Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fiskalna kasa i GPRS

elitemadzone.org :: TechZone :: Fiskalna kasa i GPRS

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 63468 | Odgovora: 133 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zoran
tv service
021

zoran
Član broj: 426
Poruke: 2706
*.199.EUnet.yu.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS03.04.2005. u 01:00 - pre 232 meseci
Da i još nešto u zadnja 2 meseca prošle 2004g. povećali su nam dažbine poprilično , ko nije imao izmirenih obaveza dobijao je opomenu pred planidbu , ovo ti može potvrditi bilo ko str szr ...

A od ove godine su smanjili dažbine , tako da ja sa izmirenim dažbinama u 2004.g. za ovu godinu : januar,februar,mart imam preplaćene dažbine.

Pa ko onda ovde šteluje rezultate !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Samo ja im ove godine nisam dao još ni dinara , jel nisam morao (preplaćeno od 2004) A ima nas puno takvih.

Odakle im onda takve cifre !

Većina ( velikih ) firmi je pre isteka 2004 nabavilo dosta više robe nego što im treba jer nije bilo PDV-a , a naročito IT oprema jer nije bilo poreza na nju to i sam znaš.

Odakle im onda takve cifre !

Ma nemoj me ni terati da razmišljam , samo se više iznerviram .



vozdra___________
fanzo.org
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

zoran
Član broj: 426
Poruke: 2706
*.199.EUnet.yu.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS03.04.2005. u 01:03 - pre 232 meseci
Eto i @ Broker je u toku sa zbivanjima
fanzo.org
 
Odgovor na temu

Lalemajstormoler

Član broj: 24430
Poruke: 1327
80.93.231.*



+6 Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS03.04.2005. u 01:05 - pre 232 meseci
Ma ljudi nigde u svetu nepostoji GPRS sistem nego samo kod nas
ja razumem da oni to sve lepo uvedu i da profunkcionise sistem ALI gde je toalet papir gde su tu sapuni gde je kompletna hemija koja je potrebna za cistocu jednog lokala sta sa tim da nenabrajam koliko je Stara Pazova podvodna i da moramo cistiti septicke jame bar jednom u 20tak dana i to kosta 1180 din po turi
pa gde su case sto gosti polupaju sijalice gorivo amortizacija auta tel racuni ZASTO nam se to nepravda;nego bi da nas kontrolisu samo na nasu stetu

[Ovu poruku je menjao cicika dana 27.05.2005. u 17:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS03.04.2005. u 01:33 - pre 232 meseci
Zorane, proveri ti jos jednom te papire, jer nisu oni povecali dazbine nego su duplo zaracunali postojece. Ako si sve to sto su ti trazili platio, onda mozes cak da budes jos vise u pretplati kad ih nateras da isprave greske.

Naravno da niko nije kaznjen ili ostao bez posla zbog toga sto je tolike ljude zavrnuo za pare.

Treba samo zamisliti kada toliki broj ljudi 31. decembra postom dobije opomenu za placanje enormnog duga sa priprecenom plenidbom imovine u roku od 7 dana, a onda zbog praznika ne mogu da provere o kakvom se iznenadnom dugu radi.

Inace, cuo sam izpouzdanih izvora kako se radi u SPP. Kada nekom od "privilegovanih" treba d abudu cisti pred drzavom radi recimo dobijaja nekog kredita, onda on pozove priajtleja, rodjaka, ili sta vec koij radi u SPP, pa mu oni preknjize novac sa racuna "neprivilegovanih" tako da on bude namiren. Kada se ceo posao sa kreditom ili vec cime zavrsi oni sav novac preknjize ponovo tamo gde je i bio. Nekad se desi da zaborave dapreknjize novac nazad a nekada se desi da u sred "transakcije" neko od neprivilegovanih ciji novac koriste, iz nekog razloga proveri svoje stanje i utvrdi manjak, pa onda nastaju klasicna objasnjenja tipa "mora da je pogresno proknjizeno, idite u sobu tu i tu da uzmete obrazaca taj i taj da podnesete zahtev da se izvrsi ispravka". E sad, da bipodneli taj obrazac, morate da prilozite i dokaze da ste izvrsili uplatu. Ponekad je dovoljno imati overenu uplatnicu, ali u savremeno doba gde se uplate cesto vrse kroz ebanking, vi naravno, uplatnicu nemate nego morate da odete u banku da vam oni izdaju potvrdu da je tad i tad izvrseana ta i ta transakcija, sto oni i ucine, ali naravno naplate. E onda dok vi sve to sa papirima zavrsite i oni "preknjize"imaju dovoljno vremena da sve nameste kako treba.

Ali i dalje ostaje da vas tretiraju kao da ste lopov, jer i dalje vlasnik firme ne moze da overi svoju zdravstvenu knjizicu, ako nema potvrdu da nema negativan saldo na poreskim racunima, a jedno vreme cak nije mogao ni da registruje auto, sto se odnosilo cak i na sve clanove uze porodice a ne samo na njega.
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
*.041net.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS03.04.2005. u 01:34 - pre 232 meseci
Ljudi, ovo je cist lopovluk; ne mozes da zivis nikako (a kamoli pristojno) od svog rada; prevedeno-ako radis u drzavnoj firmi, zavisis od budzeta i procene koliko ti je dovoljno; ako si neka omanja privatna firma-kecaju te do besvesti i uzimaju ti i zadnji dinar, nije vazno cim se bavis, porez je isti i za hleb i za kompjuter i za lekove i za cisternu nafte...A da imas malo vise para za oazbiljniji biznis, samo bi te vise bolela glava zbog veceg rizika ulaganja, nestabilosti i ostalih efekata "transparentnosti i tranzicije" (turim je na qrc!).
Da li vam nesto govore cifre; pogledajte srednji kurs evra za efektivu i uporedite koliki je ziralni kurs; skoro su isti!! To nije bilo poooodavno.Kako dalje mozete sami da zakljucite po principu ponude i traznje...
Sve to nas navodi na zakljucak da je ogromna suma povucena iz para i da dinar i ovu izmuzenu privredu odrzavaju kao papu Vojtilu; samo sto ne rikne.
Dakle, loto je fiksacija, GPRS moduli su "transparentna i tranziciona" legalizovana otimacina ovo malo para sto je ostalo u narodu. A ko se omastio na monopolu prodaje tih istih fiskalnih kasa? Verovatno isti onaj koji ce sada imati exclusive na prodaji i/ili uvozu tih GPRS modula.
A verovatno ce mali Mladja da poveca broj zaposlenih u Poreskoj upravi i dace im beneficije, jer ce sad da se pojavi potreba za kontrolorima GPRS modula. I tako dalje...
Covek nema blama, nema obraza, nema casti, nema zrno morala i pristojnosti; napustice ga valjda sreca uskoro. Jedna dugacka motka od 2m, dobro uvaljana u balegu, pa preko ledja...
Sta je sledece? Verovatno da se plati porez na nezaposlenost; "Dobar dan -Dobar dan. Vi ste nezaposleni? Jesam. - E pa ne moze to tako; drzava trosi pare trazeci vam posao preko biroa, ajd sad lepo vi nama da platite sto ne radite nista...Ako nemate pare, dobicete kredit cim se zaposlite, pa otplacujte; a sad lepo potpisite ugovor da se obavezujete da platite; kamate su naravno na zakonskom nivou i razume se, zatezne..."
Zvuci kao SF, ali ko zna, mozda ce i to da bude uskoro....
Still going strong...
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
213.244.197.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS03.04.2005. u 17:17 - pre 232 meseci
Citat:
Glavne pare uvek uzimaju lopovi, a postene ljude na svakom cosku tretiraju kao da su lopovi, pocevo od svih "mera" kojima se sprecava siva ekonomija a koja u stvari pogadja one postene koji finansijski ne mogu da izdrze sve te mere, pa dotle da ne mozes da uzmes broj za mobilni telefon ako ne podneses dokumetaciju kojom se garantuje da nisi lopov.


Upravo tako, to najviše boli, stalno dokazujem da nisam jajara, a oni me gledaju onako. Primer: Za celu prošlu godinu, zaposleni u firmi su dobijali plate za tekući mesec uvek pre isteka tog meseca (npr. 29 marta bude plata za mart), i tako do sada. Jednom mom zaposlenom, zbog kredita, zatreba potvrda da firma izmiruje plate. I šta se dogodi, mi dužni skoro 1 milion po osnovu plata. E onda i knjigovođa i ja gubimo vreme tražeći ko u PU da nam to rasknjiži kako treba. E sada, zamislite da meni propadne nekakav posao jer zbog nečijeg nerada ili namerne greške, firma ne može da dobije kredit. Ko bi bio pozvan na odgovornost? Niko. Pojeo vuk magarca.
 
Odgovor na temu

angelos
Predrag Petrovic
Field Support Engineer
Serbia,Belgrade

Član broj: 11840
Poruke: 444
*.air.tehnicom.net.



+159 Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS03.04.2005. u 19:44 - pre 231 meseci
Nekada me ivane zaista podsecash na petra (onog koji nikako da izviri iz nedodjije) gde si ti u Nemackoj,daj maloo prizemlji se bre malo decko. Gde ti zivish u bajkama. Zar ne vidish koja je pojenta ovih uredjaja(da "neko" uzme pare kao i za fiskalne kase). Moj poznanik radi u poreskon upravi na Novom BG. Tamo je haos,administrator salje podatke dial-up konekcijom na server nocu. Na bazi radi neki majmun koga je je postavijo "D" i koji nema veze sa zivotom,baza im je dostigla 3.6 GB a ti dobro znash sta se deshava kada SQL dostigne 4GB. Alo bre batice rade pomocu stapa i kanapa. Ko ce da backup-uje te silne podatke i sa cim?Pola sluzbenika ne zna ni racunare da koristi ili nesto malo. Samo mi nije jasno kako ce sve to funkcionisati kada admin ne moze da dobrije dobru konekciju sa serverom,decko je jedva izmolijo za digitalni dial-up!!!!!!!!!!! Zaista ne znam sta se sa tobom ivane bre deshava,ili ne znash sta cesh od kesha,ili si vidovit u neku ruku,bem li ga ako te kapiram. Svi topici su ti u ubedjenju da je sve ovde ok i da svima cvetaju ruze.
Pisheh svoje topice kao drzavni element (Bia,politicar,odbornik) kao da ti rade o glavi. Ne verujem da ne vidish sta se deshava oko tebe i sta nam radi vlada sa politicarima. Pozdravi mi zvoncicu i pitaj je da li i ja mogu da dodjem da ti overim tu nedodjiju (da i ja pocnem da zivim malo u snovima) ako je bash u toj tvojoj srbiji tamo tako dobro.
 
Odgovor na temu

Silencer
Mitrović Stevan
Smederevo

Silencer
Član broj: 399
Poruke: 480
*.beotel.net.

ICQ: 76958890


+72 Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS03.04.2005. u 20:31 - pre 231 meseci
Ne znam ja kad sve razmislim placam sve ali bukvalno sve i kad bi 'teo firmu da zatvorim moram da platim samo ne znam sta posle sa fiskalnom kasom i gprs uredjajem da radim :) Kako god se okrenes dupe ti je okrenuto drzavi :) Jebe te sa svih strana. I sta ja posle da mislim. Dal se neko iz vlasti pitao dal ti privatnici imaju pare da plate rezijske troskove koji su ogromni, odrzavanje samo lokala, placanje radnika itd. I oni traze da ja dam 130 evra za gprs. Kad pogledate 130 evra je malo ali kad tu sumu prebacite u dinarsku vrednost tolko je plata za radnika jednog. A de te pare izvuci i vratiti to niko nezna. Daju neke kredite od 5000 do 20000 evra da se otvrajaju firme. I posle god dana ti moras da vracas to polako. Kad pogledam jedino sto mi se svidelo je reforma Banaka posle je sve otislo tamo gde ne treba. U Aprilu klasicno svake godine ocekujemo poskupljenje struje i evo najavilu su a Dinkic kao ne dozvoljava. Molim boga jednog dana da se svi privatnici okupe i da pocnu da sutriaju sve ove oloshe iz vlade i da sledeci koji dodju zapamte gnev ljudi koji gladuje. Dinkica treba zatovriti ili da mu se prepise smrtna kazna po mome. Pa oni koji god zakon donesu zatovre pola firme!!! Evo sta je sa igraonicama??? Sta je sa radnjama koje nisu izdavale fiskalne racune??? Mesec dana kazna 50000 din ??? Pa kad bi mi to uradio jedino bi mi ostalo da se obesim. Sta ce covek mesec dana bez radnje da radi kako ce da plati kaznu? Inspekciju imam svakog meseca stanari me prijavljuju da ne izdajem fiskalne racune a izdao sam ih vise nego kafic koji je preko puta mene. Ne moze covek ni od ljudi koji nemaju sta da rade koji samo gledaju da zarade bednih 500 din da se od njih zastitimo. Pored drzave i same musterije te jebu u zdrav mozak. Pa nije ni cudo sto je onaj pekar napenalio poreznika. I ja bi isto uradio.
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
*.041net.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS04.04.2005. u 00:31 - pre 231 meseci
Trebao je da ga izgazi ko plitak potok, da ga bar zapamti dobro...Svaka cast baji, neko je morao prvi da krene...
Malo idem offtopic, ali slucaj je divan primer:
U jednom selu u brdima, par meseci nakon 5.10.2000. godine, dosli iz Elektrodistribucije da seku struju neposlusnima (oni koji nisu placali struju jer im je receno da time bojkotuju vlast). Covek kaze nemam, kad budem imo platicu; oni nista, prave se ludi (njih dvojica). Jedan se popne na banderu da otkaci prikljucak, drugi sedi u kolima. Gazda (onaj neposlusni domacin) izvede sarova (sarplaninac od 90-ak kila, lood skroz...) veze ga za banderu i ovom u kolima kaze "ajde pici kuci i nemojda si mi tako kuce " (a ovaj kao sme!). A onom gore kaze "seci ti slobodno, samo me zovi kad sidjes, ako te budem cuo, ker je malo glasniji ..." i ode covek u kucu.
Ovaj siromasak na banderi je zapomagao i kukao i molio i jebemligastasvevec, te necu da secem, te necu nikad, te skloni ga bre da sidjem itd...
Epilog: nikad vise nisu dosli, ni sa pojacanjem niti bilo kako...
Poucno, sve je stvar percepcije ili kako se gleda na stvari...

Dakle kad ti traze fiskalni racun, zakljucaj radnju i pusti kuce... ili nesto tome slicno...
Still going strong...
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

zoran
Član broj: 426
Poruke: 2706
*.6.EUnet.yu.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS04.04.2005. u 00:47 - pre 231 meseci
Pa da onda na kraju budeš k'o RAMBO

Beži u planine !!


vozdra_____________




PS.lako se vama zajebavati , platite vi umesto mene porez !
fanzo.org
 
Odgovor na temu

Silencer
Mitrović Stevan
Smederevo

Silencer
Član broj: 399
Poruke: 480
*.beotel.net.

ICQ: 76958890


+72 Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS04.04.2005. u 12:09 - pre 231 meseci
Kad spomene Ramba podseti me na prvi deo kad je on hteo da doruckuje a panduri (Serif) ga oterao iz grada jer ne pustaju lutalice. E takvi su ovi nasi :) Samo sto se onda Rambo vrno nazad i unistio ceo grad sto mu nisu dali da jedu negde :) A bilo je do jaja stvarno na kraju. Jeli Ramob sto si unistio grad? Hteo sam samo da doruckujem :)))))
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359
Via: [es] mailing liste



+2922 Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS04.04.2005. u 19:19 - pre 231 meseci
Da se pridruzim diskusiji...
Drzao sam radnju poslednjih 12 godina i u septembru prosle godine sam je
zatvorio (to je bio poslednji rok za fiskalne) radio sam u svom lokalu, ali
jednostavno nisam hteo da rizikujem da mi neko lupa packe i kaznjava sa 50k+
,i sad vec 6 meseci ne radim otvorio bih radnju a mladja uvodi gprs kontrolu
i ja sad opet ne znam sta bih, ovi sa biroa nude neki bezpovratni kredit od
70k din. za samozaposljavanje...ja bih to uzeo ali kako ide ne znam da li
bih u opste mogao da izdrzim 2 godine (toliko traze)...Stvarno taj gprs cemu
to osim da bi se uzelo po 150e (ni mladja ne pominje dinare nego evre), jer
kontrolu pazara su ionako mogli da izvedu povezivanjem sa bankama vrlo
jednostavno. Na kraju ako je to potrebno (kasa i gprs) zar ne bi trebalo kad
otvarate radnju dobijete kasu i gprs uredjaj, kad zatvorite isto vratite i
to je to...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

NikolaVeber
Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.ptt.yu.

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS05.04.2005. u 10:30 - pre 231 meseci
Posto je tema vec u TechZone da priupitam par stvari:

zna li se ista o modelima tih modema? Ko snosi troskove prenosa podataka? Fiskalni stampaci i gprs?
Neki gprs modemi za koje firme kazu da su pogodni i za tu namenu su potpuno programabilni. Hoce li biti ostavljena ta mogucnost? Hoce li veza biti moguca samo sa serverima poreske uprave ili ko vec to propisuje, ili ce ti modemi sa odgovarajucim softverom biti upotrebljivi u proizvoljne svrhe?

Hoce li se slati samo dnevni izvestaji (kao sto sam citao u nekom bajatom intervjuu sa Dinkicem), ili ce se svako evidentiranje prometa slati?

Puno pitanja :)

Pozdrav.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359
Via: [es] mailing liste



+2922 Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS05.04.2005. u 16:05 - pre 231 meseci
Citat:
Ko snosi troskove prenosa podataka?

Pa mi...nece valjda dinkic?
Citat:
Neki gprs modemi za koje firme kazu da su pogodni i za tu namenu su
potpuno programabilni. Hoce li biti ostavljena ta mogucnost?

Ja sam siguran da ce nam prodati najbednije modele, sa sto manje mogucnosti,
isto kao sto se dogadjalo i sa fiskalnim kasama tj. za 200e smo kupovali
malo jace digitrone sa trakom i fiskalnim modulom, a sve u cilju sto vece
zarade proizvodjaca...
Trebao sam pre par meseci da se zaposlim kao serviser fiskalnih kasa,
ali oni takodje kubure sa svojim firmama i sa svojim radnicima, inace
trebalo bi da znate da galeb kase drze preko 70% trzista, a 30% ostali
proizvodjaci tako da moze da se desi da vas proizvodjac kase recimo propadne
jer je veliki talas nabavke (pod prisilom) prosao, sada se oni u stvari vade
sa gprs modemima...
Citat:
Hoce li veza biti moguca samo sa serverima poreske uprave ili ko vec
to propisuje, ili ce ti modemi sa odgovarajucim softverom biti upotrebljivi
u proizvoljne svrhe?

Pa ne znam koje su to proizvoljne svrhe tebi padale na pamet (mozda
kontrola radnika od kuce) ali gotovo sam siguran da tako nesto nece moci...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

acbdef

Član broj: 55023
Poruke: 7
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS10.04.2005. u 08:02 - pre 231 meseci
Koliko vidim, vecina vas raspravlja o necemu o cemu malo sta zna.
Kase su uvedene zbog nepostenih. Oni koji su radili posteno (prosledjivali su drzavi ono sto su ima kupci davali) nemaju cega da se plase. Tacno je to da poreznici traze dosta podataka sa kase, ali polako i oni uvidjaju sta im je nepotrebno i to vise ne traze. Neko je cak naveo da je zatvorio radnju nakon vise godina rada. Time je samo dokazao da je krao od kupaca. Ako kaze da nije, da li je mozda barem nekom kupcu nesto prodao umanjeno za iznos poreza, ili da je bar podelio porez sa kupcem. Predpostavljam da nije ni cenu imao nizu neko u slicnim prodavnicama. Sadasnje kazne su istina velike, ali je to pomoglo da se izdaju racuni i samim tim puni drzavna kasa. Po cemu je prodavac pametniji od kupca? Ako je drzavna kasa puna, verujmo da ce i nama biti bolje.
Sto se GPRS uredjaja tice stvari su ovakve: cena im je od 150 do 200evra sa ugradnjom plus kartica za mobilni. Koliko znam sa sada nisu u obavezi da ih imaju oni koji nemaju prikljucak na elektro mrezu. Uredjan nije stalno povezan sa poreskom upravom vec je vlasnik obavezan da svakih petnaest dana salje “periodican izvestaj”. To traje kao i kada uplacujete tiket lotoa (princip je isti) i korisnika kosta oko 5 para po kb (mislim da ovo nece biti vise od 5k). U Srbiji ima oko 166000 kasa i Dinkic je rekao da ce nesto i da se refundira jer ce uredjaj pre svega da doristi drzavi. A ako zele mnogo vise moze da koristi vlasniku. Kako?
Vlasnici su u kasama u pocetku videle samo jos jedan namet drzave. To je i bio razlog sto je Galeb prodao toliko jeftinih kasa. Kada se ljudi videli da ovo ne traje samo jednu noc, resili su da iskorite jos nesto od tih kasa (kontrolu (sada i oni nekoga kontrolisu, ali se ne bune!!!) svojih prodavaca, prodate robe…), ali su shvatili da kanta ostaje kanta i zato sa jeftine prelaze na skuplje i sam tim bolje kase. Vecina GPRS uredjaja omogucava rad sa kasom na isti nacin i kao pri povezivanju kase i racunara putem npr rs232 veze, a to znaci ubacivanje novih artikala, promenu cene, uzimanje raznih izvestaja.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
217.26.66.*

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS10.04.2005. u 15:16 - pre 231 meseci
Uvođenje novih GPRS terminala za daljinsko očitavanje fiskalnih kasa omogućiće Poreskoj upravi da dnevno kontroliše promet, ali i da interveniše kad zatreba


Trgovce u Srbiji, obveznike PDV-a, ubrzo posle oporavka od finansijskih izdataka za kupovinu fiskalnih kasa, očekuje novi trošak.Uz kase, moraće da kupe i GPRS terminale (General Paket Radio Servis) za daljinsko očitavanje kasa. Nakon natezanja sa poreskim inspektorima oko kupovine i obavljanja prometa preko fiskalnih kasa, shvatili su da im ne vredi da se sa dugo ubeđuju, pa će morati od svojih pazara da sakupe i novac za kupovinu novog uređaja. Cena ove nove elektonronske spravice bi, bar prema tvrdnjama dosadašnjih prodavaca fiskalnih kasa, trebalo da košta oko 130 do 150 evra. Zaposlene na kasi očekuje i nova obuka, kada im iz Poreske uprave stigne zahtev za naknadnu kontrolu prometa.

Prva grupa poreskih obveznika koji su do kraja marta trebalo da uvedu GPRS terminale su velika i srednja trgovinska i ugostiteljska preduzeća, kao i poreski obveznici koji imaju više od tri objekta u kojima se vrši promet robe na malo i pružaju usluge. Međutim, oni se neće odmah naći na udaru poreskih inspektora, već do kraja maja. Ovo je svojevrsna usluga poreznika, koji žele da im omoguće obuke u radu sa ovim elektronskim uređajem koji će ih ubuduće „nadgledati“ i direktno „otkucavati“ ukoliko ne budu dobro radili i to direktno Poreskoj upravi. Ako uređaj trgovci budu isključivali paliće se lampica upozorenja u poreskoj službi, posle čega će inspekcija odmah reagovati. Za nepoštovanje obaveza, inspektori će trgovce prvo usmeno opominjati, a zatim će im izricati kazne. Za neuvođenje terminala firme će plaćati kazne u iznosu od 100.000 do 1.000.000 dinara, dok će preduzetnici koji se ogluše o ovaj namet morati da izdvoje od 50.000 do 500.000 dinara. Kazne će plaćati i direktori i vlasnici preduzeća i to od 5.000 do 50.000 dinara. Ista obaveza, uvođenja terminala ubrzo očekuje i drugu grupu obveznika i to do kraja juna.

Kontrolor fiskalne kase

Cilj uvođenja GPRS terminala je smanjenje sive ekonomije i ukidanje utaje poreza. Na ovaj način, daljinskim očitavanjem prometa, poreznici će u svakom času imati tačan uvid u promet svih ugostiteljskih i trgovinskih objekata, jer se dešavalo da ugostitelji prijavljuju samo deset odsto dnevnog prometa od stvarnog pazara.

Kako objašnjavaju u Ministarstvu finansija terminal za daljinsko očitavanje se koristi za bežični prenos podataka iz formiranih dnevnih izveštaja fiskalne kase u određenom periodu i do servera Poreske uprave. On je ustvari „inteligentni modem“ i predstavlja nadređeni računar u odnosu na fiskalnu kasu. Terminal zadaje komandu za čitanje dnevnih izveštaja izveštaja iz fiskalne memorije kase, formatira ga, šifruje i šalje ka serveru Poreske uprave na dešifrovanje i upis u njenu bazu podataka. Istovremeno, poreski obveznik je dužan da terminal za daljinsko očitavanje drži priključen na kasu kada ona radi, preko njenog interfejsa. Na ovaj način treba da bude omogućen bežični prenos podataka do servera uprave preko GPRS mreže i standardnog protopkola za prenos podataka preko Interneta.

Ovo je najpogodniji način koji omogućava brži, ali i jevtiniji prenos podataka u odnosu na mrežu fiksne telefonije. Prednosti su i sigurnija provera i ispravljanje grešaka prilikom prenosa, ali i garantovana ispravnost podataka.

Obostrane prednosti

Prednosti ove nove vrste kontrole trgovaca putem elektoronskih spravica, za Poresku upravu sastoje se u tome što će njen glavni ekspertski softver obaviti identifikaciju poreskih obveznika koji ne evidentiraju promet preko fiskalnih kasa, odnosno ne uplaćuju porez. Istovremeno, povećaće se efikasnost rada poreznika na terenu, jer će obilaziti češće i direktno samo one trgovce, na koje im je ukazao ekspertski softver u Upravi.

Poreska uprava može da zahteva dostavljanje tri vrste izveštaja putem terminala. Na ovaj način može se saznati promet po poreskim stopama iz dnevnih izveštaja, podaci o resetima i podaci o promenama poreskih stopa. Promet po poreskim stopama dostavljaće se svakih 15 dana, a druge dve znatno ređe.

Međutim, prema tvrdnjama nadležnih, kupovina GPRS terminala uz fiskalne kase pokazaće efekte i u radu trgovaca. Terminal za daljinsko očitavanje sa softverom prilagođenim trgovcu, omogućiće bežično povezivanje računara trgovca sa fiskalnom kasom, a radi daljinskog zadavanja komandi fiskalnoj kasi. Na taj način moći će dovrše nivelaciju cena, dodaju nove vrste robe, dopunjuju bazu podataka, menjaju dotadašnje podatke i brišu artikle, i sve to u jednog radnog dana. Pomoću odgovarajućeg terminala trgovci će moći i da imaju uvid i brzo pregledaju tačnu listu prodate robe ili usluga koje su vršili, što će im omogućiti racionalnije planiranje nove nabavke.

Uverenje za proizvođače

Prema dosadašnjim podacima, samo dva proizvođača ove opreme trebalo je da dobiju licencu i da u kratkom roku na sve registar kase velikih poreskih obveznika postave ove terminale.

Proizvođači GPRS terminala za daljinsko očitavanje, pre nego što počnu prodaju treba da priibave uverenje o ispunjavanju tehničkih i funkcionalnih karakteristika terminala, koje izdaje Zakon za mere i dragocene metale. Zavod testira uzorke terminala u, za to, ovlašćenim laboratorijama.

Spisak tipova terminala i spisak proizvođača terminala za daljinsko očitavanje kojima je izdato uvrenje od Zavoda za mere i dragocene metale, objavljuje „Službeni glasnik Republike Srbije“.

Iskustva drugih

Kada je reč o iskustvima drugih zemalja u funkcionisanju GPRS mreže za komunikaciju sa fiskalnim kasama, nema mnogo podataka i izgleda da ćemo postati nosioci saznanja iz ove oblasti bar kada je reč o zemljama u regionu. Razlog leži u u tome što Hrvatska tek treba da krene u novi talas fiskalizacije. Italija, Grčka i Poljska razmatraju mogućnost uvođenja terminala kako bi povećali efikasnost kontrole obveznika i uspešnije naplaćivale porez.

Ipak, dosadašnja iskustva nekih zemalja otkrivaju nove prednosti GPRS mreže. Ona je pokazala svoju efikasnost u prikupljanju podataka sa merača električne energije (električnih brojila), bankomata, automata za igre na sreću, prevoznih sredstava i druge mogućnosti.

Mirjana Vujadinović
 
Odgovor na temu

salemfk
Aleksinac-Kragujevac

Član broj: 29295
Poruke: 155
*.kg.sbb.co.yu.



+17 Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS10.04.2005. u 22:36 - pre 231 meseci
Mislim da masa ovde razmislja u pogresnom pravcu!
Zakon mora da se postuje, i to sto su kontrole vece ne treba da bude problem (izuzmimo da problem oko samostalnog nabavljanja GPRS terminala koji je prica za sebe).
Ali sama drzava treba da smanji teret koji stavlja na sve preduzetnike, ako kao sto kazete prihod od poreza je veci za 50%, normalno bi bilo da u buduce drzava smanji svoji "harac". Tako da svi postujemo zakon i propise, a pritom da ne bude ugrozena nasa egzistencija.
Zbog cega drzava uvek popusti kada su u pitanju JAT, NIS, prosveta, zdravstvo?
Moje misljenje je da su oni relativno dobro organizovani i jednostavno stite svoje interese, a ja nesto nisam video dobru organizaciju privatnih preduzetnika. Mozda je problem u nama, drzava uzima sve vise i to uglavnom prodje.
Pa sigurno je da ce se ubrzo setiti jos neke gluposti koja ce se naravno plasirati tamo gde moze da prodje!
Moja Panda ima Windows, pa vi sad vidite...!!!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359
Via: [es] mailing liste



+2922 Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS11.04.2005. u 17:38 - pre 231 meseci
Citat:
Kase su uvedene zbog nepostenih. Oni koji su radili posteno
(prosledjivali su drzavi ono sto su ima kupci davali) nemaju cega da se
plase. Tacno je to da poreznici traze dosta podataka sa kase, ali polako i
oni uvidjaju sta im je nepotrebno i to vise ne traze. Neko je cak naveo da
je zatvorio radnju nakon vise godina rada. Time je samo dokazao da je krao
od kupaca.

Opa...neposten sam i kradem, vrlo uvredljivo od tebe @acbdef...
Ne znam ko si, i cime si se bavio u svom zivotu, ali sasvim sigurno znam da
pojma nemas kako je to baviti se bilo kakvim privatnim poslom u zemlji
Srbiji...O punjenju drzavne kase nemoj ni da razmisljas, g. Dinkic je puni
izuzetno dobro...ako si video fiskalnu kasu koja kosta 200+e video bi da je
tu neko masno zaradio, gprs modem si takodje video i cuo da kosta od
150-200e, i kakva je to sprava-krajnje bedna, pa solidan mobilni (sa sve
gprsom) kosta ne vise od 100e za 200e mozete da kupite neki jaci model, a
siguran sam da je tu cenu od 150e dogovorio g. Dinkic (bez provizije
sigurno)...
Citat:
Predpostavljam da nije ni cenu imao nizu neko u slicnim
prodavnicama. Sadasnje kazne su istina velike, ali je to pomoglo da se
izdaju racuni i samim tim puni drzavna kasa. Po cemu je prodavac pametniji
od kupca?

Da li sam imao nizu cenu? Pa sta ti mislis da su musterije ovce, da
neznaju koliko sta kosta, ja sam se trgovinom bavio poslednjih 12godina, i
do pre par godina nisam nikada imao problema da platim svoja dugovanja
drzavi, unazad par godina pocinju maltretiranja, privatnika te izmisljanja
raznih dazbina taxi, licenci i ostalog...pa pogledajte samo radnje
izlepljene su svakojakim nalepnicama: Zabranjena prodaja duvana, alkohola,
uzmi racun, obveznik je obavezan ovo i ono...ma samo Dinkiceva slika fali,
zauzmu ti ceo izlog, da li znas da nalepnica uzmi racun kosta 100din, da li
je tako u evropi na koju se pozivaju...? Ako ti nadju nesto kazna 50000 (sad
je i veca) a ti nemas u celoj radnji 50000, pa kud to vodi? Mali
si...zatvori radnju, da li vi vidite u vasem komsiluku koliko radnji je
zatvoreno? Koliko ce ih jos biti? Otvaraju se trgovacki
lanci...maxi,mercatori, metroi, sta je tamo jeftinije nego kod tvog komsije
lopova? Nista, ljudi idu u mercator da bi kupili dzak krompira, a da nisu
pogledali koliko na pijaci kosta...slovenacki je bolji...u velikoj si
zabludi ako mislis da ti oni nesto nude jeftinije, a pogotovo kad budu
pozatvarali male, mislis da ce cene ostati iste? Pa i oni su trgovci zar ne?
Tezak je zivot privatnika, glava ti je uvek puna racuna,dugovanja,
inspekcije, lopova,radnika, rokova i ostalog, radis od jutra do mraka, svi
misle da si lopov i ako placas sve racune...Kredit ne mozes da dobijes,
knjizicu za dete da overis, cekove da dobijes...nista sto svaki zaposleni
covek moze da dobije (cak i onaj sto radi kod tebe_), a sve to zato sto svi
misle da si lopov...
Izvinite sto sam malo emotivno odreagovao na ovaj post, cak nisam zeleo
da povredim ili uvredim ni @acbdef-a i ako on mene jeste, vec da objasnim da
vas komsija nije lopov, pa cak ni onda kad vam neda racun, vec obican covek
kao i Vi koji se bori za svaki dinar da bi prehranio svoju porodicu, koje mu
drugi lopovi uzimaju ma koliko se on trudio!

Pozdrav od nezaposlenog privatnika-(bivseg) lopova,
ako imate posao za mene javite!
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

zus
marketing

Član broj: 41900
Poruke: 354
*.air.tehnicom.net.

Sajt: www.sr.wikipedia.org


+20 Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS11.04.2005. u 19:51 - pre 231 meseci
Citat:
bakara: da li znas da nalepnica uzmi racun kosta 100din,

Opstina Cukarica (tj. poreska uprava) poklanja nalepnice.

Citat:
bakara:
Tezak je zivot privatnika, glava ti je uvek puna racuna,dugovanja,
inspekcije, lopova,radnika, rokova i ostalog, radis od jutra do mraka, svi
misle da si lopov i ako placas sve racune...Kredit ne mozes da dobijes,
knjizicu za dete da overis, cekove da dobijes...nista sto svaki zaposleni
covek moze da dobije (cak i onaj sto radi kod tebe_), a sve to zato sto svi
misle da si lopov...

Sve ovo napisano je nazalost istina, samo ne mislim da je zato sto svi misle da si "lopov".

Citat:
bakara: vec da objasnim da
vas komsija nije lopov, pa cak ni onda kad vam neda racun, vec obican covek


Pa i ja sam valjda obican covek iako sam izdao racun.
Ili ce mo svi placati porez, ili niko.
Juce je proslost.....
Sadasnjica je tajna.....
Sutrasnjica je poklon
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

zoran
Član broj: 426
Poruke: 2706
*.139.EUnet.yu.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Fiskalna kasa i GPRS11.04.2005. u 23:03 - pre 231 meseci
Tačno Bakara , samo si zaboravio pa da dodam , nemaš ni godišnji odmor , ni bolovanje , jer dok ne radiš samo se obaveze nagomilavaju .
Nema ni 13te plate ni regresa i ostalih pi.....ja.
Naravno žirant ne možeš nikom da budeš , jer si privatnik
Društvena preduzeća mogu iako zaposlenima ne uplaćuju socijalno itd , a probaj ti da ne uplatiš , pa kamata ko oblakoder.

U današnje vreme , neprijatelju možeš samo poželeti da bude privatnik i ništa više.
fanzo.org
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Fiskalna kasa i GPRS

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 63468 | Odgovora: 133 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.