Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7700717 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gogi666

Član broj: 309937
Poruke: 42
*.web.vodafone.de.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.12.2012. u 20:50 - pre 138 meseci

Skroz sam poludeo sad za tim agropeletom jer sam ove godine samo slame zaorao oko 70-80 tona!
Ali ako drveni pelet poskuti logicno je i da agropelet poskupi!
Nemam u planu da proizvodim pelet ali treba razmotriti sve opcije!


[Ovu poruku je menjao Gogi666 dana 18.12.2012. u 23:24 GMT+1]
Ko shvati razumeće!
 
0

Gogi666

Član broj: 309937
Poruke: 42
*.pool.mediaWays.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.12.2012. u 22:21 - pre 138 meseci
140 eura za tonu slame? Hehehe
Mojih 80 zaoranih tona puta 140 eura! Uuuuuu
Ko shvati razumeće!
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2012. u 09:17 - pre 138 meseci
Svima koji danas slave Svetog Nikolu - SREĆNA SLAVA!

Nego, nađoh malo vremena da se priključim i prokomentarišem ponešto.

@Gogi666 - Pošto imaš toliko slame, a pretpostavljam da imaš i gde da je skladištiš, što se jednostavno ne greješ na baliranu slamu? Kotlovi na nju su pristupačniji od sistema na pelet. Poznato je da pelet od slame ima puno silikata i pravi dosta šljake što svakako može samo da smeta bilo da je integrisan kotao u pitanju, a pogotovu gorionik. Kako se to vidi na pomenutum "Ostojićevom" sajtu, donja toplotna moć peleta od slame je 20% niža u odnosu na drveni, a sadržaj pepela - desetostruko veći! Mislim da je jednostavnije da tri puta dnevno prošetaš do kotlarnice i ubaciš balu slame nego da ulupaš novce u peletirku, pa da taj pelet ubacuješ u skupi kotao/gorionik i da onda moraš 5-10 puta dnevno da čistiš kotao/rešetku. Kotao na bale slame možeš i da predimenzionišeš (ako imaš prostora za to) u dogovoru sa majstorom koji ga pravi, pa da smanjiš broj loženja, a višak toplote odvučeš u akumulator. Sećam se da sam gledao po netu te kotlove na slamu i da ima i takvih koji služe za grejanje plastenika, staklenika itd.

Što se tiče proizvodnje peleta od slame - ne znam koliko je to aktuelno ukoliko ne postoji kvalitetan gorionik/kotao koji može da ih koristi ili je pak on toliko skup da ga mi u Srbiji ne možemo priuštiti. Koliko sam shvatio postoje takvi gorionici negde na "Trulom Zapadu" i koštaju k'o dve-tri toplotne pumpe. Opet, navodno, kupuju stranci pelet od slame, ali sa 80 tona nisi ozbiljan igrač.

Pelet od slame ne može biti 140€, osim možda u decembru-januaru. Za te pare (tj za malo više) možeš kupiti drveni pelet, naravno u pravo vreme, a ne sada. Pelet od slame koji sam našao kretao se 110€ bez prevoza. Mislim, pre ću dati 150€ za drveni pelet na kućnoj adresi nego 110 za slamu, koja je 20% manje kalorična u startu plus da celu zimu provedem pored kotla.

Uglavnom, ja sam u Zrenjaninu, pa ako budeš dolazio možeš da svratiš, da pogledaš moju "skalameriju", ako te interesuje.

Pozdrav!
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2012. u 09:46 - pre 138 meseci
@ponline, @icvele & ostali sa Elmec, Termec, B-Max gorionikom:

Po onome što ste pisali nisam baš siguran da li imamo istu verziju softvera, tj. da li je sve baš isto kod Termec-a, Elmec-a i B-Max-a. Ako imate neko uputstvo u digitalnom obliku ili možda skenirano (koje ste dobili od proizvođača) molim vas da me obavestite na pp.

Nije tako loša ideja da za svaki gorionik (Elmec, Ferolli, CM,...) otvori posebna tema u smislu razmene parametara, jer mi se čini da ovako pretrpavamo jedni druge sa različitim parametrima različitih gorionika & kotlova, da ne kažem sistema grejanja.

Ja sam do sada koristio samo najprostili, ozloglašeni ON/OFF sistem sa sobnim termostatom, bez modulacije, tj. sveo sam je na minimum. Grejač se nekoliko puta dnevno pali i gasi, ali to mu je i posao. Ja ga nešto baš i ne štedim. Naručio sam sondu pa ću uskoro da probam i ja to sa održavanjem temp. vode u kotlu. Kontao sam da to nema smisla pošto moj kotao ima jako malo vode. Sa kada sam ugradio četvorokraki ventil, ako nije otvoren 2/3 ili više zakuca mi kotao u "crveno" i ugasi struju.

Pomenuti četvorokraki ventil je marke LK Armatur i on je posebna priča. J***o me ko me nagovori da ga ugradim! Ima opseg od 0-90 stepeni gde su prva i poslednja četvrtina potpuno beskorisne, jer je klapna toliko debela (pa jedno 4mm),a oblik rupe takav da kada se postavi na četvrtinu (tj do 22,5 i od 67,5 stepena) ponaša se kao potpuno otvoren, odnosno zatvoren.

 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2012. u 10:54 - pre 138 meseci
Citat:
MiskoNo1
Ja sam do sada koristio samo najprostili, ozloglašeni ON/OFF sistem sa sobnim termostatom, bez modulacije, tj. sveo sam je na minimum. Grejač se nekoliko puta dnevno pali i gasi, ali to mu je i posao. Ja ga nešto baš i ne štedim. Naručio sam sondu pa ću uskoro da probam i ja to sa održavanjem temp. vode u kotlu. Kontao sam da to nema smisla pošto moj kotao ima jako malo vode. Sa kada sam ugradio četvorokraki ventil, ako nije otvoren 2/3 ili više zakuca mi kotao u "crveno" i ugasi struju.

Pomenuti četvorokraki ventil je marke LK Armatur i on je posebna priča. J***o me ko me nagovori da ga ugradim! Ima opseg od 0-90 stepeni gde su prva i poslednja četvrtina potpuno beskorisne, jer je klapna toliko debela (pa jedno 4mm),a oblik rupe takav da kada se postavi na četvrtinu (tj do 22,5 i od 67,5 stepena) ponaša se kao potpuno otvoren, odnosno zatvoren.


Ako bi ste ipak uključili modulacioni rad, uz odabir snage na kojoj gorionik radi koliko je potrebno i mešnim ventilom postavljenim (za početak) na pola, kotao se ne bi "zakucavao".
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2012. u 13:20 - pre 138 meseci
Citat:
zmajdin: Ako bi ste ipak uključili modulacioni rad, uz odabir snage na kojoj gorionik radi koliko je potrebno i mešnim ventilom postavljenim (za početak) na pola, kotao se ne bi "zakucavao".

Pa, pokušaću. Naručio sam sondu Pt100, onako napamet, jer mislim da je obično ta u pitanju (mogao sam lepo da proverim, nego ja video jednu na Internetu, prodaje čovek jeftino, pa rekoh da se ne proda).
Igraću se malo, mada mislim da to ima više smisla za one koji imaju kotao sa većom količinom vode ili pak akumulaciju (koja će možda biti dogodine, pošto ove godine nisam stigao zbog drugih obaveza).
Što se zakucavanja tiče to sam rešio tako što sam smanjio snagu, ali i temperaturu kojom nalegajući termostata uključuje pumpu, ali i dalje ne smem da stavim ventil na pola-pola. Videću kada priključim sondu za regulisanje temp. vode u kotlu. Biće tu još igranja.



[Ovu poruku je menjao MiskoNo1 dana 19.12.2012. u 14:33 GMT+1]
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2012. u 13:30 - pre 138 meseci
Ono što neki znaju, a neki možda i ne, to je da čišćenje kotla (svih onih kanala i kanalića) dosta utiče na njegov pravilan rad, a zna da smanji temperaturu izlaznih gasova za 40 stepeni pri istoj snazi gorionika. Pre jedno deset dana sam se zapanjio kada sam video da su mi gasovi na 190, pa čak su išli i do 200 stepeni. Očistio sam ga i sada su opet oko 160.
Čistiji kotao = bolja apsorpcija toplote = kvalitetnije grejanje = ušteda = ekologija!

Još jedna stvar, bilo je reči da se nekome zapušavalo crevo za dotur peleta, a to je bar jasno, crevo ne sme puno da krivuda i mora da ima okomit pad. Što veći to bolji. Meni se original crevo (ono silikonsko, armirano) procepilo, pa sam stavio rebrasto za struju. Nisam mogao da nađem to originalno u prečniku koji meni odgovara, a inače je oko 1000 din, za razliku od bužira koji je negde oko 75 din. Nekako sam ga ubudžio i pričvrstio onom sivom lepljivom trakom što koriste otmičari u američkim filmovima, ali pošto je crevo iznutra rebrasto zagržava pelet ako pad nije 45 i više stepeni. Ustvari 60 i više. Tako da ukoliko neko ima problem može i ovako da se reši. Malo je bučnije kada pelet prolazi kroz to crevo, nego kroz silikonsko, ali u mom slučaju to nema kome ni da smeta, osim možda miševima, paukovima i sl.
 
0

Gogi666

Član broj: 309937
Poruke: 42
*.pool.mediaWays.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2012. u 15:21 - pre 138 meseci
Citat:
MiskoNo1:
Svima koji danas slave Svetog Nikolu - SREĆNA SLAVA!

Nego, nađoh malo vremena da se priključim i prokomentarišem ponešto.

@Gogi666 - Pošto imaš toliko slame, a pretpostavljam da imaš i gde da je skladištiš, što se jednostavno ne greješ na baliranu slamu? Kotlovi na nju su pristupačniji od sistema na pelet. Poznato je da pelet od slame ima puno silikata i pravi dosta šljake što svakako može samo da smeta bilo da je integrisan kotao u pitanju, a pogotovu gorionik. Kako se to vidi na pomenutum "Ostojićevom" sajtu, donja toplotna moć peleta od slame je 20% niža u odnosu na drveni, a sadržaj pepela - desetostruko veći! Mislim da je jednostavnije da tri puta dnevno prošetaš do kotlarnice i ubaciš balu slame nego da ulupaš novce u peletirku, pa da taj pelet ubacuješ u skupi kotao/gorionik i da onda moraš 5-10 puta dnevno da čistiš kotao/rešetku. Kotao na bale slame možeš i da predimenzionišeš (ako imaš prostora za to) u dogovoru sa majstorom koji ga pravi, pa da smanjiš broj loženja, a višak toplote odvučeš u akumulator. Sećam se da sam gledao po netu te kotlove na slamu i da ima i takvih koji služe za grejanje plastenika, staklenika itd.

Što se tiče proizvodnje peleta od slame - ne znam koliko je to aktuelno ukoliko ne postoji kvalitetan gorionik/kotao koji može da ih koristi ili je pak on toliko skup da ga mi u Srbiji ne možemo priuštiti. Koliko sam shvatio postoje takvi gorionici negde na "Trulom Zapadu" i koštaju k'o dve-tri toplotne pumpe. Opet, navodno, kupuju stranci pelet od slame, ali sa 80 tona nisi ozbiljan igrač.

Pelet od slame ne može biti 140€, osim možda u decembru-januaru. Za te pare (tj za malo više) možeš kupiti drveni pelet, naravno u pravo vreme, a ne sada. Pelet od slame koji sam našao kretao se 110€ bez prevoza. Mislim, pre ću dati 150€ za drveni pelet na kućnoj adresi nego 110 za slamu, koja je 20% manje kalorična u startu plus da celu zimu provedem pored kotla.

Uglavnom, ja sam u Zrenjaninu, pa ako budeš dolazio možeš da svratiš, da pogledaš moju "skalameriju", ako te interesuje.

Pozdrav!

Rekao sam vec ranije da nemam u planu da proizvodim pelet! Komšo čitaj malo!
Na slamu da se grejem nepada mi na pamet jer je to smrt gora od drva i uglja! Trebalo bi mi oko1000 bala!
Ja pokusavam da se grejem sa sto manje rada ! A to slama nepruza ni malo!
Moze to i na agropelet ali kao sto si rekao treba naci dobar kotao! Skupoća je relativna stvar u odnosu kvalitet! Mozda bi mi se isplatilo dati 5000 eura za neki zapadni kotao na agropelet nego 2500 za neki nas na drveni pelet! Naravo na duzi period!

Elem,
Dosao sam do saznanja da Termomont Šimanovci proizvodi kotlove Biodom za slovence!
I kazu mi covek iz termomonta da je npr njihov Toby napravljen po uzoru na biodom!!!
Što po meni i nije lose!
Lozišta su ista čak je i elektronika ista!
Kilaza ista samo je biodom skuplji oko 700 eura!
http://www.biodom27.si/izdelki/biodom-27-model-2010/
I toby od termomonta pa uporedite:
http://www.termomont.co.rs/2012/toby/
https://dl.dropbox.com/u/37365...rospekti/toby%202012%20SRB.pdf
Šta činiti?

[Ovu poruku je menjao Gogi666 dana 19.12.2012. u 16:31 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Gogi666 dana 19.12.2012. u 16:32 GMT+1]
Ko shvati razumeće!
 
0

prijepolje
vladimir
sluzba je sluzba
m.u.p.
prijepolje

Član broj: 309975
Poruke: 12
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2012. u 22:39 - pre 138 meseci
kod Termisovog gorionika na koje parametre da obratim pažnju.
pelet sam stavio na -2 , a brzina mi je automatska.
jedini problem je što se brzo spušta temperatura u kotlu a nisam probao sa povratnim ventilima, kotao je Viadrus 6 članaka.
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2012. u 08:19 - pre 138 meseci
Jel moze neko hitno da mi kaze kako se cisti transporter kod centrometala izgleda da je zapusio izbacuje gresku E6 i pelet izgleda uopste ne ide niz crevo a ima ga u bunkeru?
 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.dynamic.sbb.rs.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2012. u 11:11 - pre 138 meseci
Citat:
shando90:
Jel moze neko hitno da mi kaze kako se cisti transporter kod centrometala izgleda da je zapusio izbacuje gresku E6 i pelet izgleda uopste ne ide niz crevo a ima ga u bunkeru?


Otvore se donja vrata spremnika peleta, odvrnu se dva srafa koji drze transporter i onda se transporter lagano izvuce napolje da bi mogao da pristupis ciscenju. Naravno pre ovako drasticnog zahvata trebalo bi da probas neke druge stvari.
Za pocetak da li ti je nestalo peleta u spremniku pa si samo dosuo pelet, sto moze izazvati gresku E6 jer nema peleta u transporteru. Resenje je pritisnuti taster transportera i drzati ga dok pelet ne pocne ravnomerno da ispada iz transportera. Takodje na ovaj nacin ces proveriti i da li transporter uopste radi.
Druga stvar koja aktivira gresku E6 je zaprljana foto celija za registrovanje plamena.
Treca stvar je vlazan pelet.
Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2012. u 11:20 - pre 138 meseci
Hvala na pomoci u medjuvremenu sam otkrio sta je morao sam da drzim bas bas dosta dugo ono dugme transportera i neku kofu ispod da izadje sva prasina koja je usla u cev zato i nije hteo da ide pelet pri paljenju jbg po meni je los pelet koji imam (banja koviljaca) em mi stvara dosta pepela em ima dosta prasine al sta da se radi svakako je sve lakse od svakojutrog ciscenja peci i lozenja na svaka 3 sata
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2012. u 11:48 - pre 138 meseci
Citat:
prijepolje:
kod Termisovog gorionika na koje parametre da obratim pažnju.
pelet sam stavio na -2 , a brzina mi je automatska.
jedini problem je što se brzo spušta temperatura u kotlu a nisam probao sa povratnim ventilima, kotao je Viadrus 6 članaka.

Ako bi ste utrošili malo više reči, bilo bi jasnije u čemu je problem, ako problema uopšte ima. Zbog čega ste pelet stavili na -2 i šta znači "automatska brzina". Koliko često se gorionik gasi?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Veyron
Uzice

Član broj: 496
Poruke: 151
*.static.isp.telekom.rs.

Jabber: veyron@elitesecurity.org
ICQ: 68119074


Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2012. u 12:25 - pre 138 meseci
Mene interesuje jedna stvar. Da li centrometalov cm pelet set (ili tako nesto) ima opciju da se preko dana isključi na jedno sat - dva, a da se taj sat - dva dodaju uveče? Mislim, ima li program kojim bi se regulisalo da prekine od 12 -14h, a posle ponovo da nastavi. Ja imam termostat za svaki dan posebno koji sam koristio za grejanje na struju, ali je neprimenjljiv na centrometalu. Koliko sam ja provalio ovaj termostat samo gasi pumpu, kotao ostaje da održava temperaturu na 75c. Pumpa, da bi radila, treba da ima dva uslova, a to je signal iz kotla koji dobija na 61c (tada pali pumpu) i signal sa termostata iz kuće. Ukoliko nije ispoštovan jedan od uslova pumpa neće okretati ali će kotao da gura 75c. Zato meni termostat u kući ima za sve dane podešeno da je upaljen na nemoguću temperaturu (tipa 25c i ikonica pumpe kako se vrti), a termoglavama podešavam koliko mi je potrebno.
Centrometalov pelet set ima opciju kontrole preko telefona ili sms-a (bar tako piše na sajtu). Da li neko zna nešto o tome? Voleo bih za narednu sezonu da unapredim sistem. Imam dobru izolaciju (puna cigla - fasada - 10cm stiropor - nova fasada) i pustio bih dnevno bar sat vremena da odradi svoje tj. da kotao pravi pauzu sat - dva. Primera radi. Kotao mi greje od 8 do 20h. Temperatura ujutru kada ga palim je 33-34c ovih dana. Ne grejem noću. Temperatura spadne sa 22c preko dana na 18 - 18,5 - 19c preko noci (ovo znam jer gledam na digitalnom termostatu koji je izuzetno osetljiv). Moja potrošnja za ovih 12 sati grejanja dnevno je 180kg na nedelju dana, što je oko 25kg na dan. Kuća je 150kvm. Fabrička podešavanja na kotlu. Šta mislite, da li je velika potrošnja?
 
0

drdejan7

Član broj: 307744
Poruke: 25
*.cpe.vektor.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2012. u 12:54 - pre 138 meseci
Kakva ti je potrosnja posle ovih podesavanja?jel se smanjila nesto u odnosu na pre?
 
0

drdejan7

Član broj: 307744
Poruke: 25
*.cpe.vektor.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2012. u 12:55 - pre 138 meseci
Citat:
sukabb:
Uz sugestije gospodina Zmajdina,zelim da kazem nekoliko stvari vezano za grejanje,jer sam izgleda i ja bio u velikoj zabludi kako ovo treba da funkcionise.Imam Bosch pelet set 34 kw i kotao Radijator Kraljevo ,tropromajni.
Krenucu od parametara koje koristim,mislim da bolje od ovog ne moze jer sam dosta vremena proveo posmatrajuci kakav je plamen,ovo je po meni maksimum sto moze.
T1-000
T2 -001
T3-051
T4-008
T5-005
T6-100
T7-019
T8-051
T9-025
T10-074
T11-035
T12-120
T13-043
T14-150
T15-050
T-16-170
T17-054
T18-001
T19-099
T20-050
Gorionik je radio na principu sobnog termostata ranije.Promenom parametra T18 na 001 prelazi na modularni rad,a termostat i dalje ostaje u funkciji.Modulacija radi tako sto pri paljenju krece od snage 1-5,a kada pridje zadatoj temperaturi 10 stepeni manje od zadate,prelazi na snagu 1 i odrzava je.Kod mene je UO1-70 stepeni.UO2-5,UO3-000.Mesni ventil sam juce postavio na 1/4 od kotla prema radijatorima,nalegajuci nastelovao da se otvara kad je u kotlu 55stepeni,to je na termostatu 45,taman tako da dok sistem procirkulise gorionik ne udje u modulaciju na 60 stepeni u kotlu,nego i dalje radi na snazi 5 .Kad se sistem stabilizuje,temperatura pada na nekih 50 stepeni i onda radi dok temperatura ne dodje do 60 stepeni.tada prelazi u modulaciju i odrzava je.E sad ,u zavisnosti od spoljne temperature mesni ventil cu zakretati ,sto hladnije to vise u desno,prema radijatorima.Po meni je ovo za sad najbolje,ako imate neka pitanja slobodno napisite.

Kakva ti je potrosnja posle ovih podesavanja?jel se smanjila nesto u odnosu na pre?



[Ovu poruku je menjao sukabb dana 17.12.2012. u 15:57 GMT+1]

 
0

Gogi666

Član broj: 309937
Poruke: 42
*.pool.mediaWays.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2012. u 15:23 - pre 138 meseci
Znaci i ovaj od radijatora isto nije los i oni hvale da i on moze na agropelet!
http://www.radijator.rs/products8.htm

23kw dodje oko 290.000,-

Termomont Toby:
https://dl.dropbox.com/u/37365...rospekti/toby%202012%20SRB.pdf

On je oko 207.000,-

Dali se isplati laddomat?jbg u njemu je vec i pumpa!
I koju bi mi pumpu za radijatorski krug preporucili a da je u kompletu sa 3-4 krakim ventilom sa motorom (tj automatika)

Voleo bi da cujem iskusne o ovim kotlovima i o ostalim iskustvima sa ovim nasim firmama!?
Znam da sam polako dosadan pa vam zahvaljujem unapred!

[Ovu poruku je menjao Gogi666 dana 20.12.2012. u 17:02 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Gogi666 dana 20.12.2012. u 17:13 GMT+1]
Ko shvati razumeće!
 
0

jedanalivredan
Ni.fox

Član broj: 307672
Poruke: 73



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2012. u 16:38 - pre 138 meseci
Citat:
Veyron:
Mene interesuje jedna stvar. Da li centrometalov cm pelet set (ili tako nesto) ima opciju da se preko dana isključi na jedno sat - dva, a da se taj sat - dva dodaju uveče? Mislim, ima li program kojim bi se regulisalo da prekine od 12 -14h, a posle ponovo da nastavi. Ja imam termostat za svaki dan posebno koji sam koristio za grejanje na struju, ali je neprimenjljiv na centrometalu. Koliko sam ja provalio ovaj termostat samo gasi pumpu, kotao ostaje da održava temperaturu na 75c. Pumpa, da bi radila, treba da ima dva uslova, a to je signal iz kotla koji dobija na 61c (tada pali pumpu) i signal sa termostata iz kuće. Ukoliko nije ispoštovan jedan od uslova pumpa neće okretati ali će kotao da gura 75c. Zato meni termostat u kući ima za sve dane podešeno da je upaljen na nemoguću temperaturu (tipa 25c i ikonica pumpe kako se vrti), a termoglavama podešavam koliko mi je potrebno.
Centrometalov pelet set ima opciju kontrole preko telefona ili sms-a (bar tako piše na sajtu). Da li neko zna nešto o tome? Voleo bih za narednu sezonu da unapredim sistem. Imam dobru izolaciju (puna cigla - fasada - 10cm stiropor - nova fasada) i pustio bih dnevno bar sat vremena da odradi svoje tj. da kotao pravi pauzu sat - dva. Primera radi. Kotao mi greje od 8 do 20h. Temperatura ujutru kada ga palim je 33-34c ovih dana. Ne grejem noću. Temperatura spadne sa 22c preko dana na 18 - 18,5 - 19c preko noci (ovo znam jer gledam na digitalnom termostatu koji je izuzetno osetljiv). Moja potrošnja za ovih 12 sati grejanja dnevno je 180kg na nedelju dana, što je oko 25kg na dan. Kuća je 150kvm. Fabrička podešavanja na kotlu. Šta mislite, da li je velika potrošnja?


Centrometal ima mogućnost programiranja 3 vremena za svaki dan u nedelji posebno (i obavezno) budući da se svaki dan namešta posebno tj. nema mogučnost da se npr. isto podešavanje koristi za sve dane u nedelji, i to za vreme od 00:00 do 23:59 što takođe znači da će se kotao obavezno gasiti svake noći u 23:59 ako radi preko tajmera tj. ako je prog. 5 u meniju aktivan. U ovim hladnim danima za neke prosečno izolovane objekte nema svrhe praviti veće pauze od 4-5 sati dnevno, ja sam kod mene namestio 3 pauze od po 1:30h i jedino tako mi ima neke vajde a i taman tad očistim rešetku i kotao od prašine.
 
0

Veyron
Uzice

Član broj: 496
Poruke: 151
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: veyron@elitesecurity.org
ICQ: 68119074


Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2012. u 17:44 - pre 138 meseci
Pogledacu malo podesavanja za kotao. Ja sam ostavio onako kako mi je majstor namestio. Zbog posla nisam u mogucnosti da se puno posvetim tome. Imas li neki predlog kako da konfigurisem kotao imajuci u vidu da mi je kuca odlicno izolovana. Ja mislim da bih mogao da pravim pauze u grejanju kako bih produzio vreme grejanja u noc. Ali kako onda da podesim termo glave? Na maksimum ili po potrebi? Koliko termoglava moze da smanji potrosnju peleta? Uzimam primer da sve termoglave dostignu zeljenu temperaturu, kolika je potrosnja peleta s obzirom da nema protoka vode? Malo me ovo buni jer termoglave zatvore dovod a kotao i pumpa ostanu da rade...
Sada sam nasao na sajtu http://www.rovex.rs/daljinsko-upravljanje/index.html i http://www.etazgrejanje.com/ka...078&catID=1228&lng=srbhttp://www.etazgrejanje.com/katalog.php?prodID=1078&catID=1228&lng=srb da postoje telekontroleri za kotlove ali opet ako neko ima iskustva da mi prenese gase li ovi kontroleri kotao u potpunosti? Buduci da mi je kuca razudjena kao norveska obala jedan termostat ne zavrsava posao. Nasao sam i kontrolere koji se kace na ovaj i verovatno javljaju temperaturu u prostorijama ili etazama. Ja konkretno imam sobe na istoj etazi koje su potpuno razlicito grejane i neke guraju istu temperaturu sa vrednoscu npr 3 na termoglavi dok u drugoj sobi ista termoglava mora da radi na 4-5 da bi se dostigla temperatura prve sobe. Razlog ovome je taj sto su mi neke sobe grejane drugim prostorijama sa tri strane, dok su druge npr iznad otvorene garaze (primer moje sobe) gde je osetno hladniji pod i u kosini krova su. Sa druge strane, kada bolje razmislim, ovi dodatni termostati nemaju veliku ulogu, jer ne mogu da mi zavrnu ventil u prostoriji koja je dostigla zadatu temperaturu. U tom slucaju bi se sistem grejao dok se ne zagreje i najhladnija soba u kuci, sto opet povlaci neophodnost koriscenja termoglava na radijatorima... Malo je sistem komplikovan, jer, bar kod mene, nije izjednacena temperatura u prostorijama...
 
0

prijepolje
vladimir
sluzba je sluzba
m.u.p.
prijepolje

Član broj: 309975
Poruke: 12
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2012. u 00:15 - pre 138 meseci
izvini zbog šturog kucanja preko ON-SCREEN KEYBOARD .
stepen snage mi je na automatsko A (displej D1), a korekcija punjena peleta mi je trenutno na -2 ( dabi smanjilo potrošnju).
Možda grešim prva mi je sezona sa peletom "termisovci" su mi ugradili gorionik jesenas i skoro je Dragan dolazio da snimi podešavanja i on je kaže zadovoljan.
Gorionik palim preko bežičnog termostata COMPUTHERM_Q7_RF.
zasad problemi :
-neuspelo paljenje Er12,
- izgubi se veza između sobnog termostata i gorionika,
- jedno začepljenje peleta u crevu.
jedina mana kod peleta je što se brzo ladi voda u kotlu ( fali poneka krlja da održava toplotu)
pozz
na radijatorima sam postavio termo glave HERZ pošto na drugom spratu samo održavam temperaturu stavio sam na 2. na početku su pištali pa me izluđivali a sada su se unormalili valjda im odgovara voda.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7700717 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.