Ajde, da ne ostavim ovako već da obrazložim.
Mislim da sam konačno razumeo šta ti i Dane hoćete da kažete. Fizički procesi se odvijaju različito pri različitim uslovima i onda kažete kako nema smisla porediti npr. atomski sat koji putuje avionom i atomski sat u laboratoriji. Svrha specijalne teorije relativnosti i jeste u tome, da objasni kako se različiti procesi odvijaju pod različitim uslovima, jer specijalna teorija relativnosti je
teorija merenja. Tj, malo detaljnije, specijalna teorija relativnosti objašnjava kako se fizički procesi odvijaju pod različitim uslovima relativnog kretanja konstantnom brzinom. Prostor i vreme su logički konstrukti koje mi
ne možemo da merimo. Kada merimo vreme, mi zapravo brojimo koliko puta se neki etalonski proces ponovio. Kada merimo prostor mi brojimo koliko komada neke etalonske materije ima između neke dve tačke.
Specijalna teorija relativnosti u slučaju dva atomska sata tvrdi da će se svi fizički procesi u avionu ubrzati za određeni faktor koji je povezan sa različitim uslovima kretanja kojima su podvrgnuti ti satovi. Ovaj faktor je
isti za svu materiju
koja nam je trenutno poznata. Prostor i vreme su logički konstrukti koji su uvedeni da ove osobine materije apstrahuju u nezavisan logički entitet. Zašto? Zato što je to logički najekonomičniji način, a ne zato što je to neka viša bogom dana "istina". Prosto, na ovaj način teoriju možemo izložiti na najkraći i matematički najjednostavniji način, a i sama teorija, formulisana na taj način je mnogo zgodnija za mentalnu manipulaciju.
Mislim, ako pogledamo postulate STR, imamo postulat relativnosti i postulat o konstantnost brzine
svetlosti. Ovo je jako bitan detalj, u postulatima STR stoji osobina svetlosti, tj. elektromagnetnog polja, a ne
prostora i vremena. Ovaj drugi postulat može da se napiše na sledeći način

gde su c i c' brzine svetlosti u dva inercijalna referentna sistema, tj. kako je

drugi postulat možemo zapisati kao

i ovo je tvrđenje o osobinama trajektorija svetlosti i iz njega direktno slede Lorencove transformacije, ali ovde se Lorencove transformacije ne odnose na prostor i vreme već na trajektorije svetlosti. Sada možemo da se zapitamo, a šta je npr. sa kvarkovima.
Da li i za trajektorije kvarkova važi

? Eksperimenti kažu da i kvarkovi zadovoljavaju isto ovo. A neutrini, leptoni, gejdž bozoni? Da, trajektorije svih poznatih čestica ispunjavaju ovaj uslov, tj. pri promenjenim uslovima relativnog kretanja referentnih sistema važi gornja jednakost. Dakle to je jedno tvrđenje o osobinama materije. Na šta se odnose brojevi x, y, z, x', y', t'. Oni se odnose na etalonska tela, tj. na brojeve ponavljanja etalonskih procesa i na broj etalonskih tela kojim obavljamo merenje rastojanja.
Iskaz teorije se mnogo pojednostavljuje ako ove brojeve x, y, z, x', y', t' apstrahujemo od etalonskih tela i procesa zato što gornji iskazi važe za svu materiju koja nam je poznata. Zato uvodimo sledeći konstrukt koji je matematičko-logičke prirode: skup M uređenih četvorki brojeva (x, y, z, t) koji nazivamo prostor-vremenom. Izrazom

uvodimo funkciju koja skup M preslikava u skup realnih brojeva i koju nazivamo metrikom.
Dakle kao što vidite ovde prostor i vreme nisu bogom dane "istine" već nešto što smo mi
napravili prosto samo zato što nam je tako
zgodnije, tj. lakše nam je da pod kišobran prostor-vremena strpamo osobine materije.
To je jedno jako bitno svojstvo svake fizičke teorije, a to je da ona nije "istina" već
falsifikat stvarnosti i to je nešto čega su fizičai svesni, ali kao što sam rekao njih zanima samo ono što je moguće izmeriti, a svojstva materije pri različitim uslovima znamo kako da merimo i koncept prostor-vremena nam služi da falsifikujemo te eksperimentalne podatke. To je fizika. Bilo šta više od toga više nije fizika već filozofija.
Kada i ako budemo otkrili neke nove vrste materije koji ne mogu da se stave pod ovaj kišobran, uzećemo veći kišobran, tj. promenićemo definiciju prostor-vremena i njegove osobine. Za sada nas savršeno dobro služi.
[Ovu poruku je menjao tomkeus dana 27.10.2008. u 01:41 GMT+1]