Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656147 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2012. u 23:53 - pre 147 meseci
google : bosh liveni kotlovi
 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 00:17 - pre 147 meseci
@duca 011 Koji kotao imas gde si sve merio temperaturu
 
0

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 00:25 - pre 147 meseci
OK-OK Samo pitam :))))
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 00:29 - pre 147 meseci
@duca
Duco ja nemam mogućnost da proveravam izduvne gasove ali štelovanja u zadnje vreme radim merenjem
izduvnih gasova ali i vrednosti gasova na istom plamenu nisu iste tokom rada, nego postepeno rastu kako se kotao zagreva
i dodju do tačke max. gde stoji. Kod mene na snazi gorionika 18kW temp. u dimnjaku 115C kako se prlja kotao za
10 dana dodju na 125C - I SLEDI ČIŠĆENJE. Bosch se izuzetno lako čisti.
Inače veći dao dana radi na plamenu jedan temp gasova 90-95C.
Šta tu može da ne valja, s obzirom da ne znam sadržaj gasova.

@bane
Bane ispod pepeljare je lim pa beton to dosta hladi kotao... Predlažem ti još da skineš onu prvu pregradu
koja pregradjuje prednji deo kotla od drugog dela -lim visine 8-9cm, a ona što je na lancu neka ostane
horizontalno kako i stoji. To je smanjilo kod mene temp. gasova za 5C. Time dobiješ mali protok vrućeg
vazduha u prednji deo kotla koji kod tebe nije zahvaćen plamenom - možda ti zvuči nelogično na prvi pogled,
ali se smanjuje podpritisak u kotlu koji stvara gorionik i bolje je iskorišćenje sigurno.

Kao što reče Duca, čudne neke stvari ali ispadaju bolje. Ja sam lajik pa mi te neke stvari na prvi pogled deluju
ponekad nelogično ali kad posle bolje razmislim imaju smisla.

@rada
Rado prvi plamen smanji, ne znam kako se kod tebe šteluje ali mora da može odnosom unosa peleta i pauze
kao i kod svih gorionika.
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 00:36 - pre 147 meseci
@zmajdin

Hvala, učićemo se još.
Ustvari za drugi pelet malo drugačija podešavanja ali to je već sad rutina.
Forest-Doljevac koji koristim nisam oduševljen bez obzira na potrošnju.
Vučkovicu sam imao 15 vreća za probu i bio je bolji, davao bolji plamen i dozvoljavao
je manje brzine ventilatora samo tad nisam imao dig.term. pa nemogu ništa drugo da kažem.
 
0

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 00:41 - pre 147 meseci
Imam TAM -STADLER i temperaturu sam merio na izlazu iz gorionika (i uz put spalio sondu kod nekih 800 i kusur stepeni)..sa novom sondom sam merio na izlazu iz kotla u centru dimnjace
kod temperature izlaza iz kotla je sustina dobiti sto vecu temperaturu izlaznih gasova uz najmanji miguci broj obrtaja ventilatora..
 
0

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 00:45 - pre 147 meseci
Marko hvala na savetu-probacu to ujutru, onaj mali lim sam skinuo, a onaj sa lancom u prvoj pregradi mi skinuo majstor, kaze da ne treba, jbg, a patosim koliko sutra -sa cim mi savetujes-privremeno?-A vracam i lim sa lancom pa da vidimo:)
 
0

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 00:48 - pre 147 meseci
Zao mi je sto nasi serviseri sva podesavanja svode na neka sacometrijsko odokativna podesavana gorionika pouzdajuci se u (ne)znanje korisnika gorionika...
Citam u malopredjasnjim postovima kako su proizvodjacu gorionika strucnjaci iz Nisa merili cak i neke ekoloske parametre...pa to je vise nego neozbiljno...Svaki, ali bas svaki gorionik, pre nego li dodje do atesta bi trebao proci proizvodjacko testirane gde bi proizvodjac sam trebao napraviti analizu sagorevanja..no, to kod nas, na nassem jadnom i bednom trzistu jos ne pije vodu...
 
0

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 01:02 - pre 147 meseci
Ja, ako je neko pratio prethodne postove imam "home made" gorionik sa kojim, eto uspesno, pregurah ovu zimu...lozio sam svasta..uglavnom piljevinu...mleveno drvo, ugljenu prasinu...i mogu vam reci da sam izuzetno zadovoljan..
Video sam koji su nedostatci i trudicu se da ih do sledece sezone ispravim

-motori za ventilator i dotur goriva kojui rade na 220v
-nacin doziranja goriva
\
Motore imam nameru da zamenim motorima koji rade na 12v..razlog-zato sto sto zivim u drzavi u kojoj distribucija nije u stanju da mi garantuje stabilno snabdevane elektricnom energijom, a da bih izbegao kupovinu skupih prevaraca 12/220v

Moje misljenje ja da je konstantno doturanje goriva u gorionik idealno..naravno..za tako nesto morate imati malo ozbiljnije motore koji vam mogu obezbediti bar 6 mseci rada bez zastoja.
 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 01:17 - pre 147 meseci
@duco011 koji gorionik imas ,kotao je TAM -H 33 sa kosim lozistem dvopromajni ili trporomajni
 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 01:24 - pre 147 meseci
Sto sa dice ugradnje ventilatora ima 12v sa promajom 250m3/h radi Surdulica ali i on je skup i ima
problem sa regulaciom brzine veci problem motor sa reduktorom odnos treba da ima 2-5 obrtaja/min snage min.60w zavisi duzina i promer puza
 
0

Masha 2502
Zlatibor

Član broj: 291674
Poruke: 20
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 07:31 - pre 147 meseci
@ miki jagodina

Mislila sam na ona podesavanja iz poglavlja 4.1. sa pete stranice, ako se ne varam
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 07:38 - pre 147 meseci
Citat:
marko67
@rada
Rado prvi plamen smanji, ne znam kako se kod tebe šteluje ali mora da može odnosom unosa peleta i pauze
kao i kod svih gorionika.


t08 zadata vrednost ventilatora pri snazi 1: raspon: 0-200 Pa Fabricki: 38 Pa
t09 vreme aktiviranja puza pri snazi 1 : raspon: 0-100(100=10 sekundi) Fabricki: 28

Sto se tice snage na prrvom plamenu, samo ova dva parametra postoje. Pretpostavljam da bi trebalo da povecam vrednosti?

Inace, kod mog kotla je tanka donja resetka. Sigurno kroz nju ne prolazi voda, a ni kroz dno kotla.
preduzimljiva baba
 
0

goran.mg

Član broj: 74100
Poruke: 105
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 08:19 - pre 147 meseci
Rado ne prolazi direkno kroz resetku nego su clanci spojeni. Ferroli i Viadrus su skoro isti kotlovi sa malim konstrukcijskim razlikama. Odlucio sam se za liveni kotao samo zbog dugovecnosti i to mu je jedina prednost.

Elem da li tvoj kotao ima ispuste ispod izmenjivaca za postavljanje pregrade? Nesto kao ovo Mislim da bi tako napravila jos jednu promaju i malo zadrzala gasove u samom lozistu.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 08:39 - pre 147 meseci
Nemam Gorane nikakve ispuste, unutra je loziste ravno. Samo ima sa leve i desne strane po dva vertikalna zleba siroka oko 1cm i isto toliko duboka. Pretpostavljam da su to mesta gde su spojeni clanci
preduzimljiva baba
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 09:19 - pre 147 meseci
@bane
Ja sam to odradio šamotnom ciglom iz TA peći.
Što starija peć po proizvodnji to bolja cigla. Ovu što sam ja našao
pre nego da kupim kotao je iz neke 6-ice. Postavio je na "kant"
upasovalo se kao da je pravljeno za taj kotao.

@rada
to su ti paremetri ali mora da postoji još jedan za vreme unosa peleta
Ako sam te ja dobro shvatio, ispada da je kod tebe vreme sledećeg unosa
2,8 sek (ako je t 100 = 10 sek onda je 28= 2,8).
Ti paremetri se pomeraju po malo 1 sek znači mnogo kad se prevede na min pa na sat.

Računaj na sledeći način- ako je plamen 1=14 kW to znači da za 1h unese oko 2,8 kg
vreme unosa + vreme pauze = faktor (tako sam ja nazvao)
1min=60sek...... To podeliš sa faktorom.... npr... 60:10=6
6- je broj unosa u minuti. 6x60=360 to je broj unosa za 1h....
2,8kg= 2800 gr:360 unosa= 7,7 gr po jednom unosu
OVO JE SAMO PRIMER...... ne znam kako je kod ferolija ali uz podatke koje imaš
o snazi plamenova i odnosu unosa i pauze matematikom dolaziš do tačnih podataka.
Jer to je elektronika i ona je programirana a to znači da je matematički izvedena
a različite brzine ventilatora samo obezbedjuju bolje sagorevanje i zato su kod većeg unosa
peleta veće brzine i smanjuju se s manjim unosom peleta.

 
0

goran.mg

Član broj: 74100
Poruke: 105
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 09:22 - pre 147 meseci
Eh, cini mi se da ta pregrada dosta pomaze. Mozda da probas nesto da smislis... ili neko ko ima Viadrus sa tom pregradom da podeli svoja iskustva.

Posto uglja imam za jos jedno ledeno doba merkam iz prikrajka vase gorionike i tvoja potrosnja je iznenadjujuca. Svi moji prijatelji koji su ugradili gorionike na pelet su imali uvecane izdatke za gorivo, i to znacajno. Doduse svi su nahranili... i zadovoljili se "automatskim" sistemom za grejanje. Do sada sva pitanja koliko trosi su se zavrsavala sa zavisi od... tako da je tvoje iskustvo kao i jos par korisnika dobra stvar za nas iz coska. Jos kad bi i drzava uvela neke olaksice za domace proizvodjace gorionika, kotlova... narocito posle apela za gasenje sijalice, kupanja jednom nedeljno...
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 11:04 - pre 147 meseci
Da budem iskrena, ne bi trebalo da budem nezadovoljna potrosnjom, ako uzmem u obzir onu racunicu sto sam je izvela.
Cak i da je 20% skuplje nego ugalj, ipak je komfor apsolutno neuporediv. Jos kad budem nabacila na leto stiropor na tavan! Mislim da ce to biti pun pogodak.

A evo, sad sam se potpuno besplatno grejala: Cistila sam sneg puna dva sata, mokra sam k'o cep! Eto, moze i tako da se greje :)))

@Marko,
nemam vise nista u listi parametara sto je povezano sa prvim plamenom. Imam jos ovaj parametar:
"Period normalnog rada puza(vreme aktiviranja+vreme deaktiviranja)od snage 1 do snage 5" 0-50 sekundi, fabricki je podeseno na 10 sekundi. Da li je to razmak izmedju dva ubacivanja?
preduzimljiva baba
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 11:14 - pre 147 meseci
@goran.mg
Ako se ovo odnosi na moju potrošnju odmah da ti kažem da je manja od očekivane
ali je očekivana moja potrošnja bila na osnovu iskustava vidjenih na forumima ovom i
HR uglavnom. Srazmerno kvadraturi i izolaciji očekivao sam izmedju 5-6 tona.
Sa 6 bi bilo OK, sa 5 bi bio zadovoljan. Sad sam siguran da sa kupljenih 4,5 tona završavam.
Tu razliku je napravio sigurno pravi izbor kotla i gorionika.
Grejanje imam od 81 god. znači 31 god iskustva na čvrsto gorivo, kotao gusani Zrenjaninac može da tera još
toliko ali sam ga zamenio zbog efikasnosti.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 13:23 - pre 147 meseci
Evo, tacno 24 sata sa promenjenim parametrima. Potrosnja 4 dzaka! Znaci, povecala se od kad sam ukljucila modulaciju.
Izdrzacu jos jedan dan na ovim podesavanjima cisto radi kontrole, pa ga vracam na fabricka.
preduzimljiva baba
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656147 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.