Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti

elitemadzone.org :: MadZone :: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 804586 | Odgovora: 1450 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vinovnik
south side

Član broj: 52870
Poruke: 55
*.vdial.verat.net.



+8 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti24.06.2008. u 21:36 - pre 191 meseci
Hvala na podrsci, jos nisam nikome objavio. Cak ni sopstvenoj zeni. Nije jos primetila,a ona je pusac isto.
Naprasno je pocela jako da mi mirise na cigarete. Izbegavam je u kuci :)
 
Odgovor na temu

lm741
VOJVODINA

Član broj: 167617
Poruke: 672
*.mynsn.net.



+67 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti24.06.2008. u 21:44 - pre 191 meseci
Pozdrav,..
Meni se sad već bliži godišnjica PRVA kako ne pušim. PRVI AVGUST,...
Pre neku noć gledao sam neke snimke gde sam sa cigaretom tj. snimci iz vremena kada sam pušio,..strašno ali stvarno sve neverujem koja sam budala bio,dimi se ona cigara ja mršav sav se smoto crn oko očiju ma haos,...

vinovnik,..budi siguran da si na dobrom putu i nikako nemoj odustajati,.. nemože ti se ništa dogoditi osim što ćeš vremenom izgubiti želju za cigaretom a svakog trenutka tvoje zdravlje samo ide uzlaznom linijom
Puno sreće i nedaj tom skotu od cigarete da te nadjača ipak si ti gospodar svoje glave,...
1. Ko zna više, bog mu je dalje
2. Ko zna manje, bog mu je bliže
3. Ko ništa ne zna, njemu bog može biti svako
 
Odgovor na temu

motoric

Član broj: 185709
217.169.223.*



+1 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti24.06.2008. u 21:49 - pre 191 meseci
Citat:
waikiki: Ako si odrzao obecanje sad bi trebao da brojis 6 sati... il' je mecka zaigrala..


Ja imam trece izdanje i jos na pocetku A.K. naglasava da ko jos nije ostavio a poceo je da cita knjigu, niposto ne treba da prestaje do predzadnjeg poglavlja. Kako kaze ...remeti se komcentracija na sadrzaj knjige... (covek je apsolutno u pravu i jos da je knjiga u 10 tomova :)). Verovatno svako moze oceniti na kom ce se poglavlju odluciti za "prelazak" i uzbudjivu avanturu.
Kada se to desi, prvo cu pokupiti sve kutije pune i prazne pa u blender a upaljace ostavljam. Nikome necu saopstiti radosnu vest prvih nekoliko dana (moje proslo iskustvo). Volja je veoma bitna ali je ne treba koristiti na "misice" vec upotrebiti polugu. Koliko se secam obustava mora biti 100% i o sebi misliti kao o nepusacu za ceo vek!

A to macka i mis, kod mene ne prolazi :)


 
Odgovor na temu

cicovic
Zoran Cicović
Petrovac na Mlavi

Član broj: 58643
Poruke: 377
91.148.92.*



+4 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti24.06.2008. u 22:25 - pre 191 meseci
Ako mozes, uzmi neki slobodan, i spavaj burazeru, rasturi se od spavanja. Tako ce najbrze i najlakse procei prvih kriznih nekoliko dana.
I naravno, pij mnooooogggoo vode. Pomaze.
 
Odgovor na temu

waikiki

Član broj: 51675
Poruke: 702
212.200.220.*



+130 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti24.06.2008. u 22:43 - pre 191 meseci
@motoric
@vinovnik
E pa prijatelji, lepo od vas sto ste odlucili da uradite nesto dobro za sebe i svoje najblize.Ne odustajte ni po koju cenu. U pocetku ce misli biti okrenute vise prema onom sto navodno gubite i to je problem. Zato je u pocetku tesko. Kasnije ce te otkriti da je zivot mnogo lepsi bez cigarete, mislicete mnogo vise o prednostima nepusenja, a misli o navodnom uzivanju u pusenju ce nestati (ili se retko javiti).. Cigareta je opaka jer se vezuje za razna ljudska zadovoljstva (hrana, pice, kafa,sex,muzika,film,putovanja), pa se uskracivanjem pusenja ta zadovoljstva guse. U pocetku ostavljanja to gusenje normalnih zivotnih zadovoljstava je najintenzivnije pa apstinent ima osecaj da vise nikad nece maksimalno uzivati u njima. Taj osecaj je opasan pa se astinent lako vraca cigareti. Duzim apstiniranjem bivsi pusac otkrice da se radi o "prevari". Otkrice da se moze itekako uzivati u ljudskim zadovoljstvima, mozda i intenzivnije nego sa cigaretom. E tad nestaje zavisnost.
Ljudi, sta da vam kazem. uradili ste pravu stvar. Mozda vam se trenutno ne cini da je prava, ali shvaticete uskoro.
Citat:
vinovnik:jos nisam nikome objavio. Cak ni sopstvenoj zeni. Nije jos primetila,a ona je pusac isto.

Ovo navodi na zakljucak da nisi u potpunosti siguran u sebe, jer ostavljas rezervu (da se ne obrukas) u slucaju neuspeha. Zato je bolje da objavis svima, cime ces pecatirati svoju odluku.




[Ovu poruku je menjao waikiki dana 24.06.2008. u 23:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
77.46.193.*



+294 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.06.2008. u 01:41 - pre 191 meseci
Citat:
goranvuc: Ja se testiram svakih 6 meseci u smislu da popusim 1 cigaretu i vidim koliko je to daleko (ili blizu) onog sto mi treba u zivotu .

Moja iskrena preporuka je da batališ te test cigarete veruj mi, to ti ne treba u životu
Citat:
vinovnik: Sta to tako spektakularno pise u toj knjizi Alena Kara sto odmah ubija zelju za cigaretama? Ima li je neko u elektronskom obliku? Kako da ublazim ovu krizu? Bas je frka!

Još negde na početku ove teme sam pisao o knjizi.

Inače, sad će sedam meseci od moje poslednje cigarete - i dalje nema nikakve želje za istom.

[Ovu poruku je menjao Emil Ranc dana 25.06.2008. u 02:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
79.101.238.*



+41 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.06.2008. u 04:19 - pre 191 meseci
Citat:
Emil Ranc: Moja iskrena preporuka je da batališ te test cigarete veruj mi, to ti ne treba u životu

Ti mi to savetujes iz tvoje perspektive coveka koji ne pusi 7 meseci i trebala mu je neka knjiga da bi to odlucio Kao sto rekoh, bitna je samo zdrava, cvrsta odluka da se "raskine" sa pusenjem, kao i obezbedjenje svih neophodnih uslova da se prebrodi prvi kritican period - u mom slucaju je to bila relativna asocijalizacija, tj. izbegavanje u sto vecoj meri svih situacija koje bi mogle da vas pokolebaju u odluci, kao i eliminacija stresnih situacija (vec sam napomenuo da sam ostavljanje tempirao za period izmedju poslova, a to sam planirao mesecima).
Dakle, moze i bez tamo neke knjige (sto ne znaci da je knjiga losa - bilo sta sto kod vas formira odluku je dobro), a test je kod mene samo nasladjivanje zbog pobede nad tim porokom - ja sam sebi odredio da je taj test period 6 meseci, normalno ne belezim te datume i sl. vec se to svodi da na sledece: prilikom nekih drustvenih dogadjanja tipa izlasci, zurke, svadbe i sl. gde se obicno nadje gomila pusaca i ja normalno pozelim da im se pridruzim, pokusam da se setim kada sam poslednji put zapalio cigaretu i ako je to bilo pre otprilike 6 meseci "ogrebem" se jednu i polako i sa uzivanjem je popusim, prateci pritom svoje reakcije i poredeci je sa ranijim nivoom uzivanja. Ono sto je pozitivno i sto izvlacim iz testa je da je svaki put sve neprijatnije u fizickom smislu, a da bih mogao danas da ponovo propusim kad ne bi bilo cvrste, zdrave i dugo formirane odluke koja stoji iza ostavljanja - to je istina.

Ono sto ocekujem od ovog testa je da jednog dana dodjem u situaciju da pomislim "kad sam poslednji put zapalio cigaretu" i da odgovor bude "pre godinu dana" i duze tj. da se ispostavi da sam prestao da razmisljam o cigaretama cak i u drustvu pusaca - a to je najveci problem nas apstinenata.
 
Odgovor na temu

motoric

Član broj: 185709
217.169.223.*



+1 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.06.2008. u 07:58 - pre 191 meseci
@goranvuc,
ovo ispada da se jos uvek nisi skinuo. To ti je tempirana bomba a da vodis evidenciju dali bi razmak bio manji od 6 meseci? Zasto bih navijao budilnik da me budi svaka 2 sata, samo da se uverim dal spavam? Mozda ima smisla ali kao ehperiment, jedan probo pa se usr@ :)
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
79.101.238.*



+41 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.06.2008. u 08:17 - pre 191 meseci
Kao sto rekoh "Jednom pusac, uvek pusac" i to mislim da je cela istina. Tek kad to shvatis imas veliku sansu da se vise ne vratis pusenju.

Ja samo zelim da apstiniram do kraja zivota, a ne zanosim se da nisam pusac. Pravi nepusaci su jedino ljudi koji nikad nisu bili pusaci. Ja sebe ne ubrajam u nepusace, vec u dugogodisnje apstinente

To sto ja sebe testiram ne znaci da preporucujem to isto i drugima.
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
77.46.193.*



+294 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.06.2008. u 09:35 - pre 191 meseci
Citat:
goranvuc: Ti mi to savetujes iz tvoje perspektive coveka koji ne pusi 7 meseci i trebala mu je neka knjiga da bi to odlucio Kao sto rekoh, bitna je samo zdrava, cvrsta odluka da se "raskine" sa pusenjem, kao i obezbedjenje svih neophodnih uslova da se prebrodi prvi kritican period - u mom slucaju je to bila relativna asocijalizacija, tj. izbegavanje u sto vecoj meri svih situacija koje bi mogle da vas pokolebaju u odluci, kao i eliminacija stresnih situacija...

Heh ostavljao sam i ja i ranije bez „tamo neke knjige“, i sve mi je bilo bezveze, svugde mi je falilo da zapalim, nisam bio dovoljno karakter da trpim ko nezdrav. E, a tek kad sam pročitao tu neku knjigu shvatio sam da sam da mi uopšte ne treba snaga volje, tj. trošenje energije na suzdržavanje, apstinenciju...

Vidim da spadamo u dve totalno različite „škole ostavljanja“. Moje mišljenje je da stav „uvek pušač“, kao i odluka za apstinencijom umesto istinskog ostavljanja vode „večnoj patnji“* i stoga verovatno ponovnom vraćanju pušenju tamo negde u budućnosti.

Daleko od toga da ja sad želim da ti ponovo propušiš, da me ne shvatiš pogrešno. Ovo je samo moje viđenje stvari. Puno sreće u daljoj apstinenciji!

*pod večnom patnjom podrazumevam to što će se apstinent u mnogim pušačkim prilikama osećati manje ili više uskraćenim za neki potpun užitak datog momenta, i u nekim situacijama trošiće mnogo mentalne energije da bi sprečavio ponovno paljenje cigarete
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
..ubr11.dals.blueyonder.co.uk.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.06.2008. u 11:00 - pre 191 meseci
Gorane trebalo bi da procitas ovu knjigu!

Ovo sto si napisao mi deluje kao ulaganje puno napora u apstinenciju. Uz ovu knjigu mozes da ostavis pusenje tako da si srecan sto vise ne pusis i da iskreno nikada vise ne pozelis da zapalis. Makar kod mene je tako, isto vec 7 meseci :) A nisam ni stigao da je procitam do kraja. Toliko je efektivna. Nikad vise neces gledati na cigaretu kao na zadovoljstvo.

To "jednom pusac, uvek pusac" nije istina. Nije ti u DNK kodu da volis cigarete, nego u podsvesti. To mozes lako da promenis.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.06.2008. u 11:22 - pre 191 meseci
Da li postoji neka granica do koje covek ne moze da ima stetne posledice od cigareta?
Npr, 3 cigarete mesecno ili sedmicno, ili nesto slicno, bas me zanima za stanovista zdravlja da li se iko usudio da predstavi tu cinjenicu. Jasno mi je da je pusenje stetno, ali kad pricamo o tome obicno mislimo na nekog ko trosi 20+ cigareta dnevno.


 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
77.46.193.*



+294 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.06.2008. u 11:41 - pre 191 meseci
Ne znam da li su vršena slična ispitivanja, ali verujem da npr. jedna cigareta dnevno ne može uzrokovati neku veću štetu po organizam. A tri cigarete mesečno verovatno nikakvu štetu ne uzrokuju, s obzirom da organizam sigurno ima vremena da izbaci sav otrov.

Ipak, problem leži u tome što je pušenje jedne dnevno i sl. gotovo nemoguća misija, jer jedna cigareta traži drugu, i velika većina pušača će pušiti paklu +- dnevno, ili bar 5-10 cigareta, ako nešto više vremena provedu u suzdržavanju. Naravno, postoje izuzeci, koji ne postaju „apsolutni zavisnici“, ali takvi su retki.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.06.2008. u 11:47 - pre 191 meseci
Citat:
Emil Ranc:Ipak, problem leži u tome što je pušenje jedne dnevno i sl. gotovo nemoguća misija, jer jedna cigareta traži drugu, i velika većina pušača će pušiti paklu +- dnevno, ili bar 5-10 cigareta, ako nešto više vremena provedu u suzdržavanju. Naravno, postoje izuzeci, koji ne postaju „apsolutni zavisnici“, ali takvi su retki.

Pusenje jedne dnevno ce te lako navesti na drugu, to sam probao, ali recimo pusenje vikendom, samo uvece uz pice nece izazvati isti efekat. Bar kod mene.
 
Odgovor na temu

milani63

Član broj: 161095
Poruke: 18
77.46.220.*



+29 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.06.2008. u 12:41 - pre 191 meseci
Citat:
DaliborP: Da li postoji neka granica do koje covek ne moze da ima stetne posledice od cigareta?
Npr, 3 cigarete mesecno ili sedmicno, ili nesto slicno, bas me zanima za stanovista zdravlja da li se iko usudio da predstavi tu cinjenicu. Jasno mi je da je pusenje stetno, ali kad pricamo o tome obicno mislimo na nekog ko trosi 20+ cigareta dnevno.

Ja sam probao nesto slicno, doduse ne sa 3 nego do 10 cigareta dnevno. I tako 3 meseca. Problem je u velikoj pauzi izmedju dve cigarete. Samo gledam na sat kad ce sledeca. Prakticno mi vreme prodje u iscekivanju. Pa kad je docekam onda to "lepo" traje par minuta i gotovo. Auu.. kad onda pomislim kad ce sledeca... ponovo cekanje. Ma pravo mucenje.. sta da ti kazem.
Drugo, manji broj popusenih cigareta izaziva nagle i velike promene srcanog ritma, mozda i intenzivnije nego u slucaju veceg broja popusenih cigareta (bar tako navode norveski lekari). U principu, smanjenjem broja cigareta znacajno se smanjuje rizik nastanka raka, a manje utice na rizik srcanih oboljenja.

[Ovu poruku je menjao milani63 dana 25.06.2008. u 13:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.06.2008. u 13:32 - pre 191 meseci
Ma ja nemam problem sa ovisnoscu, samo me zanima gde je granica stetnosti.
Pusio sam 10 godina, pa prestao 3, pa se pomalo vracao, pa opet prestajao i sad mi trenutno odgovara ovako kako radim.
Uz neko pice u gradu zapalim poneku, to je to. Max 5-6 mesecno. Nemam zdravstvenih problema i prevazisao sam problem u glavi.
 
Odgovor na temu

motoric

Član broj: 185709
217.169.223.*



+1 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.06.2008. u 13:58 - pre 191 meseci
Citat:
DaliborP: Ma ja nemam problem sa ovisnoscu, samo me zanima gde je granica stetnosti.
Pusio sam 10 godina, pa prestao 3, pa se pomalo vracao, pa opet prestajao i sad mi trenutno odgovara ovako kako radim.
Uz neko pice u gradu zapalim poneku, to je to. Max 5-6 mesecno. Nemam zdravstvenih problema i prevazisao sam problem u glavi.


Nikotin je jaca i stetnija droga (otrov) od heroina. Tesko mi je da zamislim bivseg narkomana koji nije ovisan o heroinu ali mu prija jedan fiks nedeljno.?!

 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.06.2008. u 14:06 - pre 191 meseci
Citat:
motoric: Nikotin je jaca i stetnija droga (otrov) od heroina. Tesko mi je da zamislim bivseg narkomana koji nije ovisan o heroinu ali mu prija jedan fiks nedeljno.?!

Slobodno zamisljaj sta hoces, ne smeta mi.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.06.2008. u 14:38 - pre 191 meseci
Citat:
DaliborP: Ma ja nemam problem sa ovisnoscu, samo me zanima gde je granica stetnosti.

Pa granica nije tačno određena da možeš da kažeš. Sve je pitanje statistike. Jednostavno - što više pušiš, veća verovatnoća da ćeš da najebeš i to je to. Zato i neko ko nije u životu onjušio duvanski dim ima rizik da zakači rak pluća.

A katran u plućima ti svejedno ostaje, nije baš tačna priča da organizam sve to izbaci posle određenog vremena.

Nikotin je u duvanu još i najmanji problem.
 
Odgovor na temu

vinovnik
south side

Član broj: 52870
Poruke: 55
*.vdial.verat.net.



+8 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.06.2008. u 17:36 - pre 191 meseci
Cetvrti dan.
Jos uvek imam grozan osecaj u plucima koja "placu za dimom".
Ne mogu da postignem uobicajeni nivo koncentracije.
Danas umalo da izazovem sudar svojom krivicom.
I nepusenje moze da bude smrtonosno.
Ali nisam tu cinjenicu prihvatio kao izgovor da odustanem.
Rekao sam zeni i kolegama da sam u svadji sa cigartama.
Grozno se osecam, ali nema lakih izazova.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 804586 | Odgovora: 1450 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.