Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ala smo mi galantna nacija...

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Ala smo mi galantna nacija...

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15

[ Pregleda: 55630 | Odgovora: 288 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...18.08.2012. u 20:39 - pre 142 meseci
Citat:
Braksi
Ironija je da bas najmasovniji sportovi i nose srazmerno malo medalja, a za utehu je da su to i veoma cenjeni i poznati sportovi. Zato je sasvim okej reci da su Jugosloveni bili primeceni u svetskom sportu sigurno vise nego Finci :-) Austrijanci LOL, Norvezani ROFTL, jedino za Holandjane nisam siguran jer su oni imali vrlo jak fudbal.

Koji to najmasovniji? Vaterpolo? Rukomet? Odbojka? Hajde molim te napisi zasto su u Italiji vrhunski odb. klubovi iz malih sredina, selendri, kada je to toliko popularan sport? Ili rukomet u Nemackoj, takodje po malim mestima. Izuzimam velike sportske organizacije tipa Barcelone, koje su mogle da finansiraju razne sekcije - sportove, u okviru svog sportskog drustva.

Znas li ti da odbojka u USA nije donosila nikakav novac i retki su je igrali. Igrala se na plazi jer su imali sponzore. '84, za OI u Los Mandjelosu su skupili drustvo sa plaze, pojacali sa par odlicnih koledz igraca i lagano uzeli zlato. Kapiten im je bio Marlowe - igrac odbojke na plazi. Do te Oplimpijade su se cak retko i kvalifikovali za istu.

Stvarno sve neki popularni, najmasovniji i cenjeni sportovi. Vaterpolo!? He.

[Ovu poruku je menjao vilil1 dana 18.08.2012. u 21:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...18.08.2012. u 20:55 - pre 142 meseci
milanche, evo ti npr fudbal.

U SFRJ je postojala zabrana da se ide u inostranstvo pre 27 godine i obavezno sluzenje vojnog roka !

Kome trebas sa 27 godina ? Zato pogledaj sta su uradili u evropi nasi geniji Djajic, Savic, Pizon pa i Piksi. Nista, nista zapazeno, a bili su realno najbolji igraci evrope ali sa 22, 23, 24, a sa 27 ti si vec bye bye, pogotovo sto ne mozes da se priviknes na novi sistem.

Vec kasnije kad je dozvoljeno da idu odmah, nasi fudbaleri su otisli i imali smo asove da ne navodim imena da ne bi otisli u raspravu...

Medjutim nas fudbal je otisao u q. Zasto ? Dodje klinac, pocne da igra, dodju Italijani, Spanci, Englezi istresu lovu i dovidjenja. Sad sta ja da kazem tom klincu, a ne ne sine, ne idi u Italiju samo ti treniraj igraj za svoju zemlju, neces valda da se prodas za pare strangerima ? Ili, da neces mozda da mu kazes ti da ne ide u Lejkerse vec nek ostane zaboga u Jadran Lizi i ponovo pokrene srpski basket ! Hahahaha.

Samo lova danas ide. Male i siromasne zemlje tu nemogu mnogo. Nisu ni pre, ali nekad je jos bilo entuzijazma, patriotizma, zelje volje, a bogami i drzava nije dozvoljavala nego ima ti bato da tu budes.

Jesi ti spreman da se vratis u Srbiju i da osnujes startup ?





 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...18.08.2012. u 21:04 - pre 142 meseci
Kome trebas sa 27godina? U fudbalu???

Ibrahimovic u oktobru puni 31god. Pre mesec dana je potpisao ugovor na 14. miliona eura godisnje!!! A ti se pitas kome treba fudbaler sa 27godina!?

 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...18.08.2012. u 21:26 - pre 142 meseci
I ja se pitam kome treba IBRAHIMOVIC.Ne pratim fudbal,ali od kada je prodat nekome za 70€,on je zaboravio da igra.
Secam se kada je ulazio u sesnaesterac bio je strah,sada.Tako da ti on nije neki reper.Tu je vise neka finansijska politika od potrebe sportiste.
Zvezda je pre kako naprave dobrog igraca,tako se torpeduje za lovu.
Ovde smo poceli polemiku zbog devojke i stana.Ja sam za ,jer volim mlade upesne ljude.Reci bilo koga u bilo cemu,meni je drago ako neko ima uspeh i probije se,
a posebno sa ovakvim rizikom , prodajom stana (egzistencije)njenog trenera za necije bolje sutra.

Mozda bi drzava mogla da,ajde da ne poklanja,iznajmljuje stanove.200€x12=2400€.Neka trenira 10godina to je 24k.Za 10 godina ce imati neki uspeh,proda ce se i
vratiti u budzet za nekog drugog ( novog ) sportistu.Ako je stan 60k,kao sto je dobila Milica ( to ce se jos videti )ova solucija je u pocetku investicija (manja)
a posle bi sportisti vracanjem stvarali pocetak za druge.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...18.08.2012. u 22:19 - pre 142 meseci
moze on da igra i do 37 ako je igrao u njihovom sistemu od 20. A da neko dodje sa 27 prvi put na draft pa da ga uce sta je sta...

Uostalom evo sta da ti pricam. Dzajic je otisao u Bastilju. Jbt, znaci nista Real, Inter, Ajax, Bajern nego pravo u bastilju na Korizku bogtemazo ! Du-le Sa-vic je igrao u Sportingu, Lilu i Kanu pffff....

Pizon: Arsenal (kad je Arsenal bio manji faktor) pa Brest , Ljez, Nansi...

pa onda fantasticni Surjak PSG, Udineze, Real Zaragoza sve po jednu sezonu..
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...18.08.2012. u 22:32 - pre 142 meseci
A Piksija si preskocio.
Na njemu su samo uzimali osiguranje,nije ni igrao.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...18.08.2012. u 23:01 - pre 142 meseci
Citat:
Braksi: moze on da igra i do 37 ako je igrao u njihovom sistemu od 20. A da neko dodje sa 27 prvi put na draft pa da ga uce sta je sta...

Uostalom evo sta da ti pricam. Dzajic je otisao u Bastilju. Jbt, znaci nista Real, Inter, Ajax, Bajern nego pravo u bastilju na Korizku bogtemazo ! Du-le Sa-vic je igrao u Sportingu, Lilu i Kanu pffff....

Pizon: Arsenal (kad je Arsenal bio manji faktor) pa Brest , Ljez, Nansi...

pa onda fantasticni Surjak PSG, Udineze, Real Zaragoza sve po jednu sezonu..

Kakav sistem? Pa igra se 2x45min. Treninzi, pa valjda i ovde treniraju, zasto bi na zapadu bilo nesto drugacije!? Mislim da je ipak u pitanju kvalitet igraca. Oni jesu za nas bili mali bogovi, za svet...pa nisu naravno. Za njih su bili prosecni igraci. I kada su isli u velike klubove, Dzeparos u Real, N. Jovanovic u MANU, onaj mali iz Partizana u Barcu...odigrali par utakmica i cao djaci. Svi propadose.

Uostalom, da su bili neka svetska klasa imali bi i svetske rezultate. Je l' da!?

I sta kazes Jazbino, ne pratis fudbal ali znas da je Zlatan zaboravio da igra fudbal!? :D
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...18.08.2012. u 23:46 - pre 142 meseci
Citat:
milanche:
Ono sto me sekira smo mi na vremenskoj osi, nekad vs. sad.

Nemoramo da se fokusiramo samo na Olimpijade, mozemo i na kupove sampiona,
kupove Radivoja Koraca, kupove UEFE, srpske klubove nekad vs. sad, u kojem god
hocete sportu.

Gde smo bolji izuzev u par individualnih sportova u kojima smo ili isti (streljastvo)
ili znatno bolji (tenis) ?

Bari 1991-ve i/ili Istambul 1992-ge nije bio preterano davno cak ni za vas mladje,
da ne pominjem samo osvojene titule u kosarci.

Od 91. do sada desio se slučaj Bosman (neograničen broj stranaca) i velike su pare ušle u fudbal, a od Kupa šampiona je postala Liga šampiona gde više nijedan klub ne može na sreću da se prošeta do finala, a novac 99% znači i uspeh. U košarci je skoro isti slučaj, nekad su veliki evropski klubovi mogli da imaju 1 ili 2 stranca, sad su legije stranaca.

Tako da nikako ne možeš porediti vreme kada su se desili Bari i Istanbul i sadašnje vreme, niti se ono može ponoviti.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.dynamic.sbb.rs.



+1001 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...19.08.2012. u 07:23 - pre 142 meseci
@BluesRocker

dobro objasnjenje.

@vilil1

Citat:
Da malo pojasnim. poenta mog posta, nabrajanja medalja, je bila iskljucivo radi price da su nekadasnji uspesi vezani za nekakav "sistem" koji je proizvodio uspesne sportiste.

Naravno da nikakav drzavni "sistem" nema veze sa ostvarenim rezultatima, vec iskljucivo ulaganje u sport, pojedine grane sporta. Milance opet o kosarci. Kosarka pa kosarka. K'o pokvarena ploca. ;)


U ovoj temi upravo pricam o ulaganju u sport, dakle o sistemu gajenja sporta i fizicke kulture. Na drzavni sistem
se nisam osvrtao ali uopste.

U svom poslednjem postu sam se osvrnuo na sve sportove, od fudbala i kosarke do streljastva i tenisa. Prema tome
ne moz' biti 'ko pokvarena ploca'.

Citat:
Pa gde smo bili u "kraljici sporta", atletici?


Vera Nikolic je bila svetski rekorder na 800m, a jedno vreme je Nenad Stekic drzao evropski rekord u skoku u dalj sa 8.45,
sto je u svetskim razmerama neko vreme bilo najblize dokle se stiglo u primicanju rekorda Bob Beamon-a od 8.90 (srusen
tek 15-tak godina kasnije u Tokiju). Moze da se pomene i Lucano Susanj, Dragan Zdravkovic, Vladimir Milic (kugla), itd.

Nije da nas apsolutno nigde nije bilo, i sasvim sigurno se ne radi o individualnim avanturama par zaludelih entuzijasta.
Svako od njih je imao klub, svlacionicu, trenera, sportsku stipendiju itd.

Citat:
Gde smo bili u plivanju? Zasto pored toliko bazena u BGu...


Polazeci od sebe, nije mi tudja predpostavka da je raji daleko zanimljivije bilo kakvo loptanje nego plivanje 'naprazno'.

U najsrodnijoj igri s loptom (vaterpolo) smo bili i ostali izvrsni. Generacija Mirka Sandica i Djordja Perisica su bili vrh
(zlato u Meksiku 1968-me) isto kao posle Igor Milanovic i ekipa. Gledajuci njihove uspehe, toliki bazeni u BGu se nikako
ne mogu smatrati promasenom investicijom, nego bas naprotiv, kao sto se i sportisti iz te, do sada u ovoj temi nepravedno
zapostavljene discipline nikada nisu mogli smatrati macijim kasljem i plodom slucajnosti, nego upravo kao rezultat skole
vaterpola, infrastrukture, pionirskih i omladinskih pogona....dakle - cele masinerije iza.

Iz usta jednog starijeg bivseg vaterpoliste je letos (zajedno gledali Ser-CG (11:11) utakmicu) izasla procena da pojedinim
balkanskim reprezentacijama isticu prilike da bilo sta osvoje u narednih 5-10 godina, jer su svi rezultati do sada bili
upravo posledica sportskog sistema iz proslih vremena, a da sadasnja ulaganja u sport i sistem odgajanja vrhunskih sportista
nece dati nista vredno paznje.

Na kraju krajeva, ako nismo zadovoljni time gde su nam direktni sportski rezultati stizali, uvek se mozemo osvrnuti na
sportske trenere koji su u nekim bransama (fudbal, kosarka, rukomet, vaterpolo) izuzetno cenjeni i brojni, sa masom
uspeha (Bora Milutinovic, Blagoje Vidinic, Velibor Vasovic, Aca Nikolic, Zeravica, Duda Ivkovic, Zeljko Obradovic, Veselin
Vujovic, Bata Orlic, Ratko Rudic...) sa stranim reprezentacijama i vrhunskim klubovima. Ta bransa se uglavnom stvara u
kvalitetnim sportskim programima, a gotovo nikako individualnim naporima sacice zaludelih entuzijasta.


[Ovu poruku je menjao milanche dana 19.08.2012. u 09:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...19.08.2012. u 09:10 - pre 142 meseci
LS je jedina prava stvar koja se desila fudbalu. Meni je samo zao sto nisu napravili Ligu Evrope sa nekih 20 najklubova, ali razumem jer imali bi manji profit.

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...19.08.2012. u 11:58 - pre 142 meseci
Da se otklonimo od propalog fudbala i vratimo na temu, bar u vezi naslova

http://www.blic.rs/Vesti/Polit...alo-lavove-u-zoovrtu-na-Palicu

I slicne igrarije ce se dogadjati redovno(nazalost ce politicari kalkulisati sa prezentacijama arcenja para), prikazivanje kako su se galantno rasipale pare na necije prohteve.

Prosto posumnjam da neke protivnike ovog "populizma"(ali je bar pozitivan, konkretan populizam, koristan za zajednicu) placaju ili angazuju(volonterski, da ne bi bilo "placanja") da demagoski iskazuju ogromnu brigu o nepotrebnim sitnicama, ne nekakav modernisticki, fensi, "u toku" nacin. Proglasavanjem sta je dobro za zajednicu, po nekim "civilizacijckim" ultra konfornim merilima(posto ostale civilizacijske kriterijume ne smemo da primenjujemo, tipa gusarenja, napada na suverene drzave, pljacke resursa i kradje novca finansijskim malverzacijama...), verovatno iz vremena pop arta i neke arhaicne "slobode" i "radosti".

Posmatranje dogadjaja sa malicioznog aspekta je ishodiste. Naravno malicioznost je opravdana u "brigom"(potpuno identicnoj brizi za "demokratije" i "slobode") o "trosenju" novca...

Novac se trosi...pa se trosi, za to i sluzi.i postoji NOVAC koji je odvojen za neke namene..koji se "prelio" u neke druge potrebe..

Tako da u svetlu teme, i recimo ovog clanka, moze se zakljuciti da i nece biti "trosenja" novca vec ce novac namenjen za razvoj sporta biti korisno upotrebljen.
Osim izgradnje terena(kao jednog vida troska), i kao "stimulans" bavljenju sportom(ionako nam je 60% dece gojazno), davanjem stana USPESNOM sportisti, a olimpijska medalja, a narocito ZLATNA, je veoma JAK kriterijum uspesnosti..

Da ne bi bilo "dodela" stanova polivacima ulica..bez medalje, i slicnih bezkriterijalnih ili sa niskom marginom kriterijuma, stupidarija..

Poz
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...19.08.2012. u 14:55 - pre 142 meseci
@milanche

Svako pominjanje Milica, Zdravkovica, Stekica...pa i Vere Nikolic koja je istrcala jednu i po trku u zivotu je bezpredmetno. Najveci uspeh nasih atleticara je bio ako uopste udju u finale na olimpijadi.

Pa Dj. Bjedov je imala jedno zlato i jedno srebro u Meksiku. Da li to znaci da smo bili drzava kvalitetnih plivaca? Nikako.

Pominjes vaterpolo kao da je nesto posebno. Vaterpolom se bavi nekoliko zemalja u svetu. Fakat. Pa skokovi u vodu su popularniji u svetskim okvirima nego vaterpolo.

Kazes sistem (koji danas ne postoji) je zasluzan za uspehe sportista sfrj. Pa hajde da i to proverimo...

sfrj je osvojila 79. medalja na olimpijadama za 40. godina. Od raspada zemlje je proslo 20. godina. Za tih 20. godina, drzave nastale na prostoru bivse sfrj su ukupno osvojile 80. medalja.

Dakle za upola manje vremena, vise medalja!!!

Treba li neki komentar!? Prava je steta sto se raspao taj dobri, stari, provereni, sistem. ;)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...19.08.2012. u 16:30 - pre 142 meseci
^ svako prebrojavanje medalja neumesno je jer nisu sve medalje iste. To je prosto sabiranje baba i zaba. Svaki sport pojedinacno broji svoje medalje...

Ili hajde sto ovako da ne brojimo:

da vidimo koliko imamo nosilaca medalje. Onda bi 11 nasih fudbalera reklo evo ga zlato iz Rima !

Ili: sta bi ste vi voleli ?

Tri prva mesta iz fudbala, basketa i rukometa ili tri zlata iz: tekwonda, rvanja, dizanja tega.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...19.08.2012. u 17:07 - pre 142 meseci
Citat:
Braksi
^ svako prebrojavanje medalja neumesno je jer nisu sve medalje iste. To je prosto sabiranje baba i zaba. Svaki sport pojedinacno broji svoje medalje...

Ili hajde sto ovako da ne brojimo:

da vidimo koliko imamo nosilaca medalje. Onda bi 11 nasih fudbalera reklo evo ga zlato iz Rima !

Ili: sta bi ste vi voleli ?

Tri prva mesta iz fudbala, basketa i rukometa ili tri zlata iz: tekwonda, rvanja, dizanja tega.

Ne znam koliko si star ali pretpostavljam da ne pamtis vremena kada su nacionalni heroji bili individualisti. Ali bukvalno nacionalni heroji. Nabrojacu ti samo nekoliko...

U rvanju imas Momira Petkovica, Slavka Obadova, Sabana Trstenu, Refika Memisevica, Ivicu Frgica, Lisjaka...U boksu Parlova, Rusevskog, bracu Kacar, Josipovica, Puzovica, Salihua...velikog Radomira Kovacevica u dzudou...pa Ljubek, Janic...

Donosili su medalje. Nije postojao klinac koji nije cuo za njih. Imena su im se provlacila po medijima kao danas Djokovicu. Pa rvanje je donelo 4. zlatne medalje, boks 3. koliko i vaterpolo, a rukomet 2. zlatne. Pa uporedi. ;)

Ali poenta price je sport u celini, a ne neki trenutno popularni sportovi. Ljudi se vezuju za uspesne sportiste, za njih navijaju i prate ih, postaju im idoli...i to je normalno. Danas smo neuspesni u tim pojedinacnim sportovima. Klinci ne zele da treniraju boks, rvanje...nema para u tome. Radije treniraju kik boks nego ovaj, "obican". Vise im se isplati.

Rezultate donosi samo dobro ulaganje. Materijalno.

 
Odgovor na temu

Hapless joint

Član broj: 297301
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+497 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...19.08.2012. u 17:16 - pre 142 meseci

Puko sabiranje pojedinacnih i ekipnih medalja, a u cilju dokazivanja koja je zemlja veca sportska velesila, je glupo ... a niti bi bili mnogo pametniji neki drugi nacini sabiranja, niti bi bilo normalno isto vrednovati nordijsko hodanje i to sisanje ovaca sa atletikom i kosarkom, na primer.

Tu bi morala neka visa matematika da se primeni jer su to i babe, i zabe, i dede, i zebre i sve zivo ... jer ako bi se u obzir uzimala i velicina zemlje, a sto bi svakako morao biti kriterijum, onda bi najveca sportska velesila ispala neka od onih mini ostrvskih ili slicnih drzavica, cije se stanovnistvo prebrojava u hiljadama ili tako nesto, a koja je na olimpijadama uspela da ubode jednu medalju.

Zato sto bi ona sa 1 medaljom i sa npr. 10.000 stanovnika, sto je 30.000 puta manje nego sto USofA imaju, ispala mnogostruko veca velesila od te USofA.

Tj. Ameri bi ih stigli tek sa 30.000 osvojenih medalja, a toliko valjda nije podeljeno svima na svim olimpijadama zajedno.

Ne znam koliko je medalja ukupno podeljeno na svim olimpijadama, ali ako postoji nekoliko tih mini drzavica sa medaljama, onda bi se racunicom o silama i velesilama primenjenom na prethodnih nekoliko strana mozda dobio i rezultat da su tih nekoliko drzavica zajedno veca sportska velesila od citavog ostatka planete ... a to svakako ne bi bio ispravan zakljucak.

 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...19.08.2012. u 17:31 - pre 142 meseci
meni licno, Olimpijada je ekvivalent onome sto je Evrovizija u muzici.

Ona je pomalo prevazidjena stvar, neki relikt proslosti. Nekada je ona bila znacajna dok nisu ojacali pojedinacna prvenstva i kupovi. Jedino sto danas vredi na olimpijadi je atletika i ajde da kazem to sto izmisljaju (opet sve iz komercijalnih razloga) nove i nove sportove...
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.dynamic.sbb.rs.



+395 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...19.08.2012. u 17:45 - pre 142 meseci
Bivsa Sfrj je imala u to neko svoje sretnije vreme na celu sa aleksandrom nikolicem najboju kosarkasku skolu na svetu ako izuzmemo nba.
Sve sto se ikada osvojilo u tom sportu je.osvojeno zahvaljujuci igtacima kasnije trenerima strucnjacima poteklim iz te skole.
Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

Hapless joint

Član broj: 297301
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+497 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...19.08.2012. u 17:51 - pre 142 meseci

Evo Bermudska ostrva su osvojila jednu olimpijsku medalju, a imaju 60.000 stanovnika.
Ispadalo bi da su bara-bara velesila sa Amerima, kada bi se racunalo medalje/stanovnici.

Uuuu .... Lihtenstajn ima cak 9 medalja na zimskim olimpijskim igrama, a upola manje stanovnika od Bermuda, 30-i-nesto hiljada.

http://en.wikipedia.org/wiki/All-time_Olympic_Games_medal_table

Mrzi me dalje da gledam, mozda ima jos.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.dynamic.sbb.rs.



+1001 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...19.08.2012. u 19:51 - pre 142 meseci
@vilil1

Citat:
Treba li neki komentar!? Prava je steta sto se raspao taj dobri, stari, provereni, sistem. ;)


Treba, nego sta.

U vezi tog bilansa medalja (pre vs. posle) koji si naveo:

Reci mi iskreno, sta pomislis kad u gotovo svakom turniru u vaterpolu vidis da u prvih 5-6
timova imas po pravilu 4-5 iz bivse drzave ? Na poslednjem, olimpijskom vaterpolo turniru
od cetiri nacije u polufinalu, tri su iz iste dzezve (Cro, Mn, Ser). Bilans na kraju - dve medalje
za parcad bivse drzave.

Do skora je situacija bila slicna u kosarci, pa i u rukometu. Zna se da ce se od prvih 5-6 timova
najmanje 2-3 iz bivse zemlje naci u trci za medalju. Ako nista drugo, medju osam najboljih uvek
mozes racunati (ili se bar do skora moglo) na Ser/Cro/Mn/FYRM/Slo.

Znaci, cepas, delis, cupas, bacas, i svaki labavi od tih delica moze dobro da zabavi, tj. skoro
pa garantovano je u trci za medalju.

Govori li ti taj podatak nesto ?

Meni licno svedoci o nekoliko stvari:

Taj bivsi sistem razvoja sporta je definitivno morao biti na apsolutno visokom nivou, ako je skoro
par decenija posle rasparcavanja (sto znaci: smanjivanja pool-a raspolozivih igraca u svakoj
novonastaloj drzavi, manjeg broja timova u manje kvalitetnim ligama)....uspevao da donosi medalje
svakoj od clanica.

Drugo, ocito da se radilo o geografski prilicno ravnomerno raspodeljenom kvalitetu. Moze se, doduse,
razmisljati da li je distribucija sportskih aktivnosti isla dalje od republickih prestonica u pravcu poslednjeg
zaseoka (sto smo predhodno dokacili u diskusiji), ali nema sumnje da je isla prilicno ravnomerno po
republikama.

Uzevsi to u obzir, ne cudi taj podatak koji si naveo - ako se nastavi ovim tempom (verovatno
nece zbog nedostataka finansijskih sredstava), tj. ako u trci za medalje imas uvek nekoliko parcica
bivse drzave, lako ce zbir individualnih postignuca premasiti zbir medalja SFRJ.

 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...19.08.2012. u 21:07 - pre 142 meseci
vidi milanche ti zivis bas bas daleko i znam da vi prekookeanci obicno malo mnogo izgubite touch.

Prvo u SFRJ koju ti pamtis mnogo toga se promenilo i rastocilo i to mnogo vaznijih stvari nego sto je sport. Zato ne znam zasto bi sport bio izuzetak ? Tacno je sto ti kazes da se zivi od stare slave i da se ona polako krcka. Recimo basket, afaik, mi jos uvek imamo zive asove i to veeeelike asove, ali ni oni ne rade bog-zna-sta. Nzaci ima ljudi, ali masa nije u tom fazonu.

A opet ti kad govoris o staroj slavi govoris kao da se to nikad vise nece ponoviti, medjutim gresis. Evo recimo tenis.

Kad sam ja odrastao u vreme SFRJ bilo je to vreme veliki rivaliteta, a mi smo svo vreme pricali o Armenulicu i tamo nekom nikoli pilicu i navijali za onu govedinu Zivojinovica i ja sam se pitao: Boze oce li ikad Jugovic dici pehar na Wimbldonu. Posle su dosle devedesete sve je jos vise otislo u Q i vidi sad pre par godina imali smo ovo troje zlatnih tenisera. Harali smo...

Svi npr znamo gde je nas klupski fudbal i znamo da je fudbal sport velikih ulaganja. Srbija je stvarno pukla ekonomski a opet vivis pojavio se Zepter koji moze da kupi jedan Chelsea npr. Nije bilo nista od posla, ali sve je moguce.




 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Ala smo mi galantna nacija...

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15

[ Pregleda: 55630 | Odgovora: 288 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.