Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7691211 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

prele022
Nova Pazova

Član broj: 319323
Poruke: 1
*.kti.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 00:29 - pre 126 meseci
Pre svega pozdrav za sve na forumu

Upravo preko ovog foruma shvatio sam sta znaci grejati se na pelete i poštedih sebe, porodicu kao i komsiluk od nesnosljivog mirisa (smrada) uglja zauvek !
Naravno dosta toga i naucih sa ovog foruma o samim gorionicima i sada sam ponosni vlasnik Ecopella "paklene masine" iz Guče remek delo clana taneb-a

Vlasnik sam Viadrusa 4 clanka
Obzirom da mi je prva sezona grejanja na pelet, tek ocekujem rezultate, ali i sama pomisao da sam se otarasio uglja vec mi je olaksanje.

Juce sam imao čast da ugostim g-dina Zorana Majdina i dobijem jos dosta korisnih saveta

Prethodno sam na Zoranovu sugestiju premestio pumpu iz kotlovskog u radijatorski krug zbog mešnog ventila koji nije radio kako treba upravo zbog toga.
Sada fercera sto bi doktor Nele rekao kao zmaj, mada mu ni elektronika nebi bila viska.

Izvrsena je analiza dima

Rezultat : smanjen CO2, temperatura dima na nekih 130 stepeni i dobili za mene neocekivanih 89% stepena iskorišćenja

Mada kad odgonetnem kako izgleda ona pozicija 4 kod dopunskog seta za iskorićenje kotla viadrus i gde se tako reci treba uglaviti na slici je malo nejasano ali za pocetak imam makar dimenzije 166x80x10 x 2 komada gotovo da sam siguran da ce mo uspeti prebaciti i 90 % iskorišćenja a onda sledi i dokaz(fotos) da ni Viadrus kao gusani kotao nije toliko los kako neki govore.

Mislim da nas ima dosta koji se grejemo Viadrusom na pelete a naravno bi ce nas sve vise pa nebi bilo lose ako bi smo uspeli to odgonetnuti zarad sto boljeg iskoriscenja.








 
+1

gortod
preduzetnik
Uzice

Član broj: 302917
Poruke: 65
*.com
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 05:59 - pre 126 meseci
Taj deo iz pozicije 4 se stavlja u otvore izmedju prvog i drugog clanka, a
sluzi da redukuje otvore za prolaz dima.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 06:59 - pre 126 meseci
[quote]zoran2212: za dusanmijata
pohvale za rad ali
sta kada postigne temperaturu i sve se ugasi kako ponovo krece

Kao što pomenuh na videu samo prvo paljenje ide grijačem a za svako naredno startanje koristim zaostali žar na rešetki jer ga ne izduvavam poslije svakog stajanja. Nakon isključenja doziranja, ventilator radi još 120 sekundi sa istom snagom na kojoj je i radio i onda staje. Na rešetki se zadrži dovoljno žara da poslije pola sata kad krene ventilator i doziranje gorionik se potpali bez problema.
Evo podataka za jučerašnji dan: Za 13 sati grijanja, gorionik je radio 7 sati i 45 minuta. Kotao 71-75 stepeni, polaz ka radijatorima 48, u kući 22 stepena, vanjska temp. 10 (u najtoplijem dijelu dana). Sve to kad pretvorimo u ono najvažnije tj. novac, cifrom izgleda ovako: 0,83 e. Nije u pitanju greška toliko me je koštalo gorivo za jučerašnji dan a u pitanju je koštica od višnje.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 07:14 - pre 126 meseci
Citat:
ponline:
Vidim da se u ovoj temi sto manje odgovara problemima i mukama ali aj i ovaj put da probam ako neko iskusni moze da pomaze.
Prelistao sam kompletnu temu i nekoliko puta se predstavio ovaj problem, a resenje niko nije dao.

Problem je kako spreciti prirodnu cirkulaciju vode kad se pumpa iskluci. Rec je o vrucim radiatorima kad pumpa ne radi -tako da je nemoguce kontrolisati temperaturu prostorije sa termostatom.

Bilo je reci o nepovratnim ventilima (koji sam ugradio i nije resio nista), a i bilo je isto i polemike da nepovratni ventil ne moze sprecavati prirodnu cirkulaciju vode.
Dali se svima desava ovo kad je kotlarnica na nizem nivou od prostorije, ili kod mene nesto ne valja ( mozda pumpa )?

Dali ima resenje za ovaj problem?


Evo raznih riješenja a suština je ista: Po prestanku rada pumpe zatvoriti polazni vod. Ako imate trokraki ili četvorokraki ventil, nabavite elektro pogon i za nekih 80 eura možete dobiti i regulaciju temperature polaznog voda i riješenje vašeg problema sa cirkulacijom.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 07:46 - pre 126 meseci
Evo jednog resenja za one koima dimnjak ne vuce.Ja sam sebi ugradio keramik rore sad vuce previse a nekad nije htio zbog toga sto je popucao pa uvlacio zrak bas svuda.Ova stvar nije losa samo trosi struju .U samoizgradnji nebi trebao biti skup.Radi se o ventilatoru na dimnjaci koi kad neradi nesmeta kad radi pomaze preuzima cug.Moze se koristiti u potpali ili onda kad dimnjak ne vuce.
Prikačeni fajlovi
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 10:48 - pre 126 meseci
Citat:
zmajdin:
I ovo sa ventilom "on-off" motorom dobro zvuči, a ako košta (svega) 40 evra... Iskreno, ne mislim da je neki problem to što otvanje traje dva minuta: ništa pumpi to neće da smeta, cenim.
Možda to i nije problem jer već posle 15s se pojavljuje neki protok pa sve veći. Ja nisam hteo za sitne pare da se razmišljam. Moj komplet je Hertz i sad sam gledao (ovo je Calefi) da su poskupeli za 2 godine, sada na oko 60 evra, bar ovde
http://www.etazgrejanje.com/ka...185&catID=1059&lng=srb
http://www.etazgrejanje.com/ka...905&catID=1059&lng=srb
Svakako je dobro rešenje jer se u kombinaciji sa termostatskim mešnim ventilom (koji se podesi da pušta npr 45*C prema radijatorima) izbegava bilo kakva elektronika i cela se regulacija svodi na sobni termostat.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

taloviub

Član broj: 308516
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 11:57 - pre 126 meseci
[quote]ponline:
Vidim da se u ovoj temi sto manje odgovara problemima i mukama ali aj i ovaj put da probam ako neko iskusni moze da pomaze.
Prelistao sam kompletnu temu i nekoliko puta se predstavio ovaj problem, a resenje niko nije dao.

Problem je kako spreciti prirodnu cirkulaciju vode kad se pumpa iskluci. Rec je o vrucim radiatorima kad pumpa ne radi -tako da je nemoguce kontrolisati temperaturu prostorije sa termostatom.

A da probas da sobni termostat povezes na gorionik, a nalegajuci termostat na pumpu. "Sobni" startuje gorionik, kada "nabije" temperaturu iskljuci ga, pumpa "provrti" vodu dok ne dođe hladna na red i tada "nalegajuci" iskljuci rad pumpe. Ponovno ukljucenje vrsi zadata temp. "sobnog" i tako u nedogled. Ja sam se odlucio za tu varijantu i samim tim smanjio potrosnju posto nemam nezeljeno ukljucivanje gorionika.
 
0

srecko18
nezaposlen

Član broj: 216114
Poruke: 116
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 16:08 - pre 126 meseci
Regulacija "TrmRglt Balkan Specijal"


E pa stvari stoje ovako.

Posto sam imao cast da prvi dobijem na upotrebu i u realnim uslovima isprobam regulaciju
"TrmRglt Balkan Specijal" koju je konstruisao gospodin zmajdin smatram da sam duzan da iznesem i svoja zapazanja u vezi
iste.

U sistemu je ugradjen cetvorokraki ventil i elektro pogon esbe ara 671 i sve zaokruzeno regulacijom.
prvo, kada je kotao ugasen regulacija zatvara mesni ventil i razdvaja kotlovski od grejnog kruga,pumpa ugasena.
tek kada temperatura u kotlu dostigne 65 stepeni(moze se podesiti i druga temperatura) pumpa se ukljucuje
i regulacija pocinje da juri zadatu joj temperaturu.

kod mene je to ovih dana bilo 36 ili 38 stepeni. kada startujem kotao obicno je temperatura vode u grejnom krugu
oko 22c, kada se kotao zagreje na 65 regulacija otvara ventil i temperatura u sistemu dostize zadatih 36c i regulacija
nadalje konstantno odrzava zadatu temperaturu.

znaci ako sam zadao 36 temperatura se krece od 35.8 do 36.1c a pritom se temperatura u kotlu menjala od 63 do 95
stepeni, u zavisnosti sta se desavalo sa gorionikom. ono sto je meni najbitnije je da je svo vreme regulacija
striktno odrzavala zadatu vrednost, sto joj je ustvari i namena.kada se gorionik iskljuci i temperatura u njemu
padne ispod 65c ventil se zatvara i pumpa se gasi.

ukrato, ja sam zadovoljan Regulacijom "TrmRglt Balkan Specijal".odrzava temperatiru grejnog kruga, sprecava kondezaciju,
a pritom je veoma jednostavna i laka za upotrebu.
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 17:41 - pre 126 meseci
uspeo sam da namontiram samotnu cev u kotao,prvi utisci su da je sagorevanje bolje,jer sam ranije imao malo dima i pec je cadjavila,dok sada nisam primetio taj dim a i boja plamena je drugacija,
malo sam se pomucio da ubacim cev jer je 200 mm unutrasnji precnik a u samom kotlu nema puno mesta pa je bilo malo ukrajanja.
imam utisak kao da je podigao temperaturu brze nego inace al videcemo..radi tek sat dva..kad se gorionik ugasi slikacu ...
Ecopell 35
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 17:54 - pre 126 meseci
Obavezno daj neku sliku, baš me zanima kako to izgleda jer i ja hoću to da "nabudžim".
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 18:21 - pre 126 meseci
hvala svima na odgovorima ...

Ako ovaj ventil sto je predlazio @bosee koshta 12000 din, ili 'on off' elektronika u kombinaciju sa ventilom kosta 60eur.
@zmajdin
Mislim da regulacija je najefikasno resenje a stim i skuplje.
Mogu li da pitam koliko bi kostala regulacija TrmRglt balkan special ( za 4kraki +pogon se vec zna)?


@taloviub
Povezanje sobnog termostata na gorionik vec sam napisao na forumu, ali jos to nisam uradio zato sto nisam siguran kako ce uticati na potrosnju posto sigurno ce znatno povecati broj paljenja/gasenja gorionika. Mozda je dobro to probati nekoliko dana zato sto ne zahteva nikakvu investiciju.

 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 18:49 - pre 126 meseci
slike pravim cim se ugasi gorionik, nego zaladilo i napolju pa se malo ceka :)
a dali ima efekta i koliko moze reci jedino analizator dima ...

Ecopell 35
 
0

stari1
Zdravko Šiško
penzić
Kastav

Član broj: 310601
Poruke: 6
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 19:25 - pre 126 meseci
Citat:
zeljezara:
Evo jednog resenja za one koima dimnjak ne vuce.Ja sam sebi ugradio keramik rore sad vuce previse a nekad nije htio zbog toga sto je popucao pa uvlacio zrak bas svuda.Ova stvar nije losa samo trosi struju .U samoizgradnji nebi trebao biti skup.Radi se o ventilatoru na dimnjaci koi kad neradi nesmeta kad radi pomaze preuzima cug.Moze se koristiti u potpali ili onda kad dimnjak ne vuce.

Evo još rješenja za povečanje cuga dimnjaka
 
0

galileo5

Član broj: 16101
Poruke: 72
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 19:43 - pre 126 meseci
A kakva su novija iskustva sa Termis gorionicima, cene su im ok. ima nekih ranijih postova koji su pozitivni, ali sad nakon malo vise vremena....
Ima li ko iskustva u kombinaciji peletgorionik - vodeni kaloriferi , pitam to zbog da je tako nazovem "temperaturne inercije" a sve vise i vise razmisljam o akumulatoru toplote koji bi po meni imao dosta uticaja u ovoj kombinaciji.
Kakva su misljenja vas koji se time bavite svakodnevno ?
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 20:21 - pre 126 meseci
evo i slike





Ecopell 35
Prikačeni fajlovi
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 20:57 - pre 126 meseci
galileo5
Termis je sasvim pristojan gorionik. Ako prelistate ovaj forim malo u nazad, naćićete podosta postova sa rezultatima koje sam sa ovim gorionikom postigao.
Koji god gorionik da ugradite, četvorokraki ventil vam j neohodan, akumulator toplote je dobrodošao, ali u vašem slučaju nije nužan.

pankec

Odvojte cev od zadnjeg zida kotla bar 5 cm!
Sagorevanje vam nije baš najbolje.


Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 21:22 - pre 126 meseci
Ovaj forum se baš zahuktava , možda bi trebalo malo rastaviti teme npr na kotlove , gorionike, kamine .. šta znam, biċe malo preglednije a ?
Veċ sam neke uputio ovde al kad vide 2xx strana za čitanje
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 21:32 - pre 126 meseci
Citat:
boree: Ovaj forum se baš zahuktava , možda bi trebalo malo rastaviti teme npr na kotlove , gorionike, kamine .. šta znam, biċe malo preglednije a ?
Veċ sam neke uputio ovde al kad vide 2xx strana za čitanje :(

Nije mnogo 200+ strana, a sad i tako ide lošije vreme, pa koga zanima i ima živaca može to da pročita za par popodneva.
Iz cele teme može dosta da se nauči, a i tema je otvorena na samom početku nove discipline u grejanju u zemlji Srbiji. :)

“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 21:34 - pre 126 meseci
Citat:
pankec:
evo i slike





Mnogo je garav i čadjav kotao!
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2013. u 21:37 - pre 126 meseci
Citat:
pankec:
uspeo sam da namontiram samotnu cev u kotao,prvi utisci su da je sagorevanje bolje,jer sam ranije imao malo dima i pec je cadjavila,dok sada nisam primetio taj dim a i boja plamena je drugacija,
malo sam se pomucio da ubacim cev jer je 200 mm unutrasnji precnik a u samom kotlu nema puno mesta pa je bilo malo ukrajanja.
imam utisak kao da je podigao temperaturu brze nego inace al videcemo..radi tek sat dva..kad se gorionik ugasi slikacu ...


pankec,koliko kw ti je kotao?Da li cev mora da bude precnika 200?Ta udaljenost od zadnjeg zida je u stvari udaljenost od zida druge komore?Imam slican kotao(junkers,prethodnik ovih bosch kotlova) pa zato pitam.Da vidim kako ce se pokazati to kod tebe pa nije problem da kupim jednu cevku da ubacim samo da vidim da li ce moci da se uglavi kod mene jer sam ja malo izolovao pod kotla
Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7691211 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.