Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7705789 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
77.243.16.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.09.2012. u 16:10 - pre 141 meseci
Imam neki osećaj da se polako ALI SIGURNO udaljavamo od teme.
A tema glasi "GREJANJE NA PELET"!!!
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
+1

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.09.2012. u 18:15 - pre 141 meseci
Ramzai zahfalan sam za odgovor.Cesto citam drvosjece forum.(velika baza podataka)
Gijovanoti dobro objasnjenje hfala.

Obradovicu izvinjenje i objasnjenje.
Mislim da je dosta bilo cetverokrakog ventila i zasto sluzi.Vremena se mijenjaju jeste tema grejanje na pellete ali ako hocemo da stedimo potrebne su izmjene .Lijepo je ako neko objasni poneku stvar.Davno smo sazvakali puno stvari kao sto je sobni termostat,ladomat ,pametna alfica termicki ventil,pretvarac napona ,mesni ventil i jos puno toga.Posebno me odusevilo mjerenje i analiza dimnih gasova.
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
77.243.16.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.09.2012. u 21:15 - pre 141 meseci
Zeljezara,
nema potrebe za izvinjenjem,samo sam hteo da kažem da smo se malo udaljili od teme.
Ima još "forumaša" koji mogu da pomognu oko teme grejanja na pelet!
Može neko da objasni i da sugestiju prednosti grejanja na pelet u kombinaciji sa akumulatorima toplote i četvorokrakim mešnim ventilom!
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

srecko18
nezaposlen

Član broj: 216114
Poruke: 116
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.09.2012. u 21:23 - pre 141 meseci
koji ventil ugraditi, trokraki ili cetvorokraki?

jedan deo zime se grejem na drva a jedan ce biti na pelet. i sad sam video da se prodaju obicni i termostatski mesni ventili.
 
+1

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.09.2012. u 00:35 - pre 141 meseci
Dobro vece ljudi, odavno me nije bilo, pa red je da koju kaze i proslo-godisnja ekipa.Prosle ove vrucine pa je red da se malo uozbilji.Citao sam prethodne stranice i vidim da ste pricali o svemu i svacemu, ali nesto slabije o temi ovog foruma.Citave strane su posvecene nekim strucnim stvarima, a ovaj forum bi, cinimi se, trebao da pomogne svima koji su pioniri u oblasti grejanja na pelet.Ne spremamo mi ispit iz ove oblasti, pa mislim da nema potrebe za nekim, preterano strucnim analizama, vec onako srpski da se svi razumemo, pa i sala nije naravno zabranjena.Opusteno,malo znanja, malo zabave, druzenje prvenstveno i eto nekom korisnog saveta, a topla zima svima.Pozdravlja vas BANE, iz raspevanog Dragaceva !!!
 
+1

srecko18
nezaposlen

Član broj: 216114
Poruke: 116
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.09.2012. u 15:13 - pre 141 meseci
koliko je bitan raspon snage kod gorionika?
moj kotao je 40kw, mada za moju kucu mogao bi i malo slabiji kotao da dodje. gledao sam jedan ELMEC gorionok i u brosuri pise ba je snage od 34-50kwh. kad sam zvao uvoznika on kaze da moze da radi od 0-50kwh, al mislim da je to samo trgovacka prica.
da li bi taj gorionik bio previse jak za moj kotao? plasim se da ne dolazi do previse cestih gasenja gorionika.
takodje mi rekose da ima model sa mehanickim samocistacem. ima li neko iskusta sa tim?
 
0

Nikola1309
Lozac

Član broj: 304611
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.09.2012. u 20:21 - pre 141 meseci
Pozdrav svima, posle duzeg vremena. Kupio sam Centrometal pelet set koji sam ugradio na Viadrus U22 sa 4 rebra. Interesuje me sledece: Kako naterati pumpu da radi ispod 59c, posto sistem funkcionise na sledeci nacin, sobni termostat da komandu gorioniku, ovaj krene da radi, a pumpa pusta vodu kada temperatura vode u kotlu bude min. 61c, a gasi je kada temperatura padne na 59c. Cini mi se da je ovo lose resenje za ovaj prelzni period kada mi i temperature vode od 40c zavrsava posao. Napominjem da u svim sobama imam termo glave i jedan sobni termostat koji upravlja gorionikom. Zamolio bih nekog da mi pomogne kako da se sistem prepravi kako bih dobio vece iskoriscenje. Inace kupio sam 3t kostice od visnje i 4t peleta. kostice malo teze potpaljuje, ali mislim da ce to moci da se resi dodatnim podesavanjem. Hvala unapred na odgovoru.
 
0

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 375



+118 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.09.2012. u 08:32 - pre 141 meseci
Ako je nekom interesantno, pa jos i na 12 rata cekovima bez kamate:

Nadam se da nece biti shvaceno kao reklama, prepoznacete ciji je letak u pitanju.
Prikačeni fajlovi
 
0

anon157690

Član broj: 157690
Poruke: 1574
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+144 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.09.2012. u 15:05 - pre 141 meseci
Ova tema mi je danas postala nova zanimacija
Tražio sam neke uljne radijatore za burazera i naletim na sajtu jednog našeg velikog prodavca na neke vrlo interesantne alfa plan i milan blagojević peći na pelete, vrlo lepo i savremeno su izgledale pa sam pogledao na jutjubu par filmića, vrlo vrlo interesantna stvar, moraću da pročitam ovu temu malo pažljivije
Jedna stvar mi je samo zapala, u Zrenjanimu vlasnik firme koja proizvodi pelete kaže da je cena istih oko 200€/tona a za jednu grejnu sezonu je potrebno oko 4,5 do 5 tona (za prosečnu kuću od oko 120 kvadrata) što mu izađe na 1000 evra po sezoni, to mi uopšte ne deluje kao neka ušteda!!! to je maltene 6 pravih prosečnih plata (ne onih "beogradskih" prosečnih, za tv). unači 6 meseci radiš samo za grejanje a ostalih 6 za ostale račune tipa struja, voda, telefon itd...
 
0

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.09.2012. u 15:53 - pre 141 meseci
pelet=komfor, komfor=cena..pelet i nije gorivo za "sirotinju" koja zivi u skromnoj kucici od 120 kvadrata i htela bi da se greje pritiskom na dugme a za malo para. Nadam se da si razumeo sta sam hteo da ti kazem.
Prvo imas ulaganje u instalaciju (radijatori ili podno), pa imas trosak kotla koji je ili univerzalan pa ces na to dodati i cenu gorionika cca 1000 evra, ili namenski za pelet koji reda cena cca 2500 eura, a sve to u skromnoj kucici od 120 kvadrata koja kosta toliko da je tesko ili nikako ne moze napraviti bilo ko ko zivi od prosecne (ne) berogradske plate.
Po meni je pelet idealna zamena za one koji su se grejali na loz ulje pa im prelazak na pelet predstavlja znacajnu ustedu u ceni energenta, ili za one koji nemaju gas a kvadratura im je isuvise velika da bi se grejali na struju, ili za one koji imaju gas a hteli bi neku alternativu ukoliko nam braca zavrnu gas kao sto se i desavali prethodnih godina, ili oni koji su se grejali na ugalj i drva a ne bi vise da budu dezurni lozaci i hteli bi nesto lakse i jednostavnije a tu opet dolazimo do onog sa pocetka mog posta
-pelet=komfor, komfor=cena.
Inace, po meni a i po nekim pokazateljima i trendovima koji su uocljivi gorivo koje bi trebalo da omoguci i povoljnu cenu i zadovoljavaluci komoditet je drvena secka...nema pripreme materijala kao za pelet, sirovina je potpuno ista, a koristi se sav drveni otpad koji inace ostaje u sumi. U zemljama u okruzenju cena secke je i za nase pojmove relativno pristupacna i sve vise potrosaca prelazi na takav vid grejanja, odnosno energent.
Kad vec oko cene, kod nas se moze naci secka po ceni od 3,5-4,5 dn/kg sto je i ako oduzmemo losije karakteristike secke zbog prilicno velike vlage opet donosi ustedu od oko 40-50 % u odnosu na cenu peleta sto nam ukazuje da se gorionikom na secku moze doci do relativno jeftinog i komotnog grejanja.
Pogledaj malo po netu gorionike i nacine dobijanja secke koja ne mora biti samo od drvnog otpada. Koriste se namenski sadjeni zasadi drveta koji se "kose" slicno zitu, kineska trska kao i sav drveni otpad...


 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.09.2012. u 17:43 - pre 141 meseci
Gluposti: pored toga što je gorivo budućnosti, pelet je i gorivo sadašnjosti - po ceni kilovat-časa dobijenog na potisnoj cevi kotla može da mu konkuriše samo električna energija po noćnoj tarifi. Dakle, jeftinije je i od grejanja na drva/ugalj, pod uslovom da je reč o centralnom grejanju i da se greje isti broj prostorija. O komoditetu, kvalitetu, zimskom vazduhu koji ne štipa za oči i ne nateruja na kašalj, reči ne treba ni trošiti.

Sečka jeste jeftinija, ali bitno kabastija, te je upotrebljiva samo tamo gde postoji veliki prostor za lagerovanje goriva, recimo pet puta veće nego za drva/ugalj, odnosno 10 puta veće nego za pelet. Takođe, grejanje na sečku podrazumeva kotao, grejnu instalaciju i sve drugo što sledi.

Proizvođač peleta iz Zrenjanina koga pominjete je bezobrazno skup. Šta više, uračunava PDV, a ne izdaje fiskalni račun. Bezobrazluk!

Na kraju: za kuću od 120 kvadrata sa iole dobrom izolacijom i tišlerajem, 3,5 tona peleta puna kapa. Neka bude i 4, za svaki slučaj, jer ako ne pretekne nije ni dostalo, opet i po toj "Pera ceni", grejna sezona ne izađe na 1000, već na 700 do 800 evra.




Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Mladen43
Mladen Zlatkovic
asaed123
Beograd Srbija

Član broj: 307109
Poruke: 1
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.09.2012. u 19:23 - pre 141 meseci
Znamima me da li moze da se gleje na kotao sa pelatom bez radijatora? I kakva pec je potrabna za stan od 80m2?
 
0

anon157690

Član broj: 157690
Poruke: 1574
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+144 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.09.2012. u 19:29 - pre 141 meseci
Nisi dobro pročitao:
Citat:
"pelet i nije gorivo za "sirotinju" koja zivi u skromnoj kucici od 120 kvadrata"

tj. tema je otvorena samo za vlasnike 200m2+...
Citat:
Nadam se da si razumeo sta sam hteo da ti kazem.


poz
dj Fliz
;D

 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.09.2012. u 18:22 - pre 141 meseci
I kakvi su ovi kotlovi na pelet termomont?

Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.09.2012. u 18:24 - pre 141 meseci
Ramzeji da vas zamolim da pogledate kondezaciski froling P4 Pellet.Tamo postoi slican kondes izmenjivac.Ako pogledas kod slovenaca www.biomasa.si onda je plavusa tvoja.
Kod Austrijanaca su crnke to bi moglo meni.Ne betonira provjereno samo jest zahtjevan.

Ono sto je interesantno prikazan je odprasivac peletta pogodan za nas nekvalittetan pellet.
 
0

anon157690

Član broj: 157690
Poruke: 1574
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+144 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.09.2012. u 19:06 - pre 141 meseci
WTFWT???

Ovo je dobra fora, konverzija na pelete :)
 
0

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.09.2012. u 21:46 - pre 141 meseci
super je ova pecka, ali kako podneti ovo zujanje u kuci 5 meseci grejne sezone/:)))
 
0

anon157690

Član broj: 157690
Poruke: 1574
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+144 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.09.2012. u 22:48 - pre 141 meseci
da, ni meni nije baš najjasnije da li tako planira da koristi pećku, u svakom slučaju, pošto imam istu takvu, nemodifikovanu :) pomislio sam da bi možda mogao čisto testa radi da isprobam da je ložim sa peletama, samo ne verujem da ću ih pronaći lokalno kod mene :( i da, znam da je zbog toga što su peleti gusti tj. presovani pa "teško" gore neophodno prisilno ubacivanje vazduha kao na ovom snimku... Mislim da bi bilo interesantno :)
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.09.2012. u 23:51 - pre 141 meseci
Treba videti sta koriste proizvodjaci pelet peci, oni sigurno koriste motore koji prave malo buke.
Svaka cast ovom coveku koji je dosao na ideju da prepravi kreku...
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.09.2012. u 10:57 - pre 141 meseci
Obratite pažnju na jedan vrlo važan detalj , ZAŠTITA OD POŽARA

Kod svih normalnih peći puž transportira pelete odozdol prema gore pod nekim kutem, iz razloga da se smanji vjerojatnost prijenosa plamena kroz puž u skladište goriva.

Samo skladište je kod većine proizvođača hermetički zatvoreno , tako da ako dođe do prijenosa vatre kroz puž u skladištu nema dovoljno zraka za izgaranje i razvoj požara.

Neki proizvođaći dovode dio zraka iz ventilatora i drže pod malim nadpritiskom skladište , tako da je strujanje zraka , dima ili vatre , uvijek tako usmjereno da se vatra gura od skladišta ka peći , a ne obratno.

Centrometal ima senzor tlaka u ložištu koji reagira u situaciji da je dimnjak zaštopan i gasi plamenik da nebi naduvao dimne plinove u skladište .

Ona plastična prozirna cijev kroz koju prolaze strmoglavo peleti nije za gledanje peleta , nego da izgori ako treba i presječe put vatri do skladišta. senzor tlaka bi trebao to osjetit i ugasit ventilator kako nebi napuhao dimne plinove u kotlovnicu.

Svi koji guraju pelete horizontalno imaju rotirajuću klapnu ili neku drugu klapnu da bi spriječili prodor vatre kroz horizontalni transporter.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7705789 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.