Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li bi komunizam preporodio Srbiju?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 42615 | Odgovora: 330 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?08.06.2021. u 18:42 - pre 33 meseci
Vratite se na temu, bre, nemojte da offtopičite, banovaće vas kao AliImam-a!
Nisu pravila bez veze donesena, i važe za svakoga ko ih krši, pa mogu i vas da potkače!

Da se posle ne iznenadite kad se jednog jutra probudite, a ono neko vas (virtuelno) odstrelio.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
*.telemaxx.net.



+7166 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?08.06.2021. u 20:54 - pre 33 meseci
Citat:
Turmen:
Citat:
Ivan Dimkovic

Taj fatalni problem je taj sto je kao resenje uvek nametnuta neka super-struktura (ljudi, naravno) koja odlucuje sta kome treba da pripada. Sto je implementacija ozbiljnija, ide se ka vecim ovlascenjima te superstrukture - petogodisnji planovi (totalna kontrola ekonomije), cistke, totalna kontrola informacija i sl


Sa ovim se slažem.. Mora da postoji neki standard, a ne da neko po svom nahođenju određuje ko koliko treba da zarađuje. Lepo je da svi imaju isto (pritom nisam ja pobornik da svi imaju isto - već da svi imaju istu priliku da se školuju, obrazuju, napreduju, pokažu), da svi imaju plate i zarade shodno svojim sposobnostima i shodno svom doprinosu zajednici. Ne kažem da kasirka ili kafe kuvarica treba da zarađuje isto kao kontrolor leta, ali mi je takođe skandalozno da neki balavac iz opštinske uprave Grocka koji ispija kafe zarađuje kao kariohirurg. Znam ja da je sve to nemoguće, ali jbga, spucao sam skoro 35god u du*e a i dalje sam naivni utopista :)

Citat:
plague:

Sve to iznad treba da se plati.
Ako neko hoce, a ne moze da prisuti, postoje dve opcije:
- neko drugi ce zaraditi to za njega
- otimacina

U principu ove obe stvari iznad su komunizam in a nutshell. :D


Ove dve stvari su politika in a nutshell :)

Citat:
SlobaBgd: Problem je što se za pristojan život (pristojnu platu, pristojno opremljen stan...) smatra relativno skup život, visoka plata itd.


Konzumerizam i potrošačko društvo nas tome uče. Pogledaj bilo koji tim posle 1980e godine. Frajeri se vozikaju besnim kolima, izležavaju po Bahamima, "dobre ribe" ganjaju te frajere i životni san im je da imaju 200 pari cipela u ormanu. Ako nemaš kuću sa 4 kupatila, 6 soba, tri auta (SUV, limuzinu i sportski auto) ti si neuspešan, nesposoban, ljudi koji žive sa roditeljima se smatraju ludim.. Hteo ne hteo, čovek mora da se povinuje tim standardima.


Mora da postoji standard kazes, ali ko ce da ti napise standard i ko ti garantuje da je tasj standard OK?

Sta ako osoba X smatra da taj standard nije OK i hoce da zaradujuje vise? I, uopste, sta to taj standard cini "standardom" uopste?

Onog momenta kad si odlucio da pravis ljude "jednakim" si odlucio i da im suzbijas slobode da >NE< budu jednaki.

Neko misli da je to OK, neko misli da je to lose... svejedno, poenta je da sve implementacije komunizama do sada delegiraju ovaj zadatak na neki politbiro, predsednika CK-SK (u zavisnosti ko drzi moc) ili dozivotnog vodju. To onda ide na nize strukture, opet sa ljudima, i cela stvar postaje zivotinjska farma.

Znaci i bez ikakvog ulazenja u to da li je prioritizacija jednakosti nad slobodama dobra stvar vec imas nepremostiv problem - ako posao "jednacenja" das coveku, mozes biti 100% siguran da stvari nece bas biti jednake :)

Citat:

Ne kažem da kasirka ili kafe kuvarica treba da zarađuje isto kao kontrolor leta, ali mi je takođe skandalozno da neki balavac iz opštinske uprave Grocka koji ispija kafe zarađuje kao kariohirurg. Znam ja da je sve to nemoguće, ali jbga, spucao sam skoro 35god u du*e a i dalje sam naivni utopista


Pa ne delujes kao utopista. Da bi kardiohirurg imao vecu platu moras pustiti da mu ista skoci, sto znaci da si vec poceo put u nejednakost :))))

Sa tacke gledista cistog komuniste, kardiohirurg zbog toga ne zasluzuje nista vise, vec mu treba biti dodeljeno "po potrebama".

To zaista resava "problem" (ili problem, onome kome jeste) sto neki mali sto ume da pika basket zaradjuje kao 100 kardiohirurga - ali, to isto znaci da ce da, kako kazes, "balavac iz opštinske uprave Grocka" da ima isto kao i hirurg.

Ne moze i jare i pare ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jovajovic100

Član broj: 325194
Poruke: 141



+2244 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?08.06.2021. u 22:03 - pre 33 meseci
Citat:
B3R1:
Citat:
jovajovic100: Njakalo obicno sa velikim usima , Glavnjaca je ostecena za vreme rata , ali ju je tvoj Tito ...

Hvala na edukativnim informacijama i uvek su ti lepi i zanimljivi postovi, ali mislim da ti malo kulture dijaloga ne bi skodilo ...
Takodje, nisi sasvim u pravu sto se tice Nedica. Da je pao sa prozora Glavnjace verovatno bi ostao ziv, jer je ta zgrada bila prizemna.

Prastaj mi na mojoj nekulturi , trudicu se da se popravim , ali me bodes ponekad direktno u moje Srbsko srce .

"Tu sam bio i ja u sobi # 7. U sobi # 5 je bio general Milan Nedić verevotano sa Lazicom Markovićem. To je bilo pred božić 1946 godine. Imao sam 16 godina, rođen sam 1929 u Dubrovniku.. "Ražanj" je uveo Slovenac Edo Brajnik. Crnogorci koji su bili okrutni batinaši nisu imali pamet za takvo perfidno mučenje. "
Mihailo Šaškijević
Kome snaga argumenta leži u brisanju, tragovi mu nečoveštvom smrde.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1327
87.116.163.*



+557 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?08.06.2021. u 22:04 - pre 33 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Mora da postoji standard kazes, ali ko ce da ti napise standard i ko ti garantuje da je tasj standard OK?


Pa evo, ja ću da mu napišem standard za 5 minuta, i još 10 minuta da garantujem da je ok :)

Citat:
Sta ako osoba X smatra da taj standard nije OK i hoce da zaradujuje vise? I, uopste, sta to taj standard cini "standardom" uopste?
Onog momenta kad si odlucio da pravis ljude "jednakim" si odlucio i da im suzbijas slobode da >NE< budu jednaki.


Zato se kao standard nametnula demokratija, lepo daš na glasanje (pošteno glasanje, ne kao ovo naše) i ako 40% glasa za jednake plate, (ma i manje bi glasalo al ajd) svima im daš jednake, i zaposliš u birokratiji, i to nazoveš državni sektor, a ovima drugima 60% ne daš ništa, nek "sami zarade", i to nazoveš privatni sektor, inicijativa.

Moj model standarda odgovara realnosti, zato je tako uspešan :) Jedino ne bih kafe kuvarici u državnom sektoru dao 30.000, a poslaniku 120.000 + beneficije, nego lepo svima isto po 60.000 jer su za to glasali po zadatku dižući dva prsta, šta vredi glas od poslanika ako ne glasa po savesti nego po zadatku? 60.000 max. ili u prevodu takvima državni prosek, pa kad se prosek poboljša, ako su u stanju tome da doprinesu, onda i njima plata, i to bi se zvalo plata, a ne zarada.

A u privatnom sektoru bih samo uveo neki zaštitni minimum, da se ne pretvaraju ljudi u robove, i da ih ne izbacuju iz domova izvršitelji, ima minimum socijalni, ali šta vredi kad oni što gledaju u rio tinto i koliko milijardi dolara mogu da strpaju u džep, ne mogu da vide da su im sugrađani osuđeni na 8.900 prihoda ispod svakog ljudskog dostojanstva.

I još bih dozvolio lakše šaltanje iz jednog sektora u drugi, pa šta ako je glasao za jednake ili nejednake, može valjda da se predomisli par puta .. super mi je standard .. :)

Citat:
Neko misli da je to OK, neko misli da je to lose... svejedno, poenta je da sve implementacije komunizama do sada delegiraju ovaj zadatak na neki politbiro, predsednika CK-SK (u zavisnosti ko drzi moc) ili dozivotnog vodju. To onda ide na nize strukture, opet sa ljudima, i cela stvar postaje zivotinjska farma.


Nisam ozbiljno shvatio to pitanje o komunizmu, mislim da oni što lamentiraju nad prošlim vremenima, žale za velikom i uređenom državom, više nego za platom i standardom, ali da svejedno ne bi glasali za povratak na staro, gledam po sebi, mislim da sam bolje živeo osamdesetih, ali opet ne bih glasao da se vratimo tamo, tamo naime nije bilo ni glasanja :)

Citat:
Znaci i bez ikakvog ulazenja u to da li je prioritizacija jednakosti nad slobodama dobra stvar vec imas nepremostiv problem - ako posao "jednacenja" das coveku, mozes biti 100% siguran da stvari nece bas biti jednake :)


Daj onda posao jednačenja detetu, i ono bi čas posla razmrsilo tu čudnu logičku zavrzlamu, naravno da ljudi nisu jednaki, za to se pobrinuo dobri gospod bog, neki su visoki neki niski, neki sposobni neki nesposobni, ali ma kako, ili koliko bili različiti, ljudi bi trebalo da imaju jednake mogućnosti da se ostvare, zarađuju, razviju talenat, budu srećni itd ... znači čim imaš situaciju da jedno dete ide u siromašnu opštinsku školu, a drugo u ekskluzivnu privatnu, to već ne da nije u redu, nego nije humano, ljudski, ... ne dovodeći u pitanje "slobodu" baje "biznismena" koji se "dosetio" da otvori ekskluzivnu školu i naplaćuje. Nema problema, ali sposobnom detetu automatski prelaz u ekskluzivnu školu sa plaćenim svim troškovima (ako obezbeđuje bolja učila, nastavni kadar, znanje .. ), i obrnuto, nesposobnom nema diploma na ekskluzivnoj školi ma koliko roditelji platili, provera nekog minimuma znanja pa tek onda .. Ovako da mi miće megatrendi i sladže velkov sa rts-a predaju jedenje sunca nema smisla ni malo, sem kao zabavni program naravno.

Citat:
Ivan Dimkovic: Pa ne delujes kao utopista. Da bi kardiohirurg imao vecu platu moras pustiti da mu ista skoci, sto znaci da si vec poceo put u nejednakost :))))

Sa tacke gledista cistog komuniste, kardiohirurg zbog toga ne zasluzuje nista vise, vec mu treba biti dodeljeno "po potrebama".

To zaista resava "problem" (ili problem, onome kome jeste) sto neki mali sto ume da pika basket zaradjuje kao 100 kardiohirurga - ali, to isto znaci da ce da, kako kazes, "balavac iz opštinske uprave Grocka" da ima isto kao i hirurg.

Ne moze i jare i pare ;-)


Ma de ne može, naša je demokratija 100 puta bolja od američke, sovjetske i kineske zajedno :)
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

jovajovic100

Član broj: 325194
Poruke: 141



+2244 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?08.06.2021. u 22:09 - pre 33 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Da se posle ne iznenadite kad se jednog jutra probudite, a ono neko vas (virtuelno) odstrelio.


Pucajte , ja i sada držim čas !

Kome snaga argumenta leži u brisanju, tragovi mu nečoveštvom smrde.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6637



+1153 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?09.06.2021. u 02:05 - pre 33 meseci


https://www.youtube.com/watch?v=dEf71pVUdzY
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
*.oriontelekom.rs.



+690 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?09.06.2021. u 07:25 - pre 33 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Citat:
dule_ns:
Citat:
SlobaBgd
...
Kako bilo da bilo, aršini su pogrešni, kategorizacija ljudi je takođe pogrešna, čak dotle da se čovek izjednačava sa svojim zanimanjem. Pri upoznavanju, prvo pitanje koje ćete postaviti novom poznaniku je "čime se bavite", kao da ga to definiše na socijalnoj, humanoj i obrazovnoj skali. Ako je neko lekar, onda ćemo sve njegove postupke i stavove gledati kroz prizmu očekivanja od lekara, ako je štampar, zna se šta može da se očekuje i intelektualno i obrazovno od štampara, ako je trgovac, odmah ga poistovećujemo sa stereotipom o trgovcima, i tako dalje. Čovek se meri po tome kako doprinosi zajedničkom bogatstvu (i proizvodeći i kupujući), i to je postala i uloga čoveka u današnjem zapadnom društvu (zapadnom po definiciji koju je dao @pisac, a koju je retko ko primetio i zapamtio) - da radi i troši.

OK, ali da li je ikad bilo drugacije? Da li je pre recimo 300-400 godina neko predstavljan svojom profesijom (ili titulom ako je ima, sto opet dodje kao neka vrsta profesije)? Ili pre recimo 50 godina?
Da li u danasnjem svetu imamo neko drustvo koje nije "zapadno"? Recimo S. Koreja ili Kuba. Da li je i tamo ista stvar kod upoznavanja?

Ne razumeš. Nije bitno kako se neko predstavlja, već kako ga ljudi gledaju i kako ga svrstavaju i određuju.
Kako se ti predstavljaš? Pretpostavimo da si programer, da li sebe vidiš kao programera, da li to što si programer određje tebe kao osobu, tvoje stavove, moralna pravila, stav prema društvu, porodici i poslu? Da li svi programeri dele iste stavove i moralna načela, da li su svi programeri jednako intelektualno razvijeni i slično obrazovani, da li su svim programerima interesovanja ista (posao, rekreativno bavljenje sportom u balonu ili na terenčetu iza zgrade, brak posle tridesete, vole li svi farmerke i duks/majicu...), Pretpostavljam da je odgovor na ova pitanja - ne. Po čemu onda ima smisla insistirati na zanimanju ili obrazovnoj tituli? Ti si taj koji si, i to te definiše u svakom pogledu. To te definiše i u poslu, i u porodici, i u društvu, svuda i u svakom slučaju. Više ti kao osoba utičeš na svoj obrazovni, profesionalni ili porodični aspekt nego što tvoja profesija utiče na tvoju ličnost, porodične stavove ili obrazovanje.

Reč - dve o društvima koja danas jesu/nisu zapadna. Ne, nema ni jednog društvenog uređenja koje nije "zapadno", jer zapadno znači kapitalističko. I tu je zamka u koju mnogi upadaju. Misle da žive u demokratiji, a zapravo njima vlada kapitalizam, u suštini jednak i u Americi, i u Švecke i u Južnoafričkoj republici. I to je ono najopasnije što nas je snašlo. Nije kapitalizam uspešan zato što je najbolji već zato što se najbolje nametnuo i najefikasnije počistio konkurenciju. Što mekom moći što tvrdom silom.

Definitivno se ne razumemo. Moje pitanje je bilo da li je ikad postojalo drustvo gde pojedinac nije posmatran kroz tu prizmu profesije i pozicije kojom se bavi. Znaci ne sta taj pojedinac jeste (sta god to bilo), nego kako ga posmatraju drugi pojedinci koji dolaze u prvi kontakt sa tom osobom. I da li je ikad postojalo drustvo gde drustvena pozicija osobe nije zavisila od zanimanja iste.
Ako jeste, ajde da uporedimo sa danasnjom situacijom. Ako nije, onda to nije prica kapitalizam/komunizam/stogodizam nego je u pitanju cista ljudska psihologija.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?09.06.2021. u 09:13 - pre 33 meseci
Pa ne znam, nisam se bavio sociologijom kroz istoriju da bih imao gotov odgovor na to pitanje. Iz dostupnih primera (novine i publicistika prvenstveno) izgleda da je vezivanje zanimanja uz ličnost uobičajena praksa, ali su primeri koji to potvrđuju nastali u kapitalističkom okruženju i za kapitalističkog vakta.

No u svakom slučaju, bilo da je to praksa iz starih vremena ili da je novijeg datuma, poprilično je dehumanizujuća. I klasno i socijalno isključiva.
 
Odgovor na temu

Turmen
Software Quality Assurance Engineer
Wireless Media
Beograd

Član broj: 317274
Poruke: 325
95.180.116.*



+165 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?09.06.2021. u 09:45 - pre 33 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Mora da postoji standard kazes, ali ko ce da ti napise standard i ko ti garantuje da je tasj standard OK?

Sta ako osoba X smatra da taj standard nije OK i hoce da zaradujuje vise? I, uopste, sta to taj standard cini "standardom" uopste? 


Pa ko sad piše standarde? Postoji neki "ministar" neki "direktor" neka viša instanca koja određuje koliko svi mi koštamo i vredimo. Slažem se da poveriti takav posao čoveku, vodi u dublje probleme jer kako god neko bude razmišljao i određivao neka pravila i zakone, odrediće ih tako da ti zakoni na jednu grupu ljudi utiču, a na drugu ne utiču. Ali šta da radimo, još nismo razvili robote ili kompjuterske programe koji bi radili tako nešto.

Citat:
Ivan Dimkovic:Sta ako osoba X smatra da taj standard nije OK i hoce da zaradujuje vise? I, uopste, sta to taj standard cini "standardom" uopste?


Kako da ti kažem ovo, a da me ne razumeš pogrešno?? Pa nek se žali upravi vodovoda, nek uradi ono što većina nas uradi kad smatra da zarađuje više. Neko promeni firmu, neko promeni grad, neko promeni državu, neko radi dodatni posao, neko upiše kurs da se doškoluje da bi zarađivao više, neko viče "nepraaaavda", otkud znam :)

Ako zalazimo u taj deo "da svako ima koliko mu treba", mi tu u startu nailazimo na klizav teren, jer su potrebe čoveka individualna stvar. Nekom treba žena i 2-3 švalerke pored, nekom treba Bentley od 6000ccm i 1000KS, nekom kuća sa dva bazena, 6 spavaćih soba i 8 kupatila. Ako ti ljude koji to kupuju pitaš, svi do jednog će reći da im "to treba" :)

A ako ono što nekom treba, zamenimo sa "ono što je nekom dovoljno" dolazimo do toga da svako treba da ima priliku - da se školuje, da bira zanimanje, da radi posao za koji se školuje, da ima krov nad glavom, da može sebi da priušti fiat punto ili yugo i stan od 40 - 50kvm, da ima pristup lečenju ukoliko mu ne daj bože zatreba. E sad, ako nekom "treba" nešto više od toga - nikakav problem, radi dodatni posao, doškoluj se, usavršavaj se, promeni firmu, državu, mesto boravka, otvori privatnu firmu snađi se brate mili.

Mislim da je u ovom trenutku USA (navodim nju kao epicentar demokratije) vodeća u svetu po broju beskućnika po glavi stanovnika, po broju ljudi koji nemaju pristup zdravstvu i lečenju, generalno po siromaštvu. Verujem da postoji neka Indija, Pakistan, Etiopija, Eritreja gde je to izraženije, ali toga ima i u USA. Je l to demokratija kojoj težimo? Je l to kosmička pravda? Neko da spava u kanalizaciji, a neko u 1000kvadrata? Ne kažem da taj iz kanalizacije treba da ima isto kao taj iz 1000kvm, slažem se da treba "svakom po zasluzi", ali ne može niko živ da me ubedi da je ovaj iz 1000kvadrata "srazmerno tolko zaslužio" više od ovoga iz kanalizacije.

Citat:
MajorFatal:znači čim imaš situaciju da jedno dete ide u siromašnu opštinsku školu, a drugo u ekskluzivnu privatnu, to već ne da nije u redu, nego nije humano, ljudski, ... ne dovodeći u pitanje "slobodu" baje "biznismena" koji se "dosetio" da otvori ekskluzivnu školu i naplaćuje. Nema problema, ali sposobnom detetu automatski prelaz u ekskluzivnu školu sa plaćenim svim troškovima (ako obezbeđuje bolja učila, nastavni kadar, znanje .. ), i obrnuto, nesposobnom nema diploma na ekskluzivnoj školi ma koliko roditelji platili, provera nekog minimuma znanja pa tek onda .. Ovako da mi miće megatrendi i sladže velkov sa rts-a predaju jedenje sunca nema smisla ni malo, sem kao zabavni program naravno.


Potpisujem od reči do reči.
Citat:
MajorFatal: A u privatnom sektoru bih samo uveo neki zaštitni minimum, da se ne pretvaraju ljudi u robove, i da ih ne izbacuju iz domova izvršitelji, ima minimum socijalni, ali šta vredi kad oni što gledaju u rio tinto i koliko milijardi dolara mogu da strpaju u džep, ne mogu da vide da su im sugrađani osuđeni na 8.900 prihoda ispod svakog ljudskog dostojanstva.


I ovo takođe.. Svaka uređena država bi i za privatnike morala da ima zakon o visini zarada, koji na dnevnom nivou mora da se menja i prati ekonomsku situaciju.. Znam postoji to u Srbiji, ali (neka me neko ispravi brojkama ako grešim), ovde je minimalac duplo manji od potrošačke korpe. I cifra za taj minimalac je ista kada je cena kvadrata u BGu bila 800e - a sada je 2000e.. dobro možda se povećao za 2000 - 3000din.
 
Odgovor na temu

Turmen
Software Quality Assurance Engineer
Wireless Media
Beograd

Član broj: 317274
Poruke: 325
95.180.116.*



+165 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?09.06.2021. u 10:05 - pre 33 meseci
Citat:
SlobaBgd:
No u svakom slučaju, bilo da je to praksa iz starih vremena ili da je novijeg datuma, poprilično je dehumanizujuća. I klasno i socijalno isključiva.


Kod nas je ovo od kako je sveta i veka. Jedino se "popularna zanimanja" menjaju.. Nekad su "na ceni" bili vojnici, oficiri, nekad lekari.. danas je to IT (pre par nedelja je baka iz komšiluka pričala sa mojom kevom, pucajući od ponosa jer joj se "unuka zabavlja sa ne znam šta radi, ali pravi neke programe za kompjuktor"). Ljudi i dalje imaju potrebu da im uz ime stoji "doktor, magistar" kao da su, u najmanju ruku izmislili vakcinu protiv Kovida.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?09.06.2021. u 10:49 - pre 33 meseci
Da, tako stoje stvari. Ali to su slučajevi (mada su u većini) kada se neko predstavlja i navodi titulu uz ime, kao da ga određuje titula a ne njegova ličnost. To su oni "znaš li ti ko sam ja?!" tipovi.

Ja sam imao slučaj, sad skoro, da sam radio jednom čoveku recovery podataka sa dva hard diska. Spojio nas je moj bivši kolega iz štamparije, i ni u jednom trenutku niko nije pominjao zanimanje, obrazovanje ili funkciju tog čoveka. Tek sam se zainteresovao za njega kada sam naišao na neke naučne radove koje je pisao, na jednom od diskova. Izguglam malo - ispostavi se da je čovek najvišerangirani stručnjak u instituciji koja okuplja odabrane intelektualce naučne i umetničke provinijencije (da ne doxujem previše). Nikad u daljoj saradnji i komunikaciji niti je on pomenuo taj podatak niti sam ga ja pitao za isti. Ali nije on jedini takav, mnogo je primera da se upoznam sa ljudima i da tek tokom petog razgovora ukačim neku frazu, izjavu ili podatak koji govori o struci ili funkciji te osobe. To su ljudi koji ne moraju da nastupaju sa pozicije "znaš li ti ko sam ja", imaju dovoljno ličnog integriteta da ne moraju da se kriju iza fukcije/profesije.

Ali opet, nisu ni oni krivi, bilo da uz ime navode i profesiju ili ne. Krivi smo mi koji vezujemo profesiju i ličnost. Nije isto kada mi u imeniku piše Mile limar - 064/221... i kada sedimo uz pivo i Mile iznese političko mišljenje a ja ga presečem sa "Mile, ti si limar, bavi se svojim poslom, pusti stručne da se bave politikom". To je klasni socijalni problem.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?09.06.2021. u 10:54 - pre 33 meseci
Citat:
SlobaBgd: Tek sam se zainteresovao za njega kada sam naišao na neke naučne radove koje je pisao, na jednom od diskova.


Jesi li imao dozvolu da preturaš po fajlovima i da istražuješ o klijentu?
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6637



+1153 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?09.06.2021. u 10:54 - pre 33 meseci
kad kažeš kompjuktor...

Dosao nemac u rafineriju, zabode laptop u ritalov orman,
orman pun elektronike, nema šibicu gde da zavučeš,

-i ceo dan programira!

Pitam ga oko 18h, -- Da li ste Vi ručali danas?

Kaže: ja zaboravio da jedem.

Prekidaj posao, idemo u restoran da jedete nesto.
Kaže: evo samo da zavrsim nesto pa idemo.

to nesto je trajalo do 21h !

Gledam u monitor laptopa, nista ne razumem,
blaga veze nemam sta nemac radi.

ali, jbg, opravi ga, i to perfektno!
Ima ljudi koji su u stanju da programiraju od 7h-21h
i tako 10 dana za redom, svaki dan.

za neverovati, ili je tako...




Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?09.06.2021. u 11:03 - pre 33 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Jesi li imao dozvolu da preturaš po fajlovima i da istražuješ o klijentu?

Ne. A nisam imao ni zabranu.
Proces recovery fajlova podrazumeva proveru integriteta fajlova, odnosno da li je fajl ispravan i da li je uspešno, u celosti, vraćen. Slobodna procena servisera je koje fajlove će kontrolisati, a zdrav razum i iskustvo kažu da su naučni radovi, seminarski i diplomski radovi, slike i video zapisi i slično najvažniji za spasavanje, pa ih treba posebno tretirati.

Ako aludiraš na nešto neetički ili nezakonito, da te podsetim da nigde nisam rekao da sam podatke koje sam video podelio sa trećim licima, kopirao na svoj računar/medij/cloud storage, niti sam igde pričao/pisao o sadržaju dokumenata, slika ili video zapisa.

Mada, sada kada razmislim o svemu, sledeći put ću od tebe tražiti dozvolu za pristup fajlovima na neispravnom disku. Nadam se da ne moram da te pitam za dozvolu da guglam.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?09.06.2021. u 11:12 - pre 33 meseci
Zašto od mene? Dozvolu treba da tražiš od onoga ko ti donese neispravni disk, a posebno treba da tražiš dozvolu da istražuješ o podacima koje budeš našao.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?09.06.2021. u 11:17 - pre 33 meseci
Kakvu dozvolu da tražim? Dozvolu da mu povratim podatke? Pa samim činom donošenja diska dobio sam dozvolu da povratim podatke. Pristup toj intervenciji sam ti delimično objasnio.
Da ponovim, od koga treba da tražim dozvolu da guglam? O dokumentu/naučnom radu koji je javno objavljen?
BuzzLightyear, ne mrsomudi više. Tema jeste glupava, ne čini je još glupavijom tvojim iščašenim komentarima. Nije više ni smešno.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?09.06.2021. u 11:27 - pre 33 meseci
Razumem da ti se ne sviđaju moji komentari, ali trebalo bi da razumeš i da ti nisi bio plaćen da radiš kao privatni detektiv, nego samo da oporaviš podatke.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?09.06.2021. u 11:39 - pre 33 meseci
Razumem i ja da se tebi ne sviđaju moji komentari, i razumem da reaguješ na njih, ali u ovom slučaju savetujem ti da izvadiš prste iz ušiju i da čuješ/pročitaš ono što ti se govori: recovery fajlova podrazumeva otvaranje fajlova, proveru integriteta.
Pretraga je bila gratis, za moju dušu. Ako misliš da to nije u redu, tuži me.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6637



+1153 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?09.06.2021. u 11:42 - pre 33 meseci
pa kako da opravim Marantz pojacalo ako ne smem da vidim sta ima unutra?

Telepatijom?
___
mora da ga otvorim,
mora da imam i detaljnu semu kompletnog uredjaja,
da bi znao tacno sta radim.

Sve i sitna creva mora da znam o uredjaju.

tako je valjda i sa fajlovima.
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?09.06.2021. u 11:48 - pre 33 meseci
@Sloba

Nisi u pravu, neki tvoji komentari mi se sviđaju i uvek kada mi se sviđa neki tvoj komentar ja ti upišem plus. Naravno da neću da te tužim jer ti ja nisam ni doneo disk i nisi kopao po mojim naučnim radovima. Obrati pažnju samo da čovek koji ti je doneo disk nije želeo da znaš čime se bavi.

Citat:
ni u jednom trenutku niko nije pominjao zanimanje, obrazovanje ili funkciju tog čoveka.


Radoznalost je svojstvena svim ljudima, tako da te ja ne osuđujem. Neka se prvi baci kamenom onaj koji ne bi zavirio u tuđe privatne fotografije ili naučne radove (zavisi šta koga zanima)... samo mislim da ne treba time javno da se hvališ. Jeste da je ovo tema o komunizmu i da su razne službe u komunizmu imale običaj da preturaju po ličnim stvarima... ali ta vremena su valjda prošla.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li bi komunizam preporodio Srbiju?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 42615 | Odgovora: 330 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.