Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7714880 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2013. u 10:13 - pre 126 meseci
djunis82
Još bolje bi bilo da temperatura kotla ne pada ispod 70, a ako ćemo da cepamo dlaku, onda 72. Kolika je vaša ciljana temperatura, na kotao mislim?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

djunis82
Ivan Đunisijević
Čačak

Član broj: 318190
Poruke: 66
82.117.197.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2013. u 10:43 - pre 126 meseci
Ciljana 80, uz histerezu 15.
Mada, sa ovim snagama na kojima meni radi gorionik (15kw prvih sat, 12kw kasnije), ciljana temperatura se ne dostize.
Napomena, mesni ventil je otvoren 1/3, cug otvoren 2/3, pumpa na 1.brzini



-------------------

Promenio sam temperaturu cirkulacione pumpe. Ukljucuje se na 65 uz histerezu 5. Nisam mogao non stop da otpratim rad, ali po onome sto sam letimicno video, mogu reci da je promena POZITIVNA. Cini mi se da za je nijansu brze samo zagrevanje, kasnije su radijatori topliji (47-50), a temperatura kotla kasnije ne pada ispod 60.

Sad vidim da se moja prethodna poruka moze citati dvosmisleno.
Njome sam hteo reci da je podizanje praga ukljucivanja/iskljucivanja pumpe dovelo do:
1) Skracenja vremena potrebnog za otpocinjanje grejanja (radijatori da dostignu bar 40)
2) Brze postizanje i odrzavanje zeljene temperature radijatora (47-50)
3) Odrzavanje temperature kotla iznad 60.
plus
4) Sporiji pad temperature kotla, po prestanku rada gorionika.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2013. u 11:44 - pre 126 meseci
Tačno tako sam vaš post i razumeo, jedino što mislim da bi kotao trebalo da bute topliji. Možda da još malo pritvorite mešni ventil: cenim da će temperatura u kotlu da poraste, a da će temperatura radijatora da ostane ista, naravno ne odmah, nego tek kad se kotao dotatno zagreje.
Uzgred: u dubokoj veri da je vaš dimjak "domaćinski" napravljen te da ima jak "cug", jači nego što bi gorionik voleo, pritvorite klapnu bar na pola, pa posmatrajte efekat, pa ga eventualno kad efekat ustanovite, odlučite da li ćete ga pritvarati još, da li je "na pola" taman, odnosno da li je i to previše.
Inače, granica pritvaranja klapne na dimnjaku je da na onaj otvor na gornjim vratima ne izbija vrelina. Dakle, itvorite leptir ili šta već zatvara taj otvor (na gornjim vratima) stavite nadlanicu ispred otvora i polako zatvarate dimnjačku klapnu. Kad vrelinu na nadlanici osetite, klapnu malo vratite i to je to. Naravno, neka kotao radi na najvećoj snazi na kojoj inače radi.
Opet uzgred: koliko ono prostor grejete?

Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

djunis82
Ivan Đunisijević
Čačak

Član broj: 318190
Poruke: 66
82.117.197.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2013. u 12:13 - pre 126 meseci
Grejem 123 m2. Prizemlje 61, sprat 62m2. Izolacija 8cm, u prizemlju PVC stolarija. Na spratu drvena stolarija u solidnom stanju. Na spratu nema druga betonska ploca, vec lamperija, a iznad nje kamena vuna i nesto stiropora. Ima tu jos nekih delova koji su zbog konstrukcije ostali termo neizolovani, sto ce biti kasnije sredjeno (jer nisu toliko kriticni).

Elem, cug sam drzao otvoren 1/2 i izbijala je ta vrelina o kojoj govorite. Povecao sam kasnije otvorenost na nesto ispred 2/3, ali i dalje se oseca pomalo. Popodne cu joj naci optimalnu meru, po Vasem savetu.

Sto se tice temperature kotla, sta mislite da li to sprovesti:
a) povecanjem praga ukljucivanja pumpe,
b) duzim radom na 15kw,

Ili kombinacijom a) i b)?

U svakom slucaju mesni ventil ce biti dodatno zatvoren, recimo na nesto malo iznad 1/4 (moram ovako opisno sa kazem, jer je takva skala ESBE ventila)
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2013. u 12:56 - pre 126 meseci
Ne bih dalje podizao temperaturu uključivanja pumpe. Sad je na 65, zar ne?
Ne znam vaša podešavanja, pa ne znam ni koliko dugo na kojoj snazi radi, ali "pije vodu" naim da produžite rad na 15 kW, mada bih pre bilo čega samo uradio ono što rekoh sa mešnim ventilom. Prvo to, pa kad se vidi efekat, onda možda produžetak rada.
Kotao vam je u kući, ili van nje?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

djunis82
Ivan Đunisijević
Čačak

Član broj: 318190
Poruke: 66
82.117.197.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2013. u 13:22 - pre 126 meseci
Ok, zatvoricu jos malo m.ventil, produziti rad na snazi od 15kw i ostaviti pumpu kakva jeste sad (65 ukljucivanje, 60 iskljucivanje), pa javljam kakvo je stanje.

Kotao je u zidanoj garazi koja je fakticki produzetak kuce. Put cevi od kotla do ulaska u dnevnu sobu prizemlja, odnosno hodnik sprata, nije duzi od 2,5 metra.


[Ovu poruku je menjao djunis82 dana 03.12.2013. u 14:43 GMT+1]
 
0

milos_va
Miloš Marjanović
Valjevo

milos_va
Član broj: 319550
Poruke: 19
87.116.148.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2013. u 15:33 - pre 126 meseci
Zdravo svima! Od ove zimske sezone se grejem na pelet. Pre sam za zagrevanje kuće koja ima stambenog prostora 60 m2 koristio 5 tona suve Kolubare po sezoni grejanja. Možda i maksimalno 1 kubik drva. Prešao sam na pelet zbog daleko lakšeg grejanja, nema odlaska u podrum ( gde mi je kotao) svaka dva sata) i najvažnije, ništa ne smrdi. Na kotao Labin iz 1984, snage oko 25 kW, ne znam tačno, ne piše nigde, sam nadogradio gorionik Bosch brenn 14-35 kW za pelet. Pored toga je uzet i spremnik za pelet od 140 kg. Prvo uključenje sam imao u septembru, predveče, bilo je hladno tada. Do danas sam potrošio tonu peleta tačno. Pelet je 100% bukva kupljen ovde u lokalu u okolini Valjeva. Kupljeno je 3 tone ali će morati još. Gorionik ima 5 brzina rada, nivoa snage. U početku je bilo na broju 3 ali sam imao veoma izraženo pucanje cevi i radijatora u jednoj sobi. Toga nikada nije bilo dok sam koristio ugalj. Pokušavao sam sa raznim temperaturama za uključenje cirkulacione pumpe, ima nalegajući termostat, ali bezuspešno. Danas sam namestio na brzinu broj 2 i brzinu pumpe na 1 i ništa nisam čuo ceo dan. Pre se stalno čulo jer kotao ugreje vodu na 65 stepeni a samim tim, pošto imam i termostatsku regulaciju temperature u prostoriji gde sedim, dostigne se i temperatura u kući koja je zadata. Zatim se kotao ohladi na ispod 30 stepen do sledećeg uključenja. E kad počne da se zagreva kao da ste na minskom polju. Postoji jedna zamerka a to je na spremnik. Napunite do vrha ali neće da skliza pelet i napravi se rupa tako da puž ostane bez goriva. Lepo rešenje ima Centrometal, spremnik u obliku levka i puž koji stoji sa spoljne strane. Još uvek testiram kombinacije temperature kotla sa snagom gorionika i brzinom pumpe da bihnašao pravi odnos da se ugreje ali da ne puca.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2013. u 16:08 - pre 126 meseci
Okreni, obrni - na isto se vraćamo: to što nemate četvorokraki mešni ventil je vrlo otežavajuća okolnost. Otežavajuća je i okolnost da vam je sistem predimenzionisan, na starnu što, speman sam da se kladim, vaš gorionik "plače" za podešavanjem. Kad bi bilo suprotno, kad bi imali ugrađen četvorokraki ventil, kad bi snaga gorionika bila redukovana koliko je moguće, jer ne može na manje od 8 kW, što je više nego što je potrebno za zagrevanje vašeg stana/kuće pri ovim temperaturama, pa kad bi bio "naštelovan" kako valja, od te tri tone na kraju sezone ostalo bi vam i kusura. I u to sam sreman da se kladim.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.95.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2013. u 20:23 - pre 126 meseci
Kolega Zmajdin-e ja sam primetio da vi predlažete skoro pod obavezno četvorokraki mešni ventil.Zbog toga sam pogledao šta on radi i čemu služi.Navodi se da je njegova velika uloga sprečavanje rosenja.Ja sam koristio kotao na drva 10 godina i na lož ulje 10 godina i nisam primetio rošenje.A i kotao je još uvek isti iz Bačke Palanke.Pre godinu dana sam prešao na pelet , tačnije sam uzeo Ferolli gorionik ( kombinacija kao Miloš iz Valjeva , mada je njegov Boš što je isto) .
Do sada nisam imao mešni ventil , dali bi trebao da ga ugradim?Moram da kažem da je kod mene grejna površina oko 160 m kv i da radijatori nisu veliki tako da je povratni vod uglavnom topao.

Miloš_Va : jel to greška u pisanju.Grejna površina je 60 M kv .To je mala površina za toliku potrošnju.

[Ovu poruku je menjao Milenko_M dana 03.12.2013. u 21:36 GMT+1]
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
0

milos_va
Miloš Marjanović
Valjevo

milos_va
Član broj: 319550
Poruke: 19
87.116.148.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2013. u 20:35 - pre 126 meseci
@Milenko_M
bosch i feroli su totalno identični, samo su im promenili boju plastike, plav bosch i crveni feroli i naravno bosch je skuplji zbog imena. sve se pravi u italiji jer je bosch kupio feroli. Kod mene jeste 60m2 ali nije izolovano ništa, kuća pravljena 1954. mešni ventil nemam a služi za sprečavanje rošenja kotla. nemam problem sa tim. kotao jeste predimenzionisan jer je bila u planu kuća na sprat ali sticajem loših okolnosti se od toga odustalo.
Čini mi se da je za 60m2 dovoljno 12kW snage kotao.
Evo danas uopšte nisu pucale cevi i radijator otkako sam smanjio snagu gorionika. a u kući je toplo, 21 stepen.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2013. u 21:02 - pre 126 meseci
Jedna od funkcija, reklo bi se posledična funkcija četvorokrakog ventila je "zaštita kotla". Osnovna funkcija je mogućnost proporcionalnog određivanja temperatura vode u kotlovskom i radijatorskom krugu. Naime, videli vi rošenje ili ne, voda (koja je jedan od produkata sagorevanja) kondenzuje se na zidovima kotla pri temperaturi vode u kotlu (po nekima) ispod 63, po nekim drugim ispod 65, a nekim trećim ispod 67 stepeni. Iznad te temperature kondezacija se smanjuje, a prekida se na 72 stepena. U tome su saglasni kako oni prvi, tako i oni drugi i treći.

U drvetu nema sumpora (kao u uglju) tako da ta kondenzacija neđe nauditi kotlu u smislu korozije, ali će zato na taj "kondenz" koji nije nužno vidljiv da se zalepi drugi produkt sagorevanja - katran (veličine klastera molekula), pa pored njega sledeći, pa na oba ova klastera treći... i zid ložišta će se nahvatati sloj čađi i smole koji su dobri izolator pa će zbog toga manje toplote sa vrelog dima da pređe na vodu. Takođe, ta čađ i smola su gorivo koje nije izgorelo, time je koeficijent iskorišćenja goriva je bitno manji. To se dade izmeriti uz pomoć odgovarajućeg instrumenta.

Na stranu što je sastav dima, počev od koncentracije ugljen-monoksida pa do katranskih para i svakoraznih gadosti tipa benzoat ovaj, benzoat onaj, znatno lošiji, a sve to odlazi u vazduh koji nas okružuje, a koji udišemo svi mi uključujući i našu decu.

Budući da su radijatori na tih 72 stepena ozbiljan "pec-pec" (u literaturi se barata sa najviše 47 stepeni), preporučuje se ugradnja četvorokrakog ventila kao najjednostavnije i najjeftinije rešenje kojim se postiže trostruki efekat: veće iskorišćenje energije goriva, konfornije grejanje i čistiji vazduh.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

milos_va
Miloš Marjanović
Valjevo

milos_va
Član broj: 319550
Poruke: 19
87.116.148.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2013. u 21:10 - pre 126 meseci
prilikom kupovine opreme za pelet pitao sam veoma dobru firmu koja radi ozbiljne poslove grejanja da li bi mi trebao 4kraki ventil. kada su čuli da je površina 60m2 rekli su striktno NE.
sada bi to iziskivalo varenje, ispuštanje vode iz sistema a to nije moguće na ovoj zimi. ali opet mi nije jasno kako nije pucalo ništa zadnjih 30 godina a sad ubi u pojam?
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2013. u 21:21 - pre 126 meseci
I ja sam imao prilike da čujem slične preporuke, jedino što niko od "preporučivača" nije umeo da objasni zašto ne, sem da nema kondenzacije, pa eto.
Ja objasnih, tako dušu spasih - ne bi mi teško da po ko zna koji put pišem objašnjenje zašto je to dobro, a vi kako vam volja. Mislim da je greh spaliti više (naših) drva, koja inače koseonik proizvode, nego što je potrebno pa makar i džabe bila.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2013. u 21:42 - pre 126 meseci
Grejem kucu od 155 m2( dobro izlovana sa 3 strane i pvc prozori...) na pelet, Centrometalov set 35kw ,snaga je podesena ,prvo na najmanju(20 kw ) ,a sad kad smo usli u minus na 25 kw,mesni Esbe je na 6 temp je podesebna na 72 stepena centromelovo podesavanje,u gornjoj etazi je postavljen termostat na 22c i potrosnja je 2 dzaka dnevno trenutno ,sta miliste jel to mnogo ,jel moze da se smanji ako moze neki savet ,nije da se zalim na potrosnju ali sig uvek moze bolje .....
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2013. u 22:09 - pre 126 meseci
Možda bi moglo nešto da se "uštine" podešavanjem uz pomoć analizatora dima, ali ne znam da kažem sigurno dok se ne premeri kako je sad, mislim na kvalitet sagorevanja i koeficijen iskorišćenja. Ovako odokativno mislim da je potrošnja sasvim dobra, mada uvek može i bolje, pitanje je samo koliko.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

balle

Član broj: 98208
Poruke: 112
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2013. u 22:23 - pre 126 meseci
Citat:
shando90: Grejem kucu od 155 m2( dobro izlovana sa 3 strane i pvc prozori...) na pelet, Centrometalov set 35kw ,snaga je podesena ,prvo na najmanju(20 kw ) ,a sad kad smo usli u minus na 25 kw,mesni Esbe je na 6 temp je podesebna na 72 stepena centromelovo podesavanje,u gornjoj etazi je postavljen termostat na 22c i potrosnja je 2 dzaka dnevno trenutno ,sta miliste jel to mnogo ,jel moze da se smanji ako moze neki savet ,nije da se zalim na potrosnju ali sig uvek moze bolje .....

Barem oko 100kw dnevno na 0˙C a unutrašnja na 22˙C. Koliko jedan džak ima kilograma? Kilogram ima oko 4-4,5kw.
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2013. u 22:30 - pre 126 meseci
pa 15 kg....
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.12.2013. u 06:34 - pre 126 meseci
2 džaka na 155m2 je puno , toliko ni mojoj sesti ne potroši a greje se oko 300m2 na par etaža i poluetaža slikajte kakva je unutrašnjost tj da vidimo kako sagoreva


Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
Prikačeni fajlovi
 
0

v.vuksanovic
Thessaloniki Greece

v.vuksanovic
Član broj: 228043
Poruke: 98
..3.66.61.dsl.dyn.forthnet.gr.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.12.2013. u 08:15 - pre 126 meseci
Ovo je sada već diskutabilno dali je 2 džaka na 155m2 puno ili malo.
Pa nisu samo kvadrati merilo.
Koliko je sati grejalo?
Kolika je temperatura bila u objektu?
Ja sam juče potrošio dva džaka.
Temperatura 23-24C
Grejalo se 14 sati 130m2
 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.dynamic.sbb.rs.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.12.2013. u 08:57 - pre 126 meseci
Citat:
shando90:
Grejem kucu od 155 m2( dobro izlovana sa 3 strane i pvc prozori...) na pelet, Centrometalov set 35kw ,snaga je podesena ,prvo na najmanju(20 kw ) ,a sad kad smo usli u minus na 25 kw,mesni Esbe je na 6 temp je podesebna na 72 stepena centromelovo podesavanje,u gornjoj etazi je postavljen termostat na 22c i potrosnja je 2 dzaka dnevno trenutno ,sta miliste jel to mnogo ,jel moze da se smanji ako moze neki savet ,nije da se zalim na potrosnju ali sig uvek moze bolje .....


Kako si utvrdio da trosis dva dzaka dnevno? Ne pitam to da bi doveo u sumnju tvoju racunicu nego da bi video da li postoji neki bolji nacin za utvrdjivanje dnevne potrosnje. Ja potrosnju racunam kao prosecnu potrosnju od sipanja do sipanja peleta.
Grejem tri etaze ukupne povrsine oko 160m2, bez trunke izolacije, na dve etaze je pvc stolarija dok je na najnizoj etazi stolarija koja je ugradjena 1970 godine kad je kuca i gradjena. Grejanje radi po ceo dan i to od 7h do 21h na 21*c-22*c, a od 21h do 7h na 18*c-19*c. Moja prosecna potrosnja trenutno je dva dzaka, tako da sam mozes doci do zakljucka da li bi mogao manje potrositi. Inace takodje koristim CM pelet set 35kW na CM kotlu CKP35.
Zaslugu za moju potrosnju jedino mogu pripisati Zmajdinovim podesavanjima i savetima, iako jos sve savete nisam u mogucnosti da primenim. Nadam se da sam ti pomogao oko tvoje dileme.
Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7714880 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.