Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7702240 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

miljan61

Član broj: 292514
Poruke: 17
*.teol.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.09.2012. u 21:02 - pre 140 meseci
Citat:
zmajdin: Baš tako treba da izgleda: lepo i jednostavno. Akumulator toplote, kada stigne na red, celu stvar će malo da zakomplikuje, ali ne mnogo. Ako ovo imate nameru da izvedete, samo napred, ako ste već sve uradili, onda eto.


Sada je trenutno bez ovog 4-putog ventila i bez gorionika. Trebao bih brzo da ugradim gorionik i ovaj 4-puti ventil, a akumulator i motor na ventilu u nekoj iducoj fazi.
Sta mislite o ovim nepovratnim ventilima, da li su na pravom mjestu?
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.09.2012. u 21:12 - pre 140 meseci
Jesu baš tamo gde treba da budu, ama nisu nužni. Ipak, valjala bi po neka slavina, za svaki slučaj.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.223.248.0



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.09.2012. u 00:14 - pre 140 meseci
Jedno pitanje, imam Bosov kotao, Feroli gorionik na pelet, a zanima me da li je izvodljivo, u postojecu mrezu grejanja dodati i kotao na struju, pa da imam i tu opciju?Video sam te strujne kotlice na jednom sajtu, kontaktirao sam proizvodjaca i on tvrdi da je to moguce i da je grejanje na struju uz njihov kotlic izuzetno povoljno, a i cena istog je negde oko 400 evra.To mi ne izgleda skupo, da li neko mozda ima tu kombinaciju u sistemu i kako se pokazalo...
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.09.2012. u 19:02 - pre 140 meseci
Malo sam posmatrao ovaj kotao na pelet termomont toby i u opisu pise da se pelet ubacuje prirodnim padom pa mi to deluje malo cudno.Zna li neko o cemu se tu radi i kakvi su uopste ovi kotlovi na pelet termomont?
Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

mitebo
sasa milic
limar,metalprom
zajecar

Član broj: 271871
Poruke: 83
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.09.2012. u 22:25 - pre 140 meseci
ja se izvinjavam sto se ovako ubacujem na ovu temu ali cini mi se da svi pricate za ustedu potrosnje u kilogramima i tonama voleo bih da to preracunate u dinarima i kolika je cena integrisanih kotlova i obicnih kotlova i koliki je vek trajanja jednih i drugih.imam komsiju koji je kupio kotao i dao za njega 2,500 eura a pre toga je imao obican kotao,kada sam ga pitao da li izlazi sada jeftinije sa grejanjem on mi je rekao da je skuplje samo je jedina prednost sto ga lozi na 3 do 4 dana i sto ima mnogo manje pepela za izbacivanje. da li je to vredno davanja tolikih para samo zbog toga i ako je on pravljen od obicnog lima ne verujem da ce trajati mnogo duze od obicnog kotla.
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.09.2012. u 23:08 - pre 140 meseci
Citat:
mitebo: ja se izvinjavam sto se ovako ubacujem na ovu temu ali cini mi se da svi pricate za ustedu potrosnje u kilogramima i tonama voleo bih da to preracunate u dinarima i kolika je cena integrisanih kotlova i obicnih kotlova i koliki je vek trajanja jednih i drugih.imam komsiju koji je kupio kotao i dao za njega 2,500 eura a pre toga je imao obican kotao,kada sam ga pitao da li izlazi sada jeftinije sa grejanjem on mi je rekao da je skuplje samo je jedina prednost sto ga lozi na 3 do 4 dana i sto ima mnogo manje pepela za izbacivanje. da li je to vredno davanja tolikih para samo zbog toga i ako je on pravljen od obicnog lima ne verujem da ce trajati mnogo duze od obicnog kotla.


Nisi razumeo poredjenje kotlova, u predhodnim postovima su poredjeni kotlovi na cvrsto gorivo sa ugradjenim gorionikom na pelet naspram kotlova koji su napravljeni samo za pelet.
Tvoj komsija ti je verovatno rekao da je skuplje na pelet u odnosu na drva ili ugalj, verovatno da jeste skuplje na prvi pogled. Kod lozenja na drva i ugalj treba da racunas i koliko para ode na struganje i cepanje drva, mislim da se to krece oko 500 dinara po metru i naravno cenu tvog rada na poziciji lozaca. Kod mene u kraju ima ljudi koji placaju lozace i mislim da ih placaju 4000-5000 din mesecno pa to jos puta 8 meseci koliko traje grejna sezona izadje mnogo. Kad uracunas ove troskove nije pelet skuplji, a o kotlarnici koja moze da bude cista i dimu koji na pelet ne postoji i da ne pricamo.

“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.09.2012. u 23:29 - pre 140 meseci
I da malo dopunimo prethodnika:Ako peleta potrosimo 3-5 tona, onda bi smo drva potrosili oko 15 kubika plus 4-5 tona uglja, pa zar matematika nije ocigledna,
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.09.2012. u 23:32 - pre 140 meseci
baneMilisavljevic@
Koji si pelet nabavio i po kojoj ceni?
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.09.2012. u 07:05 - pre 140 meseci
Da malo pomognem na temu drva, ugalj,pelet. Najeftinije grejanje je na drva (ako imaš svoju šumu):). Da bi imali pravo stanje potrošnje drva, uglja u odnosu na pelet, morate narednih par dana da s epretvorite u Peru ložača. Da spustite krevet u kotlarnicu ili stolicu i da stalno održavate temperaturu u opsegu 1 do 3 stepena u odnosu na zadatu temperaturu. Vi sa drvima i ugljem imate sledeći slučaj. U početku temperatura skače iznad zadate temperature preko regulatora promaje i do 5 i 10C. Tada bi vam se gorionik isključio i ne bi trošio pelet. Onda imate slučaj da vam temperatura opadne i po 10 i 15C ispod zadate temperature i tako bude skoro 1 sat, dok ponovo ne naložite. Mislim da iz ovog možete da zaključite, grejanje na pelet i na drva i ugalj se ne mogu porediti. Tvoj komšija nije ti rekao koja je razlika u grejanju u kući kada loži drva i ugalj i kada loži pelet. Nema pregrevanja radijatora niti podhlađivanja. Temperatura ujednačena ceo dan, nema vruće hladno itd. Drugo on je možda kupovao drva na crno bez PDV-a a pelet po ko zna kojoj ceni i to sa PDV-om od 18%. Pa kada staviš sve na računicu plus njegov rad, krečenje svake godine, smrad od uglja, puna pluća ugljen monoksida itd.
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.09.2012. u 09:32 - pre 140 meseci
Citat:
vasic74: Da malo pomognem na temu drva, ugalj,pelet. Najeftinije grejanje je na drva (ako imaš svoju šumu):)...


Nije bas jeftino, imas dve opcije, prva je da sam ides u sumu da spremis drva, sto je ozbiljan i opasan posao (preduslov ja da imas opremu i traktor), a druga je da das to da ti urade ljudi koji se time bave, a to se radi pola-pola, spreme tebi 20 m3 a i njima isto toliko.
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.09.2012. u 11:09 - pre 140 meseci
Citat:
taneb: Nije bas jeftino, imas dve opcije, prva je da sam ides u sumu da spremis drva, sto je ozbiljan i opasan posao (preduslov ja da imas opremu i traktor), a druga je da das to da ti urade ljudi koji se time bave, a to se radi pola-pola, spreme tebi 20 m3 a i njima isto toliko.

A tih 20 metara tebi namenjenih stigne samo do puta, onda još sledi prevoz sa utovarom&istovarom, pa struganje, sušenje, cepanje, slaganje u šupu/podrum, pa tek onda loženje na svaka tri sata. Povrh svega, pre seče jebavanje sa šumarom da na stablima za seču određenim udari žig, posle za prevoznicu; u oba sličaja moraš da ga dovezeš, da ga vratiš, šumar je živ čovek pa ožedni, izvesno i ogladni... 25 godina sam sekao svoju šumu i time se grejao: svaki komad drveta najmanje 16 puta sam preko ruke premetnuo pre nego se u pepeo pretvori, umorim se samo kad pomislim na sve to.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.09.2012. u 11:34 - pre 140 meseci
Redovno pratim temu bez pauze ali nemam komentara jer sam zauzet na projektu kojeg ću ovdje izložiti u potpunosti pa neka neko u tome nađe riješenje za svoje probleme. Rekonstruišem ložište od trajnožarećeg kotla i želim da ga prilagodim svojim potrebama. Ložište obloženo šamotom, sa dvije strane vodeni zid a prednja strana i pregrada između komora idu izmjenjivači "harfa"
Sa stane priključak za gorionik na pelet (da su vrata slobodna) i još jadan priključak za loženje sječke, drobljene (otučke, šipurike) ili kako je već zovu i sl. direktno u ložište bez gorionika. U drugoj komori će biti cijevni izmjenjivač VBR sa turbulatorima

.
Sve je pristupačno i svaki ćošak mogu temeljno da očistim, a imam mogućnost da dosta eksperimentišem sa šamotnim kanalom ispred gorionika. Dimni plinovi iz gorionika moraju da naprave dva kruga od spirale i to jedan u ložištu a drugi u komori pa kroz VBR a onda izlaze na dimnjaču koja je sa strane ali... ne, ne još u dimnjak onda u komoru nadograđenu iznad kotla....Nastavak slijedi. Vjerujte mi, znam šta činim.



Ovo dole je izgled dijela koji je nepristupačan za čišćenje i materijal koji sam izbacio iz kotla
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
77.243.22.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.09.2012. u 11:39 - pre 140 meseci
A da ne govorimo o tome što ti maznu u samom startu!
Kada naručiš 20 a dobiješ 18 kubika-trebaš da se šutiraš u d..e od sreće!
Zato je najbolja varijanta sa peletom!Platiš 5 tona-dobiješ 5 tona!
A tek manji broj broj loženja u toku grejne sezone,to nema cenu!A garantovano da ne može biti ni puno jeftinije na drva!
Ako sam ja za grejanje 110 kvadrata za sezonu trošio oko 15-16 kubika drva a ove sezone neka potrošim i 4 tone peleta-onda je jeftinije na pelet!
A dok sam ložio drva,poslednje uloženje je bilo ok 20-21 h!
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.09.2012. u 17:05 - pre 140 meseci
Da li neko moze da odgovori sta znaci to dopremanje peleta slobodnim padom(to sam procitao o karakteristikama Termomont toby kotlova na pelet i ako nesto moze neko da kaze o tim kotlovima)?
Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.09.2012. u 18:15 - pre 140 meseci
Pa ovaj Dusanmijat kopira moje ideje.(ija kopiram od drugih)Ali jedno je sigurno da je moguce ohladiti dimne gasove bez posledica.Jednostavno pokusati maksimalno sagorevanje tim se unisti veliki dio prasine i svega sto nevalja..Mora biti primarno i sekundarno dodavanje vazduha.Postovanje tacke kondensa.Moze to ispod i iznad tacke rosista.Da sam ja imao bar 80 % iskoristenosti nebi o ovome ni razmisljao.Ovaj Kovan (96 %)je samo pionir treba tu jos puno toga.A i malo je poskup.Nema kontrolu sagorevanja.Nemoze to po boji dima.Ali ipak se krece sa mrtve tacke.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
91.191.12.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.09.2012. u 19:59 - pre 140 meseci
Pozdrav zeljezara Ja sam ZA da udružimo ideje i napravimo duplo dobro. Ako ova skalamerija u radu ne bude imala iskorištenje između 80-85% u rano proljeće završava na otpadu mada mislim da me neće iznevjeriti
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.09.2012. u 21:39 - pre 140 meseci
Uz sva uvažavanja, svakako i svaku podršku, efikasnost od 80 do 85 posto nije teško dostižan cilj: letnjošnje merenje je pokazalo da Viadrus U22 (sedam rebara, "svrdlo-turbulatori) sa EcoPell gorionikom postiže bezmalo 90 odsto, ako je "merilici" za verovati.

Efikasnost, odnosno gubici se inače izračunavaju po obrascu Q = [A1/(21- O2) + B] * ( Td – Ta), gde je Q - gubici izraženi u procentima, A1 i B koeficijenti specifični za svako gorvo obaška (za pelet su A1= 0.5, a B=0.008), dok su Td i Ta temperatura dima na izlazu iz kotla, odnosno temperatura vazduha u kotlarnici.

Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
Prikačeni fajlovi
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.09.2012. u 21:40 - pre 140 meseci
Citat:
nnikki: Da li neko moze da odgovori sta znaci to dopremanje peleta slobodnim padom(to sam procitao o karakteristikama Termomont toby kotlova na pelet i ako nesto moze neko da kaze o tim kotlovima)?


Ja mislim da je to ovakav sistem, nema sta drugo da bude!




“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
Prikačeni fajlovi
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.09.2012. u 23:05 - pre 140 meseci
UREDBA O GRANIČNIM VREDNOSTIMA EMISIJA ZAGAĐUJUĆIH MATERIJA U VAZDUH
("Sl. glasnik RS", br. 71/2010 i 6/2011)

Deo I
GRANIČNE VREDNOSTI EMISIJA ZA ČVRSTA GORIVA
Granične vrednosti emisije pri korišćenju čvrstog goriva za mala postrojenja za sagorevanje su:
1) dimni broj ≤ 1;
2) za ugljen monoksid:
- za postrojenja toplotne snage veće od 50 kW i manje od 150 kW 4000 mg/normalni m3;
- za postrojenja toplotne snage veće od 150 kW i manje od 500 kW 2000 mg/normalni m3;
- za postrojenja toplotne snage veće od 500 kW i manje od 1 MWth 1000 mg/normalni m3;


Granična vrednost emisije za mala postrojenja za sagorevanje na čvrsta goriva, i to na ugalj, brikete od uglja i koks, odnosi se na zapreminski udeo kiseonika u otpadnom gasu od 7%, a za postrojenja na ostala čvrsta goriva granična vrednost emisije odnosi se na zapreminski udeo kiseonika u otpadnom gasu od 13%.


Dozvoljeni gubici toplote u dimnim gasova za mala postrojenja za sagorevanje su:

1) za postrojenja toplotne snage veće od 8 kW i manje od 25 kW 19%;
2) za postrojenja toplotne snage veće od 25 kW i manje od 50 kW 8%;
3) za postrojenja toplotne snage veće od 50 kW i manje od 1 MWth 12%.

Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.09.2012. u 08:20 - pre 140 meseci


Evo kako izgleda presek tog Toby kotla
Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7702240 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.