Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656182 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Masha 2502
Zlatibor

Član broj: 291674
Poruke: 20
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.02.2012. u 20:12 - pre 147 meseci
: @baneMilisavljevic - Koliko kvadrata grejes.? Moj kotao je isto bosch-ferolli i za 250 kvadrata, mi ovih dana trosimo i do 6 dzakova.
 
0

106ka
Hristovski Kire
MK Bitola

Član broj: 50139
Poruke: 12
62.162.227.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.02.2012. u 21:20 - pre 147 meseci
Citat:
igorsd: Ovaj kotao ima dosta gubitaka. Jako mu je kratak put dimnih kanala a pri tome se i plamen (vreli gasovi) jako brzo krecu. Ne treba mnogo mudroosti da se zakljuci da mnogo toplote ide u dimnjak. Ako hoces samogradnju, nadji nekoga ko ce da ti savija cevi od 5/4", neka ti savije ukupno 12m cevi na precnik od oko 30cm (unutrasnji) i ukupne duzine oko 1,8m. U sredinu toga ubaci valjak precnika oko 20-25cm, da bi naterao plamen na cevi a da ne "bega" kroz sredinu. Oklopi sve, tako da lako mozes da otvoris za ciscenje (moze valjak precnika za 2-3cm veci od spoljnjeg precnika spirale, ali iz dva uzduzna dela. Povrsina spirale je oko 1,3m2 i ako ga spolja ususkas vunom, imaces cca 35Kw kotao sa doobrim iskoriscenjem.

Ako mozes, imas prostora, napravi spiralu i do 2,5m u duzinu, imaces veci stepen iskoriscenja. Ovakvi kotlovi su najefikasniji, ali se ne rade komercijalno jer nemaju svi kako da unesu toliki kotao u neki prostor, ili nemaju dovoljno visok prostor i ima malo nezgodacija kod ciscenja... Na slicnom ovom principu rade masine za pranje vozila vrucom vodom, samo je kraci put gasova jer tu i nije ekonomicnost br.1. Ako ni ti nemas dovoljnu visinu (ispod ovoga treba da dodje loziste) postavi ga horizontalno, kao sto su kotlovi kod lokomotive. Za ostalo pusti masti na volju.
P.S. U Srbiji bi ovakva spirala od celicnih besavnih cevi kostala oko 200EUR.


Pozdrav Prijatelu

momentalno koristim megal mvs 50kw sa gorionikom ecom 35kw.Napolje je od -3 do -15 grijem 230m2 od 6 ujutro do 23 casova ode oko 4 i po dzaka.temperatura vode ne ide vise od 55 stepeni u kuci od 18 ujutro do 21 stepeni uvece temperatura u dimnjak od 160 do 220 zavisi od rada gorionika.Temperatura kotla moze da ide i vise ako podesim termostat pumpe na primer 65 stepeni ali onda voda krene u sistem pa se kotao odma ohladi i stane i tako celi dan radijatori topli pa hladni temperatura u kuci ista samo moze da crkne pumpa od toga pali gasi.
Nisam bas dobro razumeo princip kotla koi mi predlazes mozes da pratis neku skicu ili neki link sa neta.
Zaintersovao sam se za taj kotao jer tip koi ga izradio pise da temperatura izduvnih gasova kod njega je 60-70 stepeni sto mislim da je odlicno i da iskoristava toplotu.

Hvala pozdrav iz Makedonije
Prikačeni fajlovi
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.02.2012. u 22:25 - pre 147 meseci
Citat:
baneMilisavljevic: Izgleda da je ovo hladno vreme nase peletare oteralo u kotlarnice, pa je prisustvo na ovom forumu znatno opalo.Meni Bos-Feroli ovih dana gori, bogami 4 dzaka za 24h, kako smanjiti ni sam vise ne znam, ako ko ima neki savet bio bi zahvalan do neba-pozdrav svima ! ! !


Bane ne sekiraj se. Kod mene u komsiluku svi trose 5-7 dzakova na ovoj hladnoci.

Hajde i ja da se pohvalim. Ugradila sam prosle subote ferroli sun p7 na kotao ferroli sfl 3. Jedva je stao i on, iako je najmanji od svih gorionika.
Sad cu prvo da napisem sta me nervira, pa cu posle da predjem na dobre utiske.
Najvise me nervira sto nisam mogla da zadrzim oboja vrata montirana, bas zbog te teskobe. U kotlarnicu vise ne mogu da udjem, nego s'vrata ubacim pelet u rezervoar.
Druga stvar koju nisam ni pretpostavljala je ta, da kad gorionik ugreje na zadatu temperaturu prostorije on se iskljuci, radijatori se ohlade i kad temperatura padne za 1 stepen, on opet krene da greje. To nas sve u kuci nervira, jer smo navikli da su radijatori topli. Da ne kazem da zbog dobre izolacije ti periodi hladnih radijatora traju po sat vremena i za to vreme se na spoljnim oknima izkondenzuje vlaga.

Gorionik mi radi na snazi 2, trosim 3 vrece kad mi je temperatura u kuci 22,5C dnevna i 19 nocna, a kad podignem na 23,5C devnu, potrosi dodatnih 10kg. malo je rano z statistiku, ali za sada je tako. Obelezila sam markerom na unutrasnjoj strani rezervoara nivoe za svaku vrecu, tako da prilicno tacno u svakom trenutku mogu da vidim koliko je potrosio.
Prvi pelet koji sam probala je Bio-energy point u vrecama sa zelenom stampom. Resetku sam osistila posle 48 sati. Do tog trenutka nisam ni gledala niti prisla kotlu. Bilo je vrlo malo naslaga, potpuno sagoreo pepeo...
Onda sam kupila drugu turu istog proizvodjaca, ali u obicnim najlon vrecama bez stampe, i evo, pre sat vremena primetim da mi je nesto hladno, odem da pogledam, kad ono greska A01. Otvorim vratanca, izvadim resetku, a na njoj nesagoreli pelet i kao vlazan pepeo. Ocistila i on proradio. Pretpostavljam da je do peleta.

E, sad i ono sto volEm.
Ustanem ujutru i osecam se "k'o gospoja". Nema vise cvokotanja dok cistim pepeo ujutru, pa onda ciscenje snega na putu do shupe, donosenje uglja, potpaljivanje, pa onda ribanje sebe, pranje kose, sva garderoba direkt u masinu na pranje....
A tek zabava petkom uvece! presipanje pepela u dzakove (prethodno gasenje onog koji nije sasvim sagoreo), pa iznosenje ispred kuce jer djubretari dolaze subotom ujutru.... nocna mora!

Na leto cu POD OBAVEZNO da stavim 10cm stiropora na tavan i nadam se da cu tako da ustedim bar 5kg dnevno

preduzimljiva baba
 
0

urbanz
urban zoli
privatnik proizvodja plastike za široku
potrošnju
Hrtkovci-Ruma

Član broj: 271864
Poruke: 68
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.02.2012. u 22:57 - pre 147 meseci
E Rado, to je karakteristčno za regulaciju grejanja sobnim termostatom em što jako napreže sistem uz to i mnogo troši bilo bi mnogo bolje podesiti temp. vode u kotlu spram potreba i to je onda najefikasnije
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.02.2012. u 23:26 - pre 147 meseci
Neka je sa srećom Rado i neka te mašina dugo služi. Što manje stresa a parametri će već leći na svoje mjesto jer i ova zima nije baš za testiranje prioritet je preživljavanje
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.02.2012. u 04:35 - pre 147 meseci
Dobra ideja je da probam da namestim stalnu temperaturu u sistemu. Sad mi je namesteno na max 65C. Kad termostat ukljuci ponovo, vec je sistem pao na 30C.
Probacu danas da prebacim na opsiju stalne temperature. I eto, dodjoh opet do neceg sto me nervira: displej koji je tako glupavo smesten na dnu, pa jos mali-ne moze manji biti. Ja poprilicno corava, a jos ne mogu ni da udjem unutra u toplo da prckam oko njega, nego sa spoljne strane, a ono steglo...pa se i ne trudim nesto da podesavam i eksperimentisem. Ne razumem sta im je bilo tesko ili da stave taj displej na gornju stranu, ili da naprave malu kutijicu (izvinite za pleonazam) na magnet, pa je zalepis gde ti je zgodno. Moram da vidim da li je nekako moguce produziti te zice i ubaciti ga u sobu. To bi bilo najbolje resenje.
A mozda bi bila dobra ideja za ove proizvodjace da naprave integrisan displej sa sobnim termostatom, pa sve na jednom mestu, k'o u pilotskoj kabini.
preduzimljiva baba
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
109.198.5.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.02.2012. u 07:38 - pre 147 meseci
Poydrav bitola,
Nije mi jasno tvoje podizanje temperature preko termostata pumpe. Plamen koliko vidim da je okej, ti pumpu podesi preko gorionika. I neće ti se ceo dan paliti i gasiti. gasiće se mozda tri do cetri puta i posle ce da ustali temperaturu.
Vec sam to pisao. Nemoguće da ti sa megalovim od 50 KW ne možeš da postigneš temperaturu veću od 55 a da pri tome ti pumpa konstantno radi. Ja sam uspeo na dva da da postignem i to od preko 60 Kw snage kotlovi. I to jedan megalov. Na temperaturama od -15 stepeni potrosnja koja se kod mene kretala na nekih 200 do 240 m2, a ponekad i 340m2, gledam u tri dana je iznosila preko 60 kg. rezervoar imam oko 210 kg, ubacujem op 13,5 djakova za ta tri dana. Juce sam usuo 12 djakova za tri dana i pun rezervoar. Znači oko 60 kg na dan od 6 do 22 h. preko noći ne grejem. i nije mi bio problem u 8 sati ujutru temperatura oko 23 stepena u dnevnom boravku. Naravno preko termoglava su različite temperature u sobama. Radimi na svih 5 plamenova. I koristim GOOTIN PELET. kažu da je malo slabiji, jer se pravi od čamovine. Sav je crn ali većeg prečnika od standardnih peleta. U suštini ovo je nadam se najveća potrošnja, jer ne verujem da će mo imati više bar ove godine ovoliko niske temperature. Temperatura koja se kod mene kreće predveće u dnevnom boravku i sobi gde se deca igraju prelazi na 1,5 metara od poda preko 25 stepeni. Roletne odrađuju svoj deo posla, i još jedan sloj snežnog pokrivača na krovu. Mada mi jutros vetra oduvao pola snežnog pokrivača. :).
 
0

Masha 2502
Zlatibor

Član broj: 291674
Poruke: 20
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.02.2012. u 10:19 - pre 147 meseci
Citat:
bela.rada: Dobra ideja je da probam da namestim stalnu temperaturu u sistemu. Sad mi je namesteno na max 65C. Kad termostat ukljuci ponovo, vec je sistem pao na 30C.
Probacu danas da prebacim na opsiju stalne temperature. I eto, dodjoh opet do neceg sto me nervira: displej koji je tako glupavo smesten na dnu, pa jos mali-ne moze manji biti. Ja poprilicno corava, a jos ne mogu ni da udjem unutra u toplo da prckam oko njega, nego sa spoljne strane, a ono steglo...pa se i ne trudim nesto da podesavam i eksperimentisem. Ne razumem sta im je bilo tesko ili da stave taj displej na gornju stranu, ili da naprave malu kutijicu (izvinite za pleonazam) na magnet, pa je zalepis gde ti je zgodno. Moram da vidim da li je nekako moguce produziti te zice i ubaciti ga u sobu. To bi bilo najbolje resenje.
A mozda bi bila dobra ideja za ove proizvodjace da naprave integrisan displej sa sobnim termostatom, pa sve na jednom mestu, k'o u pilotskoj kabini.


Rado, mozes li da mi objasnis kako se posdesava stalna temperatura, ne vezano za sobni termostat? imam isti gorionik, pa bih htela da probam i tu varijantu, a u uputstvu nigde ne pise. unapred hvala
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
109.198.5.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.02.2012. u 11:31 - pre 147 meseci
Mislim da svi gorionici imaju opciju na sobni termostat i regulaciju preko izlazne temperature vode iz kotla. Znači na displeju imate opciju zadavanja izlazne temperature vode. Ako nemate sobni termostat onda zadajete preko elektronike gorionika polaznu temperaturu vode. Takođe neki imaju neki ne, modularni rad i ne modularni rad. Modularni da kako se postize temperatura izlazne vode u kotlu tako smanjuje se veličina plamena. A nemodularni uvek ista jačina plamena, najača. I gasi se kada postigne tu temperaturu. Tako da ferroli ima te opcije.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.02.2012. u 12:54 - pre 147 meseci
Citat:
Masha 2502: Rado, mozes li da mi objasnis kako se posdesava stalna temperatura, ne vezano za sobni termostat? imam isti gorionik, pa bih htela da probam i tu varijantu, a u uputstvu nigde ne pise. unapred hvala


Masha, pise, samo je lose napisano uputstvo. Pa posle kazu da Srbin prvo sve proba sto zna, pa tek na kraju cita uputstvo. Ovo je preveo neko ko pojma nema sa tehnikom.

Znaci, nacin rada gorionika je opisan u tacki 4.1. Postoje 3 moda rada: A, B i C.
Mod A (01)je iskljucivo preko sobnog termostata
Mod B (02)je neka kombinacija koju nisam bash razumela
Mod C (03) bez sobnog termostata

I samo da znate da nisam ja ovo uspela da prokuzim, nego mi je komsija otkrio tajnu.

Masho, javi kako si zadovoljna potrosnjom kad budes promenila parametre. Ako nemas uputstvo, mogu da ti ga posaljem mailom, samo mi javi na PP.

Ne mogu a da ne kazem da mi je najzalije sto nisam mogla da ugradim Vasicev gorionik. Evo, peleta nema, struju ce poceti da nam iskljucuju, a ja cu morati da opet menjam vrata da bih se grejala na ugalj i drva.
preduzimljiva baba
 
0

pecinjo
Duvanište

Član broj: 133980
Poruke: 90
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.02.2012. u 14:46 - pre 147 meseci
Ne sekiraj se Rado, eto u kod mene u Nišu nema ni uglja ni drva da se kupe (osim cepanih po 4800 m3), tako da ti isto dođe, takođe je zanimljivo da su i agregati za struju i pretvarači rasprodati po prodavnicama.
Ko se stidi ostaće gladan ;-)
 
0

GORAN 40
RADNIK

Član broj: 298315
Poruke: 36
93.184.84.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.02.2012. u 15:21 - pre 147 meseci
Pa Rado,da si uzela nas gorionik a morao sam da ga pravim po dimenzijama za Viadrus-nebi morala da ga skidas sa kotla,prilikom prelazenja na ugalj ili drva.Nema veze,upravo smo se vratili sa montaze,ugradjen je na mali Megal.
Pozzz od M&B Gorionika
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.02.2012. u 15:29 - pre 147 meseci
Jedno pitanje, pretvarač napona sa 12 na 220V, konvector koji ujedno se povezuje i na akumulator. Da li neko zna koja je cena. Za gorionike treba snage 750W.
 
0

Masha 2502
Zlatibor

Član broj: 291674
Poruke: 20
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.02.2012. u 15:46 - pre 147 meseci
Citat:
vasic74: Mislim da svi gorionici imaju opciju na sobni termostat i regulaciju preko izlazne temperature vode iz kotla. Znači na displeju imate opciju zadavanja izlazne temperature vode. Ako nemate sobni termostat onda zadajete preko elektronike gorionika polaznu temperaturu vode. Takođe neki imaju neki ne, modularni rad i ne modularni rad. Modularni da kako se postize temperatura izlazne vode u kotlu tako smanjuje se veličina plamena. A nemodularni uvek ista jačina plamena, najača. I gasi se kada postigne tu temperaturu. Tako da ferroli ima te opcije.


Moguce da imju ali u uputstvu nema nista o tome. Mogu da podesim temeraturu izlazne vode (sta god to znacilo) i da odredim da li se regulacija temperature vrsi preko termostata ili kombinovano. Trenutno mi regulaciju vrsi termostat. Problem je, kao sto je neko napisao, sto se radijatori i sitem dosta ohladi pre ponovnog paljenja gorionika. Moje pitanje je kako da podesim rad gorinika da izbegnem termostat a da mi gorionik, kao sto si napomenuo, smanjuje postepeno temperaturu i odrzava na zadatoj? Hvala unapred.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.02.2012. u 16:01 - pre 147 meseci
Citat:
GORAN 40: Pa Rado,da si uzela nas gorionik a morao sam da ga pravim po dimenzijama za Viadrus-nebi morala da ga skidas sa kotla,prilikom prelazenja na ugalj ili drva.Nema veze,upravo smo se vratili sa montaze,ugradjen je na mali Megal.
Pozzz od M&B Gorionika


Gorane, ni tvoj gorionik mi ne bi stao, jer bi morala da se doda jedna flansna jer je moj kotao jako plitak. Ovaj ferroli je dubok svega 17cm, pa i pored toga vrata kotla tek toliko mogu da odskrinem da knap izvadim resetku. A iz kotla moram da vadim pepeo ili malom lopaticom, ili malom metlicom da vadim napolje....kao pepeljuga. Ne mogu po ovom vremenu da slikam, ali slikacu kako to sve izgleda, pa cete videti da mi je jedina opcija bio ferroli, iako sam pokusavala na svaki nacin da ga izbegnem
preduzimljiva baba
 
0

sjenka1
trgovac
na poslu

Član broj: 299070
Poruke: 9
*.196.213.kr108.zona.ba.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.02.2012. u 16:58 - pre 147 meseci
Moze li se postaviti slika kako izgleda M&B gorionik na viadrus u 22 i ima li se gdje kupiti taj gorionik u Bosni i Hercegovini?Hvala na odgovoru.
 
0

GORAN 40
RADNIK

Član broj: 298315
Poruke: 36
93.184.84.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.02.2012. u 17:53 - pre 147 meseci
evo ti klip sa slikama,na njemu je Viadrusov kotao.
pozzz od M&B Gorionoka
http://www.youtube.com/watch?v=_8a3kvyjV0U
 
0

GORAN 40
RADNIK

Član broj: 298315
Poruke: 36
93.184.84.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.02.2012. u 17:58 - pre 147 meseci
Rado,mi pravimo gorionike svih dimenzija.Pre mesec dana sam video do sada najmanji trajnozareci kotao.To je Radijatorov kotao od 18kw,pa sam po njemu pravio poseban gorionik.Tacno znam sve dimenzije tvog kotla i normalno da bi i bio po meri i ovaj sto sam danas ugradio.Nema veze Rale,svako ima svoje misljenje o svemu i svoju odluku.Zelim ti da se lepo grejes i da nemas puno problema.Poooozzzzz
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.02.2012. u 18:27 - pre 147 meseci
Gorane, hvala na lepim zeljama, valjda cu se ogrejati. Za sada je sve dobro, osim tih oscilacija temperature koje me nerviraju, a ne da mi se da cucim sat vremena pored gorionika da se igram sa podesavanjima, dok mi sneg pada za vrat.
Nego, daj Boze da bude i struje i peleta, jer cemo svi da "zgusnemo" ako pocnu da nas iskljucuju.
Cak sam cula neku neproverenu pricu (raspitujuci se za pelet) da je EPS iskljucio struju nekim proizvodjacima peleta jer "nisu od vitalnog znacaja"!!!
preduzimljiva baba
 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.02.2012. u 18:35 - pre 147 meseci
Rado,

Zato sam ja za termoglave i ne zavitlavam se sa tim sobnim termostatima bas iz tog razloga. Namestis da ti gorionik gruva temperaturu vode 5-10 stepene preko potrebne temperature za grejanje, malo su veci gubitki, ali termoglave odrade svoje i imas stabilniu temperaturu po sobama. Gorionik ce da se pali kad zadas minimalnu potrebnu temperaturu (recimo 50C na ovim temp.) a gasi ce na 60C. Dok se ne zagreju sobe pali ce se cesce posle sve manje i manje.
Sta kazu ostali, gresim li ili neko ima jos bolji predlog?

Ja trenutno na -15 i grejanje jedno 120m2 na 23C i 80m2 na 16C trosim oko 60 kilograma peleta (Arilje). Temperaturu u kotlu drzim na 60C i ako je sasvim dovoljno 50C na ovim temperaturama ali mi je uvek stabilna temperatura po sobama. Pumpu naravno ne gasim, non stop radi. Grejem od 9 do 00:00.
Mislim da je dosta i da mi je struja jeftinija, a spremam se za pelet sledece godine tako da planiram da potrosim sve brikete.
Mene i dalje brine moj kotao, 25 godina, Podvis KB od 45kw. Mislim da mu i nije neko iskoriscenje tako da ako neko ima iskustva za prepravljanje na pelet.....
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656182 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.