Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7699069 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tignes
Šef proizvodnje
Energreen proizvodnja peleta i briketa

Član broj: 49806
Poruke: 98
..9-r.retail.telecomitalia.it.

Sajt: www.energreen.rs


+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.01.2012. u 17:06 - pre 148 meseci
Citat:
GORAN 40: Prijatelju,ovde kod nas na jugu jednodtavno nema u prodaji agropeleta i ne mogu ti reci dali nas M&B gorionik radi na agropelet.Trenutno nam je na ispitivanju najnovija verzija sa sa samociscenjem i mozda i moze da sagoreva agropelet.Dosta nasih kupaca koriste kostice od visanja i greju se odlicno,mada ne dajemo garanciju na to,jer je nas gorionik atestiran na drvene pelete.

Ja sam iz vojvodine i kod nas je tesko nabaviti drveni pellet dok agropeleta vec sad ima gotovo gde hoces a tekce daga bude i po ceni je puno pristupacniji zato trazim gorionik koji gori na agropelet.
Kostice od visanja oprane nemaju necistoca kao sto ima agropelet (peska,zemlje..) i stvaraju mnogo manje pepela od agropeleta.
 
0

GORAN 40
RADNIK

Član broj: 298315
Poruke: 36
93.184.90.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.01.2012. u 17:16 - pre 148 meseci
ne znam prijatelju,voleo bih da probam ali ga ovde jednostavno nema.Znam da agropelet stvara dosta pepela ali mislim da to nije problem,jer se nas gorionik prilikom svakog gasenja(kad postigne zeljenu temperaturu u stanu),sam ocisti.Jedino nisam siguran kako se pali i kako sagoreva,mada ima puno opcija podesavanja,pa mislim da bi se i to uredilo.
 
0

tignes
Šef proizvodnje
Energreen proizvodnja peleta i briketa

Član broj: 49806
Poruke: 98
..9-r.retail.telecomitalia.it.

Sajt: www.energreen.rs


+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.01.2012. u 17:22 - pre 148 meseci
Ovako prijatelju agropelet se pali isto kao i drveni pelet sagoreva isto ali je problem velika kolicina pepela koju ventilator ne moze da oduva i jos ima i peska i zemlje pase stvori silikatna pogaca tj. jedna vrsta kvarcnog kamena koji je tvrd da mozes coveka da ubijes i tose sve zalepi za resetku. Tvoj gorionik koliko sam zakljucio nema modulaciju nego radi u rezimu pali gasi?
 
0

GORAN 40
RADNIK

Član broj: 298315
Poruke: 36
93.184.90.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.01.2012. u 17:39 - pre 148 meseci
radi na principu sobnog termostata,jer mislim da je tako najbolje,mada moze i preko sonde koja se postavlja na izlaznoj cevi iz kotla.Zasto bi gorionik non stop radio ako posigne zeljenu temperaturu u stanu,pa valjda grejemo sobe a ne kotao i dimnjak.M&B gorionik postize veoma brzo zeljenu temperaturu,ali to dosta zavisi i od samog kotla,koji mu je stepen iskoriscenosti.Iz mog iskustva ti kazem da je u svemu ovom najvaznija dobra izolacija kuce,jer sto manje gubis temperaturu-gorionik ce redje startovati i eto ti velike ustede.Imao sam slucaja da kupci sa vecom kvadraturom kuce manje trose po sezoni od onih sa malom kvadraturom.Zato ti niko ne moze pouzdano reci koliko trosi gorionik na pelet.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
91.191.12.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.01.2012. u 20:24 - pre 148 meseci
tignes Svaka čast na nesebičnim snimcima gorionika. Izvedba jako zanimljiva, za majstore izazovna ali samo na izgled jednostavna jer ne vidi se sve mora se nešto i zaključiti. Moram nešto pitati: Dali je rešetka stalno u pokretu pri onoj brzini ili je ono režim čišćenja prije potpale a u radu u određenim intervalima se zakreće za jednu četvrtinu (prateći otvore za dobavu peleta)? I ako griješim mislim da i to riješenje nebi bilo loše. Još me interesuje dali sav pepeo izlazi na otvor sa plamenom i pada oko gorionika ili sam nešto previdio? Pozdrav
 
0

igorsd
Igor Djokic
SysAdm
Smederevo

Član broj: 84334
Poruke: 38
93.87.33.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.01.2012. u 23:15 - pre 148 meseci
Evo grube konstrukcije gorionika za sve, od secke do uglja. Kada je resetka skroz napred, otvor za izbacivanje pepela je zatvoren i u tom polozaju stoji u radu. Lopatice su zakosene i vazduh prolazi pored njih do resetke. Resetka se takodje "mrda" tako da ujedno i "prodzara" za vreme izbacivanja pepela. Moguce je da cu praviti odvojeni mehanizam za to, da moze da se iskljuci kada ne sagoreva ugalj. Periodicno izbaci pepeo nazad, van kotla u posudu koja se postavi ispod gorionika.
Ne obracajte paznju na oblik samog lozista, to sam stavio samo da se skapira gde sta dodje.
http://youtu.be/6mFyb7QYITM
http://youtu.be/soIo5Qffbd4
http://youtu.be/X8i4IjtxNCE

 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
109.198.5.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2012. u 08:00 - pre 148 meseci
Bane, nije u pitanjusamo elektronika kod ABC, ne možeđ da nekome iskorpiraš gorionik a da ga pri tome nisi kontaktirao. Jer nikada ne znaš šta je možda falilo tom gorioniku. Drugo nije sito ispitati gorionik na dva meseca sa istim peletom i ispitivati ga godinama na sve vrste peleta. I još tu ima dosta finesa i caka koje se vremenom uče. Ja lično nisam pristalica ne moduliranog režima. Svi gorionici imaju i modulaciju i opciju ne modulacije. Ne vidim da je jeftinije da se pali i gasi gorionik više puta u toku dana. Jer Vi preko sobnog termostata postignete temperaturu recimo 23 stepena u jednoj prostoriji gde se nalazi termostat. A sta je sa drugim prostorijama. Ili sa kućama na dva sparata. Okej manje kvadrature pa da stavis u centralnu sobu a druga vrata da otvoriš. Predpostavimo da su radijatori predimenzionisani. I kada temperatura padne za par stepeni recimo za 10 do 20 min. Ili ako pumpa radi konstantno kada je veoma hladno kao što će biti ovih dana onda će te imati paljenje grejača vrlo brzo. I ponovo kreće sa radom gorionik ponovo vuče maksimalno pelet. Pa opet postigne pa opet se gasi. Ispravite me ako sam pogrešno razumeo. To malo utiče i na vek trajanja gorionika i malo veću potrošnju struje, ali recimo da nije strašno. Ja lično tu ne vidim prednost, ali sigurno proizvođač je našao njemu dobro rešenje.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
109.198.5.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2012. u 08:02 - pre 148 meseci
Ispravka na vek trajanja grejača.
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2012. u 09:30 - pre 148 meseci
Goran 40, izolacija objekta jeste važna, ali ovde je tema efikasnost gorionika, a ne objekta.
Što se modulacije rada tiče, kod rasprostranjenih sistema grejanja, posmatraj kao jednu krajnost ručno loženje čvrstog goriva gde se javljaju problemi sa previsokom temperaturom, smanjuj ručno cug, otvori cug da se razgori, počnu radijatori da krckaju, jer je temperaura previsoka, otvori prozore, jer se kuća pregrejala, gasi vatru, sad potpali, biće hladno za sat vremena. Praktično čovek svojim uticajem moduliše rad sistema grejanja.

Druga krajnost neka bude sistem podnog grejanja sa gorionikom na gas. Sistem radi bez prekida i održava konstatnu temperaturu u prostoru. Pogledaš brojač na gasnom setu i vidiš da nekada vrti kao lud, a nekada lagano, jedva da se kreće. Modulacija u svom najboljem svetlu.

Da zanemarimo troškove grejanje i potrebu za ljudskim angažovanjem u zavisnosti od vrste energenta, čini mi se da nije potebno mnogo vremena da se shvati značaj modulacije.

Još jedan važan momenat je veličina sistema. Ako je u pitanju sistem sa nekoliko litara vode, onda je prednost modulacije zanemarljiva, ali ako je stvarno sistem tako mali, gubi smisao zagrevati ga na bilo koji drugi način, osim na struju/solarnu u odgovarajućem podneblju, ako ima finansijskih uslova.
Zamisli da moj kotao sa 154 litre vode nema modulaciju i da se pali i gasi kad god temperatura vode dostigne određenu temperaturu. Taj sistem bi bio toliko inertan, da bi bio beskoristan.

vasic74, koliko je uopšte učestao otkaz grejača na gorionicima na pelet? Kada sam kupovao kotao, dali su mi rezervni grejač, uz napomenu da još uvek nisu zabležili otkazivanje, ali nikad se ne zna (u to vreme u Srbiji nije bilo distributera/servisera za moj kotao, pa da mi se nađe rezervni deo).
 
0

GORAN 40
RADNIK

Član broj: 298315
Poruke: 36
93.184.90.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2012. u 11:35 - pre 148 meseci
Ppozdeav Mordred.M&B gorionik ima mogucnost srelovanja za beskonacan rad ali ti kazem iz cetvorogodisnjeg iskustva da je bolje kad u toku dana radi samo po nekoliko sati,jer jednostavno nema potrebe da se stavlja u rad.Regulise ga sobna temperatura i zasto bi grejao kotao,kad ovi nasi kotlovi imaju zaista slabu iskoriscenost.Svi nasi proizvodjaci kotlova jednostavno lazu i stojim iza toga da im je iskoriscenost kotla 80-90%.Takvi kotlovi postoje samo u skandinavskim zemljama a kostaju po nekoliko hiljada eura,na kojima jednostavno mozes staviti ruku na cunak.Kazes da tvoj kotao ima 150 litara vode,pa to je nista.Na klinici Medika u Leskovcu smo postavili gorionik na kotlu od 150kw,gde se greje oko 1000 m2,ni sam vlasnik nema pojma koliko litara vod ima u sistemu.Postavii smo mu digitalni termostat da se gorionik sam aktivira pre dolaska osoblja na posao i odlicno odrzava temperaturu i to ima toplovodni Megal.Na kraju radnog vremena je nastelovan da se jednostavno smanji temperatura(takodje to sam radi digitalni termostat) i u toku narednih sati samo odrzava neku minimalnu temperaturu.Gorionik na pelet ima ogromnu izlaznu temperaturu(800-1000 stepeni),tako da veoma brzo podize temperaturu vode u kotlu i u samom sistemu.Velika stvar je imati mesacki ventil(neki kotlovi ga imaju na sebi),jer je bolje postepeno pustati toplu vodu u sistem ali ga majstori redje postavljaju(sem na zahtev korisnika).EEE,podno grejanje je zakon,jer ti treba samo oko 40 stepeni u sistemu.Zaostajemo mi prijatelju puno,puno,puno godina po pitanju grejanja ali ako nastave ovakve zime ko juce i danas-brzo cemo se obrazovati i nauciti.
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2012. u 14:04 - pre 148 meseci
Gorane, sve je to super (i mojih 75kw greje polikliniku :)), ali 150kw za 1000kvm je sam po sebi predimenzioniran sistem i ne postoji način da me ubediš da sistem bez modulacije radi jednako dobro, a ne da radi bolje od sistema sa modulacijom. Sistem na pelet bez modulacije bih koristio samo sa baferom.
Svako dobro.
 
0

tignes
Šef proizvodnje
Energreen proizvodnja peleta i briketa

Član broj: 49806
Poruke: 98
..9-r.retail.telecomitalia.it.

Sajt: www.energreen.rs


+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2012. u 14:21 - pre 148 meseci
Citat:
dusanmijat: tignes Svaka čast na nesebičnim snimcima gorionika. Izvedba jako zanimljiva, za majstore izazovna ali samo na izgled jednostavna jer ne vidi se sve mora se nešto i zaključiti. Moram nešto pitati: Dali je rešetka stalno u pokretu pri onoj brzini ili je ono režim čišćenja prije potpale a u radu u određenim intervalima se zakreće za jednu četvrtinu (prateći otvore za dobavu peleta)? I ako griješim mislim da i to riješenje nebi bilo loše. Još me interesuje dali sav pepeo izlazi na otvor sa plamenom i pada oko gorionika ili sam nešto previdio? Pozdrav


Resetka nije stalno u pokretu toje faza ciscenja pre paljenja i ima istu taku fazu kada se gasi koju mogu da podesim koliko vremenski da traje.Dobro si zakljucio dase gorionik u radu zakrece za cetvrtinu kruga u odredjenim vremenskim periodima a tose podesava u zavisnosti od snage i kvaliteta peleta.Pec ima 6 nivoa snage i recimo sa kvalitenim peletom na najvecoj snagi dovoljno je dase zakrene svakih 20 min dok sa losim peletom (agropeletom) se zakrece svaka 4 min.Jos da dodam dase nemoraju stalno menjati postavke kada se menja vrsta peleta nego u elektronici imam mogucnost izbora 5 vrsta goriva recimo pelet1 (kvalitetan) pelet2 (nekvalitetan) pelet3 (agropelet) mais (kukuruz) vinaciolo (onaj otpad kada se pravi maslinovo ulje pa se dobijo otpad od mlevenih kostica) elektronika pamti postavke za svaku vrstu goriva posebno i dovoljno je samo dase prebaci na njoj vrsta goriva a ona odma uzima postavke zatu vrstu goriva). Ako dobro pogledate na levoj strani gorionika ima jedan kanal koji ide od polovine visine resetke do pepeljare kroz njega izbacuje visak pepela kada se gorionik zakrece na poklopcu ima 1 flah koji pritiska pepeo kroz resetku i izbaciga kroz taj kanal u pepeljaru (pokusacu i to da snimim).
Moje misljenje je da sistem pali gasi ima smisla samo ako u sistemu postoji akomulator toplote jer inace dolazi do ucestalih paljenja gasenja i prevelike potrosnje peleta ili ako neko ima "pasivnu kucu" ali onda ni grejanje na pellet u takvoj kuci nema smisla jedino opet u kombinaciji sa akomulatorom toplote.
Meni je grejac prvi puta crkao posle 5 godina na jednoj peci koju sam ranije imao a pricao sam i sa proizvodjascem peci kojimije rekao da nema pravila da neki crknu posle 2 god dok drugi traju i 10.
 
0

GORAN 40
RADNIK

Član broj: 298315
Poruke: 36
93.184.90.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2012. u 14:59 - pre 148 meseci
ok,kako ti kazes,to je tvoje ubedjenje a mozda to vazi za tvoj gorionik.Ovaj gorionik ima oba sistema rada,oba su dugo ispitivana i manje trosi kad se gasi.
 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2012. u 16:59 - pre 148 meseci
Citao sam u vezi grejanja na Pelet posto imam dosta iskustva jer se sam grejem peletom
koristio sam sve vrste domace pelete od drveta , Boljevac ,Pukovac ,Cacak-Guca .
Imam stari kotao 30 godina Tam Stadler H30 na koji sam ugradio Feroli P7 gorionik koji sam
kupio u Madjarskoj . Grejem 250 m2 kombinovano tj 180m2 sa dobrom izolacijom i 70m2
stara kuca bez ikakve izolacije. Imam dosta iskustva ako ima neko pitanje tu sam da pomognem.
 
+1

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2012. u 17:03 - pre 148 meseci
Cestitka samograditelju gorionika ,
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2012. u 17:21 - pre 148 meseci
Pozdrav @mikijagodina,
bilo bi lepo da nam malo napises :
-koliko dugo imas gorionik,
-da li si imao neke probleme,
- koji ti se pelet najbolje pokazao,
-koliko cesto cistis resetku i
-da li si nesto podesavao mimo fabrickih podesavanja.

Znam da je to mnogo pitanja, ali stvarno bi svima mnogo znacilo.
preduzimljiva baba
 
0

vladdicca
Vladan Marjanović
Komercijalista
Beograd

Član broj: 298399
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2012. u 17:47 - pre 148 meseci
Pozdrav svima

Dugo pratim ovaj forum sa namerom da pronadjem najbolji gorionik ne pelet. Pošto trenutno nisam u mogućnosti da investiram u gorionik a imam veliku potrebu za nekim automatskim sistemom grejanja, čitajući ovaj forum došao sam do jedne ideje.
Naime, imam stari gorionik na ložulje Weishaput od 30 kw. Gorionik nije u funkcije preko 10 godina. Poskidao sam svu elektroniku, diznu, creva i sl i ostavio samo centrifugalni ventilator. Ugradio bih ga na kotao da ubacuje vazduh u ložište. Stavio bih neku regulaciju tipa
http://www.etazgrejanje.com/katalog.php?prodID=538 ili http://www.nigos.rs/regulator_temperature_1012.html koja bi reglisala rad ventilatora i pumpe u zavisnosti od zadate temperature vode u sistemu. Ovim bi dobio nešto slično kao Vasićev gorionik kada radi na čvrsto gorivo.
Takođe, Radijator iz Kraljeva ima ovakav kotao http://www.radijator.rs/products2.htm ali kod njega je ventilator pozadi i ubacuje sagorele gasove iz dimnjače na ponovno sagorevanje. Takav sistem imaju pojedini automobili :). Na ovaj način bih dobio neki poluautomatski sistem grejanja, temperatura vode mogla bi se kontrolisati u nekoj meri.
Imam Megal trajnožareći kotao od 50kw i grejem oko 300m2. Grejem se kombinacijom ruskog uglja i drva a planiram da ako ugradim ovaj sistem pređem na brikete.
Takođe bih napomenuo da mi je krajnji cilj da pređem na grejanje na pelet, dok je ovo neko prelazno rešenje.

Molim iskusne da daju neki komentar da li je pametno raditi ovako nešto.
Ne bih želeo da se upustim u nešto opasno i da napravim više štete nego koristi.
 
0

Doktor17
Dejan Mladenovic
Zajecar

Član broj: 205166
Poruke: 36
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2012. u 21:58 - pre 148 meseci
Gospodo, evo posle malo duzeg vremena da se ponovo, kao osnivač ove teme, ponovo vratim ovim diskusijama, nadam de sa malo većim iskustvom nego pre dve godine kada sam pokrenuo ovu problematiku. Vidim da je dobro napredovala i pozdravljam posebno Mordred-a koji je i pre dve godine bio vrlo aktivan kada je i pokrenuta ova tema. Za one koji ne znaju, imam Centrometal sistem 35kW, grejem 240m2, koristim Boljevački pelet sa kombinacijom koščica od višanja. To sve u kombinaciji, funkcionise savrseno.
 
0

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2012. u 23:20 - pre 148 meseci
Za mikijagodina-posto vidim da imamo iste gorionike(Feroli-SUN P7-P12), Samo je meni u kombinaciji sa Bosom-32kv, pri tom grejem za sada 100m2, posto sprat jos nisam zavrsio, interesuje me od kada koristis taj gorionik i koliko si zadovoljan sa njim.Ja licno nisam, hvala Bogu, imao nikakvih problema, osim sa resetkom-to sam resio nabavkom nove, original livene resetke, a napravio sam i jednu rezernu od kotlovskog lima 4mm debljine koju jos nisam koristio.Koristim Bio-termov pelet, ja licno na bolji nisam naisao, a koristio sam mnoge.Interesuje me jedna sitnica ne vezano za gorionik:da li je bolje da pumpa radi na jedinici ili na dvojci?Pozdrav svima na forumu!!!
 
0

OCC78
Banja Luka

Član broj: 169339
Poruke: 170
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2012. u 23:49 - pre 148 meseci
Dragi forumasi, naletio sam kod jednog covjeka blizu Doboja, ima svoju malu firmu koji je sam vlasnik i proizvodjac gorionika a nije prijavljen(ma kod nas je sve propast i zato nece prijavljivati za porez da bi jos vise i brze propali). On bi sam napravio gorionik sa opremom a spremiste bi narucio preko jedne firme limometal. Nudi me 900evra da mi napravi sve do pustanja u rad, znaci gorionik, daljinsko upravljanje, sitnice, crijevo do spremista, spremiste 500kg sa poklopcem. Sta Vi mislite da li bih narucio da mi napravi ili ne?
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7699069 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.