kolima, jedu otrovnu hranu, pijance, puse, ovo, ono i ne razmisljajuci da ce sad da poginu ili da obogalje zbog tih stvari. To sto im vi dokazujete da ni oni nemaju kontrolu... eto, nad kolima, kao sto je ne bi imali u avionu, te ovo te ono, je samo silovanje price, a stvarnost je da ako hoces, 99,99% mozes da imas kontrolu nad ucestvovanjem u saobracaju kao vozac kola, pesak, bilo sta, a u avionu si samo teret. A ljudi ne vole da stavljaju svoj zivot u ruke nekog drugog, bilo gde i u bilo cije, i to je izvor cele ove price. U autobus, voz ili kamion imaju malo vise poverenja jer su to najveca kopnena vozila, koja mogu da zbrisu bilo koje drugo vozilo, osim isto tako velikog, a da dva takva vozila nalete jedno na drugo se desava isto toliko cesto kao i avionske nesrece. Eto, vi imate poverenje u do jaja obucene belozube pilote i u tu slakameriju koja nikako ne moze da se pokvari iz cista mira, po vama, ne smeta vam da u tome budete samo cargo, a neki drugi nemaju poverenja ni u koga, i to je to. Nisu "team player" - i kao ovaj dole, sta da radis. Mora da su divljaci i mora da ih treba zarobiti.

 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.225.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 13:10 - pre 181 meseci
Citat:
A ljudi ne vole da stavljaju svoj zivot u ruke nekog drugog, bilo gde i u bilo cije, i to je izvor cele ove price.


Tako je: bazicno nepoverenje u druge ljude (u ovom slucaju
u obucenog pilota)- ali to je vec domen psihologije i nema veze
sa brojkama vezanim za udese koji su se stvarno desili ;)

Citat:
Dnevno se vozi 100 ljudi autoputem.
Od toga je 10 pijano, napravi nesreću i pobije drugih 10 ljudi.
Znači da dnevno pogine 20 ljudi od 100 (tj. 20%).


LooooooooL.


[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 04.07.2009. u 14:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
77.46.249.*



+558 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 13:20 - pre 181 meseci
Pa ono o tome se uvek i prica, a ne o brojkama. Neki drugi uvode brojke u pricu da dokazu nesto, a cinjenica je da ce uvek vecina da bude nepoverljiva prema bilo kojoj skalameriji u koju treba da turi svoju cijenjenu pozadinu pa da je neko drugi vozi. Sto je veca verovatnoca da se nesto lose njima desi u slucaju nesrece te skalamerije, to manje ta vecina ima poverenje u nju. Kad avion ima nesrecu svi poginu, oni koji prezive su nebitni, to je nekoliko njih za 50 godina, a kad nesrecu ima voz ili autobus ili cak i kola (u odnosu na dnevni broj auto - nesreca) prezivi 90% njih, i zato ljudi vise poverenja imaju u vozove i autobuse, pa i u kola, jer racunaju ako nesto i bude, oni ce biti medju onih 90% koji ce da prezive. Ne svidja im se da budu medju 100% koji poginu kad avion padne. Takvi su oni.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
77.46.249.*



+558 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 13:26 - pre 181 meseci
Citat:
Kernel-1: Tako je: bazicno nepoverenje u druge ljude (u ovom slucaju u obucenog pilota)- ali to je vec domen psihologije i nema veze sa brojkama vezanim za udese koji su se stvarno desili ;)

I sto meni ovo nekako prekorno zvuci? Jel nemaju razlog sto su nepoverljivi prema drugim ljudima? Pa najgori zverovi su ljudi, to se zna od uvek, homo homini lupus, jos su Latini rekli, nema tu. Znaci da to nepoverenje nije neosnovano. Ali dobro, uvek mogu da idu na one kurseve kod fensi pomodara, ona dresura sa padanjem unazad pa da te neko zadrzi, iz filmova. Ma bjaaaži ba, bjaaaaaži. Ma mi smo ti ovde mnogo bre geaci za to. Sirovine. Nema od nas nista.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.225.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 13:27 - pre 181 meseci
Citat:
Pa ono o tome se uvek i prica, a ne o brojkama.

A, ne o tome bi se pricalo da se tema zove "Iluzije o najbezbednijem prevoznom sredstvu" ;)
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
77.46.249.*



+558 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 13:52 - pre 181 meseci
Citat:
Kernel-1: A, ne o tome bi se pricalo da se tema zove "Iluzije o najbezbednijem prevoznom sredstvu" ;)

Iluzije ili ne, ali ja necu da poginem u avionskoj nesreci, eventualno ako padne avion na mene, a mozda neko od ovih branilaca aviona koji se stalno voze u njima pogine, odakle znas. Ne zelim nikome da pogine, pazi, ali nesto mnogo poceli da padaju. Ja bih dva puta razmislio, cak i da sam se vozio do sad u avionima. Moze i meni da padne saksija na glavu, znam. Zato i ne hodam ispod terasa, to jest ispod spoljnih ivica terasa, sto sam video jednom kad je pala saksija, ne neciju glavu, ali ispred coveka. Zasto bre da si turam uzicu na žar. Nema potrebe. A te brojke i ta bezbednost, pa kao i sve u zivotu, i to je relativno.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
77.46.249.*



+558 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 13:56 - pre 181 meseci
Citat:
Kernel-1: ... (u ovom slucaju u obucenog pilota)...

I sta pa ovo znaci, jel to treba da jos vise izvrgne ruglu ove koji nemaju poverenja u sve to? Pa sta ako je pilot obucen? Svi su za nesto obuceni pa svakodenvno obuceni lekari ubijaju ljude, masine se lome iako ih je prekontrolisao obuceni mehanicar, nestaje struja iako obuceni radnici odrzavaju postrojenja...
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.225.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 14:57 - pre 181 meseci
Citat:
Iluzije ili ne, ali ja necu da poginem u avionskoj nesreci


E, vidis, upravo ova recenica govori da problemu pristupas
egocentricno ("ja necu da..."), a da bi procenio ispravno
ili uporedio objektivnije neke pojave, moras biti u stanju da se
decentriras, tj. zauzmes poziciju neutralnog posmatraca, ili,
da budem konkretniji - zamisli da ti je "odstranjen centar za strah",
onako hipoteticki. Cime bi se vozio onda, kada moras da odlucis
samo na osnovu brojki iz statistickih zapisa? :)
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 15:01 - pre 181 meseci
Trazis nemoguce. Trazis od leslija i mihaela da racionalno i razumno razmisljaju.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
77.46.249.*



+558 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 15:37 - pre 181 meseci
Nemas pojma. Ja ne osporavam vase procente. Sta hoces da ti kazem, da je avio saobracaj bezbedniji od automobilskog kad se gledaju vasa pismena i brojke? Pa ja sam to hiljadu puta vec rekao da ne sumnjam u te statistike, samo sto su meni one glupe, jer mogu i 100% da budu sigurne, ja necu da stavljam sebe u ruke drugome i tacka. Bas me briga, neka je taj Rambo, Dzejm Bond, Svarceneger i Brus Vilis zajedno. Evo, namerno nisam iz matematike hteo da radim zadatak iz statistike i verovatnoce na ispitu zato sto je meni to glupo i tacka. To nije stvarno. Eto, polozih i bez toga.

A cime bi se vozio? Nicime od ponudjenog. Ja nemam potrebu da idem bilo gde da bih bio zadovoljan, nisam imao i necu ni imati. Meni i ovde lepo. A i kad bih isao negde, isao bih vozom, klaj, klaj. Meni je to zanimljivo, i uvek sam vise voleo sam put nego da stignem tamo gde sam posao. Sta cu tamo da radim, dosadno, svuda uvek isto i svaki dan isti.

I normalno je da se pristupam svemu egocentericno. Nego kako da pristupam, kernelocentricno? Sto se neutralnosti tice, Ima jedna izreka, kaze sve te neutralne bi trebalo prve, 25 po turu. Cemu uopste sluze te price iz neutralnog ugla? Da se u kruzocima napredne kapitalistocke omladine prave zidne novine, uz mudro klimatanje glavom kad se znalci okupe pa divane neutralno? Gluposti. Eto vidis na ovom primeru, mogu da se svi neutralni ovoga sveta postave na glavu, ja u tome necu da se vozim i šlus. Pivo cu da prihvatim, dok me ubedjuju, da ne sedimo dzabe.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 66879 | Odgovora: 416 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.