Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 42551 | Odgovora: 284 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 15:14 - pre 142 meseci
Citat:
Posao nije privilegija, svako ima pravo na rad i dobije naknadu za taj rad, jer uskratiti coveku pravo na rad znaci ugroziti mu opstanak. Konstrukcija da je rad privilegija za neke je kapitalisticka bolest.

A ti nauči šta znači imati pravo na nešto, pa onda da pričamo. Pravo na rad znači da niko ne može da ti zabrani da radiš, ali to ne znači da je neko dužan da ti obezbedi posao. Isto kao kad imaš vozačku dozvolu. Ona ti daje za pravo da upravljaš motornim vozilom, ali to ne znači da je neko dužan da ti obezbedi to vozilo, niti da možeš da odeš da ga ukradeš.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 15:38 - pre 142 meseci
Citat:
Marko_L:
Vidim, pola sveta se diglo sa mačetama da protestuje.

Koliko demonstracija je bilo poslednjih godinu-dve po Amerikama, u Mađarskoj, u Grčkoj, Španiji... Za ostale mediji ćute, što ne znači da ih nije bilo.
Možete da se uljuljkujete u senci kapitala, i da verujete da je trenutni sistem najjači, najbolji i da se nikad neće promeniti, ali društveni procesi idu svojim tokom, i služenje bogu Novcu ima svoj kraj.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 15:58 - pre 142 meseci
Uz takve reči mora da ide i odgovarajuća muzika

-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 16:04 - pre 142 meseci
Citat:
Marko_L:
Citat:
Posao nije privilegija, svako ima pravo na rad i dobije naknadu za taj rad, jer uskratiti coveku pravo na rad znaci ugroziti mu opstanak. Konstrukcija da je rad privilegija za neke je kapitalisticka bolest.

A ti nauči šta znači imati pravo na nešto, pa onda da pričamo. Pravo na rad znači da niko ne može da ti zabrani da radiš, ali to ne znači da je neko dužan da ti obezbedi posao. Isto kao kad imaš vozačku dozvolu. Ona ti daje za pravo da upravljaš motornim vozilom, ali to ne znači da je neko dužan da ti obezbedi to vozilo, niti da možeš da odeš da ga ukradeš.

Dakle, posto nema posla za sve, po zakonu trzista, ponude i potraznje, radne snage je u visku, a radnih mesta u manjku, pa je sasvim ok zbog toga degradirati uslove rada i zivota?
Realno...
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 16:30 - pre 142 meseci
Errrr ne... malo je komplikovanije od toga. U stvari, dosta je komplikovanije. Ne možeš posmatrati radnu snagu kao neku univerzalnu kategoriju, jer ne poseduju svi radnici iste kvalifikacije, ista znanja, iste sposobnosti, iste ambicije, iste talente, ne zanimaju ih iste stvari, ne rade isti posao, itd. Shodno tome, ne postoji univerzalni višak radne snage, kao ni univerzalni manjak radnih mesta. Postoji samo manjak ili višak radne snage i radnih mesta u određenim oblastima. E sad, najveći višak radne snage postoji u nekim poslovima koje svaka radno sposobna osoba može da radi... a to su recimo rad na kasi u nekoj prodavnici, radnici na utovaru i istovaru u magacinima, prodavci i prodavačice u buticima i drugim maloprodajnim objektima i slično. Naravno da tu nema posla za sve, jer naprosto previše radnika konkuriše na takvo radno mesto.

Sa druge strane, u nekim oblastima postoji ogroman MANJAK radne snage... a to su pretežno zanimanja koja imaju veze sa novim tehnologijama, tipa programiranje, analitika, administracija... mada fale dosta i varioci, inžinjeri, razni menadžeri... I to ne da je manjak, nego je manjak. Ja nekad mesecima ne mogu da pronađem radnika, a dam oglase na 50 mesta.

E sad, kako se to rešava u slobodnom tržištu. Pa tako što će sam sistem terati ove koji nisu dovoljno kvalifikovani da se obučavaju i usavršavaju za neke poslove gde je manjak radne snage. Ili to, ili će biti bez posla i gladovati. Znam, zvuči surovo, ali šta drugo. Evo, reci sam, da si vlasnik nekog hipermarketa... da li bi uposlio 300 kasirki i davao im punu platu, samo zato da bi sve one imale posao, a ne trebaju ti jer imaš svega 15 kasa, što znači da bi njih 30 radilo u 2 smene, a njih 270 ne bi radilo ništa. Ta ideja je pokušana u SFRJ, pa smo videli kako se to završilo. Sve firme su otišle u minus, proizvodila se roba najgoreg kvaliteta, ni u čemu nismo bili konkurentni, krckale su se pare, a nije se stvarala nova vrednost... i onda se desilo ono što se neminovno dešava sa takvim sistemom, urušio se u sebe i doneo devedesete. Treba li da se podsećamo šta je bilo devedesetih ?

Dakle, nijedan sistem nije savršen, i uvek će u svakom sistemu postojati određen procenat nezaposlenih, ali ako pogledaš moderne kapitalističke sisteme videćeš da je taj procenat uglavnom ispod 5%. U komunističkom sistemu je taj procenat 0%, ali zato kad se taj sistem uruši (kao što se urušio svuda gde je pokušan), iza sebe ostavi ljude koji ništa ne umeju da rade, pa onda procenat nezaposelnih poraste na 30%, ako ne i više. Toliko je u Srbiji recimo nezaposlenih trenutno.

Prema tome, svako ko ima 2 grama mozga može da zaključi koji je sistem bolji i što je najbitnije, dugotrajniji.

[Ovu poruku je menjao Marko_L dana 19.08.2012. u 17:41 GMT+1]
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 17:21 - pre 142 meseci
ja ne znam sto uopste raspravljati o stavrima koje se mogu sasvim racionalno i hladne glave posmatrati. O strajku i sindikalnom organizovanju pisano je mnostvo teorija pogotovo u zapadnoj i narocito americkoj literaturi. Nordhaus, Fridman... U osnovi radi se o najobicnijem cenkanju gde sindikat samo ojacava poziciju u pregovorima.

Ima dosta halavih radnika (pogledajte film The Company Man) koji su zapravo preplaceni i ko zna sta bi radili da izgube posao, pa i ako je velika nezaposlenost spremni sud a budu nerealno bezobrazni u svojim zahtevima. Pa opet, ako im neko uslisi zahteve - neka bude, ako popushe - koihj.

Pored halavih radnika primetio sam da ima dosta poslodavaca koji kukaju kako im je radnik skup, kako su oni malte-ne neverovatno milostivni sto eto placaju nekoga (na ovu skupocu i nezaposlenost). Bokte, kad ih slusam rekao bi da ih je neko pistoljom naterao da prime radnika. Radi se o pogresnom proracunu. Primio je radnika da poveca profit, pogresno je izracunao i sad ima gubitak... Mislim, ako si gazda onda valda moras znati da vodis poslove.
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 17:52 - pre 142 meseci
@Marko
Napisao si 4-5 pasusa teksta koji se na kraju zavrsio merenjem ciji je duzi, kapitalisticki ili komunisticki. A pritom si zaobisao ono sto je bila poenta mog posta.

A inace je sustina teme da li je normalno pobiti 30-tak ljudi zato sto nece da rade onako kako gazda smatra da bi trebali.
Realno...
 
Odgovor na temu

Hapless joint

Član broj: 297301
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+497 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 18:18 - pre 142 meseci

Citat:
Marko_L: Šta je tu čudno ? Lako je ozidati kuću sa tuđim parama. U Austriji, a i u većem delu normalnog sveta je malo teže zidati nešto tuđim parama, pa otud ide malo sporije.



Pa cije su te tudje pare?

Tvoje? ... I tebi oduzelo mlin posle rata, pa ozidano 2 miliona kuca?
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 18:19 - pre 142 meseci
Citat:
boyan3001: ...
A inace je sustina teme da li je normalno pobiti 30-tak ljudi zato sto nece da rade onako kako gazda smatra da bi trebali.

Posle punih 10 strana "gusto kucanog teksta" napises nesto sto nema veze ni sa cim?! Kako si to iskonstruisao da mi je znati. Tipican primer kako se srozava nivo diskusije na ES-u. Iz cistog mira, nicim izazvano neko odluci da poentira besmislicom i to plasira onako usput, nonsalantno, ne vodeci racuna ni o cemu.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.shabakah.net.



+702 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 18:28 - pre 142 meseci
Citat:
boyan3001:A inace je sustina teme da li je normalno pobiti 30-tak ljudi zato sto nece da rade onako kako gazda smatra da bi trebali.

Kakva gnusna zamena teza.

Pobijeni su jer su silom hteli da nateraju gazdu da radi ono sto oni hoce, pri tom sprecavajuci pristup i rad ljudima koji su hteli da rade onako kako gazda misli da treba. Pa kada ima je na silu odgovoreno vecom silom onda je sad tvoje pitanje da li je to normalno.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 18:43 - pre 142 meseci
@boyan3001
Nisam zaobišao poentu tvog posta, samo sam mislio da nema potrebe da crtam neke stvari. Ti si pitao da li je ok degradirati uslove rada, a odgovor na tvoje pitanje leži u onom delu gde sam napisao da postoji višak radne snage u određenim oblastima rada. Naravno da će u tim oblastima biti manja plata, lošiji uslovi rada i slično, jer je na tim poslovima veća konkurencija i samim tim uvek se nađe neko ko će pristati da radi i za manju platu, ali i u lošijim uslovima i naravno da će poslodavac iskoristiti to, jer novac koji tu prištedi će moći da preusmeri u neke druge stvari, recimo u stvaranje boljeg menadžmenta, marketing, razvoj i ostalo što će povećati profit. Da li je to ok ? Pa jeste, zašto ne bi bilo, sve dok neko dobrovoljno pristaje da radi u određenim uslovima. Problem bi bio da neko radi u određenim uslovima prisilom.

A pominjanje kapitalizma, komunizma, ovog ili onog sistema je neizbežno u toj priči, jer se različiti sistemi na različite načine nose sa ovakvim stvarima. U jednom sistemu se to rešava prirodnim putem, zakonima tržišta, gde se možda i zadesi poneka žrtva... a drugi to rešava veštačkim putem, dekretima, gde na kraju svi budu žrtve.

Možda je to offtopic u ovoj temi, ali i nije, jer ako malo bolje pogledaš, od početka teme se diskusija kretala u tom smeru, pa je čak i sam postavljač teme već u svom drugom postu na temi upotrebio frazu "kapitalistička gamad" čime je postalo jasno da je tema postavljena ne da bi se žalili rudari i da bi se nešto posebno diskutovalo o tome, nego da bi se kapitalistički sistem predstavio kao zao, nehuman, surov...
Citat:
A inace je sustina teme da li je normalno pobiti 30-tak ljudi zato sto nece da rade onako kako gazda smatra da bi trebali.

Ako ćeš tako da formulišeš pitanja i zamenjuješ teze, onda zaista ne znam kako očekuješ da neko sa tobom vodi normalnu diskusiju. Ti ljudi nisu ubijeni zato što nisu hteli da rade kako gazda kaže, nego zato što su napali policiju mačetama i kopljima, a kako se klupko odmotava, izgleda da je neko od njih uspeo da otme i vatreno oružije i zapuca na policajce. A to što neće da rade kako gazda kaže je njihovo pravo i siguran sam da im niko ne brani da daju otkaz. Ali ono na šta nemaju pravo je da sprečavaju druge koji hoće da rade kako gazda kaže da ostvare svoje pravo na rad.

E, a vidiš, oni ne bi hteli da daju otkaz i prepuste svoje mesto drugima koji bi radili u tim uslovima i za platu koja se nudi, već hoće oni da određuju uslove i platu kao da je rudnik njihov. Nije ni to baš normalno.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 19:20 - pre 142 meseci
@boyan3001 - Na osnovu onoga sto si ti napisao a inace je pogresno po svim pitanjima!

To ti je kao da imas samoposlugu, i "gazda" si. I zaposlis nekoga da radi na kasi. Dodjes sutra i vidis da taj/ta sedi i ne radi posao za koji je angazovan. Pridjes i pitas:

- Sto sedis, sto ne radis?

- Pa radim, filozofiram!

- Ali to nije ono sto meni treba, ja hocu da radis na kasi!

- Pa neces ti meni da odredjujes da radim onako kako ti hoces da radim, ja hocu da filozofiram. A kad si vec tu, i da mi das vecu platu!

- Ne moze to tako, radi na kasi kako treba a pusti sad platu...

I onda taj koji nece da radi kako gazda/ti zelis da se radi uzme motku i pocne da te juri motkom zbog toga. Sta bi ti tad uradio?! Branio se razlomcima i jednacinama sa nekoliko nepoznatih, mozda?


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 19:45 - pre 142 meseci
Pobijeni su zato sto gazda ima vatreno oruzije, a oni kitu. Da su i oni imali vatreno oruzije, sasvim sigurno da bi se nesto dogovorili bez pokolja.
Realno...
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 19:52 - pre 142 meseci
nije to obicna kita, vec bantu kita !
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 21:46 - pre 142 meseci
Citat:
boyan3001: Pobijeni su zato sto gazda ima vatreno oruzije, a oni kitu. Da su i oni imali vatreno oruzije, sasvim sigurno da bi se nesto dogovorili bez pokolja.

A logika ti ne govori da u slucaju da su strajkaci imali vatreno oruzje bi bilo krvoprolice nevidjenih razmera?!

Ko na razgovor o bilo cemu dodje naoruzan vatrenim oruzjem ne nosi to oruzje da puca u vazduh kao na svadbi nego da tim oruzjem natera drugu stranu da radi kako onaj ko ima oruzje hoce!

Nema gazda nikakvo vatreno oruzje, cak nije ni bio tamo, pobogu.

A "oni" naravno da imaju kitu, i to sto rece @Braksi bantu kitu koja nikako nije zanemarujuc faktor ali koliko god velika i cvrsta bila nemocna je u tim situacijama!, ali i stangle i macete i sa kitom u ruci jurisaju na vatreno oruzje nakon "mirnog razgovora" pre toga. Taj "miran razgovor" bi se krvavo zavrsio da su imali vatreno oruzje. Naravno, to je sve SBBKBB ali kad vec to volis da radis u nedostatku bilo cega konktretnog.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 22:58 - pre 142 meseci
Kud srece da imaju vatreno oruzije, tamo bi vladala onda prava demokratija ;)

[Ovu poruku je menjao boyan3001 dana 20.08.2012. u 00:24 GMT+1]
Realno...
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 23:21 - pre 142 meseci
Citat:
Braksi: nije to obicna kita, vec bantu kita !

 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!19.08.2012. u 23:35 - pre 142 meseci
Citat:
boyan3001: Kud srece da imaju vatreno oruzije, tamo bi vladala onda prava demokratija ;)

[Ovu poruku je menjao boyan3001 dana 20.08.2012. u 00:24 GMT+1]

Onda bi vladalo krvoprolice svaki čas. Lepo razmisljas, nema sta.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!20.08.2012. u 00:11 - pre 142 meseci
Prakticnije je ovako, kad vlada samo s jedne srane... za tu stranu prakticnije =)
Realno...
 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!20.08.2012. u 01:19 - pre 142 meseci


Odavno je sve receno...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Radnicka prava u JAR. Masakar rudara!!!!

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 42551 | Odgovora: 284 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.