Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656861 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.12.2012. u 20:47 - pre 137 meseci
Sanda
Na vise postova isti problem.Visim ovdje zbog dosade i zellije da mi neko kaze nesto o jevtinoj energiji koja nepravi zastoje ali aman da nepostoi.

Ako hoces da ti sistem bude hladan a kotao topao onda ispod pumpe ugradis kocnicu gravitacije(Schwerkraftbremse für direkte Pumpenmontage 14.50 €)
Moje prosto objasnjenje je slicno nepovratnom ventilu samo sto neda vrucoj vodi iz kotla da ide u sistem dok pumpa ne srkne i povuce.Pumpa neradi onda je zatvoreno.
Nepovratni neda dole ovaj neda gore dok se pumpa ne pokrene.Posle je sve normalno. Valjda si sad zadovoljan.Stavicu ti i sliku.

Mora se montirat vertikalno nikako horizontalno(ovaj nije sa kuglom).

Mada ja zastupam sve druge varujante.Malo skuplje ali prakticnije ali ako je tako onda moze i tako.Neki majstori naprave sacekusu tako sto sobni termostat gasi pumpu a
gorionik ostave kao centrometal da radi na 65 c.Koliko ce da radi ako u izmenjivacu imas 30 l vode.Jedno paljenje i gotovo.Vise potrosis struje na paljenje.Ja praktikujem
jedno ili dva paljenja na dan. Sve elektronike nisu iste a ni regulacije.Kod mene ima dan nap.24c noc 22 ili koliko hocu mogu i 15 da stavim.Stim da meni sobnu tem. podesava spoljni senzor preko mesnog trokrakog sa motornim pogonom.

E sad neki strucnjaci tvrde da to kod nas na nasoj klimi ne moze da radi.Razlog velike oscilacije i slicne fore.Moj odgovor je da radi savrseno ali se parametri moraju da zadaju.
Moze se podesavati samo onda kad je tep vani oko nule.Razlog radi na pet stepeni.Treba sacekati da se zidovi ohlade onda moze da prati oscilacije korektno.
Dogodi se da majstor uradi sve u Avgustu a u Januaru nista nestima.U stvari procitao je upustvo samo nije bas sve razumio.

I jos nesto za kraj
LJubitelji termo glava mislim da grese ako misle da to stedi.
Prikačeni fajlovi
 
0

taloviub

Član broj: 308516
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.12.2012. u 18:50 - pre 137 meseci
Pozdrav za sve na ovom forumu.
Posedujem kotao ˝Radijator˝ Kraljevo snage 18KW na koji je ugrađen Ferroli gorionik SUN P7. Površina koju grejem je oko 90m2. Kuća je dosta dobro izolovana (stiropor 5cm, PVC stolarija, staklena vuna na tavanu + spušteni plafon). Sobni termostat Auraton 2005 na koji je paralelnim povezivanjem dodat nalegajući (valjda se tako kaže) IMIT termostat (pošto u kući imam ˝pipače˝ koji tek dodirom radijatora utvrde da je u sobi hladno) povezan je (su) na gorionik.
Pitanja:
1. Šta bih postigao ako termostat povežem na pumpu (u smislu uštede energije)?
2. Da li bih morao da izvršim novo setovanje i koji su to novi parametri?
3. Da li vađenjem žica iz klema 7 i 8 iste te kleme moram da premostim?
4. Moram li tada da menjam prethodno podešen nedeljni program (ako se odlučim za metod ˝B˝ iz uputstva)?
5. Zašto mi se povremeno javlja greška A01 (iako nijedan od uzroka navedenih u uputstvu nije razlog za to) a posle restartovanja sve radi O.K.?
Inače potrošnja ide od 1,5 do 2,5 džaka. Možda bih imao još nešto da pitam ali trenutno ne mogu da se setim.
 
0

baba sera

Član broj: 94587
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.12.2012. u 21:25 - pre 137 meseci
Pozdrav svima na forumu i svim ljudima voljnim da podele iskustvo sa svima nama...
Od pre neki dan startovah sa peletom, ferrolijem sun p7 montiranim na termomontov tkk 30!

Nabacasmo bioenergy peleta i udri po gorenju...
sve to lepo fercera...

par pitanja za one koji su cackali setovanja!
podesen je da snagom 3 (25KW) gura do zadatih 80 stepeni, on to nagura i ugasi se...

ceka da opadne do 60 stepeni, ponovo paljenje..gomilanje peleta, i pokretanje...
Moze li se promeniti ta donja startna granica? zasto startuje bas na 60? ne videh u podesavanjima da se to moze cackati?

Moze li se ovo cudo naterati da nakon postizanja zadate temp. prevede rezim rada u neki stand by mode na snagu 1 recimo... odrzavanje plamena ili kako se god to zvalo?!
Mora li uvek max snagom da dize temperaturu i onda da se ugasi? Nije li logicno da u zavisnosti od razlike zadate i trenutne temperature koriguje snagu, te kad stigne na recimo 75...sputi snagu na 2 vidi sta se desava i tako regulise snagu plamena u zavisnosti od potreba? Ovo je kako ja mislim da bi trebalo da bude?!?...mozda ne

zaigrah se malo sa klapnom na izlazu dima - ulazu u dimnjak...mehanicka je, te je otvorih do kraja...
da li je bila prevelika promaja ili sta, ali doslo je 3 puta do zagusenja peletima na resetci...greska a01
na resetci se pojavila zgrusana sabijena neizgorela pelet koja je nagomilana blokirala pelet do pola cevi puznog mehanizma...

da li je to bilo zbog prevelike otvorenosti dimnjaka i promaje ili mozda kako je danas toplije, do precestog startovanja i gasenja samog gorionika, te konstantno ceste potpale i starta celog ciklusa cime se veoma cesto ponavlja ona startna potpala sa nagomilavanjem peleta i inicijalnim paljenjem ?

setovah izlaznu vodu na 70 malocas da vidim kako ce se ponasati i pritvorih klapnu dimnjaka na pola... tako je ovih dana radio ok

zapazanje: temperatura same cevi koja iza peci ulazi u dimnjak nije prevelika... mogu da je dodirnem golom rukom te pretpostavljam da je na oko 80ak stepeni...

Da li je to ok temperatura ili moram meriti temp izlaznog dima nekom sondom.. ne znam kako da je uguram u dimnjak i kolikobi trebala da je temperatura gasova?

mesni ventil je na oko polovine i gura juce i prekjuce vodu od oko 65 na radijatore...
danas je otoplilo pa je to nesto manje od pola i voda je na oko 60 stepeni...
po slobodnoj proceni potrosnja je po minusu bila oko 3 dzaka za grejanje 160 kvadrata na tri etaze ne izolovane, staro gradjene kuce!
Za sad mislim da je to ok!
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.12.2012. u 22:34 - pre 137 meseci
Ako izaberete modulacioni rad (parametar t18), gorionik bi trebalo sam, spram temperature vode u kotlu, da određuje snagu na kojoj će raditi: kako se temperatura vode u kotlu približava zadatoj, tako se snaga smanjuje.

Ja bih probao kako sve radi na 40 stepeni u polaznom vodu, pa ako je malo/nedovoljno, odnosno nezadovoljavajuće toplo, zakrenuo bih ga malo udesno, pa posle nekoliko sati opet još, ako je potrebno, ili šta li već po potrebi, dok se ne uspostavi balans - potrebna temperatura u grjanom prostoru sa najnižom (mogućom) temperaturom vode u radijatorskom krugu.

Otvorena klapna na sulundaru ne bi trebalo da bude uzrok začepljivanja gorionika, naprotiv. Pre će biti ono drugo:da se svako malo palio/gasio, pa nije stigao čestito da se razgori, kad eto već se gasi. Ovde sad može da se nadoveže prva rečenica.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Gogi666

Član broj: 309937
Poruke: 42
*.pool.mediaWays.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2012. u 01:19 - pre 137 meseci
Pozdrav momci,
Nov sam na forumu i odmah jedna molba!
Procitao sam skoro celu temu ali voleo bih opet neku preporuku!
Sledece godine apr-maj cu ugradjivati kompletno grejanje!
Kuca na sprat max 150kvadrata (po meni nekih 30-35kw?)
Pvc odradjeni ove godine zidovi cigla ipo (doce i izolacija za godinu dve)
Elem:
Prvo mi treba dobar kotao pare nezalim jer nemam volje da ga 5 godina menjam!
Radim i sanitarnu vodu u protoku tako da mi verovatno treba i akumulacioni bojler?!
Sta uzeti? Kome se obratiti? Ko zna majstora sa iskustvom o peletu?
Ja sam iz okoline zrenjanina!
Hvala unapred za svaki tip i ideju!
Pozdrav!
Ko shvati razumeće!
 
0

Gogi666

Član broj: 309937
Poruke: 42
*.pool.mediaWays.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2012. u 01:19 - pre 137 meseci
Pozdrav momci,
Nov sam na forumu i odmah jedna molba!
Procitao sam skoro celu temu ali voleo bih opet neku preporuku!
Sledece godine apr-maj cu ugradjivati kompletno grejanje!
Kuca na sprat max 150kvadrata (po meni nekih 30-35kw?)
Pvc odradjeni ove godine zidovi cigla ipo (doce i izolacija za godinu dve)
Elem:
Prvo mi treba dobar kotao pare nezalim jer nemam volje da ga 5 godina menjam!
Radim i sanitarnu vodu u protoku tako da mi verovatno treba i akumulacioni bojler?!
Sta uzeti? Kome se obratiti? Ko zna majstora sa iskustvom o peletu?
Ja sam iz okoline zrenjanina!
Hvala unapred za svaki tip i ideju!
Pozdrav!
Ko shvati razumeće!
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2012. u 08:35 - pre 137 meseci
Ja sam kuću gradio pre 5 godina a da sam znao što sada znam,išao bi na podno grejanje,to je niskotemparaturni režim,posle možeš stvar rešiti i toplotnom pumpom a ni pelet nije loš izbor.(ovo je subjektivno,moje mišljenje,ne znam dali se ostali slažu).Ako hoćeš,mogu ti preporučiti kod tebe u komšiluku čoveka koji je živa enciklopedija što se peleta tiče
 
0

Gogi666

Član broj: 309937
Poruke: 42
*.web.vodafone.de.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2012. u 17:28 - pre 137 meseci
Svaki tip je dobrodosao!
Samo javljajte i dajte preporuke!
Ko shvati razumeće!
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2012. u 19:15 - pre 137 meseci
@Gogi666

Za 150 kvadrata 35 kW je preko jego: 0,1 kW instalisane snage po metru kvadratnom grejane površine je puna kapa. Međutim, tako malog kotla na tržištu nema, sem centrometalovog "minija" od 14 kW sa pripadajućim centrometalovim gorionikom CPL 14-20 kojeg malo ko hvali, ako se ne računaju (pre)prodavci.

Ako ne žalite da platite, obratite pažnju na kotlove prevashodno namenjenih sagorevanju peleta - ima ih podosta u ponudi, što domaćih, što bosanskih, što slovenačkih. Ima i jedan turski - Kozlusan Simpel 25: imao sam prilike nakratko da se družim sa jednim, u vlasništvu jednog od članova ovog foruma - malo sam ga testirao, merio sastav dima i tako to... Izvrstan kotao, rekao bih, sa vrlo naprednom elektronikom, širokim opsegom snage (od 5 do 25 kW) i bojlerom za sanitarnu vodu pride. Ovo ne znači da i ovi drugi nisu dobri, da nemaju naprednu elektroniku i sve drugo redom, nego nisam imao prilike da se upoznam ni sa jednim od njih, pa ne mogu da kažem.

[Ovu poruku je menjao zmajdin dana 16.12.2012. u 20:47 GMT+1]
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

prijepolje
vladimir
sluzba je sluzba
m.u.p.
prijepolje

Član broj: 309975
Poruke: 12
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2012. u 23:26 - pre 137 meseci
pozdrav iz kišovitog Prijepolja.
letos sa ugradio Termisov gorionik na Viadrus sa 6 članaka- a takodje je urađena izolacija kuće 8 stiropor i pvc stolarija.
zrenjanin pelet , od 16.10.2012. do skoro je išao džak dnevno a sada ide na 5 dana 6 i po džakova.

jednom mi se desio zastoj zbog prepunog dozatora tj creva i par neuspelih paljenja ostalo je super
 
0

Gogi666

Član broj: 309937
Poruke: 42
*.pool.mediaWays.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.12.2012. u 23:54 - pre 137 meseci
Citat:
zmajdin:
@Gogi666

Za 150 kvadrata 35 kW je preko jego: 0,1 kW instalisane snage po metru kvadratnom grejane površine je puna kapa. Međutim, tako malog kotla na tržištu nema, sem centrometalovog "minija" od 14 kW sa pripadajućim centrometalovim gorionikom CPL 14-20 kojeg malo ko hvali, ako se ne računaju (pre)prodavci.

Ako ne žalite da platite, obratite pažnju na kotlove prevashodno namenjenih sagorevanju peleta - ima ih podosta u ponudi, što domaćih, što bosanskih, što slovenačkih. Ima i jedan turski - Kozlusan Simpel 25: imao sam prilike nakratko da se družim sa jednim, u vlasništvu jednog od članova ovog foruma - malo sam ga testirao, merio sastav dima i tako to... Izvrstan kotao, rekao bih, sa vrlo naprednom elektronikom, širokim opsegom snage (od 5 do 25 kW) i bojlerom za sanitarnu vodu pride. Ovo ne znači da i ovi drugi nisu dobri, da nemaju naprednu elektroniku i sve drugo redom, nego nisam imao prilike da se upoznam ni sa jednim od njih, pa ne mogu da kažem.

[Ovu poruku je menjao zmajdin dana 16.12.2012. u 20:47 GMT+1]

Nije problem uzeti i 25 kw posto ce se vecinom grejati manje od 150kvadrata!
Video sam boschevu kombinaciju? Naravno da hocu samo namenjen za pelet!
Dali ste vi majstor za ugradnju ili imate nekog da mi preporucite?
Koji akumulacioni bojler preporucujete ( i koliki ) tipa bojler u bojleru trenutno?
Posto sam ubedjen da ce se ubrzo pelet u sve vecoj kolicini praviti i od slame i kukuruzovine,
Interesuje me kako se koji kotao pokazao sa tim peletom tj sa losijim peletom
I jos nesto dali je neko pravio neki veci bunker ili silos za pelet
Poz

Ko shvati razumeće!
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2012. u 10:29 - pre 137 meseci
Trenutno nema na tržištu ni jednog kotla koji može kvalitetno izgoreti agro pelet,to je nešto sasvim,sasvim drugo.Što se tiče akumulatora toplote-što veći to bolji,inače ide 50-60 litara po KW snage,gruba računica,dakle na 25 kw oko 1200-1500 litara,bilo bi dovoljno a što se ugradnje tiče,nije neka velika umetnost ali treba pronaći majstora koji to kvalitetno radi i koji je "u trendu".Da se mene pita,nebi dozvolio ni jednom majstoru da to instalira koji nije pročitao bar ovoliko koliko piše na ovom forumu.Eto,kod mene su zabrljali pa ja sada ispravljam.
Sretno.
 
0

Gogi666

Član broj: 309937
Poruke: 42
*.pool.mediaWays.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2012. u 12:01 - pre 137 meseci
Jel ima neko boschev komplet?
Nije moguce da na forumu nema nijedam majstor ili da niko nezna bar nekoda da mi preporuci?
Znam da je agropelet problem ali cemo se u buducnosti i sa njim morati pozabaviti
Cini mi se da bar na forumu ima najvise centrometalovih kotlova tako da mi nije jasno sto nisu dobri?
Sad sam video ovaj Toby od termomonta al nigde cene, ima li ko ikakva saznanja on njemu ili ostalim termomontovim kotlovima?

[Ovu poruku je menjao Gogi666 dana 17.12.2012. u 14:47 GMT+1]
Ko shvati razumeće!
 
0

taloviub

Član broj: 308516
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2012. u 13:26 - pre 137 meseci
Pošto vidim da me ignorišete (šala), uzeo sam stvar u svoje ruke poštujući savete poznavaoca ove materije na ovom forumu.

1. Isklemovao sam kabal termostata iz kontakata 7 i 8 i povezao ga na pumpu rednom vezom kao običan prekidač (pišem opširno da bi me bolje razumeli, ukoliko čitate post).
2. Kontakte 7 i 8 sam kratko spojio, čitaj premostio.
3. Uneo sam sledeće parametre:
Tabela 1:
u01-45
u02-2
u03-01

Tabela 2:
t03-70
t04-7
t05-5
t06-80
t07-15
t08-38
t09-20
t10-74
t11-36
t12-114
t18-1

Neke parametre sam ostavio od servisera koji je ugradio gorionik, a neke ˝ukrao˝ od @belarada i @zmajdin na čemu sam im zahvalan. Komanda paljenja pumpe mi je nalegajući termostat (zbog već pomenutih ˝pipača radijatora˝) pa sam izgleda kupivši onaj digitalni bacio pare. Očekujem da smanjim potrošnju, ne drastično, ali koliko toliko. Svaka sugestija mi je dobrodošla, pa ako imate šta da korigujete oko ovih parametara vi pišite.
 
0

sukabb
Vladimir jovanovic
muzicar
B.basta,srbija

Član broj: 229898
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2012. u 14:32 - pre 137 meseci
Uz sugestije gospodina Zmajdina,zelim da kazem nekoliko stvari vezano za grejanje,jer sam izgleda i ja bio u velikoj zabludi kako ovo treba da funkcionise.Imam Bosch pelet set 34 kw i kotao Radijator Kraljevo ,tropromajni.
Krenucu od parametara koje koristim,mislim da bolje od ovog ne moze jer sam dosta vremena proveo posmatrajuci kakav je plamen,ovo je po meni maksimum sto moze.
T1-000
T2 -001
T3-051
T4-008
T5-005
T6-100
T7-019
T8-051
T9-025
T10-074
T11-035
T12-120
T13-043
T14-150
T15-050
T-16-170
T17-054
T18-001
T19-099
T20-050
Gorionik je radio na principu sobnog termostata ranije.Promenom parametra T18 na 001 prelazi na modularni rad,a termostat i dalje ostaje u funkciji.Modulacija radi tako sto pri paljenju krece od snage 1-5,a kada pridje zadatoj temperaturi 10 stepeni manje od zadate,prelazi na snagu 1 i odrzava je.Kod mene je UO1-70 stepeni.UO2-5,UO3-000.Mesni ventil sam juce postavio na 1/4 od kotla prema radijatorima,nalegajuci nastelovao da se otvara kad je u kotlu 55stepeni,to je na termostatu 45,taman tako da dok sistem procirkulise gorionik ne udje u modulaciju na 60 stepeni u kotlu,nego i dalje radi na snazi 5 .Kad se sistem stabilizuje,temperatura pada na nekih 50 stepeni i onda radi dok temperatura ne dodje do 60 stepeni.tada prelazi u modulaciju i odrzava je.E sad ,u zavisnosti od spoljne temperature mesni ventil cu zakretati ,sto hladnije to vise u desno,prema radijatorima.Po meni je ovo za sad najbolje,ako imate neka pitanja slobodno napisite.




[Ovu poruku je menjao sukabb dana 17.12.2012. u 15:57 GMT+1]
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2012. u 16:16 - pre 137 meseci
Citat:
Gogi666:

Dali ste vi majstor za ugradnju ili imate nekog da mi preporucite?
Koji akumulacioni bojler preporucujete ( i koliki ) tipa bojler u bojleru trenutno?
Posto sam ubedjen da ce se ubrzo pelet u sve vecoj kolicini praviti i od slame i kukuruzovine,
Interesuje me kako se koji kotao pokazao sa tim peletom tj sa losijim peletom



Ne, nisam monter centralnog grejnja, niti znam nekoga ko to radi, a da je za preporučivanje: više sam majstor opšte prakse, onaj što "šta oči vide, to ruke naprave" - svoju kotlarnicu sam sam realizovao, od konstrukcije do izvedbe, na šta sam veoma ponosan. Naime, ni jedan majstor nije uspeo da razume šta je to što ja hoću, dizali su obrve na akumulatore toplote i nudili mi neke "svoje" inženjere da kotlarnicu za mene projektuju, ama je svaki nazovi projekat bio zakomplikovan da-Bog-sačuva, pritom i skuplji za soma-dva evra od ovoga što sam ja napravio.

Pelet od agro-ostataka još poduže neće moći da se koristi za grejanje stanbenog prostora jer, prosto, (još) nema gorionika po prihvatljivoj ceni koji mogu agro-pelet da progutaju.

Kozlusan već u sebi ima sve što je potrebno za potrošnu toplu vodu.

Bosh pellet set je po meni (dovoljno) dobar, ali ima i onih koji tvrde suprotno. Međutim, tvrdim da je tajna dobrog gorionika u dobrom majstoru koji ume da ga "našteluje" da dobro radi, naravno u okviru "štelabilnosti" datog gorionika. To je ono što imam nameru da u (nekoj tamo) budućnosti radim u vidu zanata - dakle za pare. Ovo ne treba shvatiti kao reklamu, jer i dalje to radim besplatno, sve u cilju (samo)edukacije.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Gogi666

Član broj: 309937
Poruke: 42
*.web.vodafone.de.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2012. u 17:23 - pre 137 meseci
Ima li iskustva sa tobyjem od termomonta?
Koja je prava uloga tih 3-4krakih ventila,kakvih ima i kako se krecu cene?Kolika je usteda kroz njih?

Ko shvati razumeće!
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2012. u 19:24 - pre 137 meseci
Evo,reci cu ono sto ja znam a to je da je bosch-ov kotao dosta dobar za montiranje gorionika za pelet,da njegov gorionik jeste ok ali zahteva dosta dobar pelet,previse je osetljiv bez obzira na podesavanje.Mislim da je malo nezno napravljen jer se na pocetku ove sezone desilo da je zbog tvrdoce peleta stradao puzni transporter na pra sistema jer se zaglavljivao.Na taj kotao moze da se montira ecom slovenacki jer je dosta dobar gorionik i odlicna mu je iskoriscenost na boschovom kotlu.Ima jos jedan gorionik a to je ecopell koji je do sada pokazao dobre osobine u radu.A boschove kotolove imas od 20 do 45 kw.

Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

baba sera

Član broj: 94587
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2012. u 19:41 - pre 137 meseci
Zahvaljujem na sugestijama!
Da li je ok da max snagu gorionika dignem na 4 koja je po fabrici 30kw na termomont kotlu od 30kw za cvrsta goriva?

Cackajuci parametre, i buljeci u desavanja sa gorionikom, dosao sam do zakljucka da je t7 parametar koji je po fabruckoj vrednosti 15 sekundi za vreme uzimanja peleta+cekanja prekratko te sam istu vrednost produzavao na do 20 sek. i tako ostavio.. neko je to postavio na 19
Modulacioni mod parametra t18 je bio fabricki na 0 te je promenjen na 1 i sada gorionik radi onako kako sam ocekivao...
ne radi punom snagom do maksimalne vrednosti PA SE UGASI, vec nagura do 10 stepeni nize temperature od zadate i onda snagom 1 odrzava temperaturu polaznog voda na oko 60-65 ako je zadato 70

bi li mi neko objasnio sta je parametar t06 - funkcija rampa... vidim da ju je neko smanjio na 80...sta ona radi? jel to vrsna temperatura? blokada?
ista je parametar u03 u meniju 1- po fabrici je 0? mod rada gorionika ili sta vec?
a da.. sve se ovo odnosi na ferroli sun 7 i brenn bosh 34 gorionike...
 
0

Gogi666

Član broj: 309937
Poruke: 42
*.web.vodafone.de.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2012. u 19:45 - pre 137 meseci
Mene interesuju kotlovi namenski samo na pelet!
Mislim da usteda ipak velika a da hocu da lozim drva uzeo bi onda obican kotao na tvrdo!
Ili pelet kako treba ili nista. To je moja deviza!
Znam da je mozda i riskantno ali sredice se to!
Nigde nevidim cenu kolusana?! On i toby su izgleda jedini namenski na pelet na nasem trzistu?
Dosta su novi tako da verovatno tesko doci do iskustva ovde!

[Ovu poruku je menjao Gogi666 dana 18.12.2012. u 12:42 GMT+1]
Ko shvati razumeće!
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656861 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.