Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7655741 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 05:47 - pre 147 meseci

Nije mi jasno Rado !

@ Marko, ti si pravi srecnik. ???
--------------------------------------------------------------------------------

Gorane moze da se shvati da Vasic kudi tvoj gorionik a da hvali svoj ali je donekle je upravu veca je sigurnost
kupiti uredjaj bilo koji od renomiranog proizvodjaca veca je sigurnost za servis za rezerne delove i garanciju pa i zamenu kompletnog uredjaja , nemoj da me shvatis pogresno ja sam na tvojoj strani jer sam 34 godina privatnik proizvodjac opreme i znam sta znaci proizvodnja i servis . Sto se tice ATEST-a u ovoj drzavi ti i sam znas kako se radi uplatis pare spremis slike crtez i ispeces pecenje i eto atest . Bitno je i koje delove ugradjujete u svoje proizvode proizvodjac ventilatora puza elektronike grejaca izrada kucista prohron ili kotlovski lim ili ..... moguce da ti ove delove ugradjujes kvalitetnije delove nego
Slovenci. Ja sam shvatio ovaj forum da se javljaju ljudi i da iznose neka svoja iskustva i da jedno drugo upute na neki novi podatak informaciju iz ove oblasti a ne da reklamiraju svoje proizvode .

Puno pozdrava
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 07:14 - pre 147 meseci
Mikijagodina,

Napisala sam marko067 da je srecnik jer trosi samo 2,5 dzaka dnevno. On je rekorder izgleda.

A tebi sam se zahvalila na informaciji da su poceli da pakuju u Boljevcu pelet u male vrece.
preduzimljiva baba
 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 08:34 - pre 147 meseci
Rado pitam moj stariji sin se zove Marko pa mi nije bilo jasno
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
109.198.5.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 08:49 - pre 147 meseci
U vezi Markovog grejanja, čovek ima novu kucu, ekstra dobru izolaciju, ekstra predimenzionisan sistem za njegove uslove. Ima poprilično radijatora više nego što treba. Čovek može da se greje i na toplotnu pumpu sa izzlaznom vodom od 45 stepeni. Tako da sve to utiče na manju potrošnju. definitivno i ja moram od njega da učim u štelovanju gorionika. Nažalost tako je. :)). Da je više ovakvih kupaca :). Daću Vam jedan primer, možda sam pisao. U Sloveniji kada je ugrađen jedan gorionik jednim starijim ljudima. Nasto je problem, jer dedi je bilo hladno a babi toplo, tj. vruće. Deda zove servis da poveća a baba da smanji. I posle duže rasprave da bi baba to rešila u svoju korist, uzme lavor vode i ode u kotlarnicu i polije gorionik da bi ugasila vatru. :)). Ovo se stvarno desilo. Izgleda neka toplokrvna baka. :))).
 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 10:02 - pre 147 meseci
Gorane ti malo mesas neke stvari a i nije mi jasno zasto si toliko sujetan jer i ti nisi nista izmislio nego .
iskopirao neciji gorionik uz neke izmene . Isti gorionik radi Termis pa Vlada iz EI to su ljudi iz tvog blizeg
okruzenja . I to je dobro jer ce kvalitet i cena da pobede . Nije mi samo jasno da Termis prodaje 200 eura jeftinije slican
gorionik cak sumnjam da su kopirali tvoj gorionik a sada tolko jeftiniji.
Atest uradi sam vise atesta nego sto ti mislis i to na masinskomu Nisu ,Kragujevcu,Novom Sadu i znam sta treba
to sto su iz komisije crtali jer ti nisi prpremio teh dokumentaciju i normalno ja kad sam radio atest za kotao radili su i test opterecenja da bih odredili snagu i stepen iskriscenja atest kosta oko 40.000 dinara sto se tice materijala to dokumentujes
papirima sve to ja znam .
Ali nema razlog dase ljutis !
 
0

pecinjo
Duvanište

Član broj: 133980
Poruke: 90
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 10:50 - pre 147 meseci
Evo još jedne ideje za gorionike, ostavite ulaz za napajanje od 12v za slučaj nestanka el. energije preko kog će raditi puž i ventilator (budući da sva elektronika radi na 12v) i čijim će se uključivanjem kotao prebaciti na modulisani tj. rad bez prekida pa mu neće ni trebati potpala i grejač koji je veći potrošač i zahteva 220v, naravno ako peć ne ugura preko 90C pa ga zaštita automatski ne ugasi. Verujem da to uopšte nije neka komplikacija niti bi podiglo cenu više od desetak eura a na našem tržištu je to dobar dodatak.
Ko se stidi ostaće gladan ;-)
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
109.198.5.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 11:15 - pre 147 meseci
pecino, mislim da nije problem kada nestane struje, a gorionik radi, onda svi gorionici, bar mislim da svi mogu da rade i na akumulator, preko pretvaraca, ali je problem pri paljenju gorionika. Dao si mi sada ideju, da li je to moguće. Nisam električar, mada sam zavrsi srednju elektrotehničku. ali tu sam završio sa ozbiljnijom strujom. :)) Da li postoji mogućnost da se bar prilikom starta preko automatske sklopke pusti normalno mrežna struja. I upali gorionik. Posle određenog vremena ta sklopka prebaci na recimo pretvarac. I to ovaj jeftiniji sa akumulatorom od 55Ah. Tu je jedini problem ako nestane struje pre paljenja gorionika. Mislim da nije nikome problem ako je kući i da isključi grejače i na hepo kockicu da pokrene paljenje, ali je problem ako nisi kući a ostaviš da se pali i da greje. E to mene muči kako to rešiti. Na kraju krajeva tim rešavanjem rešili smo sve gorionike. Na kraju krajeva ako ne budem uspeo ništa keširaću 600 eur i kupiti jači pretvarač, dva akumulatora i miran sam ceo dan. I onako navodno u Blicu najavljuju 6h iskjučenje po etapama. Nadam se da ima pametnih glava koje će da pronađu najeftinije rešenje. Jer suština je da kada nisi tu a struja nestala, gorionik radi bez problema. Mislim da naš glavni adut Bela Rada će nešto iščupati.:). Moram malo da se našalim na njen račun, ne verujem da će se naljutiti. Mislim da nema na ovom forumu spretnije žene, i koja pronađe sve što je interesuje, ali ima jednu manu, nikako nema sreće sa majstorima, uvek papreno plati postavljanje uređaja. Tako da se izgubi ušteda na tom uređaju.
 
0

pecinjo
Duvanište

Član broj: 133980
Poruke: 90
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 12:50 - pre 147 meseci
Vasiću da si u Nišu doneo bi moj pretvarač od 500w da probamo jer i mene živo zanima da li može da radi gorionik sa njim.
Ko se stidi ostaće gladan ;-)
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
109.198.5.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 13:04 - pre 147 meseci
od koliko je ampera stakleni osigurač na tvom pretvaraču.
 
0

pecinjo
Duvanište

Član broj: 133980
Poruke: 90
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 13:48 - pre 147 meseci
u uputstvu piše 4A, kasnije ću da proverim na samom uređaju jer ima i jedan rezervni na njemu.
Ko se stidi ostaće gladan ;-)
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 16:57 - pre 147 meseci
Ja nemoram ali hoću da se umešam.
Najveći problem nas u Srbiji je što veoma mali broj ozbiljnih ljudi koristi internet
a forume posećuje još manji broj njih. A i oni koji se pojave ovde misle da će sa 2 pitanja
da saznaju sve. Pa neće naravno - nego isčitaj sve, pa odi do hrvata na forumu
pa izdvoji ljude od kojih možeš nešto da naučih i sa par "izgubljenih" dana imaš puno dobrih
informacija.
Lično ja sam ovde puno toga saznao od Vasića i Shureta samo čitajući postove.
Goran - MB, sem onog srpskog ja, pa ja i mi i naš - malo toga korisnog za naučiti.
E sad svaka čast Vama Gorane i domaćem proizvodu, video sam 3 ugradjena i pored cene od 950e
kolika je bila sa spremnikom (sada je veća, jer može da prodje veća - dok je gusaka biće i skupljača perija)
ja sam se odlučio za ono skuplje što i Slovenci hvale a imaju iskustva s peletom preko 15 god.
Čak nisam verovao ni Vasiću nego zvao Slovenca lično i taj razgovor je prelomio.

Naravno da je za nas to cifra i da moramo oprezno u kupovinu. A samo kad pogledate
CM gorionik, MB- niš, Feroli i Ecom biće Vam sve jasno. Druge nažalost nisam imao prilike da vidim
osim na internetu.

@Rada
Rado ne radi se o sreći nego sam uradio sve što je trebalo s kotlom, pisao sam u prvom mom postu
(šamot na ložište, dodatna izolacija kotla presovanom vunom 2cm, 2 turbulatora, i predefinisanje
programiranih režima gorionika) sve to lako i brzo beznačajni troškovi a efekti su se videla odmah.
Pošto sam nedelju dana na početku grejao sa fabričkim podešavanjima gorionika i kotla
da bi imao tačan uvid šta dobijam izmenama. Tad je na oko 0-C potrošnja bila 30 Kg dnevno
posle toga od 20-25

E sad, Vasić malo pretera sa onim extra izolacija, pa extra broj radijatora itd.
Izolacija je 8cm i PVC stolarija, a radijatori su isti bili i na starom kotlu i drvima...
zato ja kažem da sam prezadovoljan potrošnjom.

P.S. Izdvojio bi ovde i Dushana, mislim da je čovek veoma kvalitetan i preduzimljiv.
Dushane voleo bi da povećaš proizvodnju peleta biću ti prvi kupac.

Ako mogu da pomognem nekome, tu sam.
Pozdrav svima.
 
0

iglesijas

Član broj: 294066
Poruke: 30
217.16.128.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 17:06 - pre 147 meseci
ljudi znate li koliko sam platio dzak peleta malopre 500din 15kg.......uzeo sam 10 dzaka da premostim do srede ....frka mi je zbog bebe inace bih ga oterao znate vec gde....obezbedite pelet na vreme jer dzaba prica o gorionicima kad nema nasta da gore.... u Nisu sa dve fabrike na 10km jedva sam nasao 40 dzaka, ja naravno uzeo 10 nadam se da ce biti do kraja nedelje..... a do pre neki dan mole te da kupis po 18din.kg, kad ono danas placam rekordnih 33.3 din. po kg......jbt sta sve neces da dozivis u ovoj ludoj zemlji....
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 17:30 - pre 147 meseci
Ovde u Bgd ima na dva mesta Bio energy point po 230 Eura tona, ali kazu ne moze da se pridje transportnim vozilom

@ marko 67,
hajde napisi sta si sve menjao od parametara. Znam da nije moj i tvoj gorionik isti, ali to bi mo malo razjasnilo ceo princip ustede, pa mogu da probam nesto slicno.

Inace, moj je kotao u startu super izolovan. Slobodno mozes da drzis ruku bilo gde na kotlu, jedva osetis da je malo mlak. Ali, ako treba mogu da dodam i ja kamenu vunu, imam celo pakovanje.

preduzimljiva baba
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 18:59 - pre 147 meseci
Citat:
bela.rada: Ovde u Bgd ima na dva mesta Bio energy point po 230 Eura tona, ali kazu ne moze da se pridje transportnim vozilom

@ marko 67,
hajde napisi sta si sve menjao od parametara. Znam da nije moj i tvoj gorionik isti, ali to bi mo malo razjasnilo ceo princip ustede, pa mogu da probam nesto slicno.

Inace, moj je kotao u startu super izolovan. Slobodno mozes da drzis ruku bilo gde na kotlu, jedva osetis da je malo mlak. Ali, ako treba mogu da dodam i ja kamenu vunu, imam celo pakovanje.



Ovako sto se tice brenera najbolji je feroli i centrometal..

A sad jedno pitanje u vezi peleta.?
Skladistenje peleta je veoma opasno koliko mi covjek naprica.Prvo nesmijes vise da skladistis od 10 tona recimo u podrumu koi nije iznad zemlje.Znaci ako nema promaje da se ne skladisti u takvim objektima.Nabroja covjek UGLJEN MONOKSID neke kiseline exploziju.Sta sve naprica jos nisam pronasao sta sve nesmem.
E sad ko moze da ceka zimu sa dva dzaka.??Molim objasnjenje.

Drugo pitanje.?
Dali pelet ima istu cenu u sezoni i van sezone.(jel moguca kupovina kod proizvodjaca.?)Vidim da neko trosi 80 kg na dan pa zasto nebi porucio dzumbo vrece od 1000 kg.
 
0

Dragan_1111
Dragan Simic
Kolubara
Srbija,Beograd

Član broj: 299181
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 19:38 - pre 147 meseci
Da li viadrus u22 moze da greje na pelete??? :)))
 
0

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 19:45 - pre 147 meseci
Da li Gorane u Srbiji, Naravno osim vaseg, postoji i neki drugi gorionik koji uopste moze da greje nase hladne domove.Ajde recimo da nisi proizvodjac istih, koji bi ti gorionik kupio, ali posteno








 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 19:45 - pre 147 meseci
Rado sto se tiče podešavanja parametara, vrlo je jednostavno, smanjiš vremenski period ubacivanja peleta, znači povećaš razmak između dva ubacivanja, zatim smanjiš vreme za koje ti se spirala vrti, recimo ako je 1 sekunda za prvi plamen ili 3 sekunde za peti plamen, ti smanjiš sa 1 sekunde na 0,7 sekundi, ili sa 3 na 2,4 sekunde. I proveravaš koji ti je režim najbolji. Po potrošnji. Vazduh recimo ne diraš ili ga malo smanjiš ali ne previše da bi imao dobro sagorevanje. Tu treba vremena da se igraš. Jednom si rekla da bi bilo dobro da imaju programi za dobar pelet, tvrdi, meki, itd. To je teško, pitao sam proizvođača za to i njegov komentar na osnovu dugogodišnjeg iskustva da čak iz iste fabrike stigne različit pelet. Pa parametri se trebaju sami po sebi podešavati. Nezgodno je isprogramirati gorionik koji se postavlja na različite kotlove, i koristi različite pelete.
Tako da to najviše štedi. E sada sa šamoto nisam razumeo, osim da šamot možda akumulira toplotu. Ali postavljati ga po zidovima po meni nije rešenje jer prelaz toplote se smanjuje.
Rado treba mi presek tvog kotla. pošalji mi neki link da ga vidim. Jer imam par ljudi koji mi traže kotlove a ja više nisam pametan koji da preporučim. Još mi ostao tvoj da vidim dimenziju vrata. I reci mi cene tih kotlova. Jedino što jači od 27 KW nisam video, Video sam od 100 i više KW. Ali nisam video da se nudi od 30 , 40, 50 KW. Bosh j edobar ali mi se samo nesviđa što onda u kombinaciji sa mojim gorionikom, ne mogu da imam kombinovanu opciju. da radi na drva pa posle automatski da pređe na pelet. U velikom sam razmišljanju da sam napravim kotao. ali postoji veliki problem kako ga konstruisati da ima što veću iskoristivost. Drugo gledao sam na internetu kotlove sa 3 zvezdice što mi je rada poslala. U najboljem slučaju i to labaratorijski sam video da samo jedan ima oko 90 % iskoristivosti na pelet, svi drugi od 85 do 86 %. I to mi je realnije. Ali mislim da to van labaratorije teško može da se postigne.
 
0

Dragan_1111
Dragan Simic
Kolubara
Srbija,Beograd

Član broj: 299181
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 19:56 - pre 147 meseci
Vasiću,vidim po porukama da ti znaš o grejanju na pelete...znaš li možda kako i moželi viadrus u22 da greje na pelete...ako ti neznaš,da li znaš ko možda zna...???
Pozdrav,unapred Hvala...:)))
 
0

goran.mg

Član broj: 74100
Poruke: 105
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 19:57 - pre 147 meseci
Citat:


Imas na Altini firmu koja proizvodi pretvarace. E sad kao u vicu sve sam zaboravio, ime, ulicu ali znam da dodjem. Kad skrenes sa NS autoputa na Altinu na prvoj raskrsnici desno pa pravo do skretanja u levo gde i autobus skrece. U toj ulici sa desne strane gde je prva velika voda i lezeci policajci trap da izgubis sa visokom ogradom i gore na zgradi pise naziv firme koji ima veze sa elektronikom. Nisu imali maloprodaju, pre jedno cetiri godine, njihova je proizvodnja i koliko se secam imali su u ponudi jaci pretvrac ali koliko... a posto si sa Altine i ako slucajno ne znas nista te nece kostati da se raspitas.

Bilo koja ideja koja mi je padala na pamet vezana je za postojecu elektroniku na grejacu. Mozda bi najbolje resenje bilo da u slucaju nestanka struje gorionik se ne gasi nego da radi u nekom rezimu odrzavanja u odredjenom vremenskom periodu ili do pojavljivanja gazde koji bi preuzeo kontrolu... U slucaju da je gorionik ugasen da ne startuje pa hepo kockica ali ako nema lozaca nastaje problem. Drugo resenje je dase ugradi poseban grejac manje snage koji bi imao svoj pretvarac i opet imamo sta ako kod elektronike... Najprostije resenje je pretvarac odredjene snage.

Par prijatelja koji prate ovu temu je vec dobilo ideju da kupe UPS i rese problem. Dobro se raspitajte koja je baterija u uredjaju. Uglavno su to baterije od oko 10Ah naravno da ima i drugih ali i cena je daleko veca.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 20:13 - pre 147 meseci
@vasicu, poslala sam ti na mail

@zeljezara,
sto se explozivnosti tice, i bebi puder se racuna kao explozivna materija. Sve sto je u prahu vazi za explozivno, a zasto-pojma nemam.

Ja sam zvala sve moguce fabrike u Srbiji danas. Svi su mi rekli da je u julu cena od 150 do 165 Eura. Ovo je za cisto bukov pelet (ako ne lazu). Ovi mesani su jeftiniji.

Jumbo vrece su o.k. ako imas dobar pristup mestu za skladistenje. islim da Mordred uzima jumbo vrece, ali on ima i sistem za automatsko punjenje iz vrece u rezervoar. A ocigledno ima i dosta prostora.
preduzimljiva baba
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7655741 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.