Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

regulisanje vojne obaveze (alternativno)

elitemadzone.org :: MadZone :: regulisanje vojne obaveze (alternativno)

Strane: << < .. 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 815556 | Odgovora: 2827 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ec.auckland.ac.nz.



+3 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.07.2005. u 06:25 - pre 229 meseci
pa 13 meseci puta 8 sati dnevno je i dalje manje od 6 meseci puta 24 casova dnevno.
 
Odgovor na temu

kobrejabre
Bgd

Član broj: 1793
Poruke: 269
*.pat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.nemam.com


Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.07.2005. u 09:05 - pre 229 meseci
A civilno 13 meseci puta 8 casova dnevno je manje i od 6 meseci puta 157 casova dnevno, ili 6x123...

Ne vidim poentu takvog nacina racunanja. Pa ni u vojsci nisi angazovan 24 casa dnevno, nego i spavas, rucas, imas slobodno vreme, zabusavas... A u civilnom radis tih 8 casova kompletno (sem ako imas vezu ili dodjes u neku ustanovu de se ne zna ni ko pije niko placa), pa dok dodjes kuci, pa spavanje. Koliko ti vremena ostane dnevno? Skoro nista. A traje 13 meseci, celodnevno angazovanje (8 sati je puno radno vreme, vec jedno 100 godina od kada je rednicima priznato pravo da imaju i koji sat slobodan za sebe).
 
Odgovor na temu

qwertyu123

Član broj: 61031
Poruke: 9
*.nitroglobal.com.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.07.2005. u 09:31 - pre 229 meseci
(Izbrisano!)

Izvinjavam se što sam živ,govorim istinu i imam svoje mišljenje.

[Ovu poruku je menjao qwertyu123 dana 15.07.2005. u 14:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+744 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.07.2005. u 10:53 - pre 229 meseci
Citat:
qwertyu123:
Ponavljam - ONI (militaristička kamarila) su gubitnici. Njihov svet se ruši, njihovi planovi propadaju, ništa nije onako kako su zamislili. Gotovi su! Kada se vojna obaveza uskoro samoukine, mnogi će izgubiti posao! To je ono što ih brine, to je njihov motiv da se grčevito bore da sve ostane po starom. Da mogu da kradu pare iz budžeta kada im padne nepamet.


Upravo tako... da se razumemo, ja nisam protiv vojske kao institucije odredjene zemlje, sta vise, konkretno u slucaju Srbije ona jeste potrebna - ALI ovo sto mi sada imamo je daleko od VOJSKE. To je u pravom smislu reci mafija, koja zivi u nekom svom svetu ispod staklenog zvona, neodgovara nikome i trosi budzetske pare. To je tragedija a ne vojska i vecina ljudi koji rade u njoj su tu samo i iskljucivo radi beneficija (dok ih je bilo) i naravno primanja plata... A sve ostalo se svodi da nas nateraju da odemo negde, izgubimo godinu dana zivota - bezveze... jer se tu ne radi o patriotizmu i odbrani zemlje, vec samo o ocuvanju stolica i kolicine para koje stizu iz budzeta. Pa oni vojnike ne uce ni da pucaju!!!! Pitatajte ljude koji sluze - koliko metaka su ispalili na obuci - trebalo bi po pravilniku oko 350! A obicno ne ispale ni jedan!!!!

Dakle o kakvoj vojsci mi pricamo - to je banda morona, bez morala, koja gleda da sto duze ostane na polozaju/vlasti i grebe se za pare koje nikad nije zaradila (ako se dobro secam Jugoslavija se raspade, a isti ti ljudi su i dalje generali ili su za "nagradu" dobili kuce na dedinju).


[Ovu poruku je menjao a1200 dana 06.07.2005. u 12:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.07.2005. u 12:45 - pre 229 meseci
Citat:
kobrejabre:Ne vidim poentu takvog nacina racunanja. Pa ni u vojsci nisi angazovan 24 casa dnevno, nego i spavas, rucas, imas slobodno vreme, zabusavas... A u civilnom radis tih 8 casova kompletno (sem ako imas vezu ili dodjes u neku ustanovu de se ne zna ni ko pije niko placa), pa dok dodjes kuci, pa spavanje. Koliko ti vremena ostane dnevno? Skoro nista.

Pa ti onda idi u kasarnu, meni ona kalkulacija odgovara i ipak znaci ako si posle posla slobodan, mozes da se vidjas sa drustvom/devojkom/zenom i kada kuci spavas. Ako ti ipak mislis da ti je bolje 6 meseci u kasarni, samo izvoli.
 
Odgovor na temu

Vlada1001

Član broj: 57306
Poruke: 78
*.ftn.ns.ac.yu.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.07.2005. u 14:05 - pre 229 meseci
Ko god razmišlja o alternativi 9 meseci u uniformi ili 13 meseci kulučenja (ukoliko nemate sreće sa dodeljenom ustanovom), neka pita bilo koga ko se vucarao po kasarnama u prethodnim godinama. Njih 99% će vas savetovati da ni za živu glavu ne idete u redovnu vojsku. Pogotovo pošto i dalje šalju redovnu vojsku u potencijalno opasnu Kopnenu zonu (granicu sa Kosovom).
Namerno sam napisao 9 meseci, priču o skraćenju je već spominjao načelnik generalštaba Paskaš još u martu. To je verovatno navlačenje, ne verujem da će savezna skupština (SCG) stići da donese izmene zakona. Ukoliko skrate rok na šest meseci to bi značilo sledeće:
istovremeno bi se krajem februara 2006 raspustila i junska klasa (kojoj ne bi skratili vojsku) i septembarska klasa koja bi služila šest meseci. To znači da bi krajem februara 06 u kasarnama ostala samo decembarska klasa, odnosno dve hiljade redovnih vojnika - ukoliko bi se i toliko odazvalo (odziv će do tada biti najviše 20%). Šta će onda da urade. Imaće po deset redovnih vojnika po kasarni.
Mislim da bi i laik zaključio da će im se ceo sistem potpuno raspasti do kraja ove godine. Do tada bi najbolje bilo odlagati i čekati rasplet situacije. Ili da ukidaju civilno služenje i hapse i prinudno sprovode u kasarne ili da profesionalizuju vojsku, sa novcem kojim raspolažu (kad otpuste sve neradnike iz Vojnih odseka i slične, biće para). Inače, mi smo do skora imali isti broj zaposlenih civila u vojsci kao recimo Francuska.
 
Odgovor na temu

mixailo
Bg

Član broj: 63074
Poruke: 7
*.mobtel.co.yu.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.07.2005. u 16:39 - pre 229 meseci
Sto se tice reakcija po pitanju neodazivanja regruta u junu - odnosno masovnog opredeljivanja za civilno sluzenje, ja sam licno iskusio njihovu nervozu. Naime ja sam u junu predao zahtev za civino sluzenje, koji mi je odobren i dobio sam poziv za avgust kada treba da dobijem raspored, odnosno da mi bude odredjena civilna ustanova u kojoj cu od septembra da sluzim. Juce me telefonom zovu iz vojnog odseka (navodno je doneta neka nova uredba, dok su mom drugaru kazali da je doslo do nekakve greske) da dodjem kod njih i vratim im poziv za civilno i da mi oni uruce poziv za 25. jul za regularnu vojsku, kada oni treba da mi odrede vojnu postu, pa tek onda da podnesem zahtev za civilno, a onaj zahtev koji sam ja vec regularno predao i odobren mi je, bice smatran da nisam ni podnosio!
Najbezobraznija navlaka i pokusaj prevare! Jer u poslednjoj uredbi ministarstva odbrane, donetoj u januaru ove godine, pise da vojnik koji je upucen u vojnu jedinicu vise nema pravo na prigovor savesti, vec da to ima samo regrut.
Jos jedna stvar, u zakonu pise da regrut moze biti pozvan samo pismenim putem - nikavi telefonski pozivni na mobilni i slicne gluposti. Druga stvar, u zakonu takodje pise da vojni odsek ne moze da dan za koji vas pozivaju ne moze biti pre 30 dana od dana donosenja poziva. Oni su mene telefonom zvali juce, tako da do 25. ima 19 a ne zakonskih 30 dana!

Zvao sam i neke NGO koje se bave tim pitanjem, ali su rekli da su za sada ne mogu da ucine nista dok ne dodje do "vece" povrede zakona pa tek onda da pokrenu tuzbe i akcije.

Da li ima jos ljudi koje su zvali i pokusali da im podmetnu istu navlaku? Javi te se sa svojim iskustvima i sta je ciniti po ovom pitanju.
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

NikolaVeber
Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de.

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.07.2005. u 17:20 - pre 229 meseci
Zar nema neka uredba po kojoj trajanje civilnog sluzenja sme biti najvise 150% trajanja "obicnog" ? Da li to onda znaci da ako skrate pod oruzjem na 6 meseci -> |civilno| <= 9 meseci?
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.07.2005. u 17:40 - pre 229 meseci
@srki

pa nije bas tako.
u kasarni imas 8 sati spavanja i 8 sati raznoraznih poslova (hrana,
casovi, blejanje...) i 8 sati sluzbe.
tako da je vikend * 9 meseci / 8 sati (u civilnoj ustanovi) = 13 meseci.

Citat:

qwertyu123
Pa ONI su gubitnici a ne mi, vidite da oni kalkulišu - "Ako smanjimo
na 6 meseci onda će valjda,možda, više regruta da se odazove, a ako
civilno ostane 13 meseci onda će valjda, možda, nadamo se, više njih
doći u kasarnu. Ako non stop u medijima najavljujemo skraćenje, onda
će više njih da se odazove, a ako satanizujemo civilnu službu, onda će
više njih možda, valjda, nadamo se,verovatno, da dodje u
kasarnu."


da.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.07.2005. u 17:53 - pre 229 meseci
Citat:

Zar nema neka uredba po kojoj trajanje civilnog sluzenja sme biti najvise 150% trajanja "obicnog" ? Da li to onda znaci da ako skrate pod oruzjem na 6 meseci -> |civilno| <= 9 meseci?


Uredba (cak i ako postoji) je pod-zakonski akt.. ko je tu uredbu doneo, moze bez problema i da je ukine.

Jedini nacin da se zakonodavna tela Srbije i Crne Gore primole da uvedu moderne norme je iskljucivo metoda stapa i sargerepe, i teske ucene nekog ko je mnogo jak i od koga zavise - tipa IMF, WB, EU i sl... :( Na zalost je tako sa svim zakonima - cak i onim za sopstveno dobro gradjana SCG (setimo se agencije za telekomunikacije i kad je ona formirana - tj. kad je neko pripretio iz IMF-a)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 06.07.2005. u 18:55 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Vlada1001

Član broj: 57306
Poruke: 78
*.ftn.ns.ac.yu.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.07.2005. u 18:26 - pre 229 meseci
Citat:

Re­gru­ti u tam­pon zo­ni
M. VUK­SA­NO­VIĆ 05.07.2005, 19:42:06

BE­O­GRAD - Ko­or­di­na­ci­o­ni cen­tar za Ko­so­vo i Me­to­hi­ju zatražio je po­sle stra­da­nja voj­ni­ka Ra­do­ma­na Žar­ko­vi­ća od Mi­ni­star­stva od­bra­ne SCG da što pre raz­mo­tri mo­guć­nost an­ga­žo­va­nja is­klju­či­vo pro­fe­si­o­nal­nog sa­sta­va voj­ni­ka na ad­mi­ni­stra­tiv­noj gra­ni­ci pre­ma Ko­so­vu i Me­to­hi­ji.
Član Ko­o­r­di­na­ci­o­nog te­la ge­ne­ral Ni­no­slav Kr­stić ob­ja­šnja­va za "No­vo­sti" da je an­ga­žo­va­nje pro­fe­si­o­na­la­ca po­treb­no za­to što se ra­di o te­re­nu na ko­jem su po­treb­ni is­ku­sni i do­bro ob­u­če­ni voj­ni­ci. On upo­zo­ra­va da je zbog sma­nje­nja voj­nog ro­ka skra­će­na i obu­ka voj­ni­ka, što se odražava na nji­ho­vu ob­u­če­nost.
- Iako je po­zna­ta te­ška ma­te­ri­jal­na si­tu­a­ci­ja u Voj­sci, na­ša država mo­ra da iz­dvo­ji no­vac za an­ga­žo­va­nje pro­fe­si­o­na­la­ca, jer je to u na­ci­o­nal­nom in­te­re­su, is­ti­če ge­ne­ral Kr­stić.
Pre­ma zva­nič­nim po­da­ci­ma u toj zo­ni se na­la­zi oko 1.100 pri­pad­ni­ka Voj­ske, od če­ga su po­lo­vi­na re­gru­ti a dru­gi deo či­ne pro­fe­si­o­nal­ci, voj­ni­ci po ugo­vo­ru, pod­o­fi­ci­ri i ofi­ci­ri. Oni su sme­šte­ni u 24 ba­ze, sa­gra­đe­ne uglav­nom od tvr­dog ma­te­ri­ja­la, ali i dr­ve­ta. La­ne je do­šlo do sma­nje­nja broj­ča­nog sa­sta­va je­di­ni­ca u kop­ne­noj zo­ni u od­no­su na pret­hod­nu go­di­nu za oko tri­de­set od­sto. Ali, do pre dve go­di­ne čak 80 od­sto sa­sta­va či­ni­li su re­gru­ti, a sve­ga 20 pro­ce­na­ta pro­fe­si­o­nal­ci. Ove pro­me­ne su ura­đe­ne u skla­du sa re­or­ga­ni­za­ci­jom i tran­sfor­ma­ci­jom u Voj­sci Sr­bi­je i Cr­ne Go­re.
Port­pa­rol Ge­ne­ral­šta­ba voj­ske SCG pu­kov­nik Zo­ran Ža­bić kaže za "No­vo­sti" da je in­ten­ci­ja Voj­ske da u kop­ne­noj zo­ni bu­du angažovani sa­mo pro­fe­si­o­nal­ci.
- I na­ma je to u in­te­re­su, ali po­sto­je ogra­ni­ča­va­ju­ći fak­to­ri, kao što je ma­njak ljud­stva i lo­ša fi­nan­sij­ska si­tu­a­ci­ja. Po­zna­to je da je za an­ga­žo­va­nje pro­fe­si­o­na­la­ca po­treb­no ve­će iz­dva­ja­nje sred­sta­va, ko­je na­ša Voj­ska tre­nut­no ne­ma. Ali ve­ru­je­mo da će­mo u do­gled­no vre­me taj po­jas pre­ma ad­mi­ni­stra­tiv­noj gra­ni­ci sa Ko­so­vom i Me­to­hi­jom po­kri­va­ti is­klju­či­vo pro­fe­si­o­nal­ci­ma, kaže pu­kov­nik Ža­bić.


http://www.novosti.co.yu/vest.php?vest=42293&rubrika=Društvo

Bolje 13 meseci kulučenja, nego ,,šest" (stvarno 8,5 ) meseci u rizičnoj zoni.

[Ovu poruku je menjao Vlada1001 dana 06.07.2005. u 19:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.07.2005. u 18:50 - pre 229 meseci
Citat:

o. Ali, do pre dve go­di­ne čak 80 od­sto sa­sta­va či­ni­li su re­gru­ti, a sve­ga 20 pro­ce­na­ta pro­fe­si­o


!!! Dakle, vojska sa 25000 profesionalaca, sve patriJota do patrJote - gde ide po jedan oficir na dva regruta, je slala 80% regruta, sa minimalnom obukom usled skraenja vojnog roka, da budu cisto topovsko meso u tampon zoni - inace najopasnijoj zoni na teritoriji SCG.

Pa da, to je taj primer svetlog junastva i patriotizma profesionalaca... verovatno su tih 25K oficira daleko potrebiji u kancelarijama po Beogradu i sl... gde "brane otadzbinu" kao i milion puta do sad #@)(&*!)&*!@!@

Znam da je off-topic, ali ovo je toliko neverovatno ... i tako nervira svakog normalnog coveka sa vise od 2 mozdane celije #()@

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

zveckoo

Član broj: 18432
Poruke: 370
*.stcable.co.yu.



+2 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.07.2005. u 20:07 - pre 229 meseci
Citat:
mixailo: Juce me telefonom zovu iz vojnog odseka (navodno je doneta neka nova uredba, dok su mom drugaru kazali da je doslo do nekakve greske) da dodjem kod njih i vratim im poziv za civilno i da mi oni uruce poziv za 25. jul za regularnu vojsku, kada oni treba da mi odrede vojnu postu, pa tek onda da podnesem zahtev za civilno, a onaj zahtev koji sam ja vec regularno predao i odobren mi je, bice smatran da nisam ni podnosio!
Najbezobraznija navlaka i pokusaj prevare! Jer u poslednjoj uredbi ministarstva odbrane, donetoj u januaru ove godine, pise da vojnik koji je upucen u vojnu jedinicu vise nema pravo na prigovor savesti, vec da to ima samo regrut.
Jos jedna stvar, u zakonu pise da regrut moze biti pozvan samo pismenim putem - nikavi telefonski pozivni na mobilni i slicne gluposti. Druga stvar, u zakonu takodje pise da vojni odsek ne moze da dan za koji vas pozivaju ne moze biti pre 30 dana od dana donosenja poziva. Oni su mene telefonom zvali juce, tako da do 25. ima 19 a ne zakonskih 30 dana!


Ovo je da covek nepoveruje sta su sve spremni da urade.

Nazalost u nasoj drzavi su ovakvi bezobrazluci sasvim normalna pojava.

Nemoj ni slucajno da ti padne napamet da ih poslusas. Oni su duzni da ti postom posalju resenje, poziv, itd.... Obavezno napismeno, sa pecatom, sluzbenim brojem gde je to zavedeno itd....

Neka ti lepo posalju obavestenje postom kao i dosad.
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.07.2005. u 21:21 - pre 229 meseci
ako bi neko mogao da skenira tekst objavljen u politici, utorak
05.07.2005. strana 5 ili 7.
izuzetno dobar tekst.
 
Odgovor na temu

zveckoo

Član broj: 18432
Poruke: 370
*.stcable.co.yu.



+2 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.07.2005. u 23:41 - pre 229 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: !!! Dakle, vojska sa 25000 profesionalaca, sve patriJota do patrJote - gde ide po jedan oficir na dva regruta, je slala 80% regruta, sa minimalnom obukom usled skraenja vojnog roka, da budu cisto topovsko meso u tampon zoni - inace najopasnijoj zoni na teritoriji SCG.
#()@


A netreba zaboraviti i na gomilu patriota koji rade u vojnim odsecima.

Bas me zanima kada bi se to lepo sve sabralo koliki bi ukupan broj bio ljudi koje vojska placa.

Po toj racunici ispada da mi skoro vec imamo profesionalnu vojsku.

Jeste da je da vecina tih profesionalca ima 130 kila svaki... i lici na burence, ali sta ces.... Normalno cast izuzetcima.

[Ovu poruku je menjao zveckoo dana 07.07.2005. u 00:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zack1
Beograd

Član broj: 50080
Poruke: 52
*.yubc.net.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)07.07.2005. u 16:27 - pre 229 meseci
Evo malo da se nasmejete (kiselo), barem dok ne ukinu vojni rok i kulučenje:)

Citat:

Vi­za pre­ko
voj­ne taj­ne
D. JO­VIĆ 06.07.2005, 19:10:14

BE­O­GRAD - Svi mu­škar­ci dr­ža­vlja­ni Sr­bi­je i Cr­ne Go­re ko­ji žele da po­se­te "ne­u­tral­nu" Ka­na­du a ko­ji ima­ju iz­me­đu 21 i 65 go­di­na sta­ro­sti pod­vrg­nu­ti su do­dat­nim is­pi­ti­va­nji­ma. Po­red op­šteg for­mu­la­ra IMM 5257 za po­se­ti­lač­ku vi­zu, i do­dat­nih for­mu­la­ra ko­ji se ti­ču rad­nog is­ku­stva i po­ro­di­ce, oni mo­ra­ju da po­pu­ne i ta­ko­zva­ni "voj­nič­ki upit­nik", for­mu­lar D-20S či­ja pi­ta­nja za­di­ru du­bo­ko u po­li­tič­ka i rat­na zbi­va­nja na te­ri­to­ri­ji biv­še SFRJ "po­čev od 1989. go­di­ne", ka­ko se to u upit­ni­ku kaže. Od po­ten­ci­jal­nih po­se­ti­la­ca traži se da u de­ta­lje na­ve­du svo­ju po­li­tič­ku pri­pad­nost, je­di­ni­ce u ko­ji­ma su služili voj­sku, ime­na ne­po­sred­no nad­re­đe­nih i glav­no­ko­man­du­ju­ćih ofi­ci­ra. Pot­pi­som se ovla­šću­je ko­ri­šće­nje upit­ni­ka pred su­dom, ili ka­ko se to na fran­cu­skom po­ja­šnja­va, pred ne­kim tri­bu­na­lom.
Po­re­đe­nja ra­di, po­se­ti­lač­ke vi­ze gra­đa­na Bo­sne i Her­ce­go­vi­ne, Hr­vat­ske i Ma­ke­do­ni­je se uop­šte ne pro­ce­su­i­ra­ju u lo­kal­nim kon­zu­la­ti­ma, već to ra­di ka­nad­ska am­ba­sa­da u Be­ču. Na veb saj­to­vi­ma ovih kon­zu­la­ta ne po­sto­je slič­ni upit­ni­ci. Naj­da­lje se oti­šlo sa tret­ma­nom gra­đa­na Slo­ve­ni­je (onih sreć­nih ko­ji 1992. ni­su iz­bri­sa­ni iz spi­sko­va dr­ža­vlja­na) ko­ji, bez ob­zi­ra što su bi­li uče­sni­ci u su­ko­bi­ma na te­ri­to­ri­ji biv­še SFRJ, uop­šte ne mo­ra­ju va­di­ti vi­zu za po­se­tu Ka­na­di.
Da stvar bu­de još ne­ve­ro­vat­ni­ja, sli­čan for­mu­lar ni­smo us­pe­li pro­na­ći čak ni na veb saj­tu Ka­nad­skog kon­zu­la­ta u Ru­an­di, ni­ti na nje­mu nad­re­đe­nim pred­stav­ni­štvi­ma u Ke­ni­ji i Tan­za­ni­ji. Ka­ko ob­ja­sni­ti ova­kvu po­li­ti­ku nadležnih ka­nad­skih kon­zu­la­ta?
Za­ni­mlji­vo je i da pu­ni na­ziv upit­ni­ka no­si na­ziv D-20S (09/99) što go­vo­ri da je for­mu­lar sa­sta­vljen sep­tem­bra 1999. god. baš u me­se­cu ka­da je biv­ša glav­na tu­ži­te­lji­ca ha­škog tri­bu­na­la, Lu­iz Ar­bur, po­če­la da ra­di kao su­di­ja Vr­hov­nog su­da Ka­na­de. U to­ku svog slu­žbo­va­nja kao spe­ci­jal­ni tužilac Uje­di­nje­nih na­ci­ja, Ar­bur je isto­vre­me­no bi­la i glav­na tu­ži­te­lji­ca Me­đu­na­rod­nog kri­vič­nog tri­bu­na­la za rat­ne zlo­či­ne u Ru­an­di i onog "Ha­škog". Ove dve funk­ci­je su odvo­je­ne tek 2003. zbog ne­za­do­volj­stva ra­dom Del Pon­to­ve. Ka­ko on­da ob­ja­sni­ti raz­li­ku u tret­ma­nu gra­đa­na Ru­an­de i Sr­bi­je i Cr­ne Go­re?
Ina­če, spe­ci­jal­ni ka­nad­ski "voj­nič­ki upit­nik" za SCG, sa­sta­vljen na en­gle­skom i fran­cu­skom je­zi­ku, može se na­ći na veb saj­tu Ka­nad­ske am­ba­sa­de u Be­o­gra­du. On je po­de­ljen na dva de­la i no­si na­zna­ku "Ovo mo­ra­ju po­pu­ni­ti svi mu­škar­ci iz­me­đu 21 i 65 go­di­na sta­ro­sti".

DEO PR­VI
1. Da li ste služili u bi­lo ka­kvoj mi­li­ci­ji, voj­sci, od­bram­be­noj ili po­li­cij­skoj je­di­ni­ci (uklju­ču­ju­ći re­zer­vne ili do­bro­vo­ljač­ke je­di­ni­ce) po­čev od 1989. god? Ako je­ste, po­pu­ni­te sva pi­ta­nja od 1 do 15. Ako ni­ste po­pu­ni­te pi­ta­nja 16-20.
2. Ko­ji je bio vaš voj­ni iden­ti­fi­ka­ci­o­ni broj?
3. U ko­joj ste mi­li­cij­skoj, od­bram­be­noj ili po­li­cij­skoj je­di­ni­ci ili je­di­ni­ca­ma (uklju­ču­ju­ći one re­zer­vne ili do­bro­vo­ljač­ke) služili od 1989. god?
4. Gde ste bi­li sta­ci­o­ni­ra­ni to­kom ra­ta? (Na­ve­di­te da­tu­me i na­zi­ve me­sta)
5. Ko­je su bi­le Va­še dužnosti ko­je ste oba­vlja­li to­kom ve­ćeg de­la službe? Na pri­mer: pe­ša­di­nac, ar­ti­lje­rac, voj­nik, po­li­ca­jac, ra­dio-ope­ra­ter, vo­zač, i dru­go (opi­ši­te de­talj­no). Da li ste ima­li bi­lo ka­kvu vr­stu spe­ci­jal­ne obu­ke? Ka­kvu?
6. Ko­ji vam je bio voj­nič­ki čin? Ko ga je do­de­lio? Ka­ko?
7. Na­ve­di­te ime i/ili na­di­mak ofi­ci­ra ko­ji vam je di­rekt­no bio nad­re­đen ili ko­ji je nad­gle­dao vaš rad?
8. Na­ve­di­te ime i /ili na­di­mak glav­no­ko­man­du­ju­ćeg ofi­ci­ra va­še je­di­ni­ce.
9. Ka­da se za­vr­ši­la Va­ša po­sled­nja voj­nič­ka služba? Pod ko­jim uslo­vi­ma (ugo­vor ko­ji je is­te­kao, de­zer­ter­stvo, de­mo­bi­li­za­ci­ja zbog in­va­li­di­te­ta, itd.)?
10. Ka­da ste za­po­če­li službu? Pod ka­kvim uslo­vi­ma (do­br­o­volj­no ili pri­si­lje­no slu­žbo­va­nje)?
11. Da li ste ika­da uče­stvo­va­li u bi­lo ka­kvom ob­li­ku rat­nog dej­stva? Ako je­ste, u ko­jem svoj­stvu ste uče­stvo­va­li?
12. Da li ste ika­da po­ma­ga­li u hva­ta­nju ne­pri­ja­telj­skih za­tvo­re­ni­ka ili ci­vi­la? Ako je­ste, opi­ši­te okol­no­sti pod ko­ji­ma se ovo de­ša­va­lo.
13. Da li ste ika­da ču­va­li rat­ne za­ro­blje­ni­ke ili ci­vi­le? Ako je­ste, opi­ši­te gde i ka­da.
14. Da li ste ika­da bi­li sve­dok ili uče­stvo­va­li u mal­tre­ri­ra­nju za­ro­blje­ni­ka ili ci­vi­la, pljač­ka­nju ili oskr­nji­va­nju ver­skih obje­ka­ta? Ako je­ste, opi­ši­te okol­no­sti pod ko­ji­ma se ovo de­si­lo.
15. Na­ve­di­te da­tu­me za sva­ko od do­le na­ve­de­nih pi­ta­nja:
- Da li ste ika­da bi­li član ne­ke po­li­tič­ke par­ti­je? Ako je­ste, ko­je?
- Ko­je ste funk­ci­je oba­vlja­li?
- Da li ste ika­da oba­vlja­li ne­ku funk­ci­ju u bi­lo ko­joj vla­di (na pri­mer, gra­do­na­čel­nik, op­štin­ski od­bor­nik, su­di­ja, itd)? Ka­da i gde?
Da li ste ika­da bi­li za­po­sle­ni u ne­koj vla­di na ka­kvoj od­go­vor­noj funk­ci­ji ili na funk­ci­ji su­per­vi­zi­je (na pri­mer, u ad­mi­ni­stra­ci­ji bol­ni­ce, po­li­ca­jac, funk­ci­o­ner u iz­bor­noj ko­mi­si­ji, itd.)? Gde i ka­da?

DRU­GI DEO
OVO PO­PU­NjA­VA­JU SVI MU­ŠKAR­CI IZ­ME­ĐU 21 I 65 GO­DI­NA STA­RO­STI KO­JI TVR­DE DA NI­SU SLU­ŽI­LI NI U JED­NOJ VOJ­NOJ, MI­LI­CIJ­SKOJ ILI OD­BRAM­BE­NOJ JE­DI­NI­CI (UKLjU­ČU­JU­ĆI RE­ZER­VNE ILI DO­BRO­VO­LjAČ­KE JE­DI­NI­CE) OD 1989. GOD.
Po­što tvr­di­te da ni­ste služili ni u jed­noj voj­noj, mi­li­cij­skoj ili od­bram­be­noj je­di­ni­ci po­čev od 1989. god. mo­li­mo Vas da od­go­vo­ri­te na sle­de­ća pi­ta­nja:
16. Za­što ni­ste mo­ra­li da služite ni u jed­noj oružanoj je­di­ni­ci to­kom ra­ta?
17. Ako ste oba­vlja­li dužnosti ci­vil­ne od­bra­ne ili ne­ke dužnosti u lo­kal­noj za­jed­ni­ci, mo­li­mo opi­ši­te šta ste ra­di­li, gde i ka­da.
18. Uko­li­ko bi­ste se vra­ti­li u za­jed­ni­cu u ko­joj je bio vaš pr­vo­bit­ni dom, ta­mo de ste živeli pre ra­ta ko­ji je po­čeo 1991/92. god. da li pro­tiv Vas po­sto­je bi­lo ka­kve tužbe zbog to­ga što ni­ste služili ni u jed­noj voj­sci?
19. Da li ste od­bi­li da služite u voj­nom smi­slu to­kom ra­ta ko­ji je po­čeo 1991/92. god i ako je­ste da li ste zbog to­ga na bi­lo ko­ji na­čin ka­žnje­ni?
11. Na­ve­di­te de­ta­lje za sva­ko od sle­de­ćih pi­ta­nja:
- Da li ste ika­da bi­li član ne­ke po­li­tič­ke par­ti­je/par­ti­ja? Ako je­ste, ko­je/ko­jih?
- Ko­je ste funk­ci­je tu oba­vlja­li?
- Da li ste ika­da oba­vlja­li ne­ku funk­ci­ju u bi­lo ko­joj vla­di (na pri­mer, gra­do­nač­le­nik, op­štin­ski od­bor­nik, su­di­ja, itd)? Ka­da i gde?
- Da li ste ika­da bi­li za­po­sle­ni u ne­koj vla­di na ka­kvoj od­go­vor­noj funk­ci­ji ili na funk­ci­ji su­per­vi­zi­je (na pri­mer, u ad­mi­ni­stra­ci­ji bol­ni­ce, po­li­ci­je, funk­ci­o­ner u iz­bor­noj ko­mi­si­ji, itd)? Gde i ka­da?

IZ­JA­VA ZA TRI­BU­NAL
OBA de­la for­mu­la­ra za­vr­ša­va­ju se upo­zo­re­njem "A sa­da mo­ra­te pot­pi­sa­ti sle­de­ću iz­ja­vu" u ko­joj pot­pi­snik iz­ja­vlju­je da je "Sve­stan da iz­ja­va ima istu vred­nost kao i po­ja­vlji­va­nje pred ne­kim su­dom (tri­bu­na­lom)". Po­sled­nji zah­tev na­pi­san je na srp­skom je­zi­ku. Nje­go­vim pot­pi­si­va­njem pod­no­si­lac zah­te­va po­tvr­đu­je da je pi­ta­nja raz­u­meo, a uko­li­ko je imao pre­vo­di­o­ca, tre­ba da na­ve­de nje­go­vo ime.



http://www.novosti.co.yu/vest....t=42328&rubrika=Reportaže

[Ovu poruku je menjao zack1 dana 07.07.2005. u 17:28 GMT+1]
He who dares...
 
Odgovor na temu

PiceCLuE
Blokovi, NBgd

Član broj: 27338
Poruke: 156
*.rcub.bg.ac.yu.

Sajt: blokovi.com


Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)08.07.2005. u 19:07 - pre 228 meseci
Citat:
mixailo: Naime ja sam u junu predao zahtev za civino sluzenje, koji mi je odobren i dobio sam poziv za avgust kada treba da dobijem raspored, odnosno da mi bude odredjena civilna ustanova u kojoj cu od septembra da sluzim. Juce me telefonom zovu iz vojnog odseka (navodno je doneta neka nova uredba, dok su mom drugaru kazali da je doslo do nekakve greske) da dodjem kod njih i vratim im poziv za civilno i da mi oni uruce poziv za 25. jul za regularnu vojsku, kada oni treba da mi odrede vojnu postu, pa tek onda da podnesem zahtev za civilno, a onaj zahtev koji sam ja vec regularno predao i odobren mi je, bice smatran da nisam ni podnosio!

E sad si me zabrinuo. Evo kakva je moja situacija. Punim uskoro 27 god, dobio sam poziv, odmah otisao u Vojni Odsek (NBGD), rekao da hocu civilno, lik mi dao formular (zahtev) da popunim ali i neki novi poziv za 21. jul (nesto mi je govorilo da ga ne potpisujem, ali me ovaj uveravao da je takva procedura). Sutradan sam se vratio sa popunjenim Zahtevom za civilno, slikom, uplatnicom i potvrdom o studiranju, on je to uzeo i rekao da dodjem 21. jula. Njegova prica je bila da je to ubrzavanje procedure, da bi tek posle tog primanja poziva 21. jula trebalo da se podnese zahtev za civilno, ali ovako oni unapred znaju ko je za civilno a ko za kasarnu....
Javi cu vam sta se dalje desavalo. Mada iako pokusaju da me zajebu, ja sigurno necu otici u kasarnu, pa makar me jurila murija.
I jos jedna stvar, kad sam pitao da li u zahtevu mogu da stavim ustanove koje nisam video tamo na njihovom zidu, ali sam ih ja nasao na spisku sajta ministarstva odbrane, rekao je da nema problema i generalno je bio jako ljubazan lik (sad sa ovom tvojom pricom mi i to deluje sumnjivo).
 
Odgovor na temu

zack1
Beograd

Član broj: 50080
Poruke: 52
*.yubc.net.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)09.07.2005. u 03:56 - pre 228 meseci
http://www.novosti.co.yu/vest.php?vest=42418&rubrika=Društvo

Citat:

Nar­ko­ma­ni ču­va­ju gra­ni­cu
M. RI­STO­VIĆ 08.07.2005, 18:59:16

NIŠ - Zah­tev Ko­or­di­na­ci­o­nog te­la za op­šti­ne Bu­ja­no­vac, Pre­še­vo i Bu­ja­no­vac da Mi­ni­star­stvo od­bra­ne po hit­nom po­stup­ku iz­vi­di mo­guć­nost da na pro­sto­ru ce­lo­kup­ne Kop­ne­ne zo­ne bez­bed­no­sti, ume­sto re­dov­nih bu­du raz­me­šte­ne pro­fe­si­o­nal­ne sna­ge VSCG, po­nov­no je ak­tu­e­li­zi­rao pri­ču o (ne)spo­sob­no­sti re­dov­nog voj­nog sa­sta­va da iz­vr­ša­va sve svo­je oba­ve­ze.
Po­red ne­sum­nji­vih po­tre­ba da ovaj ro­vi­ti deo Sr­bi­je obez­be­đu­ju is­ku­sni pro­fe­si­o­nal­ci, ko­ji bi ima­li ulo­gu i "gra­ni­ča­ra" pre­ma Ko­so­vu, na ovaj na­čin sma­nji­la bi se i "gla­vo­bo­lja" ofi­ci­ra VSCG ko­ju im sa­da za­da­ju voj­ni­ci ko­ji do­la­ze na od­slu­že­nje voj­nog ro­ka.
Iako se do sko­ra sa­mo na­ga­đa­lo ka­kva je struk­tu­ra re­gru­ta ko­ji se upu­ću­ju u je­di­ni­ce u kop­ne­nu zo­nu bez­bed­no­sti, ne­dav­no je o to­me jav­no pro­go­vo­rio pu­kov­nik Đu­ro­vić.
Pri­li­kom ne­dav­ne po­se­te na­čel­ni­ka Ge­ne­ral­šta­ba VSCG Dra­ga­na Pa­ska­ša ovom de­lu Kop­ne­ne zo­ne bez­bed­no­sti, pu­kov­nik Mi­o­drag Đu­ro­vić, ko­man­dant 549. mo­to­ri­zo­va­ne bri­ga­de VSCG, či­ji se pri­pad­ni­ci na­la­ze na pod­ruč­ju op­šti­ne Me­dve­đa uz ad­mi­ni­stra­tiv­nu li­ni­ju sa Ko­so­vom i Me­to­hi­jom pre­do­čio je go­to­vo fra­pant­ne po­dat­ke.
- Tre­ći­nu voj­ni­ka, ko­ji do­la­ze da služe voj­ni rok u 549. mo­to­ri­zo­va­noj bri­ga­di Voj­ske Sr­bi­je i Cr­ne Go­re na pod­ruč­ju uz ad­mi­ni­stra­tiv­nu li­ni­ju sa Ko­so­vom, či­ne nar­ko­ma­ni ili mla­di­ći ko­ji su ima­li pro­ble­me sa kri­vič­nim go­nje­njem - iz­ja­vio je pu­kov­nik Đu­ro­vić. - Po­red to­ga, pro­blem ove je­di­ni­ce pred­sta­vlja i po­da­tak da 25 pro­ce­na­ta voj­ni­ka zbog zdrav­stve­nih pro­ble­ma ni­su u sta­nju da is­pu­nja­va­ju svo­je oba­ve­ze pa­tro­li­ra­nja ad­mi­ni­stra­tiv­nom li­ni­jom i ču­va­nja straže.
Pre­ma ovoj iz­ja­vi, sva­ki tre­ći re­grut ko­ji ob­u­če voj­nič­ku uni­for­mu u po­me­nu­toj je­di­ni­ci je "pro­ble­ma­ti­čan", a sva­ki če­tvr­ti je ne­spo­so­ban za oba­vlja­nje re­dov­nih za­da­ta­ka. Po­seb­na pri­ča su ri­zi­ci ko­ji po­sto­je ka­da ta­kvi voj­ni­ci do­bi­ju i na­o­ru­ža­nje sa bo­je­vom mu­ni­ci­jom. Ako se ova­kav pro­sek pri­me­ni na 550 voj­ni­ka, ko­ji služe voj­ni rok u Kop­ne­noj zo­ni bez­bed­no­sti, uz još to­li­ko pro­fe­si­o­na­la­ca, is­pa­da da pre­ko 160 re­gru­ta "voj­ni­ku­je" uz ad­mi­ni­stra­tiv­nu gra­ni­cu sa Ko­so­vom sa pre­di­spo­zi­ci­ja­ma ko­je sa­svim si­gur­no ne mo­gu da ga­ran­tu­ju da mo­gu va­lja­no da oba­ve sve za­dat­ke.
Ovoj broj­ci tre­ba do­da­ti i pro­sek od bli­zu 150 re­gru­ta ko­ji su zdrav­stve­no ne­spo­sob­ni što zna­či da vi­še od po­lo­vi­ne voj­ni­ka u Kop­ne­noj zo­ni bez­bed­no­sti ili je "pro­ble­ma­tič­no" ili "ne­u­po­tre­blji­vo" za nor­mal­ne voj­nič­ke po­slo­ve. A šta se mo­gu da na­pra­ve ta­kvi i slič­ni voj­ni­ci po­ka­zao je slu­čaj od po­lo­vi­ne fe­bru­a­ra ove go­di­ne, ka­da je Da­ni­je­la Sta­no­je­vi­ća (22), pri­pad­ni­ka 78. mo­to­ri­zo­va­ne bri­ga­de, ra­nio hi­ci­ma iz pu­ške Dra­gan Živ­ko­vić (21) u bu­ja­no­vač­kom voj­nom objek­tu "Je­din­stvo".
Pi­ja­ni voj­ni­ci su se u dvo­ri­štu, bez po­seb­nog po­vo­da, oti­ma­li o Sta­no­je­vi­će­vu pu­šku, ko­ju je pret­hod­no iz­neo Živ­ko­vić. U jed­nom mo­men­tu do­šlo je do opa­lje­nja i Sta­no­je­vić, ko­ji je na od­slu­že­nju voj­nog ro­ka od pro­šlog sep­tem­bra, po­go­đen je u le­vu bu­ti­nu. Me­tak, na sre­ću ni­je po­vre­dio ko­sti.
Po­sle ovog in­ci­den­ta u Bu­ja­nov­cu, otvo­re­na je i di­le­ma ko­li­ko sta­re­ši­ne mo­gu da bu­du od­go­vor­ne što su se voj­ni­ci na dužnosti na­pi­li u jed­nom objek­tu kao što je ser­vis za teh­nič­ki pre­gled, ko­ji ko­ri­sti VSCG. Po­zna­to je, na­i­me, da su voj­ni­ci na dužnosti mo­gli bez pro­ble­ma da "skok­nu" do obli­žnjih drag­sto­ra, ku­pe pi­će i ne­sme­ta­no ga une­su u pro­sto­ri­je. Po­seb­na te­ma za ana­li­zu je ko­li­ko i ka­ko sta­re­ši­ne mo­gu da uti­ču na po­na­ša­nje voj­ni­ka, ko­ji iz ci­vil­stva do­đu kao al­ko­ho­li­ča­ri ili nar­ko­ma­ni.

SLAB OD­ZIV VOJ­NI­KA
AKO zva­nič­na sta­ti­sti­ka po­ka­zu­je da je sve ve­ći broj mla­dih ko­ji ko­ri­ste opoj­na sred­stva, on­da Voj­ska ne može da bu­de po­šte­đe­na od tih pro­ble­ma - ko­men­ta­ri­šu u Mi­ni­star­stvu od­bra­ne.
Do­dat­ni pro­blem, ob­ja­šnja­va­ju u Mi­ni­star­stvu, je­ste sve sla­bi­ji od­ziv za slu­že­nje voj­nog ro­ka. Sve ve­ći broj se opre­de­lju­je za ci­vil­no slu­že­nje ili od­la­skom u ino­stran­stvo. Za­to su kri­te­ri­ju­mi za slu­že­nje voj­nog ro­ka sa­da ras­te­glji­vi, pa se u voj­sku upu­ću­ju i oni ko­ji za to i ne is­pu­nja­va­ju od­re­đe­ne uslo­ve.
U Mi­ni­star­stvu od­bra­ne, ipak, oče­ku­ju da će pro­fe­si­o­na­li­za­ci­jom voj­ske ko­ja je u to­ku, bi­ti re­šen pro­blem nar­ko­ma­ni­je i na­ja­vlju­je da će ubu­du­će naj­spo­sob­ni­ji voj­ni­ci bi­ti upu­ći­va­ni u Kop­ne­noj zo­ni bez­bed­no­sti.


He who dares...
 
Odgovor na temu

dejan,
Beograd

Član broj: 61886
Poruke: 126
212-200-135-138.dialup.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)09.07.2005. u 21:59 - pre 228 meseci
Citat:

Do­dat­ni pro­blem, ob­ja­šnja­va­ju u Mi­ni­star­stvu, je­ste sve sla­bi­ji od­ziv za slu­že­nje voj­nog ro­ka. Sve ve­ći broj se opre­de­lju­je za ci­vil­no slu­že­nje ili od­la­skom u ino­stran­stvo. Za­to su kri­te­ri­ju­mi za slu­že­nje voj­nog ro­ka sa­da ras­te­glji­vi, pa se u voj­sku upu­ću­ju i oni ko­ji za to i ne is­pu­nja­va­ju od­re­đe­ne uslo­ve.


Pa kad svi normalni idu civilno.Nije ni čudo što im je takva situacija.
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)10.07.2005. u 01:45 - pre 228 meseci
a kada na drugoj temi kazem da je 15-20% mladih u srbiji nenormalno
(mislim nije ok, ne samo psihicko stanje); onda hoce da me razapnu jer
"ne volim" svoju zemlju.

ponavljam, ako neko ima politiku od 05.07.2005. tekst je mnogo bolji,
i ima puno zanimljivih podataka.

ja dobio skracenje mesec dana
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: regulisanje vojne obaveze (alternativno)

Strane: << < .. 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 815556 | Odgovora: 2827 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.