Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7714899 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mymoon68
Leskovac

Član broj: 280582
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.11.2013. u 00:12 - pre 127 meseci
Citat:
zmajdin:

mymoon68
O M&B gorioniku ništa ne znam, sem da, ako ne grešim, nema modulacioni rad, već samo jednu snagu, tako da ne mogu ništa suvislo da kažem. Ipak, ako bi ste mi rastumačili šta koji od navedenih parametara znači, možda zajedno do nekog zaključka dođemo. Da li ste se obratili proizvođaču za savet. Goran40 je član ovog foruma, a ako sam dobro razumeo, on je taj.
Gorane?
Inače, sa ugrađenim nafta-gas-setom, onim pregradama i šamotom, kotao bi morao brže da se zagreva nego bez njega. Ja to iz ličnog iskustva. Uzgred: klapna je 2/3 otvorena ili 2/3 zatvorena?

Od servisera sam dobio podatak da se snaga kotla menja promenom parametra L (loženje) tj. količin peleta potrebnog za zagrevanje kotla. Bila je fabrički podešena na 4,8 ali sam je zbog jakog plamena smanjio na 4,3. SD predstavlja startnu dozu, a G je pauza izmedju dva doziranja.
Imam livene pregrade ali šamotne ploče nisam stavljao (valjda sam negde pročitao da nisu potrebne)
Klapna mi je bila 2/3 otvorena. Probao sam da je otvorim na 2/3 ali izlazi topli vazduh pa sam neki optimum našao na 1/2.
Sutra zovem majstora da stavimo termostat za pumpu i napravim turbulatore pa ćemo videti ima li napretka.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.mts.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.11.2013. u 08:22 - pre 127 meseci
Mala ispravka za M@B gorionik. Ima modulacija i to mozda najvise od svih gorionika. Ono sto nema to je promena brzine ventiltora. U pocetku mi je bilo cudno. Na kraju sam shvatio i da ne moze da ima modulaciju ventilatora. L=doziranje peleta na maksimumu. Sd=startna doza. G= razmak izmedju doziranja. Kod ovog gorionika imate mak doziranje i kada dostigne temperaturu u kotlu smanjuje na minimali L. Obicnozadate duplo manje doziranje. Kada prebacini na minimalno doziranje i krene da pada temperatura on po dva podeoka dize dozu ubacivanja. Tako da ima recimo od 20 do 40 deset modulacija. Sam trazi vrednost da bi odrzavao temperaturu. U tom slucaju tesko je namestiti ventilator. Jer oni imaju od 50 kw do 200 kw gorionike.
 
0

taloviub

Član broj: 308516
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.11.2013. u 09:06 - pre 127 meseci
Pozdrav postovani skupe!
Imam kotao "Radijator" i "Ferroli" gorionik, grejem malo manje od 100m2 dobro izolovane kuce, nemam mesni ventil ni akumulator toplote, sobni termostat(i) "Auraton 2005" + nalegajuci povezan(i) na pumpu, visinska razlika jako mala u korist radijatora u odnosu na kotao, zadata temperatura u kotlu 50*C.
Na ovoj zadatoj temperaturi radijatori su mlaki dok pumpa ne radi, sto je sasvim O.K.
Pitanje:
Da li bih napravio ikakvu ustedu ako bih podigao temp. u kotlu, posto sobni termostat ne bi tako cesto ukljucivao pumpu i kolika bi trebala da bude ta temperatura?
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.11.2013. u 11:52 - pre 127 meseci
Citat:
tom0202:

Pozdrav,

Da li može slika i oznaka tog radnog termostata koji kontrolira temp. polaznog voda?


Termostat je radni sa tri kontakta, npr. kad fali temperature on spaja kontakte 1 i 2,
a kad se dostigne temperatura spaja 1 i 3. Opseg regulacije temperature je 30-90*C.
Spakovao sam termostat u kutiju, mrzi me da sad rasturam, mislim da moze i ovaj
http://www.euroimpex.rs/sr/gru...-kapilara-metalflex-3-kontakta

Evo i na ovom linku ima dosta modela
http://www.attos.rs/kotlovi.pdf

Ako bude trebalo rasturicemo i kutiju za slikanje, mada mislim da ovaj model je teško naći
jer mi se čini da je dosta mator.
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.11.2013. u 17:14 - pre 127 meseci
Danas sam imao priliku da porazgovaram sa monterom za CM i doznao da je ona temperatura uključivanja pumpe fabrički nameštena i da ni on ni niko od montera (normalnih) neće da je snize jer je i to zaštita za kotao od "znojenja" i "kondenzacije" itd , al ima na nekim upravljačkim jedinicama mesto nazad gde može da se poveže nalegajući termostat i tamo ima rupa za "šrafciger" sa kojim se može malo smanjiti al baš malo tek na nekih 5o+ c . Tako da to ostaje tako a pomoć oko te temperaturne razlike bi trebalo da reguliše mešni ventil , i takođe mi je spomenuo i "ladomat" koji takođe ne dopušta ispod 60 c da radi . Takođe je rekao da je to problem uglavnom u ovom prelaznom periodu jer je mala razlika u odlasku i povratku vode iz kotla i da se to znatno normalizuje kada padnu temperature i budu malo veći gubitci.

@taloviub : najbolje će biti ako ugradite četvorokraki mešni ventil i dignete temp. u kotlu na najmanje 73 c
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

salecooler
komersijalista
cool

Član broj: 318604
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.11.2013. u 19:26 - pre 127 meseci
Evo ovako:
1. Uradjeni turbulatori, dva komada kao kod marka67, posto imamo isti kotao.
2. Poklopac i jedna strana kotla dodatno izolovani sa 3cm tvrdo presovane kamene vune, nisam mogao i druge strane zbog skucenosti prostora.
3. Merenjem utvrdjeno da puzni transporter izbacuje prosecno 145g peleta za 60s(posle pet merenja), a ne deklarisanih 220g.
4. Ubaceni parametri u tabelu za CM gospodina Zmajdina ili Taneba ne zamerite.
5. Parametri podeseni kao kod gospodina Staznaja, stim sto je snaga na p6 namestena prema tabeli za CM na 25kw, a ventilator na toj snazi jos vise smanjen na 1400 obrtaja, iskrice primetno smanjene kao i pojava nesagorenog peleta.
6. Mesni ventil na trojci u korist radijatora, pumpa na dvojci.
7. Temperatura kotla 75c
Posle sat i po vremena i dalje je dolazilo do pojave pada temperature kada se ukljuci pumpa, ali u mnogo manjim intervalima, brze je dolazio do zadate temperature, nakon sat i po postigao je , onda sam mesni stavio na polovinu, a brzinu pumpe smanjio na jedinicu, termo glave podesio na 3 posto su radijatori ili i suvise vreli. Jedino i dalje dolazi do pojave da su radijatori do pola topliji a u donjem delu hladniji ali neuporedivo krace je trajala ta razlika.
Ostaje da se vidi jos potrosnja koju ne mogu jos uvek realno da izmerim. Jos uvek mi nije jasno kako da smanjim u startu cesce paljenje i gasenje pumpe samim tim i poboljsam cirkulaciju vode i smanjim pojavu pola topli pola vruci radijatori, ali polako duga je zima jos koji savet slobodno pisite
Jos jednom veliko hvala svim forumasima
 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.opera-mini.net.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.11.2013. u 20:35 - pre 127 meseci
Stavi Seltron acc10 (ako se ne varam da se tako zove) ili slican pogon na mesni ventil, i time ces smanjiti broj paljenja i gasenja pumpe. Medjutim, po meni mnogo je bitnije smanjiti broj paljenja i gasenja gorionika. To bi znacilo, otvori mesni ventil i trpi neprijatno vruce radijatore i cesto paljenje i gasenje pumpe, ili pritvori mesni ventil i trpi polovicno zagrejane radijatore i cesto paljenje i gasenje gorionika. U svakom slucaju, spremnik tople vode bi resio i tvoje i moje probleme.

Kod mene snage P5 i P6 nisu podesavane vec su se nasle tu po sistemu copy/paste. Trenutno mi gorionik radi na snazi P4 a pocetna zamisao je bila da radi na P3. Ono sto je bio problem kod rada gorionika na snazi P3 je odlazak u tzv. centrometalovu modulaciju i naknadno zaglupljivanje automatike.
Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

taloviub

Član broj: 308516
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.11.2013. u 20:39 - pre 127 meseci
@taloviub : najbolje će biti ako ugradite četvorokraki mešni ventil i dignete temp. u kotlu na najmanje 73 c [/quote]

@boree: Znam za mesni ventil ali to ce sacekati neko bolje vreme odnosno sledecu godinu. Interesuje me najproduktivnija temperatura kotla u postojecem stanju.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.11.2013. u 20:49 - pre 127 meseci
Citat:
Staznaja:
Stavi Seltron acc10 (ako se ne varam da se tako zove) ili slican pogon na mesni ventil...

...ili TrmRglt Balkan specijal.

Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

salecooler
komersijalista
cool

Član broj: 318604
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.11.2013. u 22:50 - pre 127 meseci
Citat:
Staznaja:
Stavi Seltron acc10 (ako se ne varam da se tako zove) ili slican pogon na mesni ventil, i time ces smanjiti broj paljenja i gasenja pumpe. Medjutim, po meni mnogo je bitnije smanjiti broj paljenja i gasenja gorionika. To bi znacilo, otvori mesni ventil i trpi neprijatno vruce radijatore i cesto paljenje i gasenje pumpe, ili pritvori mesni ventil i trpi polovicno zagrejane radijatore i cesto paljenje i gasenje gorionika. U svakom slucaju, spremnik tople vode bi resio i tvoje i moje probleme.

Kod mene snage P5 i P6 nisu podesavane vec su se nasle tu po sistemu copy/paste. Trenutno mi gorionik radi na snazi P4 a pocetna zamisao je bila da radi na P3. Ono sto je bio problem kod rada gorionika na snazi P3 je odlazak u tzv. centrometalovu modulaciju i naknadno zaglupljivanje automatike.


Koji je najbolji nacin smanjiti paljenja i gasenja gorionika CM kad znas kako radi sa t zadato -4 itd da ne davim, maltene i nema modulaciju, kako onda smanjiti paljenja i gasenja?
Da li postoji neki termometar kojim bi izmerio temperaturu na kracima cetvorokrakog vent. a da ne mora da se ugradjuje
Koliki bi bio minimalni spremnik tople vode samo za grejanje kuce od 220mkv?
 
0

obgup

Član broj: 25515
Poruke: 9
37.19.108.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.11.2013. u 23:21 - pre 127 meseci
Evo updejta sa mojim setom (Bosch 32Kw, 300 kvm)...

Bio serviser, pustio kotao u rad... Postavio bunker sa transportnim mehanizmom, povezao sonde, termostate, izvadio turbulator (merdevine, kako ga on zove), zadao temperaturu na gorioniku 60°C ( kaze kondenzacija ne pravi problem kod kotlova koji gore pelet), objasnio kako se kotao cisti, overio garanciju, uzeo 100€ i zapalio...

Posle par sati stelovanja, dok se i voda u sistemu zagrejala, podesavanja su mi sledeca:

- temperatura na gorioniku 65°C (dogura do 70°C na kotlovskom termostatu);
- mesni ventil na nesto manje od pola;
- zadata snaga na gorioniku 3 (bez modulacije);
- smanjen pritisak rada ventilatora, mogu reci znacajno (npr. za snagu 3 - sa 120 na 70 Pa);
- klapna na dimnjaci pritvorena na polozaj 1 (3 je skroz otvorena);
- vracen turbulator;

Kao rezultat imam oko 40°C na povratnom vodu u radijatorskom krugu, plamen zuto-narandzast, mekan, gorionik iskljucuje na 40ak min...

Ruku na dimnjaci mogu da zadrzim nepun sekund, moram da pojurim neki termometar da izmerim t°C izduvnih gasova preciznije.

Svaki eventualni savet dobrodosao, hvala u napred!

Pozdrav!

 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.opera-mini.net.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.11.2013. u 23:27 - pre 127 meseci
Broj paljenja i gasenja gorionika ces smanjiti povecanjem zadate temperature kotla na bar 80°c i otvaranjem cetvorokrakog mesnog ventila. Kod mene se desavalo da zbog pritvorenog cetvorokrakog ventila dolazi do dva paljenja gorionika pre nego sto se postigne zeljena temperatura u prostorijama, ali se zato pumpa nije gasila.
Broj paljenja ces takodje smanjiti smanjenjem snage gorionika na neku optimalnu snagu. Tu optimalnu snagu je u mom slucaju postavio Zmajdin uz pomoc analizatora dimnih gasova, iskustva i znanja koje ima.

Sto se tice akumulatora tople vode, postoje neke da kazemo formule po kojima je u zavisnosti od vrste energenta koji se koristi potrebno od 30 do 50 litara vode po Kw instalisane snage. Naravno to nije zakon nego preporuka. Kod mene se trenutno greje nekih 160mk, a u planu je da se greje nekih 220-230mk. U zavisnosti od novcanih mogucnosti ugradicu spremnik od 500 ili od 800 litara. Kako je meni objasnjeno, i spremnik od 500 litara ce raditi posao iako je vece bolje u ovom slucaju.
Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
109.72.63.*



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2013. u 06:28 - pre 127 meseci
Citat:
salecooler:
Citat:
Staznaja:
Stavi Seltron acc10 (ako se ne varam da se tako zove) ili slican pogon na mesni ventil, i time ces smanjiti broj paljenja i gasenja pumpe. Medjutim, po meni mnogo je bitnije smanjiti broj paljenja i gasenja gorionika. To bi znacilo, otvori mesni ventil i trpi neprijatno vruce radijatore i cesto paljenje i gasenje pumpe, ili pritvori mesni ventil i trpi polovicno zagrejane radijatore i cesto paljenje i gasenje gorionika. U svakom slucaju, spremnik tople vode bi resio i tvoje i moje probleme.

Kod mene snage P5 i P6 nisu podesavane vec su se nasle tu po sistemu copy/paste. Trenutno mi gorionik radi na snazi P4 a pocetna zamisao je bila da radi na P3. Ono sto je bio problem kod rada gorionika na snazi P3 je odlazak u tzv. centrometalovu modulaciju i naknadno zaglupljivanje automatike.


Koji je najbolji nacin smanjiti paljenja i gasenja gorionika CM kad znas kako radi sa t zadato -4 itd da ne davim, maltene i nema modulaciju, kako onda smanjiti paljenja i gasenja?
Da li postoji neki termometar kojim bi izmerio temperaturu na kracima cetvorokrakog vent. a da ne mora da se ugradjuje
Koliki bi bio minimalni spremnik tople vode samo za grejanje kuce od 220mkv?


Mislim da cetvorokraki mesni ventil sa regulacijom pomaze u manjem broju startovanja gorionika

Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2013. u 21:01 - pre 127 meseci
Termostat na pumpu vs termostat direktno na gorionik.

Ovih dana , je moj prijatel instalirao feroli gorionik, majstor je povezao sobni termostat direktno na gorionik, tako da kad se postize zeljena temp prostorije , odmah se ugasi gorionik, a upali se kad padne temp (zavisi od osetlivost termostata).

Kod mene je na klasican nacin: termostat iskluci pumpu, gorionik postize temp, ceka u modulaciju, ako u modulaciju temp dize za 5* (promenljiva stavka)onda se i gorionik ugasi, ako temp padne za 5* gorionik se opet upali. (modulacija vs gasenje - tu sam otvoren za predloge).

Sto mi je najvize budio znatizelju, je kad sam prelistao semu i vidim da i moj gorionik (emlec/b-max) ima direktan priklucak za termostat.
Interesuje me koja bi razlika bila, kad bih povezao termostat direktno na gorionik, stavio temp 23, a mogao bih se igrati osetlivostom termostata tako da bi razlika palenja i gasenja bila nekih 1.5 stepena da bi bili sto manje ciklusa palenja/gasenja u toku dana.

Naravno temp prostorije bih varirala konstanto 1-1.5stepeni, ali u sadasnjoj situaciji kad se pumpa iskluci opet mi se prvi radiator greje i drugi radiator nesto manje (posto su odmah iznad kotlarnice na spratu) i spadaju bas u dnevnoj sobi pa tu mi temp ide iznad zeljene i stalno treba podesiti glave radiatora. Imam nepovratni ventil, per toga su se 3 radiatora grejali bez pumpe sada samo prvi znacajno.

 
0

taloviub

Član broj: 308516
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.11.2013. u 21:56 - pre 127 meseci
Ima li iko elektro shemu za Ferroli?
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.11.2013. u 22:16 - pre 127 meseci
Evo.


Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
Prikačeni fajlovi
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.11.2013. u 22:20 - pre 127 meseci
zanima me sta znaci temperatura1 u informacijama ,gorionik eco pell35, taneb ili neko drugi...i kako povezati pumpu na gorionik tj zelim da namestim da se pumpa pali na odredjenoj temperaturi,vidim da postoji prikljucak za to na gorioniku ...
Ecopell 35
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.11.2013. u 22:32 - pre 127 meseci
Temperatura 1 se ne koristi, nema zakačen senzor pa možda pokazuje neku blesavu vrednost.
Postoji i temperatura 4 koja se takodje ne koristi, ali kad dodje vreme biće "posla" i za T1 i T4!




[Ovu poruku je menjao taneb dana 21.11.2013. u 00:31 GMT+1]
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.11.2013. u 23:25 - pre 127 meseci
Evo i šema povezivanja pumpe

Evo i malko uprošćeno, povezuje se kao da povezuješ nalegajući termostat.

“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
Prikačeni fajlovi
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.11.2013. u 00:31 - pre 127 meseci
hvala taneb...tek se upoznajem sa gorionikom jer nisam bio tu kad si dolazio na ugradnju pa ne znam sta sve moze da se odradi...

Ecopell 35
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7714899 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.