Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dokazi, činjenice... Hteo bih da se preispitamo šta je zaista stvarno, a šta realno. Ja verujem ...

elitemadzone.org :: MadZone :: Dokazi, činjenice... Hteo bih da se preispitamo šta je zaista stvarno, a šta realno. Ja verujem ...

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 38580 | Odgovora: 215 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

The Mars

Član broj: 9822
Poruke: 71
*.blic.net



Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...16.07.2003. u 13:38 - pre 253 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Da li ta sistematizacija ima neke veze sa verom i nekakvom hipotetickom apsolutnom istinom, to ostavljam drugima da procenjuju.




A, ja sam shvatila da je Suncasin postavio upravo ovu temu ... koju ti "ostavljaš drugima da procjenjuju "
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7177 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...16.07.2003. u 14:28 - pre 253 meseci
Citat:
The Mars:
Dobro Ivane , vidim da si pametan i što je možda i važnije, sposoban da saslušaš kritiku, pogledaš u sebe i pokušaš da vidiš da li je opravdana ...
;))


Vrlo rado, hvala na komplimentu - slusam ako i samo ako je ta kritika upucena na nesto sto stvarno mislim ili sto sam stvarno rekao :)

Citat:

A, ja sam shvatila da je Suncasin postavio upravo ovu temu ... koju ti "ostavljaš drugima da procjenjuju "


Hmm - pa na tu temu sam se raspisao vise nego vecina drugih, pa od sada, pa na dalje - i ubuduce :) ostavljam drugima da se na tu temu raspravljaju... osim ako nisam licno prozvan :-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

the.kum
Srbija

Član broj: 6622
Poruke: 532
*.verat.net

Sajt: www.blist.co.yu


+1 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...17.07.2003. u 07:39 - pre 253 meseci
Citat:
salec:
Primetio sam jedan trend poigravanja sa simbolima u savremenoj "umetnosti", tj. ljudi vole kada im autor postavlja lake zagonetke, tako da otkrivaju plitko znacenje ili besmislene asocijacije koje su skrivene u filmu/knjizi/slici/sta god..., tako da se osete pametnima, ili se razmecu pred prijateljima jer su to prokljuvili, a radi se o jeziku simbola koji su relativno opstepoznati... Znaci neki kvazi intelektualizam, kvazi zato sto nema niceg novog u tome, samo "A-ha!", prepoznavanje necega iz neceg drugog. Jednom recju, kic. Pretpostavljam da je to pojava o kojoj ti govoris kao o "ofanzivi" New Age-a? To jeste ruzno, mozda cak i pomalo stetno jer uljuljkuje samozadovoljni um, ali je neophodan korak ka zasicenju, posle kojeg ce ljudi poceti da istrazuju izvan polja "provaljene" starudije.


Da, toga ima vrlo vrlo puno(cak i kod nas, evo jedan svez primer je poslednji album Van Gogha – pogledajte simbole), to je verovatno uglavnom onaj lavinski efekat o kom sam pricao, ali mislim da tu ima mnogo vise od pukog autorovog skretanja paznje na sebe. New age – Age of Aquarius, to je ustvari tekuce doba po astrologiji, dok je do 2001 godine bila Vodolija cini mi se. E sad mnogo mnogo “ljudi od ugleda” potencira ovu cinjenicu da smo usli u doba Aquarius-a i da je svet na prekretnici svog razvoja, takodje oni smatraju da je doba RACIONALNOG zakljucivanja proslo, tj. prevazidjeno i da treba da se okrenemo iracionalnom zakljucivanju tj. da se okrenemo duhovnim principima, i u sastavu toga krece lavina knjiga, filmova itd…koji se bave ovim temama. Kao sto je Ivan rekao gore covek punog stomaka ne dize revoluciju, a ja bih dodao ne samo punog stomaka vec samozadovoljan pojedinac, duhovno prosvetljen jer je konacno pomocu joge, silva metoda, tm-a, NLP-a… resio sve svoje zivotne probleme (a ustvari to je iluzija). Dakle po meni upravo je to poenta newage-a – uciniti ljude sitima i samozadovoljnima, pa onda oni koji vladaju svetom mogu da rade sta hoce. Evo konkretno tvorac cuvene tehnike programiranja mozga NLP – Neuro Linguistic Programming(osnova Toni Buzanovih knjiga, koje i dragi nam Zarko prodaje) je u nekom radio show-u na internetu u ponoci izmedju 2000. i 2001., izvodio svoju teoriju zasto je taj momenat upravo prekretnica razvoja covecanstva. (Ivan je trazio neke konkretne dokaze o newage-u, pa sam samo pomenuo jednog “priznatog” pojedinca koji ga propagira).
"The possession of anything begins in the mind" - Bruce Lee
 
Odgovor na temu

the.kum
Srbija

Član broj: 6622
Poruke: 532
*.verat.net

Sajt: www.blist.co.yu


+1 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...17.07.2003. u 07:49 - pre 253 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Naravno, n.m. mozes zanemariti i kao sistem istina uzeti hriscansku dogmu, ali to svakako nece potreti neke istorijske fakte koji su neumoljivi.

Ne zelim da zanemarim naucne metode. Samo sta ako je Sveto pismo(bar velik deo) validan istorijski dokument? Opet kazem ovo je druga tema…
Citat:
Naravno da ne, ovo je "cartoon" verzija gledanja organizacije sveta. To sto su neke jake grupacije pametne pa se dogovore kad vide da nema drugog izlaza ne znaci da su one uniformne i da na sve stvari gledaju isto. Stavise, slobodan sam da primetim da se oko nekih bitnih stvari misljenja i delanja trenutno bitnih interesnih grupa i te kako razlikuju.

Pa ja se slazem sa ovim sto ti kazes, ali poenta je da se uvek nekako dogovore, i jedina zajednicka karakteristika im je da imaju mnogo mnogo krvavog zlata i nafte. Evo primer kada se poslednji put nisu bas dogovorili (verovatno oko raspodele nafte) je Irak, ali i pored toga nikad se ne posvadjaju toliko da prestanu da se dogovaraju.
Citat:
Sistem kontrole velike mase ljudi preko religije je prevazidjen u sredinama gde je samosvest i obrazovanje na visokom nivou - to jednostavno - ne funkcionise.
Da i zato je izmisljena “bolja” ,modernija religija.
Citat:
Bilo gde, gde ljudi nisu navikli na totalitarnu organizaciju dogmi, nema sanse da prodje - postoje mnogo bolji nacini za drzanje statusa quo, i za to postoji jedna izreka "revolucija se ne dize sa punim stomakom", verujem da kapiras na sta mislim.

Naravno, ali za svaki slucaj osim punog stomaka ljudima treba dati jos nesto, a to sam objasnio u reply-u na Salec-ov post.
Citat:
iako su i te kako bili pritiskani od "zapada" da postanu liberalno-kapitalisticke demokratije, primera imas mnogo u ex-evropskim kolonijama. Takve zemlje danas imaju veliki % u industrijskom outputu sto ih cini izuzetno uticajnim.

Slazem se, nisam ni rekao da zanemarujem njihov uticaj, uticaj newage-a sam prvenstveno posmatrao u hriscanskom delu sveta.
Citat:
Come on, ubedjivanje da vanzemaljci postoje ili ne postoje slabo utice na globalne politicke tokove, bar danas :)

Nisam naravno mislio samo na vanzemaljce, niti sam ovo uopste povezivao sa politickim tokovima vec sa uticajem na kolektivnu svest covecanstva,mislio sam na raznorazne duhovne principe zivota, ovo sam vec napisao u onom gore reply Salec-u mada imam i teoriju zasto propagiraju vanzemaljce ;)
Citat:
A kako moze papa da natera sve patrijarhe da se ujedine ako oni to ne zele?

Glupo pitanje (bez uvrede) – mislim kako neko moze nekoga da NATERA da nesto ucini…pa opet se to svakodnevno desava…ovo mu dodje vise kao neko filozofsko pitanje covekovih odluka…
Citat:
Menjanje vlada (Iran) i sl. uopste nije nova stvar, desavala se uvek - samo ono sto ja tvrdim je da je uticaj zapada na njih ipak slabiji nego pre 100 godina, koliko god tebi to bilo tesko da prihvatis. Statistika je na mojoj strani :-)

Ok, ok verujem tvojoj statistici;) …nego cini mi se da se nismo bas razumeli, ja sam prvenstveno govorio o uticaju newage-a u hriscanskom svetu i eventualnom tendencijom da se prosiri da buditsticke i sl. zemlje (mada i sam u ovo sumnjam)
Citat:
:) E, sad si me nasmejao - a ko je ovde citirao ili pominjao CNN ili BBC (btw, mislim da je BBC malo "objektivniji" na nekoj relativnoj skali, ali je objektivnost suvise relativan pojam), pa jos u kontekstu faktografskih podataka, pobogu :) ? Ja sam citirao jedan izvor (knjigu) koji opet citira naucne izvore koji su naucni radovi pojedinaca u naucnim organizacijama. Ako to zelis da opovrgnes, moraces da uradis ili naucnim metodom, da diskreditujes fakat, pojedinca ili instituciju - ili dogmatski - da sve to proglasis za jeres, izaberi :)

Samo sam hteo da kazem da ne postoje neka zvanicna naucna istrazivanja o uticaju newage-a o kome ja pricam(osim nekih istrazivanja o newage-u kao jos jednoj od mnogobrojnih sekti – za ovo sam i dao link negde gore na onaj text u telegrafu – intervju sa nekim kapetanom bg. policije), takodje ti si i sam svestan da ne postoje zvanicna istrazivanja o teorijama zavere, vec da postoje samo spekulacije o tome, sad pun je Internet raznoraznih linkova o newage-u pa ako nekog interesuje nek sam trazi i proceni da li je odredjena institucija ili pojedinac verodostojna i validna i koliko su odredjeni fakti tacni – ovo je krajnje relativan podatak. Btw sto se tice fakata – istoriju pisu pobednici ;(
Citat:
i uopste ih ne smatram apsolutno istinitim ali da bi ih odbacio potrebno je malo vise od jedne teorije zavere, npr :)

Meni samo nije jasno, zasto se neke krajnje ocigledne stvari uvek proglasavju teorijom zavere – zar nije jasno da oni koji imaju najvise $ (naftne kompanije i ostale velike kompanije, zatim raznorazni princevi, kraljevi) drze dobar deo sveta pod kontrolom. Kad ce ljudi shvatiti da na ovom svetu oduvek vlada zakon jaceg i da "para vrti tamo gde burgija nece" – NAZALOST,naravno.
Citat:
Nadam se da ne pronalazis kod mene neke tvrdnje koje se ne dovode u sumnju, vec samo zahtev za rigoroznom proverom necega sto pretenduje da stvara sliku o svetu oko nas.

Ne ne pronalazim i to je sasvim ok, medjutim rigorozna kontrola na osnovu zvanicnih fakata nije uvek ispravna, jer istoriju (po meni najvazniju naucnu disciplinu posle matematike) pisu uvek pobednici.
Citat:
Kada ti pomenes "new age" ja samo trazim neke izvore, neke studije - uradjene ne od "zvanicnih institucija" vec od bilo kakvog pojedinca ili institucije koji uziva odredjen ugled i poverenje - i takodje refernce na izvore u svakom daljem zakljucivanju, jer drugacije ne mogu ni biti siguran da sve to nije samo u tvojoj glavi - ne mislim da je to to, ali ipak zelim neki konkretan dokaz.

Pun je net ovakvih istrazivanja ali procenu ugleda neke osobe ostavio bih svakom da samostalno proceni, mnogo je to relativno…btw. dao sam gore primer jednog “uglednog” pojedinca, tvorca NLP-a koji propagira newage, i mislim da sam dovoljno dosad napisao o mehanizmima delovanja newage-a pa neka svako sam proceni koliko sam u pravu a koliko ne…Najkonkretniji dokazi koje mogu da ti ponudim su poruke koje se svakodnevno emituju preko medija, a koje su deo ideolgije newage-a a ti sam proceni koliko su one ozbiljne a koliko ne. Inace preteca newage-a je hipi pokret, u filmu Kosa ima ona cuvena pesma gde pevaju o Age of Aquarius ne znam tacno kako bese ime pesme.
Citat:
Pa mozda bi tom drustvu bilo pametnije da na svoj razvoj gleda ne kao na skup "momenata" u koje se ulazi i iz kojih se izlazi, vec kao na jedan kontinualni proces/evoluciju koji se neminovno desava samo je pitanje koliko ce koristi izvuci iz odredjenih situacija.

Problem je sto smo mnogo glup narod (sto ne znaci i neinteligentan) i da su vrlo retki oni koji su uspeli da vode takvu politiku (N.Pasic).
Citat:
Mislim da bi dalja rasprava na ovu temu ispolitizirala raspravu pa bih se ovde zaustavio - a i nisam upucen u moderne obrazovne trendove u Srbiji (to za "jezik komunikacije") pa mislim da nisam kompetentan da raspravljam o tome uopste :)

Mislim da je ovo mnogo mnogo vaznija tema od puke politike, i da ne treba gledati na to tako…u svakom slucaju moderni obrazovni trendovi u Srbiji su katastrofalni.
"The possession of anything begins in the mind" - Bruce Lee
 
Odgovor na temu

the.kum
Srbija

Član broj: 6622
Poruke: 532
*.verat.net

Sajt: www.blist.co.yu


+1 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...17.07.2003. u 07:53 - pre 253 meseci
Citat:
The Mars:
Kad pomiješam sve boje spektra ... tek onda dobijem onu najljepšu, najbogatiju, najčistiju , bijelu ... dobijem ČOVJEKA , Kume ... :))

Kod mene uvek neka crna ispadne, jebiga mozda ne znam da mesam ;) …salim se poenta je u tome da se uvek dobije ista monotona boja! Za razliku od predivnog duginog spektra ;)
Citat:
Zapad je taj koji ide prvi u razvoju na ovoj našoj zemlji ( činjenica ), i normalno je da strancima koji tek dođu u njihovu zemlju neće da daju neke upravljačke, više poslove ... daju im poslove koji treba da se obavljaju, a kojima neće ugrožavati cjelokupnu strukturu svog društva. E, sad , ako se naši ljudi obavljajući te poslove tamo osjećaju kao '' jeftina radna snaga '' , niko ih ne prisiljava da tamo i ostanu. A, ako uporede kakav im je standard života koji imaju radeći takve poslove tamo i kod nas , ja mislim da dođu do zaključka da bi kod nas bili ipak još '' jeftiniji ''.

Apsolutna cinjenica ;) Jeste bolji je standard tamo, ali nije da nismo jeftina radna snaga, ali zbog te jeftine radne snage njihovo stanovnistvo ostaje bez posla…pa je i prirodno da nas ne vole previse…ali tu je newage koji ce da im kaze da treba da nas vole;)
Elem, ne znam otkud ti utisak da sam kivan na njih (mada moram da priznam da nisam bas ravnodusan kada mi rakete padaju na 200m od kuce;) ali stvarno ne vidim gde sam newage pominjao u tako nekom kontekstu, vise sam cini mi se pricao o uticaju na “njihov” narod. Btw pored svih razloga koje si navela zasto smo propali dodao bih i raznorazne idiote koji su sedeli po raznoraznim KP telima, NERAD i katastrofalno lose (tj glupo) vodjenje politike. S tim sto nam je ovaj nerad postao karakterna osobina pa cemo tesko u skorije vreme da napredujemo ;(
Citat:
Ja bi dodala da to važi i za mala, velika loša djela ( vikendice ... ;))

Vazi, naravno…;)
"The possession of anything begins in the mind" - Bruce Lee
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...17.07.2003. u 10:40 - pre 253 meseci
Citat:

Apsolutna cinjenica ;) Jeste bolji je standard tamo, ali nije da nismo jeftina radna snaga, ali zbog te jeftine radne snage njihovo stanovnistvo ostaje bez posla…pa je i prirodno da nas ne vole previse…ali tu je newage koji ce da im kaze da treba da nas vole;)


Just quick - dok ne dodjem na posao :) Prvo, evo ja sam stranac na "zapadu" i malo mi je tesko da se nazovem "jeftinom radnom snagom", ili gradjaninom umanjenih prava. Naravno, obrazovanje i/ili iskustvo imaju udela u tome - ali cenim da neko neobrazovan i/ili sa losim radnim iskustvom tesko da bilo gde moze da bude na nekom uticajnom polozaju, osim ako nije muzikant u Srbiji :-)

Sto se stanovnistva tice, i tu nisi potpuno u pravu - u EU, na primer, je balans stanovnistva sve vise i vise pomeren ka 60-togodisnjacima i za 20-30 godina nece biti nikog da uplacuje u penzioni fond, npr - sto bi izazvalo krah kapitalistickog sistema na koji je vecina naviknuta, pa se i te kako uvozi strana mlada radna snaga :) Nezaposlenost jeste velika u ovom momentu, ali to je posledica trenutnih globalnih ekonomskih tokova koji su takvi kakvi jesu - ali natalitet i procenat reproduktivno sposobnih su i te kako nezavisni od trenutnih trendova na berzi :) Protiv toga se ne moze raspisati neki ukaz, vec se samo mogu otvoriti granice kako bi mladji ljudi mogli da se nastane :)

Plus, ovo sto ti pricas se moze primeniti u apsolutno svakoj drzavi na ovom svetu - i u Srbiji neki ljudi misle da im Kinezi / Rumuni / ... oduzimaju poslove, kao sto u Nemackoj neki ljudi misle da im Srbi/Turci/... uzimaju posao - opet, druga grupacija ljudi ne misli tako, i sl... Generalno se ksenofobija svodi na "strance" i "nase" i potpuno je ista bilo da je u pitanju "zapad", "istok" ili nesto trece.

U svakoj zemlji imas balans tih, da kazem "desnih" strana i onih drugih, i tokom godina se taj balans obicno menja u zavisnosti od kvaliteta zivotnog standarda i sl... Mada, mogu slobodno da ti kazem da je stepen emancipacije ovde gde zivim izuzetan u odnosu na svetski prosek, svedok sam svadje nekoliko ljudi sa policajcem koji je priveo nekog crnca zato sto nije imao papire (i tu sleduje Lufthansa - Deportation Class, besplatan prevoz u zemlju odakle je dosao) - gde ih je pritom jedna zena bas opljuvala.

Naravno, i te kako ima i kontra primera - sve u skladu sa % konzervativnih vs. otvorenijih :) Ali, ako nista drugo - bar ne moram da slusam proglase razno-raznih "obraza" i sl.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7177 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...17.07.2003. u 12:58 - pre 253 meseci
Citat:
the.kum:
Ne zelim da zanemarim naucne metode. Samo sta ako je Sveto pismo(bar velik deo) validan istorijski dokument? Opet kazem ovo je druga tema…


Pa Sveto Pismo i jeste validan istorijski dokument :-) Knjiga ucenja hriscanske religije, koja je najverovatnije sastavljena par vekova posle smrti Hrista kada je i formirana jaka institucija crkve, to vecina ljudi ne spori, osim mozda Fomenka i sl.

Citat:
Pa ja se slazem sa ovim sto ti kazes, ali poenta je da se uvek nekako dogovore


WWII? Krahiranja berzi? Bombardovanje Iraka 2003? :)

Citat:

, i jedina zajednicka karakteristika im je da imaju mnogo mnogo krvavog zlata i nafte. Evo primer kada se poslednji put nisu bas dogovorili (verovatno oko raspodele nafte) je Irak, ali i pored toga nikad se ne posvadjaju toliko da prestanu da se dogovaraju.


Slazem se.

Da se to desi, verovatno bi doslo do nuklearne kataklizme i ti i ja ne bi smo mogli da ovako lepo diskutujemo :-) Postoji jedna linija koju vidis iza koje znas da je sukob samo kontraproduktivan i za tebe i za tvog konkurenta/protivnika - u tom slucaju 'zapadnjak' ce uvek posegnuti za kompromisom, balkanac za puskom (koja ce mu se obiti o glavu), a mozda neko treci sebe zrtvuje - elem ovih potonjih nema, jer su se uvek zrtvovali :)

Evropljani su se tukli izmedju sebe 1000 godina, onda su se tukli sa svojim kolonijama, pa su skontali da to i nije mnogo pametno i od onda su krenuli da se dogovaraju :)

Citat:
Da i zato je izmisljena “bolja” ,modernija religija.


Pa? :) Back to the lab again - i ta "bolja" ce zastareti, usled delovanja dogmi biti nekompatibilna sa ljudskim progresom - pa ce opet covek izmisliti neku noviju :) Big deal.

Da li ima neke razlike sa izmisljanjem jedne "bolje", "modernije" religije od judeizma u I veku N.E. ? :)

Citat:
Naravno, ali za svaki slucaj osim punog stomaka ljudima treba dati jos nesto, a to sam objasnio u reply-u na Salec-ov post.


Pa dobro, to je onda neminovna civilizacijska tekovina - ali kako je jedna od paradigmi liberalne demokratije sloboda veroispovesti, ne vidim problem - nikome niko ne brani da veruje u sta hoce. Ako se nekome dopada "new age"... sto da ne.

Citat:
Slazem se, nisam ni rekao da zanemarujem njihov uticaj, uticaj newage-a sam prvenstveno posmatrao u hriscanskom delu sveta.


Pa, onda bih rekao da su 'Riscani dobili dostojnog konkurenta na trzistu vera :) Sta predlazes kao resenje? Bas bih voleo da znam sta ti mislis?

Citat:
Nisam naravno mislio samo na vanzemaljce, niti sam ovo uopste povezivao sa politickim tokovima vec sa uticajem na kolektivnu svest covecanstva,mislio sam na raznorazne duhovne principe zivota, ovo sam vec napisao u onom gore reply Salec-u mada imam i teoriju zasto propagiraju vanzemaljce ;)


Ok, da li se slazemo da je evolucija (ili, ako ne "verujes" u nju - da kazemo, napredak?) ljudske svesti takodje uticajna i na evoluciju duhovnosti - da li ti mislis da su duhovnost i neki filozofski pogledi prosecnog coveka u, recimo, Evropi, konstantni za ovih 2000 godina ili su se menjali?

Zamisljam diskusiju mene i tebe pre 200 godina oko toga da li, recimo, zenama treba dati pravo glasa i sl - a to su bila pitanja koja su i te kako zadirala u tadasnju default "duhovnost" i default "religiju" i bila su moralno nakaradna! Vidis kako se svet promeni za 200 godina :)

Citat:
Glupo pitanje (bez uvrede) – mislim kako neko moze nekoga da NATERA da nesto ucini…pa opet se to svakodnevno desava…ovo mu dodje vise kao neko filozofsko pitanje covekovih odluka…


Pa nije bas skroz glupo - eto, ako Katolicima nije uspelo da zbrisu Pravoslavce i vice versa za 1000 godina koliko se gloze, ne vidim zasto bi nekom poslo za rukom da ih ujedini tek tako za 50-tak godina. Ako se jedni i drugi ujedine bice to samo iz obostrane koristi i jacanja "monopola" jer ce neminovno i jedni i drugi izgubiti dobar deo stada. I onda ce se preci na politiku - sto oni u stvari rade sve vreme, i u tome su najbolji :)

Procitaj malo vise o ekumenizmu i koliko dugo je taj pokret aktivan, a takodje procitaj i default stavove, recimo, Ruske Pravoslavne Crkve i shvatices da u tom kontekstu tesko da moze doci do ujedinjenja osim u slucaju koji sam naveo.

Citat:
Ok, ok verujem tvojoj statistici;)


Bolje proveri! :) Imas reference :)

Citat:
…nego cini mi se da se nismo bas razumeli, ja sam prvenstveno govorio o uticaju newage-a u hriscanskom svetu i eventualnom tendencijom da se prosiri da buditsticke i sl. zemlje (mada i sam u ovo sumnjam)


Onda i nije neka opasnost :-) Bar ne za nas verski neopredeljene :) Izgleda da ce hriscani malo vise morati da uloze u sales&marketing iliti biz-dev :)

Citat:
Samo sam hteo da kazem da ne postoje neka zvanicna naucna istrazivanja o uticaju newage-a o kome ja pricam(osim nekih istrazivanja o newage-u kao jos jednoj od mnogobrojnih sekti – za ovo sam i dao link negde gore na onaj text u telegrafu – intervju sa nekim kapetanom bg. policije)


Telegraf i kapetane Bg policije na skali relevantnosti mogu da svrstam negde izmedju 0 i 1% :) Kada ti neko kaze za 500000 ljudi na trgu da je 10000 ne vidim razlog sto ne bi lagali i za sve ostalo, je li :)

A zasto ne postoje "zvanicna" naucna istrazivanja o new-ageu?

Evo ja malo potrazih

#1 - spisak kultova, religija:

http://www.watchman.org/cat95.htm

#2 - linkovi ka istrazivanju new-agea

http://www.watchman.org/na/index.htm

#3 - pogled hriscanskih NGO-ova

http://www.carm.org/

Dakle, ljudi se i te kako bave ovim - ali koliko vidim radi se samo, kako salec kaze, o modernom sujeverju. Jasno je da je dosta ljudi sujeverno, pa ce takvi i biti meta "new age-a" :) Kao i uvek

Citat:
, takodje ti si i sam svestan da ne postoje zvanicna istrazivanja o teorijama zavere, vec da postoje samo spekulacije o tome, sad pun je Internet raznoraznih linkova o newage-u pa ako nekog interesuje nek sam trazi i proceni da li je odredjena institucija ili pojedinac verodostojna i validna i koliko su odredjeni fakti tacni – ovo je krajnje relativan podatak. Btw sto se tice fakata – istoriju pisu pobednici ;(


Dok i pobednici ne izgube :) Onda ostaje samo arhiva, recimo,

http://memory.loc.gov/ :)

Danas te niko ne sprecava da saznas nesto o WWII, sto je recimo bilo zabranjeno ljudima pre 30-40 god :)

Citat:
Meni samo nije jasno, zasto se neke krajnje ocigledne stvari uvek proglasavju teorijom zavere


Zato sto nisu potkrepljene dokazima, zasnovane su na spekulacijama i sve su nekako okrenute ka "zaverenistvu" nekoga protiv nekog drugog. hence - naziv "teorije" and "zavere" :)

Citat:
– zar nije jasno da oni koji imaju najvise $ (naftne kompanije i ostale velike kompanije, zatim raznorazni princevi, kraljevi) drze dobar deo sveta pod kontrolom.


Da, to niko nije opovrgnuo - ono sto je problem je sto neko neke stvari uzima za previse mocne, a one to nisu - krah Enrona i WorldCom-a o tome sasvim lepo govori. Sep11 da ne pominjem, jer tu ima jedna mnogo dobra teorija zavere :)

Citat:
Kad ce ljudi shvatiti da na ovom svetu oduvek vlada zakon jaceg i da "para vrti tamo gde burgija nece" – NAZALOST,naravno.


To svi shvatamo, ali svako moze imati paru i burgiju :) Slozices se da je ipak razlika izmedju prava jaceg i slabijeg ipak manja nego pre 500 godina. Mozda ljudske slobode jos nisu na nivou kojem zelimo, ali se ipak povecavaju.

Citat:
Ne ne pronalazim i to je sasvim ok, medjutim rigorozna kontrola na osnovu zvanicnih fakata nije uvek ispravna, jer istoriju (po meni najvazniju naucnu disciplinu posle matematike) pisu uvek pobednici.


Imas jako los stav o istoriji - to #1

#2 - definisi mi "zvanicni" fakat? :)

Postoji nacin za procenu relevantnosti neke tvrdnje, i ocigledno da ljudi imaju razlicite kriterijume.

Citat:
Pun je net ovakvih istrazivanja ali procenu ugleda neke osobe ostavio bih svakom da samostalno proceni, mnogo je to relativno…btw. dao sam gore primer jednog “uglednog” pojedinca, tvorca NLP-a koji propagira newage, i mislim da sam dovoljno dosad napisao o mehanizmima delovanja newage-a pa neka svako sam proceni koliko sam u pravu a koliko ne…Najkonkretniji dokazi koje mogu da ti ponudim su poruke koje se svakodnevno emituju preko medija, a koje su deo ideolgije newage-a a ti sam proceni koliko su one ozbiljne a koliko ne. Inace preteca newage-a je hipi pokret, u filmu Kosa ima ona cuvena pesma gde pevaju o Age of Aquarius ne znam tacno kako bese ime pesme.


Ok, dobro... slozicemo se da "new age" postoji kao organizovani religiozni pokret i da ima neko svoje ucenje i sl.. e, sad, objasni ti meni, kao verski neopredeljenoj osobi, u cemu je razlika izmedju "new age-a" u XXI veku i hriscanstva u I veku, ali bez pominjanja svetog duha, please?


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

The Mars

Član broj: 9822
Poruke: 71
*.blic.net



Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...17.07.2003. u 14:16 - pre 253 meseci
Citat:

the.kum :
E sad mnogo mnogo “ljudi od ugleda” potencira ovu cinjenicu da smo usli u doba Aquarius-a i da je svet na prekretnici svog razvoja, takodje oni smatraju da je doba RACIONALNOG zakljucivanja proslo, tj. prevazidjeno i da treba da se okrenemo iracionalnom zakljucivanju tj. da se okrenemo duhovnim principima


Nemoj da zezaš ... pa, do toga sam zaključka , eto i ja došla putem, kako sam se izrazila, hrišćanskih vrlina ... tačno je da je taj put neophodan ...

Citat:

Dakle po meni upravo je to poenta newage-a – uciniti ljude sitima i samozadovoljnima, pa onda oni koji vladaju svetom mogu da rade sta hoce.


Pa, kad bi oni uspjeli da postignu za sve ljude fizičko i duhovno ostvarenje ... postali bi svi zlatni Atlantiđani ( Pekiću, volim te !)

Citat:

Kod mene uvek neka crna ispadne, jebiga mozda ne znam da mesam ;) …salim se poenta je u tome da se uvek dobije ista monotona boja! Za razliku od predivnog duginog spektra ;)


Pa, možda i ne znaš ... a, možda uspiješ i da naučiš ... ;)
Kad se pomiješaju sve boje vidljive svjetlosti (znači talasne dužine od 380 do 760 nm) dobija se opštepoznata transparentna ili kako je zovemo bijela svjetlost (ona što nas okružuje) ... a dugin spektar se dobija kada se ona zbog stečenih atmosferskih uslova razloži na svoje komponente od kojih je sastavljena (na neki način kao da nam se pokaže, zato postoji nešto kao da nas to Bog tada podsjeća na nešto što samo još rijetki nisu zaboravili)
Citat:

Ivan :
Hmm - pa na tu temu sam se raspisao vise nego vecina drugih, pa od sada, pa na dalje - i ubuduce :) ostavljam drugima da se na tu temu raspravljaju... osim ako nisam licno prozvan :-)


Nee ... ti tu temu (vezu sa hipotetičkom istinom, kako si je ti nazvao) nisi ni dotakao ... kako da kažem , ti se baviš objašnjavanjem samo jedne strane ogledala ... a o problemima poimanja druge strane ne možeš ni da govoriš jer to za tebe i ne postoji ...
Nemoj da se osjećaš ''prozvan'' ... samo pričamo ...

Evo, jedne jednostavne analogije. Gledajući 3D slike vrlo blizu i posmatrajući, analizirajući svaki djelić posebno ništa se ne ugleda. Potrebno se malo udaljiti , pustiti da se slika zamuti, onda se stvari počinju pokretati i izranja novi uvid ...Tako je i sa životom, mora se čovjek malo udaljiti , da bi vidio stvari čije postojanje inače tako žestoko negira ...

Kako sam krenula ... ispašće da sam trebala uzeti username hrišćanka ;)))

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7177 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...17.07.2003. u 15:27 - pre 253 meseci
Citat:

Nee ... ti tu temu (vezu sa hipotetičkom istinom, kako si je ti nazvao) nisi ni dotakao ... kako da kažem , ti se baviš objašnjavanjem samo jedne strane ogledala ... a o problemima poimanja druge strane ne možeš ni da govoriš jer to za tebe i ne postoji ...
Nemoj da se osjećaš ''prozvan'' ... samo pričamo ...


:)

Jos ako mi kazes kako si dosla do zakljucka da za mene "druga strana ogledala" ne postoji sve ce biti super :)

Reci da je Bog u hriscanstvu kontradiktoran (u logickom smislu) nije isto sto i reci da Bog ne postoji. Stavise, tesko da bih sebi uopste dozvolio da kazem tako nesto.

Smatrati crkvu (konkretno SPC, Rim, ...) za politicku instituciju koja ima interesnu sferu i vrlo "neduhovne" ciljeve, ne znaci da je sama vera kao subjektivni dozivljaj manipulacija.

Biti verski neopredeljen ne znaci nemati veru - i, na kraju krajeva, ako je vera subjektivni dozivljaj tesko da je za sve isti, da jeste - danas bi verovatno postojala samo jedna religija.

Citat:

Tako je i sa životom, mora se čovjek malo udaljiti , da bi vidio stvari čije postojanje inače tako žestoko negira ...


Goto paragraf #1 pa jos i "žestoko"... eh...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ambimoustrous

Član broj: 1114
Poruke: 174
*.219.EUnet.yu



Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...17.07.2003. u 21:47 - pre 253 meseci
Da se vratimo na početak:
Citat:
suncasin:
Hteo bih da se preispitamo šta je zaista stvarno, a šta realno.

Ovo pitanje nije besmisleno ali način na koji je postavljen i dalje "obrazloženje" zasigurno jeste.
Tvoje razlikovanje između "stvarnog" i "realnog" jeste pitanje koje zaokupljuje filozofe počev od grka pa naovamo. Platonov "svet ideja", koje on izvanredno pokazuje pomoću alegorije pećine, jeste uvod u raspravu koja traje sve do današnjih dana. Klasična nemačka idealistička filozofija, Hegelov "Apsolut" itd. sve to nije ništa drugo do traženje odgovora na ovo pitanje. Ovo pitanje spada u ontologiju, ili metafiziku. To su i crkveni mislioci uvideli pre x vekova i uopšte nisu pokušavali da postojanje Boga (ili boga) dokazuju primerima iz "realnog" sveta, već su se isključivo oslanjali na Um i na logiku. Ipak, pored sveg truda, pitanje još nije rešeno. Pokušaj opovrgavanja naučnih istina pomoću ovakvih "argumenata" je nedostojan čoveka kao Umnog bića.

If Microsoft invented plumbing, legions of hackers would smugly discuss the benefits of washing in a stream.
 
Odgovor na temu

The Mars

Član broj: 9822
Poruke: 71
*.blic.net



Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...18.07.2003. u 10:54 - pre 253 meseci
Citat:

Ivan :
:)

Jos ako mi kazes kako si dosla do zakljucka da za mene "druga strana ogledala" ne postoji sve ce biti super :)


Do toga sam zaključka došla iz svih tvojih mail-ova . U nijednom od njih ti se nisi dotaknuo one teme koju je Suncasin postavio. I na osnovu tvojih rečenica. Nije samo u pitanju tvrdnja koju neka rečenica nosi već i način na koji govori.
Svi tvoji odgovori su , da se izrazim umjetnički, paralelni sa Zemljinom površinom, nijedan nije upravljen naviše.
E, sad ti možeš da kažeš , kakav joj je to atribut za jedan odgovor ( iracionalan ?! ), tebi je to možda čudno, nelogično... ali meni nije ( vjerovatno slično kao što kažu da šamani mogu da čuju stvari koje vide ... )

A sad ću to isto što sam gore umjetnički izrazila , da ti objasnim '' običnim'' govorom.
Pogledaj rečenice koje si napisao u ovom citatu ...

Citat:

Ivan:
Reci da je Bog u hriscanstvu kontradiktoran (u logickom smislu) nije isto sto i reci da Bog ne postoji. Stavise, tesko da bih sebi uopste dozvolio da kazem tako nesto.

Smatrati crkvu (konkretno SPC, Rim, ...) za politicku instituciju koja ima interesnu sferu i vrlo "neduhovne" ciljeve, ne znaci da je sama vera kao subjektivni dozivljaj manipulacija.

Biti verski neopredeljen ne znaci nemati veru - i, na kraju krajeva, ako je vera subjektivni dozivljaj tesko da je za sve isti, da jeste - danas bi verovatno postojala samo jedna religija.


Sve tri ove rečenice imaju istu strukturu : reći ‘’ovo’’ , ne znači ili ne mora da znači ‘’ono’’ . I to je tačno. Ti si u svim svojim mail-ovima navodio ‘’ ovo’’ , a kako to , kako si sam rekao ne znači ‘’ono’’ , a upravo ‘’ono’’ , dakle drugi dio ovih gornjih rečenica JE TEMA koju je Suncasin postavio, onda proizilazi da ti nisi o toj temi ništa rekao.
Samo si rekao stvari koje ne moraju ništa da znače u vezi ove teme.

Ja se nadam da sam ti ovo izložila dovoljno sekvencijalno , onako kako je tvom razmišljanju prigodno.

Citat:

Mars:
Tako je i sa životom, mora se čovjek malo udaljiti , da bi vidio stvari čije postojanje inače tako žestoko negira ...


Citat:

Ivan :
Goto paragraf #1 pa jos i "žestoko"... eh...


To što si ti u prvom paragrafu stavio znak za osmjeh , to je zato što si dovoljno svjestan da želiš da budeš na nekom nivou u ovoj konverzaciji ...

A ono na šta sam ja mislila da ti radiš žestoko jeste da se uporno ‘’dokazuješ’’ u vodama prvih dijelova onih rečenica , a nikako nećeš da zakoračiš u onaj drugi dio.

I to zato što su teme prvog dijela već određene, opipljive, sigurne ... a ove druge su nepoznate, u tom dijelu postoji nesigurnost,neizvjesnost a to je ono od čega ti uporno bježiš i sklanjaš se u svijet ‘’ faktografskih podataka ‘’ , gdje se osjećaš sigurno.

Možda sam trebala bit psiholog, ali ne znam ... oduvjek sam htjela da završim ETF , možda i zato što se smatra najtežim fakultetom, a ja sam valjda uvijek samo željela da vidim koliko mogu ...

Ima jedna reklama na TV-u gdje jedna sportistkinja kaže :
Najteže je pobijediti granice u sebi , a, ako nešto stvarno želiš, onda možeš mnogo više nego što stvarno misliš.

Citat:

ambimoustrous :
Da se vratimo na početak:


Eto, vidiš, on je ovom rečenicom i nesvjesno pokazao da je čitajući sve ovo primjetio da smo se potpuno odmakli od prave teme ! (što ti Ivane nisi nigdje pokazao)

Znači da ima osjećaj za drugu stranu, iako kao i većina nas možemo samo da pokušamo da sa logičkog, racionalnog,naučnog gledišta pokušamo da objasnimo ta pitanja ... a pitanje je bilo otprilike način percepcije ==> doživljaj realnosti


 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...18.07.2003. u 11:40 - pre 253 meseci
Citat:
ambimoustrous:
Da se vratimo na početak:
Citat:
suncasin:
Hteo bih da se preispitamo šta je zaista stvarno, a šta realno.

Ovo pitanje nije besmisleno ali način na koji je postavljen i dalje "obrazloženje" zasigurno jeste.
Tvoje razlikovanje između "stvarnog" i "realnog" jeste pitanje koje zaokupljuje filozofe počev od grka pa naovamo. Platonov "svet ideja", koje on izvanredno pokazuje pomoću alegorije pećine, jeste uvod u raspravu koja traje sve do današnjih dana. Klasična nemačka idealistička filozofija, Hegelov "Apsolut" itd. sve to nije ništa drugo do traženje odgovora na ovo pitanje. Ovo pitanje spada u ontologiju, ili metafiziku. To su i crkveni mislioci uvideli pre x vekova i uopšte nisu pokušavali da postojanje Boga (ili boga) dokazuju primerima iz "realnog" sveta, već su se isključivo oslanjali na Um i na logiku. Ipak, pored sveg truda, pitanje još nije rešeno. Pokušaj opovrgavanja naučnih istina pomoću ovakvih "argumenata" je nedostojan čoveka kao Umnog bića.


Na neki nacin, svet ideja je "lossy compression" stvarnog sveta. Cinjenica da neke jednostavne zakonitosti vaze u stvarnom kao i u, u umu simuliranom, svetu ideja dovode do zakljucka da je svet ideja ili apsoluta stvaran. Platonu se vise svidjao svet ideja, jer je um u stanju da ovlada njime, sto pruza zadovoljstvo, pa je zbog toga zeleo da realni svet sa svojim ogranicenjima i tajnama bude senka sveta ideja, iako je ustvari njegov svet ideja uprosceni stvarni svet, slika sa maksimizovanim kontrastom (ili da kazemo: svet ideja sa ukljucenim svim idejama jeste realni svet i nema nikakve pecine i senke).

Ovo verovanje u postojanje apsolutnih zakona je vrlo mocna sila koja je dovela do uspona Zapada, koji od Platona i Pitagore sa religioznom strascu "rudari" u potrazi za tim zakonima, za razliku od, na primer, prakticnih Kineza koji su pazljivo posmatranje ("Ucimo od...!") pretpostavili ranom generalizovanju, i koji nikad nisu verovali u apsolutnost bilo cega ("Samo je promena stalna"). U sustini, kineski stav je blize istini, u onoj meri u kojoj je zaustavljeni sat cesce tacan od onog koji zaostaje 0,0001s na dan. Ali paradoksalno, ispostavilo se da je prakticnije verovati u prirodne zakone i istrazivati ih, postupno povecavajuci njihovu tacnost.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7177 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...18.07.2003. u 12:47 - pre 253 meseci
Citat:
Do toga sam zaključka došla iz svih tvojih mail-ova . U nijednom od njih ti se nisi dotaknuo one teme koju je Suncasin postavio. I na osnovu tvojih rečenica. Nije samo u pitanju tvrdnja koju neka rečenica nosi već i način na koji govori.
Svi tvoji odgovori su , da se izrazim umjetnički, paralelni sa Zemljinom površinom, nijedan nije upravljen naviše.


Elem, suncasin je u prvom postu napisao, parafraziram, "realan svet je iluzija koji je Bog stvorio za nas" i kao "dokaze, cinjenice" naveo jednu vrlo losu aproksimaciju elementarnih cestica, jedan prevazidjeni model atoma i jednu logicku besmislenost.

E, sad, ono sto sam ja uradio - je, samo, komentarisanje tog "dokaza" koji uopste nije "dokaz" vec lose shvatanje materije - cak uopste nisam ni zalazio u spiritualno, sto si ti jako lepo primetila - ali to mi nije ni bio cilj.

Ne zelim da zalazim u spiritualno iz prostog razloga, kao sto vec neko rece - takva razmisljanja je nemoguce dokazivati naucnim metodom ili opovrgavati naucni metod istim razmisljanjima, a ovo je ipak forum "nauka" (tako se bar zove) a ne "religija", "vera", "metafizika", i sl...

Ozbiljno, zao mi je sto tu nema nekog induktivnog razmisljanja i moji odgovori nisu "upravljeni navise", kako ti kazes - jer mislim da metafizicka diskusija nije za ovaj forum, no to je samo moje misljenje...

Citat:

Sve tri ove rečenice imaju istu strukturu : reći ‘’ovo’’ , ne znači ili ne mora da znači ‘’ono’’ . I to je tačno. Ti si u svim svojim mail-ovima navodio ‘’ ovo’’ , a kako to , kako si sam rekao ne znači ‘’ono’’ , a upravo ‘’ono’’ , dakle drugi dio ovih gornjih rečenica JE TEMA koju je Suncasin postavio, onda proizilazi da ti nisi o toj temi ništa rekao.


Nisam, zao mi je - kao sto rekoh, ono sto sam ja uradio je da sam coveku rekao da njegovi "dokazi" ne drze vodu, sto mi je i bio cilj - a ne uplitanje u metafizicku raspravu gde bi potezali argumente tipa platonski vs. aristotelovski pogled na svet, problemi percepcije i stvarnosti i sl...

Citat:

Samo si rekao stvari koje ne moraju ništa da znače u vezi ove teme.


Diskreditacija necega sto se uzima za dokaz je validan nacin pokazivanja da osoba nije bas u pravu. Ako neko zeli da se bavi metafizikom, molio bih ga da se ne sluzi "naucnim dokazima" jer je to nonsens, i to je ono sto je mene u celoj prici zaintrigiralo.

Citat:

Ja se nadam da sam ti ovo izložila dovoljno sekvencijalno , onako kako je tvom razmišljanju prigodno.


Samo nastavi sa psihoanalizom :)

Citat:
To što si ti u prvom paragrafu stavio znak za osmjeh , to je zato što si dovoljno svjestan da želiš da budeš na nekom nivou u ovoj konverzaciji ...


Izvini ako ti je smajli smetao - ali potpuno defokusiranje i ekstrapolacija mojih argumenata na tvoj zakljucak da ja ovde diskreditujem boga, veru, duhovni deo ljudske licnosti... i sl... je iziskivala bar jedan smajli zato sto me je to stvarno malo nasmejalo (nista lose, naravno), pogledaj bar ime teme koje je suncasin izabrao.

Kakve cinjenice? Kakvi dokazi?

Citat:

A ono na šta sam ja mislila da ti radiš žestoko jeste da se uporno ‘’dokazuješ’’ u vodama prvih dijelova onih rečenica , a nikako nećeš da zakoračiš u onaj drugi dio.


Vec rekoh - ako neko temelji "dokaz" na naucnoj besmislici, red je ukazati mu na tu cinjenicu. No hard feelings - da nije bilo tog "dokaza" , rasprava bi verovatno imala umereni tok i neku filozofsku konotaciju.

Citat:

I to zato što su teme prvog dijela već određene, opipljive, sigurne ... a ove druge su nepoznate, u tom dijelu postoji nesigurnost,neizvjesnost a to je ono od čega ti uporno bježiš i sklanjaš se u svijet ‘’ faktografskih podataka ‘’ , gdje se osjećaš sigurno.


:) Mozes ti to i bolje...

Citat:

Možda sam trebala bit psiholog, ali ne znam ... oduvjek sam htjela da završim ETF , možda i zato što se smatra najtežim fakultetom, a ja sam valjda uvijek samo željela da vidim koliko mogu ...


i? :)

Citat:
Znači da ima osjećaj za drugu stranu, iako kao i većina nas možemo samo da pokušamo da sa logičkog, racionalnog,naučnog gledišta pokušamo da objasnimo ta pitanja ... a pitanje je bilo otprilike način percepcije ==> doživljaj realnosti


Ok, pogledaj suncasinov post #1 na ovoj temi, i reci mi, molim te, kako je on uspeo da ideju ljudske nemoci spoznavanja stvarnog sveta (znaci mi zivimo u simulaciji, btw...) da poveze sa idejom Tvorca? Mozda je taj pravi "stvarni" svet samo jos jedna simulacija, i tako u beskonacnost "meta svetova".

Mislim, po cemu je Suncasin-ova ideja validnija od bilo koje druge?

Po cemu je Suncasinova ideja validnija od moje da pocetak i kraj >mozda< ne postoje vec da su to samo ljudske aproksimacije? Ako pocetak ne postoji, ne postoji ni "tvorac" ni "univerzalni razlog", ne?

Onda, ideja Tvorca - na cemu se ona temelji? Sta je covek za vreme njegove istorije stvorio ni iz cega? A, da li je nesto unistio? Da li je zabelezen i jedan slucaj remecenja zakona o odrzanju energije od strane bilo kog kosmickog objekta - nije.






DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

The Mars

Član broj: 9822
Poruke: 71
*.blic.net



Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...18.07.2003. u 15:06 - pre 253 meseci
Ivane , neću da ovo pređe u nadmudrivanje ... Pročitala sam tvoj odgovor i neću sad da izvlačim citate ... već ću da ti ovako odgovorim ...

Napisala sam da je Suncasin postavio dobru temu , koju sam ja shvatila kao koliko smo u stanju da pojmimo realnost i koji bi bili dokazi , činjenice koji bi to potkrepljivali. Dakle, ti dokazi, činjenice ( naslov teme ) su danas u svijetu NAUČNIH istraživanja još uvijek OTVORENO pitanje. Samo zato što još uvijek nije ništa javno objavljeno ne znači da se na tome i ne radi . A, ti slijedeći svoju sklonost da se oslanjaš na postojeću bazu znanja , si uvjerenja da takve teme spadaju u neku metafiziku itd. Mnoge stvari su bile u domenu magije, metafizike , religije itd. , pa su s vremenom, s razvojem civilizacije prelazile u domen nauke i bivale objašnjene, shvaćene. Neke su pritom prošle , neke nisu.
Ja nisam komentarisala Suncasinov dokaz, mada se i meni čini nelogičan ... ali to i jesu OTVORENA pitanja i moje je mišljenje da ne treba da satireš pokušaje ovih ljudi da daju svoje viđenje mogućih dokaza , a pogotovo se sa tobom ne slažem da nauka to nije uopšte u stanju da objasni .Polako ...

Moj pravac razmišljanja što se tiče ove teme jeste da bi se trebalo raditi na razjašnjavanju načina kako čovjekov organizam percipira okolinu oko sebe, uslove koji dovode do određenih ''spiritualnih'' doživljaja ... negdje sam i pročitala da je u Americi otvoren i institut za šamanizam. Meni je lično to npr. zanimljivo zato što sam uvjerenja da su ti fenomeni mogući , pa me naravno zanima i kako bi to moglo naučno da se objasni, jer sam opet uvjerenja da svaki fenomen ima svoje objašnjenje.
 
Odgovor na temu

the.kum
Srbija

Član broj: 6622
Poruke: 532
*.verat.net

Sajt: www.blist.co.yu


+1 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...19.07.2003. u 07:59 - pre 253 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Prvo, evo ja sam stranac na "zapadu" i malo mi je tesko da se nazovem "jeftinom radnom snagom", ili gradjaninom umanjenih prava.

Gledano sa aspekta Nemca da ti nisi tu dosao taj posao koji ti radis radio bi sigurno on, ovako mu ti pravis konkurenciju a plus njegovom gazdi je bolje jer si snizio cenu tog posla. Ili profesor recimo iz Srbije ode u Ameriku jer ga je iznajmio njego Americki “kolega” koji drzi taj predmet i dao mu 1/10 svoje plate da on odrzi ta predavanja, ocigledno da jesmo jeftina radna snaga mada su za nase uslove te pare sasvim pristojne...Mada ovo je dosta relativno, i zavisi od slucaja do slucaja.
Citat:
Pa Sveto Pismo i jeste validan istorijski dokument :-) Knjiga ucenja hriscanske religije, koja je najverovatnije sastavljena par vekova posle smrti Hrista kada je i formirana jaka institucija crkve, to vecina ljudi ne spori, osim mozda Fomenka i sl.

Kazes najverovatnije – dakle validan ili ne? Pretpostavljam da ako je validan da mora da se zna i tacan datum kad je nastao dokument. Mada ja ne sporim Sveto Pismo iako mislim da tu ima odredjen % ubacivanja i izmena od strane crkve. Zatim, ako je validan pod time valjda podrazumevamo i da je tacno ono sto pise u njemu, dakle da je Isus sisao sa neba…itd…itd… a cini mi se da se ti ne slazes sa ovom cinjenicom. Samo meni nije potrebno naucno istrazivanje da bih neke stvari smatrao istinitim, recimo neke stvari koje su se nekim meni bliskim ljudima dogodile se tesko mogu danas naukom objasniti ali ipak su se desile…
Citat:
WWII? Krahiranja berzi?

A rat izmedju Nemackih plemena pre ne znam ni ja kolko stotina godina;) Mislim kakve veze to ima, govorim o danasnjosti.
Citat:
Postoji jedna linija koju vidis iza koje znas da je sukob samo kontraproduktivan i za tebe i za tvog konkurenta/protivnika - u tom slucaju 'zapadnjak' ce uvek posegnuti za kompromisom, balkanac za puskom (koja ce mu se obiti o glavu), a mozda neko treci sebe zrtvuje - elem ovih potonjih nema, jer su se uvek zrtvovali :)

Dobro, slozili smo se da se uvek dogovore, i ? Ja sam rekao da oni kontrolisu svet, a nema veze da li se vole, mrze…u svakom slucaju su kolko tolko sinhronizovani. Btw zapadnjak ce da posegne za kompromisom ukoliko proceni da mu je to bolje resenje, tj. ukoliko je druga strana takodje jaka kao i prva, a ako se radi o nekoj slabasnoj drzavici posegnuce naravno za silom. Sad sto smo mi ovde debili pa sve resavamo puskom to je naravno odraz nase gluposti.
Citat:
Back to the lab again - i ta "bolja" ce zastareti, usled delovanja dogmi biti nekompatibilna sa ljudskim progresom - pa ce opet covek izmisliti neku noviju :) Big deal.

Pa? Ne kazem da nece, pa sta? Ja samo pricam o aktuelnoj/aktuelnim religijama.
Citat:

Da li ima neke razlike sa izmisljanjem jedne "bolje", "modernije" religije od judeizma u I veku N.E. ? :)

Pa trebalo bi razgraniciti upotrebu religije od strane vlasti i nje same. Dakle ja ne mislim da je Isusa neko izmislio radi nekih svojih interesa vec da je on stvarno postojao, a to sto je neko to zloupotrebljavao to je sasvim druga stvar. Dok se ovde radi o pravljenju religije (ili nazovi to kako hoces) sa ciljem kontrolisanja ljudi.
Citat:
Pa dobro, to je onda neminovna civilizacijska tekovina - ali kako je jedna od paradigmi liberalne demokratije sloboda veroispovesti, ne vidim problem - nikome niko ne brani da veruje u sta hoce. Ako se nekome dopada "new age"... sto da ne.

Stvarno nikog ne treba sprecavati da radi ono sto hoce, ja samo opisujem doticnu religiju. Ako neko bas hoce da se bavi recimo satanizmom pa neka se bavi. Nikog ja nemam nameru da sprecavam u necemu.
Citat:
Pa, onda bih rekao da su 'Riscani dobili dostojnog konkurenta na trzistu vera :) Sta predlazes kao resenje? Bas bih voleo da znam sta ti mislis?

Resenje cega? Ja ovde samo pricam o jednoj sekti koja ce verovatno da preraste u religiju ili tako nesto, bas me briga kako ce da se zove, i zelim da ukazem da je to nesto smisljeno u cilju manipulacije ljudima.
Citat:
Citat:
Citat:
Nisam naravno mislio samo na vanzemaljce, niti sam ovo uopste povezivao sa politickim tokovima vec sa uticajem na kolektivnu svest covecanstva,mislio sam na raznorazne duhovne principe zivota, ovo sam vec napisao u onom gore reply Salec-u mada imam i teoriju zasto propagiraju vanzemaljce ;)

Ok, da li se slazemo da je evolucija (ili, ako ne "verujes" u nju - da kazemo, napredak?) ljudske svesti takodje uticajna i na evoluciju duhovnosti - da li ti mislis da su duhovnost i neki filozofski pogledi prosecnog coveka u, recimo, Evropi, konstantni za ovih 2000 godina ili su se menjali?

Naravno da su se menjali, ali to nema nikakve veze sa tim sto odredjena grupacija ljudi propagira neku instant duhovnost zbog licnih interesa.
Citat:
Zamisljam diskusiju mene i tebe pre 200 godina oko toga da li, recimo, zenama treba dati pravo glasa i sl - a to su bila pitanja koja su i te kako zadirala u tadasnju default "duhovnost" i default "religiju" i bila su moralno nakaradna! Vidis kako se svet promeni za 200 godina :)

A ja vidim tebe i mene pre jedno 60 godina i te me odvodis u zatvor jer necu da prihvatim komunizam u Srbiji ;)
Citat:
Pa nije bas skroz glupo - eto, ako Katolicima nije uspelo da zbrisu Pravoslavce i vice versa za 1000 godina koliko se gloze, ne vidim zasto bi nekom poslo za rukom da ih ujedini tek tako za 50-tak godina. Ako se jedni i drugi ujedine bice to samo iz obostrane koristi i jacanja "monopola" jer ce neminovno i jedni i drugi izgubiti dobar deo stada. I onda ce se preci na politiku - sto oni u stvari rade sve vreme, i u tome su najbolji :)

A mozda se ujedine zbog Islama koji nadire ili ko zna cega drugog, mozda pravoslavni patrijarsi poveruju u dobre namere Pape a on ih potom u svakom slucaju ispali…itd…itd…eto vidis da je moguce, u svakom slucaju cinjenica je da se Papa zalaze za to a pravi razlozi su ko zna koji.
Citat:
Telegraf i kapetane Bg policije na skali relevantnosti mogu da svrstam negde izmedju 0 i 1% :) Kada ti neko kaze za 500000 ljudi na trgu da je 10000 ne vidim razlog sto ne bi lagali i za sve ostalo, je li :)

Radi se o intervjuuu sa covekom koji to radi zato sto to zeli i pomaze ljudima, dovodeci svoj zivot u izuzetnu opasnost i on je za mene na skali relevantnosti negde oko 99%.
Citat:
A zasto ne postoje "zvanicna" naucna istrazivanja o new-ageu?
Evo ja malo potrazih

I sta je tu zvanicno? Linkova kao sto je watchman mogu da ti dam jos milion

Citat:
Dok i pobednici ne izgube :) Onda ostaje samo arhiva, recimo,
http://memory.loc.gov/ :)
Danas te niko ne sprecava da saznas nesto o WWII, sto je recimo bilo zabranjeno ljudima pre 30-40 god :)

I jel se onda dogovore sta ce da napisu ili ovi koji preuzmu vlast napisu, ili sta vec? Jel postoje neke 2 suprotne vlasti ili 3,4 ili 5 verzija, tj. kako ja da znam da nece da dodje neko deseti pa da se tek tad zatvori krug pa da se svi lepo dogovore i napisu istoriju ;))) Ovaj link ti trenutno ne radi, ali nema veze, ovo ti bas nikako ne pije vodu. Poenta je bila da nekakva provera na osnovu cinjenica je cesto netacna. Ima li neka arhiva o WW2 gde pise da su partizani kad su ulazili recimo u Zagreb docekani jajima i paradajzom serviranim na leteci nacin. (bez namere da nekog uvredim ili da ulazim u nacinalisticke rasprave, samo mi je ovo palo na pamet kao vrlo dobar primer)...Evo proradio je i ovaj memory.loc.gov pa da te pitam ima li tu nesto o operaciji Paperclip odnosno uvozu nacistickih naucnika u Ameriku posle WW2 - ovo valjda danas i malo dete zna.

Citat:
Zato sto nisu potkrepljene dokazima, zasnovane su na spekulacijama i sve su nekako okrenute ka "zaverenistvu" nekoga protiv nekog drugog. hence - naziv "teorije" and "zavere" :)

Dakle rec “dokazi” je po meni vrlo vrlo teska i diskutabilna rec.
Citat:
Sep11 da ne pominjem, jer tu ima jedna mnogo dobra teorija zavere :)

Jel ti stvarno mislis da Boing moze tek tako da uleti u Pentagon? Pa tamo ni muva ne moze da uleti a da je ne dezintegrisu na elementarne cestice ako hoce, a da ne pricam o putnickom avionu. I jos da padne bas na neku staru zgradu. Hahahaha :)))
Elem dokazi u potpunosti idu na stranu te teorije nasuprot zvanicnoj verziji. Ne mislis valjda stvaaaaaaarno da su poslali vojsku u Afghan da bi uhvatili Bin Ladena, btw njihovog coveka? Imas li ti neku genijalniju ideju kako ubediti sopstveno stanovnistvo kako poslati vojsku tek tako tamo negde i okupirati neku zemlju?

Citat:

#2 - definisi mi "zvanicni" fakat? :)

Zvanicni – odes u neku drzavnu instituciju, neki istorijski arhiv, ili uzmes neku knjigu istorije koja se uci u skolama, mada se sve ovo razlikuje od zemlje do zemlje. Za mene je validan podatak jednostavno ono sto ja sam procenim da je validno, naravno uvek postoji odredjen stepen ne/poverenja u to. Nego meni nije bilo jasno sta si ti podrazumevao pod time kad si hteo neke studije uradjene od institucija koje uzivaju ugled i poverenje – ovo je posve relativan pojam.

[Ovu poruku je menjao the.kum dana 19.07.2003. u 08:06 GMT]
"The possession of anything begins in the mind" - Bruce Lee
 
Odgovor na temu

the.kum
Srbija

Član broj: 6622
Poruke: 532
*.verat.net

Sajt: www.blist.co.yu


+1 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...19.07.2003. u 08:03 - pre 253 meseci
Citat:
Nemoj da zezaš ... pa, do toga sam zaključka , eto i ja došla putem, kako sam se izrazila, hrišćanskih vrlina ... tačno je da je taj put neophodan ...

Budi malo preciznija, do kog si zakljucka dosla? Pretpostavljam da nisi dosla do zakljucka da zato sto smo po astrologiji usli u doba aquariusa treba naprasno da se okrenemo iracionalnom razmisljanju i da odbacimo racionalno. Ovde se jednostavno radi o nudjenju instant duhovnosti koja ima za cilj lazno samozadovoljenje coveka sto je daleko daleko od prave duhovnosti.

Citat:
Pa, kad bi oni uspjeli da postignu za sve ljude fizičko i duhovno ostvarenje

Ali ono sto oni nude nije duhovno ostvarenje vec ono gore sto napisah…

Citat:
Kad se pomiješaju sve boje vidljive svjetlosti (znači talasne dužine od 380 do 760 nm) dobija se opštepoznata transparentna ili kako je zovemo bijela svjetlost

Ma naravno, samo nisam bas bukvalno mislio...mozda je primer malo pogresan…evo recimo kupis 100 kutija soka razlicitih vrsta da bi to pila narednih recimo godinu dana, i sad jel ti lepse da pijes malo jedan, pa malo drugi ili da to sve pomesas pa da pijes godinu dana jedan isti sok ;)

Citat:
Možda sam trebala bit psiholog, ali ne znam

Definitivno !!! :)
"The possession of anything begins in the mind" - Bruce Lee
 
Odgovor na temu

The Mars

Član broj: 9822
Poruke: 71
*.blic.net



Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...21.07.2003. u 14:32 - pre 252 meseci
Citat:

the.kum:
Budi malo preciznija, do kog si zakljucka dosla? Pretpostavljam da nisi dosla do zakljucka da zato sto smo po astrologiji usli u doba aquariusa treba naprasno da se okrenemo iracionalnom razmisljanju i da odbacimo racionalno.


Naravno da ne ... ja nisam za taj ‘’ulazak’’ u doba aquariusa ni znala dok nisam to iz tvog posta pročitala. Niko ne može da se naprasno okrene ‘’ iracionalnom’’ razmišljanju. To je nemoguće . Jedino da doživi neki šok, pa poludi :)) a to opet nije ono o čemu govorimo jer mislim da je taj naziv iracionalno razmišljanje potpuno neprikladan. Šta se zapravo pod tim misli ?

Kao što sam već prije rekla jedna od osnovnih hrišćanskih vrlina jeste imati osjećaj za drugog čovjeka, za drugo živo biće. Ljudi koji racionalno razmišljaju ali im fale ti osjećaji oni mogu da postignu vrlo vrlo mnogo zato što oslobođeni osjećaja za drugog čovjeka, ne prezaju da urade stvari koje onaj drugi ne bi učinio, ili bi se makar na trenutak dvoumio, jer smatra da to nije uredu.
I svijetom ispada da ovi prvi vladaju ... posljedica toga jeste da se njihovom pohlepom npr.planeta zatrovala maksimalno itd.itd. masa negativnih stvari i prema drugim ljudima i prema prirodi ... ali opet standard života ipak raste , gotovo da više gladnih na svijetu nema ... komunikacije omogućuju obrazovanje ... i kao da je stalna neka ‘’borba’’ između te dvije ‘’vrste’’ ljudi ... onih koji bi radi svoje pohlepe i nedostatka osjećaja za druge sve okolo sebe upropastili i onih koji gledaju malo ‘’šire’’ ... međutim provlači se sada ta neka ideja da budućnost ipak pripada onima što isto racionalno razmišljaju ali sa osjećajem. A moje mišljenje je da je biti takav neophodno za ‘’više’’ , duhovne doživljaje i saznanja.
Ali, za jedno cjelokupno čovječanstvo, to je po meni tako dalek i vrlo neizvjesan cilj ...

Citat:

Ovde se jednostavno radi o nudjenju instant duhovnosti koja ima za cilj lazno samozadovoljenje coveka sto je daleko daleko od prave duhovnosti.

U samom poticanju pozitivnim idejama ne vidim ništa loše ... ali ....

Nuđenjem i obasipanjem s nečim izvana se ne može ništa da postigne ukoliko to nešto ne dođe iznutra, pogotovo što se tiče duhovnih stvari. To je, makar meni, sasvim jasno. A, to takođe važi i za negativne ideje ... koliko te god neko obasipao negativnim idejama , ako si pozitivna osoba, čak i ako ne znaš sve činjenice ‘’osjećaj’’ u tebi će se buniti ... nešto slično kao onom tipu iz 1984 (ne pročitah je još , tek nešto u početku ...)

Sve se to može primjetiti i na malim ‘’djelima’’, eto samo u ovoj diskusiji , mogu se primjetiti neki koji diskutuju zato što žele neki svoj stav za koji smatraju da je tačan da objasne drugima, da bi ih shvatili, a ima i onih koji pišu sa ciljem da samo pobiju stavku onih drugih , a nedostaje želja da nešto ‘’objasne’’ ...
Citat:

mozda je primer malo pogresan…evo recimo kupis 100 kutija soka razlicitih vrsta da bi to pila narednih recimo godinu dana, i sad jel ti lepse da pijes malo jedan, pa malo drugi ili da to sve pomesas pa da pijes godinu dana jedan isti sok ;)

:)) pa ne znam da li je ovo slučajnost Kume , ali ja najviše volim one multivitaminske sokove, naročito one nove gdje su smiksali pored sveg mogućeg tropskog voća i dosta jagoda ... mmm ... :))

Citat:

Definitivno !!! :)


:)) da, ali samo psiholog ... malo je to nekako ... morala sam etf , na kraju krajeva jedan je život ... e, da ... znaš li da je na ulazu u neku , čini mi se Aristotelovu filozofsku školu pisalo : nek ne ulazi onaj ko ne zna matematiku !
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7177 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...21.07.2003. u 15:45 - pre 252 meseci
Citat:
the.kum:
Gledano sa aspekta Nemca da ti nisi tu dosao taj posao koji ti radis radio bi sigurno on, ovako mu ti pravis konkurenciju a plus njegovom gazdi je bolje jer si snizio cenu tog posla. Ili profesor recimo iz Srbije ode u Ameriku jer ga je iznajmio njego Americki “kolega” koji drzi taj predmet i dao mu 1/10 svoje plate da on odrzi ta predavanja, ocigledno da jesmo jeftina radna snaga mada su za nase uslove te pare sasvim pristojne...Mada ovo je dosta relativno, i zavisi od slucaja do slucaja.


Mislim da se varas - recimo moja plata je identicna ekvivalentnom strucnjaku iz DE/USA, da nije ne bi mi padalo na pamet da dolazim ovde gde trenutno zivim. Cak su se drzave i zastitile sa minimalnim platama za dobijanje radnih dozvola, bas da ne bi doslo do situacije da neki pametni "gazda" zaposli 10 Kineza po ceni jednog Nemca/Engleza/Amerikanca. To je nemoguce zbog imigracionih zakona - naravno, smatram da je ovo lose i da postoji bolje resenje - no to je vec druga prica.

Sto se "sljakera" tice.. e tu ne znam nista, ali cenim da prolaze makar malo bolje nego u svojim originalnim zemljama..

Citat:
Kazes najverovatnije – dakle validan ili ne? Pretpostavljam da ako je validan da mora da se zna i tacan datum kad je nastao dokument. Mada ja ne sporim Sveto Pismo iako mislim da tu ima odredjen % ubacivanja i izmena od strane crkve. Zatim, ako je validan pod time valjda podrazumevamo i da je tacno ono sto pise u njemu, dakle da je Isus sisao sa neba…itd…itd… a cini mi se da se ti ne slazes sa ovom cinjenicom. Samo meni nije potrebno naucno istrazivanje da bih neke stvari smatrao istinitim, recimo neke stvari koje su se nekim meni bliskim ljudima dogodile se tesko mogu danas naukom objasniti ali ipak su se desile…


Polako, polako - sveto pismo je validan dokument u smislu da je nastalo tad kada je nastalo. Ima dosta naucnih radova i istrazivanja na temu tacnog nastanka svetog pisma, cak smo neke i linkovali u ovim diskusijama (onaj o denominacijama) :)

Sam sadrzaj uopste ne mora da bude istinit, kao sto ni "Ep o Gilgamesu", "Odiseja" i sl.. ne moraju (a najverovatnije i nisu) da budu istiniti - sto ne umanjuje istorijski znacaj dokumenta tipa biblije. Istoricari ga uzimaju kao versku knjigu.

Citat:
A rat izmedju Nemackih plemena pre ne znam ni ja kolko stotina godina;) Mislim kakve veze to ima, govorim o danasnjosti.


WWII i krah berzi su se desili u modernoj eri "liberalnog kapitalizma" - znaci danas.

Citat:
Dobro, slozili smo se da se uvek dogovore, i ? Ja sam rekao da oni kontrolisu svet, a nema veze da li se vole, mrze…u svakom slucaju su kolko tolko sinhronizovani.


Ja se tu ne slazem sa tobom i smatram da zapad jako malo utice na Kinu, Severnu Koreju, Pakistan, Indiju, Iran, Indoneziju a jako tesko balansira sa arapskim zemljama, Egiptom, africkim zemljama i sl i prilicno je omrazen u vecini islamskih zemalja... Do pre 100 godina su imali apsolutnu vladavinu nad istim (osim nad Kinom), a danas su skoro ravnopravni konkurenti bar kada je industrijski output u pitanju, o ljdudstvu, natalitetu i sl. da ne govorim. Nisam bas siguran da bi "Zapad" izasao na kraj tek tako lako u sukobu sa 50% od ovih zemalja.

Od 70-tih se desila nova islamska revolucija koja konvertuje sve veci broj zemalja u ekstremni islam, koji i te kako odbacuje "zapadne vrednosti" - ako ti to smatras povecavanjem uticaja zapada...

Citat:
Btw zapadnjak ce da posegne za kompromisom ukoliko proceni da mu je to bolje resenje, tj. ukoliko je druga strana takodje jaka kao i prva, a ako se radi o nekoj slabasnoj drzavici posegnuce naravno za silom. Sad sto smo mi ovde debili pa sve resavamo puskom to je naravno odraz nase gluposti.


Pa ovo je epitet vecine civilizacija - i SSSR (oni nisu bili zapadnjaci, ne?) je napao Avganistan misleci da su oni slabi, saka jada i sl.. pa su se lose proveli, a pravili su kompromise sa, recimo, USA jer su bili svesni da bi sukob bio na obostranu stetu.

Citat:
Pa trebalo bi razgraniciti upotrebu religije od strane vlasti i nje same. Dakle ja ne mislim da je Isusa neko izmislio radi nekih svojih interesa vec da je on stvarno postojao, a to sto je neko to zloupotrebljavao to je sasvim druga stvar. Dok se ovde radi o pravljenju religije (ili nazovi to kako hoces) sa ciljem kontrolisanja ljudi.


Mozda je i "new age" nastao kod nekog zivog mesije, pa se sistem setio da ga iskoristi? :) Da Rim nije uzeo u odbranu hriscanstvo iz nekih svojih politickih/ekonomskih razloga, danas verovatno ne bi ni znali za hriscanstvo.

Citat:
Stvarno nikog ne treba sprecavati da radi ono sto hoce, ja samo opisujem doticnu religiju. Ako neko bas hoce da se bavi recimo satanizmom pa neka se bavi. Nikog ja nemam nameru da sprecavam u necemu.


Pa, onda objasni kakve veze ima "new age" sa ogranicavanjem bilo cijih prava ili kontrolom ako te ne tera da verujes u njega - satanizam je ipak ekstremna sekta i koristi metode koji se svakako ne mogu smatrati moralnim i civilizovanim, a ni zakonitim?

Citat:
Resenje cega? Ja ovde samo pricam o jednoj sekti koja ce verovatno da preraste u religiju ili tako nesto, bas me briga kako ce da se zove, i zelim da ukazem da je to nesto smisljeno u cilju manipulacije ljudima.


Opet, po cemu je ta sekta razlicita od bilo koje druge? Ako je manipulacija sirokim narodnim masama civilizacijski fakat, koji se desavao uvek - ne vidim sto te to iznenadjuje. Ono sto je potrebno je ukazivati ljudima da je to sujeverje jednostavno zatupljivanje - ali ti neces koristiti tu strategiju, vec ces, recimo, braniti hriscanstvo - koje je po meni u istom rangu sa "new age-om" osim sto je starije, a ne propagirati obrazovanje i traganje za istinom bez dogmi :)

Citat:
Naravno da su se menjali, ali to nema nikakve veze sa tim sto odredjena grupacija ljudi propagira neku instant duhovnost zbog licnih interesa.


Pa ima, jer se tzv "narodna religija" menjala bas onako kako je trenutnim grupacijama odgovaralo. Ono sto bilo kakva grupacija ne moze da zaustavi je evolucija ljudskog uma...

Citat:
A ja vidim tebe i mene pre jedno 60 godina i te me odvodis u zatvor jer necu da prihvatim komunizam u Srbiji ;)


Pa ne bih, komunizam je bio socioloski eksperiment kao i svaki drugi, nije uspeo iz ko zna kojih razloga - u svakom slucaju sam tolerantan i ne bi mi smetalo to sto bi ti bio komunisticki opredeljen - verovatno bi isto ovako diskutovali o prednostima i manama komunizma :)

Citat:
A mozda se ujedine zbog Islama koji nadire ili ko zna cega drugog, mozda pravoslavni patrijarsi poveruju u dobre namere Pape a on ih potom u svakom slucaju ispali…itd…itd…eto vidis da je moguce, u svakom slucaju cinjenica je da se Papa zalaze za to a pravi razlozi su ko zna koji.


U pravu si za Islam, to ce se verovatno desiti zbog toga - ako se desi.

Ali ne zaboravi da ima i na pravoslanvoj strani ekumenista, a to ko tu koga hoce da "ispali" - ne znam, cenim da je zelja za ispaljivanjem obostrana kao i uvek, samo je papa uspesniji jer mu je moc u parohiji veca nego nekom individualnom patrijarhu, pa makar on bio i vaseljenski patrijarh :)

Citat:
Radi se o intervjuuu sa covekom koji to radi zato sto to zeli i pomaze ljudima, dovodeci svoj zivot u izuzetnu opasnost i on je za mene na skali relevantnosti negde oko 99%.


Pa dobro.. cuo sam ja svasta o sektama i sl, ali, recimo, heroin u VJ i na ulicama gradova je dolazio od nekih "postenih ljudi koji su dostupni policiji" a ne od nekih religioznih fanatika :) Ne bih rekao da su jogi letaci unistili psihu dobrog dela stanovnika u Srbiji, vec neko mnogo "svetovniji".

Citat:
I sta je tu zvanicno? Linkova kao sto je watchman mogu da ti dam jos milion


Pa ne postoje "zvanicna istrazivanja" ili "istrazivanja koje je propisao KPJ" o bilo cemu, vec samo istrazivanja institucija ili pojedinaca koji na tvojoj skali kredibiliteta mogu imati manje ili vece poverenje. Inace davanje kredibiliteta i procena autenticnosti su vrlo zanimljive rabote, i postoje citave grane nauke koje se bave ovim - nije bas tako jednostavno.

Citat:
I jel se onda dogovore sta ce da napisu ili ovi koji preuzmu vlast napisu, ili sta vec? Jel postoje neke 2 suprotne vlasti ili 3,4 ili 5 verzija, tj. kako ja da znam da nece da dodje neko deseti pa da se tek tad zatvori krug pa da se svi lepo dogovore i napisu istoriju ;)))


Citat:
Ovaj link ti trenutno ne radi, ali nema veze, ovo ti bas nikako ne pije vodu. Poenta je bila da nekakva provera na osnovu cinjenica je cesto netacna. Ima li neka arhiva o WW2 gde pise da su partizani kad su ulazili recimo u Zagreb docekani jajima i paradajzom serviranim na leteci nacin. (bez namere da nekog uvredim ili da ulazim u nacinalisticke rasprave, samo mi je ovo palo na pamet kao vrlo dobar primer)...


Ima, kako da nema - poenta je da svaki pisani dokument, sa svojim ISBN/ISSN/... brojem, svaki komentar tog pisanog dela, svaka novina, svaka emisija vesti, svaki naucni rad, dnevni snapshoot-ovi stanja na berzama, itd.. sve pisano bude arhivirano - i ostane zabelezeno u bazama. Dakle, apsolutno sve sto je ljudska ruka napisala, naslikala, snimila, komentarisala - se arhivira.

Na zalost, jedinstvena i apsolutna istina ne postoji - tako da ono sto moze da se izvuce iz te baze iskljucivo zavisi od algoritma (da li kompjuterskog ili implementiranog u mozgu) za procenu relevantnosti i istinitosti. Nesto kao google positioning :-)

Sa ovim, ako nista drugo - mozes da formiras neke modele koji ti mogu dati odgovore na neka pitanja sa odredjenim stepenom statisticke pouzdanosti. To nikad nece biti "istina" ali je prilicno imuno na cenzure.

Citat:

Evo proradio je i ovaj memory.loc.gov pa da te pitam ima li tu nesto o operaciji Paperclip odnosno uvozu nacistickih naucnika u Ameriku posle WW2 - ovo valjda danas i malo dete zna.


Heh pa ameri ne kriju to, evo cak ima i na .mil sajtu - http://www.goordnance.apg.army.mil/OPpaperclip.htm :)

Citat:
Dakle rec “dokazi” je po meni vrlo vrlo teska i diskutabilna rec.


Naravno, slazem se u potpunosti - jedino mozemo da pricamo o modelima za procenu relevantnosti i korelaciji istih sa realnim opazanjima.

Citat:
Jel ti stvarno mislis da Boing moze tek tako da uleti u Pentagon? Pa tamo ni muva ne moze da uleti a da je ne dezintegrisu na elementarne cestice ako hoce, a da ne pricam o putnickom avionu. I jos da padne bas na neku staru zgradu. Hahahaha :)))


Ovaj, jedan moj prijatelj je usao u EU bez gledanja EU vize na aerodromu - a to je manje-vise nemoguce sa YU drzavljanima... primer koji eto ja znam - dakle sistem nije savrsen i i te kako ga je moguce prevariti. Ne vidim da je nemoguce da se organizuje napad takvih razmera na USA, samo je pitanje vremena i novca ulozenog u planiranje.

Citat:
Elem dokazi u potpunosti idu na stranu te teorije nasuprot zvanicnoj verziji. Ne mislis valjda stvaaaaaaarno da su poslali vojsku u Afghan da bi uhvatili Bin Ladena, btw njihovog coveka? Imas li ti neku genijalniju ideju kako ubediti sopstveno stanovnistvo kako poslati vojsku tek tako tamo negde i okupirati neku zemlju?


Ne, nisam ja to rekao - samo to je spekulacija i potrebno je jos pisanih dokaza da bi se nesto uzelo za istinu, no - sta god se desilo to ce polako izaci na videlo.

Ono sto je fakat je da vecina islamskog stanovnistva zaista ne voli amerikance. Dakle, ti ljudi su svakako sposobni da im naprave s***** - sa ili bez razloga ili opravdanja, samo konstatujem.

Citat:
Zvanicni – odes u neku drzavnu instituciju, neki istorijski arhiv, ili uzmes neku knjigu istorije koja se uci u skolama, mada se sve ovo razlikuje od zemlje do zemlje. Za mene je validan podatak jednostavno ono sto ja sam procenim da je validno, naravno uvek postoji odredjen stepen ne/poverenja u to.


Slazem se - rekoh to da je gradjenje sistema poverenja individualna stvar.

Za arhiv greiss - arhiv ti nece dati "istinu" vec ce ti dati sve dostupne (osim ako nisu cenzurisani - no onda imas druge arhive u drugim drzavama) izvore i ostaviti na tebi da verujes komentatoru, onom ko donosi zakljucke - ili da trazis neko alternativno resenje, alternativnog kometnatora ili sam napises nesto ako mislis da imas dovoljno dokaza, kapiras?

Sto se skole tice, u osnovnim skolama se uci sazvakana i kontrolisana "istorija" iz mnogo razloga - na fakultetima ce te vec nauciti kako da gradis sistem relevantnosti izvora.

Citat:

Nego meni nije bilo jasno sta si ti podrazumevao pod time kad si hteo neke studije uradjene od institucija koje uzivaju ugled i poverenje – ovo je posve relativan pojam.


Institucija, profesor i sl. su osobe koje kod tebe imaju ili nemaju odredjen kredibilitet - i ti njihove radove, knjige, i sl.. uzimas za tacne ili netacne na nekoj skali, i na osnovu toga gradis neku skalu i sistem cinjenica.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...21.07.2003. u 15:57 - pre 252 meseci
Definitivno upisi i psihologiju, nemoj se kajati kasnije. Ono sto volis, ucis lako i zamaranje na takvom poslu je odmor od nekog drugog posla koji ti je mora. Mislim da nije istina da na primer zabavne aktivnosti odmaraju tako sto manje angazuju mozak, one samo deblokiraju zagusene centre u njemu. Ako je tako, onda ce te psihologija odmarati od elektrotehnike...

Racionalno ne mora znaciti bezdusno. Problem je u tome kako i na sta neki ljudi upotrebljavaju um. Pogledajte, ako nadjete u biblioteci, "Moc racunara i ljudsi um" od Dzosefa Vajzenbauma (izdanje "Rad", ali ne pamtim koje godine :( ). On je upravo kritikovao to verovanje, u usponu od IISR i popularno medju politicarima sezdesetih i sedamdesetih, da ce "racionalnost", potpomognuta snagom racunara, uspesno resiti sve drustvene probleme. Mozda onda i nije cudno da je racionalnost stekla los glas i da je hipi pokret krajem sezdesetih euforicno pozdravio dolazak doba Vodolije i ocekivani slom tiranije racionalnog uma. Ustvari, tiranija je tiranija, a racionalnost je "beslovesno" orudje, za dobro ili zlo. Ali kad neko sa sebe skine odgovornost i prenese je na alat ("Molim te, cekicu, nemoj ih povrediti", ali nevaljali cekic nije slusao...), pokazuje dubinu svoje duse i ono sto nesvesno uzima za ispravno, zdravo za gotovo, proglasava za "racionalno" i time, "dobro", "ispravno". U nekom drugom uredjenju, na primer anti-racionalnom, samo bi se etiketa promenila pa bi razlog bio ne "racionalan", nego "sloboda"

Svaki pojam moze imati i negativan kontekst, a mislim da je iracionalno trositi racio na nesto sto nije u njegovom domenu ("koja je boja najbolja?" - glupo pitanje...bar ako se ocekuje jedan odgovor za sve). Iracionalno je preinacivati odluke vec donesene u srcu zbog vanjskih "racionalnih" razloga. Racionalno je uzeti u obzir sta hoces i sta zelis i sta je dobro a sta zlo.

Sve kulture sveta afirmisu dobro i potiskuju zlo (one koje rade obrnuto brzo obrisu sebe sa lica Zemlje) ali zato zlo pronalazi nacine da se prikrije i da se ispolji kao prividno dobro. Na zalost do dana danasnjeg nije izmisljen univerzalan nacin da se negativne emocije ispolje na bezbedan nacin koji nece ugroziti nikoga, ili koji bar nece povecavati tenzije umesto da ih smanji.
 
Odgovor na temu

The Mars

Član broj: 9822
Poruke: 71
*.blic.net



Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...22.07.2003. u 15:03 - pre 252 meseci
Citat:

salec :
Definitivno upisi i psihologiju, nemoj se kajati kasnije. Ono sto volis, ucis lako i zamaranje na takvom poslu je odmor od nekog drugog posla koji ti je mora.


Ovo se pretpostavljam odnosi na mene ... hvala na razumijevanju ,savjetu ... ali , što se fakulteta tiče , završila sam etf i mislim da mi je to dosta. Dosta mi je polaganja ispita ! :)) mada, nikad čovjek ne zna ... ali nije samo psihologija , vuku mene i druge stvari ( make up, fashion itd ... )... na fakultetu mi je cimerka sa više poslovne (a, možeš zamislit koliko one imaju vremena za sebe ) očajnički htjela da plati više nego u salonima , da joj pomognem za neku ‘’važnu’’ priliku ;) eh, ...
E, sad zašto sam ovo pomenula ...
Citat:

Mislim da nije istina da na primer zabavne aktivnosti odmaraju tako sto manje angazuju mozak

Tačno. Evo npr. kad modnom styleru (što je meni nekad zabava) dođe neka osoba, najprije je gleda malo duže i što je zanimljivo , ja ne mogu tada da baš izdvojim neka moje pojedinačna razmišljanja (kao savjeti što se daju po časopisima, mada i to je pomoć za one kojima ideja sama ne dolazi, to je nešto kao sa propagiranjem ideja new age-a ).

Mislim da mozak tada i nesvjesno prima mnogo, mnogo informacija o detaljima ( oblik lica, obrva,usta ...) i simultano ih obrađuje , razrađuje moguća rješenja i izgleda kao da to nije sekvencijalno razmišljanje , i sad bi neko rekao ako nije sekvencijalno, dakle ne možeš baš da upratiš šta iz čega direktno proizilazi ispada kao da je to neko nelogično, neracionalno razmišljanje. Ali nije tačno da to nije racionalno , a dokaz je sami rezultat, tj. dobro rješenje koje stylist ‘’pogodi’’, a da se pri tome itekako angažuje mozak dokaz je i umor koji se posle osjeti. Dok npr. kad rješavaš zadatak ti tačno slijediš nit iz jednog zaključka u drugi i to te vodi ka rješenju. A u ovom drugom slučaju , kao da mozak to sve sam kombinuje i pri tom samog aktera i ne ‘’obavještava’’ o samom toku tog zaključivanja , i onda se pojavi ideja , a ljudi kažu jednostavno za takvog ‘’ima osjećaj za taj posao’’

Znači da ono što je naizgled iracionalan zaključak (a to zaključujemo po tome što ne možemo da vidimo tačno put kojim smo do njega došli) , a možemo da se uvjerimo da je rezultat tog zaključka dobar, da je zapravo racionalan zaključak ali se do njega došlo na malo , za sada ‘’ neupraćeniji ‘’ način. Dakle, smatram da i duhovne spoznaje , do kojih kao da se dolazi na ‘’iracionalan’’ način zapravo nisu neracionalne , već racionalne ali na malo ‘’složeniji’’ način.

Citat:

Racionalno ne mora znaciti bezdusno. Problem je u tome kako i na sta neki ljudi upotrebljavaju um. Pogledajte, ako nadjete u biblioteci, "Moc racunara i ljudsi um" od Dzosefa Vajzenbauma (izdanje "Rad", ali ne pamtim koje godine :( ). On je upravo kritikovao to verovanje, u usponu od IISR i popularno medju politicarima sezdesetih i sedamdesetih, da ce "racionalnost", potpomognuta snagom racunara, uspesno resiti sve drustvene probleme. Mozda onda i nije cudno da je racionalnost stekla los glas i da je hipi pokret krajem sezdesetih euforicno pozdravio dolazak doba Vodolije i ocekivani slom tiranije racionalnog uma

Ovo mi ima smisla ...
Citat:

Sve kulture sveta afirmisu dobro i potiskuju zlo (one koje rade obrnuto brzo obrisu sebe sa lica Zemlje) ali zato zlo pronalazi nacine da se prikrije i da se ispolji kao prividno dobro. Na zalost do dana danasnjeg nije izmisljen univerzalan nacin da se negativne emocije ispolje na bezbedan nacin koji nece ugroziti nikoga, ili koji bar nece povecavati tenzije umesto da ih smanji.

I ovo ...

A, što se tiče boja i sokova ... ma, to se Kum i ja pomalo šalimo ;))
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Dokazi, činjenice... Hteo bih da se preispitamo šta je zaista stvarno, a šta realno. Ja verujem ...

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 38580 | Odgovora: 215 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.