Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ala smo mi galantna nacija...

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Ala smo mi galantna nacija...

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 55710 | Odgovora: 288 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 18:43 - pre 142 meseci
Citat:
Hapless joint: Je li tetka, ni tebi nije valjala komunjarska diktatura kada su i svi sportovi, a i sah, foto sekcije, folklori, pozorista, bioskopi, muzeji, dodatne i dopunske nastave ... itd... bili potpuno besplatni za svu decu?

Možeš li objasniti kako su to bili besplatni?
 
Odgovor na temu

EmilijaV
Forumska tetka
Beograd

Član broj: 159453
Poruke: 206
*.dynamic.sbb.rs.



+62 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 18:52 - pre 142 meseci
^ Nisu bili bukvalno besplatni, ali su finansirani iz budzeta predvidjenog za tu svrhu. Drzava je ulagala u sport. Nastavnici fizickog su predlagli sportove deci, a ne smo gledali kako da izdaju salu.
Uglavnom, roditelji nisu placali bavljenje dece sportom, ili ako jesu, to je bilo nesto simbolicno.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 19:01 - pre 142 meseci
Citat:
EmilijaV:Uglavnom, roditelji nisu placali bavljenje dece sportom, ili ako jesu, to je bilo nesto simbolicno.

Ništa nije bilo besplatno, a kamoli simbolično.
Mojim roditeljima je po 25 godina svakom od njih odbijano od plate za stambeni fond, za stan koji nikad nisu dobili. To je 50 godina zajedno.
I ne samo da im cijena stanovanja nije bila simbolična i ne samo da stan nisu dobili "džaba", nego su ga i platili nekom drugom.
Čitav život im je odbijano za vojsku - da bi ta vojska odšetala kad je trebalo da ih zaštiti. Znači, nisu imali "besplatnu" zaštitu, nego su čitav život plaćali nizašta.
Tako je i za sve ostalo.
Nisi plaćao direktno, nego ti se odbijalo od plate pa se od toga sve plaćalo indirektno, ako si imao sreće (veze) da te od toga nešto zapadne.
U mom gradu nije bilo bazena, niti ikakve zatvorene sportske hale, sem onih u osnovnim školama. A vjerujem da im se isti procenat odbijao od plate za sport kao i nekome ko je živio ispod Tašmajdana.
Nemojte mi samo pričati o nekakvoj besplatnosti i sličnim budalaštinama.

Znate li vi šta znači besplatno?!
To je kad neko nađe odnekud besplatan materijal, pa nađe besplatnu radnu snagu, pa onda od besplatnog materijala naprave bazen, pa onda u njemu dobrovoljno bez plate radi osoblje i čistačice čiste objekat takođe dobrovoljno bez ikakve plate, a ti ušetaš u bazen kad god hoćeš bez pare i dinara.
E to znači besplatno.

A to što neka budala u vladi od para koje je meni uzeo za socijalno, penziono i zdravsteno - umjesto da ih upotrebi na socijalno, zdravstvo i penzije - od njih napravi bazen i pusti me onda da se u njemu kupam bez karte - e to, drugarice i drugovi, nikako nije besplatno kupanje.

 
Odgovor na temu

EmilijaV
Forumska tetka
Beograd

Član broj: 159453
Poruke: 206
*.dynamic.sbb.rs.



+62 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 19:11 - pre 142 meseci
^ Jeste, u pravu si! Ali moras priznati da je taj sistem ulaganja u sport iznedrio mnoge velicine, sto danas ne moze, jer ne moze svako talentovano dete to da priusti.

Onda su i moji roditelji ulagali u taj isti sport od koga nisu nista imali, a ja nisam bila zainteresovana za bavljenje istim. Znaci, njihove pare su otisle u vetar. Ali meni opet nije zao, jer bilo je onih kojima je koristilo. Eto, taj Divac prvi i svi oni kosarkasi iz te generacije.

Zato danas deca (a roditelji su jos gori!) cim upisu dete na neki sport gledaju kako ce to jednog dana da im se vrati i unovci!

A jedna drzava ne moze da vrbuje samo buduce sportiste iz centralnih beogradskih skola i od roditelja koji imaju da plate!

Drugo, citam pre neki dan da ta mala Milica (njoj svaka cast za uspeh!) pohadja privatni univerzitet, a zivi u Njegosevoj ulici. Pa za 45 kvadrata u Njegosevoj moze da se kupi duplo vise samo malo dalje. Ali, ne! Cim je mala osvojila medalju, prva vest na TV je bila o tome gde ona zivi. Aman!


Edit:

A propo besplatnog kupanja na bazenima... U to neko vreme nastavnici fizickog su nam delili pred raspust besplatne karte za bazene. Odakle se to dobijalo, ne znam. Verovatno od opstine.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 19:24 - pre 142 meseci
Citat:
EmilijaV:
^ Jeste, u pravu si! Ali moras priznati da je taj sistem ulaganja u sport iznedrio mnoge velicine, sto danas ne moze, jer ne moze svako talentovano dete to da priusti.

Kakve veze ima sistem sa time?
Misliš da je onda svako talentovano dijete moglo da priušti sebi da se bavi sportom? Jel' vi mislite da je sva bivša YU izgledala kao Bg?
Jel' iko od vas prošao ikad kroz neki manji grad nego što su bili glavni gradovi republika i vidio tada u kakvim "sportskim" okruženjima živi preostalih 80% proleterijata i kakve su njima šanse i mogućnosti za bavljenje sportom?

Da sistem ima ikakve veze sa time, onda bi kapitalističke zemlje trebale biti zakržljale u sportu, na svaki mogući način.
A u toj bivšoj SFRJ nisi mogao pristojnu loptu i patike nabaviti, bez da ti neko ne prošvercuje odnekud, a pričamo o nekom značajnom "ulaganju" u sport.
Sjećam se nekog davnog Džajićevog intervjua, pa priča kako su tamo neke godine otišli da igraju neku utakmicu u Englesu, u nekim dresovima pletenim od vune...
 
Odgovor na temu

EmilijaV
Forumska tetka
Beograd

Član broj: 159453
Poruke: 206
*.dynamic.sbb.rs.



+62 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 19:41 - pre 142 meseci
Ne znam kako je onda ona bivsa YU imala one sportiste, ako nisu imali pristojne patike?
A Dzajicu ne znam kako je onda uspelo da postane onakav fudbaler, kad nije imao Nike dres u sedmoj godini?
Kako je Divac dosao do NBA iz Prijepolja, kad mu nije bilo omoguceno da se bavi sportom? Da mu tata nije bio opstinski funkcioner mozda?
I kako to da od celog kosarkaskog tima, koji je osvojio sve sto postoji, skoro niko nije bio iz BG? (Verovatno isto i u ostalim sportovima.)

Nisam ja rekla da komunizam ima s tim veze nego organizovan sistem, pa makar koji. Zato i jesam navela primer Engleza.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 19:53 - pre 142 meseci
Citat:
A Dzajicu ne znam kako je onda uspelo da postane onakav fudbaler, kad nije imao Nike dres u sedmoj godini?
Kako je Divac dosao do NBA iz Prijepolja, kad mu nije bilo omoguceno da se bavi sportom?

Došli su na isti način kao i što je Kolumbo došao do Amerike i Pizzaro do Perua.
No, to uopšte ne znači da je svaki Španac koji poželi mogao onda da dođe do Amerike, niti da se u ondašnjoj Španiji bolje plovilo nego danas.

Ako ti možeš dokazati da Džajić i Divac ne bi u životu ništa napravili da nisu živjeli u SFRJ, onda samo napred - vrlo sam rad da pročitam taj elaborat.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 19:56 - pre 142 meseci
Odin D...mozes li da kazes kakav model imaju u Austriji po pitanju sportra,ulaganje i zasluge.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.dynamic.sbb.rs.



+1001 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 20:18 - pre 142 meseci
Citat:
A Divca i ekipu strijih bih pitala ko je njima placao da se bave sportom? I da li bi uopste igrao kosarku da je bilo tako, da li bi ga neko otkrio, ili bi na njegovo mesto dosao klinac nekog lovana, koji ima lovu da plati svom detetu mesto u timu?


Ne znam da li si i koliko redovna bar u citanju tema na ES, ali skoro pa bukvalno isto
pitanje sam postavio vezano ne samo za sport nego i za sve ostale delatnosti. I opet
ima onih koji ne mogu da saberu dva i dva i izvedu najkraci pravolinijski zakljucak.

Citat:
Ako ti možeš dokazati da Džajić i Divac ne bi u životu ništa napravili da nisu živjeli u SFRJ, onda samo napred - vrlo sam rad da pročitam taj elaborat.


Opet iste teme, iste price.

Ako ti mozes dokazati....

Pa dokazano je vec samom cinjenicom da danas nemas ni pola Divca ni cetvrt Dzajica,
a razlika definitivno nije u genetskom kodu jer se isti cipovi radjaju i danas kao i pre 50-tak
godina, nego je razlika upravo u tome (sto na isti nacin istice N++ pripadnika iste i slicnih
starijih generacija) sto je postojao drugaciji sistem vrednovanja usmeren na to da pruzi realne
sanse svima bez obzira na materijalne mogucnosti.

Citat:
Misliš da je onda svako talentovano dijete moglo da priušti sebi da se bavi sportom? Jel' vi mislite da je sva bivša YU izgledala kao Bg? Jel' iko od vas prošao ikad kroz neki manji grad nego što su bili glavni gradovi republika i vidio tada u kakvim "sportskim" okruženjima živi preostalih 80% proleterijata i kakve su njima šanse i mogućnosti za bavljenje sportom?


Ima ko je prolazio, recimo ja, i video sam na primerima vrsnjaka ceo presek mogucnosti
ne samo u vezi sporta, nego i u vezi kulture, i mogu sa velikom sigurnoscu reci da su mesta
tipa Sremske Mitrovice, Sapca, Loznice, Zajecara, Cuprije, Paracina, Krusevca, Kraljeva, Uzica,
Gornjeg Milanovca, Sapca, Loznice, Prokuplja....da ne pominjem Novi Sad ili Nis... bili skoro u
potpunoj ravni u pogledu pocetnih mogucnosti, ako vec ne u pogledu kulture i umetnosti, ono
u sportu sasvim sigurno. Istu basketaru "Tigar" iz Pirota i iste platnene "sangajke" sam vidjao
svugde bez razlike.

Nije nikakav problem naci listu vrhunskih sportista, osvajaca medalja na velikim takmicenjima
pa videti da je u najboljem slucaju tek svaki deseti-petnaesti bio rodjen u nekoj od republickih
prestonica, masa njih dolazila iz mesta srednje velicine, neki od njih kao legendarni bek "Radnickog"
sa Crvenog Krsta Srecko Jaric (otac Marka Jarica) iz mesta tipa Bosansko Grahovo.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 20:21 - pre 142 meseci
Citat:
Odin D...mozes li da kazes kakav model imaju u Austriji po pitanju sportra,ulaganje i zasluge.


Zaista nemam pojma, nije mi to oblast interesovanja, a pogotovo ne pratim austrijski sport.
No, materijalna situacija je u prosjeku dosta bolja nego u Srbiji, pa se vjerovatno pitanje materijalnog obezbeđenja sportista i ne postavlja na način kao što se to radi kod nas.

Ali, sa druge strane, mogu da kažem da iako Austrijanci ne slove za neku naročito sportsku naciju (sa izuzetkom zimskih sportova), običan narod je daleko više fizički i rekreativno aktivan nego naši ljudi. Svaki blok zgrada ima igralište i neke parkiće. Bazena ima dosta po gradu, kao i fitnes centara. Mnogo ljudi trči i po gradu i po okolini, a mnogo ih i šeta sa onim dugačkim štapovima, pogotovo stariji. Aktivno hodaju po onim svojim planinama i brdima, firme često organizuje neke sportske događaje poput kojekakvih trka, turnira i sl. Fitnes centri su redovno puni, dosta se koriste bicikli za svakodnevni transport po gradu i rekreaciju. Imaju terene za streličarstvo, golf, cak i ligu za zenski ragbi, tj. iako nisu prvaci skoro ni u čemu od toga - ipak to sve imaju i neko se time bavi i oni to održavaju.
Tereni za košarku po gradu (imaju neke kaveze u sred najprometnije ulice u gradu) su uvijek puni.
Imaju veliku mrežu biciklističkih staza i po gradovima i van gradova za rekreaciju i biciklistički turizam. Čak imaju i one pruge gdje se voziš sa onim sokoćalom što ga pokrećeš pumpanjem one poluge (ne znam kako se ta skalamerija zove).
Odnosno, ako se radi o sportu - više vole da se njime lično bave pa makar i amaterski, nego da "upražnjavaju" profesionalni sport na kauču ispred TV-a, tj. nemam neki utisak da to sve rade zbog medalja.

U mojoj firmi sam tek nakon 2.5 godine saznao da je jedan od inžinjera koga viđam svaki dan aktivni triatlonac, dok jedan drugi inžinjer nakon 15 godina rada u firmi napušta posao i otvara školu ronjenja... Prije par godina je jedan od šefova iz odjeljenja za elektroniku uzeo duži odmor i otišao da se pentra tamo neđe po Himalajima... Sve se to radi bez neke velike pompe...
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 20:27 - pre 142 meseci
Citat:
milanche:iz mesta tipa Bosansko Grahovo.

Pa i Pele je došao iz neke još gore zabiti i bijede, gdje nisu ni imali lopte nego igrali fudbal narandžama.
Eto, iz toga zaključujemo da je nekomunistički Brazil bio daleko bolji od SFRJ jer se u njemu u još zabitijim zabitima postojali bolji uslovi za razvoj vrhunskih sportista.

Ne možeš poreći da je Pele bio bolji fudbaler od Srecka Jarića.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.dynamic.sbb.rs.



+1001 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 20:29 - pre 142 meseci
Citat:
Ne možeš poreći da je Pele bio bolji fudbaler od Srecka Jarića.


Nikako ne mogu, narocito s obzirom da je Srecko Jaric zapravo bio kosarkas.

Takodje, sudbina Pelea u Brazilu nije pravi kontra primer. U zemlji u kojoj je
fudbal najvaznija stvar na svetu, gde ga igraju i bogati i siromasni i svi bez
izuzetka gaje istu pasiju za tu igru, mlad talenat tipa Pelea nikako nije mogao
da ostane neprimecen i gurnut ispod tepiha. Osim toga, nemaju Brazilci ni onaj
pogan srpski gen da se djonom zalecu na sposobne iz svojih redova.

Stavise, sudbina onih ultra-talenata nije bitan pokazatelj.

Mnogo bitnije je pogledati sta se radi sa onima ciji urodjeni kvaliteti i Bogom dani
talenti stoje negde malo dalje od 'sweet spot' rezonancije. Ako izostavimo Divca,
Dzajica, Pelea i slicne koji ce uspeti pa ce uspeti nego se fokusiramo na one naredne
u esalonu koji cine zdravu bazu vodonosa u timu, kasnije trenere i ucitelje mladjih
pogona - prakticno ih vise ne stvaramo.

U apsolutno svim bivsim republikama poznavaoci kazu istu stvar za gotovo sve
sportove, narocito kolektivne, narocito one za koje je potrebna infrastruktura i
ozbiljnija sportska politika - svi uspesi traju onoliko koliko ce fizicki trajati ljudska
infrastruktura proslih vremena, i cesto se merka hoce li potrajati do sledece Olimpijade,
ili ce se urusiti jos i ranije (nema boljeg primera od srpske kosarke, koja je prvi put
od ko zna kada morala da propusti zavrsni turnir ove godine).

[Ovu poruku je menjao milanche dana 16.08.2012. u 21:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 20:45 - pre 142 meseci
^ Jel time ustvari hoćeš da kažeš kako je u bajnoj SFRJ takav talenat vrlo lako mogao ostati neprimjećen i gurnut ispod tepiha, pa je time uspjeh Jarića još veći?!
Upravo tako nešto sam i ja govorio...
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.eu.



+228 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 20:50 - pre 142 meseci
Nije zgoreg primetriti da Srbijica "hoće" da postanje moderna tržišno-orjentisana država ali pod uslovom da sve bude pod "kontrolom". Jedan korak u tržište dva koraka u soc-realizam.

U vreme Josipa Broza najbolji radnik je mogao da dobije stan od države pa je imalo smisla da i najbolji sportista dobije stan. Od kad je Broz umro radnici su prestali da dobuijaju stanove ali je ostala potpuna besmislica da se sportistima dele stanovi. Medjutim, partijska stoka je zadržala relikviju prošlosti jer im daje priliku da se naguze pred kamerama.

Sport je biznis kao i svaki drugi pa ko je izabrao da juri medalje njegova stvar. Zato treba ukinuti deljenje novca i stanova "uspešnim" sportistima. Koliko je ko uspešan odredjuje niovac koji je zaradio a ne da mu država (poput mame) poklanja.

Ali, pokazalo se, da u Srbijici nema sporta koji donosi novac na ekonomskim osnovama (tj. od sponzora, TV gledalaca i navijača) već se mora otvoriti račun u Agrokomercu. Zato sportisti koji hoće da zarade moraju (kao i svi ostali) "trbuhom za kruhom" na omrznuti "zapad". Za to vreme Srbijica će "gledajući na istok" pozajmljivati novac od "prljavog zapadnjačkog" MMF-a, zaduživati buduće generacije poklanjanjem stanova "uspešnima" ali će se u medjuvremenu partijska stoka valjati u ždranju-srànju gradjanske imovine.

Sve dok ne napravite državu u kojoj će stoka služiti gradjanima, biti gažena i batinana kao stoka ta stoka će gaziti gradjane. Tja...
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 20:59 - pre 142 meseci
Citat:
milanche:
Pa dokazano je vec samom cinjenicom da danas nemas ni pola Divca ni cetvrt Dzajica,
a razlika definitivno nije u genetskom kodu jer se isti cipovi radjaju i danas kao i pre 50-tak
godina, nego je razlika upravo u tome (sto na isti nacin istice N++ pripadnika iste i slicnih
starijih generacija) sto je postojao drugaciji sistem vrednovanja usmeren na to da pruzi realne
sanse svima bez obzira na materijalne mogucnosti.

Danas nemaš pola Divca i četvrt Džajića zato što mladi imaju druge vidove zabave osim pikanja lopte, a devojke više ne trče za najboljim fudbalerom u školi (ne računam profesionalce) već za likovima u bmw-u i slično. Za fudbal nikad nisu ni trebali uslovi, dovoljno je bilo da staviš 2 cigle i raspališ loptu, a društvo bi se skupilo u roku od par minuta. Ni za košarku nisu potrebni posebni uslovi, jednostavno više nije interesantna mladima.

A kad bi poredio sadašnje i nekadašnje uslove, danas za relativno sitne pare možeš da kupiš vrhunske košarkaške patike ili kopačke za fudbal, najkvalitetniju opremu. Odličnu košarkašku gumenjaru za beton možeš naći za 500-600 din, a nekad si imao samo tigrova jaja. Istina je da deca plaćaju neku članarinu za treniranje (oko 3000 din), ali to mogu da priušte i siromašnija deca, a mora da se shvati da sve ima svoju cenu i da će i oni jednog dana svoj rad da naplate.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 21:14 - pre 142 meseci
Pratili ES,pa daju nesto besplatno :-).
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Ala smo mi svorc nacija...16.08.2012. u 21:17 - pre 142 meseci
Bolje je biti 7 puta osvajac Wimbldona pa voziti najbolja kola, piti najbolja pica i kresati najribe i ne mariti za crkavicu neke naklonjene vlade i njenih napaljenih politicara (povremeno svratiti do rodne grude i dati koju donaciju da te vidi Bog i splasne zlo oko ljubomorne mase), nego ispasti u prvom kolu Tekwonde !
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 21:22 - pre 142 meseci
Citat:
BluesRocker: a devojke više ne trče za najboljim fudbalerom u školi (ne računam profesionalce) već za likovima u bmw-u i slično.

To je čista teorija evolucije. U sudaru sa realnošću i odumiranjem proleterijata koji je finansirao naopaki poredak stvari, i djevojke su bile prisiljene da mućnu glavom i dobro razmisle da li je budućnost sa zgodnim mladim "fudbalerom" koji za dvije godine započinje karijeru sezonskog bauštelca i redovnog vikend-alkosa (zbog neostvarenih snova) baš najzdraviji životni izbor...
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.dynamic.sbb.rs.



+1001 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 21:25 - pre 142 meseci
Citat:
Odin D.: ^ Jel time ustvari hoćeš da kažeš kako je u bajnoj SFRJ takav talenat vrlo lako mogao ostati neprimjećen i gurnut ispod tepiha, pa je time uspjeh Jarića još veći?!
Upravo tako nešto sam i ja govorio...


Iskreno receno, ne znam odakle ovaj zakljucak, ni na osnovu mog posta, jos
manje na osnovu onoga sto je sistem sporta i fizicke kulture stvarao, do
mere da lokalni zli mentaliteti uglavnom nisu mogli ni da prismrde. Masa likova
koji su nesto znacili u sportu su uglavnom izasli iz miljea koji danas spadaju u
'ispod tepiha' kategoriju.
 
Odgovor na temu

EmilijaV
Forumska tetka
Beograd

Član broj: 159453
Poruke: 206
*.dynamic.sbb.rs.



+62 Profil

icon Re: Ala smo mi galantna nacija...16.08.2012. u 23:30 - pre 142 meseci
Citat:
milanche: Ne znam da li si i koliko redovna bar u citanju tema na ES, ali skoro pa bukvalno isto
pitanje sam postavio vezano ne samo za sport nego i za sve ostale delatnosti. I opet
ima onih koji ne mogu da saberu dva i dva i izvedu najkraci pravolinijski zakljucak.


Citam ja cesto, ali je to jalova rabota, moj Milanche!
I znam sta si pokusavao da dokazes, ali ne vredi.


Citat:
Odin D.: Ali, sa druge strane, mogu da kažem da iako Austrijanci ne slove za neku naročito sportsku naciju (sa izuzetkom zimskih sportova), običan narod je daleko više fizički i rekreativno aktivan nego naši ljudi. Svaki blok zgrada ima igralište i neke parkiće. Bazena ima dosta po gradu, kao i fitnes centara. Mnogo ljudi trči i po gradu i po okolini, a mnogo ih i šeta sa onim dugačkim štapovima, pogotovo stariji. Aktivno hodaju po onim svojim planinama i brdima, firme često organizuje neke sportske događaje poput kojekakvih trka, turnira i sl. Fitnes centri su redovno puni, dosta se koriste bicikli za svakodnevni transport po gradu i rekreaciju. Imaju terene za streličarstvo, golf, cak i ligu za zenski ragbi, tj. iako nisu prvaci skoro ni u čemu od toga - ipak to sve imaju i neko se time bavi i oni to održavaju.
Tereni za košarku po gradu (imaju neke kaveze u sred najprometnije ulice u gradu) su uvijek puni.
Imaju veliku mrežu biciklističkih staza i po gradovima i van gradova za rekreaciju i biciklistički turizam. Čak imaju i one pruge gdje se voziš sa onim sokoćalom što ga pokrećeš pumpanjem one poluge (ne znam kako se ta skalamerija zove).
Odnosno, ako se radi o sportu - više vole da se njime lično bave pa makar i amaterski, nego da "upražnjavaju" profesionalni sport na kauču ispred TV-a, tj. nemam neki utisak da to sve rade zbog medalja.

U mojoj firmi sam tek nakon 2.5 godine saznao da je jedan od inžinjera koga viđam svaki dan aktivni triatlonac, dok jedan drugi inžinjer nakon 15 godina rada u firmi napušta posao i otvara školu ronjenja... Prije par godina je jedan od šefova iz odjeljenja za elektroniku uzeo duži odmor i otišao da se pentra tamo neđe po Himalajima... Sve se to radi bez neke velike pompe...


Evo, sam si sebi odgovorio! Sistem funkcionise, svi imaju sansu. A kako je kod nas?
Tereni zapusteni, bavljenje sportom je stvar prestiza... Najvaznije je prvo nabaviti NIKE dres i patike, pa onda razmisljati o sportu.

Citat:
BluesRocker: Danas nemaš pola Divca i četvrt Džajića zato što mladi imaju druge vidove zabave osim pikanja lopte, a devojke više ne trče za najboljim fudbalerom u školi (ne računam profesionalce) već za likovima u bmw-u i slično. Za fudbal nikad nisu ni trebali uslovi, dovoljno je bilo da staviš 2 cigle i raspališ loptu, a društvo bi se skupilo u roku od par minuta. Ni za košarku nisu potrebni posebni uslovi, jednostavno više nije interesantna mladima.

A kad bi poredio sadašnje i nekadašnje uslove, danas za relativno sitne pare možeš da kupiš vrhunske košarkaške patike ili kopačke za fudbal, najkvalitetniju opremu. Odličnu košarkašku gumenjaru za beton možeš naći za 500-600 din, a nekad si imao samo tigrova jaja. Istina je da deca plaćaju neku članarinu za treniranje (oko 3000 din), ali to mogu da priušte i siromašnija deca, a mora da se shvati da sve ima svoju cenu i da će i oni jednog dana svoj rad da naplate.


I da se slozim da 3000 din za sport nije mnogo (za neke popularne sportove je to mnogo vise), ali gde je sve ostalo sto ide uz to? Razne pripreme, turniri, oprema...
Drugo, nekad su nastajali sampioni i sa Tigrovim loptama i Borovo patikama (ili koje je vec Milnce spomenuo), a danas ni NIKE ne moze da im pomogne.

I bas ne bih rekla da devojke vise ne jure sportiste. Pa sta su oni doceci ispred Skupstine grada? Sve puno klinki koje dolaze da vide Vanju Udovicica i ostale vaterpoliste.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Ala smo mi galantna nacija...

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 55710 | Odgovora: 288 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.