Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Investicije - podeljena javnost

elitemadzone.org :: MadZone :: Investicije - podeljena javnost

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 76379 | Odgovora: 566 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost29.08.2018. u 22:54 - pre 68 meseci
Citat:
bananaphone

upravo je ta Kina krenula iz totalne bede i propasti, kao nacija podredjena zapadnom imperijalizmu, razorena od stranih sila, i onda zavijena u crno gradjanskim ratom i razaranjima komunista

Kakvo razaranje???
Komunisti su napravili današnju Kinu.

I tu se sada postavlja pitanje kako je Kina kroz komunizam dovedena na nivo ekonomije koji parira USA
a sa druge strane
"srpski patrioti" rušeći komunizam napravili su srbistan?


Citat:
Bradzorf012

Budi ljubazan pa nam reci, čiji je to tačno problem što gume neće biti vrhunskog kvaliteta?

Može postati i tvoj problem ako sedneš u vozilo opremljeno sa tim gumama.

Ako su verodostojni oni testovi i ako voziš autobus sa tim gumama 80 km na sat tu ćeš imati 10-15 metara duže kočenje.
Da li ti shvataš da je to mrtvački sanduk?

Čak ne moraš ni da se nalaziš u tom autobusu, dovoljno je da takav autobus naleti na tvoje vozilo. Sa dobrim gumama autobus bi stao ispred vozila a sa lošim gumama će da lomi sve ispred sebe u narednih 10 metara.


[Ovu poruku je menjao alimamnekolikokuća dana 30.08.2018. u 00:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost29.08.2018. u 23:14 - pre 68 meseci
Kina nije reprezentativni primer, jer ima preko 1.4 milijardi stanovnika, slično kao i Indija. Tamo svaki stanovnik da doprinese u proseku po 100$ godišnje u budžet, to je 140 milijardi (da ne govorimo o porezima, taksama, itd.), pa od toga može da se finansira nekoliko vrhunskih instituta, da se napravi jedan vrhunski avion po ruskoj licenci, da se napravi neki brod...

Sećam se neke vesti od pre 15 godina ili tako nešto, kinez napravio fabriku četkica za zube i u prvoj godini napravio obrt od 170 miliona dolara - kao, kinezi više ne peru zube slanom vodom, već četkicom i pastom za zube. Aj' napravi u Srbiji 170 miliona dolara prometa sa četkicama za zube.
Ali OK, Kina ima 200 puta više stanovnika od Srbije - onda, hajde napravi 170/200 = 850 000 dolara prometa na četkicama za zube.

Problem je što smo mi toliko malo tržište da nam je jeftinije i čačkalice da uvozimo (imala je tu blizu jedna firma koja ih je proizvodila, pa su izgleda digli ruke, a i nije mi jasno da po prodavnicama možete naći iste drvene čačkalice od po nekoliko različitih proizvođača iz uvoza).
Imamo najjeftinije drvo, najjeftiniju radnu snagu, mašine ne koštaju mnogo više nego tamo i mogu se čak kupiti polovne iz uvoza, i ne možemo da napravimo jeftinije čačkalice nego što su one iz uvoza!

Pa šta dalje da pričamo, mi se ponašamo kao da imamo gomilu firmi kao što je Apple/Microsoft/Google ili kao da za ceo svet proizvodimo raketne motore ili satelite, pa eto, mrzi nas da se bakćemo proizvodnjom čačkalica i to uvozimo.
Na ovako banalnom primeru, gde nije u pitanju neka napredna tehnologija, vidi se zašto ne mogu da nam rastu plate niti standard - mi uvozimo toliko toga što je lako napraviti u Srbiji, da bilo kakav ozbiljniji rast plata vodi ubrzanom povećanju spoljnotrgovinskog deficita, što je i sada ozbiljan problem.


A onda se čudimo nemcima. Pa, nemac će radije da kupi Golfa nego bilo koji Reno ili Fiat (ima izuzetaka, ali je to relativno mali procenat, i više je takvih među gastabajterima) jer tako pomaže svoju privredu i indirektno svoj standard. Odete u neki veći grad u Nemačkoj i zabezeknete se koliko ljudi vozi Porše, a Ferari nigde da vidite.
Ljudi su svesni da će imati jaku državu i solidan standard ako daju prednost svojim proizvodima umesto onima iz uvoza. Ali, to ne znači da će da kupe neki fušeraj samo zato što je domaći.
Za razliku od njih, u Srbiji (odnosno Jugoslaviji) su firme decenijama bile zaštićene visokim carinama i ograničenjem kvota za uvoz (televizora, automobila, i praktično svega, jer se tako kontrolisao odliv deviza), ali većina tih firmi je i dalje proizvodila fušeraj očekujući da će to trajati večno, da bi liberalizacijom tržišta svi pukli, a sankcije i ratovi 90-ih su samo dobrodošli da posluže kao adekvatno opravdanje.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.08.2018. u 00:02 - pre 68 meseci
alimamnekolikokuća

Ako govorimo o komunistima i srpskim patriotama, onda tu važi ona narodna: Što je dopušteno Jupiteru, nije dopušteno volu.

U prevodu na srpski: Quod licet Iovi, non licet bovi.

Daklem, kao što ti je u međuvremenu objasnio Janjić, Kina sa svojih 1,4 milijarde stanovnika i trajanjem od tričavih pet hiljada godina je neki petnaesti univerzum. Bilo koja vrsta poređenja je besmislena.

Što se tiče ovog drugog dela, potpuno si omašio poJentu. Zašto svi toliko mešaju babe i žabe? U celoj ovoj priči je jedino i samo bitno to, da li mi(Srbija) dobijamo nešto ovom investicijom? Ako dobijamo, onda ok, ako ne dobijamo, ne bi je trebalo prihvatiti i opet ok.

Evo i za tebe jedan hipotetički primer. Ti proizvodiš i prodaješ šećer, vanilin šećer, brašno, prašak za pecivo, čokoladu za kuvanje. Moja malenkost je takođe bizMismen, pravim torte, kolače i ostale slatkiše. Postoje neki propisi i neke institucije koje kontrolišu poštovanje tih propisa, a odnose se na kvalitet i sanitarnu ispravnost hrane, tj. kolača, koje pravim i prodajem ja. Zamisli da ti ja ponudim dobru cenu za šećer, brašno, čokoladu i ostalo, super poso, a ti mi kažeš da ne želiš da sarađuješ, jer ja pravim slatkiše lošeg kvaliteta. Ko ovde ispada glup? Ko će da propadne u poslu? Šta tebe libo da li ja pravim kvalitet ili bofl? Još bolje, šta tebe briga da li ja valjam otrov u tim kolačima? Postoje oni koji se za to brinu. Ako ubacujem otrov, ja ću ići u tvorza. Ako je kvalitet u okvirima zakona, ali loš, kazniće me tržište. Da li je to tvoja briga?

Janjiću

Kao po običaju, posmatraš stvari iz žablje perspektive, pa ti promiče suština. Ne postoji krajnji kupac bilo kog proizvoda na ovom svetu, koji se u odabiru istog rukovodi nekakvim digitalno virtuelnim pojmom kao što je patriotizam. Ne postoji. Umesto patriotizma, može se govoriti o ekonomskom interesu, ali su za to zadužene vlade i odgovarajuća ministarstva, odnosno instrumenti kao što su spoljnotrgovinski sporazumi, bescarinske zone, sporazumi o ulaganjima itdisl. Evo da navedem sopstveni primer. U poslednjih nekoliko godina, ako me sećanje ne vara, kupio sam dva tri komada odeće koji su proizvedeni u Srbiji. Zašto? Zato što za sopstveni novac hoću da dobijem najviše što mogu, pa za istu cenu biram veći kvalitet i bolji dizajn, a za spoljnotrgovinski deficit me zabole. Zašto ja da kupim komad garderobe proizveden u Srbiji motivisan nekakvim patriotizmom, a ti da odabereš nešto iz uvoza po nižoj ceni istog kvaliteta ili po istoj ceni, ali kvalitetnije? Hoćeš drugi primer? Koliko Nemaca godišnje ode na letovanje u Španiju, Italiju, Francusku, Grčku...? Ne razumem, ispada da nisu dovoljno patriote kako si ih opisao, a čisto sumnjam da Nemačka nema dovoljno turističkih kapaciteta da ih primi.

U celoj priči mene brine samo jedno. Kinezi, a u dogledno vreme moguće i Indusi nezaustavljivo osvajaju svet. Već su vlasnici Jaguara i Volvoa, a nedavno smo videli i kineskog investitora koji je kupio deset posto merca. Pošto gravitiramo ka EU, Kinezi su to prepoznali i ulažu kod nas. Možda deluje previše optimistično, ali bih rekao da u doglednoj budućnosti možemo očekivati da srpski radnik radi za nemačku platu, nemački za srpsku ili da se nađu na nekoj sredini. Koliko god paradoksalno zvučalo, jedino nas može spasiti porast kineske srednje klase, jer će onda više poslova ostajati nama.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.08.2018. u 06:33 - pre 68 meseci
Citat:
alimamnekolikokuća:
Citat:
bananaphone

upravo je ta Kina krenula iz totalne bede i propasti, kao nacija podredjena zapadnom imperijalizmu, razorena od stranih sila, i onda zavijena u crno gradjanskim ratom i razaranjima komunista

Kakvo razaranje???
Komunisti su napravili današnju Kinu.

I tu se sada postavlja pitanje kako je Kina kroz komunizam dovedena na nivo ekonomije koji parira USA
a sa druge strane
"srpski patrioti" rušeći komunizam napravili su srbistan?



Kinezi su u kulturnoj revoluciji razorili ekomoniju i pobili vise miliona ljudi, zavanicno je 20 miliona umrlo od gladi, nezvanicno mnogo vise, napravili su opsti haos (da ne pominjem neke "manje" stvari, poput razaranja obrazovanja u to vreme). Danasnjem predsedniku Kine je tokom kulturne revolucije otac oteran u zatvor, militanti su mu, tokom pretresa kuce, ubili sestru a on je izbacen iz srednje skole i poslan na selo da robuje, otac je zavrsio u zatvoru a majka je morala da paradira ulicom i da ga se javno odrekne (sina koji je imao tad 15 godina).
1976 je umro Mao, uhapsena njegova zena zajedno sa ostalim velikim liderima kulturne revolucije, i to je bila pocetna tacka iz koje treba da se stigne do ovog danas.

1978 je dosao Deng Xiaoping na vlast, sproveo velike ekonomske reforme, preveo drzavu iz planirane ekonomije u "drzavni kapitalizam" - 40 godina kasnije, Bradzorf012 pise o tome kako je tehnoloski napredak Kine toliki da i jedna Nemacka ne moze sa njima da se takmici :D

Hteo sam samo da istaknem primer Kine koju je Bradzorf012 naveo, kojoj se svi dive danas, a koja je bila u blatu do grla pre 40 godina.

Odnosno Srbija ima bolju polaznu tacku nego Kina pre 40 godina, i pametnom politikom bi mogla biti u daleko boljoj poziciji nego sto je sad, kao sto su Ceska i Poljska bile mnogo gore od nas 1990 a sad su zemlje u koje ljudi emigriraju iz Srbije.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.08.2018. u 06:56 - pre 68 meseci
Dobro, dodao bi u tu pricu (po mom misljenju) najveceg americkog predsednika Niksona, koji je doneo poslove u Kinu a svojim durgarima republikanskim industrijalcima veliku zaradu. Bez toga nikakvo crno kinesko cudo ne bi bilo moguce. Cak i danas kinezi u najvecoj meri zavise od americke odnosno ruske tehnologije.
 
Odgovor na temu

Jamajca

Član broj: 338372
Poruke: 61



+55 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.08.2018. u 07:11 - pre 68 meseci
u slucaju Kine vazi Staljinova: kvantitet je kvalitet !

Sto se tice Jugoslavije i drekanja nekih kako je bila protekcionisticka pa to je kao lose, evo gledajte sad ce Trump uzeti i drugi mandat na pricu protekcionizma. Bato, kad g...ca ogledni da vidis kako se svi seste protekcionizma !


Od portira do direktora za nedelju dana
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.08.2018. u 07:34 - pre 68 meseci
Bradzorf012, slazem se sa tobom, hipoteticki. Ali ako tvoj komsija ima pekaru kojom snabdeva celo selo, a ti vidis da mu dobro ide, pa sesis da i ti otvoris pekaru, sa istom tehnologijom, asortimanom i troskovima, sta ce se desiti? Ni ti ni komsija necete raditi rentabilno. On ce morati da prepolovi proizvodnju, ti ces morati da radis sa pola kapaciteta, samim tim troskovi ce vam biti veci. Ili cete raditi sa gubicima, ili bez zarade ili cete obojica, kao duopol, podici cene.

Tragicno mi je kad nasi politicari otvaraju trzne centre i velike trgovine, ili ih najavljuju recima da ce to otvoriti nova radna mesta, smanjiti nezaposlenost. Pa svaka velika prodavnica sa nekoliko radnika zatvori seriju malih komsijskih radnji, ostavi bez posla bar dupli broj radnika. Uz to, male radnje donose robu i iz malih pogonaodrzavaju lokalne proizvodjace. Veliki lanci teze uniformnosti i velikim nabavkama. U Lidlu tesko da ces naci peciva iz lokalne male pekare, meso iz lokane mesare-klanice, kafu iz male przionice, sireve, kekseve,... Sve ce biti samo od velikih proizvodjaca koji mogu da napune sve Lidl radnje, garantuju kontinuiranu isporuku i cene. Nece oni da se bakcu sa 5000 dobavljaca, ponaosob za svaku radnju, vec sa 3 dobavljaca kafe, 3 dobavljaca peciva, 3 proizvodjaca mesa i mesnih proizvoda,... Ne treba im armija u nabavci i knjigovodstvu, magacini su pojednostavljeni, ponuda ujednacena,...

Sto se tice kvaliteta linglong guma, to ce da se samo regulise. Prvo, oni stalno unapredjuju kvalitet, pogotovo ce za evropsko trziste da se trude da proizvode bolje. Smanjene troskove transporta ce verovatno uloziti u kvalitetnije (skuplje) sirovine. Kinezi su inace poznati, kao i nekad Japanci, da su poceli sa masovnom nekvalitetnom proizvonjom, ali su je stalno popravljali, toliko da je Japan sada sinonim za kvalitet. Drugo, njihova ponuda zavisi i od potraznje, ako se budu trazile kvalitetnije gume, to ce i proizvoditi. Ako ne, onda ce ostati kod losijih. Treca, oni sa zaista tankim budzetom ce imati izbor kupovine losih guma ili da voze na izlizanim. Verujem da su lose gume ipak bolje od izlizanih. Trazeni kvalitet zavisi dosta od platezne moci kupca, a evropa ipak moze da plati malo bolje od kineza. Uz to, tu su i lokalni propisi, verujem da su EU propisi strozi od kineskih.

Sto se tice radnika u fabrici, njega treba da interesuje sta se proizvodi, vec da li firma kontinuirano radi, da li se plate isplacuju po dogovoru i kakvi su uslovi rada. Radnici u FCS ne bi trebalo da razmisljaju sta se proizvodi na trakama, karting vozila, 500L, Ferrari ili lopate, vec da im je posao kontinuiran, plate redovne i pristojne, a uslovi rada zadovoljavajuci. O proizvodnom asortimanu neka razmislja rukovodstvo. Ovako, cas rade, cas ne, stalno im menjaju pozicije, nikad ne znaju da li ce da dobiju otkaz, plate su im cesto na 60%...
 
Odgovor na temu

Jamajca

Član broj: 338372
Poruke: 61



+55 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.08.2018. u 07:49 - pre 68 meseci
na ovom sadasnjem nivou razvoja covek je tako konstruisan da mu socijalizam vise odgovara. I razloga jer vecina ljudi zeli sigurnost.

Ako se malo okrenemo oko sebe i pogledamo svoju rodbinu i prijatelje primeticemo da su to vecinom obicni ljudi koji gledaju da zive normalno po mogucstvu bez punos tresa i nekim prosecnim ne preterano luksuznim zivotom. Ali zasto je onda propao socijalizam i dosao kapitalizam i tolike ljude lisio sigurnosti, a samo malom broju privilegovanih pruzio enormno bogtsvo ?

Ja mislim da je to zato sto je poljuljana vera ljudi u socijalizam i posto su kapitalisticke zemlje bile bogatije poverovalo se da ce prelaskom na taj sisitem doci do veceg standarda i samim tim vise sigrnosti.

Npr sta briga jednog Amerikanca sto zivi u srovom kapitalizmu ako donese kuci 5000 dolara i sa tim zivi kao car mesec dana ?
Od portira do direktora za nedelju dana
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.08.2018. u 07:53 - pre 68 meseci
Navedi mi prave socijalisticke drzave danas?
Kuba, Severna Koreja?
Kina odavno nije prava socijalisticka zemlja, oni i odavno imaju milionere i milijardere, bogate i siromasne. Ono sto ih odvaja od pravog kapitalizma je sto imaju jednu partiju i vlast.
Juce sam negde procitao njihov stav da je demokratija prevaidjena. Zasto imati partije i izbore, kad se zna sta narod zeli i misli. Samo se gube vreme i energija na medjusobne svadje.
 
Odgovor na temu

Jamajca

Član broj: 338372
Poruke: 61



+55 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.08.2018. u 08:06 - pre 68 meseci
Primer socijalisticke drzave danas ?

Hm, da vidimo.

Dakle cela Skandinavija, zatim Nemacka, Francuska, moze i Japan. Treba jos ?
Od portira do direktora za nedelju dana
 
Odgovor na temu

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.08.2018. u 08:08 - pre 68 meseci
Ma jasno, za procvat Kine je u stvari odgovoran Ujka Sem - ko bi drugi?
Amerikancima je dosadilo da žive u vodećoj državi sveta pa za promenu hoće neko drugi da povuče napred.
Za uzvrat svako malo provozaju nosače aviona i razarače kroz Kinine vode a Kina se tobož buni što je sve irežirano od strane vladara iz senke.

Jesam dobro napisao ?

Zahebanciju na stranu, nego da se vratimo Kininim gumama:
Na 100000 kilometara vožnje u Srbiji pogine 34 komada, u Kini 104 a u Nemačkoj manje od 7.

Uz to treba se podsetiti da Dimković po nemačkim putevima vozi 250+ na sat.
Da li bi još uvek vozio sa kineskim gumama?
Srbijanski putevi trenutno ne omogućavaju takve brzine ali je ipak broj poginulih na 100k km 6 puta veći nego u Nemačkoj što pretpostavljam da ima veze (pored ostalog) i sa kvalitetom vozila (pa i guma).

Za volkswagen treba primetiti da to nije više Volkswagen nego su se i oni izblamirali 2015 (namernom) ugradnjom softvera koji je lažirao podatke o izduvnim gasovima. Partnerstvo sa Linglog-om je logična posledica takve (prevarantske) politike.


Citat:
SunnyBoy

Kinezi su inace poznati, kao i nekad Japanci, da su poceli sa masovnom nekvalitetnom proizvonjom

Nisu Japanci proizvodili nekvalitetnu robu nego jeftinu.
Na primer japanski tranzistorski radio prijemnici su postali svetski hit što nije moglo da nisu parirali ne samo kvantitetom nego i kvalitetom.

Sa druge strane kineska roba, iako je masovna, u principu se ne smatra kvalitetnom ni dan danas.
Kao reprezentativan primer uzmi kineske baterije

 
Odgovor na temu

Jamajca

Član broj: 338372
Poruke: 61



+55 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.08.2018. u 08:15 - pre 68 meseci
Odredjenim interesnim grupama u SAD odgovaralo je da prebace proizvodnju u Kinu gde je radna snaga 20x jeftinija da bi ostvarili super ekstra profit.

Naravno, tad je Americi islo jako dobro i masa se nije bunila. Tim pre sto su poceli da placaju majice po 10 dolara umesto 50. I tako, malo po malo pocela je deindustrijalizacija Amerike.

E sad, kad su doterali cara do duvara sad su se setili working Joe i shvataju da su pogresili.
Od portira do direktora za nedelju dana
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.08.2018. u 08:24 - pre 68 meseci
Dobro se zna da su prvi značajni investitori u Kini bili iz Singapura (70% kinezi).

A to za ujka Sema... oni su pogurali privredu Tajvana, koji je i danas mali azijski tigar i samo zahvaljujući jakoj ekonomiji Kina ih nije vojno pregazila za jedno popodne, na šta bi ameri kmečali 7 dana i na tome bi se sve završilo. Privrednici Tajvana stalno ućutkuju političare da ne talasaju previše, jer nije u interesu ekonomije. Inače, posle Singapura, najveća ulaganja u Kinu su imale tajvanske firme. Ameri su došli mnoooogo kasnije, kao i mnoge evropske firme, ali SAD su i pre 20 godina i danas jedan od najvećih kupaca kineske robe.

A što se tiče "patriotizma" po pitanju izbora kupovine robe, nisam pominjao da nemci zbog patriotizma kupuju Golfa, već zato što time pomažu svoju industriju. Zamislite da kupuju pretežno francuze i italijane, da li bi onda nemačka auto industrija bila tu gde jeste?
Uvek je glavni zamajac privrede domaće tržište, s tim da tim domaćim kupcima morate da pružite i adekvatan kvalitet i adekvatnu cenu. Pričam o svesti građana jedne države, koji su svesni toga šta znači smanjivanje spoljnotrgovinskog deficita, za razliku od građana nekih država u kojima nisu toga svesni i kupuju po principu "šta me boli uvo za komšijinu firmu, nek' propadne, propale su i mnogo veće firme, pa šta".
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.08.2018. u 08:33 - pre 68 meseci
Glavni americki cilj pored masne zarade bilo je odvajanje Kine od SSSR-a, sto su i postigli. Kinezi su zauzvrat dobili veci procenat zaposlenih, odnosno manji procenat umrlih od gladi, pristup americkom kapitalu i trzistu, pristup tehnologiji od koje nikada nisu uspeli da naprave nesto originalno svoje, vec su kopirali kopirali... Oni su danas jos uvek podizvodjaci radova za amercku privredu.
Sto se druga Mao tice, po mom skromnom misljenju, on je bio jedan od retkih ljudi koje mozemo smatrati komunistom.

Sto se protekcionizma Trump-a tice, Amerika je i postala vodeca ekonomska sila zahvaljujuci visokim carinama i protekcionizmu. Prvi zakoni po sticanju nezavisnosti bile su visoke carine na britansku robu. Nisam siguran da je to resenje danas, ali mozda meta i nije ekonomija, vec ekonomski kartel pod kapom demokrata, koji je jaci van amerike nego u samoj zemlji.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.08.2018. u 08:44 - pre 68 meseci
Citat:
Jamajca:
Primer socijalisticke drzave danas ?

Hm, da vidimo.

Dakle cela Skandinavija, zatim Nemacka, Francuska, moze i Japan. Treba jos ?


Treba, posto ovo nisu socijalisticke drzave, vec cisto kapitalisticke drzave sa jakom socijalnom zastitom. A tu je velika razlika.
 
Odgovor na temu

Jamajca

Član broj: 338372
Poruke: 61



+55 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.08.2018. u 08:50 - pre 68 meseci
Citat:
SunnyBoy: Treba, posto ovo nisu socijalisticke drzave, vec cisto kapitalisticke drzave sa jakom socijalnom zastitom. A tu je velika razlika.



haha "cisto kapitalisticke drzave sa jakom socijalnom zastitom" Pa to je kao da kazes ona je ugledna profesorka, jedino sto nocu radi kao prostitutka.

Mjanjic,

to su sad vec tehnicki detalji ko i kako je poceo da ulaze u Kinu, ali poenta je da je sve pocelo tek posle miga Amerike. Ni u teoriji Kina nije mogla uzeti Tajvan Amerikancima jer bi Amerikanci razvalili Kinu kao sto su i Japan. Evo sto ga ne uzme sad, kad je znatno smanjila zaostatak u odnosu na SAD u vojnom smislu. Cvrc.



Od portira do direktora za nedelju dana
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.08.2018. u 08:59 - pre 68 meseci
Citat:
alimamnekolikokuća:

Nisu Japanci proizvodili nekvalitetnu robu nego jeftinu.
Na primer japanski tranzistorski radio prijemnici su postali svetski hit što nije moglo da nisu parirali ne samo kvantitetom nego i kvalitetom.



U toku 50-ih i 60-ih u Americi je izraz "japanska roba" znacilo isto sto kod nas znaci izraz "kineska roba". Vec se i zaboravilo. Radili su jeftino i masovno, da zadovolje pre svega americko trziste. A onda su se pojavili proizvodi poput tog tranzistora, osvajali su jednu po jednu tehnologiju i poceli da stvaraju nove, postaju "lideri". To se sad desava i sa Kinezima, njihova roba pre 10 godina i sad se jako razlikuju.

Pre nekoliko godina sam vise puta razgovarao sa nekim Kinezima, vlasnicima malih radnji kod nas. Tvrdili su da je ono sto ioni donose kod nas veoma losa roba, ali nasi ljudi zbog cene samo to traze. Probali su da donesu i nesto kvalitetno, ali ne moze da se proda. Prvo, zato sto su nasi ljudi navikli da je sve njihovo jeftina bofl roba, a drugo zato sto mi nemamo para.

Niko ne moze da tvrdi da su njihovi superbrzi vozovi zastarela tehnologija, ili da su kupili te vozove. Nisu vise ni njihovi proizvodjaci mobilnih telefona trecerazredna kopija zapadnih. Ne vidim ni da im se one silne zgrade sa desetinama i stotinama spratova ruse. Vrlo brzo napreduju, kako kroz obrazovanje, tako i kroz praksu.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.08.2018. u 09:12 - pre 68 meseci
Kinezi su pametno uradili. Nemci ima drza taksi, Japanci grade, a Amerikanci industriju. 1994 je prosecna plata bila 50$, a 2016 850$, pa ti vidi...
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.08.2018. u 09:20 - pre 68 meseci
@mjanjic - najveci investitori u Kini su banke iz Hong Kong-a i Singapura, ali to nisu kineske banke :D :D :D
Te banke su centri imperialne moci zapada, to su veci simboli moci zapada, nego sto su to Merkel ili Trump :D


Ali to je sve nebitno, poenta je - pre 40-50 godina su krenuli od nule, i gomilom dobrih poteza su uspeli da u svetu u kom i mi zivimo dodju iz blata na ovaj nivo na kom su sad. Sklapali su razne ugovore, pravili politicku i ekonomsku klimu u kojoj su uz pomoc stranih investicija izgradili zemlju na koju mogu biti ponosni. Normalno - nista nije bilo dzabe i cena za taj razvoj je bila velika i sa debelom kamatom, ali konacan rezultat je taj koji gledamo danas i svaka im cast.

Huawei ima ne znam koliko razvojnih centara (btw neke sam posetio davnih dana), i sad su sila sto se tice masovne poroizvodnje visoke tehnologije, ali to svakako nije posledica hiljadugodisnje kulture, nego dobrih politicko ekonomskih poteza u poslednjih 40-50g.

A ako su mogli oni i mnogi drugi - poput pomenute Ceske ili Poljske, mozemo i mi, odnosno ne treba da trazimo izgovore, nego treba da pravimo poslovnu klimu tako da od ovih investicija koje sad dolaze kod nas i iz Kine, napravimo pricu od koje ce se roditi napredak.

BTW - taj telefon koji pravi Huawei ima procesor koji koristi set instrukcija napravljen i licenciran od uk firme, a sam procesor je napravljen od juzno korejske firme, operativni sistem je napravljen od americke korporacije, a displej i licencu za njega drzi nemacka firma. Mislim nije vezano za temu, ali je lepo znati, kad se prica o ovom ili onom proizvodjacu, kako stoje stvari sa inovacijama i razvojom tehnologije...
 
Odgovor na temu

Jamajca

Član broj: 338372
Poruke: 61



+55 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost30.08.2018. u 09:38 - pre 68 meseci
ako mogu Cesi mozemo i mi ! Haha, jesi siguran banana u to sto si reako ili si samo overoptimistic ?

Cesi su ozbiljan evropski narod, sa velikom radnom etikom i dugom industrijskom tradicijom. Dakle sve sto mi nismo. E ti sad kazes mozemo i mi kao Ceska.

Da li ces sledeci put reci da mozemo i kao Svajcarska ili Holandija ?
Od portira do direktora za nedelju dana
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Investicije - podeljena javnost

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 76379 | Odgovora: 566 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.