Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Teorija Relativnosti

elitemadzone.org :: MadZone :: Teorija Relativnosti
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: << < .. 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 424775 | Odgovora: 2583 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti25.02.2009. u 21:16 - pre 184 meseci
Nisi razumeo - ja govorim o pravolinijskom ubrzanom sistemu - a ti o krivolinijskom ubrzanom sistemu.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti26.02.2009. u 11:10 - pre 184 meseci
Citat:
galet@worldKad je toplije vreme brže prolazi. Dokaži protivrečnost izraženim principom.


Zašto bih? Ako se tvoja teorija sastoji samo od ovog jednog principa, onda je ona neprotivrečna, pa šta.

Citat:
galet@world: Pravolinijsko ubrzano kretanje tela u njegovom sestemu je nezavisno od izbora referentnog sistema


E, sad lepo definiši pojam sistema nekog tela, pa da vidimo. Šta je sistem metka (ili valjkova)?

Citat:
boris Dj.bl: S obzirom da ce za onog posmatraca sa Venere brzina brodova biti 90% svjetlosne i proce 4 minute dok se ne susretnu...on moze misliti da je prespektiva covjeka iz 1. broda da prvi brod miruje a da drugi za 4 minute dodje do njega i predje put koliko ima od Zemlje do Sunca, ali za tog covjeka u prvom brodu i vrijeme i put ce biti drugaciji...
Posto prema onoj formuli brzina bi trebala biti 99.5% svjetlosne (ako su isli 90% svjetlosne) da li znas koje vrijeme ce proci i koji put ce se preci za onog covjeka iz prvog broda ?
Znam da ce za njega vrijeme biti krace od 4 minute(zbog diletacije vremena), mada mislim ne bas previse...sto ce reci da iz njegove perspektive predjeni put ce morati biti skoro duplo kraci(kontrakcija duzine) da bismo dobili 99.5% svjetlosne brzine.
Jel mozes ovo potvrditi i da li znas izracunati tacno vrijeme i put iz perspektive covjeka na 1. brodu?


U sistemu S u kome Sunce miruje, brodovi imaju zakone kretanja , ako je rastojanje brodova na početku, njihova brzina (intenzitet), koordinatni početak je na sredini puta i x-osa je na pravoj Venera-Sunce.

Neka je sada S' sistem u kome prvi brod miruje. On je povezan sa sistemom S Lorencovim transformacijama

,

Prostorvremenska tačka u kojoj se nalazi prvi brod u trenutku (sve u sistemu S) ima u sistemu S' koordinate .

Očigledno je prostorna koordinata konstantna, što je u skladu sa izborom sistema S' (da u njemu prvi brod miruje). Dakle, njegov zakon kretanja u sistemu S' glasi

.

Prostorvremenska tačka u kojoj se nalazi prvi brod u trenutku (sve u sistemu S) ima u sistemu S' koordinate .

Dobili smo i izražene preko , a da bismo dobili zakon kretanja drugog broda u sistemu S', treba izraziti preko . Izrazi preko , pa to zameni u izrazu za preko .
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti26.02.2009. u 14:01 - pre 184 meseci
Nastavak:

Zakon kretanja drugog broda u sistemu S' bi trebao da glasi:

.

Odavde je jasno da u sistemu S' drugi brod prilazi prvom brzinom . Međutim, da bi se dobilo vreme potrebno da prvi brod sretne drugi od trenutka kada je prvi brod krenuo, sav ovaj račun nije bio ni potreban. Trebalo je samo transformisati prostorvremenske koordinate starta prvog broda i susreta brodova. U sistemu S ti događaji imaju koordinate i i odrediti vremensku razliku između tih događaja koja iznosi .
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

boris Dj.bl
Dipl.ing.
Banjaluka

Član broj: 167469
Poruke: 77
62.68.103.*



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti26.02.2009. u 14:18 - pre 184 meseci
Ma nisi morao pisati sve formule...
Ove prve dve za x' i t' znam a ostale mi se ne da sad ganjati...
Mogao si samo da potvrdis ovo
Citat:
Znam da ce za njega vrijeme biti krace od 4 minute, sto ce reci da iz njegove perspektive predjeni put ce morati biti skoro duplo kraci(kontrakcija duzine) da bismo dobili 99.5% svjetlosne brzine.


A sto se tice racunanja mislio sam ako znas da izracunas pa samo das konkretan rezultat vremena i puta tako da to s/t daje 99.5% brzine svjetlosti u ovom slucaju...
Npr da je priblizno vrijeme 3 minute i 50 sekundi (230 s) a predjeni put kao duzina od Zemlje da Venere tj oko 68 655 000 km(uz pretpostavku da je Venera na pola puta do Sunca)...naravno iz perspektive covjeka u prvom brodu...
Tako da je 68 655 000 / 230 = 298500 = 99.5% od 300 000
Ove brojeve sam ja izmislio al da priblizno odgovaraju...

Uglavnom da li je sve ovo sustinski tacno i da li bi ti sad mogao precizno izracunati proteklo vrijeme T za covjeka u prvom brodu i predjeni put S drugog broda iz perspektive ovog covjeka iz prvog broda ako je u iz perspektive recimo Sunca brzina brodova 90% svjetlosne tj v=v1=v2=270 000 km/s a pocetno rastojanje
d=150 000 000 km, samu brzinu svjetlosti oznacimo sa c = 300 000 km/s
Ako uspijes izracunati tacno S i T mozes i dati te dve formule kad ih ozvedes tj kako S i T zavise od v i d.
Znaci nesto kao S = f(v,d,c) i T = f(v,d,c).
Naravno ako ti nije preveliki problem ovo izracunati...



[Ovu poruku je menjao boris Dj.bl dana 26.02.2009. u 15:44 GMT+1]
 
0

boris Dj.bl
Dipl.ing.
Banjaluka

Član broj: 167469
Poruke: 77
62.68.103.*



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti26.02.2009. u 14:35 - pre 184 meseci
Tek sad vidim ovaj zadnji tvoj post...
Tu si bas dao formule...
Posto ima i za brzinu drugog broda V = 2 * v / ( 1 + v^2/c^2)
Znaci
d = 150 000 000 km
c = 300 000 km/s
v = 270 000 km/s (90% od 300 000 km/s)

Za brzinu dobijamo V = 298 342.5 km/s sto jeste oko 99.5% od 300 000 km/s

Za proteklo vrijeme je formula T = d / (2*v) * sqrt(1 - v^2/c^2) sto daje T = 121 s...znaci da je proteklo vrijeme oko 2 minute...

Mozes li samo onda jos dati formulu za predjeni put...a kako je V=S/T znaci da se za S treba dobiti S = 36 099 442 km...

[Ovu poruku je menjao boris Dj.bl dana 26.02.2009. u 20:28 GMT+1]
 
0

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl-1.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti26.02.2009. u 16:00 - pre 184 meseci
Citat:
Nedeljko:Zašto bih? Ako se tvoja teorija sastoji samo od ovog jednog principa, onda je ona neprotivrečna, pa šta.

Tebe, znači, ne interesuje istina nego formalizam.
Kad smo već kod toga odgovori mi da li je jedan od principa TR aksiom o jednakim posledicama jednakih uslova.
Citat:
E, sad lepo definiši pojam sistema nekog tela, pa da vidimo. Šta je sistem metka (ili valjkova)?

Sistem je prostor vezan za telo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.49.*



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti26.02.2009. u 17:33 - pre 184 meseci
Citat:
galet@world: Tebe, znači, ne interesuje istina nego formalizam.


Ovde nije tema nikakva istina, nego pitanje protivrečnosti STR. Nisam vas ja terao da se tako izjasnite.

Citat:
galet@world: Kad smo već kod toga odgovori mi da li je jedan od principa TR aksiom o jednakim posledicama jednakih uslova.


Taj princip nikada nisi valjano formulisao.

Citat:
galet@world: Sistem je prostor vezan za telo.


Opet zvučne parole slabog značenja.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

boris Dj.bl
Dipl.ing.
Banjaluka

Član broj: 167469
Poruke: 77
62.68.103.*



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti26.02.2009. u 18:02 - pre 184 meseci
Nedeljko ako ti nije problem da napises jos samo tu formulu za racunanje predjenog puta posto je ne vidim medju ovim iznad...
 
0

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl-1.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti26.02.2009. u 19:42 - pre 184 meseci
Citat:
Nedeljko:Ovde nije tema nikakva istina, nego pitanje protivrečnosti STR. Nisam vas ja terao da se tako izjasnite.

I protivrečnost i neistina. Ako isti principi jedne teorije ne važe uvek i pod istim uslovima onda se ne zna kad važe. Teorija nije definisana.

Citat:
Opet zvučne parole slabog značenja.

Opet nekonkretno, uopšteno i prazno. Definicija je opšte poznata i prihvaćena.
Ne kažeš šta u definiciji ne valja jer toga nema. Sam ne kažeš definiciju jer brkaš pojam sistema u kom se nalazi telo
sa pojmom referentnog sistema - pa ti je bolje da ovako eskiviraš. Za eskivažu su dobri i prazni nekonkretni odgovori.

Citat:
Taj princip nikada nisi valjano formulisao.

On je jasan sam po sebi - definiši ga sam. Ovo je još jedna tvoja "zvučna parola" gotovo redovne eskivaže
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.49.*



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti26.02.2009. u 20:15 - pre 184 meseci
Citat:
galet@world: Opet nekonkretno, uopšteno i prazno. Definicija je opšte poznata i prihvaćena.
Ne kažeš šta u definiciji ne valja jer toga nema. Sam ne kažeš definiciju jer brkaš pojam sistema u kom se nalazi telo
sa pojmom referentnog sistema - pa ti je bolje da ovako eskiviraš. Za eskivažu su dobri i prazni nekonkretni odgovori.


Alo, napisao si: "Sistem je prostor vezan za telo.". Šta je u toj definiciji jasno? Šta ta rečenica uopšte znači?

Koliko ja znam, koordinatni sistem je način da se prostorvremenske tačke (znači, kad i gde) jednoznačno prikažu preko četvorki realnih brojeva.
Citat:


galet@world: On je jasan sam po sebi - definiši ga sam. Ovo je još jedna tvoja "zvučna parola" gotovo redovne eskivaže


Ja da definišem tvoje pojmove? To je ona tvoja čuvena logika - Ne umem da izvedem kontradikciju koju sam najavio, pa je izvedite vi i sve će biti u redu. Ništa neće da boli.

Da vidim jasnu formulaciju tog principa, pa da vidimo.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.49.*



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti26.02.2009. u 20:20 - pre 184 meseci
Citat:
boris Dj.bl: Nedeljko ako ti nije problem da napises jos samo tu formulu za racunanje predjenog puta posto je ne vidim medju ovim iznad...


Ne mogu sad, ali evo kako se računa. Izračunaš prostorvremenske koordinate događaja polaska drugog broda i događaja susreta brodova (sve u sistemu S'), pa odrediš prostornu udaljenost između njih. Najpre odredi prostorvremenske koordinate tih događaja u sistemu S, a onda ih transformiši Lorencovim transformacijama u sistem S'.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

boris Dj.bl
Dipl.ing.
Banjaluka

Član broj: 167469
Poruke: 77
62.68.103.*



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti26.02.2009. u 22:15 - pre 184 meseci
Citat:
Citat:

boris Dj.bl: Nedeljko ako ti nije problem da napises jos samo tu formulu za racunanje predjenog puta posto je ne vidim medju ovim iznad...


Nedeljko: Ne mogu sad, ali evo kako se računa. Izračunaš prostorvremenske koordinate događaja polaska drugog broda i događaja susreta brodova (sve u sistemu S'), pa odrediš prostornu udaljenost između njih. Najpre odredi prostorvremenske koordinate tih događaja u sistemu S, a onda ih transformiši Lorencovim transformacijama u sistem S'.


Probao sam ali ne dobijem tacan rezultat...a i nisam siguran jesam li dobro izveo...
Pa ako bi mogao ti da izvedes...nije frka...ne moraz zuriti...kad stignes ako ti se bude dalo...bio bih zahvalan posto me zanima...
Pozdrav
 
0

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl-1.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti27.02.2009. u 08:20 - pre 184 meseci
Citat:
Nedeljko: Alo, napisao si: "Sistem je prostor vezan za telo.". Šta je u toj definiciji jasno? Šta ta rečenica uopšte znači?
Koliko ja znam, koordinatni sistem je način da se prostorvremenske tačke (znači, kad i gde) jednoznačno prikažu preko četvorki realnih brojeva.

U toj definiciji sve je jasno. Tvoj koordinatni sistem nije jasan jer se ne zna ni gde je ni kako je orijentisan ako nije vezan za telo.
Citat:
Ja da definišem tvoje pojmove?

Pojam nije čisto moj, bilo bi nekorektno prema Milanu Kecmanu jer je on u nekoj prilici rekao da se fizički ili hemijski
procesi mogu ponavljati jednako pod jednakim uslovima ili nešto slično tome - ne sećam se baš najbolje. Evo ti definicije:
Manifestacija interakcije prirodnih pojava i posledice te interakcije - ponovljivi su i jednaki pod jednakim uslovima.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti27.02.2009. u 11:13 - pre 184 meseci
Citat:
galet@world: U toj definiciji sve je jasno. Tvoj koordinatni sistem nije jasan jer se ne zna ni gde je ni kako je orijentisan ako nije vezan za telo.


Evo imam prostor, imam telo i čime prostor da vežem za telo? Samo još da dodam da se tu nigde ne pominje vreme. Koja se tela nalaze u prostoru vezanom za moj monitor, a koja se ne nalaze?

Koordinatni sistem jeste način jednoznačnog predstavljanja prostorvremenskih tačaka četvorkama realnih brojeva. Da, sistema ima beskonačno mnogo, jer takvo jednoznačno predstavljanje nije jedinstveno. Da bi izdvojio jedan koordinatni sistem treba ti još uslova. Sa tim se slažem.

Inače, ako se držimo standardne terminologije, koordinatni sistem vezan za telo je onaj koordinatni sistem u kome je to telo nepokretno (tj. ne menjaju mu se prostorne koordinate). Ponekad se upotrebljava i slobodniji izraz "sistem tela" (npr sistem zemlje umesto sistema vezanog za zemlju) u istom značenju. Pošto ne mogu da shvatim šta si hteo da kažeš sa "telo se u svom sistemu kreće pravolinijski", obzirom da po definiciji telou svom sistemu miruje, morao sam da pitam za značenja izraza koje koristiš.

Citat:
galet@world: Pojam nije čisto moj, bilo bi nekorektno prema Milanu Kecmanu jer je on u nekoj prilici rekao da se fizički ili hemijski
procesi mogu ponavljati jednako pod jednakim uslovima ili nešto slično tome - ne sećam se baš najbolje. Evo ti definicije:
Manifestacija interakcije prirodnih pojava i posledice te interakcije - ponovljivi su i jednaki pod jednakim uslovima.


Evo šta mogu da prihvatim za bilo koju determinističku teoriju (gde spadaju i klasična mehanika i STR i OTR, ali ne i kvantne teorije):

1. Za bilo koji eksperiment na jeziku teorije, teorija ima jednoznačno predviđanje njegovog ishoda.
2. Obzirom na ravnopravnost svih trenutaka, ako ponovimo eksperiment, dobićemo iste rezultate.
3. Obzirom na ravnopravnost tačaka prostora, ako izvršimo isti eksperiment na više mesta, dobićemo iste rezultate.
4. Obzirom na ravnopravnost pravaca, ishod eksperimenta ne zavisi od toga kako je eksperimentalna aparatura okrenuta.

U slučaju onih aviona, šta su posledice letenja prvog aviona, a šta su posledice letenja drugog aviona? Napiši ta dva skupa posledica, pa da ih uporedimo.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti27.02.2009. u 14:00 - pre 184 meseci
Citat:
boris Dj.bl: Probao sam ali ne dobijem tacan rezultat...a i nisam siguran jesam li dobro izveo...
Pa ako bi mogao ti da izvedes...nije frka...ne moraz zuriti...kad stignes ako ti se bude dalo...bio bih zahvalan posto me zanima...
Pozdrav


Prvo, sistem S' se kreće ravnomerno pravolinijski u odnosu na S (dakle, stalno) i u njemu prvi brod miruje tek od nultog trenutka.

Drugo, brodovi koji su istovremeno startovali u sistemu S nisu istovremeno startovali u sistemu S'.

Treće, kada meriš vreme, moraš tačno znati između kojih događaja ih meriš, a događaj je nešto što se desilo na jednom mestu u jednom trenutku.

Recimo da merimo vreme u sistemu S' koje je proteklo otkako je drugi brod dostigao svoju brzinu, dok se nije sreo sa prvim brodom, kao i pređeni put istog broda u istom vremenskom intervalu.

U sistemu S su prostorvremenske koordinate drugog broda u trenutku dostizanja brzine , a u trenutku susreta . Isti događaji u sistemu S' imaju koordinate i , pa je pređeni put , a proteklo vreme .
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
77.105.55.*



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti27.02.2009. u 18:13 - pre 184 meseci
Citat:
Nedeljko: Koja se tela nalaze u prostoru vezanom za moj monitor, a koja se ne nalaze?

Sva tela koja se ne kreću u odnosu na tvoj monitor su u prostoru monitora
Citat:
Pošto ne mogu da shvatim šta si hteo da kažeš sa "telo se u svom sistemu kreće pravolinijski", obzirom da po definiciji telou svom sistemu miruje, morao sam da pitam za značenja izraza koje koristiš.

Ne moraš da se složiš, ali pitam da li razumeš ono što hoću da kažem: telo koje se kreće ubrzano pravolinijski kreće se po pravoj liniji, ali ta linija se kreće inercijalno u smeru normalnom na svoj smer za razne inercijalne referentne sisteme - dakle telo se kreće ubrzano u smeru te linije a inercijalno u smeru normalnom na tu liniju. Prema tome telo se istovremeno nalazi u oba sistema, odnosno miruje u nekom rezultantnom svom sistemu.
Citat:
U slučaju onih aviona, šta su posledice letenja prvog aviona, a šta su posledice letenja drugog aviona? Napiši ta dva skupa posledica, pa da ih uporedimo.

Avioni su, pre svega, pod jednakim uslovima, a letenje samo po sebi je posledica tih uslova i stoga mora biti jednako za oba aviona.
 
0

boris Dj.bl
Dipl.ing.
Banjaluka

Član broj: 167469
Poruke: 77
62.68.103.*



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti28.02.2009. u 10:27 - pre 184 meseci
Nedeljko ja taman mislio da smo rijesili sve nedoumice a sad me ti opet zbuni...
Prvo u zadnjem postu od te 2 formule jedna je za proteklo vrijeme i napisao si da je T = d * ( 1 + v^2/c^2) / ( 2 * v * sqrt( 1 - v^2/c^2) )
A u postu ranije si napisao formulu za vrijeme T = d * sqrt(1 - v^2/c^2) / (2*v)
Koja ti onda prava formula za racunanje vremena koje je proteklo putniku u prvom brodu...
Uglavnom ova u zadnjem postu za vrijednosti

d = 150 000 000 km
c = 300 000 km/s
v = 270 000 km/s (90% od 300 000 km/s)

daje T = 1152 sekundi tj oko 19
dok se za predjeni put po formulu S = d / sqrt( 1 - v^2/c^2) dobije S = 344 123 600 km
sto kad se podijeli daje brzinu V = S / T = 298 718.4 km/s sto jeste 99.5% svjetlosne brzine...

Jel onda ovo u zadnje postu dobro...
Ali mi malo nelogicno da dok za nekog covjeka na Veneri protekne 4 minute za ovog u prvog brodu protekne 19 minuta...
Zar ne bi trebalo da za ovog u brodu koje se krece vecom brzinom protekne manje vremena...

Po meni ona formula za vrijeme T = d * sqrt(1 - v^2/c^2) / (2*v) je tacna i daje T = 121s tj oko 2 minute

A sto se tice puta kako znamo formulu relativistickog slaganja brzina V = 2 * v / ( 1 + v^2/c^2) a kako S = V * T ocigledno je da u ovom

slucaju za predjeni put treba da se dobije sledeca formula S = d * sqrt(1 - v^2/c^2) / ( 1 + v^2/c^2) sto bi dalo S = 36 123 471.9 km/s i

kolicnik S/T daje isto 99.5% svjetlosne!!!

Sta je sad onda dobro i ako je dobro ovo vrijeme od 2 minute kako se dobije ova formula za put ???
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
91.150.104.*



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti28.02.2009. u 18:58 - pre 184 meseci
Citat:
boris Dj.bl: Koja ti onda prava formula za racunanje vremena koje je proteklo putniku u prvom brodu...


Između kojih događaja? To je ključno pitanje, jer ono što je istovremeno za posmatrača koji miruje u odnosu na Sunce nije istovremeno za putnika iz prvog broda.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

boris Dj.bl
Dipl.ing.
Banjaluka

Član broj: 167469
Poruke: 77
62.68.103.*



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti28.02.2009. u 19:51 - pre 184 meseci
Pa vrijeme koje izmjeri putnik u prvom brodu od kad brodovi krenu u susret dok se ne susretnu ako nam je referentni sistem prvi brod...
Znaci prvo brodovi stoje na d = 150 000 000 km udaljenosti i miruju u odnosu na Veneru koja ja tacno izmedju njih...
I u jednom trenutku(pocetni trenutak) sinhonizovano trenutno dobijaju konstantnu brzinu 90% svjetlosne u odnosu na Veneru i krecu jedan prema drugom...
Za posmatraca sa Venere oni ce nakon oko 4 minute da se susretnu kod Venere...
E mene zanima kako ce ovo izgledati za onog posmatraca na prvom brodu ako je sam njegov brod referentni sistem...
Znaci od pocetnog trenutka posmatrac u prvom brodu krene mjeriti vrijeme i kako je njegov brod referentni sistem on ce reci da on miruje a da drugi brod ide prema njemu...
Tako da je mene zanimalo koliko ce vremena taj u prvom brodu izmjeriti dok drugi brod ne dodje do njega i koliko ce tad drugi brod preci km iz perspektive covjeka na prvom brodu...
Ja mislim da je odgovor
T = d * sqrt(1 - v^2/c^2) / (2*v) T = 121s tj oko 2 minute
S = d * sqrt(1 - v^2/c^2) / ( 1 + v^2/c^2) S = 36 123 471.9 km/s

a sama brzina drugog broda u odnosu na prvi je V = 2 * v / ( 1 + v^2/c^2) V = 298 718.4 km/s sto jeste 99.5% svjetlosne brzine...
i ovdje vazi V = S / T.

Znaci jel ovo dobro??? i ako jeste kako se odbije ova formula za S jer ja sam samo zakljucio da se ovako treba dobiti posto imamo T i V a S=V*T
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
91.150.104.*



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti28.02.2009. u 21:46 - pre 184 meseci
Citat:
boris Dj.bl: Pa vrijeme koje izmjeri putnik u prvom brodu od kad brodovi krenu u susret dok se ne susretnu ako nam je referentni sistem prvi brod...


Zacrnio sam deo u kome grešiš. Polazak prvog broda i polazak drugog broda nisu jedan događaj nego dva. Događaj je nešto što se desilo u jednom trenutku na jednom mestu. Ti događaji jesu istovremeni u sistemu u kome Sunce miruje, ali ne i u sistemu u kome prvi brod miruje, pa im ne možeš pridružiti isti trenutak.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Teorija Relativnosti
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: << < .. 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 424775 | Odgovora: 2583 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.