Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7699726 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.12.2015. u 23:58 - pre 101 meseci
Ama ljudi! Ugrađujte akumulatore,ko god može.Svu tu muku sam prošao.Akumulator jedino nema smisla (ili imamalo manje smisla)ako je potrebna polazna temp->65 i više *C. Jednostavnim rečnikom-što god ti je temp.polaza manja,akumulator sve više opravdava uložena sredstva u isti.
Tihi-gubici mog akumulatora su znatno manji od tvojih predviđenih 4% i to zahvaljujući TEBI i tvom iskustvu koje si nam preneo na ovom i onom drugom forumu.?
 
0

s26mar
Marko Stankovic
student
Žitorađa

Član broj: 276508
Poruke: 150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.12.2015. u 23:59 - pre 101 meseci
@lavbanjalucki

Mozes li malo detaljnije. Koliko litara ti je akumulator, koja temperatura u akumulatoru, na koju temperaturu kad padne pali se kotao, vreme zagrevanje voda u akumulatoru, vreme akumulacije tople vode... Malo te davim, ali ovaj podatak da smanjio potrosnju za 33% mi se svidela
 
0

s26mar
Marko Stankovic
student
Žitorađa

Član broj: 276508
Poruke: 150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2015. u 00:12 - pre 101 meseci
Negde sam procitao: da bi se 1000l vode zagrejalo za 1C potrebno je 1.16kW energie. To znaci da bi se voda sa 50C na 80C(30C razlike). 30 X 1.16=34.8kw. Ako racunamo da je kaloricna vrednost peleta 4.7kw/kg, izlazi da je potrebno 7.4kg peleta da se akumulator od 1000l zagreje sa 50C na 80C. Ovo pije vodu ako se u toku dana kotao upali 3 puta.
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2015. u 00:24 - pre 101 meseci
Može malo detaljnije a može i mnogo detaljnije,mada su sitni sati ali evo:Moj akumulator je napravljen od cisterne za plin,zapremine 3200litara. Da sam mogao da biram,pravio bi ga do 2000l. max ali nisam mogao da biram a i nisam se pokajao.Za moj objekat potrebna je temp.polaza od 40-ak do 55,max 60*C zavisno od vanjske temp.te shodno tome određujem temp.u akumulatoru.Ovih dana mi se kotao pali kad temp.u akumulatoru padne ispod 50*C a gasi se kad dostigne 70*C. Danas je potrošio malo manje od dva džaka,25kg,rekao bih ali ja nemam stalne parametre,stalno nešto eksperimentišem.Što se tiče vremena zagrevanja za koje me pitaš-kotao se uključi 2-3 puta dnevano i radi oko sat vremena,mogu ti precizirati ako baš hoćeš.
A da me daviš-ne daviš me,sve sam to prošao i sa moje obe leve ruke napravio ovo svojeručno a sve zahvaljujući ljudima sa ovog i onog drugog foruma.
Tu sam za sva pitanja ako na bilo koji način mogu biti od koristi.

 
0

s26mar
Marko Stankovic
student
Žitorađa

Član broj: 276508
Poruke: 150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2015. u 01:08 - pre 101 meseci
Pa to je sjajno. Verovatno i veliku povrsinu grejes, termo glavama resena temperatura u sobama ili termostat? S 50kw ne verujem da ima neko takvu potrosnju!?
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2015. u 06:41 - pre 101 meseci
Lave
Ja negdje debelo gresim pa bi te zamolio da napises koju povrsinu grejes na kojoj tem i koliko sati.Tvoju potrosnju nemogu da postignem ni u snu pa me interesuje sta je kod tebe bolje odradjeno.
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2015. u 08:00 - pre 101 meseci
Ovo se odnosi na juče.Juče sam grejao samo 100 kvm tj.moj stan.Prizemlje nisam grejao jer dole trenutno nemam popunjeno(izdaje se povremeno).Inače,kuća mi je 10x10 tri etaže.Dva stana po cca 100kvm u osnovi i poslovni prostor od 100 kvm.Kuća je građena od pune sitne cigle,5cm stiropor,plafon 8cm.stiropora i 5 cm kamene vune.Stolarija drvena,osrednjeg kvaliteta. Retko kad grejem to sve pa je vrlo teško precizno odgovoriti na vaša pitanja.Ovo za juče je sigurno ako to može da vam bude parametar.Inače,grejanje ne isključujem s tim da je dnevna 22.5 a noćna 19*C.
Grejanjem upravlja jedan sobni termostat ali ne u smislu da gasi-pali pumpu nego je njegova izvršna jedinica postavljena u ormaru na dovodnoj cevi iz kotlarnice a upravljački deo je u dnevnom boravku tako da je referentna prostorija dnevni boravak te zbog toga u sobama imam termo glave pa smanjim po potrebi.Uz sve to,dodao sam još jedan deo koji gasi pumpu u momentu kad je protok 0%,dakle,nema potrebe ni pumpa da radi. Evo sada trenutno je 22,2*C,dnevni režim je počeo u 6.30 a na displayu piše da trenutno isporučuje 32% energije(približava se zadatoj od 22*C pa je smanjio na 32%).Ovo meni menja složenu i skupu automatiku mada,verovatno,nije precizno kao sa njom ali-koliko para toliko muzike.
Što se tiče akumulatora,ako neko hoće sam da ga pravi,tu sam da na osnovu iskustva pomognem ako mogu.U svakom slučaju-akumulator o-ba-ve-zno!(naravno,ako objekat ne zahteva veliku temp.polaza,u tom slučaju akumulator i nema baš neko iskorištenje niti adekvatnu opravdanost u smislu uloženo-dobijeno).
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2015. u 08:17 - pre 101 meseci
Citat:
s26mar:
Pa to je sjajno. Verovatno i veliku povrsinu grejes, termo glavama resena temperatura u sobama ili termostat? S 50kw ne verujem da ima neko takvu potrosnju!?

Pa,uključuje se dva do tri puta dnevno i ne treba mu više od sat vremena da sa 50 dostigne 70. Dakle,kuća se greje sa tom razlikom od 50 do 70(a kad zahladi jače,dignemo na 80).Inače,trenutno ne radi sa svih 50kw,otprilike tridesetak,zaključio sam da je tu na 30-ak najmanja potrošnja

 
0

DBobo

Član broj: 120975
Poruke: 131
*.crnagora.net.



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2015. u 09:57 - pre 101 meseci
Citat:
zmajdin:
Laddomat je trokraki termostatski ventil sa pumpom. Dakle isto što i obaška termostatski ventil i pumpa, jedino što mu je gabarit nešto manji.

I što ima patronu koja otvara na 72 stepena, a potpuno otvori na 78. Postoje i patrona koja otvara na 62-68... Ja ga imam 8 godina. Odlična stvar.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2015. u 20:11 - pre 101 meseci
I kod mene radi jedan takav, doduše ne 8, već 7 godina - Ladomat između kotla i akumulatora, TrmRglt između akululatora i radijatora: PltGrnk radi dok ne napuni akumulatore, pa se ugasi, preko noći dogreva malo i električni kotao, sutra opet PltGrnk... I tako u krug, sve pod kontrolom - "automatiše", sem čišćenja rešetke i dosipanja peleta.


Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

ivan1973

Član broj: 331025
Poruke: 50
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2015. u 23:26 - pre 101 meseci
E sad ste stvarno otkrili toplu vodu sa akumulatorom...
A ja kad sam pričao da kotao nije akumulator toplote i da tek vi sa malim snagama gorionika ne možete u kotlu akumulirati dovoljno energije, niko ni da prokomentariše a kažete lepo da čim se otvori mešni, ode temperatura 20-30*C dole u kotlu...
Ovo je , naravno, najviše izraženo kod hladnog starta, ali se slično dešava i u radnom stanju.

Naravno da je zakon u EU da se koristi akumulator uz kotao na pelet.
To što mi nismo tamo, dovodi do ovoga da svako ima svoju matematiku i logiku. Da li treba? Da, treba.
Pa kod nas nemaju svi ni mešni ventil a kamoli automatiku na mešnom, da ne pričamo o akumulatoru i laddomatu...

Ljudi, koliki je procenat među nama napravio instalaciju za grejanje na pelet od "0", po "PS"-u i u skladu sa važećim propisima? - 5%?
Svi mi ostali smo krenuli od postojeće instalacije, neki kao ja i sa postojećim kotlom na čvrsto gorivo sa bojlerom za toplu vodu od 140l pa neveštom oku izgleda da pravimo Frankeštajna.

Logika rada postrojenja na pelet je drugačija i od postrojenja na lož ulje gde se snaga gorionika reguliše diznom a on se može ugasiti i očas posla upaliti bez izduvavanja, hlađenja gorionika i rasipanja goriva i nagomilavanja pepela/peleta.
Ista Vam je stvar sa termičkim ventilom koji je obavezan za zaštitu kod kotlova u EU, ali naše majstore mrzi da vuku vod sa hladnom vodom pod izgovorom - ne treba to...
Glavna stvar je koliko ste spremni novca da date da bi se komforno grejali i to je uvek koštalo poprilično i na ugalj i na lož ulje i na gas a koštaće, Bogami i na pelet.
Ljudi se voze i Fijatom i prezadovoljni potrošnjom i komforom a poneki i Lamborginijem... sve se bojim da brinu o potrošnji. Inače, ovi drugi prave i gorionike za pelet...
I u čemu je razlika, osim u tome ko šta može da priušti?

P.S. Još jedna stvar o kojoj nije pisano koliko vidim: Svi gorionici su od proizvođača deklarisani na nazivne snage od x do y kW. Ko vam od njih garantuje da kad ubacite ista dva gorionika u dva potpuno koncepcijski različita kotla dobijete i sličan stepen korisnosti?
On može da bude od 0,7 pa do perfektnih 0,95 kako neki tvrde za svoje. Pa još ako naiđe 15-20% lošiji pelet, eto radosti sa 50% manjom snagom od nazivne.
Snaga kotla, ne snaga gorionika - ona mora biti veća, mora da pokrije ukupne gubitke grejanog prostora + ventilacione gubitke pri projektnim uslovima. Ukoliko nema akumulatora toplote, ovo jednostavno mora da se ispoštuje.
Ja nikako ne bih ušao u zimu sa gorionikom od 20kw na mom kotlu i kući. Ovih dana na snazi 3 od 5 zagreje ali je na granici komfora za moj pojam i osećaj ukućana.
Ovo sve pričam za mog Frankenštajna koji će, nadam se, sa malo automatike početi da se ponaša i troši malo manje, što mi nije primarni cilj, već da ne trčim i izigravam esbe CRC na svakih pola sata.
Živi bili, i ko što reče drug Zmajdin - Nek je toplo!

Kotao WV term (TAM Stadler) 40kW,
Gorionik B-max essential 34-50kW,
Grejem (P+S+Po)=230m2+bojler za sanitarnu vodu 140l

 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2015. u 10:31 - pre 101 meseci
Citat:
k.i.z.a:
Pozdrav za ekipu,
Evo do sada sam stekao neko iskustvo u bransi gorionici, peleti i principi rada svega toga, zahvaljujuci vama i svom gorioniku.
Nekome ce mozda pomoci u nekim nedoumicama.
Centrometal oprema (kotao 25kw, gorionik 20-35kw).
Grejna povrsina u dva nivoa, trenutno ukupno grejemo 115m2/povrsina kuce je veca ali ne grejemo sve.
Kuca ima novu pvc stolariju, 8cm izolacija i 2cm po plafonima.
Dva sobna termostata, dve radijatorske pumpe, jedan mesni ventil. 22,5*C dnevna, 19*C nocna.
E sad sto se tice potrosnje, tu stvari nisu bas idealne. U novembru koji je bio prilicno topao potroseno je oko 800kg, od pocetka decembra do danasnjeg dana 570kg. Smatram da je to mnogo s obzirom da je vreme toplije za ovo doba godine i pristojnu izolaciju kuce a i prostor koji se greje nije veliki. Ono pre par dana kada je bilo nesto u minusu za 24h trosio po po 3,5 džakova peleta.
Problem vidim u gorioniku koji nema modulaciju pa se cesto pali i gasi.
Probao sam sve moguce stelovanje parametara testirane po 7 dana. Uvek dobijem isto ili zanemarljivo razlicito.
Probao da smanjim kilovate i da lagano odrzava plamen, ali to ne pije vodu zato sto nestane plamena i regulacija prijavi gresku.
Jednostavno ovo je trkacki gorionik na kratke staze koji brzo dodje do podesene temperature i onda ode u off, za to vreme proguta vise peleta nego da radi lagano u modulaciji.
Iz vasih postova sam primetio da vi koji imate gorionike sa modulacijom i pogone na mesnim ventilima u radijatore saljete oko 45*C.
Kod mene u raijatore ide i po 80 stepeni ali se i radijatori oglade do 20 stepeni pa onda ta hladna voda prohladi kotao pa teraj tako u krug.
Moj zakljucak je sledeci:
Zamena gorionika koji za neki koji radi modulaciju i moze dobro da sagoreva na malim kilowatima, dodavanje pogona na mesni ventil, mozda i dogradnja jos jednog mesnog ventila.
Prvi put sam se zaj*bao, nisam imao nista pojma o svemu tome, platio skolu. Sada bi da popravim situaciju.
Svi saveti i sugestije dobro dosli?

Prvo stvari nisu tako strasne samo treba pokusati ponovo.Ja necu reci da sam uspio skroz ali odklonio sam neke nedoumice u radu gorionika.Ono paljenje gasenje koje je i mene nerviralo moze se odkloniti na vise nacina.Prvo pogledas zasto ti gorionik tako brzo ugreje vodu u kotlu.Mislim sto imas malo .TAKO BRZO UGREJES A ISTO TAKO BRZO OHLADIS.ZBOG TOGA JE TRKAC NA KRATKE STAZE.Vidis koliko je razlika izmedju povrata i polaza.Ne veca od deset bolje manja.Dali ti se gorionik gasi i ceka koliko ceka ili se ugasi pa izduva pa ponovo upali.Itako u nedogled.Kako radi mesni jer pozicionira pa stoi ili samara otvara zatvara.Treba da ima dovoljno snage da ugreje pa da ceka sa paljenjem i td.Kazem kod mene nije idealno ali ni kod nekih drugih koi ocigledno se smrzavaju da bi sto manje potrosili.
 
0

kt40
PREDRAG KRŠIĆ
prodavač
konzum
BOROVO,HRVATSKA

Član broj: 329399
Poruke: 150
46.188.168.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2015. u 11:04 - pre 101 meseci
Dali je moguće kotao Ferolli 55 kw gorionik P12 da ima dimne plinove od 350-409 C i da stvar bude gora izbacuje polu sagorele pelete a parametri izduvni gasova dobri O2 6% CO2 12% i PPM od 200 do 400.Al dimnjak je oko F 300 što je i uzrok pretpostavljam visokih dimni plinova i izbacivanja peleta u ložiše.Dal je neko imo sličan problem?
Kotao Tibet 8-30 KW
Grejni prostor 120 m2
70 m2 bez izolacije
50 m2 zidovi 5 cm stiropor,pod 3 cm stiropr,strop 10 cm staklena vuna
Stolarija PVC Rehau 6 komora,staklo troslojno+low premaz
Grejanje radi 24 h 06.00-22.00 temp 24 C 22.00-06.00 21.5 C
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i02-6.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2015. u 11:31 - pre 101 meseci
T. Dima 350/400C....jel to plamen stigao do dimnjaka 😁
Šalu na stranu to je baš baš puno...a i to sa peletom ...ventilator je sigurno prejak...
A dimnjak može ograničiti jedino "draught controller"..ne znam našu reč za to
Ja sam ga pravio sam....malo je pipavo da je bilo kod nas da se kupi kupio bih sigurno...
I to obavlja posao odlično...ograničava podpritisak dimnjaka na koliko se želi i onda više ne utiče puno na sagorevanje i sam rad gorionika.
Moj dimnjak je fi200 visine 14metara i znao je da vuče ludački što drastično menja sve...
http://youtu.be/4uWPFGNF6Bo
Ecopell 35
 
0

NewUserNis
Niš

Član broj: 330311
Poruke: 23
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2015. u 12:59 - pre 101 meseci
Kako smanjiti histerezu sa trenutnih 15 na recimo 10?Compakt 20 je u pitanju...mrckam nesto po uputstvu ali ne uspevam...
Radijator Kraljevo -Compact 20
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2015. u 15:32 - pre 101 meseci
NewUserNis
d08 u Diferencijal meniju.

kt40

Moguće je, ali ne valja.

Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

sudija77
Zemun

Član broj: 78719
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2015. u 15:48 - pre 101 meseci
Citat:
NewUserNis:
Kako smanjiti histerezu sa trenutnih 15 na recimo 10?Compakt 20 je u pitanju...mrckam nesto po uputstvu ali ne uspevam...

Mislim da je lh24 u thermostats meniju



 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2015. u 16:23 - pre 101 meseci
Jest, može biti: ja se uvatio za histerezu obaranja snage, a ono je (izgleda) histereza kotla.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.69.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2015. u 16:33 - pre 101 meseci
KT40 : kako se meri temperatura dimnih plinova ?Jel to Feroli gorionik meri ili meriš sa nekim instrumentom.Ako je velika promaja mislim da se to reguliše smanjenjem brzine ventilatora , ili ugradnjom turbolatora ( to zavisi od peći ).I ja vidim ponekad komade peleta dole u ložištu , ali sam mislio da se to dešava prilikom palenja , pošto tada ventilator jače duva.
Dimnjak nebi trebao ništa da se dira
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
0

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.69.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.12.2015. u 16:45 - pre 101 meseci
Dali neko zna šta znači " sonda na potisnoj strani" za gorionik Ferolli Sun7-P12 ?
On ima fotoćeliju na cevi za pelet i senzor temperature vode kotla.
A izgleda da je to senzor temperatue na cevi za pelet a ne fotoćelija.
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7699726 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.