Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?

elitemadzone.org :: MadZone :: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 66887 | Odgovora: 416 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.225.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 15:53 - pre 181 meseci
Citat:
nego kao da pristupam, kernelocentricno?

:)))
Citat:
Ja nemam potrebu da idem bilo gde da bih bio zadovoljan, nisam imao i necu ni imati. Meni i ovde lepo.


To je ta... konacna misao :D
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
77.46.249.*



+558 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 16:24 - pre 181 meseci
Pa sta, jel to nesto lose mozda? Doduse, evo, priznajem, i ja sam jedno vreme bio kao neki od ovih sto su uznemireni pa im sve nesto ne valja tu gde su, a sad kad sam opet normalan, mogu da kazem da je mnogo lepo biti ja.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.225.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 16:43 - pre 181 meseci
Ne znam zašto, ali mi sad na um pade jedan deo od Daglasa Admasa:

"Ali nije se Artur osećao tako veselo zbog svih tih pastoralnih radosti.
Upravo je došao na izvrsnu zamisao o tome kako da izađe na kraj sa
užasnom, usamljeničkom izdvojenošću, morama, neuspesima u svim
pokušajima uzgajanja biljaka i potpunoj zaludnosti i besmislenosti
njegovog života ovde na Zemlji: rešio je, naime, da poludi."

Ja mislim Lesli, da ako i ti ne rešiš isto, nećemo nikako biti u
mogućnosti da se nosimo sa tvojom novo-stečenom normalnošću :))

(šala - mala)
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 17:40 - pre 181 meseci
@Ivan Dimković
@Kernel-1
@Cozmo_im
@zaraza

Momci, niste mi odgovorili na ono moje pitanje. Vrlo je prosto, da ne kažem banalno.

- Dnevno se autoputem vozi 100 ljudi.
- Dnevno 10 pijanih napravi udes i ubije sebe i još po jednog vozača u drugom vozilu. Znači dnevno 20 mrtvih.
- To je statistički 20% mrtvih odnosno 20% šanse za smrt na autoputu.


E sada pitanja:
1) Kolika je verovatnoća da pogineš ako NE voziš pijan?
2) Kolika je verovatnoća da pogineš ako voziš pijan?


Eto, svo vreme mi naturate na nos kako ja lupetam gluposti u vezi statistike, i da tu nema nikakvog pogrešnog tumačenja i koječega, odnosno da statistika ne može nikako pogrešno da se tumači jer je sve jasno i vrlo logično na prvi pogled. Pa da vidim vaše cenjeno mišljenje o ovoj banalnoj statistici.

Da vidim te vaše odgovore, pa da zaključim kako vi u stvari zaista znate o čemu pričate.
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
195.252.127.*



+26 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 17:52 - pre 181 meseci
20 % u svakom slucaju, jer kada dodje do kolizije nema nikakve veze ko je koga udario, (pijan treznog ili obrnuto), znaci i jednom i drugom su sanse 1:5 jer njih dvojica cine petinu od 10 ljudi ukupno, a sto je je'l 20%.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 18:00 - pre 181 meseci
Sačekaću i ostala mišljenja, pa ću vam otkriti tajnu
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 18:04 - pre 181 meseci
@pisac,

Ti umanjujes sanse iskljucivo za ono na sta ti mozes da utices - dakle, ti si 1/100 od ucesnika u saobracaju i za toliko % max mozes smanjiti svoje sanse da pogines.

U praksi je situacija kompleksnija, posto su faktori koji uticu na fatalni sudar daleko kompleksniji - ali poenta je ista.

http://www.b92.net/info/vesti/...category=167&nav_id=369451

Citat:

Sofija -- Sedam državljana Turske, uključujući i jedno dete, poginulo je u sudaru u Južnoj Bugarskoj, kada je nemački minibus udario u autobus "Argus tursa".

Portparolka bugarske policije Nina Nikolova izjavila je da su poginuli Turci iz Nemačke putovali u Tursku na odmor, a da je nesreću po svemu sudeći, izazvao vozač minibusa dok je preticao autobus.


Bilo bi lepo da objasnis tvoju matematiku vozacu Argus Tursa, posto su poginuli svi u minibusu (koji je kriv) ali i u autobusu. Verujem da ce te saslusati :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.225.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 18:36 - pre 181 meseci
Heh... ova tema ce da se pretvori do kraja u crnu hroniku
automobilskih i avionskih nesreca, sto mozda i nije lose, jer
kad bi preneli ovako svaku vest o pogibijama na putevima,
napunili bismo jedno 10 boinga za 2-3 dana, sto bi valjda trebalo
da bude dovoljno da pokaze nesto...

Citat:
An average of 114 people die each day in car crashes in the U.S.


ili u prevodu 114 osoba dnevno "ode u statistiku" u USA u auto nezgodama.

A, za avione:

Citat:
This amounts to a 0.00003% chance of being seriously injured or killed in a commercial aviation accident. This is far less than any other mode of transportation. [Source: NTSB, Passenger Fatalities, 1982 through March 2001.



http://www.ntsb.gov/aviation/Paxfatal.htm - detaljno.

http://www.ntsb.gov/aviation/Stats.htm

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 04.07.2009. u 19:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 18:41 - pre 181 meseci
Jel imate vi odgovor na ovo moje konkretno i jednostavno pitanje ili ćete i dalje razglabati o tome kako nisam u pravu, bez ijednog dokaza da vi uopšte znate o čemu pričate?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 18:47 - pre 181 meseci
Ja sam ti dao konkretan odgovor - ako si uzeo 100 vozaca, i ti si savrsen, to je 1/100 manje sanse :)

Citat:

U nezgodi, koja se dogodila kod bugarsko-turske granice, povređena je i devojka koja je vozila automobil iza minibusa u kome su bili turski državljani.


Bog te mazo - nemacki minibus ne samo da je pobio njegove putnike i 7 putnika u autobusu - vec je i povredio devojku koja je vozila iza minibusa.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 19:13 - pre 181 meseci
Pretpostavljam da tvoj odgovor znači 20% - 1% = 19%

Odgovor nije tačan.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.225.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 19:42 - pre 181 meseci
Dimke, imas li jos kose na glavi? :D
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 19:52 - pre 181 meseci
Nema bre ništa od vas. Samo prosipate predrasude, a ne možete da sastavite jednu prostu računicu verovatnoće. I onda meni naklapate kako ja nisam u pravu. Evo vam rešenja, jer od vas neću čuti ništa konkretno još za 300 postova:

---

Statistika koju bi ste vi uporedili sa avionskim saobraćajem kaže da dnevno u automobilskom saobraćaju gine 20% ljudi. I to je to, vi smatrate da je to dovoljno za pravilno upoređivanje avionskog i automobilskog saobraćaja.

Medjutim

Ovde imamo krivce koji prave udes (pijani) i žrtve koji stradaju kao posledica greške onih koji su napravili udes. Svi su oni strpani u tih 20% smrti. Ako vi vozite uvek trezni, naravno je da za vas neće važiti onih 20%, jer vi nikada ne možete biti krivac:

Od 100 ljudi, 10 pijanih napravi udes u kome ubije sebe i još po jednog čoveka. To znači da će 10 pijanih poginuti svojom krivicom. Ostaje 90 ljudi od kojih će 10 će poginuti tudjom krivicom. Verovatnoća za vas kao treznog vozača da poginete svakog dana na autoputu je 10/90=11.11%.

Ako slučajno vozite pijani, vi imate šanse da poginete i kao krivac i kao žrtva. Znači, ako niste u onih 10 koji naprave udes i ubiju još ponekog, onda možete biti u onih drugih 10 u koje se spucao neki od pijanica. Znači vaše šanse kao pijanog vozača su upravo one koje su navedene na početku: 20/100=20%

Šta iz ovoga možete zaključiti? Pa možete zaključiti to da ako prostu i neobrađenu statistiku smrtnosti drumskog saobraćaja upoređujete sa smrtnošću avionskog saobraćaja, dobićete poređenje koje je realno samo za prosečnog vozača koji je možda pijan, možda drogiran, možda besan, možda samoubica, možda neodgovoran, a možda i odgovoran. Takođe možda vozi neispravna kola, možda ovo možda ono, a možda je i sve savršeno. E, to je prosečan vozač i statistika koja važi samo za njega. Ali, kažite dragička: Prosečan vozač praktično i ne postoji. Postojite samo vi kao vozač sa svojim vrlo određenim karakteristikama, i postoji vaše vozilo kao vozilo sa svojim određenim održavanjem i ispravnošću. Za bukvalno svakog vozača onaj procenat koji je pravljen za prosečnog vozača u stvari ne važi i za njega, već važi neki drugi procenat koji zavisi od karakteristika tog vozača i njegovog vozila.

Tako da, ako vi vozite trezni, nedrogirani, opušteni, koncentrisani, sa ispravnim kolima, statistika je za vas daleko povoljnija od one koju slušate i čitate u medijima.

A kažite još jednom dragička: Sve to ne važi u avionskom saobraćaju. Tamo ste vi uvek prosečan putnik, i ništa ne zavisi od vas.

---

Inače, još veća greška u tumačenju statistike je poređenje baba i žaba. Kada bi iz statistike izbacili i sve nesreće koje se dešavaju upotrebom vozila u situacijama koje nemaju alternativu u vidu avionskog saobraćaja, onda bi se statistika još drastično poboljšala. Saobraćaj u gradu je upravo to! Hans leti avionom do Minhena, a onda sedne u taksi da se preveze do kuće, i pogine. Kako onda ta njegova smrt može da ulazi u statistiku koja govori da je avionski saobraćaj sigurniji, kada je on upravo avionom doputovao? Od čega sigurniji, od vožnje taksijem po gradu? Na koji način to može da se leti avionom po gradu?

[Ovu poruku je menjao pisac dana 04.07.2009. u 21:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.225.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 20:11 - pre 181 meseci
Citat:
Verovatnoća za vas kao treznog vozača da poginete svakog dana na autoputu je 10/90=11.11%.

Citat:
Znači vaše šanse su upravo one koje su navedene na početku: 20/100=20%


Meni i dalje nije jasno koje su mi sanse.

Ako se sutra zaputim autom iz Shida za BG autoputem
(relativno prometan, pogotovo blize BG), imam oko 11% sanse
da poginem, ako vozim trezan, jel? Bog te mazo...

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 04.07.2009. u 21:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 20:23 - pre 181 meseci
Pojasnio (boldovao) sam, pa pročitaj ponovo.

Mislim da sam bio jasan da je ovo banalizovan primer radi jednostavnijeg računanja. Ovaj primer samo služi da objasnim vama pilićima o čemu ja to pričam. Prava statistika je mnogo složenija, jer se tu uzima daleko veći broj faktora od pijanog vozača. I takva statistika nema blage veze sa klasičnim glupim poređenjem: Poginulo XXX ljudi u drumskom saobraćaju, a X u avionskom, pa znači da je avionski bezbedniji XXX/X puta. Nije nego.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
77.46.249.*



+558 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 21:59 - pre 181 meseci
Citat:
Kernel-1: Ja mislim Lesli, da ako i ti ne rešiš isto, nećemo nikako biti u mogućnosti da se nosimo sa tvojom novo-stečenom normalnošću :))

Pa nije to sad novostecena normalnost, nego pre nekoliko godina. Dok sam bio kao neki tad sam bio nenormalan, samo sto to tad nisam znao. Tako cete i vi. To o avionima, mnogo ce pa da pomogne bilo kome to "razumno i racionalno razmisljanje" kad se ne daj boze nadje u avionu koji pada, a neko mora da se nadje. Mora da ce tad statistika da ga utesi.

Vi bre ne umete ni da putujete. Rekoh vam da je meni uvek bilo zanimljivije samo putovanje vozom, nego kad stignem tamo gde idem. Sta, tamo sve isto, ili nesto plaza, stan, diskoteka, objekat koji slikaju turisti, trte mrte, a ovo, sednes u kupe, ili moze i u hodnik, nisam pravio pitanje, kupist pivce, pustis kasetofon, pa uzivancija, jos ako je noc... Pa i da promasis stanicu, koga briga. A vasi avioni, sta, sednes u njega i nisi se posteno ni raspistoljio a ti si vec stigao. Izem ti takvo putovanje. U samom cinu putovanja je pola zabave, a vi tu polovinu odbacujete da bi brze stigli negde. I sta ces onda da radis tamo kad stignes? Sve isto svuda. Da buljis u piramide, u gomilu navaljanog kamenja. Jaka stvar. Ili neki odu na more, pa ustaju ujutru da setaju plazom kad skoro nikog nema. Poenta je da ides na spavanje tad, a ne da ustajes. Da gledas neke muzeje? Koga briga, sve to na intenetu ima mnogo bolje nego sto ces ti da protrcis kroz muzej i da ti tamo pokazu 5 slika. Gluposti. Voz je zakon, kakvi avioni, to je za fensere.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.225.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?04.07.2009. u 22:17 - pre 181 meseci
A jes vozovi su pa sigurni. Aj reci to onima sto se survase
tamo iza Bijelog Polja ili gde vec. Riknula kocnica ili sta vec.
Oni su, dok je voz ubrzavao, imali bas podosta vremena da
misle o statistici.
Ako vec moram da ubodem jack-pot, meni zvuci bolje da se raspadnem
u delicu sekunde na visini od nekoliko km i na -60 c zbog nekakve
tamo rapidne dekompresije ili eksplozije, nego da ubrzavam
natenane i pokusavam da budem romantican dok kondukter vice
"narode, to je to, izgibosmo..."
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
77.46.249.*



+558 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?05.07.2009. u 00:12 - pre 181 meseci
Ja boga mi necu da se raspadnem uopste, ako moze. Ta nesreca je bila od kad donesose slobodu, dok bese ropstvo vozovi su lepo isli. Od 200 putnika poginuli 47, znaci oko 25%, a voz se survao sa nekoliko desetina metara u ambis. Da je bila neka blaza nesreca, to jest da je voz iskocio iz sina na ravnom, niko ne bi poginuo. Pa ti sad vidi koje su ti sanse, ako se desi dok si ti unutra. Mada nije ni vazno, ja sam pisao o samom cinu putovanja, voz je do jaja, jer u vozu imas slobodu koju u avionu nemas. Ako u avionu hoces da upraznjavas "vozne" slobode sprecice te u tome na silu. Mada dobro, vozom ne mozes da stignes gde mozes avionom, ali zato mozes brodom + vozom, za sta pa treba da budes aristokratija i da imas "odmor" od tri meseca a ne od deset dana. Jedna li je muka.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.225.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?05.07.2009. u 00:45 - pre 181 meseci
Citat:
Ta nesreca je bila od kad donesose slobodu, dok bese ropstvo vozovi su lepo isli


To zato sto su ih robovi (na celu sa faraonom) podmuklo napravili da taman
tol'ko traju dok ne dodju slobodari, a onda da pocnu tempirano da se kvare, pa
da mogu da okrive neduzne slobodare :)



E a vidi ova kako se sija, ko juce iz fabrike da je izasla.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?05.07.2009. u 07:56 - pre 181 meseci
Citat:
pisac: Verovatnoća za vas kao treznog vozača da poginete svakog dana na autoputu je 10/90=11.11%.


11.11% naspram 0.00003%?

I, sta, automobilski saobracaj je bezbedniji? Ahahahahahahahahahahahaha....
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Avionske nesreće. Najbezbednije prevozno sredstvo?

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 66887 | Odgovora: 416 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.