Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)

elitemadzone.org :: MadZone :: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 112332 | Odgovora: 473 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 15:29 - pre 209 meseci
Citat:
prosecno inteligentan covek moze sebi da obezbedi pristojan zivot (da se vratimo na temu: samostalan zivot).

Uhhh... evo kakva je zaista situacija...
1) Srbija ima oko 7 miliona stanovnika (bez Kosova, mada se ovo sve redje uopste naglasava). Od toga je oko 4.5 miliona radno sposobno stanovnistvo.

2) U preduzecima ima 1.2 miliona radnih mesta. U radnjama jos 300.000. Znaci ukupno milion i po radnih mesta u profitnom sektoru. U budzetskim institucijama ne znam koliko tacno ima, ali nek ima i citav milion. To je dva i po miliona ljudi koji mogu dobiti posao u Srbiji.

3) 4.5-2.5=2, a statistike kazu da u Srbiji ima oko 1 milion nezaposlenih. Gde je nestao jos jedan milion ljudi? Pa nigde - statistika kao nezaposlene racuna samo one koji su se obratili zavodu za pomoc pri trazenju posla dok oni koji posao traze sami, ili rade neke privremene i povremene poslove nigde nisu evidentirani. Takvih je jos milion.

3) Ako pod radno sposobnim stanovnistvom podrazumevamo zdrave ljude izmedju 18 i 65 godina, mozemo zakljuciti da je najmanje trecina njih populacija izmedju 18 i 35 godina o kojima je ovde rec. Znaci 1.5 miliona. Ako pretpostavimo da je nezaposlenost ravnomerna, sto nije i to upravo na stetu ove populacije, njima ostaje oko 800.000 radnih mesta.

4) To je ipak vise od polovine, znaci, onaj ko je rekao da prosecan covek moze naci bilo kakav posao u Srbiji je bio u pravu - to moze cak 53% ljudi, dok 47% ne moze.

5) Ako pretpostavimo da dve trecine ljudi primaju platu dovoljnu da se moze iznajmiti kakav-takav zivotni prostor i platiti naj osnovniji zivotni troskovi bez pomisli o nekakvom luksuzu tipa restoran, armani, auto i slicno, dolazimo do zakljucka da je za trecinu mladih ljudi moguce osamostaljivanje.

6) Placati zakup stana i klopu kao sto smo videli nije nemoguca misija, ali eto, mene koji kiriju placam vec 13 godina polako hvata panika zbog toga. Godine lete, a ja sam jos daleko od mogucnosti da kupim svoj stan. Od zamisli situacije da deca studiraju i njima placam jedan stan a sebi drugi vec me boli glava, to je nemoguca misija. Znaci, covek ne sme imati za cilj da placa kiriju, hranu i komunalije, vec da kupi stan. Na kredit, kako bi drugacije?

7) kao sto gore rekoh, u Srbiji ima oko 1.5 miliona mladih, to je oko 100.000 svake generacije, od 20 do 35 godina. Da bi svi oni pokupovali stanove, godisnje bi trebalo da se odobri 100.000 stambenih kredita. Medjutim, odobri se samo 5.000. Tu vec nije dovoljno biti prosecno inteligentan, vec treba biti fenomen, naj inteligentniji covek u svom razredu. To mogu samo 5% ljudi. Da pretpostavimo da jos 5.000 njih smatra da je sasvim OK placati kiriju do smrti. Preostaje nam 90% ljudi u Srbiji za koje nije realna mogucnost osamostaljivanja.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

rfe

Član broj: 131188
Poruke: 76
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 15:35 - pre 209 meseci
hecky sam sebe si demantovao.

Kazes plata 2600 a stan 1500. Pa to je i dalje bolji odnos nego u BGD gd je plata 300, a stan 250. Cak i kada bi taj odnos bio isti, opet u Londonu ostaje ti vise para nego u Beogradu, a cene su nekada i manje !

Mislim, kul si ti decko, ali razmisli sta pises.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.smin.sezampro.yu.



+558 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 15:36 - pre 209 meseci
Citat:
hecky: Kao sto rekoh, ko ne voli pomodraske stvari, kao sto je INICIJATIVA, imace platu od 15k din mesecno.

A cinjenica je da Srbiji (kao i Istocnoj Evropi uopste) nedostaje kvalifikovane radne snage (i pored 30% nezaposlenosti).

Primera radi, plate za programere u Beogradu su 1000-1500 eur mesecno, zavisno od struke i odgovornosti.

Zasto su tolike plate? Pa zato sto ocigledno FALI LJUDI, te su firme primorane da placaju vise.

Pa nece oni da idu svi u BG da placaju kirije i da se drndaju tamo kad imaju kuce ili stanove tu gde su, niti svi mogu da budu programeri. I sta ce uopste programeri u BG kad mogu da rade kod kuce, recimo u Ćićevcu. Pricali vi sta vam drago, ta se pomodarstva ovde prihvatiti nece i to je to. Cak nije ni normalno da se razvija samo jedan grad ili samo jedan region, a svi drugi da popadaju. Onaj kome je sve to normalno, taj je covek bolestan. To vase su suva price, a ovo moje su cinjenice. Videcu za 50 godina ko ce da zivi i u BG i ko ce da programira ako tako nastavite. Ovde neki pominju nekakve porodice sa vise dece, dok je stvarnost da je Srbija zemlja sa najstarijim stanovnistvom u Evropi, prosek 40 godina. Pa vi vidite cenu te slobode koju nam donesoste. Sreca je pa od toga nema nista na duge staze, jer su Srbi pregurali popove, Turke i komuniste, pa ce tako i vas slobodare.
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.plus.com.



+5 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 15:50 - pre 209 meseci
@rfe

Vidim da se sa tobom ne da razgovarti :). Nisam se demantovao, nego pokusavam objasniti da troskovi zivota nisu toliko van srezmere.

Da pojednostavim, jer vidim da ne umes sam da izvuces zakljucak.

Ovde covek moze da priusti plazma televizor i zimovanje na kopaoniku, a da ne moze da priusti sebi auto, cak ni krntiju, jer ga osiguranje kosta 1500 eur godisnje, majstor 50 eur/h, parking 10 eur/h, kazne 100+ eur, ...

Skolarina ovde kosta 10k eur godisnje (za losije skole, bolje kostaju i po 30k). Kako poslati 2-je dece na skolovanje?

Poenta je da i ovde ljudi imaju problema za budzetom, ali su neke stvari dosta "jeftinije" (zbor razlike u platama), pa se tebi cini da cvetaju ruze. Bolje jeste, ali ne toliko bolje koliko ti pricas.

@Lesli Eldridz

Nije to pomodarstvo. To je prosto pravac u kome se Srbija razvija (konacno). Tvoje poricanje cinjenicnog stanja nista ne menja.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.smin.sezampro.yu.



+558 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 15:54 - pre 209 meseci
Pazi, sve je to isto bilo i u komunizmu sto sad neki ovde propovedaju, mislim princip je bio isti, a razlika je "samo" u nijansama. Ko se prilagodio bilo mu je dobro, ko se nije prilagodio nije mu bilo dobro. Sa tim da je sad onih sto im je dobro 5% , a tad ih je bilo 95%. Ali vi tvrdite da je "komunizam" bio totalitarno drustvo, da je to bila diktatura, da su gusene slobode i da ga je i trebalo srusiti. Pa kako sad to kad ja vidim da je sve isto, u nacelu, osim sitnice da je tad ogromna vecina ljudi zivela bolje? Da li onda treba i ovaj vas najbolji od svih mogucih svetova jednog dana da se rusi do temelja i da se skroz unisti?

Ne kazem da treba da se vraca komunizam, ali treba da se zadrzi ono dobro iz njega sto je i doprinelo da Srbi budu najzesci branitelji komunizma u ex SFRJ, a to je briga za obicne ljude. Eto na primer, tako sto ce im se naci posao i placati ti kursevi, to kao u Svedskoj, i tamo je kapitalizam, ali ni ljudi nisu zaboravljeni (mada se i na Svedsku vrsi pritisak da se "oslobodi" ). Pa onda, da im se daju krediti za stanove ili za pocinjanje posla koji ce biti sa malim kamatama i sa dugim periodom otplate i dugim grejs periodom i tako to. Te kredite da daju drzavne banke. Odakle pare? Pa imaju ovi sto kupuju vile u Londonu, zaradili su posteno, izlazuci se opasnosti da ih uhvate i oteraju na robiju, mislim kad bi ih neko jurio, pa je valjda red da malo i vrate onima od kojih su toliko otel... ovaj, zaradili. Recimo, moze drzava da im da ponudu koju nece moci da odbiju, da malo napune te banke koje bi davale ovakve kredite, ili ce da im se malo ispita poreklo opljac... zaradjenog novca, a mozda moze da se desi i da se okliznu na sapun u zatvoru. Sve je moguce.

 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
194.106.187.*



+6455 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 16:34 - pre 209 meseci
Citat:
Lesli Eldridz
Ne kazem da treba da se vraca komunizam, ali treba da se zadrzi ono dobro iz njega sto je i doprinelo da Srbi budu najzesci branitelji komunizma u ex SFRJ, a to je briga za obicne ljude. Eto na primer, tako sto ce im se naci posao i placati ti kursevi, to kao u Svedskoj, i tamo je kapitalizam, ali ni ljudi nisu zaboravljeni (mada se i na Svedsku vrsi pritisak da se "oslobodi" ).


Da li ti shvataš da su upravo decenije tog komunizma dovele do toga da Srbija nije isto što i Švedska i ne može sebi da priušti to?

Jel tvoja deca idu rols royceom u školu? Eno neka deca po Engleskoj imaju ličnog šofera koji ih svaki dan vozi. Možda bi i ti voleo tako, ali ne možeš - jer nemaš pare da to priuštiš sebi.

Sa državom je ista stvar. Državi ne padaju pare sa neba, i onda mora da stvori novac (kroz ojačanje privrede, izvoza itd.) da bi imala da plati određene luksuze svojim građanima (besplatno zdravrstvo, školstvo, socijala itd.). Kad državu vodi neko malo udaren mokrom čarapom po glavi, sa stavovima poput tvojih, koji hoće preko svojih mogućnosti, onda se nakon vrlo kratkog vremena desi da kupuješ hleb sa novčanicom od 50,000,000,000 dinara (hint: inflacija).

Citat:
Lesli Eldridz:
Pa onda, da im se daju krediti za stanove ili za pocinjanje posla koji ce biti sa malim kamatama i sa dugim periodom otplate i dugim grejs periodom i tako to. Te kredite da daju drzavne banke. Odakle pare?


Nije problem obezbediti pare za investicije, problem je osigurati te investicija. Kako očekuješ da banka da nekome povoljan stambeni kredit, kada sutra taj isti neko može da kaže da neće više da plaća rate banci, i ista nema nikakvog zakonskog osnova da ga izbaci iz tog istog stana ako mu je to jedini stan u posedu. U USA ne platiš 3 rate, letiš na ulicu i to samo sa onim što imaš na sebi, ostalo se sve prodaje na aukciji, pa ako ostane nešto posle podmirivanja obaveza prema banci, ti dobiješ ostatak. Eto zato oni imaju mnogo povoljnije kredite, i zato su generalno mnogo odgovorniji prema poslu za razliku od Srba koje boli k****, i gde vlada mišljenje da svako može protiv sistema, okolo naokolo.

Citat:
Lesli Eldridz:
Pa imaju ovi sto kupuju vile u Londonu, zaradili su posteno, izlazuci se opasnosti da ih uhvate i oteraju na robiju, mislim kad bi ih neko jurio, pa je valjda red da malo i vrate onima od kojih su toliko otel... ovaj, zaradili. Recimo, moze drzava da im da ponudu koju nece moci da odbiju, da malo napune te banke koje bi davale ovakve kredite, ili ce da im se malo ispita poreklo opljac... zaradjenog novca, a mozda moze da se desi i da se okliznu na sapun u zatvoru. Sve je moguce.


Naprosto dobijem proliv od ove demagogije... Neću ni da komentarišem...
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
..nge86-144.btcentralplus.com.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 16:44 - pre 209 meseci
@ hecky

kad vec poredimo, ne zaboravi i najbitniji detalj za ovu temu. prosecna gajba u Londonu je negde oko £300.000, sto je oko 450.000 eura. moze da se dobije kredit od banke, da, ali moras da ucestvujes sa nekim downpayment, sto nije lako postici sa prosecnom platom od £25000. tako da je i ovde vrlo tesko kupiti svoje, pa opet niko ne zivi s mamom i tatom dok ne ushteka. i da, onom gore sto je rekao da se mi ovde zalimo, ovo nije zaljenje vec iznosenje cinjenica onako kako stvari stoje ovde. nigde ne cveta cvece samo od sebe, nego mora da se radi.
 
Odgovor na temu

rfe

Član broj: 131188
Poruke: 76
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 17:05 - pre 209 meseci
hecky sa mnom se moze razgovarati jedino mi ne mozes pricati gluposti.

I opet, sam sebe si demantovao ! Reci mi, kako to da covek koji zaradi 2600 mesecno ne moze da plati 1500 godisnje za osiguranje ? Da li ste vi u GB culi na placanje u ratama, a sve i da niste i tih 1500 je proporcioalno opet manje nego recimo 150/200 u Srbiji. Kazes majstor je 50e/h, a u Srbiji ? Mislis da je manje od 10e, ok javi gde kada ?

Bas me interesuje sta ces sada da izmislis.

 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.plus.com.



+5 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 17:24 - pre 209 meseci
Da li si ti lud ili sta?

Rekao sam da su troskovi uporedivi, odnosno srazmerni plati, NE ISTI.

Ako uporedimo stanarine, odnos je zapravo isti:
UK 2600 eur plata, 1500 eur stanarina => 57% plate ide na stan
Srbija 350 eur plata, 200 eur stanarina => 57% plate ide na stan
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.smin.sezampro.yu.



+558 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 18:14 - pre 209 meseci
Citat:
ventura: Da li ti shvataš da su upravo decenije tog komunizma dovele do toga da Srbija nije isto što i Švedska i ne može sebi da priušti to?

Pa mogla je ona, dok je ovi sa inicijativom ne oslobodise i dok joj ne izmuzose milijarde da kupuju vile u Londonu svojim suludim sinovima narkomanima i zenama kurvestijama. Dva primera, Karic i Miskovic. Obojica rade ovo sto pise. Koliko milijardi su samo oni pokrali?
Citat:
ventura: Jel tvoja deca idu rols royceom u školu? Eno neka deca po Engleskoj imaju ličnog šofera koji ih svaki dan vozi. Možda bi i ti voleo tako, ali ne možeš - jer nemaš pare da to priuštiš sebi.

Ako bas hoces posteno, ja bi to drao. Prvo od poreza, da plate sto su ludi i nisu u ludnici, a posle bi lecio u Lazi. Moj je stav da su sve to stetni i odvratni gmizavci koji se jedva mogu nazvati ljudima.
Citat:
ventura: Nije problem obezbediti pare za investicije, problem je osigurati te investicija. Kako očekuješ da banka da nekome povoljan stambeni kredit, kada sutra taj isti neko može da kaže da neće više da plaća rate banci, i ista nema nikakvog zakonskog osnova da ga izbaci iz tog istog stana ako mu je to jedini stan u posedu. U USA ne platiš 3 rate, letiš na ulicu i to samo sa onim što imaš na sebi, ostalo se sve prodaje na aukciji, pa ako ostane nešto posle podmirivanja obaveza prema banci, ti dobiješ ostatak. Eto zato oni imaju mnogo povoljnije kredite, i zato su generalno mnogo odgovorniji prema poslu za razliku od Srba koje boli k****, i gde vlada mišljenje da svako može protiv sistema, okolo naokolo.

Odlicno, idite onda u USA, a u Srbiji to biti nece, da ljudi idu na ulicu ako nemaju da plate ratu za stan. Mozda i bude, na kratko i na silu u tom vasem novom totalitarizmu, ali zna se kako Srbi resavaju takve stvari. Vama ova prosta cinjenica izgleda nije jasna. I nisam ja rekao da privatna banka treba da daje te kredite za obican svet, nego drzavna. Jel uvidjas razliku? Privatnoj banci je cilj postojanja profit, a ovoj drzavnoj bi to bio dugorocni razvoj zemlje i stvaranje srecnog i zadovoljnog stanovnistva.
Citat:
ventura: Naprosto dobijem proliv od ove demagogije... Neću ni da komentarišem...

Pa normalno da nemas kad nema sta da se komentarise istina. A to je da je sve to go lopov i vucibatina i stetan gmizavac koga bi u zdravom drustvu izbacili iz zajednice da crkne sam, i da toj bagri treba oguliti kozu sa ledja zato sto su sve to ratni i kriminalni profiteri. Kad se neko obogati dok je u zemlji 10 godina rat, jasno je sta je taj.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
194.106.187.*



+6455 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 18:31 - pre 209 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: Pa normalno da nemas kad nema sta da se komentarise istina. A to je da je sve to go lopov i vucibatina i stetan gmizavac koga bi u zdravom drustvu izbacili iz zajednice da crkne sam, i da toj bagri treba oguliti kozu sa ledja zato sto su sve to ratni i kriminalni profiteri. Kad se neko obogati dok je u zemlji 10 godina rat, jasno je sta je taj.


Jasno. Uspeh je nešto što se u Srbiji teško oprašta.
 
Odgovor na temu

rfe

Član broj: 131188
Poruke: 76
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 18:32 - pre 209 meseci
hecky, rekao si ti i ovo:

Citat:
Ovde covek moze da priusti plazma televizor i zimovanje na kopaoniku, a da ne moze da priusti sebi auto, cak ni krntiju, jer ga osiguranje kosta 1500 eur godisnje, majstor 50 eur/h, parking 10 eur/h, kazne 100+ eur, ...


kako sad to objasnjavas ? Ja sam ti pokazao da je auto u GB cak i jeftiniji.

Ja nisam lud, ali ti si bezobrazan. Ne samo sto dajes ljudima pogresne informacije nego mi lepis i ono sto nije tacno.
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
..nge86-144.btcentralplus.com.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 18:38 - pre 209 meseci
Citat:
Lesli Eldridz:Privatnoj banci je cilj postojanja profit, a ovoj drzavnoj bi to bio dugorocni razvoj zemlje i stvaranje srecnog i zadovoljnog stanovnistva.


http://www.youtube.com/watch?v=jBv2Nguvd4c
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 18:51 - pre 209 meseci
Koliko sam ja razumeo mi se ovde raspravljamo da li je bolje živeti u Srbiji ili Švedskoj, UK ili USA :) Cool.
Nego, ne vidim čemu tolika rasprava kada su neke stvari očigledne, a odgovori nedvosmisleni. Da li je moguće osamostaliti se u Srbiji ? Naravno da jeste, brojni primeri to pokazuju. Da li je teže nego u nekoj normalnoj zemlji tipa Švedska, UK, USA ? Pa naravno da jeste, i to 10 puta. Ne znam kako neko uopšte može da poredi to. Sudeći po nekima ovde može se doći do zaključka da je živeti u Beogradu ili negde u USA ili UK praktično isto ili sa jako malim razlikama, a u to mi je malo teže da poverujem. Da nemam prijatelja po insotranstvu i da ne znam kako se živi preko, možda bih i poverovao, ali ovako, ne... Jedino što može da se poredi jeste cena stana, jer procentualno košta isti deo plate kao u Srbiji, kao što je hecky rekao... međutim sve ostalo ne ide Srbiji u korist ali nikako, čak naprotiv... Evo samo par primera... Struja je preskupa u odnosu na plate, i što je najgore što više potrošiš više plaćaš (nasuprot većini normalnih zemalja gde što više trošiš dobijaš razne popuste, jer si vredan klijent), zimi nema šanse da ne upadneš u tzv. crvenu zonu kad ti i paljenje sijalice predstavlja ogroman trošak, a da ne pričamo o šporetu, bojleru i drugim većim potrošačima... pa ispada da je i spremanje hrane i tuširanje luksuz u Srbiji... a na kvalitet iste ne bih da trošim reči... varijacije u naponu, nizak napon, nestanak i nagli dolazak struje... su praktično standardne pojave i neretko se dešava da ti štošta crkne po kući, pa eto još opterećenja za budžet na koji nikako nisi mogao da utičeš, osim da ne koristiš aparate na struju. Dalje, telefon. Dok većina telekomunikacionih kompanija u normalnim zemljama nudi razne olakšice i feature za klijente, tipa besplatni razgovori u lokalu ili šire određenim danima, fiksna pretplata koliko god da potrošiš, razni popusti ako mnogo trošiš, kod nas imamo monopolistu čija je usluga očajna, a cene paprene... nema popusta, nema besplatnih razgovora. Ajde da kažemo da i ne mora da se visi na telefonu, ali ima nas koji koristimo internet za poslovanje, a nema drugih mogućnosti nego dajalap, pa računaj da i uz najveće štekanje ispod 4.000-5.000 mesečno ne možeš da prođeš. A i da imaš drugih mogućnosti internet u Srbiji je bezobrazno skup... mnogo skuplji nego u većini zapadnih zemalja. Samo primera radi ovaj moj ortak iz Švedske ima 10Mbit po ceni od 15 evra mesečno... Pa dalje voda... u stvari komunalne usluge (od kojih ne dobijaš praktično nijednu)... takoeđ preskupo za naše plate i sasvim uporedivo sa cenama zapadnih zemalja... Pa onda hrana... evo baš skoro sam pričao sa drugaricom iz Kanade i sasvim slučajno dođemo na temu cena... tamo je recimo kilogram mesa 5$-10$ zavisno od vrste... znači 300-600 dinara, što je takođe veoma uporedivo sa domaćim cenama (kilogram buta 400 dinara), za Švedsku odavno znam da su cene osnovnih namirnica tipa hleb, mleko, voće, povrće... jeftinije nego u Srbiji... Da ne širim dalje sa cenama, jasno se vidi da su cene gotovo svega osim stana i luksuza (markirana odeća, extra auto, jahte... što prosečnog građanina i ne zanima) manje ili jednake u zapadnim zemljama u odnosu na Srbiju. Prema tome, da, prosečnom osamnaestogodišnjaku je mnogo lakše da se osamostali i plaća svoje račune i hranu u pomenutim zapadnim zemljama, nego u Srbiji. A da ne govorimo i koliko prosečan srpski omladinac ima otežavajućih okolnosti u odnosu na omladince u zapadnim zemljama. Recimo vojska. Naravno, zapad nije jedna celina, pa da kažem na zapadu je tako i tako, već svaka zemlja ima svoje sisteme, ali svaki taj sistem je bolji nego u Srbiji. Na primer, koliko je meni poznato, u USA i UK, vojska nije obavezna. U Švedskoj jeste, ali su uslovi služenja fenomenalni... ako si zaposlen, poslodavac mora da ti isplaćuje platu i plaća doprinose, dakle ide ti staž, dobijaš novu nekorišćenu ćebad, uniformu, pribor za higijenu, klimatizovane spavaone, hrana kao u hotelu... i još na kraju služenja dobijaš 1000 evra za svaki mesec proveden u vojsci (neki rodovi se služe 10, a neki 12 meseci), pa tako nekome čak i vojska može da posluži za osamostaljenje... a na kraju krajeva... mali broj regruta zaista i završi u službi, jer ima više regruta nego što je potrebno... a u Srbiji, obavezno za sve, možeš da izgubiš glavu na razne načine, plata je 300 dinara, i to primaš za zakašnjenjem, u koju god kasarnu odeš, sve prljavo, uniforme i ćebad iscepana, ko zna koje sve koristio, i puna ko zna čega, hrana zaostala iz II Sv. rata... što se kaže, da si normalan, poludeo bi... Naravno tu je i civilna služba, ali traje duplo duže i nudi najgore moguće poslove... Eto, čak i ako si ekstra sposoban i našao si super posao i sam plaćaš svoje račune... ako ne eskiviraš vojsku, moraćeš sve iz početka, jer će računi redovno da ti stižu, poreze ćeš redovno da plaćaš, posao si najverovatnije izgubio... a od čega da plaćaš ? Od vojničke plate ?
Pa onda, prosečni zapadnjak može mnogo lakše da uzme kredit, uz mnogo bolje uslove kreditiranja, pa će samim tim lakše i da ga vrati kad se zaposli. U Srbiji, em je teško dobiti kredit, em ga je izuzetno teško vratiti, jer su kamate plafonske. A da ne pričamo o ostalim uslovima koji su potrebni da bi se radilo nešto, kao što je nepovezanost državnih institucija, pa se za najobičnije posliće tipa produženje lične karte, vađenje državljanstva i sličnih papira koji su potrebni za razne stvari redovno čeka satima, pa i danima (ne kažem, ima i izuzetaka)... nedostatak kvalitetnog interneta po normalnim cenama... gomila poteškoća kad nešto hoćeš da kupiš u inostranstvu i dopremiš ovde... em košta, em ti možda "pojede maca"... ili kad hoćeš da platiš neku uslugu... teško dobijanje viza, zatvorenost...
Da se razumemo, stoji da je bilo gde teško osamostaliti se i da svuda mora da se radi ako misliš da napraviš nešto od svog života, ali isto tako stoji da je u Srbiji teško na deseti i mora da se radi na deseti da bi se nešto napravilo. Svakako je lepa stvar osamostaliti se i preuzeti odgovornost za sve, plaćati svoje račune, i sve to... ali za mnoge je misaona imenica, jer nismo svi extra sposobni, pa da možemo da zaradimo zapadne plate, što je osnovni preduslov jer imamo zapadne cene. Zbog svega toga, nemam ništa protiv da se živi sa roditeljima ako nema drugog izbora, dakle ne na njihovoj grbači, nego deliti račune po pola, hranu kupovati po pola itd. Ja sam sticajem okolnosti počeo da živim sam sa 15 godina, i samo ja znam šta sam sve morao da prođem da bih opstao, i upravo zato kažem da živeti sa roditeljima i nije tako loša stvar, naravno ako su uslovi odgovarajući (skladan odnos, razumevanje, poštovanje privatnosti, svako doprinosi kućnom budžetu...).
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.plus.com.



+5 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 18:54 - pre 209 meseci
Ajde da ti i ovo objasnim...

Osiguranje 1500 eur
Gorivo 1.36 eur/l
Parking 3-15 eur/h
Kazne 100+ eur (za teza prekoracenja brzine koje se u Srbiji rutinski resavaju za 2000 din, ovde se placa 3000+ eur)
Parking kazna 75-300 eur
Ako ces da udjes kolima u centar 12 eur/dan
Taksa 200 eur
Parking taksa 150 eur
Servis kod ovlascenog majstora 150 eur/h (ljudi idu u Francusku da servisiraju auto jer je jeftinije; 50 eur/h radi "privatnik")
Godisnji tehnicki pregled 100 eur

Eto mene nije mrzelo da napisem cene, a ti sad lepo uporedi sa cenama u Srbiji.

@Marko_L

Nije rasprava gde je bolje ziveti, vec je rasprava oko toga da li je uporedivo tesko/lako osamostaliti se u Srbiji i u EU.

Deo ljudi tvrdi da moze osamostaliti, a deo tvrdi kako NE MOZE i kako smo mi svi vec odavno trebali da crknemo od gladi, jer po statistikama, mi nemam dovoljno novaca da se izdrzavamo.

Misi'm daaaj
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 19:24 - pre 209 meseci
Citat:
Deo ljudi tvrdi da moze osamostaliti, a deo tvrdi kako NE MOZE

Zato što ljudi na celu stvar gledaju subjektivno (čast izuzecima). Globalno gledano, odgovor glasi MOŽE, jer u suprotnom niko se ne bi osamostalio. E sad, druga stvar je što ne može svako.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

SashaM
Veliki Bečkerek

Član broj: 28482
Poruke: 213
*.zrlocal.net.



+1 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 21:15 - pre 209 meseci
hecky, procitao sam svih 10 stranica i mogu reci da se niko nije izlupetao vise od tebe... ako ovako nastavis na kraju ces reci da je u Srbiji najlepse mesto za zivot. Zbrisao si u UK zahvaljujuci bogatom tatici pa sada ovde prosipas pamet u fazonu "1500 evra za stan a 2600 je plata, bu-hu jadni mi tesko nam je blago vama u srbiji"
Aj ne s*** vise
Life happens but shit goes on
 
Odgovor na temu

rfe

Član broj: 131188
Poruke: 76
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 21:27 - pre 209 meseci
ne moras hecky da mi objasnjavas koliko kosta osiguranje jer ja placam 900 evra godisnje. Pa opet to nije moja cela mesecna plata. Ti si verovatno uvrteo sebi u glavu da je auto skup i da ne zelis da ga imas. Da li si medjutim razmisljao kako to da ti zaradis 2600 evra ? Mozda si i ti nekome skup. Ok, to je tvoja licna stvar. Medjutim sve te cene su sasvim komparabilne sa cenama u Srbiji. Jedan moj prijatelj ovde kaze da on ne zeli da placa skupo osiguranje. Ok, ali sta je alternativa ? Nemati auto u 21. veku !

Na topik.

Tema je I posle tridesete sa roditeljima:

i sad tu se javljaju ljudi koji tvrde na Zapadu nije tako. Malo sutra. Jos kako roditelji pomazu decu na Zapadu ali samo oni koji mogu da ih pomognu. Onaj koji nije nista stvorio, dakako ce da istera dete iz kuce tj. niti bi dete ostajalo sa roditeljem luzerom u Zapadnom svetu velikih mogucnosti. Dete samo odlazi jer nema sta da trazi od takvog roditelja u porodici sa bezbroj gladnih usta. Moguce je da ce takvo dete zavrsiti neki koledz, po neko ce se i probiti, ali tesko. Tesko ce mu sve ici.

Sasvim je druga stvar sa bogatim porodicama. Roditelji planiraju placanjenje njihovog skolovanja na najprestiznijim koledzima. Oni na tim koledzima uglavnom vredno rade jer ih posle bezbrizih studija, na kojima grade people network, ceka sasvim sigurno fenomenalna karijera i brak sa osobom slicnih drustvenih pozicija.

To je klasno drustvo i tako funkcionise Zapad.
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.plus.com.



+5 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 21:37 - pre 209 meseci
Ja sam spomenuo prosecnu platu, ne moju platu. Nebitno.

Ok, eto nek vam bude. U Srbiji je lose, nikakvo, posla nema, svima je tesko, sve je korumpirano, tajknu svima kroje sudbinu i nista ne valja.

Mi koji smo otisli, smo pobegli, zli, ogrezli u kapitalizam i nemoral (i pomaze nas bogati tatica) i ne zelite nase misljenje.

Eto sad vi sedite tu i filozofirajte, mene mrzi da se vise da se raspravljam. Imas vas puno, sta da kazem...
 
Odgovor na temu

Mbit

Član broj: 87574
Poruke: 184
*.dialup.neobee.net.



+6 Profil

icon Re: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)03.02.2007. u 21:40 - pre 209 meseci
u pravu ste i jedni i drugi. Može i ne može kako kod koga, zbog čega je tako ja ne znam...


off:
ventura
Citat:
Poenta je proživeti život. To podrazumeva sticanje novih znanja, iskustava itd itd... A teško da je neki tipični seljak iz Požarevca, bolje proživeo život i iskusio više nego neki prosečan seljak iz Alabame...

Ovo nije ispravno mišljenje.
Može se proživeti život punim plućima samo na jednom mestu, bez obrazovanja, što dokazuju nebrojene generacije ljudi iz prošlih vremena pa sve do danas.
U "proživljavanju života punim plućima" vrlo malo uticaja ima odakle si, nego poimanje samoga sebe i okoline, procesa rađanja i mrenja, shvatanje neprestane promene u svakom sekundu postojanja daje mogućnost života punim plućima, a ne to što ti navodiš kao primer to može biti samo još jedan od faktora oplemenjavanja života, osnovni svakako ne.

primer.
"obični seljak" iz požarevca možda zna kako vreme njegovog kraja diše, uživa u svakom godišnjem dobu, porodici biljci koju je posejao i stoci koju gaji i to ga ispunjava neizmernom radošću. Možda to seljak iz alabame ne zna, možda i zna. Ista ih zvezda greje.

Nisu svi sposobni za shvatanje života punim plućima, nikada neće ni biti svi sposobni.

ventura
Citat:
Poenta je proživeti život

svi ga prožive, pa onda jel te umru. najveći deo nešto i nauči kroz taj put.


p.s.ventura
malo me čudi da si kao što kažeš uspešan, a da toliko imaš vremena da skoro svaki dan obiđeš forum (nisam baš pogledao broj tvojih postova, ali mnogooo), i da redovno ovde soliš nekom pamet, obično je ta uloga rezervisana za frustrirane i neostvarene ljude, a oni uspešni uživaju u uspehu i nemaju baš nešto vremena da se ubeđuju sa kojekakvim tamo likovima preko neta, toliko o ljudima znam, ako grešim u napred se izvinjavam.

pozdrav svim učesnicima rasprave.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: I posle tridesete sa roditeljima (Izvor: B92)

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 112332 | Odgovora: 473 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.