Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Milka i drustveno uredjenje

elitemadzone.org :: MadZone :: Milka i drustveno uredjenje
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 217398 | Odgovora: 1346 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu.



+629 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje03.06.2008. u 14:42 - pre 193 meseci
Citat:
bttp: “a large progressive tax on capital that would amount to a one-time partial expropriation of all riches.”(da li te ovo poslednje na nešto podseća?)
Ma sve je to super što ti citiraš a što se tiče njegovih ranih radova i ideja, šta je sa delima? Tj ono što sam pitao - zašto nije sproveden konačni obračun sa kapitalizmom kad su (fašisti) toliki levičari?
A ova teza da su se nacisti protivili boljševizmu zato što su ga smatrali jevrejskim je smešna i može doći samo iz glave nekog ko se preziva Goldberg, Goldring,Gold_x :-)

Save time... see it my way.
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.yu.



+5251 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje03.06.2008. u 14:54 - pre 193 meseci
Ideologije su za mase, vazno je biti bogat i na vlasti, imati moc pre svega..

Ostalo je objasnjavanje ostalima zasto to nisu i ne treba da budu

Poz.
 
0

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje03.06.2008. u 15:21 - pre 193 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Pa ni ne pise, sto da pise. Dovoljno je da je napisano USAID i da je to pomoc vlade SAD napacenom stanovnistvu a sve radi demokratizacije drustva.

Koji ste vi licemjeri. Tuzno. Licno mi vas je zao. Ljepo je zivjeti u svom stancicu u krugu dvojke i soliti pamet ostalima koji su od tog socijalizma/komunizma imali dzakove na kojima je pisalo USAID, zar ne?
 
0

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje03.06.2008. u 18:56 - pre 193 meseci
Citat:
MyWay: Ma sve je to super što ti citiraš a što se tiče njegovih ranih radova i ideja, šta je sa delima? Tj ono što sam pitao - zašto nije sproveden konačni obračun sa kapitalizmom kad su (fašisti) toliki levičari?
A ova teza da su se nacisti protivili boljševizmu zato što su ga smatrali jevrejskim je smešna i može doći samo iz glave nekog ko se preziva Goldberg, Goldring,Gold_x :-)

Pa mi diskutujemo o ideologijama i političkim platformama, a u praksi se ni boljševici ni socijalisti/komunisti nisu pokazali kao izrazito verni izvornim idejama socijalizma/komunizma, naprotiv, što je vreme više odmicalo to su se sve više udaljavali od te ideologije, da bi na kraju potpuno propali.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje03.06.2008. u 19:16 - pre 193 meseci
Ekstremna desnica (fasizam) i ekstremna levica (komunizam) imaju mnogo dodirnih tacaka...

Recimo, u Nemackoj ta 2 ekstrema jedino imaju plodno tlo u najzatucanijim i najmanje razvijenim delovima Nemacke, i moze se primetiti izuzetno velika slicnost u retorici:

- I fasisti i komunisti ciljaju na siromasne gradjane niskog obrazovanja
- I fasisti i komunisti obecavaju resavanje njihove ekonomske situacije tako sto ce "ravnopravnije" raspodeliti imovinu uzimajuci od "bogatih" i "neprijatelja"
- I fasisti i komunisti preziru slobode i liberalnu ekonomiju - i jedni i drugi bi da slobode ogranice, a da ekonomiju stave pod potpunu drzavnu (tj. njihovu) kontrolu
- I fasisti i komunisti preziru demokratiju, i jedni i drugi bi se sa demokratijom krvavo obracunali i zaveli diktaturu
- I fasisti i komunisti neistomisljenike nazivaju "neprijateljima" sa kojima se treba obracunati makar to znacilo i uklanjanje

Jedina razlika izmedju fasista i komunista je u sminci tj. u spoljnoj fasadi - metode, sredstva, ideoloska matrica, ciljna grupa itd... su apsolutno iste.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje03.06.2008. u 19:27 - pre 193 meseci
Apropo onog zagađivanja prirode, ne beše li tamo negde 1986. godine najveća nuklearna katastrofa ikada zabeležena, čije se posledice i danas osećaju i to, gle čuda, baš u jednoj socijalističkoj državi. Pa ta katastrofa je više zagadila planetu nego što kapitalisti mogu za 100 godina. U razvijenim kapitalističkim državama barem postoje stroge kontrole, standardi i propisi koje jedna fabrika, elektrana ili šta već, mora da ispuni ako želi da radi. Takođe, u kapitalističkom sistemu postoji pojam odgovornosti i tačno se zna ko je za šta odgovoran, pa ako i dođe do nekih problema, neko će da zaglavi robiju. U socijalizmu se sve lepo prebaci na čistačicu i nikom ništa. A produkte socijalzma možemo da vidimo svuda oko sebe, recimo jedno Pančevo koje već godinama truje stanovništvo i nikom ništa ili jednu TE u Obrenovcu kojoj ne rade prskalice, tj. nemaju dovoljno vode, pa se ljudi guše u pepelu, a direktor mrtav ladan izjavljuje za TV da nemaju dovoljno vode i da im treba modernija tehnologija, umesto da leži robiju.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
0

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.yu.



+8 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje03.06.2008. u 19:47 - pre 193 meseci
teatar apsurda traje
 
0

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje03.06.2008. u 20:51 - pre 193 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ekstremna desnica (fasizam) i ekstremna levica (komunizam) imaju mnogo dodirnih tacaka...

Recimo, u Nemackoj ta 2 ekstrema jedino imaju plodno tlo u najzatucanijim i najmanje razvijenim delovima Nemacke, i moze se primetiti izuzetno velika slicnost u retorici:

- I fasisti i komunisti ciljaju na siromasne gradjane niskog obrazovanja
- I fasisti i komunisti obecavaju resavanje njihove ekonomske situacije tako sto ce "ravnopravnije" raspodeliti imovinu uzimajuci od "bogatih" i "neprijatelja"
- I fasisti i komunisti preziru slobode i liberalnu ekonomiju - i jedni i drugi bi da slobode ogranice, a da ekonomiju stave pod potpunu drzavnu (tj. njihovu) kontrolu
- I fasisti i komunisti preziru demokratiju, i jedni i drugi bi se sa demokratijom krvavo obracunali i zaveli diktaturu
- I fasisti i komunisti neistomisljenike nazivaju "neprijateljima" sa kojima se treba obracunati makar to znacilo i uklanjanje

Jedina razlika izmedju fasista i komunista je u sminci tj. u spoljnoj fasadi - metode, sredstva, ideoloska matrica, ciljna grupa itd... su apsolutno iste.

Upravo oko toka se ovde vodi polemika, da fašizam uopšte, uprkos uvreženom mišljenju, ne pripada desničarskoj ideologiji, te da li je jedna jedina odlika fašizma (nacionalizam kod fašista, odnosno rasizam kod nacista) dovoljna da se fašisti svrstaju u desničare. Upravo te sličnosti koje si naveo (i mnoge druge) navode na zaključak da je fašizam u suštini levičarski.

Inače ekstremna levica bi po definiciji bio anarhizam.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje03.06.2008. u 21:34 - pre 193 meseci
Upravo tako - fasizam ni po cemu osim po nacionalizmu nije desnicarska ideologija. Ah, da... zaboravih i Hitler Jugend, koji su isti koncept kao i Pioniri - totalna indoktrinacija dece od malih nogu kako ne bi imali ni milimetar sanse da pobegnu iz matrice... Koja je razlika, osim fasade?

Ekonomski, na primer, fasizam je levi da levlji ne moze biti. Treba samo pogledati ekstremne nacionalisticke stranke u Srbiji koje streme u fasizam, i njihov ekonomski program koji je jos malo pa boljsevizam - revizije privatizacija, pare od deviznih rezervi narodu, jake penzije bez obzira sto para za takve penzije nema, stanovi za policajce i vojnike od para poreskih obveznika, itd... su cisti levicarski koncepti. Svaki ekonomski desnicar bi se prenerazio da cuje takve "koncepte" :)

Tako da je potpuno apsurdno, mogu se sloziti sa Mrletom ;-) nazivati fasiste i ultra-nacionaliste "desnicarima", kada su oni u biti komunisti, samo sa malo promenjenom pesmicom za raju - umesto klasnog neprijatelja, neprijatelj su drugi narodi/etnicke grupe/imigranti itd... Ali je sve ostalo isto.

To je samo titranje neukoj i siromasnoj masi, koja treba da bude alat za dolazak na vlast... posle toga nestaje poslednja razlika izmedju fasizma i komunizma: zavodi se drzavni teror, cenzura informacija, a obavestajne sluzbe i organi represije se razracunavaju sa bilo kojom slobodom misli.

I jedan i drugi sistem obecavaju "blagostanje" u nekom dalekom momentu u buducnosti, a zbog tog momenta u buducnosti se mora trpeti drzavni teror :) Pavic je imao jedno jako dobro objasnjenje toga...


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
77.46.181.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje03.06.2008. u 22:19 - pre 193 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: ... posle toga nestaje poslednja razlika izmedju fasizma i komunizma:
zavodi se drzavni teror, cenzura informacija, a obavestajne sluzbe i organi represije se razracunavaju sa bilo kojom slobodom misli.

I jedan i drugi sistem obecavaju "blagostanje" u nekom dalekom momentu u buducnosti, a zbog tog momenta u buducnosti se mora trpeti drzavni teror :) Pavic je imao jedno jako dobro objasnjenje toga...


Pa štaje onda ovo kod nas? Koje od ta dva?
 
0

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje03.06.2008. u 22:23 - pre 193 meseci
Koliko ja vidim, "draganmi" je najobrazovaniji ovde. Pri tome priča sasvim racionalno i odmereno, i nikoga ne napada direktno. Oni koji ga direktno i vulgarno napadaju (daleko većim intenzitetom od njegovih reči) očigledno imaju težak kompleks i probleme sa samim sobom i svojom pozicijom u odnosu na njega, i/ili u odnosu na bilo koga ko se ne slaže sa njihovim stavom a nije neobrazovana lenština koja živi od socijalne (socijalističke) pomoći.

Ja bih slobodno mogao da kažem da su ti likovi jadni. Neću da se zamaram ovde direktnim prozivanjem, jer me zaista mrzi da gledam stare postove. Neka se neki od vas preispitaju zbog čega tako jako i nevaspitano napadaju čoveka koji ima sasvim odmeren i intelektualni pristup raspravi. Ako to uspete da shvatite, na pola ste puta da se izlečite od bolesti koja vam očigledno razjeda psihu.


Nego, ja sam vam odgovorio zašto reklama za milku nije istinita (moralna), ali je za kapitalizam sasvim prihvatljiva kao takva. Ja sam vam ukazao i na to koliko američki kapitalizam više brine o ekonomiji nego ekologiji i humanosti. U vezi sa tim Ivanu Dimkoviću mogu da ukažem i na činjenicu (koju on izgleda nije u stanju da shvati) da Kina više nije socijalistička zemlja, već kapitalistička zemlja ali bez demokratije.

Što se tiče fašizma, on nije ni levica ni desnica nego qrac od ideologije, i ne vidim zašto se ovde o njemu raspravlja.

Ako neko ne može da shvati da čovek u socijalizmu (čak i ako vozi fiću) može da bude srećan, onda je taj duhovno potpuno upropašćen (što je odlika kapitalizma). Ja sam pre 10 godina vozio Reno 4, tada star 20 godina. Sa njime sam išao (najdalje) na more, nije mogao da ide brže od 80km/h. Tada sam bio apsolutno isto srećan kao i sada kada vozim novi auto sa klimom koji može da ide 200km/h, i putujem po evropi. Ko ne shvata da sreća nije u materijalnim stvarima, taj je... pa da ponovim izraz sa početka ovog posta: jadan, a i da dodam: ograničen.


Hvala na pažnji... ja ću se truditi da se isključim iz ove vulgarne rasprave, jer ne vodi nikuda.
 
0

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
91.185.101.*

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje03.06.2008. u 23:34 - pre 193 meseci
Citat:
pisac: Koliko ja vidim, "draganmi" je najobrazovaniji ovde. Pri tome priča sasvim racionalno i odmereno, i nikoga ne napada direktno. Oni koji ga direktno i vulgarno napadaju (daleko većim intenzitetom od njegovih reči) očigledno imaju težak kompleks i probleme sa samim sobom i svojom pozicijom u odnosu na njega, i/ili u odnosu na bilo koga ko se ne slaže sa njihovim stavom a nije neobrazovana lenština koja živi od socijalne (socijalističke) pomoći.

Ja bih slobodno mogao da kažem da su ti likovi jadni. Neću da se zamaram ovde direktnim prozivanjem, jer me zaista mrzi da gledam stare postove. Neka se neki od vas preispitaju zbog čega tako jako i nevaspitano napadaju čoveka koji ima sasvim odmeren i intelektualni pristup raspravi. Ako to uspete da shvatite, na pola ste puta da se izlečite od bolesti koja vam očigledno razjeda psihu.


Nego, ja sam vam odgovorio zašto reklama za milku nije istinita (moralna), ali je za kapitalizam sasvim prihvatljiva kao takva. Ja sam vam ukazao i na to koliko američki kapitalizam više brine o ekonomiji nego ekologiji i humanosti. U vezi sa tim Ivanu Dimkoviću mogu da ukažem i na činjenicu (koju on izgleda nije u stanju da shvati) da Kina više nije socijalistička zemlja, već kapitalistička zemlja ali bez demokratije.

Što se tiče fašizma, on nije ni levica ni desnica nego qrac od ideologije, i ne vidim zašto se ovde o njemu raspravlja.

Ako neko ne može da shvati da čovek u socijalizmu (čak i ako vozi fiću) može da bude srećan, onda je taj duhovno potpuno upropašćen (što je odlika kapitalizma). Ja sam pre 10 godina vozio Reno 4, tada star 20 godina. Sa njime sam išao (najdalje) na more, nije mogao da ide brže od 80km/h. Tada sam bio apsolutno isto srećan kao i sada kada vozim novi auto sa klimom koji može da ide 200km/h, i putujem po evropi. Ko ne shvata da sreća nije u materijalnim stvarima, taj je... pa da ponovim izraz sa početka ovog posta: jadan, a i da dodam: ograničen.


Hvala na pažnji... ja ću se truditi da se isključim iz ove vulgarne rasprave, jer ne vodi nikuda.


obrazovanje je relativan pojam, da je od ucesnika u ovoj raspravi najobrazovaniji u oblasti drustvenh nauka svakako jeste, ali obrazovanje u sirem smislu apsolutno ne podrazumeva samo i iskljucivo drustvene nauke i umetnost kako ljudi veoma cesto vole da predstavljaju

sto se njegovog racinalnog izlaganja tice ne bih se slozio, pre bih rekao da je autisticno, da je umereno ni to nije ako te ne mrzi citaj postove ponovo pa ces naci pominjanje jadnika, ljudi sa osteceni nerivma i u svemu tome ni trunke nekakve hrabrosti da to recimo nekome od sagovornika koji ga napadaju saspe "u lice" a znamo da to misli jer oni uglavnom predsavljaju to sto on napada, i u tom uzdrzavanju ne vidim nista posebno plemenito :) isto tako je smesno a za tu bransu i veoma karakteristicno navodjenje misli ovoga i onoga i tako u nedogled, zamisli ti npr. nekog inzenjera u intelu koji samo to radi, pa sada ne bi komunicirao sa ostalima na ovaj nacin nego bi verovatno jos uvek racunao porez na nekom 4004 procesoru , originalnost i licni doprinos nekom idejom koja nije plagijat nekoga ko je mrtav stotiama godina je ipak pozeljnija od proste reprodukcije univerzitetskog gradiva :)

onda dalje ti njega recimo hvalis zbog odmerenosti iz cega bi se dalo izvesti da sam odmerenost cenis kao vrlinu pa vec u drugom pasusu krenes sa epitetom jadni i time sebi upadnes u usta :)

sto se fasizma tice slazem se po pitanju ocene te ideologije i dodajem da je komunizam zasluzio isti taj epitet pa se samim time opet dodiruju u oceni

sto se srece u duhovnosti tice, i pominjanja automobila imam pitanje ukoliko si bio zadovoljan renoom koji je postizao 80km/h i bio star 20 godina zbog cega si presao u moderan auto koji ima klimu i razvija 200km/h, zbog cega nisi npr kupio neki jeftin auto koji nema klimu niti bilo kakvu posebnu dodatnu opermu nego bas tako dobar kao sada ...

dalje nevezeno za tebe, mislim veoma mi je cudno otkuda to ljudima toliki poriv ka negaciji vaznosti materijalnog. ja apsolutno shvatam a i podrzavam kritiku nekog zivota koi je iskljucivo i samo usmeren ka sticanju materijalnih dobara, ali kritikovati citavo drustvo i pri tome prenebregavajuti da su ta drustva dala itekakav doprinos i na duhovnom planu, samo zato sto imaju razvijenu jaku materijalnu osnovu, iz nekog licnog a kog god razloga je pomalo detinjasto :)
 
0

Bananaman

Član broj: 13587
Poruke: 76
*.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje04.06.2008. u 00:05 - pre 193 meseci
@pisac

Citat:
Koliko ja vidim, "draganmi" je najobrazovaniji ovde.

To vise govori o tvojoj sposobnosti da "vidis", nego o stanju njegove edukovanosti.

Citat:
Neka se neki od vas preispitaju zbog čega tako jako i nevaspitano napadaju čoveka koji ima sasvim odmeren i intelektualni pristup raspravi.
Reci, cak i vrlo jednostavno, da je komunizam OK zbog-toga-i-toga, a kapitalizam nije OK zbog-toga-i-toga je sasvim u redu. Mao Ce Tung je lepo govorio da je misljenje kao dupe - svako ima jedno. Ali kad taj samoproglaseni mesija forumske soc-misli kaze, citiram
Citat:
Ako se osećate inferiornim samo treba da promenite ideologiju, i već će sve biti bolje, promenićete način života, počećete da mislite i osećate - degeneracija neurona će biti zaustavljena.

E, ovo se ne zove intelektuelna rasprava, vec pro*eravanje sa recnikom u stilu ljigave MLM prevare, samo sto u verziji koju su nudili njegovi saplemenici niste imali neku mogucnost izbora - mogli ste da promenite ideologiju dobrovoljno ili "dobrovoljno". A ako je ne biste promenili, sledio bi vam humani metak u potiljak, sa etiketom narodnog i neprijatelja revolucije...

Citat:
Hvala na pažnji... ja ću se truditi da se isključim iz ove vulgarne rasprave, jer ne vodi nikuda

Ti si ovim svojim potezom vec dao nemerljivi doprinos istoj...
The Time is Near!
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
79.101.90.*



+5251 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje04.06.2008. u 01:02 - pre 193 meseci
Eto neki su prosto povezali srecu sa materijalnim dobrima, i bili su iznad a drugi "ispod" tog nivoa.
Ako se umesa razvoj (nicim izazvan, odavde, koliko primecujem), neki prag materijalnog se podigao a sreca ista.

Pri tome, ne spominje se komunikacija, kreativnost, socijalna integrisanost, coveka koji gradi svoju srecu.

Ili je jedina sreca u celiji manastira..??

Duhovno samodrogiranje, ideolosko ili samosvesno, kakogod, izgleda da nije dovoljno, za srecu..bar u onom punom smislu, ne priblizni surogati.

Potrebna je socijalna interakcija jedinke, sa okolinom, sa potvrdjivanjem neke delatnosti, da bi se ostvarila neka sreca.

Prosto putovanje stazama ili auto putevima, tesko da je izvor srece ili zadovoljstva...mora sreca da se deli..ili da se leci..

Poz.
 
0

timotic
Lopare, RS

Član broj: 17945
Poruke: 32



+359 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje04.06.2008. u 03:40 - pre 193 meseci
Citat:
draganmi
Što se tiče Starih Grka, oni su imali isti ideal kako i socijalisti - ideal života po modelu prvobitne zajednice ("zlatnog doba"). Od svakoga prema mogućnostima, svakome prema potrebma, što je pre svega važilo u oblasti učestvovanja u upravljanju državom i svačijeg individualnog razvoja i doprinosa kulturi.
Oni nisu izmislili robovlasništvo, niti je istorijski bilo moguće da u tom trenutku ono bude ukinuto il prevaziđeno, ali su pokazali kako se ono može iskoristiti za humani prosperitet čitave klase robovlasnika, kroz kulturno i psihološko uzdizanje svakog pojedinca.
Oni su, za razliku od ostalihz antičkih robovlasničkih naroda, eksploataciju robova sistematski koristili za unapređenje ljudskog znanja (neku veoma udaljenu varijantu ovoga je zastupao i F. Niče), ljudske ličnosti i za unapređenje društvenih ustanova. Oni su na do sada na svetsku kulturu najkorisniji način nadoknadili (i unekoliko opravdali) postojanje odnosa eksploatacije. "Osnovno određenje čoveka je duh", u toj rečenici je Aristotel sintetisao celokupnu grčku mudrost. Grci su živeli u duhu i za izgrađivanje duha, za šta im je bila potrebna sloboda od (preteranog) fizičkog rada.
"Osnovno određenje čoveka je uspešnost u sticanju profita" je "filozofija" kapitalizma, i za to se treba satrti. Zgrtanje materijalnih dobara je pak osnovni motiv za gomilanje profita (sve ostalo je sekundarno, nekakva filantropija je kap u moru egoizma svakog bogataša i nikada nije njegov motiv za zgrtanje).


Po nacinu na koji govorite o starogrckom robovlasnistvu, pretpostavljam da bi i kapitalisticka eksploatacija za Vas bila opravdana ukoliko bi sluzila duhovnom uzdizanju vladajuce klase?

Inace, preporucio bih Vam citanje prave filozofije, a ne marksisticka tumacenja iste.
 
0

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu.



+629 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje04.06.2008. u 07:44 - pre 193 meseci
Citat:
Marko_L: Apropo onog zagađivanja prirode, ne beše li tamo negde 1986. godine najveća nuklearna katastrofa ikada zabeležena, čije se posledice i danas osećaju i to, gle čuda, baš u jednoj socijalističkoj državi. Pa ta katastrofa je više zagadila planetu nego što kapitalisti mogu za 100 godina. U razvijenim kapitalističkim državama barem postoje stroge kontrole, standardi i propisi koje jedna fabrika, elektrana ili šta već, mora da ispuni ako želi da radi. Takođe, u kapitalističkom sistemu postoji pojam odgovornosti i tačno se zna ko je za šta odgovoran, pa ako i dođe do nekih problema, neko će da zaglavi robiju.
Auuu koliko pogrešnog u malo reči :-)
1. Ne mešaj zagađenje nastalo kao posledica nesrećnog slučaja u ono koje je sistematsko rađeno, radi profita. Jer ako spominješ Černobil onda razmisli koliko je još 'socijalističkih' nuklearki/reaktora/instituta imalo takvih incidenata/katastrofa u svom radnom veku pa vidi da li ti ovaj primer može išta reći
2. Zašto misliš da se takve stvari ne dešavaju u 'kapitalističkom svetu'? Evo pre neku godinu eksplozije ogromnih skladišta nafte kod Londona - ne mogu da nađem ime onog ko je zaglavio robiju. A primer Velikog pacifičkog tepiha od smeća - ko robija zbog toga? I da li je razdvojeno šta je posledica nesreće a šta posledica sistematskog bacanja/zagađivanja?
3.Obrati pažnju na Dimkovićevu izjavu po pitanju zagađenja i Kjota:
Citat:
Koliko znam, Amerika se izjasnila da ce potpisati Kjoto ako se u Kjoto-accord ukljuci i Kina, koja ce vrlo brzo biti #1 zagadjivac na svetu
Pa da, logično je, ko su bre ti em žuti em polucrveni da uzmu Americi primat u zagađenju planete?!?!
4. Što se tiče 'razvijenih kapitalističkih zemalja' i poštovanja strogih standarda i propisa , to se slažem, samo što ne znači da će uvek biti sve učinjeno da se zaštite ljudi/priroda, nekad je profitabilnije nastavit da truješ/ubijaš i plaćati penale/odštete nego stati sa proizvodnjom. E to je prava draž kapitalizma - matematika, tj cost/benefit analiza koju primenjuju uvek pa čak i kad je u pitanju zagađenje prirode/ljudski životi i sl. Evo zanimljiv primer koji objašnjava suštinu pređašnjeg, u pitanju je Fordov model Pinto - uživajte:
Citat:
Ford's main problem with the Pinto was the fuel tank, which would burst into flames in the event of a rear-end collision. Of course, Ford management knew all about the problem, so they made a little cost-benefit analysis to decide whether to fix the problem or just to leave it as it was. You can look at the famous and often mentioned analysis below:

BENEFITS
Savings: 180 burn deaths, 180 serious burn injuries, 2,100 burned vehicles. Unit Cost: $200,000 per death, $67,000 per injury, $700 per vehicle.
Total Benefit: 180 X ($200,000) + 180 X ($67,000) + $2,100 X ($700) = $49.5 million.

COSTS
Sales: 11 million cars, 1.5 million light trucks.
Unit Cost: $11 per car, $11 per truck.
Total Cost: 11,000,000 X ($11) + 1,500,000 X ($11) = $137 million.

As you can see, Ford management came to a conclusion that it was much cheaper to pay the law suits, medical expenses, certain amounts for pain and suffering, in a total amount of $49.5 mio. Comparing it with $137 mio. for fixing the tank, it is absolutely logical they decided not to!
:-)

[Ovu poruku je menjao MyWay dana 04.06.2008. u 08:55 GMT+1]
Save time... see it my way.
 
0

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu.



+629 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje04.06.2008. u 08:09 - pre 193 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Upravo tako - fasizam ni po cemu osim po nacionalizmu nije desnicarska ideologija. Ah, da... zaboravih i Hitler Jugend, koji su isti koncept kao i Pioniri - totalna indoktrinacija dece od malih nogu kako ne bi imali ni milimetar sanse da pobegnu iz matrice... Koja je razlika, osim fasade?

Ekonomski, na primer, fasizam je levi da levlji ne moze biti.
A kako to da kad fašisti dođu na vlast (Hitler, Musolini, Franko) svi listom nađu istomišljenike i podržavaoce u krupnom kapitalu i svi listom krenu u obračun (fizički, ne politički) sa kamaradima po ideji tj levicom?
Možda sam ja pod uticajem propagande iz škole, možda nikad nije bio španski građanski rat, možda italijanski partizani nisu postojali i nisu bili levica, možda Hitler nije ubijao komuniste u logorima... možda je tako bilo.
Ili grešim u tome što je sve gorenavedeno bilo kao što znamo, ali da, u stvari, fašisti kao (levi da levlji ne mogu biti) po dolasku na vlast privremeno zaborave ideološkog klasnog neprijatelja i reše da se prvo obračunaju sa kolegama sa levog krila??!! Uz naravno obilatu podršku i pomoć kalsnog neprijatelja?
Jel može neko od vas da se na čas uzdrži od ideološko-konceptualne analize fašizma i prebaci na praksu i da mi objasni kako su te levičarske ideje iz svog fundamenta fašisti sprovodili kad su došli na vlast. Hvala :-)
Save time... see it my way.
 
0

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje04.06.2008. u 08:41 - pre 193 meseci
The Nazis exploited anticapitalist rhetoric no less than the Fascistas, and the notion that Hitler was but the puppet of wicked industrialists has long since been tossed into the dustbin of history, as the Marxists, who dreamed up this fantasy, like to say. Even so, you would sooner nail a blob of mercury than puzzle out the ideology of Adolf Hitler. He worshipped power and he hated Jews; beyond that—a maelstrom.

Znači Hitler lično nije imao neku jasnu ideologiju. A to što su se fašisti obračunavali sa levičarima, ne znači da i sami nisu bili levičari. Pa to ti je upravo levičarska praksa, šta su radili komunisti kad su došli na vlast? Obračunavali se sa neistomišljenicima. Čovek bi pomislio da bi oni naučili nešto iz tih ratova koje si spomenuo i ponašali se bolje od fašista ali, gle čuda, oni su se ponašali isto - levičarski.


P.S. A što se tiče zagađivanja. Ne znam za vas ali ja sam još odavno negde čuo/čitao, da je ozonska rupa posledica atmosferskih nukleranih proba/testova, a ne posledica naših frižidera, dezodoransa i lakova za kosu (kako su nas ubeđivali i kako nas i danas ubeđuju). Od tada koristim dezodoranse u spreju, uključujem erkondišn i otvaram frižider bez griže savesti :)
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
0

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje04.06.2008. u 09:27 - pre 193 meseci
Citat:
sto se srece u duhovnosti tice, i pominjanja automobila imam pitanje ukoliko si bio zadovoljan renoom koji je postizao 80km/h i bio star 20 godina zbog cega si presao u moderan auto koji ima klimu i razvija 200km/h, zbog cega nisi npr kupio neki jeftin auto koji nema klimu niti bilo kakvu posebnu dodatnu opermu nego bas tako dobar kao sada ...


Nisam bio zadovoljan sa Renoom isto koliko nisam zadovoljan ni sada sa ovim automobilom, čovek hoće uvek više od onoga što ima. Samo je pitanje da li je dovoljno glup da to ne shvati, i da zbog toga celog života bude nesrećan (ili polusrećan) i da stalno trči za novim, većim, boljim, bržim, jačim, lepšim... pritom unesrećujući sve oko sebe (pa i sebe). Prvi deo pitanja (zbog čega...) zaslužuje i adekvatan odgovor: Zato što mogu. Da li to znači da ja treba da podržavam kapitalizam zbog toga, a da smatram sve one koji voze fiću za socijalne (socijalističke) slučajeve propale u evoluciji? Opet, ako to neko ne može da shvati, ne vredi raspravljati, očigledno mu je zakržljao deo mozda zadužen za takve stvari.

Citat:
Bananaman
Citat:
Ako se osećate inferiornim samo treba da promenite ideologiju, i već će sve biti bolje, promenićete način života, počećete da mislite i osećate - degeneracija neurona će biti zaustavljena.


E, ovo se ne zove intelektuelna rasprava, vec pro*eravanje sa recnikom u stilu ljigave MLM prevare, samo sto u verziji koju su nudili njegovi saplemenici niste imali neku mogucnost izbora - mogli ste da promenite ideologiju dobrovoljno ili "dobrovoljno". A ako je ne biste promenili, sledio bi vam humani metak u potiljak, sa etiketom narodnog i neprijatelja revolucije......


Pa ako si toliko pametan, vrati se malo nazad i pogledaj ko je prvi napao čoveka bez jakog razloga. Naravno da će da uzvrati, i u pravu je.


Citat:
bttp:Od tada koristim dezodoranse u spreju, uključujem erkondišn i otvaram frižider bez griže savesti :)


Bravo.
 
0

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.yu.



+8 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje04.06.2008. u 10:08 - pre 193 meseci
Citat:
MyWay: ...... Možda sam ja pod uticajem propagande iz škole, možda nikad nije bio španski građanski rat, možda italijanski partizani nisu postojali i nisu bili levica, možda Hitler nije ubijao komuniste u logorima... možda je tako bilo.
...........


pa lepo ti ljudi ovde kazu, indoktriniran si, u skoli.i to i iz istorije, i logoke, i matisa .......
evo da ti mrle odrzi kratak kurs.

- kada francuzi skrate za glavu svoga kralja = demokratija
- kada rusi ubiju svoga cara = komunizam

- kada kinezi ukinu feudalizam = diktatura
- kada to urade francuzi = demokratija

- kada zapadne demokratije intervenisu 1919. u rusiji, milioni mrtvih, sto od gladi, sto masakriranih = dobro
- kada rusi posle pomlate u poljskoj neke od tih = zlo

- kada spanci na referendumu izglasaju republiku = komunizam
- kada demokratija dodje u tu spaniju da kolje republiku = sloboda

- kada komunisti u kraljevini jugoslaviji pobede na slobodnim izborima = diktatura
- kada kraljevina uvede diktaturu = demokratija

- kada francuzi osude na smrt 10-15.000 ljudi zbog kolaboracije sa okupatorom u WWII = demokratija
- kada tito sudi zbog kolaboracije = zlocin

- kada USA zatvara 1941 u logore svoje gradjane japanske nacionalnosti = demokratija
- kada tito zatvara 1948 staljiniste na goli otok = zlocin

- kada USA u cileu ubije legalno izabranog predsednika i uspostavi vojnu huntu = demokratija
- kada kubanci mirno zive na svom ostrvu 50 godina, ne mesajuci se u nista van njega = diktatura

itd....itd... itd... nemam vise vremena, moram ovamo nesto da radim ....... mozes i sam da dopises o sirenju demokratije u salvadoru, kongu, j. africi, vijetnamu indokini, koreji ........ demokratskom uspostavljanju drzave izrael, ...... legitimnim interesima americke demokratije u iraku .....

...... bitno je samo da uhvatis nit principijelnosti
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Milka i drustveno uredjenje
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 217398 | Odgovora: 1346 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.