Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 42581 | Odgovora: 284 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zmej
Nis

Član broj: 33922
Poruke: 169
178.79.43.*



+265 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 00:40 - pre 142 meseci
A znaci radisa na crno onda!!!! I nemoj da prosipas mudrost!!!! U Austriji imash obavezno socijalno osiguranje, i primanje kao arbaitloos, i to je neko izborio......
ja bih ali ne znam kako!!!
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 00:46 - pre 142 meseci
Jesi ti ... ili šta?
Ne radim na crno, imam savršeno validan ugovor kojim je saradnja između mene, firme za koju radim i države kojom plaćam porez tako ugovorom regulisana.
Šta ti tu nije jasno?

U ovoj zemlji postoji honorarni rad, rad po ugovoru, ugovor o djelu, ugovor na neodređeno vreme... i šta ja znam šta sve ne, što ne potpada pod radni staž i za šta nećeš dobijati nikakav arbeitslos kad sjediš besposlen kod kuće.
Naravno, shvatam da je nekom kome je glava puna OUR-a, SOUR-a, ROGRORTO-ova, UUURRRAAAA!, zadruga i ostalog teško to svariti, ali besmisleno je dokazivati da se u nekim djelovima svijeta može raditi i bez učlanjenja u komunističku partiju i radnički savjet.
 
Odgovor na temu

zmej
Nis

Član broj: 33922
Poruke: 169
178.79.43.*



+265 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 00:52 - pre 142 meseci
Arbaitloss geld, ti sledi, kad raskines ugovor nemoj da zezas!!!!! I taj arbaitloss geld, je veci iznos od iznosa koji ovi jadnici sto su streljani primaju!!!!
ja bih ali ne znam kako!!!
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 01:08 - pre 142 meseci
Vidiš, Odine, ti se u nekoliko pređašnjih postova pozivaš na ugovore, dogovore, uslove rada, platu, koje si sklopio sa poslodavcem.
A šta misliš, ko stoji iza tih ugovora i dogovora? Vlasnik firme? Malo morgen, što bi rekao moj imenjak. Stoje zakoni države u kojoj poslodavac radi i koja garantuje da će vlasnik poštovati te ugovore, pod pretnjom sankcijama. Da nije zakonske regulative koja sprečava samovolju, misliš da bi vlasnik iz čistog altruizma ispunjavao ugovorne obaveze? Bi, malo... Da se ne ponavljam.
U slučaju da se vlasniku nadigne da te otpusti i ne da ti platu, kojim sredstvima bi tražio da on ispuni svoju obavezu? Predpostavljam tužbom sudu. E, vidiš, sud je državni organ, i ma kako ti odbacivao učešće treće strane u odnosima tebe i poslodavca, ta treća strana je i te kako prisutna, na tvoje zadovoljstvo. E, sad, vidiš li ti prisutstvo te treće strane, ili se praviš da ne vidiš, to je za posebnu temu.

Još jedna ispravka: ni u KP i SKJ ni u radnički savet se nisi učlanjivao, već si predlagan i biran.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 01:28 - pre 142 meseci
je Odi, kako pises i koje stavove zastupas ja sam mislio da si direktor Volsbanke ili bar cukununuk Franje Josifa, a ti radis na sat, po ucinku, po pozivu (khrm...)
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 02:06 - pre 142 meseci
Citat:
zmej: Arbaitloss geld, ti sledi, kad raskines ugovor nemoj da zezas!!!!! I taj arbaitloss geld, je veci iznos od iznosa koji ovi jadnici sto su streljani primaju!!!!


Pa ne možeš ti mene da učiš šta meni sledi, valjda ja znam kakav je moj status ovdje i na koji način je regulisan moj status na ovom radnom tržištu. I kad ti kažem da meni nikakav radni staž ne ide i da ja nikakav arbeitslos ne dobijam onda je tako.
Moj ugovor nije ugovor o zapošljavanju, nego o poslu koji ja nekom obavim za neku cifru i onda platim porez državi na tu cifru.
Nema zaposlenosti ni nezaposlenosti. To ti je isto kao kad ti pozoveš koljača za 29. novembar da ti zakolje svinju za npr. 10 evra. On se na birou rada ne vodi u tih pola sata klanja kao "zaposlen", a kad završi i popije rakijicu prevedu ga na birou opet u "nezaposlen".

Citat:
Braksi: je Odi, kako pises i koje stavove zastupas ja sam mislio da si direktor Volsbanke ili bar cukununuk Franje Josifa, a ti radis na sat, po ucinku, po pozivu (khrm...)

Da, radim na sat, i to tako tri poslednje godine u jednoj te istoj firmi, puno radno vreme, pola radnog vremena, ili duplo radno vreme - apsolutno po mom izboru kad i koliko hoću. Sad sam bio mjesec i po dana na odmoru, a zimus mjesec i po na Floridi, sve po mom slobodnom nahođenju. A juče i prekjuče nisam išao na posao jer mi je stigao novi mikrokontroler, pa sam se igrao.
Pa i tako, moja plata je dva puta veca od plate dipl. ing. koji radi u istoj firmi 25 godina kao regularno zaposleni.
Kad bi njega otpustili, on bi dobio otpremninu od 80-100 hiljada evra za tih 25 godina.
Kad bi ja bio "stalni" zaposleni moja plata bi bila manja za ca. 2000+ evra u odnosu na ovu sad "honorarnu". Na 25 godina to je razlika od 600,000 evra, spram njegovih 80,000.
Tako da - drago mi je što nisam unuk Franje Josifa i što nisam "stalni" zaposleni, pošto bi mi otpremnina za moje godine službe bila 7.5 puta manja nego što je dobitak u razlici u visini plate, a i drago mi je što sam pametan, pa ne moram da strahujem da li će biti posla za mene kad i ako sa ovima prekinem saradnju, a najdraže od svega mi je to što sam u punoj harmoniji sa time da nisam "stalni" zaposleni, te da mi to ne predstavlja nikakav problem u životu. Tome se neizmjerno raduju i mnogi moji poslodavci, na obostrano zadovoljstvo.

Imate li još nekih pitanja?

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 19.08.2012. u 05:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zmej
Nis

Član broj: 33922
Poruke: 169
178.79.43.*



+265 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 02:22 - pre 142 meseci
Imam ja jedno, el imash kuci macetu, ili koplje? I ne pros*ravaj se ciframa i hiljadama evra!!!!
ja bih ali ne znam kako!!!
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 02:26 - pre 142 meseci
Koji si ti paćenik.
 
Odgovor na temu

zmej
Nis

Član broj: 33922
Poruke: 169
178.79.43.*



+265 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 02:31 - pre 142 meseci
Ja pacenik, ti tvrdis, da imas vecu platu kao auslender od inzinjera Austrijanca u Austriji, znaci tvoja je plata cirka 2000 evra mesecno veca nego njegova, kao stalno zaposlenog. Koga bre ti farbas, ti mislis da niko nije mako iz svoga sela!!!!
ja bih ali ne znam kako!!!
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 02:45 - pre 142 meseci
Da, jer meni plaćaju za moj rad, a ne za diplomu, za koju me niko ništa nije ni pitao kad sam dogovarao posao.
I nisam rekao da je moja plata za 2 hiljade evra veća od njegove, nego sam rekao duplo veća, a moja bi bila manja za dvije hiljade kad bi bio stalno zaposleni. I ja nigdje nisam rekao da radim isto što i on i isto kao i on. Za ono kako ja radim, firma smatra da od mene dobija dobru uslugu za tu cijenu, a ja sa druge strane smatram da dobijam dobre pare za to što radim inače se ne bismo dobrovoljno družili 3 godine.

Ovdje ima ljudi sa srednjom školim koji imaju 45/50/60 evra na sat ako njihov rad vredi tih para, kao i što je u jednoj znamenitoj austrijskoj banci šef programerskog odjela cura sa srednjom školom koja nema nikakvo formalno obrazovanje iz programiranja, sem onoga što je sama naučila, pa ipak lupa packe svršenim programerima i ispravlja im greške.

Kad izbiješ komunizam i socjalizam iz glave i njihove metode poslovanja, zapošljavanja, plaćanja, platnih razreda, stručnih sprema i radničkih savjeta - otvoriće ti se oči.

Tako da, kad se sledeći put budeš micao iz svog sela, gledaj da to bude neko drugo selo, a ne baš susjedno.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 19.08.2012. u 04:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 03:35 - pre 142 meseci
Citat:
SlobaBgd: Da nije zakonske regulative koja sprečava samovolju, misliš da bi vlasnik iz čistog altruizma ispunjavao ugovorne obaveze? Bi, malo... Da se ne ponavljam.

Ispunjavao bi, ali ne iz altruizma nego zarad svoje lične koristi.
Ako ih ne bi ispunjavao propao bi i on i njegov biznis brže nego jogurt na suncu.
On može da zaebe jednog ili dvojicu - i onda je ugasio, pošto trećeg, četvrtog i petog neće naći, a onda može slobodno i katanac na firmu.
Ovo ja pričam za ovu moju firmu, a tako je i sa većinom drugih, sa izuztkom naravno bauštelskih i čistačkih firmi u vlasništvu naših ljudi u kojima zapošljavaju naše ljude. Tu se uglavnom teži poslovnom modelu "ko koga", zna se već šta.

Naravno, u vašim komunističkim firmama, koje mogu da sernjaju kako god hoće dok ih mama država drži na infuziji - radnike možeš bez većih posljedica zaejbavati i godinama, pa i decenijama, a i radnici firmu isto tako. Razumljivo mi je dakle sasvim odakle takva smatranja u tebe.

No, ovdje firme profitiraju, preživljavaju i propadaju isključivo od toga kako posluju, a jedan od najvažnijih faktora u tome poslovanju je i human management. To je vama potpuno stran i nejasan pojam, pošto vi ljude uglavnom redukujete na prostu količinu, ono - radnika: komada 5, šefova: komada 7... i tako to, a i to sve rođak do rođaka, nebitno zna li šta raditi ili ne zna, oće li da radi ili neće... Pa je tako i ovaj @zmej po tom principu sebi dao za pravo da procjenjuje koliko vredi moj rad, i to nepoznajući me uopšte, već samo na osnovu moje količine (komada 1) i toga da li sam auslender ili nisam, pokazujući time svu ograničenost svoje percepcije i svoga svijeta, kao što je neposredno prije njega i @Braksi demonstrirao posjed istih osobina, uz dodatak malograđanštine, naravno.

Vaš je problem što je u vašim glavama vama apsolutno SVAKO neprijatelj s kim treba da stupite u neki posao, i nepoznat vam je pojam da poslodavac i zaposleni ne rade jedan protiv drugoga, nego da rade zajednički za dobrobit obojice. To je svakako posljedica dugoročnog obitavanja u komunističkoj klimi i tvrdoglavog odbijanja da se ostaci istog izbiju iz glave.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 19.08.2012. u 04:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.shabakah.net.



+702 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 04:12 - pre 142 meseci
Citat:
MyWay:Prvo idu pregovori, pa u slučaju neuspeha ide razbijanje štrajka ljudstvom i opremom za razbijanje demonstracija i hapšenje organizatora zbog posedovanja oružja u toku štrajka. Tako je jedino smisleno i logično. I legalno.
Ali ovo slanje policije u shoot 2 kill misiju je nešto sasvim drugo - ovo je poruka ovim i svim drugim, potencijalnim, štrajkačima da ne mogu da ugrožavaju nečiji profit.

Ne znam da li namerno ili slucajno ali bas onako nonsalantno prelazis preko toga da su se prvo poklala dva sindikata, pa je zatim poslato privatno obezbedjenje koje nije moglo da istera naoruzane uzurpatore i da je tek onda dosla policija i pucala u ljude koji su krenuli u juris na nju. Ti sve ovo predstavljas kao da je nekakav zli vlasnik rudnika, udobno zavaljen u koznu fotelju, pozvao licno sefa policije i rekao mu da posalje pedesetak ljudi da izresetaju nevine radnike koji drze sedeci protest ispred kapije.

Problem smo vec konstatovali: ukoliko neko zeli da otima imovinu za koju je sam procenio da je visak vlasniku onda je sve dozvoljeno: uzurpacija, fizicko nasilje, ubistva. Ukoliko neko brani tu imovinu, a pogotovo ukoliko otvori vatru na direktan napad smrtonosnim oruzjem, taj je zli kapitalista neosetljiv na patnje potlacenih radnika-mucenika…

Citat:
Braksi:je Odi, kako pises i koje stavove zastupas ja sam mislio da si direktor Volsbanke ili bar cukununuk Franje Josifa, a ti radis na sat, po ucinku, po pozivu (khrm...)

Nesto slicno si i mene skoro pitao i silno se iscudjavao kada sam ti rekao da nisam nikakav naslednik ili zli kapitalista poslodavac vec da radim za platu. Vidim da se nisi mnogo zamislio nad cinjenicom da zagovornici zlog liberalnog kapitalizma upraznjavaju ono sto propagiraju, za razliku od socio-altruista koji svoje stavove upraznjavaju tudjim znojem i parama.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 06:41 - pre 142 meseci
Citat:
Pa cela poenta moje price je u tome, sto ti i dalje tvrdis da su oni trebali da se dogovore sa poslodavcem oko povecanja, zarade, a i vrabcima na
grani je jasno da britanski vlasnici rudnika nisu za to, svaka tvoja dalje argumentacija je izlisna. Jer kapitalista nije hteo da da vecu zaradu. Koga je britanski kapitalista pozvao u pomoc, JAR policiju, privatna vojska je pretrpeka gubitke, citaj vesti od prosle nedelje.

Da, trebali su da pokušaju da se dogovore sa poslodavcem o povećanju plate. Ako poslodavac to neće, može biti samo jedan razglog za to... a to je da ima ko hoće da radi za te pare. I šta je tu problem ? Onda ovi ili neka traže bolje plaćen posao ili neka rade za tu platu koja im je ponuđena. Ili eventualno mogu da pritisnu državu da poveća minimalac, pa ako država to uradi ok. Samo, u tom slučaju i vlasnik rudnika isto ima pravo da se brani, recimo time što će da zatvori rudnik sve dok država ne smanji taj minimalac na razumnu cifru, a za to vreme nek se država aka sa povećanim brojem nezaposlenih i njihovim preživljavanjem. Tako da, obrni okreni, sve te socijalističke metode na kraju padnu u vodu, a ispliva zakon tržišta, kako i treba da bude.
Citat:
I nije u pitanju licemerstvo, ja sigurno ne mogu da odem na sahranu tragicno stradalih rudara, ali imacu svest da popljujem i da se borim protiv lokalnih tkz. kapitalista koji se bore za profit preko ledja radnika. Samo da znas ja sam advokat, cija su specijalnost radni odnosi, i obozavam, liberalne kapitaliste koji mi dodju na nisan. Pocev od minimalne zarade, pa do prekovremenog rada, naknade za bolovanje, rada na odredjeno . povrede na radu, odstete za godinsnji odmor, trudnicko bolovanje.

Dobro, gospon advokat, a ko je ovde ikada tvrdio da zakoni ne treba da se poštuju ? Meni je najmanji problem da ispoštujem zakonsku regulativu, jer ti zakoni uopšte ne štete meni kao poslodavcu, nego ponajviše radnicima. Evo, baš skoro sam imao situaciju da su me dva tek svršena studenta pitala da li bi mogli da rade za neki manji novac, isključivo u cilju sticanja iskustva. Međutim, pošto je taj novac koji su oni tražili ispod minimalca, ja nisam mogao da ih zaposlim i samo sam im se zahvalio na interesovanju. I šta je taj tvoj zakon uradio time ? Koga je zaštitio ? Nikoga, samo je dvojicu mladih ljudi sprečio da dođu do posla i steknu prekopotrebno iskustvo, bez kojeg će se teško zaposliti u skorije vreme. Isto tako me je jedan zaposleni pitao da li bi mogao da radi par sati duže svaki dan, jer mu baš treba novac. Ja se konsultovao sa advokatom i zaključili smo da time probijamo dozvoljen broj radnih sati i morao da ga odbijem. I šta se onda desilo ? Ništa, čovek je morao da uzme kredit da bi rešio te neke stvari. I eto, umesto da taj čovek ima 10-15 hiljada veću platu i natenane rešava te neke privatne stvari, on radi za istu platu od koje dodatno svakog meseca u naredne tri godine mora da izdvoji 10.000 za ratu kredita. Mnogo ga je dobro zaštitio taj zakon.

A i ostali zakoni su neviđena glupost. Kako tebi nije jasno da je radni odnos zdrav samo onda kada su i poslodavac i radnik zadovoljni tim odnosom. Ako nisu, tu od posla nema ništa i nijedan zakon to neće promeniti. Dakle, radnici treba da budu zaštićeni istim zakonom kojim su zaštićeni svi građani zemlje, što znači da niko ne sme da ih bije, seksualno uznemirava, maltretira... itd. Ali to je svakako nešto što je regulisano i bez zakona o radu. A taj zakon o radu samo služi da radnicima da lažni osećaj da su tu nešto kao zaštićeni. Radnici su najviše zaštićeni time ako dobro rade svoj posao, jer onda će onda normalan poslodavac ispuniti sve to na šta ga zakon tera, bez obzira da li postoji taj zakon ili ne. Mislim, valjda je meni u interesu ako se radnik razboli da ga pustim na bolovanje i da mu platim to vreme provedeno na bolovanju, jer će taj radnik meni trebati i kad se vrati sa bolovanja. Isto tako, valjda mi je u interesu da taj čovek ode na odmor 20-30 dana, i da za to vreme bude plaćen da može lepo da se odmori i ne razmišlja o finansijama i da bude maksimalno produktivan kad se vrati. Šta ima zakon da me tera na to ? Sa druge strane, ako neki radnik ne radi dobro svoj posao, dobiće otkaz i pre nego što stigne do toga da se pozove na zakon. I čemu onda ti zakoni služe ? Da vi dušebrižnički advokati dodatno izmuzete koji dinar od tih jadnih radnika ? :) I eventualno mogu da posluže nekom muljatoru od radnika da pokuša da zezne firmu.
Citat:
Kada ce da shvatite da ljudi ner rade za vas sto vas vole nego sto primaju platu....

Takvih kod mene nema. Ne primam na posao ljude kojima je plata u prvom planu, niti bilo šta drugo osim rezultata. Isključivo primam na posao one koji žele da budu deo firme, koji vole svoj posao i koji će zbog toga biti maksimalno produktivni i samim tim imati vrhunske rezultate. I naravno da će zbog toga biti adekvatno plaćeni. A oni kojima prvo pitanje bude kolika će biti plata, obično se tom rečenicom i završava intervju.

Tako se postiže jedan savršen radni odnos, jer ako meni čovek maksimalno dobro odrađuje posao i donosi profit firmi, zašto bih imao nešto protiv toga da ga adekvatno nagradim i obezbedim sve moguće benificije i koje su garantovane zakonom i koje nisu... što i radim. Ne znam ni sam koliko sam puta nekome dao slobodan dan kad mi zatraži, bez ikakvih pitanja za šta mu taj slobodan dan treba, a vrlo često nisam tražio ni da se taj slobodan dan naknadno odradi, iako me recimo zakon ne tera da mu dam vandredni slobodan dan. Isto tako, ne znam ni koliko puta sam ranije puštao kući one koji odrade svoj deo posla pre završetka radnog vremena, a nisam morao, mogao sam da im zadam da rade nešto drugo, jer svi imaju u ugovoru o radu stavku "i ostale zadatke po potrebi". Takođe, svi zakonski imaju pravo na sat vremena pauze koja ne ulazi u radno vreme (znači treba da rade 8+1 sati dnevno), a ja sam napravio sistem po kome ulazi u radno vreme, pa tako praktično rade 7+1 sati. I tako dalje. Zašto to radim ? Zato što ti ljudi to zaslužuju i zato što mi uzvraćaju rezultatima i samim tim profitiramo svi, a i zato što želim da ih zadržim na radnom mestu. I šta tu ima mene zakon da tera na nešto. Sa druge strane, ako je neko neradnik, biva liferovan u roku od odmah... a da vidim koji će zakon tu da mu pomogne.

I ti onda lupetaš o tome kako voliš da ti liberalni kapitalisti dođu na nišan. Zašto ? Da bi napakostio radnicima za čija se prava navodno boriš ? Pa ok, i to je posao. Ali, mislim da ima dovoljno ljudi sa mozgom koji kontaju da ti zakoni donose samo štetu radnicima koje bi navodno trebalo da štite.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 07:10 - pre 142 meseci
Citat:
Opet besmisleno - kakve veze imaju prihodi četvrtine stanovnika zemlje u kojoj je oko četvrtina nezaposleno, sa platom bilo kog zaposlenog, pa tako i rudara?!?!!?
I da li mi misliš da nekog treba ubiti kao zeca zato što traži veliku platu?? Ako četvrtina živi sa dolarom dnevno, otpusti ovog kom je mala plata i zaposli ovu sirrotinju, tako valjda funkcioniše kapitalizam?

Da, tako funkcioniše kapitalizam. Hvala mesečevim menama da je neko od vas konačno shvatio. Još samo ostali da ukapiraju. I ne vidim ništa loše u tom funkcionisanju. Dakle, ako ti hoćeš 100$ za neki posao, a neko drugi bi ga radio za 50$, posao će verovatno dobiti taj drugi, osim ako ti nemaš neke sposobnosti koje taj drugi nema, pa da opravdaš razliku u ceni. Sa druge strane, ako niko od vas neće da radi ispod 200$, onda poslodavac nema izbora nego da plati 200$ za to radno mesto. Tako se tržište sasvim lepo samoreguliše. Šta je tu konkretno loše ?
Citat:
Fyi, plate rudara su uvek i svugde visoke zbog teških uslova rada i visokih rizika, i u proseku su slične npr prosečnoj plati npr inženjera (ne naravno doktora, advokata i sl..).

Nije tačno, plata je uvek onolika za koliko je neko spreman da radi neki posao. To nema veze sa konkretnim zanimanjem, težinom posla, rizicima... barem ne direktne. Plate inžinjera, doktora, advokata, bušača na naftnim platformama i slično su obično visoke zato što u toj branši nema onih koji bi radili ispod određenog iznosa, a da taj posao odrađuju kako treba. Upravo zbog toga se tebi čini da je na neki način to regulisano nekakvim svevišnjim pravima i zakonskim regulativama i da je u tim zanimanjima garantovana tolika plata. Međutim, da se sutra nađe grupa doktora koja je spremna da radi za tri puta manji novac nego što rade njihove kolege, a pritom taj posao odrađuju dobro, onda će i realna plata doktora biti tri puta manja. Isto važi i za rudare. Ako niko neće da radi ispod određenog iznosa, poslodavac neće imati izbora, pa će morati da poveća platu. Međutim, ako ima onih koji bi radili taj posao po toj plati, zašto bi poslodavac plaćao više ? Samo mentalno poremećen poslodavac bi uradio tako nešto. I ja ne vidim problem sa tim.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 08:44 - pre 142 meseci
Citat:
zmej: Ja pacenik, ti tvrdis, da imas vecu platu kao auslender od inzinjera Austrijanca u Austriji, znaci tvoja je plata cirka 2000 evra mesecno veca nego njegova, kao stalno zaposlenog. Koga bre ti farbas, ti mislis da niko nije mako iz svoga sela!!!!


cuti bre, ne izazivaj ga.

Verujemo, verujemo...
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+629 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 09:12 - pre 142 meseci
Citat:
Devanagari: Ne znam da li namerno ili slucajno ali bas onako nonsalantno prelazis preko toga da su se prvo poklala dva sindikata, pa je zatim poslato privatno obezbedjenje koje nije moglo da istera naoruzane uzurpatore i da je tek onda dosla policija i pucala u ljude koji su krenuli u juris na nju. Ti sve ovo predstavljas kao da je nekakav zli vlasnik rudnika, udobno zavaljen u koznu fotelju, pozvao licno sefa policije i rekao mu da posalje pedesetak ljudi da izresetaju nevine radnike koji drze sedeci protest ispred kapije
Ne znam da li namerno ili slučajno, ali baš onako nonšalantni prelaziš preko toga da je policija poslata opremljena isključivo bojevom municijom tako da nije imala mnogo opcija kako da se obračuna sa štrajkačima. Što neko već reče - ko ima samo čekić, sve mu liči na ekser..
A postoji razlog zašto su tako poslati - ili policija JAR nema ni ljude ni opremu za razbijanje demontstracija (što je moguće, ali malo verovatno), ili ...?

@ODin.D: sve to što što ti navodiš u vezi posla, svoju sigurnost i kad radiš pod pojedinačnim ugovorom, sigurnost onih koji rade pod, kako se ovde to zove, kolektivnim ugovorom (manja primanja u odnosu na tvoje ali veća sigurnost/otpremnina), za sve to se neko davno izborio gubeći ruke, noge, glave. To je ono što su marksisti zvali 'klasna borba', i zahvaljujući tome radnici u civilizovanom delu sveta imaju svoja prava.
Ovo što je započeto u JAR je njihova borba za poboljšanje njihovih uslova rada - u gomili tekstova o događanjima piše i o nehumanim uslovima života u rudarskom selu, da često nemaju ni struje, da se razvijaju silne boleštine među decom zbog nehigijenskih uslova života... Isto je bilo i kod tebe, pre nekoliko vekova, što se tiče kapitalista moglo je tako da ostane i dan-danas, ali eto neko se davno žrtvovao da poboljša svoje uslove života i rada, a posredno i tvoje.
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
89.47.40.*



+702 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 09:34 - pre 142 meseci
Citat:
MyWay:Ne znam da li namerno ili slučajno, ali baš onako nonšalantni prelaziš preko toga da je policija poslata opremljena isključivo bojevom municijom tako da nije imala mnogo opcija kako da se obračuna sa štrajkačima.
A postoji razlog zašto su tako poslati - ili policija JAR nema ni ljude ni opremu za razbijanje demontstracija (što je moguće, ali malo verovatno), ili ...?

Kad vec citiras, procitaj sta pise u tom istom citatu, nemoj pisati bilo sta samo da udaras kontru. To razbijanje demonstracija je pokusalo privatno obezbedjenje. Eto, oni nisu otisli tamo sa vatrenim oruzjem pa su ih uzurpatori isterali... verovatno cvecem i pesmom. Sad, taj deo je plemenita borba za prava radnika. E onda kada je dosla policija sa vatrenim oruzjem i kada su pokusali i sa njima kao sa privatnim obezbedjenjem, e taj deo je napad zlih kapitalistickih placenika.

Kao i u svakoj prici o zlu koje iznebuha bane i zlostavi nevinog pravednika, i ovde je istina zapravo ta da su se stvari dugo kuvale i da je svako normalan imao prilike da se povuce puno puta pre tragedije.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 11:01 - pre 142 meseci
Pa nek je i bilo tako kao sto si opisao, a pises kao da si u najmanju ruku bio ocevidac svih desavanja koja su prethodila - Odakle pravo nekom da posalje policiju naoruzanu automatskim oruzjem da tako grupno udeli pravdu? Tim tvojim rezonom bi mogao bilo koje demonstracije navuci na ovu pricu jer su njima, gle cuda, verovatno prethodila neka trvenja veceg ili manjeg intenziteta.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 11:21 - pre 142 meseci
Citat:
MyWay:@ODin.D: sve to što što ti navodiš u vezi posla, svoju sigurnost i kad radiš pod pojedinačnim ugovorom, sigurnost onih koji rade pod, kako se ovde to zove, kolektivnim ugovorom (manja primanja u odnosu na tvoje ali veća sigurnost/otpremnina), za sve to se neko davno izborio gubeći ruke, noge, glave. To je ono što su marksisti zvali 'klasna borba', i zahvaljujući tome radnici u civilizovanom delu sveta imaju svoja prava.

Niko se nije borio za ovo što ja radim - baš suprotno, borili su se protiv ovoga, i većinu uopšte ne interesuje da ima ovakva "prava" koja ja "uživam", a to su upravo - nikakva, iz tog asortimana njihove borbe.
Većini je stalo da ja umjesto 2x evra uzmam 1x evra, a da 1x trpam u zajednicku kasu, "za ne daj bože".
A to "ne daj bože" se nekako uvijek njima dešava, rekao bih sumnjivo redavno, a meni nikako, pa sam zbog toga izgubio interesovanje za tu zajedničku prasicu.
A njihva pobjeda i radnička prava, sa sve radnim mjestima, polako pakuju kofere za istočnu Evropu, Kinu, Indiju, Brazil... pa ćemo vidjeti šta je zapravo rezultat pobjede, čim se proslava završi i glave istrezne...
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
89.47.40.*



+702 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 11:31 - pre 142 meseci
Citat:
HeYoo:a pises kao da si u najmanju ruku bio ocevidac svih desavanja koja su prethodila

Nisam video da je iko do sada osporio sledecih nekoliko izvestaja: prvo su se pokrvila dva sindikata (strajkaci i strajkbrejkeri), zatim je poslato privatno obezbedjenje da istera strajkace - koje se vratilo neobavljena posla i konacno je poslata policija. Tumacenja su razlicita ali ovih nekoliko stvari do sada niko nije osporio. Ali posto si ti vec bio na licu mesta, reci mi sta se tacno desilo?

Citat:
HeYoo:Odakle pravo nekom da posalje policiju naoruzanu automatskim oruzjem da tako grupno udeli pravdu?

Ovo komotno ne moras da pises uopste, meni je vec savrseno jasno da nemas nikakvog pojma odakle nekome pravo da posalje policiju naoruzanu automatskim oruzjem da brani neciju privatnu svojinu. Vidi se iz aviona da zaista ne znas ali maler je, sto rekose Gary Cooper i Louis Armstrong: if you don't know, I can't tell you, tj. ako ti vec nije jasno samo po sebi, ne moze ti se ni objasniti.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 42581 | Odgovora: 284 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.