Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7698967 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 13:58 - pre 148 meseci
Citat:
bela.rada: t08 zadata vrednost ventilatora pri snazi 1: raspon: 0-200 Pa Fabricki: 38 Pa
t09 vreme aktiviranja puza pri snazi 1 : raspon: 0-100(100=10 sekundi) Fabricki: 28

Sto se tice snage na prrvom plamenu, samo ova dva parametra postoje. Pretpostavljam da bi trebalo da povecam vrednosti?



Vrednosti ne treba da povećaš, nego da smanjiš, ako hoćeš da smanjiš snagu. Inače, pored brzine ventilatora i dužine rada puža podešava se i ukupni interval između dva starta puža (Tabela br. 2, parametar t07), odnosno frekfenca rada puža. Količina peleta koja se isporuči tokom jednog sata je proizvod jednog hranjenja i frekfence. Jedina je nepoznanica koliko puž peleta isporuči u jednoj sekundi, što se dade izmeriti, recimo ovako: skineš fleksibilno crevo sa goriponika , ispod njega poturiš neku posudu/kesu i aktiviraš "punjenje peletima" (strana 5, poglavlje 3.4.). Posle određenog vremena punjenja posude/kese, izmeriš koliko peleta je puž izbacio, podeliš sa brojem sekundi i dobiješ koliko je to gr/sec. Dobijenu vrednost uneseš u prethodni prizvod, sve pomnožiš sa 60 i dobiješ potrošnju po satu, koju sad pomnožiš sa 4,7 (donja toplotna vrednost peleta), pa onda sa pretpostavljenim koeficijntom iskorišćenja kotla (0,85 do 0,9) i to je to. Ako hoćeš određenu snagu, onda je računica unazad: željena snaga pomnožena sa koeficijentom iskorišćenja podeljena sa 60, pa sa frekfencom (fabričko podešavanje je "6" - 10 sekundi), pa iz toga vidiš koliko u jednom hranjenju puž treba da isporuči, to podeliš sa količinom peleta koju puž isporučuje tokom jedne sekunde i dobiješ koliko sekundi treba puž da radi. Jednostavno?

Citat:
goran.mg: Eh, cini mi se da ta pregrada dosta pomaze. Mozda da probas nesto da smislis... ili neko ko ima Viadrus sa tom pregradom da podeli svoja iskustva.



Ja imam te pregrade (Viadrus u 22, 7 članaka) , kao i šamot za rešetku, zadnji i bočne zidove. Razlika je bitna.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 14:53 - pre 148 meseci
bela rada
Zaboravila si da u racunicu ubacis koeficijent tezine tone uglja koja se razlikuje od prodavca do prodavca. Kada sam svojevremeno kupovao ugalj kod jednog mog poznanika, on mi na pitanje zasto je kod njega skupli ugalj nego kod ostalih prodavaca odgovori..-Zato sto je moja tona najteza:)))...ostadoh bez komentara.
Bas iz tog razloga je racunica malo drugacija, a imamo i jedan faktor koji je tesko proceniti, a to je konfor...Uzmi samo 100din dnevno koje bi dala nekom da umesto tebe nalozi kotao ugljem svako jutro, uz sve propratne radnje koje su obavezne -ciscenje kotla, donosenje uglja iz supe, cepkanje drva za potpalu, nalaganje peci, odnosenje pepela u kontejner....to u krajnjem zbiru iznosi 3000din mesecno sto i nije neka cifra za koju bi se neko prihvatio da ti odradi taj posao.
 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 16:34 - pre 148 meseci
Masa tabela 4.1
A -NEMA MOSTA NE KONTAKTIMA 7-8 TU SE VEZUJE SOBNI TAJMER termostat ON KOMANDUJE SA GORIONIKOM ukljuc-iskljuc
B -IMA MOST izmedju 7-8 gorionik radi po svom steovanom rezimu vremena koji ti programiras tabela 2.4 strana 2
C -PROGRAMIRAS SVO VREME NA GORIONIKU VEZUJES NA 7-8 SOBNI TERMOSTAT PARALELNO SA GORIONIKOM
JA SAM SETOVAO NA B I STAVIO MOST IZMEDJU 7-8

VASICU POSTO IMAS UPUTSVO IDEM REDOM
KOD MENE GORIONIK RADI NA SNAGU 3

t09-t11,t13,t15,t17 to je vreme rada puza hranjenja gorionika u realnom vremenu gde regulises snagu
kroz ubacenu kolicinu peleta
t13 - 45 to je 4.5 sekundi energetski pelet 5kw to je 4.5 x5kW= 22.5 kW

tO7- vrema kasnjenja ukljucenja puza svakih 10 sekundi ukljuci fabricki
Kod mene dobro radi na 15 sekundi ne varira plamena i imam dobar izlazni pepeo ,
kada je los pelet ima mnog parcica ne izbacuje nesagorele usijane parcice iz gorionika
 
0

goran.mg

Član broj: 74100
Poruke: 105
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 18:54 - pre 148 meseci
Citat:
marko67: @goran.mg
Ako se ovo odnosi na moju potrošnju odmah da ti kažem da je manja od očekivane
ali je očekivana moja potrošnja bila na osnovu iskustava vidjenih na forumima ovom i
HR uglavnom. Srazmerno kvadraturi i izolaciji očekivao sam izmedju 5-6 tona.
Sa 6 bi bilo OK, sa 5 bi bio zadovoljan. Sad sam siguran da sa kupljenih 4,5 tona završavam.
Tu razliku je napravio sigurno pravi izbor kotla i gorionika.
Grejanje imam od 81 god. znači 31 god iskustva na čvrsto gorivo, kotao gusani Zrenjaninac može da tera još
toliko ali sam ga zamenio zbog efikasnosti.


Ne nisam mislio na tebe nego na Radinu potrosnju koja je po meni vise nego prihvatljiva. Moja dilema je da li na postojeci kotao da ugradim gorionik ili da idem na akumulator toplote koji bi zagrevao strujom i u hladnim danima dogrevao cvrstim gorivom. Najbolje bi bilo oba ali nema se para. Kakvo nas vreme ceka verovatno je bolje da idem na gorionik koji moze da sagoreva sve.
 
0

tignes
Šef proizvodnje
Energreen proizvodnja peleta i briketa

Član broj: 49806
Poruke: 98
..5-r.retail.telecomitalia.it.

Sajt: www.energreen.rs


+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 21:07 - pre 148 meseci
Vasicu"Tignes baš to ne znam. Navodno napon mora da bude 220V jer u suprotnom ako pada više pravi problem. Ako taj pretvarač može da drži taj napon konstantnim onda okej. Znaju sigurno prodavci. Morao bi i ja da se raspitam. Ali to je ekstra cena. Ima li mogućnost priključka na akumulator-e."

Inverter stabilno odrzava 230 volti prikljucuje se na akomulator ali ima "modificed sine wave" dok oni sa "pure sine wave" su 5 puta skuplji.Evo pogledajte http://www.ebay.it/itm/INVERTE...zatori&hash=item27bd6040af
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2012. u 22:44 - pre 148 meseci
Citat:
mikijagodina

t13 - 45 to je 4.5 sekundi energetski pelet 5kw to je 4.5 x5kW= 22.5 kW

tO7- vrema kasnjenja ukljucenja puza svakih 10 sekundi ukljuci fabricki
Kod mene dobro radi na 15 sekundi ne varira plamena i imam dobar izlazni pepeo ,
kada je los pelet ima mnog parcica ne izbacuje nesagorele usijane parcice iz gorionika


Max 16 kW, mada će pre biti 14,5.
Je'l potrošnja cca 3,3 kg na sat?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.02.2012. u 00:33 - pre 148 meseci
Zmajdin prosecna potrosnja mi je 3,6 kg/h
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.02.2012. u 09:31 - pre 148 meseci
Što se tiče Ra pretvarača napona od 200, odmah mi je pregoreo stakleni osigurač u njemu. Bio je preslab. Stavili smo od 3 A. Navodno brzi, nisam baš to razumeo. Čim smo sve ponovo spojili, kao i uzeo novi akumulator od 55AH. Pustio sam gorionik sa grejačem i preko mreže je normalno radilo. izvukao sam utičnicu pretvarača iz mreže da vidim da li hoće motor i ventilator da vrti prek oakumulatora, nije hteo, ventilator vrti ali motor nema snage da okrene puž, krene malo i odmah stane. Mislim na motor transportera koji je od 90W. Najverovatnije treba mi jači akumulator, tj dva jača da bi moglo sve to da radi. Uglavnom radi preko mreže samo promeniti stakleni osigurač.
 
0

pecinjo
Duvanište

Član broj: 133980
Poruke: 90
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.02.2012. u 12:04 - pre 148 meseci
Vasiću mislim da nije problem u akumulatoru, na kraju on vergla i alnaser koji vuče mnogo puta više struje, već je problem u snazi pretvarača pošto el. motori za start i uspostavljanje normalnog režima rada traže i 3do6 puta jaču struju od one koja im je potrebna za kasniji rad, kad uračunaš potrošnju elektronike i ventilatora ne ostaje ti više od 150w što je skoro 1.5x a tebi treba 5x više snage. A gde je tu i cirkulaciona pumpa koja je 60-80 ili 100w.
Ko se stidi ostaće gladan ;-)
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.02.2012. u 12:22 - pre 148 meseci
Citat:
mikijagodina: Zmajdin prosecna potrosnja mi je 3,6 kg/h


Dakle, cca 15 kW.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

goran.mg

Član broj: 74100
Poruke: 105
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.02.2012. u 12:55 - pre 148 meseci
Citat:
vasic74: Što se tiče Ra pretvarača napona od 200, odmah mi je pregoreo stakleni osigurač u njemu. Bio je preslab. Stavili smo od 3 A. Navodno brzi, nisam baš to razumeo. Čim smo sve ponovo spojili, kao i uzeo novi akumulator od 55AH. Pustio sam gorionik sa grejačem i preko mreže je normalno radilo. izvukao sam utičnicu pretvarača iz mreže da vidim da li hoće motor i ventilator da vrti prek oakumulatora, nije hteo, ventilator vrti ali motor nema snage da okrene puž, krene malo i odmah stane. Mislim na motor transportera koji je od 90W. Najverovatnije treba mi jači akumulator, tj dva jača da bi moglo sve to da radi. Uglavnom radi preko mreže samo promeniti stakleni osigurač.


Treba ti jaci pretvarac, "jaci" akumulator ce samo duze trajati. Automobilski akumulatori imaju nekoliko stotina A a tvoj moze da isporuci 55A na na sat ili u toku tog sata 660 W. Racunaj da ti pretvarac bez potrosaca trosi nekoliko A puta 12V dobijas desetine W. Sam pretvarac nece dati da ispraznis akumulator do kraja. Najbolje da nadjes nekog ko se petlja sa ovakvim stvarima jer ovo dopisivanje zna da unese pometnju...
 
0

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.02.2012. u 23:31 - pre 148 meseci
nema Rade nema forum diskusije!!! vRATI NAM SE Radooooo !!!
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2012. u 09:21 - pre 148 meseci
Evo me, Bane! Nije valjda da ti falim?

E, a evo i izvestaj za proslih 48 sati sto se tice potrosnje.

1.Po sugestiji Zmajdina smanjila sam parametre za doziranje peleta za 2 (znaci, ako je fabricki podeseno na 38, ja sam stavila 36. I tako za sve 3 snage koje koristim)
2. Smanjila sam snagu sa 3 na 2
3. Smanjila temperaturu na 60C.
4. Ukinula modulaciju

Jeste da je neuporedivo toplije napolju, ali meni je u kuci cak 24C, a potrosnja 2 dzaka na dan.

-Na pocetku je bilo sve po fabrickim podesavanjima, temperatura 65, snaga 2, rad preko sobnog termostata, 17 sati grejanja (nocni rezim ne racunam, jer se nijednom nije ukljucio gorionik u toku noci)- Potrosnja je bila 3 dzaka/dan.
-Onda sam zeznula stvar i povecala snagu na 3 i parametre povecala za 2, ukljucila modulaciju, rad prebacila na rezim termostata na gorioniku, grejanje 18 sati dnevno. Potrosnja je bila 4 dzaka/dan.
-Onda sam smanjila snagu na 2 i temperaturu na 60 i potrosnja je bila skoro 4 dzaka.

Pri tome su spoljne temperature bile prilicno izjednacene tih prvih desetak dana. Zakljucujem da potrosnja vise zavisi od doziranja peleta nego od maximalne snage i temperature.

Znam da nije dosta da bi eksperiment imao nekakvu validnost, ali zanima me da li je neko jos isprobavao ovo i kakvi su bili rezultati.

Sutra cu smanjiti temperaturu na 55C, jer ce biti suncano, pa cu videti sta ce biti.

Pozdrav
preduzimljiva baba
 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2012. u 09:44 - pre 148 meseci
Rado koliko ti je t7 vreme ukljucenja iskljucenja puza dali je 10sec kako je fabricki ,
pohledaj strukturu pepela ako je fabricki
Parametre t7 , t11 -t13 kao i promaju brzinu ventilatora kontrolisem na svaku novu
nabavku peleta nezavisno i ako je istog proizvodjaca.
pozdrav svima

[Ovu poruku je menjao mikijagodina dana 18.02.2012. u 10:59 GMT+1]
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2012. u 10:16 - pre 148 meseci
Miki jedno pitanje kada smanjujes parametre da li smanjujes i doziranje vazduha. Drugo ak oti ostane pepeo u obliku peleta, sta tada radis, da li pojačavaš doziranje vazduha ili smanjuješ.

Rado probaj sada sa istim tim novim parametrima da uključiš modulaciju. i sutra smanji na 55 stepeni . Ne znam koliko imate plamenova tj snaga. Kod mene je 5 plamenova, kada ukljucim na 5 plamenu tada mi se stabilizuje sistem za 40 minzuta i 67 stepeni konstantno ide iz kotla, a kada ga prebacim na 4 plamen tada mi treba skoro 15 minuta više. Bar sam jutros tako proverio.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2012. u 11:54 - pre 148 meseci
t07 je fabricki 10 kod mene. Ja sam ga povecala na 15
t09 fabricki 28/ kod mene 26
t11 fabricki 38 /kod mene 36
t13 fabricki 46/ kod mene 44

Imam tek po neki komadic sagorelog peleta koji se nije rasuo. Zanemarljivo. Uglavnom pepeo izgleda kao foni pesak sive boje.

Meni pumpa radi non-stop. Kad je na snazi 3, od prilike za 20 minuta ugreje sistem. Na snazi 2 mu treba 40 minuta. Temperaturu povratnog voda ne mogu da vidim, jer je iza rezervoara. Temperatura potisnok voda na kotlu pokazuje 2 stepena vise od zadate, a na kontrolnom termometru na cevi koja je 2 m od kotla, pokazuje zadatu temperaturu. Cevi su izolovane, pa mislim da ovaj termometar na kotlu malo laze.

Jos danas cu da se grejem bez modulacije, a sura cu da je ukljucim, pa da vidimo. Onda cu spustanje temperature na 60 da ostavim za utorak. Trudim se da po dva dana drzim iste parametre radi bolje kontrole.

inace, imamo 5 snaga: 14w, 20w, 25w, 30w i 34w
preduzimljiva baba
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2012. u 12:57 - pre 148 meseci
Citat:
bela.rada: t07 je fabricki 10 kod mene. Ja sam ga povecala na 15
t09 fabricki 28/ kod mene 26
t11 fabricki 38 /kod mene 36
t13 fabricki 46/ kod mene 44

Imam tek po neki komadic sagorelog peleta koji se nije rasuo. Zanemarljivo. Uglavnom pepeo izgleda kao foni pesak sive boje.

Meni pumpa radi non-stop. Kad je na snazi 3, od prilike za 20 minuta ugreje sistem. Na snazi 2 mu treba 40 minuta. Temperaturu povratnog voda ne mogu da vidim, jer je iza rezervoara. Temperatura potisnok voda na kotlu pokazuje 2 stepena vise od zadate, a na kontrolnom termometru na cevi koja je 2 m od kotla, pokazuje zadatu temperaturu. Cevi su izolovane, pa mislim da ovaj termometar na kotlu malo laze.

Jos danas cu da se grejem bez modulacije, a sura cu da je ukljucim, pa da vidimo. Onda cu spustanje temperature na 60 da ostavim za utorak. Trudim se da po dva dana drzim iste parametre radi bolje kontrole.

inace, imamo 5 snaga: 14w, 20w, 25w, 30w i 34w


Na "kecu" sa ovim setovanjem dobija se 8,5 kW, na "dvojci" 11, a na "trojci" 13,5 kW. Sa uključenom modulacijom sitem će se brzo zagrejati, a gorionik će moći da radi na kecu pa neće biti pretoplo, a potrošnja će biti još manja.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2012. u 13:01 - pre 148 meseci
Vasicu prvo nastelujem kolicinu peleta na fabricki podesen vazduh po toj snazi kada dobijem
dobar plamen posmatram izlazni pepeo varnice ako ima mnogo varnica u plamenu smanjim malo vazduh
ako ne povecavam postupno ali i mermim laserom izduvne gasove u tri tacke na prvo koleno
na pravi deoe i drugo koleno ulaz u dimljak . Posle dva intervala ukl.-iskljucenja pogledam pepeo kakvi su
ostaci . Primetio sam da nezvanisno sto je pelet istok proizvodjaca da se menjaju parametri moje misljenje
od vlage u dzaku i selekcija duzina peleta kada imam dosta lomljenog peleta imam drugaciji plamen u odnosu
kada je vecina celih komada .
Ja zbog prirode posla imam sve potrebne instrumente za merenje , a i imam vremena da to radim
mislim da sam ti bio jasan

Pozdrav svima
 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2012. u 13:12 - pre 148 meseci
Zmajdin kada se prebaci u modulacioni mod a ostavis te parametre snaga 1 npr. on ne povecava vise od toga tako
JA POVECAM SNAGU ZADATU NA GORIONIKU I ONDA UZVISNOSTI TEMERATURE BIRA SNAGU 1,2,3, ALI IMA JOS JEDNO
STELOVANJE MODULAVIONOG MODA U t20 ALI NEMA NIGDE OBJASNJENO A IMA U PROGRAMU IMA ODBROJAVANJA KOJE
SE VIDE KADA RADI ALI KAKO I STA NE ZNAM PITAO SAM DVA SERVISERA ONI KAZU DA JA NISAM PAMETNIJI OD FABRIKE
DRUGIM RCIMA NISU SE UPUSTILI U PROBLEM

 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2012. u 13:25 - pre 148 meseci
Citat:
mikijagodina: Zmajdin kada se prebaci u modulacioni mod a ostavis te parametre snaga 1 npr. on ne povecava vise od toga tako
JA POVECAM SNAGU ZADATU NA GORIONIKU I ONDA UZVISNOSTI TEMERATURE BIRA SNAGU 1,2,3, ALI IMA JOS JEDNO
STELOVANJE MODULAVIONOG MODA U t20 ALI NEMA NIGDE OBJASNJENO A IMA U PROGRAMU IMA ODBROJAVANJA KOJE
SE VIDE KADA RADI ALI KAKO I STA NE ZNAM PITAO SAM DVA SERVISERA ONI KAZU DA JA NISAM PAMETNIJI OD FABRIKE
DRUGIM RCIMA NISU SE UPUSTILI U PROBLEM


Šta se vidi na displeju na t20?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7698967 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.