Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7697713 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

GORAN 40
RADNIK

Član broj: 298315
Poruke: 36
93.184.84.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 11:43 - pre 148 meseci
Najzad smo dosli do lepe teme u vezi gorionika a to je nestanak struje i pad napona.M&B Gorionik samo ima ulaznu struju od 220v,dok sve ostalo,pa i sama elektronika radi na 12 i 24v.Grejacima treba oko 200w u toku paljenja(samo 2 min),dok motoru treba svega 30-40w,pa nije potreban veliki pretvarac.Jos ako se iskljuce grejaci a paljenje vrsi hepo kockicom,onda je potreban najmanji moguci pretvarac sa akumulatorom od auta.Mada je najbolje resenje agregat(moze od samo 0.5kw) ili ako zelite malo jaci,pa da ukljucite TV i sijalice.
Sto se tice pada napona-opet kod nasih gorionika nemate problem.Kod svih ostalih gorionika se vremenski odredjuje ubacivanje peleta u gorionik,tako da kad padne napon,puzni transporter ne ubaci dovoljno peleta i eto problema i ponovnog stelovanja.M&B gorionik,sa najnovijom elektronikom,ima podesavanje na osnovu obrtaja,tako da nema nikakve veze dali se spirala brzo ili sporo okrece.Nemamo problema ni sa losim peletom,jer ako ne upali odmah,foto celija ne registruje vatru i ponavlja paljenje jos jednom a transporter ne ubacuje novu kolicinu peleta.
Proslog leta smo probali ugljeni pelet iz Aleksinackih rudnika,gorionik ih pali i lepo radi ali je bio problem velika kolicina pepela.Sad imamo gorionik sa samociscenjem,pa cemo opet probati.Voleo bih da probam agro pelet ali ga nema kod nas na jugu.
Evo slika sa najnovijih ugradnji na nekoliko tipa Megala,na Centrometalu,Podvisu,Sigmi,Simetu,Shtadleru,ABC,Gi,termomontu,Viadrusu,Radijatoru,jednom nepoznatom Svedskom kotlu iz 71 god a na kraju klipa je i kotao koji je bio samo na loz ulje(sad ima nas gorionik na pelet).
Jos nesto da kazem(a vidi se na slkama)-standardni spremnik za pelet nam je 500-500-1450mm(150kg peleta) ali izradjujemo pe zeli i po prostoru u samoj kotlarnici,tako da imamo spremnike za 50 kg,pa do 1000kg peleta.
Veliki pozdrav svima od M&B Gorionika.

http://www.youtube.com/watch?v=_8a3kvyjV0U&feature=related

[Ovu poruku je menjao GORAN 40 dana 12.02.2012. u 12:56 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao GORAN 40 dana 12.02.2012. u 13:09 GMT+1]
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 12:08 - pre 148 meseci
A ja cele zime kukam da neko napise prednosti i mane gorionika, i evo, tek sada polako dolazimo do pravih informacija.
Ne znam zasto ljude mrzi da pisu.

@banemilisavljevic,
Ja sve podesila.
Rezim u02
temp. 65C
snaga 3

Lepo radio, gruvao, i sad mi radijatori mlaki (40C na kotlu) i samo malo duvka ventilator na goriniku.

Da li sa nesto zeznula? Parametre oko dostave peleta, brzine ventilatora itd, nisam dirala.

@masho, sta si ti uradila?
preduzimljiva baba
 
0

GORAN 40
RADNIK

Član broj: 298315
Poruke: 36
93.184.84.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 12:17 - pre 148 meseci
Jao Rale,zasto diras i sama sebi stvaras probleme.Voleo bih da ti pomognem ali ne znam skoro nista o tvom gorioniku.Pozovi servisere ili vrati kako su oni podesili.Ako ti je toplo u stanu-ne diraj nista,vidis kakvo je vreme.Na minus 1-5 stepeni svaki gorionik lepo radi ai na 10-20 stepeni retko koji postize lako temperaturuZanemari potrosnju,pa sad svi puno trose,pa i oni sa smederevcima.
Rale,nisam imao potrebe da se pojavljujem i reklamiram nas goionik a nemam ni sad.Hladno je dosta,velika nam je radionica,pa manje radimo i imam vremena da setam po forumima a volim da saznam nesto vise.Peleta kod nas ima po manjim fabrikama ali je losijeg kvaliteta,dok oviiz Foresta sve salju neobelezenim dzakovima za Kosovo(bio sam pre neki dan u fabrici) i jedva iskukao 4 tone za moje korisnike.EEEEEE,i to sam zaboravio da napisem,u toku leta obezbedjujem iz fabrike pelet svim mojim korisnicima(naravno ko zeli).Problem je sto u Forestu fizicko lice ne moze kupiti pelet,sve ide papiroloski i preko racuna.Cena peleta je letos bila oko 130 eura sa PDV,pa sam uzeo nekoliko slepera.Boze zdravlje od letos pocinjemo i sa peletom.Peletirku smo napravili i probali-RADI ali je mali kapacitet,samo za sopstvene potrebe.
Pozzzzzz

[Ovu poruku je menjao GORAN 40 dana 12.02.2012. u 13:42 GMT+1]
 
0

Masha 2502
Zlatibor

Član broj: 291674
Poruke: 20
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 12:45 - pre 148 meseci
@ bela rada

Smanjila pumpu na jedinicu i nalegajuci na 40 stepeni, za desetak minuta se osetila ne verovatna razlika u temperatura. Jos uvek radi, pa ne znam sta ce se desavati dalje. Pisem danas u toku dana... :))
 
0

GORAN 40
RADNIK

Član broj: 298315
Poruke: 36
93.184.84.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 12:58 - pre 148 meseci
Eo da vam kazem jos nesto u vezi samog grejanja(ne vazi samo za pelet,vec i za ostale nacine parnog grejanja).Ugradite mesacki ventil na izlazu iz kotla,ne kosta puno a mnogo vredi.Najbitnije je sto cuva sam kotao,pa necete doci u situaciju da vam se hladna voda vrati u vreo kotao.To posebno vazi za tebe Rado.Viadrus je koteo sa gusanim clancima i nemoj da se igras sa termostatom na pumpi.Ako nemas mesacki ventil na kotlu,bolje ti je da pumpa odmah okrece vodu ili da(nalegajuci termostat od pumpe bude na manjoj temperaturi).Mada pojedini majstori ne postavljaju termostat na pumpi i tad nemas problema ali duze zagrevas sistem.
 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 13:39 - pre 148 meseci
Ljudi preteraste, na kraju ce se isplatiti da se kupi agregat!?
Zar ne moze jaci UPS povezan na akumulator nod kola?
Moze i ovaj sto je predlozila bela rada, http://www.exeshop.rs/inform-u...e3839540f5e3f69798a6f25c965053, samo ze poveze na akumulator, vidim da moze 1000W da izdrzi?
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 13:40 - pre 148 meseci
Izgleda da sam pritisla dugmence za jedan put vise, pa sam otisla u OFF. Sad radi, a videcu za dalje.

Inace, pisala sam vec i previse po forumima, ali da ponovim za GORAN 40.
Ja imam kotao marke FERROLI model SFL3. To je nov model od 2011. Od viadrusa se razlikuje po tome sto je visi, a glidovi (rebra) su mu uza (tako je ceo kotao plici a visi). Ima izmenjivac sa 5 prolaza u gornjem delu (viadrus ima 3) Stavicu i sliku, pa da vidis kako izgleda sam kotao.
Inace, imala sam uz stari kotao i cetvorokraki mesni ventil i termostat preko koga je bila ukljucena pumpa, ali mi je tutumrak od majstora koji mi je ovaj ferroli kotao montirao sve to posekao i pobacao po dvoristu, jer mi, kao, ne treba. E, sad, sve se to desava uveliko u sezoni (22. novembra) i ja nisam imala ni vremena, ni para, ni zivaca da uzmem nekog drugog, osoljenog i pametnog da mi lepo sve to vrati.
Sad sam skupila neku crkavicu, malo jos bilo i drugarske pomoci i kupila gorionik da se spasem bede.
On radi lepo, ne mogu da se zalim, ali moji ukucani (svi po naravi kocnicari) ne vole kad pipnu radijator da on bude hladan. A gorionik to ne zna, pa kad ugreje prostoriju na 23,5 C, on se ugasi i ceka da temperatura padne na 22,5 i da ponovo krene u ciklus paljenja. To vreme izmedju prestanka i pocetka rada traje oko sat vremena. E, to njih nervira sto se posle pola sata radijatori ohlade, pa njima hladno "u glavi". Eto, to je ceo problem.

Naravno, problem je i gde sad naci kvalitetan pelet, jer ga u Bgd ima samo u jumbo vrecama i niko ne zna kad ce da dobije onaj u vrecama od 15 kg.


preduzimljiva baba
Prikačeni fajlovi
 
0

GORAN 40
RADNIK

Član broj: 298315
Poruke: 36
93.184.84.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 13:50 - pre 148 meseci
Probaj prijateljice,pa ces se sama uveriti.Proizvodjaci svasta pisu,jer papir sve trpi i niko za lazi ne odgovara.Do sada nisam video gorionik koji moze da radi sa UPS om i automobilskim akumulatorom.Nas moze ali ako sama potpalis hepo kockicom,rezim se nasteluje na beskonacan rad sa malom vatrom i motor bez problema radi.Grejacma treba malo jaca struja,pa treba i malo jaci pretvarac i noviji akumulator.A agregati nisu preterano skupi,ima dosta svercera koji ih dovoze iz Bugarske,kostaju 200 eura a moze da se koristi i TV i nekoliko sijalica,jer su od 2kw.Manji su jeftiniji ali se tesko nalaze,prosto se zacas rasorodaju.
Pooozzzz
 
0

GORAN 40
RADNIK

Član broj: 298315
Poruke: 36
93.184.84.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 13:58 - pre 148 meseci
Rado,ko je ta budala sto ti izbacila mesacki ventil?Obavezno da ga pozoves i da ti to vrati na svoje mesto,jer ti cuva kotao.Nisam do sada video feroli kotao ali ako ima vise clanaka-onda je super.Pusti ti svoje u kuci,navikli da sede po radijatorima i suse ves.Ako ti gorionik lepo postize temperaturu u kuci-sta te briga za radijatore.Imam i ja tih problema sa korisnicima ali kod mene postoji i podesavanje preko temperaturne sonde u kotlu,pa ko navali-podesim mu takav rad,pa nek sede po radijatorima.
Vidim da nemas turbolatore(oni se ne posavljaju kad se greje na drva i ugalj)ali su pozeljni na pelet,da nebi topao vazduh brzo izasao na dimnjak.Pozovi nekog bravara,lako se prave i jos lakse postavljaju.Nece te puno kostati ali veruj mi-vrede.
pozzzzz
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 14:39 - pre 148 meseci
Razmisljam o turbolatorima vec mesecima. Jedino ne znam kog oblika da napravim.
Postavicu slike raznih modela, pa mozda jos neko iskoristi ideju.

A inace, ona budala mi je naplatila 320 Eura montazu kotla. Borila sam se k'o lavica da mu ne platim toliko, ali on me je danima proganjao, dolazio, zvao me po 18 puta dnevno telefonom, i ja sam poklekla. Morala sam na put, i nisam smela da ostavim decu da ih maltretira. Njega vise ni na slici ne bih da vidim, a to sto mi je naplatio neka mu je na cast.

Evo sad ce i slike






Kazu da je ovaj treci odozgo na poslednjoj slici izuzetno efikasan.
preduzimljiva baba
Prikačeni fajlovi
 
0

GORAN 40
RADNIK

Član broj: 298315
Poruke: 36
93.184.84.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 14:59 - pre 148 meseci
Dobri su svi,bitno je da lako ulaze u proreze,jer ces morati vremenom da ih izvadis i ocistis.Vodi racuna da sav vazduh koji gorionik uduvava-mora negde izaci,zato nemoj preterati sa zagusivanjem.
 
0

Masha 2502
Zlatibor

Član broj: 291674
Poruke: 20
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 15:08 - pre 148 meseci
@bela rada
Kako si postavila rezim sata u ovom novom sistemu grejanja, i jel zavisis od sobnog termostata, kad se kotao pali i gasi ili si to regulisala na gorioniku?
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 16:24 - pre 148 meseci
@Masha,
Evo tacno kako sam namestia korak po korak:
1. Namestila sam sat na tacno vreme
2. podesila nedeljni program rada
3. podesila parametre: temperatura 65C / maximalna snaga 03/ rezim 01

Ako hoces, mogu tacno da ti napisem kako sam pritiskala dugmice, sve sam zapisala.

Sad nemam uopste hladne radijatore. Kad temp. u kotlu padne na 60C gorionik se ukljucije. Iskljuci se kad ugreje na 65.

Jos nesto je neverovatno (o tome je zmajdin pisao): sada mi je temperatura konstantno i svuda 23C, a imam prijatniji osecaj nego kad je 23.5 ili 24. To je zato sto nemam taj pad od 1 stepena. Zvuci cudno, ali izgleda da je istina

P.S. @masha, to da li se regulise temperatura preko gorionika ili preko termostata se odredjuje REZIMOM RADA. To ti je onaj odeljak 4.1.

1.Pritisnes M (drzis 5 sec) i pojavi se na displeju SET 01.
2. pritisnes P i pojavi ti se prvi parametar "u01" (ZADATA TEMPERATURA) Pomocu + i - podesis temperaturu.
Sacekas 3 sekunde da se zapamti automatski.
3. opet pritisnes P i pojavi se drugi parametar "u02" to je MAX. SNAGA. Pomocu + i - podesis snagu.( kod mene je 3)
Opet sacekas 3 sekunde.

4. Pritisnes P pojavi se treci parametar "u03" (REZIM RADA). Pomocu + i - podesis rezim na 01 ( to je onaj rezim "B" iz tacke 4.1)

@goran 40,
od kakvog lima da napravim turbulatore? Ili da ih napravim od flaha ?

[Ovu poruku je menjao bela.rada dana 12.02.2012. u 17:35 GMT+1]
preduzimljiva baba
 
0

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 16:45 - pre 148 meseci
Ne znam dal sam pomenuo ali ja koristim sobni termostat i na njemu podesavam temperaturu... tako reci uopste ne koristim programiranje na gorioniku tako da ne znam bas tacno kako se podesava dnevna, nocna i koje sve imaju temperature. Ako nisi dobila uputstvo za upotrebu i odrzavanje reci mi koji ti je mejl pa cu ti poslati ja. Poslao bih ti u pp ali je u pdf fajlu pa mogu samo ceo fajl da ti posaljem. Prevod je skroz uredu i uopste nema gresaka. To uputstvo mi je dao jedan od ferolijevih zastupnika za nas kraj.. U ovom uputstvu imas objasnjenje svakog parametra tako da moze dosta da ti znace
 
0

iglesijas

Član broj: 294066
Poruke: 30
217.16.128.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 16:54 - pre 148 meseci
pozdrav svima!!!
ajmo malo konkretnih pitanja vezanih za ovu zimu....ako potraje jos 10 dana bice bogami veselo...koliko cujem nestasica peleta ... posto se bogami i broj potrosaca, a i broj proizvodjaca na trzistu promenio u poslednjih godinu dana....ajmo malo da osvezimo listu proizvodjaca...

Koliko je meni poznato trenutno je devet proizvodjaca peleta u Srbiji:

1. Bioenergy point Boljevac - www.bioenergy-point.rs
2. Forest enterprises - kod Nisa - www.forest-enterprises.com
3. Eko pellets - kod Nisa - www.ecopellets.rs
4. Benevento, Cacak - www.benevento.rs
5. Gota, Bajina Bašta - www.gotapellets.rs
6. Zelena Drina, u Bajinoj Bašti
7. Biobrick, u Titelu
8. Biotherm - Guca,Vučkovica -www.bio-therm.net
9. Alm-pellets - Kraljevo - www.alm-pellets.rs/

Slobodno dopunite listu ako ima jos novih ili starih fabrika i fabricica peleta u Srbiji. Mislim da ce biti svima korisno...
 
0

Masha 2502
Zlatibor

Član broj: 291674
Poruke: 20
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 17:04 - pre 148 meseci

@ bela rada
2. podesila nedeljni program rada

Sve mi je super jasno osim ove stavke. Kako ti je podesen nedeljni program rada?
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 17:08 - pre 148 meseci
Bela Rado,

a da probaš da setuješ gorionik na modulacioni rad? Obrati pažnju na treću stranu uputstva, tabela 2, parametar t18.


Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 17:21 - pre 148 meseci
Ma bez potrebe su mnogo zakomplikovali stvari... Cinjenica je da je gorionik dosta dobar i dosta dobro greje ali bre treba da ides na kurs da bi umeo da ga programiras kako treba... :D salim se.. ja imam onaj daljinac u kuci i na njemu je sve dosta jednostavnije.. opet treba da se podesi par parametara ali je dosta lakse..
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 17:25 - pre 148 meseci
Citat:
Masha 2502: @ bela rada
2. podesila nedeljni program rada

Sve mi je super jasno osim ove stavke. Kako ti je podesen nedeljni program rada?

Podesavanje nedeljnog rezima rada:
To ti je u tacki 2.4. Fabricki je ovaj rezim podesen kao na tabeli na strani 3 uputstva. To je kolona koja ima tri horizontalne kolone i dve vertikalne. Ja sam namestila jedan rezim rada od ponedeljka do petka, a za subotu i nedelju drugi rezim.
Podesavanje :
za radnu nedelju:
1. pritisnuti P
2, izabrati dan "15" ( to je od ponedeljkja do petka) Pocece da trepce slicica radijatora i 15
3. pritisnuti P
4. pomocu + i - podesis vreme na vremenskoj traci (ima 3 vremena od-do) Ja sam stavila pod 1 paljenje u 6, pod 2 gasenje u 8,pod 3 paljenje u 10, pod 4 gasenje u 20, pod 5 paljenje u 20, pod 6 gasenje u 24. Preko noci nisam stavila da se ukljucuje, jer nisam ukapirala da li mogu da stavim neku drugu temperaturu za noc. U svakom slucaju, ti mozes da ostavis na vremenskoj traci ovaj treci (5 i 6) da ti bude neko vreme preko noci.

Ondaq sve ponovo uradis, samo pod tackom 2 izaberes opciju 67 ( to je subota i nedelja) .
Ja sam namestila da se pali u 8, a da se gasi u 24.

Bas je tesko da se ovo sve ispise, lakse je kad si pored gorionika ...
preduzimljiva baba
 
0

sjenka1
trgovac
na poslu

Član broj: 299070
Poruke: 9
*.196.213.kr108.zona.ba.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 17:25 - pre 148 meseci
Moze li neko pomoci???Imam viadrus u22 snage 17 kw skojim grijem 90 m2 dobro izolovane kuce sa novom stolarijom.Htio bi ugraditi neki gorionik na tu pec posto je nova pa dali se to isplati?Sada trosim godisnje loseg uglja do 4,5 tona.Gdje u Beogradu ima da se kupi set za bolju iskoristivost kotla odnosno samo jedna ploce jer je to pec sa samo tri clanka.Zahvalan na bilo kojem odgovoru.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7697713 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.