Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokret uništimo frilensere

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 209933 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8082



+1753 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere27.10.2020. u 16:54 - pre 42 meseci
Evo , Podstaknut , ovom divnom i produktivnom temom , javio se i Ministar i otklonio neke nedoumice .

Zakon postoji i nije se menjao od 2001 i 2003 godine kaze ministar .

Njemu je stalo da se sve ispostuje u Proslosti koliko moze , za buducnost moze da razgovara ?

Takodje je odusevljeno pohvalio Poresku upravu , sto je " na vreme " opomenula FL , i da to ne bi nijedna drzava uradila , vec bi ih iznenadila

https://nova.rs/vesti/biznis/m...nserima-porez-mora-da-se-plati
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
87.116.178.*



+559 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere27.10.2020. u 17:18 - pre 42 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Privatna ili drzavna penzija (pretpostavljam da je "privatna" penzija zapravo pravi investicioni fond, dok je "drzavna" bazirana na modelu solidarnosti) ne menja nista bitno ovde.


Pa mislim da menja ako ti se član porodice razboli, ili se ti razbolliš, od privatne možeš da odustaneš (pod prilično nepovljnim uslovima) povučeš novac i spaseš člana porodice ili svoj život kad ti zatreba komplikovaniji medicinski tretman, a to isto ne možeš da uradiš sa državnom. Darko ljudima predlaže da umru, ali da sačuvaju penziju?

Citat:

...Ako nije obezbedjeno iz sopstvenog dzepa, kreditirace te drugi..


Pa reci to onima što kopaju po kontejnerima, da ćeš ih kreditirati, i da ne moraju da kopaju više..

Citat:

Uh bre, 80%? Meni bi bio i te kakav problem :-)


Ne pričam o opsolutnim ni ciframa ni procentima, ako je potrošačka korpa (šta god to bilo, al ajd kao nešto dovoljno za pristojan život) 70.000 din, kad freelenceru od 500e pokušaš da oduzmeš 200e, on će da kaže a od čega ja da živim? (Znam Darko će da kaže da ljudi mogu da žive i sa manje na mleku i krompiru, verovatno mu je Dr. Mengele rođak, on je to nepobitno utvrdio), a da se taj isti freelancer zaposli u nekoj firmi gde mu kažu, zaradio si nešto šta god, oduzeli smo 80% i evo ostalo ti je 75.000 dinara, na osnovu ovog što smo ti oduzeli mogao bi u starosti, ako poživiš, da imaš penziju u iznosu 40.000 mesečno, taj isti freelancer bi rekao - super, ništa više mi ne treba, ni banja, sam ću prištedeti da odem negde.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
87.116.178.*



+559 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere27.10.2020. u 17:36 - pre 42 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Moja poruka je jasna - hebes dostojanstvo, to ne moze da se stavi u lonac, skuva i pojede.


Hebeš dostojanstvo, skini se go i skakući po šumi, nabasaćeš na bobice, pečurke i lasicu koji mogu u lonac. Ako imaš sreće možda se pokriješ, otkriješ točak, vatru, luk i strelu pa uvećaš šanse za lonac.. ali zašto bi se ljudi vraćali na nivo životinja, bez osnovnog ljudskog dostojanstva?

Citat:

Sve i da je penzija gola egzistencija bez trunke dostojanstva, opet nije nepotrebna, vec naprotiv, veoma je potrebna.


E pa eto, ja 2x dostojanstvo, ti 2x golo preživljavanje, i u šahu se partija prekida posle 2x potez, ne pričamo o istom izgleda.

Citat:

Ako mene pitas, penzija od 16.000 je sasvim normalna ako se ima u vidu da polovina drzave zvanicno radi za minimalac. Minimalac raste, samim tim ipenzija i...


Nesretnici koji rade za minimalac često imaju ukućane koji rade za još minimalca ili više, pa dele troškove, penzioneri često žive sami samcijati, to nisu isti uslovi.

Citat:

potpuno nebitno, udaljili smo se od teme, moj stav je da doprinosi treba da budu mnogo vislje na listi prioriteta za trosenje novca, odmah nakon najosnovnijih egzistencionalnih poruka, a ne kao Branimir (citaj: prosecan Srbin: "Mene to uopste ne interesuje da li se uplacuje ni koliko se uplacuje"


Pa da, kad ti neko imovinom garantuje da ćeš penziju i dobiti, a ne da nestane u vidu lastinog repa.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere28.10.2020. u 04:56 - pre 42 meseci
Heh ja svakog meseca dobijem slip o primanjima, a na kraju godine o uplati poreza :P
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere28.10.2020. u 05:49 - pre 42 meseci
Mene baš zabavlja kad ljudi ne primećuju očigledne stvari.
Neki "na ovim prostorima" ne shvataju ozbiljnost kapitalizma.

Kad kapitalista otvori parking i "lokalni moćnik" zakupi ceo parking
onda kapitalista "proširuje kapacitete" (kao što se radilo u bivšoj SFRJ).
U "proširenim kapaciteima" opet će moći svi da parkiraju.

Pored toga, parking servis ne da će biti samo jeftiniji
nego će (pored dividendi od sadašnjih parkinga u partijskim kandžama) gradjani imati besplatno parkiranje kod kapitaliste.
Takve parkinge već imate u podrumima i ispred ozbiljnih tržnih centara.

Svakako da je to razlog zašto partijsko "servisiranje" treba ukinuti.
A time i ukinuti porez.
Samo treba kapitalističko rezonovanje proširiti na sve oblasti.


 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
109.245.225.*



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere28.10.2020. u 06:24 - pre 42 meseci
Citat:
MajorFatal:
E pa eto, ja 2x dostojanstvo, ti 2x golo preživljavanje, i u šahu se partija prekida posle 2x potez, ne pričamo o istom izgleda.

Naravno da ne pricamo o istom. Tema je ako nisi pratio da frilenseri nisu sposobni da placaju toliko koliko je zakonom predvidjeno da se placa, da bi imali toliku penziju koliku ce imati, a ti dodjes sa idejom da penzija treba da bude veca od toga, sto implicira da treba da placaju veci doprinos. Ili si se dosetio genijalne ideje - da placaju manje (ili ako ikako moze nista), a da dobijaju mnogo. U svakom slucaju, genijalnost tvojih ideja prevazilazi nivo razumevanja nas ostalih, tako da nisam adekvatan sagovornik i povlacim se. Ili mozda da probas jos jednom da mi objasnis sa nekim konkretnim brojevima pa mozda ukapiram - koliko frilenseri treba da placaju doprinos za PIO, a koliko da dobijaju penzije, a da to ne bude neki perpetuummobile.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere28.10.2020. u 08:47 - pre 42 meseci
Koliko treba da plaćaju ako će imati penziju 0? Takođe, koliko treba da plate za zdravstveno osiguranje za prethodni period u kojem nisu koristili i ako plate da li će imati zdravstveno osiguranje u budućem periodu? Na primer, neko zaradi 500e ovog meseca i od toga plati državi ~ pola. Jel on sada osiguran i ako jeste za koji period? Ako je osiguran samo kada ima prilive, to znači da je osiguran samo dok radi. Šta da radi kada se razboli i ne može da radi? Da li je osiguran samo dok je zdrav?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere28.10.2020. u 08:59 - pre 42 meseci
Buzz:"Da li je osiguran samo dok je zdrav?"

Ja kolko znam moras da imas firmu da bi bio osiguran. Tj firma izdaje zdravstvenu knjizicu ili drzava nisam ni sam siguran, ali izdaje na zahtev firme...
E sad kako kada nisi zaposlen da dobijes zdravstveno? Zaista nisam upucen...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7173 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere28.10.2020. u 09:06 - pre 42 meseci
Citat:
BuzzLightyear
Takođe, koliko treba da plate za zdravstveno osiguranje za prethodni period u kojem nisu koristili i ako plate da li će imati zdravstveno osiguranje u budućem periodu


Ovo je dobro.

Ako sam dobro razumeo, odlucim da izbegavam obavezu placanja necega.

Onda me jednog dana uhvate na delu i moje pitanje ce biti sta? "Koliko treba da platim ako nisam koristio".

Odgovor: osim ako se ne pogodim za popust, onoliko koliko sam duzan + kamata + ako sam bas za*ao i neka kazna.

Kakve veze ima da li sam ili nisam koristio uslugu? Cela ideja zdravstvenog osiguranja je da placas koristio ili ne tako da svima zdravstveno pokriva rizik od potencijalne bolesti/medicinske procedure koja bi mogla da ih bankrotira ili posle koje moraju da se oporavljaju dugo.

Citat:

Šta da radi kada se razboli i ne može da radi? Da li je osiguran samo dok je zdrav?


Ne, to bi bilo apsolutno besmisleno (koja je poenta zdravstvenog osiguranja koje vazi samo kad si zdrav? To zvuci kao nesto iz Alan Forda).

Osiguran ostaje ako je ispostovao proceduru (https://www.mojafirma.rs/baza-...adu-zarade-za-vreme-bolovanja/)

Naravno, da bi ostvario prava mora da uplacuje doprinose 3 meseca pre toga neprekidno ili 6 meseci sa prekidima u proteklih 18 meseci. Sto ima smisla inace bi svako postajao osiguranik bas istog dana kad idu kod doktora ;-)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere28.10.2020. u 09:54 - pre 42 meseci
Citat:
Podatak o privremenom prekidu obavljanja delatnosti obavezno se registruje kod Agenciji za privredne registre. Stoga je dokaz o prekidu obavljanja delatnosti registracija podatka o privremenom prekidu obavljanja delatnosti kod APR-a.


Jesu li frilenseri registrovani kod APR-a? Čini mi se da se ovo što si linkovao odnosi samo na registrovane preduzetnike. Ako se registruju onda više nisu frilenseri, već preduzetnici koji moraju da imaju stabilne prihode da bi opstali (videti naslov teme).
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere28.10.2020. u 11:03 - pre 42 meseci
Po ovome: http://www.zso.gov.rs/zdravstveno-osiguranje-nezaposleni.htm
freelance-ri nemaju pravo na zdravstveno osiguranje...
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere28.10.2020. u 11:17 - pre 42 meseci
Meni je sumnjivo i pravo za ostvarivanje penzije nezaposlenih. Zato sto zakon ne predvidja nezaposlene, penziju socijalno i zdrvastveno.
Da bi to naplacivali prvo zakonski to moraju da urede, a retrogradno naplacivanje i ovo deluje mi nezakonito.
Mozda mogu da naplate porez na priliv novca ili slicno, ali da naplate porez na dohodak zaposlenog ne vidim zakonsku osnovu.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere28.10.2020. u 11:28 - pre 42 meseci
Mislim da penzija nije problem, pod uslovom da se nakupi dovoljno da FL stekne uslov za penziju. Zdravstveno osiguranje za FL jeste problem jer mi se čini da je besmisleno bez stabilnih izvora prihoda.

Više puta je ponovljeno, ako računamo da neko ima stabilne izvore prihoda, onda on verovatno i nije FL, već preduzetnik.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere28.10.2020. u 12:36 - pre 42 meseci
Nisam frilenser pa me tema nešto i ne tangira, ali mi pade napamet šta bi bilo ako neki od tih frilensera koje će da zgaze porezima reši da se zaposli u inostranstvu za stalno, ali da ne menja prebivalište u Srbiji?

Recimo neki lenser iz Srbije frilensira za Dimkovića (tj. njegovu firmu), onda ga nategnu da mora da se legalizuje, požali se Dimkoviću, i ovaj reši da ga zaposli redovno, socijalno zdrastveno blabla, a da nastavi da radi daljinski?

Šta se dešava u tom slučaju, kome Dimković uplaćuje porez za svog radnika, gde se ostvaruje pravo na zdrastvenu brigu, gde će kasnije da dobija penziju (ako doživi godine za penziju), i tako dalje...
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8082



+1753 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere28.10.2020. u 13:23 - pre 42 meseci
Pisao sam o tome ali niko ne cita

Nezaposleni moze da ima Zdravstveno osiguranje po dva osnova ! Ili da je Socijalni slucaj ili da placa mesecnu nadoknadu ! Ne znam kolika je trenutno ta mesecna nadoknada , ranije je bila tipa 20 Eur mesecno u dinarima !

Socijalni slucajevi dobijaju Besplatno !

Nezaposleni takodje po zakonu od 2003 . godine moze da uplacuje i Penzijsko i invalidsko osiguranje , u PIO fond !!

Ne mora da bude zaposlen , vec da uplacuje koliko moze , vecina bira Minimalac !

Da bi neko mogao da ima Zdravstveno osiguranje , osim Socijalnih slucajeva , osnovni uslov je STALNOST . Znaci mora da uplacuje svaki mesec !

Ako FL placa povremeno , onda ne moze da ostvari Zdravstveno osiguranje , jer to mora da se placa stalno !

Kod PIO fonda je drugacije . Odredjuje se koliko svaki mesec ima po zakonu radnih casova , da bi se ostvarilo tzv. puno radno vreme ! Ko ima fond radnih casova za tzv. puno radno vreme , jedan mesec uplacen u PIO fond , mu se racuna kao 1 mesec staza .

Ako je radio 15 dana kao FL i toliko uplatio , taj mesec mu se racuna kao 15 dana staza itd .

Za minimalnu penziju je za sada potrebno 65 godina zivota i 15 godina staza .
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere28.10.2020. u 13:53 - pre 42 meseci
Citat:
pisac:
Šta se dešava u tom slučaju, kome Dimković uplaćuje porez za svog radnika...


Neki će me možda optužiti da širim teorije zavere, ali ja ne verujem da Ivan Dimković stvarno postoji. Tj. postoji, ali to nije ovaj Dimković sa foruma...
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere28.10.2020. u 14:04 - pre 42 meseci
ademare:"Nezaposleni takodje po zakonu od 2003 . godine moze da uplacuje i Penzijsko i invalidsko osiguranje , u PIO fond !!"

Ne moze. Imam 3 meseca rupe u stazu i nisam mogao to da popunim, a to je bilo 2018. godine.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere28.10.2020. u 14:13 - pre 42 meseci
Može, Branimire.
To tvoje je drugačiji slučaj, verovatno si hteo da uplatiš "retrogradno" (kaže se "retroaktivno"), a to ne može, kao što ne može ni unapred, da sad uplatiš sve ono koliko ti fali do penzije, i da od ponedeljka budeš penzioner. Nego mora mesec za mesec.

Nego, vidim da ste se opet pogubili. Kakve veze socijalno, penziono i zdravstveno imaju sa porezom? Mislim, ako je još uvek reč o porezu.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere28.10.2020. u 14:15 - pre 42 meseci
Sloba:"Mislim, ako je još uvek reč o porezu. "

Porez je tu pd, samo 10% ostalih ~40% su doprinosi...
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere28.10.2020. u 14:19 - pre 42 meseci
I zaboravih, kako onda misle da naplate doprinose unazad 5 godina i uopste da ih naplate, kada to nije obavezno? Dakle frilenseri su duzni da plate 10% poreza i to je to...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 209933 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.