Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7703941 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jardol1
vitez bih

Član broj: 331614
Poruke: 26
..ireless.vitez.global.net.ba.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 13:29 - pre 101 meseci
Citat:
k.i.z.a:
@jardol1
Ne znam, na koju kontrolu mislis?
Koja je kod tebe?

Na cetveroputom ventilu seltron acc10 regulise polaz prema kuci,grijanim tijelima
Kotao na80c,a prema radijatorima 40-45 zavisi kako je hladno,
E sad kod tebe je razdvojeno na dva polaza poslije, to bi trebalo jos dva troputa mjesajuca ventila i da
Svaki vod ima temp koju trebas,a ako se dodaju jos dva pogona na to to normalno poskupljuje komplert instalaciju
TOPLING
 
0

jardol1
vitez bih

Član broj: 331614
Poruke: 26
..ireless.vitez.global.net.ba.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 13:38 - pre 101 meseci
Citat:
pexi77:
@k.i.z.a Po ovome sto si napisao nema sta da se doda, a da to vec ne znas. Drugi gorionik pod uslovom da imas mogucnost ili kupca za postojeci pa kupovina drugog. Zatim pogon za mesni, elektronika koja ce da kontrolise mesni, tj njegov pogon i pumpe. Termoglave na radijatorima. Jedino ne razumem zasto malo "ne izigravas" pogon za mesni, i ti malo regulises koliko je optimalno pustiti temperaturu u radijatore, dok ne cucne potrebna elektronika. @jardol1 U pravu si sto se tice sobnog termostata. On ugasi kotao kad se postigne zadata temperatura i bez obzira sto termometar pokazuje 20-21c, kad su hladni radijatori osecaj je da je hladnije nego sto jeste. Dok, na primer, kad su radijatori mlaki na 19-20C prijatnije je nego kad su hladni na 21C. Zato sam i stavio malo nizu temperaturu koja ide u sistem da bi radijatori bili sto duze topli. Potrosnja nije veca jer uglavnom na displeju stoji snaga 2, od max 5, samo povremeno ide na snagu 3. Videcu, na kraju mozda i iskljucim termostat, a podesim kad je vreme da se gasi i pali kotao na samom kotlu, jer termostat koji sam kupio nema tu mogucnost.

Upravo tako...
Ja volim nastimati na termostatu seltronst1(kod mene) da pali kasi kotao u odredeno vrijeme lakse mi nemoram odlazit u kotlovnicu,a i necackam puno po eletronici kotla
I jasam prvu godinu mislijo opa termostat ugasi pec pelet se netrosi ,ali ziva glupost dog se pec ponovo upali kad sobni da signal voda u radijatorima zahladi pec vise puno trosi nego da ide neki manji polaz temp prema radijatorima i tako vec7god. Radi bez problema,naravno sa termoglavama na radijatorima u slucaju da sunce iskoci pa dodatno zagrijava prosor
TOPLING
 
0

pexi77

Član broj: 330327
Poruke: 39



+7 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 14:19 - pre 101 meseci
Probao sam danas da sprovedem u delo Mladenov predlog u vezi stavljanja sonde na povrat kotla. Prvi problem je bio sama sonda. U pakovanju dolaze dve, ali nisu iste duzine. Kraca ne stize na radijatorski krug, a za povrat je kratka za nekih 30cm. Probao sam u svakom slucaju. Postavio sam je posle mesnog, ciji deo cevi vodi ka povratu u kotao, na nekih 40 i kusur cm od mesnog, a 30cm pre ulaska u kotao. Nista nisam postigao. Jedva sam nastelovao temperaturu paljenja radijatorske pumpe, a kad sam nekako i namestio, to je non-stop palilo i gasilo pumpu, i sto je najgore nisam mogao da pohvatam sablon paljenja i gasenja pumpe, odnosno da shvatim na koliko pali ili gasi od zadate. U startu se nije odvijala situacija kako treba, i odustao sam. Vratio sam sve po starom. Pa dokle tera, da tera. Dok ne probam nesto novo, ili neko od strucnijih ne resi da dodje pa da probamo zajedno da izvedemo neku matematiku od svega ovoga.
U sustini sam zadovoljan kako sve funkcionise kod mene, i sa kotlom i sa celokupnim sistemom. Ipak je ovo prva godina, i tek se upoznajem sa ovom materijom, tako da ima jos vremena za neka dodatna stelovanja, a i opcije ako iskrsnu. Neko drugi neka proba Mladenov predlog pa neka da neku rec o tome kako se ponasa ceo sistem.
@mladen.jovic Ako Vam skoro dolazi Zmajdin, neka ponese TrmRglt 1.1 viska, pa cisto probajte da vidite kako se ponasa kod Vas sistem sa njegovom elektronikom. Mozda su, a najverovatnije da jesu, drugaciji algoritmi ili sta vec u odnosu na vas Esbe.
ThermoFLUX Interio20
 
0

arkadija
Spasovski Boro
Skopje

Član broj: 327121
Poruke: 90
77.29.85.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 14:38 - pre 101 meseci
Svaki krug grejanja ( kotlovski, radijatorski, podno - ovo posebno ) je prica za sebe i sve to treba da se izbalansira, sve te pumpe, hidraulka, razlicita kolicina protoka i sve to u jednom sistemu, realno je da svi imaju utjecaja jedan na drugi. Da bi se amortizirali ti utjecaji u ovakvim sistemima sa visa kruga grejanja pozeljno je ugraditi hidraulicnu skretnicu koja sama po sebi predstavlja rezervoar odredzenog volumena ( za ovo treba poseban proracun strucnog lica ) i koji ima za cilj da izbalansira sve te hidraaulicne siteme, prevazidje njihove razlika glede razlicnih kolicina protoka, anulira razlicite dimenzije svih pumpi, i da omoguci sistemu da radi sinhrono ...
pozz
Thermoflux Pelling 25 ECO
250 m3, prizemlje 115 m3 aktivno 22-23* , sprat 135 m3 odrzavanje 19-20*
regulacija po spoljnoj T:Esbe CRC 141;4k:Esbe VRG 141, termoglave na svim radijatorima
pumpa u rad.krugu:Wilo Stratos Pico 1-6, pumpa u kot.krugu:Grundfos 25-4
 
0

k.i.z.a

Član broj: 121376
Poruke: 370
*.opera-mini.net.



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 16:00 - pre 101 meseci
Sve sam probao ali ne funkcionise. Izigravao sam pogon mesnog ventila i to je u redu, vrlo lako ja nastelujem 40*C ka radijatorima ali onda gorionik brzo dostigne njegovu zadatu temperaturi i ugasi se. Pumpa nastavlja da da vrti vodu i opet i rashladi u kotlu. Onda gorionik opet pali i radi dok ponovo ne stigne do zadate temperature pa ugasi. A to stalno paljenje i gasenje gorionika povecava potrosnju i smanjuje vreme rada na max snazi koja jedino daje ucinak.
Morao bi biti gorionik koji smanji snagu na min i odrzava plamem a to centrometalov gorionik ne moze.
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 16:35 - pre 101 meseci
To je zato sto minimalna snaga vaseg gorionika duplo veca od snage koja je vama trenutno potrebna na ovim temperaturama - otprilike.
Jos jedna velika mana sto nema odrzavanje vatre - modulaciju - kako kod koga. Jedino neko strucan da proba da smanji snage koliko je god moguce.
Ili ako postoji mogucnost da se taj gorionik proda i da se kupi nesto sa vecim rasponom snage tako da mozete da grejete trenutnu kvadraturu ili ako prosirite prostor grejanja da ne morate opet da kupujete.
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 16:36 - pre 101 meseci
Nemam nameru da hvalim centrometala ali radi bez i jedne greske i zastoja.To sto se gasi treba sagledati druge probleme.Nece on da radi tako da ti odrzava 21 u kuci.A i nemora da se ide u modulaciju od toga sam odustao.Moze to i drugacije .Radi on u modulaciji menja one snage i negasi se stalno ali se mora ponesto da zrtvuje.

Ja grejem na 23-24 c ono na 21 22 meni premalo.Ako neko ugasi pumpu ili zatvori ventil naravno da ce se ugasiti.Jednostavno moze se da podesi da se ne gasi bas preterano.Ima 100 mogucnosti.Moze se akumulirati i u samoj kuci .Ugrejes pa se ugasi i ceka .Kad vidim komsiju koliko je grejaca promenio na feroliju smuci mi se.
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 16:51 - pre 101 meseci
Daleko od toga da ne valja, samo mu uslovi rada ne odgovaraju.
Svi bi bilo drugacije da je potraznja energije te kuce veca od njegove minimalne snage gorionika.
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.opera-mini.net.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 16:52 - pre 101 meseci
Nema univerzalnog resenja za probleme razlicitih gorionika i kotlova. Bez ozbiljnog razumevanja logike rada svakog po naosob trebalo bi izbegavati pausalno deliti savete jer to dovodi do totalne zbunjenosti nas koji nismo bas previse u problematici. Dolazimo do toga sto pored citanja saveta treba i da tumacimo ko nagadja a ko zna.
Kizo. Sto se tice tvog sistema grejanja, bez akumulatora toplote sistem sa dve pumpe, dva termostata i dva mesna u varijanti centrometalovog gorionika ne pije vodu. Imam sistem koji je podeljen na dva radijatorska kruga i ovo sam ti napisao iz iskustva. Resenje je jedan termostat i termoglave na radijatorima u radijatorskom krugu bez termostata. Mozda nije jedino resenje, ali to resenje kod mene radi. Sto se tice gorionika, losa su ti podesavanja a sam ocigledno ne mozes da ih bolje podesis. Gorionik ne mora da radi na maksimumu i da brzo dostize temperaturu, samo treba ubosti prava podesavanja. U mom slucaju podesavanja je odradio Zmajdin i ja sam mu veoma zahvalan na tome.
Ono sto jos treba razumeti u radu centrometalovog gorionika je da ga sobni termostat ne gasi i da on sam ne dozvoljava podhladjivanje kotla. Sobni termostat gasi pumpu i samo pumpu, gorionik gasi temperatura vode u kotlu. Elektronika gorionika gasi pumpu na 59°C tako da temperatura vode u kotlu ne padne previse, a u mom slucaju nikada ispod 50°C.
Eeeee da, pogon na cetvorokrakom ne pije vodu na tvom kao ni na mom sistemu bez akumulatora tople vode. Jednostavno pogon bi doveo do cestih paljenja i gasenja gorionika. U nasem slucaju treba shvatiti mogucnosti i ogranicenja nasih gorionika i prilagoditi nase potrebe njima kao i njih nasim potrebama. U suprotnom uvek ostaje ekstremno resenje, prodaj sve i seli se na Havaje.
Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

pexi77

Član broj: 330327
Poruke: 39



+7 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 19:23 - pre 101 meseci
@Staznaja U pravu ste. Ne postoji univerzalno rešenje za svakoga. Čak i čuvena mantra "četvorokraki, motorni pogon za mešni, elektronika za pogon pumpe i mešnog, pumpa u radijatorskom i pumpa u kotlovskom, termoglave, sobni termostat, temperatura "x" u kotlu, temperatura "y" u radijatore...", ne "pije vodu" kod svakog. Mnogo je stavki koje meni odgovaraju, drugom smetaju. Isto može da se prevede i na sistem grejanja. Konkretno kod mog sistema kakav je sad, mora da ide druga temperatura uključivanja pumpe u radijatorskom, nego što bi to bilo idealno. Isti parametri kotla ne važe za isti takav kotao ako nije isti pelet kao kod mene, ili još "xy" stvari. Izvinjavam se @k.i.z.a ako sam ga mojim komentarom doveo do pogrešnog zaključka. Nije mi bila namera. Nisam iz struke koja se bavi grejanjem, pa zato mogu da govorim iz mog skromnog iskustva, a ono je za sada vezano samo za Thermofluxov kotao Interio. Imao sam pre toga Termomontov kotao TKU3 na čvrsto gorivo i još dva kotla pre njega, i to je to. Za Centrometal ne znam kako radi i kako funkcioniše pelet set.
ThermoFLUX Interio20
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 19:45 - pre 101 meseci
Citat:
zmajdin:
Citat:
dusanmijat: ... I zmajdinovo ćutanje po ovom pitanju trebalo bi nešto da znači???

Iju! 'El to neka prozivka?

TrmRglt 1.1 može da kontroliše radijatorski krug, a može i kotlovski, ali oba u isto vreme ne može. Ima tri moda: "rdr" - radijatorsli krug vs. kotao, "sbr" - kontrola radijatorskog kruga vs. akumulator/sabirnik toplote i "pdn" - za podno grejanje.

Apsolitno nema veze kako se koristi, brzina otvaranja/zatvaranja zavisi isključivo od razlike izmeću zadate i ostvarene temperature.


Nije bila ni pomisao u tom pravcu a kamoli prozivka sa lošim namjerama. Samo sam očekivao obrazloženje iz prve ruke za regulaciju koju ti proizvodiš i prodaješ. Dosta ljudi nije baš shvatila namjenu i način kako radi a željeli bi. Nije baš zgodno kad naš Mladen kaže da pri ugradnji tvoje regulacije treba kotlovsku sondu postaviti na povrat kotla jer se tada ventil otvara mnogo sporije i otvara ga postepeno Ljudi se zbune i očekuju nešto a to ne dobiju
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 20:07 - pre 101 meseci
Citat:
k.i.z.a:
Centrometal oprema (kotao 25kw, gorionik 20-35kw).
Grejna povrsina u dva nivoa, trenutno ukupno grejemo 115m2/povrsina kuce je veca ali ne grejemo sve.
Kuca ima novu pvc stolariju, 8cm izolacija i 2cm po plafonima.


Kizo, ja sam nažalost vlasnik istovetne opreme kotao-gorionik kao što je vaša. Kod mene postoji četvorokraki mešni ventil, pumpa u radijatorskom krugu i nema nikakve elektronike koja upravlja mešnim ventilom; imam jedan termostat koji pali i gasi pumpu.

Kuća je spratnosti 1/3 podrum+prizemlje+sprat+potkrovlje. U podu prizemlja nije postavljena termoizolacija. U prizemlju, duž južne strane, na fasadne zidove postavljen je stiropor 8 cm, na donjoj polovini istočne strane takođe 8 cm, dok je na gornjoj polovini istočne strane 5 cm. Na celoj severnoj strani je stiropor debljine 5 cm, dok na zapadnoj strani nije moglo ništa da se postavi jer je objekat na međi, a sused duž zapadne međe ima izgrađene pomoćne objekte koji se naravno ne greju. Podrum i potkrovlje su negrejani prostor. Potkrovlje služi za lagerovanje koječega i u podu potkrovlja nema termoizolacije.
Prizemlje se greje celo – to je 73 m2 grejne površine. Na spratu se greje jedna spavaća soba (odlično je izolovana, na tom delu po ploči potkrovlja je postavljena mineralna vuna debljine 20 cm), predsoblje i kupatilo. Grejna površina sprata je 23 m2 (od ukupno 65 m2). Dakle, ukupna grejna površina u objektu iznosi 96 m2.

Bežični termostat stoji u dnevnoj sobi u prizemlju. U ostalim prostorijama (osim hodnika i kupatila), nalaze se termoglave (termoglava se nalazi i na radijatoru u dnevnoj sobi).

Tokom oktobra, kad su bile relativno visoke temperature, uključivali smo kotao ili oko podne ili čak i kasnije, nekad oko 15-16h – podešena temperatura 20-21C (uveče oko 18h podignemo na 22C) i isključujemo oko 21h. Kotao je trošio nekih 17-18 kg peleta/dan.

U novembru, kad su pale temperature, kotao je uključen od ujutru (zavisi kako kad, u proseku u 8h) i radi u proseku do 21h. Temperatura u toku dana podešena na sobnom termostatu na 20-21C, kasno popodne (oko 17-18h) podignemo na 22C. Potrošnja nije ispod 30 kg/dan.

Pelet je nabavljen u Bajinoj Bašti, od firme Ras&Pellets d.o.o. Cena 160 evra/tona.

Noću kotao nikad ne radi, uvek ga isključimo do 21h.

6. decembra je dolazio Zmajdin sa sinom, da našteluje parametre kotla. Te nedelje su znatno pale temperature i potrošnja nakon štelovanja je iznosila nešto manje od 2 džaka dnevno (1.85 džakova/dan) za sledeći režim rada: grejanje je uključeno od 8:30-21:30, do 17h temperatura je podešena na 20C, u 17h podižem na 21C dok oko 18:30-19h postavim na 22C i na toj temperaturi stoji do isključenja u 21:30h.

Za dan-dva imaću podatak o potrošnji tokom protekle nedelje.

Prošle sezone, potrošnja je bila katastrofa: od 7. januara sam startovala sa grejanjem na pelet i do kraja grejne sezone potrošeno je preko 3 tone peleta.

Iduće grejne sezone ću videti da stavim Trmrglt (Zmajdin trenutno radi na verziji za Centrometalove kotlove) i Seltron ne bih li dodatno smanjila potrošnju.

Ovo kad pročitam kako ljudi greju 110 m2 sa 2.5 tone peleta po sezoni, dođe mi da plačem od muke :0

Moj vam je savet da kontaktirate Zmajdina i da proba sa obaranjem snage da vam smanji potrošnju, kao što je radio kod mene, a za dodatnu elektroniku biste morali da sačekate, ukoliko planirate da je ugrađujete.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 20:14 - pre 101 meseci
Citat:
pexi77:
@dusanmijat Ne treba brze ;). Ovih 58C, na koliko se sad pali su dovoljni.
Nego, sta ali...??? To me kopka u Vasem postu?
@boree Video si kakva je kod mene situacija. Stavio sam slike i sa generalke i slike od unutrasnjosti kotla od pre neki dan. Nigde traga crnilu. Temperatura u kotlu mi je 73C, pumpa se pali na 50C u kotlu, na 55C u radijatorskom, zadana temperatura prema radijatorima ide od 45 pa do 48, kako kad. I, gde je greska?


Ovo ali...??? Znači da ne treba sistem smatrati stabilnim samo ako vam pumpa grijanja radi bez isključenja. To se dobije ako je temperatura starta pumpe što bliže temperaturi polaza i to kotao može da savlada. Za mene je sistem stabilan ako su sve ciljane temperature postignute, obje pumpe rade bez zaustavljanja i temperatura u kotlu bar 65 stepeni sa tendencijom zadržavanja na njoj ili postepenog rasta. Sad ću vam postaviti slike sa temperaturama i vremenima za koje se to odvija.
Start kotla u 8 i 35 skoro iz hladnog stanja. Prvo uključenje kotlovske pumpe u 9 i 15. Uključenje pumpe grijanja u 9 i 35 kad temperatura u ekonomajzeru dostiže 67 stepeni. Od tad pa dokle postoji potreba za grijanjem pumpa grijanja više se ne zaustavlja. To bi sad bio kao stabilan sistem -ali nije- Stabilizacija nastaje tek u 9 i 55 kad su i temperatura kotla i temp. ekonomajzera konstantno u porastu. Na zadnjoj slici sve "crte" su na svom mjestu i tako ide dokle treba da se grije prostor.








Prikačeni fajlovi
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 20:27 - pre 101 meseci
Nešto je zapelo sa ovom jednom slikom i još da kažem da kotao i ekonomajzer imaju 180 litara.

Prikačeni fajlovi
 
0

pexi77

Član broj: 330327
Poruke: 39



+7 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 20:39 - pre 101 meseci
@dusanmijat Razumeo sam poentu. I ja mislim da bi to bilo idealno. Ali, uvek ono "ali", sreću kvari. Jedino rešenje koje vidim za moj problem je akumulator tople vode, a za njega nemam mesto, a ni potrebna novčana sredstva, mada ovim prvim nedostatkom poništavam ovaj drugi. Što se parametara, ili ti podešavanja kotla i automatike tiče, tu ne znam šta bih mogao da uradim. Sa @vasic74 sam pričao kad je bio kod mene, i jednostavno smo uradili šta smo mogli. Ja mojim sugestijama i zapažanjem, a on štelovanjem parametara u kotlu, smanjivanjem brzine pumpe i podešavanjem temperature paljenja pumpe u radijatorskom krugu.
Hvala Vam na pojašnjenju i izdvojenom vremenu.
ThermoFLUX Interio20
 
0

s26mar
Marko Stankovic
student
Žitorađa

Član broj: 276508
Poruke: 150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 21:00 - pre 101 meseci
Meni temperatura u kotlu podesena je na 51C i nemam nikakvih problema. Ne znam sto stavljate toliko vecu temperaturu. Unutrasnjot kotla je OK, malo zacrni zato sto radi u prvom modu i to samo cetkom jednom nedeljno ocistim. Meni je jedini problem visoka temperatura izlaznih gasova ali to kontam da se desava jer odzak dobro vuce(sirok ostavljen za rostilj). Ne znam da li bih dobio nesto ugradnjom mesnog ventila, jer kotao vec ima sondu za spoljnu temperaturu i da prema njoj menja temperaturu kotla?!
 
0

Borivoje80
Borivoje Brankovic
area sales manager
Frikom
Beograd

Član broj: 330730
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 21:15 - pre 101 meseci
Konacno neko sa Topling kotlom :)
Jarbole kako si podesio vremenski program? ja sam vremena podesio za svaki dan ali ne umem da uljucim time na displeju?
 
0

jardol1
vitez bih

Član broj: 331614
Poruke: 26
..ireless.vitez.global.net.ba.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 21:28 - pre 101 meseci
Borivoje
Kod mene je danfoss eletronika to je veoma jednostavno
Ali ja to namjestam preko sobnog termostata da se ujutru upali i navecer ugasi
Jer je jednostavnije i puno brze,za tomi i sobni termostat samo i korisi
Ako ti je danfoss eletronika a nemas upustvo mogu ti upisati kako ide
TOPLING
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
*.adsl-2.sezampro.rs.



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 22:10 - pre 101 meseci
Citat:
pexi77:
Probao sam danas da sprovedem u delo Mladenov predlog u vezi stavljanja sonde na povrat kotla. Prvi problem je bio sama sonda. U pakovanju dolaze dve, ali nisu iste duzine. Kraca ne stize na radijatorski krug, a za povrat je kratka za nekih 30cm. Probao sam u svakom slucaju. Postavio sam je posle mesnog, ciji deo cevi vodi ka povratu u kotao, na nekih 40 i kusur cm od mesnog, a 30cm pre ulaska u kotao. Nista nisam postigao. Jedva sam nastelovao temperaturu paljenja radijatorske pumpe, a kad sam nekako i namestio, to je non-stop palilo i gasilo pumpu, i sto je najgore nisam mogao da pohvatam sablon paljenja i gasenja pumpe, odnosno da shvatim na koliko pali ili gasi od zadate. U startu se nije odvijala situacija kako treba, i odustao sam. Vratio sam sve po starom. Pa dokle tera, da tera. Dok ne probam nesto novo, ili neko od strucnijih ne resi da dodje pa da probamo zajedno da izvedemo neku matematiku od svega ovoga.
U sustini sam zadovoljan kako sve funkcionise kod mene, i sa kotlom i sa celokupnim sistemom. Ipak je ovo prva godina, i tek se upoznajem sa ovom materijom, tako da ima jos vremena za neka dodatna stelovanja, a i opcije ako iskrsnu. Neko drugi neka proba Mladenov predlog pa neka da neku rec o tome kako se ponasa ceo sistem.
@mladen.jovic Ako Vam skoro dolazi Zmajdin, neka ponese TrmRglt 1.1 viska, pa cisto probajte da vidite kako se ponasa kod Vas sistem sa njegovom elektronikom. Mozda su, a najverovatnije da jesu, drugaciji algoritmi ili sta vec u odnosu na vas Esbe.



Prvo pitanje je da li uopste imate pumpu u kotlovskom krugu? Ako je nemate, ne vredi da probate moj predlog. Uslov je da imate pumpu u kotlovskom krugu i da se ista pali na sto nizoj T ili da se pali kada se pali i gorionik. Sto ranije pocne da radi, bolje ce promesati vodu u kotlu i regulacija ce biti preciznija. Drugi uslov je da se pumpa u radijatorskom krugu pali na 63, a gasi na 60 ili da radi konstantno. Mora da postoji neki histerezis da se pumpa nebi palila i gasila u slucaju da T varira jedan stepen. Ako je npr pametna pumpa kao kod mene, moze slobodno da radi non stop na najmanjoj mogucoj snazi. Zmajdinov TrmRglt radi isto kao i moj ESBE jer je u pitanju PID regulacija. Ako su ispostovani ovi uslovi, sve ce da funkcionise kako treba. Ako je senzor kratak, dovoljno je da se postavi na 30ak cm ispod mesnog na povrat u kotao, tj kao i kod vas sto ste probali. Pokusajte, nemojte da gubite nadu, i ja sam se mucio dok napokon nisam skontao kako sistem najbolje funkcionise. Naravno da bi idealno bilo da izmedju kotlovskog i radijatorskog kruga postoji hidraulicna skretnica, ali i ovako ce da radi super sve.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
*.adsl-2.sezampro.rs.



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.12.2015. u 22:14 - pre 101 meseci
Citat:
arkadija:
Svaki krug grejanja ( kotlovski, radijatorski, podno - ovo posebno ) je prica za sebe i sve to treba da se izbalansira, sve te pumpe, hidraulka, razlicita kolicina protoka i sve to u jednom sistemu, realno je da svi imaju utjecaja jedan na drugi. Da bi se amortizirali ti utjecaji u ovakvim sistemima sa visa kruga grejanja pozeljno je ugraditi hidraulicnu skretnicu koja sama po sebi predstavlja rezervoar odredzenog volumena ( za ovo treba poseban proracun strucnog lica ) i koji ima za cilj da izbalansira sve te hidraaulicne siteme, prevazidje njihove razlika glede razlicnih kolicina protoka, anulira razlicite dimenzije svih pumpi, i da omoguci sistemu da radi sinhrono ...
pozz


Apsolutno ste u pravu, to tako je najbolje. Ja cu sebi sigurno ugraditi i hidraulicnu skretnicu, ali imam pametnu pumpu, pa za sada nema nikakvih problema. Kada budem nadogradio sistem i imao 3 kruga grejanja plus bojler od 300l sanitarne vode, onda cu je sigurno ugraditi.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7703941 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.