Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Smrt demokratije

elitemadzone.org :: MadZone :: Smrt demokratije

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 22828 | Odgovora: 124 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

negyxo
Aleksandar Perkuchin

negyxo
Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: Smrt demokratije07.02.2012. u 11:33 - pre 148 meseci
A ko kontrolise nauku danas? Ono, ko je taj pojedinac ili institucija koja je kontrolise? Vidis pitanje ti je besmisleno, jer nauka je jedina mozda oblast koja je potpuno decentralizovana. Jedina kontrola ako se tako mogu izraziti je "naucni metod" i tu se sve zavrsava.

Vidis, ovde na forumu ti se iznose argumenti o raznim temam, ti mozes da ih ignorises, da dovedes hiljadu njih koji misle drukcije, ali to na odredjenoj temi nece dovesti ni do najmanje promene ako ne prilozis argumente, jeste masa uvek moze da slusa masu - pa sa srecom...

E sad, apropo racuna od 100%, niko ne govori o tome da mozes sracunati nesto 100%, samo je fazon u tome da se prepozna sta je manje a sta je vise verovatno, nije isto ako ti neko kaze "ulozi hiljadu dinara u X biznis", X moze biti bilo sta, moze ti neko reci da stavis hiljadu evra u banku i da dobijes kamatu, a mozeti reci i da spucas sve pare na kladionicu i da ces bolje proci, na tebi je da sam vidis sta ti je bolje. Vecina normalnih ljudi ce uzeti u obzir statistiku, a ostali kojima ona smeta ce se vaditi na to da "ne mozes 100% da znas sta ce da ne/uspe".

 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Smrt demokratije07.02.2012. u 11:33 - pre 148 meseci
Citat:
.sasa.: Ne mozes doci do dovoljno podataka da mozes da pretpostavis necije ponasanje sa 100% tacnosti. A sve ispod toga dovodi do nesavrsenosti sistema.

Nisam ni tvrdio drugacije.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Smrt demokratije07.02.2012. u 11:52 - pre 148 meseci
Citat:
negyxo: A ko kontrolise nauku danas? Ono, ko je taj pojedinac ili institucija koja je kontrolise? Vidis pitanje ti je besmisleno, jer nauka je jedina mozda oblast koja je potpuno decentralizovana. Jedina kontrola ako se tako mogu izraziti je "naucni metod" i tu se sve zavrsava.



Odakle ti ova filozofska razmatranja. Nauke su centralizovane, uglavnom preko maticnih odbora, parcijalno preko pojedinaca, eminencija u svojim oblastima, a svi zajedno imaju "krunu" koja se zove budzet.

I to je "kontrola" nauke, ko nema novca za projekat, odnosno kome projekat nije "prosao" odredjene instance, moze da se bavi pecanjem..:)

Poz
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

negyxo
Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: Smrt demokratije07.02.2012. u 12:02 - pre 148 meseci
Kakve to veze ima sa kontrolom? Mislim kakve u opste veze ima kakvi ce se projekti razvijati u odnosu na nauku? Odredjena oblast moze samo da se dopuni - sve do sada sto je moralo da vazi morace i sa novim teorijama/resenjima samo jos preciznije :-)
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Smrt demokratije07.02.2012. u 12:37 - pre 148 meseci
Citat:
.sasa.: ...A ovaj komentar za podvuceno: nemoj molim te, ako si toliko altruistican sto recimo ne doniras bubreg nekome kome je preko potreban? Lako je biti svetac na recima.
...

To ne mogu jer imam samo jedan bubreg. Drugi mi je izvadjen tokom bombardovanja! :) Bas si ub'o pravom da trazis zrtvu bubrega! :)


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Smrt demokratije08.02.2012. u 09:58 - pre 148 meseci
Citat:
negyxo: Kakve to veze ima sa kontrolom? Mislim kakve u opste veze ima kakvi ce se projekti razvijati u odnosu na nauku? Odredjena oblast moze samo da se dopuni - sve do sada sto je moralo da vazi morace i sa novim teorijama/resenjima samo jos preciznije :-)


Kako kakve veze ima sa kontrolom.

Mozes da radis samo ono sta je placeno i u odredjenoj meri. Zbog kontrole na svakom stepeniku. Veliki projekat se kontrolise sa vrha, jednog ili vise, tipa CERN, a ostle grupe ili laboratorije odradjuju zadate zadatke... i ne mogu se baviti recimo geotermalnim vodama vec obracunavanjem podataka .

Oni koji bi se bavili npr navedenom geotermalnom energijom, imali su placene 3 godine i kraj..sada mogu da skakucu na neku temu koja ce biti placena. Pa zar to nije kontrola..ne mogu oni kao Tesla da prodaju patent, pa da oforme laboratoriju za slobodna istrazivanja iz one oblasti koja im lezi, imaju interesovanje ili znanje.

Formirali su se "naucni saradnici" a ne naucnici..obavljaci zadataka..i to je svetska nauka..radi se ono sto je placeno..ako nema para..ne leti se u Svemir..primer NASA...

Sta tu NIJE pod KONTROLOM?

Poz
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Smrt demokratije08.02.2012. u 10:07 - pre 148 meseci
Mislim da pricate o razlicitim stvarima. Ti pricas o kontroli toga sta ce biti istrazivano a negyxo o (ne-)kontroli toga sta ce biti prihvaceno kao rezultat istrazivanja.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

negyxo
Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: Smrt demokratije08.02.2012. u 10:31 - pre 148 meseci
Upravo. To sta ce biti istrazivano nema veze sa onim sta ce biti prihvaceno, jer to prolazi naucni metod.

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Smrt demokratije08.02.2012. u 13:39 - pre 148 meseci
Da, ali i u tom delu, svakako vaznom, postoje problemi. Koji nisu bas zanemarivi i apsolutni..

Mada sam mislio da je za "kontrolu" drugacijeg ripa.

Da se setimo samo par primera, udar meteora u zemlju kao uzrok masovnog izumiranja dinosaurusa, 20 godina istrazivanja i palo u vodu. To je ozbiljan komad zivota, i velika kolicina i ljudi i sredstava, pa promasaj...
Zatim stetnost duvana, jedna obicna narucena i "prihvacena" poluistina(mislim stetan je duvan, ali o odredjenoj meri, u nekoj meri je stetan i secer i mast, przenje na ulju... i sve oko nas...), zatim ozonske rupe i globalno zagrevanje..to tek dozivljava laviranja..a tek da ne spominjem pandemije...
Koliki je samo uticaj na nauku od strane farmaceutskih kompanija, mislim, jedno su istrazivanja i intimni naucni uspesi, ali PROFIT je ono sto usmerava i sto dozvoljava da poneki naucni uspeh izadje na svetlo dana.

Tako da je i doticni uspeh indirektno pod kontrolom, nisam mislio na apsolutnu kontrolu, nije nemoguca, ali trenutno (na srecu)nije, i naravno da ce "zivot naci put", ali uticaj i kontrola od strane novca, bilo koje vrste je znacajan, i u velikoj meri poguban, u nekoj meri i koci slobodu i kreativnost..

Poz

P.S.

Mislim i na onaj deo istrazivanja koje je proslo naucnu verifikaciju, ali je arhivirano, i zabranjeno za javnost, ako je tako lakse razumeti o cemu pricam. Konkretno za duvan, sklonjeni su svi podaci koji pokazuju da nije bas u tolikoj meri izrazena stetnost, ali zbog politike i propagande, nisu bili pedagoski korektni...
Slicno kao i CO2..fingira se ono sto je i dokazano, podaci se osvetljavaju samo sa "podobne" strane..
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Smrt demokratije08.02.2012. u 15:48 - pre 148 meseci
Je li, Shadowed, a odakle tebi uverenje da je rad mozga determinisan? Imaš li neke argumente?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

negyxo
Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: Smrt demokratije08.02.2012. u 17:00 - pre 148 meseci
@vladd

To sto ti pises je nista vise do kontrola koja ce se oblast izucavati ali to je totalno drugo od onoga sta ce se tim izucavanjem postici. To sta ces raditi sa odredjenom oblasti koju si izucavao nije predmet nauke, mislim hej, pa mozes ti da se pojavis u auto industriji i da tvrdis da je najbolje resenje za resavanja problema protoka vazuha u tamo nekom delu ako uzmes i primenis pravilo desne ruke, ono ako je palac gore onda stavis crevo ispod motora ako je palac gore onda stavis crevo iznad motora :-)

Mislim, kroz ove primere si i sam naveo sta je problem kada imas ne-naucni pristup - i onda "kritikujes" kada neko ukaze na isti taj problem samo ga ti ne vidis tako :-)



@Nedeljko

Tako gledano nista na ovom svetu nije deterministicki. Nista, ali apsolutno nista, zato sto ne postoji jedna jedina stvar koju bi mogao da izolujes i da kazes "evo sad cemo da sracunamo sve putanje", ovde cak nisam ni uzeo u obzir Hajzenbergov princip nedoredjenosti, tek tada, cak i da mozes da izolujes nesto, ne bi opet mogao sve da izracunas. No, to i sam znas ali ono sto mislim da previdjas je to sto bilo koju stvar da uzmes na ovom svetu ti mozes aproksimirati, mozes izracunati sa velikom verovatnocom sta ce se desiti pod "tim i tim" okolnostima, samim tim onda mozes i mnoge stvari znati unapred, bez da ih nuzno stalno proveravas pod istim okolnostima.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Smrt demokratije08.02.2012. u 17:37 - pre 148 meseci
Citat:
Nedeljko: Je li, Shadowed, a odakle tebi uverenje da je rad mozga determinisan? Imaš li neke argumente?

Niotkud. Nisam to ni tvrdio (bar ne u ovoj temi).
 
Odgovor na temu

z21

Član broj: 298265
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+45 Profil

icon Re: Smrt demokratije09.02.2012. u 11:03 - pre 148 meseci
Milsim da je resenje drustvenih uredjenja i odnosa u nekakvoj vrsti globalne svesti, kojoj je internet (nadam se ne tako daleki) predak. Mozda bi smo mogli to da zamislimo kao jedan ogroman forum, gde svaki pojedinac diskutuje o onome sto je njemu znacajno, ali se i saoseca sa potrebama i patnjama drugih, i da se takva komunikacija obavlja ultra brzo i ultra efikasno. Ako si stalno svestan da neko drugo ljudsko bice pati, ako osecas njegov bol, neces tek tako to da ignorises i da nastavis da uzivas u svojim malim stvarima.

Jednocelijski organizmi su evoluirali u visecelijske, i vecina vas ce se sloziti da je covek na neki nacin napredniji od amebe. Isto to bi moglo da se primeni i na pojedinacnog coveka vs celokupna planeta zemlja kao jedan organizam. Banalan primer, nece desna ruka da kaze: "vidi je bre ona leva ruka, nit je sposobna da pise nit da radi nesto kao ja, ceo dan visi, zato bi ja delila svu hranu iz krvi sa njom? Hocu ja sve, ona nek atrofira, sta me briga BRE!".

Samo tu postoji jedan ogroman problem, da bi se odrzalo danasnje potrosacko drustvo i nacin zivota, neophodno je mnogo patnje i ratova. Sada su aktuelni ti ratovi za resurse. I upravo ce biti velika sansa da se promeni trenutni "moj je veci od tvog, zato trebas da radis sta ja kazem" sistem kada se naftne rezerve iscrpe (kada citava civilizacija zapadne u ogromnu krizu) i zameni necim boljim.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Smrt demokratije09.02.2012. u 11:09 - pre 148 meseci
Citat:
z21: Banalan primer, nece desna ruka da kaze: "vidi je bre ona leva ruka, nit je sposobna da pise nit da radi nesto kao ja, ceo dan visi, zato bi ja delila svu hranu iz krvi sa njom? Hocu ja sve, ona nek atrofira, sta me briga BRE!".

Kad vec koristis tu analogiju, treba obratiti paznju i na to da se tu ruka malo sta zapravo pita :)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Smrt demokratije09.02.2012. u 12:05 - pre 148 meseci
Citat:
Shadowed: Niotkud. Nisam to ni tvrdio (bar ne u ovoj temi).


Onda ja nisam razumeo šta si pod ovim mislio

Citat:
Shadowed: Emocije su takodje logicne. To sto nekad (cesto) nemas dovoljno podataka o njima je druga stvar.


Citat:
negyxo: @Nedeljko

Tako gledano nista na ovom svetu nije deterministicki. Nista, ali apsolutno nista, zato sto ne postoji jedna jedina stvar koju bi mogao da izolujes i da kazes "evo sad cemo da sracunamo sve putanje", ovde cak nisam ni uzeo u obzir Hajzenbergov princip nedoredjenosti, tek tada, cak i da mozes da izolujes nesto, ne bi opet mogao sve da izracunas. No, to i sam znas ali ono sto mislim da previdjas je to sto bilo koju stvar da uzmes na ovom svetu ti mozes aproksimirati, mozes izracunati sa velikom verovatnocom sta ce se desiti pod "tim i tim" okolnostima, samim tim onda mozes i mnoge stvari znati unapred, bez da ih nuzno stalno proveravas pod istim okolnostima.


Pazi da ne pomešaš determinisanost sa mogućnošću računanja, jer je prvo načelna stvar, a drugo vezano za mnoge druge praktične probleme. Može pojava da bude determinisana, a da je iz praktičnih razloga ne možemo predvideti.

Mnoge pojave su sa druge strane vrlo determinisane, jer recimo kada teče voda kroz cev, ona se sastoji od velikog broja čestica od kojih svaka nekako utiče na celinu i onda stupaju na scenu granične teoreme teorije verovatnoće gde je disperzija neke makroskopske veličine vezane za to tečenje jako mala, pa se takve pojave načelno mogu jako dobro aproksimirati.

Međutim, postoje i one koje se ne mogu aproksimirati. Evo, recimo da imaš elektronski rulet čiji je rad zasnovan na kvantnom generatoru slučajnih brojeva i čija pravila favorizuju vlasnika kazina. Ako si igrač i ne možeš da ulažeš nakon pokretanja ruleta, onda ti nikakve aproksimacije ne bi pomogle.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

negyxo
Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: Smrt demokratije09.02.2012. u 17:49 - pre 148 meseci
OK, kontam te sta hoces da kazes, ali evo da dopunim sebe - posto ne znamo kako se stvari odvijaju na kvatnom nivou predivdjanja pocinju sa sansom 1:1, kako se ide dalje sanse prevagnu na neku stranu. Elem, ono u sta sam ja uveren je da emocije mozes komotno da smatras makroskopskom racunicom i da je udeo kvantne fizike mali i to veoma mali, necu da kazem da nema efekta ali komotno mozes da zanemaris, jer bas kao sto u tvom primeru sa protokom vode ti zanemarujes mogucnost uticaja kvantne fizike (pojedinacno svake cestice) i sa velikom verovatnocom predvidjas rezultat, tako isto mozes da uradis i sa mozgom.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Smrt demokratije09.02.2012. u 18:05 - pre 148 meseci
Ja pak mislim da je mozak bar 10% nedeterminisan. Postoji nauka koja se bavi predviđanjem ponašanja pojedinca (kriminalistika je koristi), ali postoji granica pouzdanosti preko koje se ne može koliko god se ta nauka razvijala. Kod mozga baš imaš slučaj da neka mala strujica (koja je materijalizacija neke naše odluke) može da utiče da podignemo neki teret.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

negyxo
Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: Smrt demokratije09.02.2012. u 18:46 - pre 148 meseci
Hm, sta ti znaci 10%?

Ja kad kazem da je nesto (ne)determinisano mislim na to da ili znas 100% ili ne znas, mozes da znas 99% ali to i dalje po meni nije determinisano - striktno gledano samo svet ideja je determinisan, jer mozes da kazes da u odredjenom setu definicija vaze odredjena pravila, koja su definisana tim definicijama :-)


No, pretpostavljam da ti mislis na mogucnost predvidjanja rezultata, gde ces od 10 dobiti 9 tacnih predvidjanja. Pazi, ja bi se cak slozio sa tobom oko toga, mozda bi cak rekao da je i gori odnos, ali ne zbog kvantnog efetka, nego zbog spoljnog "redefinisanja" - i to je ono zbog cega nikad neces moci da predvidis coveka ispod te neke granice (u stvari ne coveka, nego odredjeni problem vezan za pojedinca) , jer bi morao da uracunas citav njegov svet, citavo njegovo okruzenje, a to opet jos nema veze sa kvantnim efektom (tj, ne moras da se spustis na taj nivo, nego cisto racunanje makro sveta ce ti dati pouzdan rezultat).
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Smrt demokratije10.02.2012. u 07:15 - pre 148 meseci
To znači da je gornja granica uspešnosti predviđanja do 90% slučajeva.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

negyxo
Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: Smrt demokratije10.02.2012. u 09:14 - pre 148 meseci
Kljucna rec gornja granica, i ja bi rekao da je ona relativna i ide do skoro 100% :-)

Zavisi sta resavas, tj. sta pokusavas da predvidis kod akcije pojedinca. Opet ponovicu, po meni, ta granica zavisi najvise iskljucivo zbog ulaznih parametar - spoljnog sveta i zbog toga smo mi u nekim situacijama skoro pa kao kvantni efekat, sanse da ne/cemo uraditi nesto su 50%.

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Smrt demokratije

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 22828 | Odgovora: 124 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.