Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dokazi, činjenice... Hteo bih da se preispitamo šta je zaista stvarno, a šta realno. Ja verujem ...

elitemadzone.org :: MadZone :: Dokazi, činjenice... Hteo bih da se preispitamo šta je zaista stvarno, a šta realno. Ja verujem ...

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 38537 | Odgovora: 215 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ihug.net



+3 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...31.05.2003. u 15:49 - pre 254 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ne slazem se - onda nista nije "stvorio" jer je kolicina energije ista, samo je promenila oblik - nista nije "stvoreno" i kolicina energije je ostala ista. Nije narusen zakon o odrzanju energije, pa samim tim nije ni ucinjeno nista "bozansko".

Znaci da bi se nesto stvorilo energija sistema mora da se promeni? Znaci ne mozemo da kazemo da su zvezde i planete stvorene jer se energija sistema pre i posle big bang-a nije promenila. Mislim da ti i ja imamo pogresnu predstavu o glagolu "stvoriti" i da je samo to razlika u nasim misljenjima. Znaci ja mogu od sebe da stvorim debila ako dovoljno dugo udaram glavom u zid (pri apsolutno elasticnom sudaru tako da nema gubitka energije) ali i dalje cu to biti ja, samo transformisan u nesto drugo :-)

Citat:
Ako je univerzum "sve" onda je postojao i pre tog hipotetickog momenta, cak i da je takva kreacija postojala nista se u sustini nije promenilo, i mozemo slobodno i to "pre" (mada je ovo neprecizno) sa istim pravom nazvati "univerzumom"
Univerzum je "sve" ali kada? Mozda se misli na sve ali sada (u nasem referentnom sistemu) a ne nekada pre. Daj mi definiciju univerzuma.

Citat:
U cemu je razlika? Zasto mislis da je bog "stariji" od "univerzuma"?

Pa to u stvari kaze ta knjiga sa kojom se ja ne slazem u potpunosti (nisam je ni citao). Mada kako se tacno definise univerzum? Reci mi to pa cu da ti kazem tacno sta mislim.

Citat:

Citat:
Meni je velicanstveno kako je sve to stvoreno. Mada da inteligencija ne postoji onda ne bi moglo da bude velicanstveno jer ne bi postojao taj termin :-)


Tacno :) Hehe

Eto jedne nelogicnosti iz te knjige. Bog je hteo da sebe izdeli u delove da vidi koliko je velicanstven ( da se divi sam sebi :-) ) a kako je to mogao ako taj termin nije postojao. A ako je on znao sta znaci velicanstveno onda sigurno nije imao potrebe da se deli jer je mogao da zna da li je velicanstven ili nije. My 2 cents.
Provalio sam da su mnoga neslaganja ovde u stvari samo zbog toga sto ljudi imaju drugacije shvatanje neke reci. To se odnosi i na Boga (ili boga).
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7176 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...31.05.2003. u 16:09 - pre 254 meseci
Citat:
srki:
Znaci da bi se nesto stvorilo energija sistema mora da se promeni? Znaci ne mozemo da kazemo da su zvezde i planete stvorene jer se energija sistema pre i posle big bang-a nije promenila. Mislim da ti i ja imamo pogresnu predstavu o glagolu "stvoriti" i da je samo to razlika u nasim misljenjima. Znaci ja mogu od sebe da stvorim debila ako dovoljno dugo udaram glavom u zid (pri apsolutno elasticnom sudaru tako da nema gubitka energije) ali i dalje cu to biti ja, samo transformisan u nesto drugo :-)


Ne ne ne - kada pricamo o univerzumu, koji je po definiciji sve sto nas okruzuje, glagol "stvoriti" je vrlo jasan. Ako je univerzum nekakav skup sve energije, onda "stvoriti" znaci samo stvoriti jos te energije. Osim u svetim knjigama ja jos nisam video da je neko stvorio energiju iz ne-necega, kada me neko bude demantovao spreman sam da oborim celu logicku postavku nauke zarad veceg dobra :)

Po tvojoj definiciji i tog boga od ranije slobodno mozemo nazvati "univerzumom" jer se po kolicini energije nista nije promenilo ni pre ni posle BB (ako "pre" i "posle" mogu uopste imati neki smisao posto su vezani za subjektivni dozivljaj a BB bi sazeo ama bas sve :-)


Citat:
Univerzum je "sve" ali kada? Mozda se misli na sve ali sada (u nasem referentnom sistemu) a ne nekada pre. Daj mi definiciju univerzuma.


?? Zasto ne "pre" - koja je razlika izmedju "pre" i "posle" kada je tok vremena samo subjektivan dozivljaj prouzrokovan nacinom na koji radi humana memorija - u kojoj vremenska osa ide u pravcu povecanja entropije?

I zasto mislis da je "pre" bitno ukoliko u momentu velikog praska gustina tog prostora ima toliku velicinu da je vreme potpuno zaustavljeno?

Voleo bih da znam kako zamisljas tu situaciju da je tadasnji bog stvorio to cudo, ako je sam pojam vremena potpuno besmislen u tom momentu? Ako je on postojao pre toga, onda je univerzum, ajde da kazemo - bio nekakva crna rupa u - cemu? jos vecem univerzumu? Ako smo usvojili da je univerzum sve, onda imamo problem... i to ne mali :)

Citat:
Provalio sam da su mnoga neslaganja ovde u stvari samo zbog toga sto ljudi imaju drugacije shvatanje neke reci. To se odnosi i na Boga (ili boga).


Hmm - ako sve lepo ogolimo na nivo logike, nece biti nesporazuma :) Tu su se ljudi dogovorili da sve bude lepo jednoznacno definisano :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ihug.net



+3 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...31.05.2003. u 16:38 - pre 254 meseci
Citat:

Hmm - ako sve lepo ogolimo na nivo logike, nece biti nesporazuma :) Tu su se ljudi dogovorili da sve bude lepo jednoznacno definisano :)

Pa to, decko! Ako pricamo o nekom dokazivanju onda i moramo da budemo vezani samo za logiku jer je dokaz pojam strogo vezan za logiku. Ako je Bog nelogican onda ga je ne moguce dokazati a ako je logican onda moramo prvo da definisemo pojmove: univerzum, vreme, stvoriti, bog...pa tek onda pricati o dokazivanju.
E moram na spavanje, ovde je pola 2 ujutru i mrtav sam umoran tako da cemo diskusiju nastaviti malo kasnije :-)
Bas mi je zanimljivo da diskutujem sa tobom. A svaka diskusija ima smisla jer ipak tera coveka da malo razmislja pa tako vezba mozdane vijuge....ajd' laku noc!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7176 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...31.05.2003. u 16:56 - pre 254 meseci
Citat:
Ako je Bog nelogican onda ga je ne moguce dokazati a ako je logican onda moramo prvo da definisemo pojmove: univerzum, vreme, stvoriti, bog...pa tek onda pricati o dokazivanju.


Evo nekih mojih definicija - koje svakako ne moraju biti tacne, ali se nadam da se podudaraju sa vecinom eksperimenata

Univerzum: visedimenzionalni skup elementarnih cestica - prve 3 dimenzije su prostor, 4-ta je vreme, a mozda ih ima jos nekoliko (fizicari ih uvode kako bi eksperimente na veoma malim velicinama objasnili bez greske).

E, sad, za razliku od euklidove geometrije gde bi ti ove dimenzije mogao da predstavis kao ose, i materiju odredis po tim osama, problem nastaje sto svaka cestica deformise (zakrivljuje) i prostor i vreme oko sebe - dakle, sistem koji modifikuje sam sebe uvek. Ovo malo otezava stvari u apstrakciji:)


Citat:

Ako je Bog nelogican onda ga je ne moguce dokazati


Bog, kakav ga predstavljaju sve velike religije, i jeste nelogican i nemoguce ga je dokazati - ono oko cega se sporimo je da li je ispravno zanemariti logiku i verovati u nelogicno. Ponekad ljudi veruju u nelogicno jer vole, imaju emocije... sto je naravno lepota bivstvovanja kao ljudsko bice :)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ihug.net



+3 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...01.06.2003. u 05:14 - pre 254 meseci
Citat:

Evo nekih mojih definicija - koje svakako ne moraju biti tacne, ali se nadam da se podudaraju sa vecinom eksperimenata

Univerzum: visedimenzionalni skup elementarnih cestica - prve 3 dimenzije su prostor, 4-ta je vreme, a mozda ih ima jos nekoliko (fizicari ih uvode kako bi eksperimente na veoma malim velicinama objasnili bez greske).

E, sad, za razliku od euklidove geometrije gde bi ti ove dimenzije mogao da predstavis kao ose, i materiju odredis po tim osama.....

Ma nema veze, gledacemo sve matematicki i logicki. Ne moramo to da zamisljamo jer je malo teze zamisliti neeuklidsku geometriju. E sada mogao bih da se slozim sa tvojom definicijom ali ne znam da li je dobro definisano. Naravno svaka definicija je dobra, ali mislim na to da li je intiutivno dobro. E iz tvoje definicije dalje mozemo da dokazemo da postoji beskonacno univerzuma jer ce te cestice imati razlicite prostorne i vremenske kordinate u zavisnosti od toga kojom se brzinom krecemo. U stvari svaka osoba ima svoj univerzum a medju tim univerzumima postoje odredjene veze. (Da li postoji neka definicija gde bi univerzum bio jedinstven?!?)
 
Odgovor na temu

the.kum
Srbija

Član broj: 6622
Poruke: 532
*.verat.net

Sajt: www.blist.co.yu


+1 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...01.06.2003. u 06:22 - pre 254 meseci
Citat:
srki:
Ne, mislio sam na ono sta misli suncasin a nisam razmisljao da li je on hriscanin ili nije. Sada vidim da nije jer se on slaze sa tom definicijom koja nije hriscanska. Pretpostavljam da se slaze cim kaze da je knjiga dobra. Inace ja ne verujem da hriscanski bog moze da postoji zbog mnogih kontradiktornosti u definicijama. Postoji mnogo definicija Boga i trebalo bi odrediti po kojoj definiciji cemo da gledamo sta je Bog pa onda tek mozemo raspravljati da li postoji ili ne postoji.

Pa ok mozemo da raspravljamo o odredjenoj definiciji Boga, ova o kojoj trenutno raspravljamo (Bog=kosmos) je dakle animisticka (ili je to naturalizam nikako na mogu da se setim kako se tacno zove) ali to onda znaci da ako dodjemo do nekog zakljucka to ne znaci da generalno Bog postoji/ne postoji vec samo po toj definiciji...svako ima neko svoje vidjenje Boga i univerzuma...
Sto se tice suncasin-a onda on ocigledno nije hriscanin ili mozda samo misli da jeste, meni se cinilo da on kada je pricao o Bogu prica o onome sto hriscanstvo podrazumeva pod Bogom, ali ocigledno nisam bio u pravu, ili mozda nije ni on nacisto s tim...

"The possession of anything begins in the mind" - Bruce Lee
 
Odgovor na temu

the.kum
Srbija

Član broj: 6622
Poruke: 532
*.verat.net

Sajt: www.blist.co.yu


+1 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...01.06.2003. u 06:26 - pre 254 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Univerzum: visedimenzionalni skup elementarnih cestica - prve 3 dimenzije su prostor, 4-ta je vreme, a mozda ih ima jos nekoliko (fizicari ih uvode kako bi eksperimente na veoma malim velicinama objasnili bez greske).

Hawking u svojoj knjizi "Kratka povest vremena" pominje jedno 10-ak dimenzija (ne secam se tacnog broja).
Citat:

Bog, kakav ga predstavljaju sve velike religije, i jeste nelogican i nemoguce ga je dokazati - ono oko cega se sporimo je da li je ispravno zanemariti logiku i verovati u nelogicno. Ponekad ljudi veruju u nelogicno jer vole, imaju emocije... sto je naravno lepota bivstvovanja kao ljudsko bice :)

Samo jedno malo zapazanje u prilog da ne mozemo bas sve logicno zakljuciti, tj. koliko je nase shvatanje kosmosa i dimenzija jadno: Recimo neka je kosmos nastao po teoriji velikog praska, ali opet tu je postojao neki singularitet dakle postojalo je nesto, a ja se pitam otkud i to nesto, odnosno otkud bilo sta ??! Osim ako nije doslo do uticaja neke vise inteligencije koja je postojala pre velikog praska, medjutim i ako jeste tako, otkud onda ta inteligencija, u nekom momentu je i ona morala da bude “stvorena”, dakle otkud bilo sta postoji??? Ako bi kosmos nastavio ne da se siri (kao sto verovatno jeste, mislim da ni Hawking nije bio siguran da li ce se besnacno siriti ili ce u nekom momentu poceti da se skuplja) vec da se skuplja i da prelazi u stanje vece uredjenosti onda bi vreme mogli definisati kao neki kruzni proces pa ne bi bilo ni pocetka ni kraja u tom sistemu, ali opet ostaje isto pitanje: otkud taj sistem, otkud bilo sta???!

"The possession of anything begins in the mind" - Bruce Lee
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7176 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...01.06.2003. u 10:24 - pre 254 meseci
Citat:

ali opet ostaje isto pitanje: otkud taj sistem, otkud bilo sta???!


Pa od "kratke povesti vremena" do danas je dosta toga eksperimentalno potvrdjeno - izgleda da ima dovoljno mase da se univerzum ponovo "skupi" sto znaci da teorija kruznog (zatvorenog) univerzuma izgleda drzi vodu.

Sto otvara jednu mogucnost (verovatniju od singulariteta) da je univerzum postojao i pre "BB" pa samim tim mozda nikada nije ni "stvoren" vec jednostavno postoji. Matematicki ostaje da se opise ovakav model, i odatle te silne dimenzije, kako bi se izbegla zamka singulariteta.

"otkud" je pitanje koje je mozda samo posledica nasih tipicnih neuronskih procesa, pitanje mozda bude potpuno pogresno i besmisleno kada je ukupna energija univerzuma u pitanju.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

cbbj
Aleksandar Veljic

Član broj: 3230
Poruke: 151
195.252.80.*



+1 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...01.06.2003. u 16:50 - pre 254 meseci
Srdacni pozdravi svima!

Nekada sam bio ateista, vise nisam jer je isuvise mnogo cuda u mom zivotu ucinio Svevisnji Bog da bih mogao da ostanem nepromenjen. S druge strane, postujem one oji postavljaju najvaznija pitanja o zivotu i traze odgovore. Nikoga necu da ubedjujem u bilo sta, ali se radujem kada ljudi razmisljaju.

Sto se nauke tice, rekao bih samo da ona nije u sukobu sa Bogom. Niti je Bog u sukobu sa naukom. Nauka dokazuje Boga i to sve vise i vise kako dalje napreduje. Tako da ja ne vidim tu nikakav poseban jaz, mislim da se on vestacki stvara, pre svega pod uticajem teorije o evoluciji (koja je svojevrsna religija), ali ja licno ne nalazim taj jaz i potpuno sam zadovoljan naucnim dostignucima i pronalascima koji zadovoljavaju moju veru u Boga.

Uostalom, u svetu imate publikacije koje se bave naucnim i drustvenim pitanjima, a istovremeno i religijskim temama i vidi se da tu nema konflikta. Nadam se da cu neke clanke tog casopisa mozda da vidim i na srpskom jeziku jednog dana.

Da ste mi svi zivi i zdravi (sve skupa sa kravama :))))
 
Odgovor na temu

cbbj
Aleksandar Veljic

Član broj: 3230
Poruke: 151
*.ppp-bg.sezampro.yu



+1 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...01.06.2003. u 16:56 - pre 254 meseci
Srdacni pozdravi jos jednom. Dopustite mi da se samo kratko oglasim na neke odlicne ideje i pitanja na ovoj temi.

Ja mislim da sam mojim unutrasnjem iskustvom otkrio Boga. Verujem i u Isusa. Ali ne verujem da je on vaskrsnuo i da je bio cudotvorac i da je Marija bila nevina.
Da li je to u redu sto verujem tako? Da li ti mislis da je Isus stvano mislio da je Bozji sin ili da je mozda bio samo obican demagog i prevarant? Kako god da mislis zasto tako mislis. Ako mislis da je to sto pise u bibliji tacno da li si i to otkrio unutrasnjem iskustvom ili samo zato sto si procitao bibliju i sto su ti drugi pricali? Da li mislis da su svi dogadjaji u bibliji tacni i zasto tako mislis?
[/quote]

Grob Isusa Hrista je ostao prazan i nisu Ga nasli u njemu. Svi njegovi apostoli, osim Jovana, umrli su mucenickom smrcu na nacin koj je uzasan. Zar bi umrli za laz ili nesto sto nisu sami iskusili?

Ne, Marija nije bila nevina. To je toliko jasno iz Novog zaveta da jasnije ne moze biti. Isus je imao bracu i sestre, sto znaci da je Marija imala normalne bracne odnose sa svojim muzem. Isto tako, i apostol Petar nije bio nezenja. Imao je tastu koju je Isus iscelio (toliko i o cudima Isusa Hrista :))), a to znaci da je bio ozenjen i vodio normalan i prirodan hriscanski zivot.

Molio bih sve da nastavimo komunikaciju po ovim temama na smiren, civilizovan, da ne kazem Hristolik nacin. :)

srdacni vam pozdravi i zivi svi bili i uspesni u svemu sto radite.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7176 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...01.06.2003. u 17:01 - pre 254 meseci
Citat:

Sto se nauke tice, rekao bih samo da ona nije u sukobu sa Bogom. Niti je Bog u sukobu sa naukom. Nauka dokazuje Boga i to sve vise i vise kako dalje napreduje.


Molim te, uputi me na jedan naucni dokaz (u formalnom smislu) da bog postoji?

Citat:

Tako da ja ne vidim tu nikakav poseban jaz, mislim da se on vestacki stvara, pre svega pod uticajem teorije o evoluciji (koja je svojevrsna religija), ali ja licno ne


Hmmm... a kakve, po tebi, veze teorija evolucije ima sa religijom? Teorija evolucije na logican nacin, u saglasnosti sa naucnim eksperimentima, opisuje proces koji se naziva evolucija zivih bica i koji nije teorija vec cinjenica. Teorija evolucije nema nikakav element iracionalnosti, dogme ili slucajnosti pa da se moze nazvati religijom.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...01.06.2003. u 17:15 - pre 254 meseci
Citat:

Grob Isusa Hrista je ostao prazan i nisu Ga nasli u njemu. Svi njegovi apostoli, osim Jovana, umrli su mucenickom smrcu na nacin koj je uzasan. Zar bi umrli za laz ili nesto sto nisu sami iskusili?


Naravno, niko još nije „umro“ samo da ne bi morao da prizna laž. Niko još nije čak otišao tako daleko da počini samoubistvo, da ne bi morao da prizna laž. Ne: niko, nikad.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

the.kum
Srbija

Član broj: 6622
Poruke: 532
*.verat.net

Sajt: www.blist.co.yu


+1 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...01.06.2003. u 17:34 - pre 254 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
"otkud" je pitanje koje je mozda samo posledica nasih tipicnih neuronskih procesa, pitanje mozda bude potpuno pogresno i besmisleno kada je ukupna energija univerzuma u pitanju.

pa da, to sam i hteo da kazem, koliko je logika kojom baratamo pogresna...nama je prosto nezamisliva ta situacija da nesto postoji samo po sebi, da neki sistem pa makar bio i kruzni jednostavno postoji, logicnija nam je cinjenica da jednostvano nista ne postoji sa nasim shvatanjem vremena - jer otkud nesto iz nicega...sve to samo govori koliko je nase shvatanje vremena, prostora i energije potpuno pogresno i krajnje iluzorno i hiljadama svetlosnih godina daleko od istine ;(

"The possession of anything begins in the mind" - Bruce Lee
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7176 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...01.06.2003. u 17:47 - pre 254 meseci
Cek cek - ne radi se uopste o nasoj "logici" vec o nasem "iskustvu" i spoznaji.

Naime, covek pri misaonom procesu svemu tezi da nadje pocetak, kraj, svrhu - kada ti gledas nekoliko tacaka, tvoj CNS te takce povezuje u linije, koje cine jedno ograniceno telo, itd..

Pojam beskonacnosti i kruznosti je malo tezi za "progutati" jer kvantitativno covek to ne moze da opise - kao sto ne moze da zamisli beskonacnost.

Ono sto nauka sugerise, je da beskonacnost prostor-vremena moze biti neumoljiva cinjenica i nista vise, ako se to slaze sa logikom - jer je logika osnova za tu istu fiziku.

Citat:

logicnija nam je cinjenica da jednostvano nista ne postoji sa nasim shvatanjem vremena - jer otkud nesto iz nicega...


A mozda je jednostavnije zamisliti da "nesto" postoji oduvek i zauvek, pa samim tim iskljucujemo i "nista" koga jednostavno - nema ? :)

Citat:

sve to samo govori koliko je nase shvatanje vremena, prostora i energije potpuno pogresno i krajnje iluzorno


Nas osecaj za vreme i prostor je direktno potekao iz svakodnevnog iskustva. Do sada je covek ipak uspeo da shvati da prostor i vreme ni izbliza nisu isti sa njegovom zdravo-razumskom spoznajom...


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

suncasin
Grbavica NS

Član broj: 9407
Poruke: 87
*.InfoSky.Net

ICQ: 229062029


Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...01.06.2003. u 18:59 - pre 254 meseci
Pozdravljam!

Hvala Srki na toplim recima gore meni upucenim. Samo da se nastavim da cenim i ja tebe, naravno i sve Vas, jer je to vrlo bitno. Bitno je iz razloga sto smo svi blagosloveni, postojimo i to (mi) je dovoljan dokaz, a upravo i zbog samog "odnosa". Ja mogu postojati samo u odnosu na nesto drugo. Bez svega sto me okruzuje moje postojanje nema smisla. Smatram da je neophodno ceniti suprotnosti. Sta zna debelo sta je ono ako ne postoji mrsavo, nisko u odnosu na visoko… Mislim da je to dar Boga. Blagoslov.

Citat:
srki
Provalio sam da su mnoga neslaganja ovde u stvari samo zbog toga sto ljudi imaju drugacije shvatanje neke reci. To se odnosi i na Boga (ili boga).

Provali kako ljudi tumace Bibliju. Koliko samo razlicitih interpretacija. Reci su zaista najmanje efektivan nacin komunikacije. One su najpodloznije pogresnim interpretacijama, i najcesce su pogresno shvacene. Nezgodno i nezahvalno je Srki da ti ja tumacim Bibliju ili nesto drugo. Reci ti mogu pomoci da razumes nesto. Iskustvo ti dopusta da spoznas. Ipak postoje stvari koje ne mozes iskusiti. Zato postoje drugi alati spoznaje: osecanja i misli. Toliko malo paznje pridajemo iskustvu da kad je ono sto ISKUSIMO o Bogu drugacije od onoga sto smo culi o Bogu, automatski odbacimo iskustvo i prisvojimo reci, kada bi trebalo da bude bas obrnuto. Licno iskustvo i osecanje u vezi odredjene stvari predstavlja ono sto cinjenicno i intuitivno znamo u vezi te stvari. Reci samo pokusavaju da simbolizuju ono sto znamo, i cesto mogu uneti zabunu u to sto znamo.
Citat:
Sta znaci podsetiti se.

pa mozda bas:
Citat:
Ja sam deo te celine i zaista mislim kako je ceo svemir velicanstven i kako je velicanstveno sve oko mene i sve te sile koje postoje (gravitaciona, elektrostaticka, magnetna, jake i slabe nuklearne) i veze medju tim silama. Sve te zvezde su velicanstvene a i cela priroda sa svim vrstama, biljkama i zivotinjama sve je to velicanstveno. Toliko velicanstveno da je sigurno trebalo puno vremena da prodje da bi se po teoriji haosa stvorilo ovako nesto...

Samo sto ne mislim da je bio haos. Mislim da ne postoje pocetak i kraj ali to je nama tesko da shvatimo. Velicanstvenost Zivota! Nije li divna? Velicanstvenost izbora, iskustva, osecanja, svog zivota oko tebe, odgovornosti prema planeti, biti deo sistema… Podsecanje koliko je sve velicanstveno i koliko je smisleno. Tu se moze postaviti pitanje
Citat:
salec
Osnovno pitanje odgovorom na koje se razlikuju religiozni i nereligiozni ljudi jeste: "Da li svet ima smisao sam po sebi?"

Ima! Sve ima smisla. Pazljivo posmatraj svet u sebi i oko sebe i videces velicanstvenost. Podsecaj se stalno na velicanstvenost zivota i videces smisao! Onda ces videti LJUBAV u svemu!

Kum iznosi "definicije" Boga po odredjenim religijama i slazem sa njim i ja sam naisao na takva objasnjenja. Hteo bih samo da spomenem da sebe smatram hriscaninom – pravoslavne veroispovesti (sto znaci da odlazim u crkvu na liturgiju i bogosluzenja (mogao bih i cesce ;o) ) i postujem obicaje. Verujem u Gospoda Isusa Hrista Spasitelja. Ali isto tako postujem i katolicanstvo i ostale religije. Za islam nemam neki izgradjen odnos - ne poznajem materiju dovoljno. No, Biblija (smatram da je No.1 po pitanju sirenja vere) i pravoslavna crkvena ucenja mi nisu dali odgovore na mnoga pitanja i mnoge nejasnoce, pa sam odgovore pokusao da potrazim u drugim ucenjima – religijama (neko ce sada reci: nije pravi pravoslavac ;o), ali smatram da je to ljudski, mi ovde upravo trazimo odgovore) i sta se desilo, primetio sam pored svih razlika u religijama i verovanjima da postoji mnogo vise slicnosti! Slicosti i jednakosti. Mislim da jedna drugu mogu lepo da nadopune, kao sto mislim da je to i uloga nauke i ja vidim da to ona i radi. Besmisleno je stavljati ih na dva suprotna pola. Tako da mi je malo bez veze ogranicavati Svemoguceg Gospoda na cca 600 stranica Novog Zaveta (V.S. Karadzic) ili samo Starog, ili oba, ili samo na budizam, hinduizam (da ne spominjem samanizam i totemizam)… Uopste ogranicavati nesto sto je neograniceno. Ako moj um ne moze da Ga shvati, ne znaci da ne postoji. Ne verujem u to da je samo jedna religija ispravna, a ostale nisu. To mi se vise cini kao ljudska besmislica.

Citat:
Ivan Dimkovic Moram da te razocaram, ali u nauci ne postoji NE-Stvar - u logici je NE-stvar "nista" i ne postoji apsolutno ni jedan naucni dokaz, eksperiment niti cinjenica gde se pominje nekakva "ne-stvar". Ne mesati sa anti-cesticom, koja je svakako "stvar" a ne "ne-stvar"

"ne stvar" je samo jedan od nebrojenih filozofskih misaonih eksperimenata

Kao sto rekoh um nam je “malo ogranicen” tako da nam deluje neshvatljivo mogucnost postojanja neceg sto je Jeste/Nije u istom momentu. Ali ako postoji samo nesto sto nema sa cim da se uporedi (deluje nemoguce) onda ono i Jeste i Nije u istom trenutku. Hmm, filozofija ali i to je nauka. Kao sto nam je i daleko postojanje vecnosti, ne-vremena.

Citat:
srki
Bog je hteo da sebe izdeli u delove da vidi koliko je velicanstven ( da se divi sam sebi :-) ) a kako je to mogao ako taj termin nije postojao. A ako je on znao sta znaci velicanstveno onda sigurno nije imao potrebe da se deli jer je mogao da zna da li je velicanstven ili nije

Znanje bez iskustva nista ne vredi, zato i postojis da bi iskusio (vrlo logicno).

Citat:
Ivan DimkovicCitat:
Meni je velicanstveno kako je sve to stvoreno. Mada da inteligencija ne postoji onda ne bi moglo da bude velicanstveno jer ne bi postojao taj termin :-)


Tacno :) Hehe

I ja kazem:

Tacno :) Hehe
Citat:
the.kum ...svako ima neko svoje vidjenje Boga i univerzuma...






ne doneti odluku znači doneti odluku
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7176 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...01.06.2003. u 19:07 - pre 254 meseci
Citat:
Ja mogu postojati samo u odnosu na nesto drugo. Bez svega sto me okruzuje moje postojanje nema smisla. Smatram da je neophodno ceniti suprotnosti. Sta zna debelo sta je ono ako ne postoji mrsavo, nisko u odnosu na visoko… Mislim da je to dar Boga. Blagoslov


Ja se recimo ne slazem se sa tobom, univerzum moze >postojati< (tj. postoji) sam za sebe. Pojam >ne<postojanja je fizicki besmislen.

Mozemo mi misaono da eksperimentisemo koliko hocemo, ali dokaza za "ne"materiju nema, pa dok ih neko ne pronadje...




DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ihug.net



+3 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...01.06.2003. u 19:15 - pre 254 meseci
Citat:

Znanje bez iskustva nista ne vredi, zato i postojis da bi iskusio (vrlo logicno).

Ima tu necega.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ihug.net



+3 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...01.06.2003. u 19:19 - pre 254 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ja se recimo ne slazem se sa tobom, univerzum moze >postojati< (tj. postoji) sam za sebe.


E to i ja mislim. Lepo je cika Rene Dekart rekao 'cogito ergo sum' (mislim dakle postojim). Znaci moguce je postojanje samo za sebe. Znaci ja ne moram da postojim u odnosu na nesto. Cim sam svestan sebe ja postojim.
 
Odgovor na temu

betika

Član broj: 9505
Poruke: 8
*.dclient.hispeed.ch



Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...01.06.2003. u 21:19 - pre 254 meseci
Citat:
srki:

E to i ja mislim. Lepo je cika Rene Dekart rekao 'cogito ergo sum' (mislim dakle postojim). Znaci moguce je postojanje samo za sebe. Znaci ja ne moram da postojim u odnosu na nesto. Cim sam svestan sebe ja postojim.



Cika Kartezijus je nesto drugo imao na umu postulirajuci 'cogito'. U potrazi za kriterijumom istine, za jasnim i razgovetnim saznanjem, dolazi do refleksije o misljenju (ne misaonom sadrzaju), odnosno samosvesti (popularnom - cogito, ergo sum).

Medjutim, sve i da jeste tako zamisljeno i da se gore navedena primedba moze upotrebiti u ovoj raspravi, ne vidim njenu svrhu! Jer sa istom idejom, diskutant sa nesto drugacijim misljenjem moze upotrebiti Barklijevu kritiku materije ili, u slucaju da je neko raspolozen za uvek prijatan eklektizam, neku zanimljivu kombinaciju filozofskih ucenja iz XVII ili XVIII veka.

Poenta jeste - metafizika je mrtva, i uvoditi argumente iz njenog domena nece doprineti rapravi.
 
Odgovor na temu

cbbj
Aleksandar Veljic

Član broj: 3230
Poruke: 151
*.ppp-bg.sezampro.yu



+1 Profil

icon Re: Dokazi, činjenice...02.06.2003. u 01:02 - pre 254 meseci
Molim te, uputi me na jedan naucni dokaz (u formalnom smislu) da bog postoji?

Pozdrav, Ivane. Spavas li ti ikad, covece :)))))?
Mnogo je naucnih dokaza, ne znam gde da pocnem. A i da pocnem ti ces naci sto protivargumenata iz svoje perspektive pa cemo prosiriti temu previse.

Hmmm... a kakve, po tebi, veze teorija evolucije ima sa religijom?

Pa, velike, moj Ivane. Ako pogledas sve one skokove i preskoke, iz vode, pa da zivo bice dobije kandze, pa potom skok dobije krila, pa potom skok ovo bice se pretvara u misleceg coveka koji ima misaoni govor, sposobnost seksualnog opstenja i reprodukcije itd, onda moram zakljuciti da je za takva uverenja potrebna isto tako jaka vera koliko vera da postoji nevidljivi Bog. Stoga zakljucujem da je evolucija neka vrsta religije, jer se temelji na istim uverenjima na kojima mi teisti verujemo u nevidljivog Boga koji je stvorio zivi svet.

Pozdrav i sve najbolje,
Sasa
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Dokazi, činjenice... Hteo bih da se preispitamo šta je zaista stvarno, a šta realno. Ja verujem ...

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 38537 | Odgovora: 215 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.