Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7710351 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

prijepolje
vladimir
sluzba je sluzba
m.u.p.
prijepolje

Član broj: 309975
Poruke: 12
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.12.2012. u 23:40 - pre 138 meseci
kako ti se cine parametri za termisov gorionik
vratio sam samot, i probacu sa brzinom 1 a pelet je vracen na 0
 
0

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.12.2012. u 00:51 - pre 138 meseci
sve OK to sa majstorima, jedino mi smeta to sto proizvodjaci kotlova nekako ne ugradjuju fabricki taj cetvorokraki ventil ili smisle neko resenje da kotao drzi tu temperaturu ventil pa da nas rese ignorancije.1212312
 
0

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.12.2012. u 00:57 - pre 138 meseci
Citat:
zmajdin: Toliko o "majstorima". Još i da se (nekako) razume da ne zna šta je akumulator toplote, jer relativno je nova pojava "na ovim prostorima" - tek od pre koju desetinu/dvadesetinu godina, ali da "nije video" četvorokraki ventil! Pobogu, u svakom uputstvu za upotrebu (čeličnog) kotla piše "obavezno ugradite bar trokraki ventil", na kotlovima ima čak i nalepnica (bar je tako do nedavno bilo) sa istim tekstom, a ovaj - ni čuo, ni video. Svašta.
Citat:
zmajdin: Toliko o "majstorima". Još i da se (nekako) razume da ne zna šta je akumulator toplote, jer relativno je nova pojava "na ovim prostorima" - tek od pre koju desetinu/dvadesetinu godina, ali da "nije video" četvorokraki ventil! Pobogu, u svakom uputstvu za upotrebu (čeličnog) kotla piše "obavezno ugradite bar trokraki ventil", na kotlovima ima čak i nalepnica (bar je tako do nedavno bilo) sa istim tekstom, a ovaj - ni čuo, ni video. Svašta.


Sve OK to sto se tice nasim 'majstorima', ali jedino mi SMETA sto proizvodjaci ne smisle nacin da ugradjuju taj cetvorokraki ventil direkno na kotao, ili da smisle taj neki nacin da kotao drzi tu cuvenu temperaturu vode fabricki pa da NAS SE RESE IGNORANCIJE.


[Ovu poruku je menjao ponline dana 23.12.2012. u 16:09 GMT+1]
 
0

jedanalivredan
Ni.fox

Član broj: 307672
Poruke: 73



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.12.2012. u 01:07 - pre 138 meseci
E vala to se i ja pitam, zašto lepo ne montiraju fabrički mešni ventil na kotao tj. iza, kao da će dodatnih pedesetak € nešto uticati na cenu nego toliko to potenciraju u uputstvu i garanciji a sa druge strane instalateri i to i ovlašćeni govore ljudima da je to glupost i da i im ne treba, jedino može biti problem 3 ili 4.kraki ventil, jer oba štite kotao ali ima razlike budući da je 3.kraki ok rešenje samo ako je kotao vezan na akumulacioni spremnik. Pa ja sam bitku vodio da mi namotiraju mešni ventil ko da ga oni plaćaju, na kraju je bilo ''kad si tolko zapeo da ti učinim al to ti ne treba, i ima da dođem preko zime da vidim dal to čudo uopšte radi''
 
0

icvele
Leskovac

Član broj: 39248
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.12.2012. u 08:40 - pre 138 meseci
Uz rizik da ispadnem glup u društvu - ne razumem šta dobijam ovim ventilom... ako izuzmemo da kotao koristim na temperaturi nižoj od preporučene
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.12.2012. u 08:47 - pre 138 meseci
Citat:
shando90:
Jel moze neko nesto vise da mi napise o pravljenju cisterne za akumulaciju toplote ili da mi da link gde ima na forumu o tome da iscitam nesto sam poceo danas da razmisljam o tome i gledoa oglase mogu fino da se nadju povoljne cisterne al doduse jos ne znam mnogo o tome pa bih hteo da se dobro informisem pa na leto i to da uradim....hvala unapred


Dobro je da si počeo da razmišljaš,imaš vremena do leta, i ja sam počeo da razmišljam pre pola godine pa mi je sada akumulator pri kraju izrade,nadam se da ću ga pre Božića pustiti u rad.Sad mi je cilj da moj akumulator bude bolji od Zmajdinovog(hehehe)jer od njega(i od drugih,naravno)sam učio.Zmajdine,nemoj da se ljtiš,ako bude bolji to ne znači da sam ja dobar đak nego da si ti dobar učitelj)!!!
Inače,imaš dosta napisano o tome na www.samsvojmajstor.com i na komšijskom forumu Forum.hr.
pa uči i pitaj šta ti ne bude jasno ili sačekaj da vidimo kako će ova moja skalamerija da radi.
http://img202.imageshack.us/im...915/postavljanjeprikljuaka.jpg
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.12.2012. u 11:44 - pre 138 meseci
Citat:
prijepolje:
kako ti se cine parametri za termisov gorionik
vratio sam samot, i probacu sa brzinom 1 a pelet je vracen na 0

Sve je to kako treba, sem jednog - vreme posle kog gorionik iz modulacije prelati u "stend-by": iz nekog razloga postavljen je na (svega) 10 sekundi što je, po meni, prekratko da bi rad u modulaciji imao ikakav efekat, a to je da osdrži laganu vatricu (žar) do sledećeg aktiviranja gorionika, e da se ne bi palio standardnom procedurom punjenje/grejač/razgorevanje/stabilizacija. Sad, pitanje je na koliko da se postavi? Recimo 100 sekundi više nego što traje pauza između gašenja/paljenja gorionika tokom dana. Međutim, da bi modulacija odgovorila svom zadatku, moralo bi da se promeni i količina peleta koju transporter ubacuje na rešetku: opet iz nekog razloga, količina peleta u modulaciji je ista kao na snazi "1", što neme nekog smisla. Dakle, parametar C11 u meniju dozatora nek bude, recimo, 0,8 sekundi, možda i manje, ali za početak neka bude 0,8 (umesto postavljenih 1,5 sekundi), parametar T43 u meniju tajmera već koliko treba a najmanje 600 sekundi, a A13 u meniju izbora funkcija da bude "1".
Citat:
ponline: Sve OK to sto se tice nasim 'majstorima', ali jedino mi SMETA sto proizvodjaci ne smisle nacin da ugradjuju taj cetvorokraki ventil direkno na kotao, ili da smisle taj neki nacin da kotao drzi tu cuvenu temperaturu vode fabricki pa da NAS SE RESE IGNORANCIJE.

Neki proizvođači ugrađuju termostatski trokraki mešni ventil kojim se obezbeđuje minimalna radna temperatura od 65 stepeni, ali opet u instalaciji treba da bude i četvorokraki, e da ne bi bili "pec-pec" radijatori.
Citat:
icvele: Uz rizik da ispadnem glup u društvu - ne razumem šta dobijam ovim ventilom... ako izuzmemo da kotao koristim na temperaturi nižoj od preporučene

Dobijate bolje iskorišćenje goriva i ugodnije grejanje.
Citat:
shando90: Jel moze neko nesto vise da mi napise o pravljenju cisterne za akumulaciju toplote ili da mi da link gde ima na forumu o tome da iscitam nesto sam poceo danas da razmisljam o tome i gledoa oglase mogu fino da se nadju povoljne cisterne al doduse jos ne znam mnogo o tome pa bih hteo da se dobro informisem pa na leto i to da uradim....hvala unapred

Centometalov akumulator toplote od 500 litara košta ispod 500 evra, a više je nego dovoljan za rad u paru sa pelet-gorionikom. Nisam siguran da je samogradnja bog-zna-koliko isplativa. Ovo poslednje ne važi za Lava iz Banjaluke: njegov projekat zaslužije prefiks "mega" i poviše je nas koji sa ushićenjem isčekujemo puštanje u rad.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.12.2012. u 12:50 - pre 138 meseci
jel moze link tog centormetalovog od 500l(ne znam jel sme da se reklamira al msl da ima samo jedna radnja koja priodaje centrometalove pocinje na E... al nisam mogao da ga najdem )mada msl da je to malo,kolko sma negde citao ode 50l po kw ja koristim 25-30kw sto dodje negde oko 1000l ili mozda gresim,i sta je jos potrebno za ugradnju toga kolko otprilike je potrebno para za tu investiciju da ne razunamo ruke majstora ?Hvala ti jos jednom na pomoci pozdrav
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.12.2012. u 13:33 - pre 138 meseci
Tih 50 litara po kW instalisane snage je mera za pirolitičke kotlove koji kad rade - onda rade i to na maksimalnoj snazi, dok je sa gorionikom na pelet sve to posve drugačije: akumulator toplote je od koristi kad je toplotni gubitak grejanog prostora manji od najmanje snage gorionika, pa se višak "lageruje", a kad se akumulator "napuni" gorionik se gasi i ostaje ugašen sve dok se akumulirana toplota (skoro) ne potroši, pa hajd Jovo nanovo. To naročito dolazi do izražaja tokom "prelaznog perioda", što biva i pola grejne sezone.

Takođe, akumulator je koristan jer može da se dopunjava "noćnom" strujom koja je, za sada, a sva je prilika da će tako biti i u buduće, najjeftiniji energent, što ja obilato koristim - kad je temperatura oko nule, gorionik palim tek negde u jedan-dva po podne, kad je +10 tek predveče, a kad je iznad +15 ne palim ga uopšte. Mislim da u "Etažu" akumulatore nemaju na lageru, već da mora da se naruči.

Evo i linka proizvođača: http://www.centrometal.hr/cas

Da bi sve radilo kako treba potrebno je da se ugradi i trokraki termostatski mešni ventil (Laddomat, Esbe). Koliko bi koštalao povezivanje, odnosno "ruke", teško je reći, naročito ako "majstor" tako što nije niti video, niti čuo da postoji. Inače, nije neka mudrost: ja sam sve uradio sam.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.12.2012. u 13:50 - pre 138 meseci
Ma ne ruke to niko ne moze da mi kaze nego sam msl bojler i ostala oprema kolko bi izasla ,a cek ja sad imam 4-kraki ventil gde bi isao 3kraki i ostale zezancije kolko otprilike izadje ?Doduse jos mi nije najjasnije kako sve to detaljno funcionise al dobro vremenom ce mi se razjasniti ,a za struju ne znam jeste da je jeftina nocna al bojim se da ne udjem u crvenu zonu jer imam jedno brojilo preko 150 kv i cek jos jednom on npr zagreje bojler preko noci nebitno dal preko struje ili peleta i danju pusta tu toplu vodu u sistem kratko receno a sobni termostat i dalje regulise zeljenu sobnu temperaturu ,a u jbt kako je onda dobra uradjena izolacija toplote kad on cuve dugo tolko toplu vodu i do koje stepeni on zagreva vodu ?hvala jos jednom raspitacu se i u etazu kolko bi to izaslo ako uopste znaju
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.12.2012. u 14:12 - pre 138 meseci
Trokraki ventil se postavlja između kotla i akumulatora, a četvorokraki iza akumulatora: onaj prvi obezbeđuje optimalnu temperaturu kotla, a ovim drugim se reguliše temperatura u kotlovskom krugu. Uz elekro-pogon na mešnom ventilu i još nešto malo automatike, sve biva tip-top. Onako odokativno, cela investicija, bez cene ugradnje, cca 1000 evra. Inače, akumulatori toplote imaju 10 cm izolacije, dal' je to sunđer, dal' mineralna vuna, ne znam da kažem: kod mene je sunđer. Ono "raspitivanje u Etažu" slobodno okačite "mačku o rep": po mom iskustvu, slabo su upuđeni u robu koju prodaju.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

bjanka21
samostalni profesionalac
licna

Član broj: 309734
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.12.2012. u 22:07 - pre 138 meseci
Može li neko molim vas da mi pomogne i da mi da neke alternativne parametre za Termec gorionik,imam njihov kotao od 35 kw a trosim izmedju 60 i 80 kg peleta,dva puta su mi serviseri bili,koristim pelet EnWo,od 7 ,12 do sad sam potrosila 800 kg,katastrofa,pomagajte
Grejem kucu od oko 130 kvadrata,komplet izolovanu i sa Pvc stolarijom,gorionik mi radi na 20 kw,i normalno postize 60 zadatih u kotlu,ali potrosnju ne mogu nikako da samnjim,a napolju je 0 ili minus 1,uopste ne znam koliko ce trositi kad napolju bude hladnije,a drveni pelet je na severu Backe sad nabaviti,nemoguca misija,i vise nego skupo...

[Ovu poruku je menjao bjanka21 dana 24.12.2012. u 10:17 GMT+1]
 
0

icvele
Leskovac

Član broj: 39248
Poruke: 44
89.216.28.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.12.2012. u 10:36 - pre 138 meseci
Bjanka, da li si pratila gorionik u radu, da li većinom radi u modulaciji ili često ulazi u čekanje jer je modulacija prejaka? Da li gorionik radi non-stop? Da li čistiš rešetku i koliko često i koliko ima pepela kada je čistiš? Da li ima nesagorenog pepela u pepeljari?
 
0

bjanka21
samostalni profesionalac
licna

Član broj: 309734
Poruke: 22
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.12.2012. u 11:21 - pre 138 meseci
>Cvele,hvala sto si obratio paznju na mene,vec sam pocela da ludim od potrosnje...Serviseri me ubedjuju kako je sve ok,a on zdere li zdere pelet.Recimo da sedim pored peci od 7.12 og i primetila sam da je cesto na cekanju,gorionik isto cesto radi.Navodno ventilator nije dobro radio,pa je zamenjen,resetku ocistim povremeno i nema bas nesto pepela na njoj,nesagorelog pepela,nema,sav je kao brasno.Parametre sam vec 2 x menjala,a posle interevencije servisera trosi dzaka manje,verovatno zbog tog ventilatora,ali i dalje je to stasno mnogo,Imam i sobni termostat koji je povezan na pumpu,ali mi se potrosnja nije smanjila.Nemam ugradjen mis ventil,ali to mi je objasnjeno da sluzi samo da se kotao ne znoji,kao ne treba mi...Pomagajte,ubice me ovo finansijski
 
0

icvele
Leskovac

Član broj: 39248
Poruke: 44
89.216.28.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.12.2012. u 11:57 - pre 138 meseci
Ako se ne varam, taj Telmec je isto sto i Elmec, koji ja imam. Kolike su vrednosti:

1. Vremena doziranja peleta (meni je bilo 45 a sada je 60)
2. Okretanja puza u P1 (meni je bilo 0.7 a sada je 0.4)
3. Ventilatora u P1 (meni je 37)

Takodje kolika je margina za cekanje (fabricki 5)

Seviseri verovatno stavljaju vece vrednosti da se gorionik ne bi gasio tj da ne moraju da dolaze ponovo.

Da sam na tvom mestu ja bih povecavao #1 i smanjivao #2 dok nemas onoliki plamen koji je potreban da drzi ceo sistem u modulaciji sto duze. Kod mene ne izlazi iz modulacije dok ga ne iskljucim (gasim nocu jer ne moze da se spava od vrucine). Evo juce je bilo toplije i gorionik je par puta usao u cekanje, ako se nastavi sa ovim toplim vremenom probacu dopremu 65 (puz ispod 0.4 dodaje zaista minimalnu kolicinu peleta, ovde vec postoji mogucnost da se ugasi zbog nedostatka goriva).
 
0

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.12.2012. u 12:39 - pre 138 meseci
Jedno logicno pitanje u vezi akumulatora toplote kad je u pitanju grejanje na pelet.
Mogu da gresim jer nisam uopste strucan sto se tice grejanja ali samo logicno pitanje:


Kako moze akumulator toplote da utice na stednju?

Mislim DA ako lozis drva, i nemozes tacno drzati konstantnu temperaturu pa lozis vise nego sto treba, i kad prostorija postigne ugodnu temperaturu, umesto da otvoris prozor od vrucine, ta vrucina automatski greje akumulator, a kad pocne drvo da se trosi unutar kotla tad akumulator ti vrati tu energiju koju je akumulirao i krece se topla voda prema radiatorima jos neki sat dva. Taj sat dva ti je cista stednja.

Gorionik na pelet je automatska sprava i proizvedena je da drzi datu temperaturu. AKo stavimo akumulator toplote, kad se prostorija greje on ce jos raditi da greje taj akumulator toplote, i to grejanje da vrati nesto kasnije kad se gorionik ugasi, ako racunamo da tu ima izgubljene toplote malo, onda nismo nista stedili, samo smo stavili rezervu energije negde da je upotrebimo kasnije, a kad bismo lepo mogli da odmah ugasimo gorionik a upalimo kad nam treba.

Meni to izgleda logicno pa ... ako moze neko da objasni kako stedi akumulator toplote kad je u pitanju pellet.

 
0

bjanka21
samostalni profesionalac
licna

Član broj: 309734
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.12.2012. u 13:34 - pre 138 meseci
Termec proizvodi Termomont Simanovci,i radi na nekom modello 1,tako da su mi istaknuti skroz neki drugi nazivi i ne mogu da se snadjem sa ovim imenima..
 
0

icvele
Leskovac

Član broj: 39248
Poruke: 44
89.216.28.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.12.2012. u 13:36 - pre 138 meseci
Citat:
bjanka21: Termec proizvodi Termomont Simanovci,i radi na nekom modello 1,tako da su mi istaknuti skroz neki drugi nazivi i ne mogu da se snadjem sa ovim imenima..


Ajmo da vidimo sve parametre onda
 
0

bjanka21
samostalni profesionalac
licna

Član broj: 309734
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.12.2012. u 14:32 - pre 138 meseci
opšti parametri
max vreme paljenja 15
trajanje stabilizacije 01
vreme između čišćenja min 30
trajanje čišćenja sek 30
kašnjenje alarma sek 120
min temperatura paljenja 55
max temperatura gasova 255
temperatura gašenja 60
trajanje grejač ranog min 05
vreme preutovara sačme 02
vreme između čišćenja 10
vreme trajanja čišćenja 10
vreme ručne dopreme min 2
vreme gašenja ext termostata 00
alarm isključivanje vreme 20
vreme izmđu dva doziranja 35,0
vreme puža u raspaljivaču 00,3
vreme puža u stabilizaciji 00,8
vreme puža u čišćenju 01,0
vreme rada puža pri snazi 1 00,3
pri snazi 2 00,9
pri snazi 3 01,3
pri snazi 4 01,8
pri snazi 5 02,5
snaga ventilatora u raspaljivaču 255
snaga ventilatora u stabilizaciji 265
snaga ventilatora u čišćenju 300
snaga ventilatora pri snazi 1 170
pri snazi 2 190
pri snazi 3 210
pri snazi 4 230
pri snazi 5 250
vreme provere plamena minuta 00
stepeni provere plamena 00


To bi bili svi parametri .
 
0

icvele
Leskovac

Član broj: 39248
Poruke: 44
89.216.28.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.12.2012. u 14:56 - pre 138 meseci
vreme izmđu dva doziranja 35,0

Stavi ovo na 50 pa javi kako radi (da li se gasi ili radi)
Ako radi onda u startu imas ustedu od skoro 50%

Takodje - ako radi, da li odrzava temperaturu ili ista pada?

Da li je tebi termo sonda na izlaznoj (toplijoj) ili ulaznoj (hladnijoj) grani?

 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7710351 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.