Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7689124 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

miljan61

Član broj: 292514
Poruke: 17
*.teol.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.09.2012. u 22:55 - pre 140 meseci
Da li bi neko od forumasa mogao da postavi sliku od vrata za Viadrus kotao kada se na njega ugradi gorionik Pelltech PV 20a ili 30a? U nekom od postova sam procitao da neko ima ovu kombinaciju pa me interesuju vrata kako se mogu prepraviti ili ako neko zna gdje se mogu kupiti namjenska vrata. Kolega mi je zvao firmu Portal doo ali oni navodno ne prodaju samo vrata, vec mora da se uzme sve u kompletu sa gorionikom
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.09.2012. u 18:29 - pre 140 meseci

Pozdrav svima
Dali bi neko hteo da mi pomogne oko moje zamisli,s obzirom da nisam dovoljno stručan za ovu oblast,evo o čemu se radi:
Imam integrisanu peć na pelet 50KW,grejem troetažnu kuću sa dva stana po 100kvm i poslovnim prostorom 100kvm(u brutu).Takođe imam poprilično velike potrebe za toplom vodom.Ovog ljeta sam (u samogradnji)napravio 6 pločastih solarnih kolektora pa mi se samogradnja jako svidjela,kad su počeli stizati više nego prepolovljeni računi za struju.Namjeravam da u sistem dodam i akumulator toplote,kapaciteta cca 3000 litara ali sam u velikoj dilemi kako da izvedem bojler,kako da u njega postavim i izmjenjivač za solarno,izmjenjivač za centralno i još,povrh svega toga,bojler od cca 100 litara,koji bi se nalazio na vrhu spremnika(tzv.bojler u bojleru).Ako neko ima ideju kako da to riješim,bio bi zahvalan?
Mislim da je Tihi2 nešto slično radio na svom sistemu,ako se ne varam.
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.09.2012. u 19:33 - pre 140 meseci
Imam nešto slično, ali da ovde ne kvarimo temu, ili otvori novu ili piši na PP pa ću pomoći koliko znam.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
77.243.22.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.09.2012. u 20:05 - pre 140 meseci
Ako otvorite temu o AKUMULATORIMA TOPLOTE obavezno mi javite da pogledam,
pošto i ja za sledeću sezonu planiram ugradnju jednog rezervoara od 500 litara!
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.09.2012. u 20:42 - pre 140 meseci
Ta tema već postoji ali nije odavno nešto mnogo aktivna
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
37.19.111.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.09.2012. u 22:35 - pre 140 meseci
Znam i ja za tu temu ali poslednji komentar je bio pre skoro 7 meseci!
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.09.2012. u 22:53 - pre 140 meseci
Evo i mene posle duzeg perioda, malo sam bio zarobljen u kotlarnici, ugradjivao cetvorokraki ventil i gomilu termometara po vec na ovom forumu utvrdjenoj semi. Vasic ubacio gorionik, navukao nesto peleta i sad sam spreman (valjda) za zimu. E sad, ja ima starudiju od kotla PODVIS (46 kW na ugalj i 70kW na loz uljke) ali jos uvek radi pa me interesuje da li sa nekim prepravkama lozista mogu da povecam stepen iskoriscenja? Vidim da se i ta tema tu provlaci pa reko da i tu po nesto da nabudzim.
Imali neko dobar predlog?
Evo i slika trenutnog stanja, cak sam ubacio i par azbestnih cigla 3cm na zadnji zid kako bi ga sacuvao od direktnog plamena. Da li je to ok ili sam mu napravio neki vid izolacije?

Pozdrav





Prikačeni fajlovi
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.10.2012. u 07:37 - pre 140 meseci
Nema tu šta više bitno da se uradi, možda samo još jedna horizontalna pregrada između baklje gorionika i izmenjivača, tako da ispod pregrade vreli gasovi budu usmereni prema dubini kotla, a iznad prema napred, da bi potom ušli u izmenjivač.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.10.2012. u 14:30 - pre 140 meseci
Jesu li u tim kružnim otvorima tubulatori ili je nešto zavareno?
Ja imam istu takvu peć samo za klasu slabiju (35kw) pa me zanima šta si stavio.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.10.2012. u 18:04 - pre 140 meseci
Tihi2:
Da, to su tubulatori, koje sam dobio uz pec ali ih nisam koristio kad sam se grejao na drva i brikete jer je bio slab protok pa odzak nije hteo da vuce i naravno vatra nije htela da gori

Zmajdin:
Pretpostavljam da bi ta pregrada bila sa blagim nagibom ka vratima kotla i slobodnim prolazom na dnu kotla?
Moglo bi sa strane da bude slobodan prostor kako bi po celom obodu vreli gasovi mogli da "lizu" zidove kotla, da li si na to mislio?

Jer moze neka okvirna skica kako predlazes i koliki je prostor dovoljan za prolaz, nije mi problem da uradim kako god treba.

Pozdrav
 
0

sunce212
Sunčica Antić
Vlasnik,Ataraksija doo
Vranje

Član broj: 307388
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.10.2012. u 14:39 - pre 140 meseci
Citat:
miljan61: Da li bi neko od forumasa mogao da postavi sliku od vrata za Viadrus kotao kada se na njega ugradi gorionik Pelltech PV 20a ili 30a? U nekom od postova sam procitao da neko ima ovu kombinaciju pa me interesuju vrata kako se mogu prepraviti ili ako neko zna gdje se mogu kupiti namjenska vrata. Kolega mi je zvao firmu Portal doo ali oni navodno ne prodaju samo vrata, vec mora da se uzme sve u kompletu sa gorionikom


Ne znam Miljane61 da li si pronašao tražena vrata za Viadrus, ali ako nisi ja ti mogu pomoći.
Imam jedno pitanje za sve vas forumaše: Zašti ugrađujete gorionik Pelltech a ne Centrometal? Da li znate da je Centrometal napravio kotao koji može da koristi kao izvor toplote pelet, drvo i gas?Da li znate da je cena gorionika ista kao i cena firellija ili pelltecha a da je za klasu iznad njih?Ja se grejem na centrometal kotao, prošle godine je potrošeno 2,5 t peleta za 250 m2 stambenog i poslovnog prostora. Celog leta grejem vodu na pelet i za tri meseca je potrošeno 7 džaka, imam boschov A200 Duo Bojler i na proleće ću ugraditi solarne panele. Uz rad klime, struja nam je izašla za 3000 din manje nego prošlog leta, dakle govorim o letnjem periodu. Za dve nedelje uvodimo grejanje u kući u Beogradu, radijatori Al, rehau creva, Callefi ventili i kamin MBS na pelet od 10 - 18 kw. Planiramo da to zagrejemo sa max 2 t. Tamo su nam deca studiraju. To je naše iskustvo. Inače, pretprošle godine, izbacili smo Megalov kotao na koji smo priključili Firelli gorionik zbog velike potrošnje i nesigurnosti. U bgd u smo se do sada grejali na struju preko Caleo sistema.
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.10.2012. u 15:42 - pre 140 meseci
Citat:
sunce212: Ne znam Miljane61 da li si pronašao tražena vrata za Viadrus, ali ako nisi ja ti mogu pomoći.
Imam jedno pitanje za sve vas forumaše: Zašti ugrađujete gorionik Pelltech a ne Centrometal? Da li znate da je Centrometal napravio kotao koji može da koristi kao izvor toplote pelet, drvo i gas?Da li znate da je cena gorionika ista kao i cena firellija ili pelltecha a da je za klasu iznad njih?Ja se grejem na centrometal kotao, prošle godine je potrošeno 2,5 t peleta za 250 m2 stambenog i poslovnog prostora. Celog leta grejem vodu na pelet i za tri meseca je potrošeno 7 džaka, imam boschov A200 Duo Bojler i na proleće ću ugraditi solarne panele. Uz rad klime, struja nam je izašla za 3000 din manje nego prošlog leta, dakle govorim o letnjem periodu. Za dve nedelje uvodimo grejanje u kući u Beogradu, radijatori Al, rehau creva, Callefi ventili i kamin MBS na pelet od 10 - 18 kw. Planiramo da to zagrejemo sa max 2 t. Tamo su nam deca studiraju. To je naše iskustvo. Inače, pretprošle godine, izbacili smo Megalov kotao na koji smo priključili Firelli gorionik zbog velike potrošnje i nesigurnosti. U bgd u smo se do sada grejali na struju preko Caleo sistema.


E JbG,ovo već spada u sferu naučne fantastike i nuklearne tehnologije!!! 2,5 t. peleta za sezonu a grejao 250 kvm???I to pričati ovde ljudima koji godinama(poput mene a ima ih i mnogo iskusnijih) koriste grejanje na pelet.Daj melo ubaci matematike kao npr. 1kg peleta=5kwh pa to puta 2,5 t pa puta 180 dana i sl. pa da vidimo kako izgleda stvarnost gledana očima realnosti....jedino ako ti je ta kuća smeštena u neku malo veću koja je već dobro zagrejana,ne vidim drugi način
 
+1

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
77.243.22.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.10.2012. u 16:56 - pre 140 meseci
Citat:
sunce212:
Citat:
miljan61: Da li bi neko od forumasa mogao da postavi sliku od vrata za Viadrus kotao kada se na njega ugradi gorionik Pelltech PV 20a ili 30a? U nekom od postova sam procitao da neko ima ovu kombinaciju pa me interesuju vrata kako se mogu prepraviti ili ako neko zna gdje se mogu kupiti namjenska vrata. Kolega mi je zvao firmu Portal doo ali oni navodno ne prodaju samo vrata, vec mora da se uzme sve u kompletu sa gorionikom


Ne znam Miljane61 da li si pronašao tražena vrata za Viadrus, ali ako nisi ja ti mogu pomoći.
Imam jedno pitanje za sve vas forumaše: Zašti ugrađujete gorionik Pelltech a ne Centrometal? Da li znate da je Centrometal napravio kotao koji može da koristi kao izvor toplote pelet, drvo i gas?Da li znate da je cena gorionika ista kao i cena firellija ili pelltecha a da je za klasu iznad njih?Ja se grejem na centrometal kotao, prošle godine je potrošeno 2,5 t peleta za 250 m2 stambenog i poslovnog prostora. Celog leta grejem vodu na pelet i za tri meseca je potrošeno 7 džaka, imam boschov A200 Duo Bojler i na proleće ću ugraditi solarne panele. Uz rad klime, struja nam je izašla za 3000 din manje nego prošlog leta, dakle govorim o letnjem periodu. Za dve nedelje uvodimo grejanje u kući u Beogradu, radijatori Al, rehau creva, Callefi ventili i kamin MBS na pelet od 10 - 18 kw. Planiramo da to zagrejemo sa max 2 t. Tamo su nam deca studiraju. To je naše iskustvo. Inače, pretprošle godine, izbacili smo Megalov kotao na koji smo priključili Firelli gorionik zbog velike potrošnje i nesigurnosti. U bgd u smo se do sada grejali na struju preko Caleo sistema.

Ja ću za dva dana imati namontiran možda NAJBOLJI GORIONIK koji je do sada napravljen!
Da je ta računica tačna,onda bih se ja sa 5 tona peleta grejao 3 sezone!
Malo mi deluje NESTVARNO!


[Ovu poruku je menjao ZoranObradovic dana 02.10.2012. u 18:24 GMT+1]
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

vladdicca
Vladan Marjanović
Komercijalista
Beograd

Član broj: 298399
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.10.2012. u 17:15 - pre 140 meseci
A koji je to NAJBOLJI GORIONIK?
 
0

lakii011
Lastovo Site

Član broj: 31134
Poruke: 19
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.10.2012. u 20:04 - pre 140 meseci
Pozdrav svima,

listam danima sve ovo sto je napisano i puce mi glava od svega. Imam par pitanja za koje bih vas molio da mi objasnite sto prostijim jezikom. Zivim u kuci koja ima dva stana od po 60m2. Imam razvedeno grejanje, izolaciju i dobru stolariju. Trenutno po sezoni trosim od 3 do 4 tone uglja banovic i dva metra drva. Prelazio bih na pelet pa me zanima sledece.
Da li mogu da prepravim svoj kotao radijator kraljevo K25 na pelet? kolika bi potrosnja bila u odnosu na potrosnju uglja? da li je isplatljivije ugraditi namenski kotao na pelet?

Ako je matematika dobra, moze li neko na PM ili mail da pusti nekog ko bi sve to mogao da izvede.
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.10.2012. u 20:08 - pre 140 meseci
U Vranje nema laganje!
100 kila svinja - 200 kila čvarci!

Razumem ja da je Vranje na jugu Srbije, ali 2,5t za 250m2 !?
Voleo bih i ja da saznam koliko dana u sezoni je grejano, u kojem periodu dana je radio gorionik, koja je sobna temperatura bila, temperatura odlazne vode iz kotla, radijatorsko ili podno grejanje? Izolacija je, pretpostavljam, vrlo kvalitetna.
Pozdrav!
 
0

ikar

Član broj: 42407
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.10.2012. u 20:25 - pre 140 meseci
ispalio me standardni dobavljac pa molim za preporuke za pelet u beogradu. primarno mi je vazan kvalitet, cena je sekundarna. dakle, sto vece sagorevanje, sto manje otpada, sto redje ciscenje. ako je suprotno pravilima da se javno pise o tome, molim vas da mi pisete na pm.

hvala unapred!
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.10.2012. u 20:28 - pre 140 meseci
Citat:
jarebica:

Pretpostavljam da bi ta pregrada bila sa blagim nagibom ka vratima kotla i slobodnim prolazom na dnu kotla?
Moglo bi sa strane da bude slobodan prostor kako bi po celom obodu vreli gasovi mogli da "lizu" zidove kotla, da li si na to mislio?

Jer moze neka okvirna skica kako predlazes i koliki je prostor dovoljan za prolaz, nije mi problem da uradim kako god treba.

Pozdrav

Nažalost, nemam ni jedan program za crtanje, ali pokušaću da objasnim: mislio sam na horizontalnu pregradu u visini gornje ivice vrata, odnosno malo "visočije", recimo ploča oslonjena na onaj šamot, tako da "odozada" bude ostavljen slobodan prostor da dim pređe iz ložišta "do ispod" izmenjivača, ali ne i sa strane. Taj otvor, cenim, mora da bude površine najmanje kolika je površina svih cevi izmenjivača. Tako nešto imam na Viadrusu, što spada u dodatnu opremu za taj kotao ako se ugrađuje gorionik.

Da li ste merili temperaturu dima? Ako je manja od 170 stepeni, ova pregrada i nije potrebna. U stvari, budući da je kotao Podvisov, lako je moguće je da nikakve prepravke i nisu potrebne: Podvis je (bila) ozbiljna firma i nema veze koliko je kotao star, pod uslovom da ne curi - ništa vatra nije drugačija danas od one od pre nekoliko decenija.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

gortod
preduzetnik
Uzice

Član broj: 302917
Poruke: 65
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.10.2012. u 21:56 - pre 140 meseci
Citat:
sunce212:

Ne znam Miljane61 da li si pronašao tražena vrata za Viadrus, ali ako nisi ja ti mogu pomoći.
Imam jedno pitanje za sve vas forumaše: Zašti ugrađujete gorionik Pelltech a ne Centrometal? Da li znate da je Centrometal napravio kotao koji može da koristi kao izvor toplote pelet, drvo i gas?Da li znate da je cena gorionika ista kao i cena firellija ili pelltecha a da je za klasu iznad njih?Ja se grejem na centrometal kotao, prošle godine je potrošeno 2,5 t peleta za 250 m2 stambenog i poslovnog prostora. Celog leta grejem vodu na pelet i za tri meseca je potrošeno 7 džaka, imam boschov A200 Duo Bojler i na proleće ću ugraditi solarne panele. Uz rad klime, struja nam je izašla za 3000 din manje nego prošlog leta, dakle govorim o letnjem periodu. Za dve nedelje uvodimo grejanje u kući u Beogradu, radijatori Al, rehau creva, Callefi ventili i kamin MBS na pelet od 10 - 18 kw. Planiramo da to zagrejemo sa max 2 t. Tamo su nam deca studiraju. To je naše iskustvo. Inače, pretprošle godine, izbacili smo Megalov kotao na koji smo priključili Firelli gorionik zbog velike potrošnje i nesigurnosti. U bgd u smo se do sada grejali na struju preko Caleo sistema.

A koji je gorionik firelli?
Po cemu je to centrometalov toliko bolji i to bas od pelltecha?
Ovo ostalo izlozeno spada u naucnu fantastiku. Moj komsija je prosle zime sa centrometalom za 220m2 potrosio 9 tona peleta. Kuca solidno izolovana, 5 cm stiropora. Cisto poredjenja radi.
 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.10.2012. u 22:20 - pre 140 meseci
Zmajdin:

Ok, kapiram, ostavim otvore otpozadi da bi vreli dimni gasovi sto duze putovali.
Da li se isplati da celo loziste oblozim u samotne cigle a ne samo otpozadi?

Sto se temperature dimnih gasova tice ne mogu ti nista reci za sad jer sam tek montirao gorionik i nemam potrebe jos da ga kresnem, ali cim krene sezona cu da ti javim podatak. Ono sto mi se cini pri probnom paljenju (nakon montaze) temperatura dimnjace je bila zacudjujuce mala, mogao sam ruku da drzim. Ali cu ovih dana da montiram jednu kapilaru do sredine dimnjace pa cu uvek moci da gurnem sondu u sredinu i izmerim stvarnu temperaturu u centru.

A kotao je dobar za sad, samo mi je prosle godine procureo deo za sanitarnu vodu pa sam ga iskljucio! Valjda ce da izdrzi jos koju godinu!

Hvala za savet za plocu, prvo cu da proverim temperaturu pa se onda bacam na izradu pregrade (ako bude bila potreba)

Pozz
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7689124 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.