Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo

elitemadzone.org :: MadZone :: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 32736 | Odgovora: 177 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo30.11.2010. u 19:23 - pre 163 meseci
Pohlepa ne mora da bude relativna. Evo, ja sam u detinjstvu želeo da budem Bog.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo30.11.2010. u 19:32 - pre 163 meseci
E sad me već plašiš: bacao mačiće sa 5. sprata, hteo da bude Bog, a postao matematičar. :~
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo30.11.2010. u 22:00 - pre 163 meseci
Pohlepa je jako jednostavna stvar: Hoćeš više nego što ti treba, i pri tome si spreman da učiniš nešto loše (nekome drugome ili nečemu drugome) da bi dobio to što želiš.

Ko ne zna koliko mu treba, prvo treba da postane samosvestan.

Oni koji flertuju sa pohlepom u društvu i smatraju je korisnom, nisu jednostavno svesni da kada se ta pohlepa otkine sa lanca, može da pojede i njih same.

Primer recimo: Dimković. Sećam se da je u jednom postu naveo da bi mogao da kupi neko parče zemlje, za slučaj da ekonomija propadne u nekom sledećem naletu pohlepnih bankara. Problem u tom razmišljanju je sledeći: Ekonomija propadne, država pokušava da se stabilizuje, ali bez finansija, proizvodnje, hrane, uz masovne proteste zbog gladi puca i država, nastupa anarhija. Sa anarhijom i raspadom sistema nastupa i nasilje (jer niko neće dobrovoljno da umre od gladi). Onda neki anarhični "alfa" mužjak koji je nakon raspada sistema izašao iz nekog zatvora, dođe kod Dimkovića na plac dok ovaj obrađuje svoje parče zemlje koje je kupio pošteno zarađenim parama dok je (pohlepno) društvo još funkcionisalo, i kaže: Ajde briši! Neki drugi Alfa mu uzme bembaru, treći kuću, i tako dalje... I Dimković ostaje bez igde ičega, u društvenom haosu u kome nema ni hrane ni socijalne pomoći, u situaciji u kojoj je svo njegovo znanje i sposobnost potpuno neporebno bilo kome. Naravno, može da proba da se bije sa Alfama, ali nekako mi se čini da su mu tu slabe šanse (ipak je to njihova oblast koju treniraju celog života).
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo30.11.2010. u 23:17 - pre 163 meseci
Citat:
pisac: Pohlepa je jako jednostavna stvar: Hoćeš više nego što ti treba, i pri tome si spreman da učiniš nešto loše (nekome drugome ili nečemu drugome) da bi dobio to što želiš.


Zacrnjeni deo je zapravo sporan deo definicije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo30.11.2010. u 23:23 - pre 163 meseci
“There are many things that we would throw away if we were not afraid that others might pick them up.” (O.Wilde)
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo01.12.2010. u 01:32 - pre 163 meseci
Citat:
Nedeljko: Zacrnjeni deo je zapravo sporan deo definicije.
Ok. Daj bolju.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo01.12.2010. u 01:38 - pre 163 meseci
Hoćeš više nego što ti treba za preživljavanje i produženje vrste.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo01.12.2010. u 10:58 - pre 163 meseci
Citat:
pisac
Pohlepa je jako jednostavna stvar: Hoćeš više nego što ti treba, i pri tome si spreman da učiniš nešto loše (nekome drugome ili nečemu drugome) da bi dobio to što želiš.

Ko ne zna koliko mu treba, prvo treba da postane samosvestan.


- Tomas Edison je bio pohlepan (hteo je lovu) - i izmislio je sijalicu.
- Njegov pronalazak je drustveno koristan (vrlo)
- Samim tim, rezultat njegove pohlepe je dobar po drustvo

Zao mi je, pisac, eto jednog primera koji obara tvoju teoriju.

Dovoljan je samo jedan primer, naravno, da bi pokazao da je tvoja tvrdnja netacna.

A ima ih, naravno, koliko hoces.

Covek moze uraditi dobre ili lose stvari kako bi zadovoljio svoju pohlepu. Raditi vredno i vise da bi bio vise placen od okoline nije losa stvar. Izmisliti korisnu stvar da bi profitirao nije losa stvar. Biti kreativan u domenima gde se kreativnost dobro placa nije losa stvar... Primera za pozitivnu (drustveno) pohlepu ima koliko hoces.

Fantasticno je koliko ti sebe smatras zrelim, svesnim nekih "velikih spoznaja", a demonstriras hronicnu miopiju dostojnu jedne krtice.

Znas kako se kaze - pametan covek zna koliko ne zna. Tvoje konstantno busanje u grudi sa tvrdnjom da si spoznao nesto sto mi ostali nismo su prilicno dobar indikator koliko ti zapravo nisi samosvestan.

Mozda bi trebao da revidiras svoje stavove i da malo duze razmislis na ovu temu pre nego sto svoje sagovornike pocnes da prozivas da su slepi.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo01.12.2010. u 11:07 - pre 163 meseci
Citat:
Nedeljko: Hoćeš više nego što ti treba za preživljavanje i produženje vrste.
A jel se racuna da povremeno treba da imas za pivo i uz njega cigare? I to je potrebno za prezivljavanje, sta, tako se oslobadjas stresa koji se nakupi u toku perioda izmedju dva oslobadjanja od stresa.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo01.12.2010. u 11:30 - pre 163 meseci
Citat:
tako se oslobadjas stresa koji se nakupi u toku perioda izmedju dva oslobadjanja od stresa.

Ova ti je dobra :)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.teletrader.com.



+2790 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo01.12.2010. u 12:09 - pre 163 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: A jel se racuna da povremeno treba da imas za pivo i uz njega cigare? I to je potrebno za prezivljavanje, sta, tako se oslobadjas stresa koji se nakupi u toku perioda izmedju dva oslobadjanja od stresa.


Ne računa se. Oslobađaj se od stresa na drugi način, kao pećinski ljudi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo01.12.2010. u 12:57 - pre 163 meseci
Kako, da postanes serijski ubica? Pa i pecicnki ljudi su se isto tako oslobadjali od stresa. Samo sto su jeli prevrele breskve sa zemlje, a isto ti je to, vazan je efekat. Jesi gledao film Ta divna stvorenja (Animals are beautiful people) kad se oni majmuni i zirafe ukokaju jeduci prevrelo voce. Taj stres se u stvari i nakuplja zato sto moras da pravis pauzu izmedju dva oslobadjanja. Evo, jesi bio nekad pod stresom kad su se kao tinejdzer i stariji adolescent svakodnevno oslobadjao ovako kao sto sam opisao? Nisi. Znaci, jasno jesta je uzrok stresa, i onda mora i to to da se racuna u osnovne zivotne potrebe.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.teletrader.com.



+2790 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo01.12.2010. u 14:41 - pre 163 meseci
Cigare i pivo nisu osnovne životne potrebe.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo01.12.2010. u 14:58 - pre 163 meseci
Ali povremeno oslobadjanje od stresa jeste, a za to su najbolje cigare i pivo. Ili neka druga alkoholna pijača, ali fora je da sto duze pijancis i da se ne usibas pa je onda najbolje pivo. Ko se ne oslobadja stresa nece se taj dugo leba najesti ni od zivljenja. Znaci, i to mora da se racuna kao osnovna poteba.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo01.12.2010. u 15:51 - pre 163 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: - Tomas Edison je bio pohlepan (hteo je lovu) - i izmislio je sijalicu.
- Njegov pronalazak je drustveno koristan (vrlo)
- Samim tim, rezultat njegove pohlepe je dobar po drustvo

Zao mi je, pisac, eto jednog primera koji obara tvoju teoriju.


Već sam rekao:

Citat:
pisac: Korist za društvo od pohlepe je jednaka koristi koji bi imali ako dignete u vazduh školsku zgradu sa gomilom dece u njoj. Sigurno da ćete ubiti nekoliko budućih kriminalaca, ubica, lopova, i time učiniti određenu korist za društvo. Da ste to uradili sa školom u koju je išao Hitler, učinili bi ste veliku uslugu čovečanstvu. Ali, pogledajte malo kolateralnu štetu?


Ne znaš uopšte (a ni ja) koliko je tuđih korisnih izuma on možda uništio iz sopstvene pohlepe. Pa znamo da je iz svojih sebičnih pohlepnih interesa forsirao njegovu jednosmernu struju iako je Teslina naizmenična daleko praktičnija, jeftinija, i time korisnija po čovečanstvo. U nekim svojim sebičnim namerama je verovatno i uspeo, ali to mi nikada nećemo saznati. Ne bi me čudilo da je i sijalica nečija tuđa ideja koju je on prisvojio.

I? Pohlepa korisna? Ama bre pohlepa je smrtni greh i opasna je po društvo, i uopšte nema smisla raspravljati o tome. Ko podržava pohlepu, dabogda imao pohlepnu decu.

Citat:
Ivan Dimkovic:Covek moze uraditi dobre ili lose stvari kako bi zadovoljio svoju pohlepu. Raditi vredno i vise da bi bio vise placen od okoline nije losa stvar.
Pa vidiš, čak i tu grešiš. Šta ako neko radi da bi zadovoljio svoje nesrazmerne materijalne apetite (tj. pohlepu) i zbog toga zanemaruje porodicu i decu? To je standardna osobina prosečne osobe u zapadnom društvu. Misliš da to nije na nečiju štetu? Pa jeste, na štetu dece, koja postaju frustrirani zombiji koji svoje frustracije leče na razne načine koji nisu zdravi po društvo. Misliš da je normalno da otac i majka rade po ceo dan 12h a dete ostavljaju na čuvanje kojekakvim dadiljama? A to sve iako imaju i kuću i auto, ali eto žele još više i još bolje i još brže i još lepše... što u stvari nikada neće naći jer traže na pogrešnom mestu.

Mogu da ponavljam ovaj citat do besvesti, ali neke strukture ličnosti to ne žele da vide:
Citat:
HeYooSirenje bez granice je tesko, a sistem je ranjiv i na samo smanjenje stope rasta.

Treba znati kada stati. Malo ljudi to ume, i to je problem. Odgovori tipa "da je stao pećinski čovek..." pokazuju totalno odsustvo i komunikacije i uopšte razmišljanja u diskusiji.
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.static.sbb.rs.



+987 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo01.12.2010. u 15:55 - pre 163 meseci
@Ivan

Pohlepa do neke mere povecava kreativnost, ali nije sve u parama :)



Kad si vec naveo Tomasa Edisona, zanemarujes cinjenicu da je on imao svoju laboratoriju u kojoj su radile stotine naucnika, asistenata i ostalih. Oni su izmisljali stvari, a Edison je lupao svoj pecat(ime) na pronalaske.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo01.12.2010. u 16:07 - pre 163 meseci
@pisac,

Zao mi je, ali tvoje predvidljivo pronalazenje necega u Edisonu ne invalidira argument... Primera drustveno korisne pohlepe ima bezbroj, bas kao sto ima primera i lose pohlepe.

Sta to pokazuje? Samo jednu stvar - da pohlepa moze biti dobra, a moze biti i losa.

Nije univerzalno losa kako ti tvrdis - ako se nadje JEDNA osoba koja je u stanju da zadovolji i svoju pohlepu, i da posveti vreme svojoj porodici kao iz tog tvog primera. Takvih ljudi ima, sasvim sigurno toliko da se ne mogu nabrojati uopste.

Dakle, mislim da nema potrebe da se zamlacujemo beskonacno sa ovom filozofijom...

@Igor Gajic ,

Zasto svi vole straw man argumente?

Ko je rekao da je SVE U PARAMA?

Niko.

Prema tome, "nije sve u parama" jednostavno nije argument u ovoj diskusiji.

Imamo Pisca koji pohlepu naziva univerzalno losom, i ne samo to - nego najavljuje propast sveta kao rezultat te pohlepe.

Dovoljno je pokazati samo jedan primer pozitivne pohlepe (a ima ih bezbroj, kao sto rekoh) da cela ta "argumentacija" padne kao kula od karata.

I ostaje samo ono - pisac ne voli pohlepu, ili ovaj svet... Nebitno.

Ni ja ne volim integralni pirinac, kao sto rekoh.. Who gives a flying f*ck? Da li treba zbog toga da integralni pirinac okrivim za dolazecu propast sveta? Ili mozda da kazem da svi koji se ne slazu sa mojim stavom o integralnom pirincu jednostavno nisu jos dosli na nivo moje bozanstvene spoznaje?

Deluje besmisleno, ne?

Citat:

Kad si vec naveo Tomasa Edisona, zanemarujes cinjenicu da je on imao svoju laboratoriju u kojoj su radile stotine naucnika, asistenata i ostalih. Oni su izmisljali stvari, a Edison je lupao svoj pecat(ime) na pronalaske.


Nista ja ne zanemarjujem, nego neko ocigledno ne moze da razdvoji principijelni argument od beskonacnog cepidlacenja. Dovoljno je samo da JEDAN od tih naucnika uradi nesto dobro, motivisan VISOKOM PLATOM da cela prica o losoj pohlepi padne u vodu.

Kao sto naravno pada.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo01.12.2010. u 17:09 - pre 163 meseci
Pohlepa je kao i svaka losa osobina(pa recimo i hemikalija) korisna u kontrolisanim dozama

Edison je bio koristan, nesumnjivo. ali je zapelo u trenutku odluke, nauka i napredak, ili vajdica i zaradica.

Dok se radilo i razvijalo i profitiralo, sve je bilo meko i lepo, napredno i zadovoljno. Kada se pojavila konkurencija, po naucnoj bazi, koja ugrozava "naviknutu" zaradu, a tada krecu problemi.

Tesli je nauka bila ispred novca, novac mu je trebao za eksperimente, sto je jedan vid drustvene neodgovornosti. Jednostavno, toliko pametan covek, nije smeo da ostavi doticno polje "nepokrivenim", pa je na kraju i postao zrtva loseg preduzetnistva(sto bi za njega sa tolikom inteligencijom bila mala maca), i da prosta kolicina dolaranije bila dovoljna za visegodisnji naucni rad.


Sa druge strane, pohlepa "preduzetnika", ili bilo koga ko je u dodiru sa "draguljima covecanstva", zaslepljenost novcem ili ocajem situacije, pravili su stetu kroz celu istoriju civilizacije.

I danas smo svedoci planetarne stete, posredstvom pohlepnih ucesnika iz centra moci, kada su osmislili sistem za mahnito bogacenje(koje im realno vise sluzi kao zabava nego kao zadatak), i da za skoro celu planetu, nedostaje novac za najosetljiviji deo covecanstva, za mlade i previse stare.

A birokratija se zastitila, platila je oruzanu zastitu, i uvodi porez na vazduh, da bi nastavila sa lagodnim zivotim, jos koju deceniju, a onda je ionako kraj karijere..

Ta pohlepa je za malo "jeziviju" kaznu..

Poz
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo01.12.2010. u 20:19 - pre 163 meseci
@pisac
Postoji jako puno problema i grešaka u tim tvojim razmišljanjima, pa valjda zato na kraju dolaziš do pogrešnog zaključka. Prvo, definicija pohlepe ti je pogrešna. Jer, kako si rekao
Citat:
Pohlepa je jako jednostavna stvar: Hoćeš više nego što ti treba, i pri tome si spreman da učiniš nešto loše (nekome drugome ili nečemu drugome) da bi dobio to što želiš.

Pohlepa i spremnost da činiš nešto loše nisu nužno povezane stvari. U stvari, nisu ničim povezane, osim time što su poneki ljudi spremni da iz pohlepe rade neke loše stvari. Međutim, isto tako postoji jako puno onih koji su pohlepni, a ne čine loše stvari, kao i onih koji čine loše stvari, a nisu pohlepni.

Drugo, vezao si pohlepu isključivo za materijalne stvari i novac, a pohlepa nije samo to. Pohlepa može biti sve što se bazira na traženju nečeg boljeg od onoga što trenutno imaš. Recimo, nisi zadovoljan partnerom u vezi, pa raskineš i tražiš novog. Nisi zadovoljan poslom, pa daš otkaz i tražiš novi. Smatraš da nisi dovoljno obrazovan, pa rešiš da se obrazuješ više. Po tebi je svako ko završi više od osnovne škole zapravo pohlepan, jer kako neki mogu da žive samo sa osnovnom ili čak bez osnovne. I sad se tu neko našao pametan da završava srednju školu. a o onima sa fakultetom i da ne pričamo, stoka pohlepna koju treba streljati. I sad, gde je tu granica ? Sve to spada u pohlepno ponašanje, samo je različit objekat pohlepe. Ako bi neko sad genetski uspeo da ratosilja ljude pohlepe, imao bi ljude koji ne završavaju škole, ili barem ne idu dalje od osnovne, koji nikada ne menjaju partnera, koji nikada ne menjaju posao, kojima je uvek sve dovoljno, pa ne žele ni u čemu da napreduju. Čak je i želja da se ostavi nešto dobro čovečanstvu neki vid pohlepe, jer zašto bi se baš ti isticao time što ćeš da ostaviš nešto čovečanstvu dok gomila drugih neće.

Sve u svemu, oduzmi ljudima pohlepu i dobijaš gomilu inertnih ljudi koji ne bi mrdnuli du*etom ni za šta. Recimo, praktičan primer. Da nema pohlepnih ljudi koji otvaraju firme (zašto bi inače otvarali firmu, nego da zarade nešto veći novac, nego što bi zaradili radeći za platu), pa samim tim stvaraju gomilu radnih mesta, gde bi svi ti nepohlepni ljudi radili ? Ti isti ljudi koji otvaraju firme, trude se da ponude što bolju uslugu ili proizvode, da budu što konkurentniji na tržištu sa cenom, jer jedino tako mogu da zarade više novca, a ti kao nepohlepni potrošač profitiraš time što imaš sve više opcija. Znaš, i taj računar koji koristiš, i automobil koji voziš (ako voziš, a čini mi se da sam na nekim ranijim temama video da voziš), mobilni telefon koji koristiš... sve su to produkti pohlepe, barem u ovom obliku kakve ih imamo danas, relativno jeftine i dostupne. Da nije bilo pohlepe i da neko nije video u tome mogućnost da zaradi, računari ne bi otišli dalje od laboratorija, niti bi automobili bili dostupni širokim narodnim masama.

Sve u svemu, pohlepa donosi više toga korisnog društvu, nego negativnog. To što neki iz pohlepe rade i loše stvari je kolateralna šteta, a to važi i za sve ostalo. Struja je nesumnjivo korisna, ali isto tako može i da ubije. Automobil je takođe koristan, ali takođe može da bude opasan ako se sa njim ne rukuje pravilno. Pa onda, običan kuhinjski nož na primer, vrlo korisna stvarčica, ali može da posluži i za ubijanje. I tako možemo da nabrajamo do sutra. I šta sad, misliš da je rešenje sve to izbaciti iz upotrebe ?
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo01.12.2010. u 21:15 - pre 163 meseci
Citat:
Marko_L

Pohlepa i spremnost da činiš nešto loše nisu nužno povezane stvari. U stvari, nisu ničim povezane, osim time što su poneki ljudi spremni da iz pohlepe rade neke loše stvari. Međutim, isto tako postoji jako puno onih koji su pohlepni, a ne čine loše stvari, kao i onih koji čine loše stvari, a nisu pohlepni.


Ne stoji znak jednakosti izmedju los i neobuzdano pohlepan ali u izvesnoj meri postoji poklapanje.

Citat:
Drugo, vezao si pohlepu isključivo za materijalne stvari i novac, a pohlepa nije samo to. Pohlepa može biti sve što se bazira na traženju nečeg boljeg od onoga što trenutno imaš. Recimo, nisi zadovoljan partnerom u vezi, pa raskineš i tražiš novog. Nisi zadovoljan poslom, pa daš otkaz i tražiš novi. Smatraš da nisi dovoljno obrazovan, pa rešiš da se obrazuješ više. Po tebi je svako ko završi više od osnovne škole zapravo pohlepan, jer kako neki mogu da žive samo sa osnovnom ili čak bez osnovne. I sad se tu neko našao pametan da završava srednju školu. a o onima sa fakultetom i da ne pričamo, stoka pohlepna koju treba streljati. I sad, gde je tu granica ? Sve to spada u pohlepno ponašanje, samo je različit objekat pohlepe. Ako bi neko sad genetski uspeo da ratosilja ljude pohlepe, imao bi ljude koji ne završavaju škole, ili barem ne idu dalje od osnovne, koji nikada ne menjaju partnera, koji nikada ne menjaju posao, kojima je uvek sve dovoljno, pa ne žele ni u čemu da napreduju. Čak je i želja da se ostavi nešto dobro čovečanstvu neki vid pohlepe, jer zašto bi se baš ti isticao time što ćeš da ostaviš nešto čovečanstvu dok gomila drugih neće.


Zelja za znanjem i obrazovanjem nije pohlepa. Ne skoluju se svi iskljucivo zbog dizanja cene na trzistu rada.
Pohlepa moze da postane negativna osobina uglavnom kad su u pitanju materijalne stvari.

Citat:
Sve u svemu, oduzmi ljudima pohlepu i dobijaš gomilu inertnih ljudi koji ne bi mrdnuli du*etom ni za šta. Recimo, praktičan primer. Da nema pohlepnih ljudi koji otvaraju firme (zašto bi inače otvarali firmu, nego da zarade nešto veći novac, nego što bi zaradili radeći za platu), pa samim tim stvaraju gomilu radnih mesta, gde bi svi ti nepohlepni ljudi radili ? Ti isti ljudi koji otvaraju firme, trude se da ponude što bolju uslugu ili proizvode, da budu što konkurentniji na tržištu sa cenom, jer jedino tako mogu da zarade više novca, a ti kao nepohlepni potrošač profitiraš time što imaš sve više opcija. Znaš, i taj računar koji koristiš, i automobil koji voziš (ako voziš, a čini mi se da sam na nekim ranijim temama video da voziš), mobilni telefon koji koristiš... sve su to produkti pohlepe, barem u ovom obliku kakve ih imamo danas, relativno jeftine i dostupne. Da nije bilo pohlepe i da neko nije video u tome mogućnost da zaradi, računari ne bi otišli dalje od laboratorija, niti bi automobili bili dostupni širokim narodnim masama.


Mozda postoji ljudi koji su rodjene vodje. Tako postoje i ljudi koji nemaju takvih ambicija i potrebno im je da budu "podcinjeni"
Istina je da je napredak postignut zahvaljujuci sistemu u kom je pohlepa glavni motor ali pitanje je sta bi se desilo u drukcijem sistemu.
Ne bi rekao da bi bili u kamenom dobu jer su upravo prvi pronalasci bili u sluzbi oslobadjanja od teskog fizickog rada.

Citat:
Sve u svemu, pohlepa donosi više toga korisnog društvu, nego negativnog. To što neki iz pohlepe rade i loše stvari je kolateralna šteta, a to važi i za sve ostalo. Struja je nesumnjivo korisna, ali isto tako može i da ubije. Automobil je takođe koristan, ali takođe može da bude opasan ako se sa njim ne rukuje pravilno. Pa onda, običan kuhinjski nož na primer, vrlo korisna stvarčica, ali može da posluži i za ubijanje. I tako možemo da nabrajamo do sutra. I šta sad, misliš da je rešenje sve to izbaciti iz upotrebe ?


To mozes reci i za ostale primitivne nagone. Isto kao sto seksualni nagon ponekad ima vulgarnu konotaciju i zbog toga je nepravedno satanizovan pa tako ni ovde ne mozes napisati pic*a, je*anje i slicno jer je to kao no no... tako i pohlepa ima svoju vulgarnu stranu.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Dijagnoza je jasna: Svijet je poludeo

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 32736 | Odgovora: 177 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.