Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda

elitemadzone.org :: MadZone :: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 65858 | Odgovora: 158 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

oganj_nebeski
Niko i Nista
vaskolika vaseljena...

Član broj: 29314
Poruke: 21
*.teol.net

Sajt: prkos.890m.com


Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 11:27 - pre 240 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Citat:

Citat:
Mi POZNAJEMO cetiri dimenzije: duzina, sirina, visina i vrijeme.


Nasa cula ih poznaju, tj. jer su evoluciono bitne - mozda ih ima vise (ima matematickih modela i sa 11 dimenzija) ali su onih <= 7 ocigledno mnogo manje bitne za postojanje zivog sveta.


MOZDA ih ima i vise, ali mi POZNAJEMO cetiri.

Citat:
Ivan Dimkovic: Citat:

Citat:
Citat:

A sad kako to izgleda ako sve to smuckamo po Hokingovom receptu u prostorvrijeme?


Kako?


Umjesto jedne prostorne (tri koordinate) i jedne vremenske (jedna koordinata) cjeline imamo kompaktan sistem, tj. cjelinu koju nazivamo prostorvrijeme (cetiri koordinate)

Citat:
Ivan Dimkovic: Citat:
Citat:

Citat:

Zar nije logicnije da se i vrijeme sastoji od tri komponente? Ako se prostorvrijeme podjednako sastoji od prostora i od vremena, zar nije logicnije da oboje ima po tri komponente?


Zasto?

Citat:

Citat:

A ako imaju, zar one ne bi (k'o sve u ovom nasem univerzumu) mogle da funkcionisu u paru?


Zasto?
Citat:


Citat:

Tj. po jedna vremenska i jedna prostorna? Time bi smo u stvari imali tri dimenzije sa po dvije komponente... Ovo mi izgleda daleko najlogicnije od svega sto sam cuo i procitao (a i cuo sam i procitao mnogo toga).


Zasto?


To sam, burazeru, ja samo postavio kao ideje, hipoteze, nisam nikada rekao da je to tako, niti mislim da je to stopostotno tacna istina, prema tome pojma nemam ni zasto ni kako. Samo mi je ta ideja pala na pamet, cisto onako, bez veze, ali mi je zvucala logicnije od kamare gluposti koje sam cuo, pa sam je postavio ovdje. Drugim rijecima, to je tu cisto zato sto me je zanimalo misljenje drugih o ovome.


Citat:
filmil: Ali... to bi onda značilo da su naše misli čisto jednodimenzionalne. Za tebe ne znam, ali poznajem priličan broj ljudi koji misle u više od jedne dimenzije...

f


Nisam ni mislio da je misao jedna jedina dimenzija. Moja ideja u vezi pete dimenzije je da (ovo je samo pod uslovom da peta dimenzija uopste postoji, prema tome mozda su ovo sto pisem najobicnije baljezgarije koje nemaju veze sa stvarnoscu) je tih pet dimenzija tri prostorne (duzina, sirina i visina), vremenska i misaona. E sad ona misaona se razlikuje od ostale cetiri po tome sto u stvari nije jedna dimenzija. Po mom misljenju peta, misaona dimenzija je u stvari kompaktna, jedinstvena cjelina cetiri dimenzije (opet tri prostorne i jedna vremenska) gdje je covjek (tj. onaj koji misli) u stanju da ih mjenja po svojoj volji, odnosno da se slobodno krece kroz njih, ukljucujuci i vremensku. Opet kazem, mozda lupetam bezveze, ali ovo je moje misljenje, sad da li ono valja ili ne... kako kome.


Master, master
Where's the dreams that I've been after?
Master, master
You promised only lies
Laughter, laughter
All I hear and see is laughter
Laughter, laughter
Laughing at my cries!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 12:38 - pre 240 meseci
Doduse, ne znam koje si 'kamare gluposti' cuo, ali vecina teorija koje su u opticaju su bazirane na matematickom objasnjenju eksperimenata po akceleratorima ili rezultata posmatranja univerzuma.

Proces formiranja danasnjih teorija obicno nije usmeren da one budu 'lepe' , 'zdravom umu smislene', simetricne i sl - vec da pruzi odgovore na ogromnu kolicinu eksperimentalnih podataka.

Dakle - ako ti se teorija ne poklapa sa eksperimentom... recimo daje netacne procene, ili neke beskonacnosti - "back to the drawing board", iliti nesto ne valja :)

Stoga me zanima zasto je tebi tvoja ideja logicna?

Meni, na primer, misaona dimenzija uopste ne deluje logicno - kao sto je vec pomenuto pre par postova, onda fakticki ta dimenzija ne bi ni postojala bez misli - a postoji veoma velika kolicina dokaza da misao ne postoji bas dugo koliko univerzum.

Dalje, oko podele na "prostorne" - hmm, a sta je "prostorna" dimenzija? Ja, recimo, ne bih uopste pravio razliku izmedju tih dimenzija, ajde da ih nazovemo X, Y, Z i T - jedina razlika je sto T za nas proces memorisanja (usmeren po entropiji) tece u jednom smeru - a uopste nije iskljuceno da neke elementarne cestice idu "napred-nazad" po T dimenziji.

Citat:

u stanju da ih mjenja po svojoj volji, odnosno da se slobodno krece kroz njih, ukljucujuci i vremensku. Opet kazem, mozda lupetam bezveze, ali ovo je moje misljenje, sad da li ono valja ili ne... kako kome.


Ja mislim da je misljenje biohemijski proces - dakle odigrava se direktno vezano za materiju (cerebralnu :-) i ne mogu da pronadjem razlog zasto bi taj biohemijski proces bio privilegovaniji od bilo kog drugog pa da mu damo citavu dimenziju u univerzumu?



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 13:00 - pre 240 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: - a uopste nije iskljuceno da neke elementarne cestice idu "napred-nazad" po T dimenziji.


(R. Feynman?)
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 13:32 - pre 240 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ja mislim da je misljenje biohemijski proces - dakle odigrava se direktno vezano za materiju (cerebralnu :-) i ne mogu da pronadjem razlog zasto bi taj biohemijski proces bio privilegovaniji od bilo kog drugog pa da mu damo citavu dimenziju u univerzumu?

Imaš par poruka iznad moje objašnjenje zato je baš taj proces privilegovan u odnosu na sve ostale. Da rezimiram ukratko, ukoliko nečiju misaonu sliku prostorvremena posmatramo kao petu koordinatu, očigledno je da bi onda radi kompletne definicije prostorvrememišljenja morao da navedeš svih 5 komponenti. Znači, kažeš lepo: na mestu (x,y,z) u trenutku t se po mišljenju m bla bla bla... Jedino se mora nekako "privilegovati" stvarno (jedinstveno) stanje prostorvremena, recimo da to označimo koordinatom 0. Takođe je bitno napomenuti da koordinata m ima konačan broj stanja (jednak je broju živih bića sposobnih da misle). Sad sam zapazio zanimljivu činjenicu, koordinata m se menja sa vremenom ali se ne menja sa prostorom, nisam siguran kako ovo da definišem ali neka stoji zapisano.
Citat:
Ivan Dimkovic:
Meni, na primer, misaona dimenzija uopste ne deluje logicno - kao sto je vec pomenuto pre par postova, onda fakticki ta dimenzija ne bi ni postojala bez misli - a postoji veoma velika kolicina dokaza da misao ne postoji bas dugo koliko univerzum.

Nije tačno da ta dimenzija ne bi postojala bez misli, čak i tad je možemo uzeti u obzir. Posle ovog mog izlaganja od malopre mislim da se sad već malo kristališe slika. Dakle, napomenuo sam čak i da kardinalnost skupa mišljenja nije konstantna. U slučaju koji ti pominješ kardinalnost tog skupa iznosi 1 (tzv. "nulta koordinata", odnosno "pravo" prostorvreme), i to ne stvara problem. Jedino u tom slučaju nema smisla posebno to uzimati u obzir pošto faktički m koordinata je uvek jednaka 0, ali bitno je da i dalje postoji.

Naglašavam: Teorija o misaonoj dimenziji je čisto moja izmišljotina i znam da se ne uklapa u postojeće obrasce, ali mi deluje kao interesantna za diskusiju pa možemo nastaviti o tome, pogotovo što do sada niko nije naveo primer neke druge pete dimenzije koja zadovoljava "pravilo koordinata".
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 13:46 - pre 240 meseci
Mislim, i dalje ne mogu da "ukopcam" u cemu je vrednost te komponente, tj. zasto bi smo je uvodili - koji problem ona resava? Trebace mi dodatno pojasnjenje :-)

Citat:

Nije tačno da ta dimenzija ne bi postojala bez misli, čak i tad je možemo uzeti u obzir.


Pa kako bi smo je uzeli u obzir ako nema nikog ko bi mislio? I dalje ne shvatam... da li mozes da malo "plasticnije" opises?

Salec: upravo, mada nije on jedini :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

u_m
Urukalo Milan
PH

Član broj: 18631
Poruke: 889
*.wireless.org.yu

ICQ: 32554731
Sajt: https://milan.urukalo.com


Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 13:53 - pre 240 meseci
malo sa strane: Pravo da vam kazem kad sam zapoceo ovu temu nisam ni sanjao da ce se ovako rasplamsati, ako kamoli biti TOP

Po meni misao ispada iz konkurencije, jer kao sto neko rece i poslje nas i prije nas (nas=misaona bica) dimenzije ce/su postojati/postojale

Malo me je zainteresovala prica nekog gore o "visedimenzionom vremenu", kad vec ima "visedimenzioni prostor", ali kako to objasniti sa stanovista fizike, a ne filozofije (kao sto pokusava neko da objasni misao kao 5-ticu)

Da pokusam malo da prosirim razmatranje o T1, T2 i T3.
Opet je neko spomenuo da vreme tece samo u jednom pravcu , sta veoma posjeca na pravu u jednodimenzionom prostoru. Sta bi onda prestavljalo ravan?

Ovo mi izgleda kao nesto sto bi drzalo vodu, kao peta dimenzija.
#include <music.h>
#include <beer.h>
#include <girls.h>
main(){ run(partytime);}
---------
Moj licni sajt
Moj wap sajt--offline
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 14:16 - pre 240 meseci
OK, sad ću pokušati korak po korak:

Jednostavnosti radi, ograničimo se da je peta koordinata prirodan broj ili 0. Uvedimo preslikavanja skupa živih bića sposobnih da misle na podskup skupa prirodnih brojeva od 1 do tamo nekog broja (tačnije, broja živih bića), tj. svakom živom biću sposobnom da misli dodelimo jedan prirodan broj. Naše prostorvrememišljenje izgleda ovako:
[x,y,z,t,m]
Prve 4 koordinate ne treba da objašnjavam, to svi znamo. Koordinata m odnosi se na ovo što ja ovde "uvodim", i izgleda ovako. Ako je m=0 radi se o pravom stanju prostorvremena. Ako je m neki prirodan broj radi se o slici u glavi živog bića sa dodeljenim tim brojem. Evo slikovito objašnjenje. Neka je Pera broj 1 a Mika broj 2. U obližnjem parku postoji jedna klupa na kojoj se dana 1.7.2004. u 12:00 niko nije nalazio. Pera zamišlja da se na toj klupi dana 1.7.2004. u 12:00 nalazio mladi zaljubljeni par, a Mika zamišlja da se na toj klupi dana dana 1.7.2004. u 12:00 nalazio par penzionera izašlih u šetnju. Evo šta kažu koordinate prostorvrememišljenja:
[x, y, z, 1.7.2004. u 12:00, 0] = prazna klupa;
[x, y, z, 1.7.2004. u 12:00, 1] = zaljubljeni par na klupi;
[x, y, z, 1.7.2004. u 12:00, 2] = baba i deda na klupi.
Čak iako ne postoji biće koje može da misli, opet bismo imali neku vrednost za [x,y,z,t,0].
Citat:
Ivan Dimkovic:
Mislim, i dalje ne mogu da "ukopcam" u cemu je vrednost te komponente, tj. zasto bi smo je uvodili - koji problem ona resava?

Vrednost uvođenja te komponente je - filozofiranje. Čisto fiktivno predstavljam izgled pete dimenzije na onaj način kako je napomenuo pokretač teme (iako on sad kaže da mu se ne sviđa ideja, meni se baš svidela ).

Sad mi je palo na pamet čak i dodatno komplikovanje ovoga uvođenjem još čak 4 nove koordinate (sve ukupno 9), ali to još neću obrazlagati dok ne vidim šta kažete za ovo do sada.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 14:23 - pre 240 meseci
Citat:
Bojan Basic:
Sad mi je palo na pamet čak i dodatno komplikovanje ovoga uvođenjem još čak 4 nove koordinate (sve ukupno 9), ali to još neću obrazlagati dok ne vidim šta kažete za ovo do sada.

Što se tiče ovog dela sad sam shvatio da sam preterao sa još 4 nove, ali još jedna bi (pored 5 već "postojećih") svakako mogla da se uglavi.

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 01.07.2004. u 16:27 GMT]
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 14:26 - pre 240 meseci
Ako smem da lupim, mislim da svaki sistem ima svoj vektor vremena (orijentaciju ako hocete) i da on moze biti usmeren paralelno sa vektorom referentnog sistema (njegovo vreme tece u pravcu mog vremena) ili u bilo kom drugom pravcu u cetvorodimenzionalnom prostoru.

Ako je taj vektor ortogonalan u odnosu na vektor vremenske orijentacije referentnog sistema (lezi na pravoj koja je potpuno prostorna u mom svetu) onda taj sistem izgleda kao da se krece brzinom c u prostoru referentnog sistema.

Ustvari to o cemu pricam je STR, samo opisana malo drugacije. Mislim, ionako svako od nas proizvoljno moze da odredi koja je koja prostorna dimenzija, pa zasto bi vremenska dimenzija bila zajednicka za sve?

Imam i ilustraciju
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 14:27 - pre 240 meseci
Ok, sad mi je jasnije..

Ali zar ti se ne cini da je tvoja dimenzija samo jedan novi alfabet za postojece 4 dimenzije, tj. nista fizicki novo ne uvodi - ako se slazemo da je misao biohemijski proces, pa bilo kakva da bude - moze se opisati sa dovoljno informacija u 4 dimenzije?

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 14:31 - pre 240 meseci
Citat:

Mislim, ionako svako od nas proizvoljno moze da odredi koja je koja prostorna dimenzija, pa zasto bi vremenska dimenzija bila zajednicka za sve?


Upravo... mislim da je fiktivna usmerenost vremenske dimenzije iskljucivo posledice da nasa memorija funkcionise po usmerenoj vremenskoj osi.

Zasto je to tako - to je vec drugo pitanje.. jedan od odgovora je onaj antropoloski, da je ocigledno da inteligentan zivot nije moguc u zatvorenom sistemu u kome se entropija smanjuje (citaj - vreme ide "u nazad" za nas) -- koji moze a i ne mora biti tacan.

Ono sto je bitno je da - kompjuteri, instrumenti i sl - su napravljeni od strane ljudske ruke, dakle dizajnirani da budu kompatibilni sa nasom memorijom :-) Ne mora da znaci da su ostali procesi u prirodi isto jednosmerni.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 14:46 - pre 240 meseci
hmm, mislim da entropija postoji samo kao rastojanje u faznom prostoru (ako je to dobar termin) izmedju nekog stanja koje iz nekog naseg razloga proglasimo za uredjeno, a koje ima potpuno istu verovatnocu kao i bilo koje drugo "zamrznuto" stanje i bilo kog stanja posto je izvrsen odredjen broj pojedinacnih promena koje su inace sasvim simetricne u odnosu na vreme. Na primer, ako imas komoru u kojoj se nalazi pregrada i jedan molekul gasa i proglasis za uredjeno stanje onu u kome je taj molekul u jednoj polovini komore, onda je to prilicno jasno, ali kad imas nekoliko molekula, entropija vec pocinje da se nazire. Ali, kad bi napravili nekekav snapshot stanja u jednom trenutku i cekali kada ce da se dogodi da se identicno tom stanje ponovo dogodi, uvideli bi da je to podjednako malo verovatno koliko i mogucnost da se svi molekuli u nekom trenutku zabiju u jednu polovinu komore. Hocu da kazem da mi ne bi mogli da primetimo razliku u sistemu u kome bi vreme teklo u suprotnom smeru, ili cak u posebnom smeru za svaku elementarnu cesticu (sto mozda i jeste slucaj), jer bi "smer entropije" uvek ostao isti - u smeru driftovanja od pocetnog stanja.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
195.252.80.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 15:58 - pre 240 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ali zar ti se ne cini da je tvoja dimenzija samo jedan novi alfabet za postojece 4 dimenzije, tj. nista fizicki novo ne uvodi - ako se slazemo da je misao biohemijski proces, pa bilo kakva da bude - moze se opisati sa dovoljno informacija u 4 dimenzije?

Ne, meni se ne čini da je to novi alfabet, zapravo ne vidim načina da opišeš misao u 4 postojeće dimenzije, sad sam već siguran da treba i punih 6 koordinata pa evo objašnjeno korak po korak:
1, 2, 3. x, y, z = koordinate (dužina, širina i visina) prostora koji zamišljamo. Neka je to crkva na trgu;
4. t = vreme koje pokazuje časovnik na zamišljenoj crkvi, tj. vreme događaja koji smo zamislili;
5. tm = druga vremenska koordinata, evo iz ove moje teorije se izrodilo nešto o čemu se raspitujete od početka teme Ovo je zapravo vreme u kojem mislimo, tj. vreme koje pokazuje časovnik u našoj sobi, nadam se da shvatate razliku između ovoga i vremena pod tačkom 4.
6. m = osoba koja misli.

Dakle, sada možemo potpuno opisati neki događaj pomoću ovih koordinata:
[x,y,z,t,tm,m]
Kako čitamo ove koordinate? Vrlo jednostavno, da se vratimo primeru sa crkvom. Neka su njene koordinate u prostoru x,y,z. Juče u 12:37 (ovo je koordinata broj 4) jedna lasta proletela je ispred te crkve. Danas u 14:22 (koordinata broj 5) Laza (koordinata broj 6) je pomislio kako je ta crkva izgledala juče u 12:37. Pošto on ne zna da je baš tad proletela lasta, te laste ni nema u njegovom mišljenju. Isto tako, danas u 14:22 Joca je pomislio kako je ta crkva izgledala juče u 12:37, a on misli da je tad tu proletela vrana. Posmatrajmo sad kako se menja prostorvrememišljenje sa promenom bar jedne koordinate:
A) Ako promenimo neku prostornu koordinatu sve se menja jer mislimo na sasvim drugo mesto, znači ne mislimo više na tu crkvu;
B) Ako promenimo prvu vremensku koordinatu opet crkva ne izgleda isto, zamišljamo da je crkva juče izgledala na jedan način (recimo, padala je kiša pa je bila vlažna), a prekjuče tu istu crkvu zamišljemo sasvim drugačije (recimo, bila je suva pošto je bio lep dan);
C) Menjanjem druge vremenske koordinate ponovo se stvari menjaju, npr. pomenuti Laza je danas u 14:22 zamislio kako je crkva izgledala juče u 12:37 na jedan način, a onda su mu rekli da je tad proletela lasta. i onda taj Laza danas u 15:29 sasvim drugačije zamišlja kako je izgledala ta crkva juče u 12:37. Znači, preostalih 5 koordinata ostaju iste, promenilo se jedino vreme Lazinog razmišljanja, a time se promenila i celokupna slika;
D) Ovo sam već objašnjavao više puta, kako se menja prostorvrememišljenje u zavisnosti od mislioca.

Jedna začkoljica je ta što u slučaju m=0 mora da važi t=tm, ali to nije veliki problem, jednostavno kažemo za m=0 pri čemu je t<>tm prostorvrememišljenje nije definisano, i to je sva mudrost.

Uh, sad sam otkrio Ameriku... Komentari?
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 16:12 - pre 240 meseci
Citat:

Ne, meni se ne čini da je to novi alfabet, zapravo ne vidim načina da opišeš misao u 4 postojeće dimenzije, sad sam već siguran da treba i punih 6 koordinata pa evo objašnjeno korak po korak:


Mislio sam da ako uzmemo za tacno da je misao samo biohemijska reakcija, tj njena posledica - meni se sasvim sigurno cini da se ona obavlja u X, Y, Z, T prostoru - neuroni kao nosioci informacije obitavaju u XYZ prostoru a elektronska informacija u XYZ i T.

Dakle - sve u vezi sa jednom mislju se obavlja u X Y Z T sistemu - pa za opisivanje bilo kog stanja mozga ti ne treba ni jedna dimenzija vise? Ili gresim?


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 17:27 - pre 240 meseci
Što se toga tiče potpuno si u pravu, upravo to i jeste razlog zašto postoje 4 a ne više dimenzija. Međutim, kada bih ti ja dao model nečijeg mozga siguran sam da ti ne bi mogao da pogodiš šta ta osoba zamišlja. Znači, ove nove dimenzije koje sam uveo ne postoje (kao što sam i naglasio par puta), ali meni su i dalje zanimljive za diskusiju jer se moraš složiti da je "sastavljanje" misli od neurona još uvek van ljudskog domašaja. Odnosno, ova teorija svakako ima neke rupe ali uprkos tome mislim da izvanredno predstavlja pojam viših dimenzija koji mi pokušavamo da dokučimo.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

oganj_nebeski
Niko i Nista
vaskolika vaseljena...

Član broj: 29314
Poruke: 21
*.teol.net

Sajt: prkos.890m.com


Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 18:05 - pre 240 meseci
Citat:
u_m: Po meni misao ispada...


Po MOM MISLJENJU... Izvini zbog ispravljanja, al' ova greska koju svi nenormalno cesto prave uzasno mi ide na zivce.

Citat:
Malo me je zainteresovala prica nekog gore o "visedimenzionom vremenu", kad vec ima "visedimenzioni prostor", ali kako to objasniti sa stanovista fizike, a ne filozofije (kao sto pokusava neko da objasni misao kao 5-ticu)


Hm, ni meni nije bas jasno, iako je to moja ideja... Otprilike ovako: znas kako postoje tri ose x, y, z. Predstavljaju tri prostorne dimenzije: duzinu, sirinu i visinu. Uostalom, ovo se radi iz matematike u srednjoj, kad se rade vektori. Dakle svi bi trebalo da znamo kako to funkcionise. Na papiru. Ali isto tako znamo da to nije tako u stvarnosti, jer je papir sam po sebi dvodimenzionalan. Racun vazi za stvarnost, ali slika ne prolazi. Zamisli sad pravi trodimenzionalan sistem u stvarnosti sa svoje tri prostorne ose x, y, z. Mjesto gdje se sjeku sve tri ove ose nazivamo nulom, i ono ima koordinate (0,0,0). To bi znacilo da se ta tacka, (0,0,0) ne krece, nego miruje. Ali posto znamo da postoji cetvrta koordinata, vrijeme, moramo i njenu osu negdje postaviti. Ako uzmemo da je vrijeme jednodimenzionalno, znaci da ima samo jednu osu. Jedna osa znaci samo jedan pravac, dva smjera. Iz ovoga slijedi da se one tri prostorne ose x,y,z moraju kretati po ovoj jednoj osi t. Samim tim, ona tacka koju smo nazvali nulom, tj. koordinatni pocetak trodimenzionalnog sistema mora se kretati. A to bas i nema smisla, ako je vec receno da ta tacka treba da miruje. Ali, ako sada vrijeme razbijemo na tri komponente (ne znam kako bih ih nazvao, ali neka su oznacene sa t1, t2 i t3), dolazimo do toga da vrijeme nije jednodimenzionalno, kao ni prostor, nego je u stvari kompaktna cjelina koja se sastoji od tri dijela. Ako sada svaki od tih dijelova pridruzimo po jednoj prostornoj dimenziji, dobijamo parove, a kada pogledamo te parove, dolazimo do toga da u stvari imamo samo tri ose, odnosno dimenzije, pored toga sto smo u taj sistem ukljucili i prostor i vrijeme (prostorvrijeme). Mozemo ih sada oznaciti ovako: xt1, xt2 i xt3. Sto ce reci, bilo koja tacka u ovom nasem vaskolikom svemiru se moze odrediti sa tri koordinate (xt1,yt2,zt3). Vjerovatno sad pomisljate kako se ovo u potpunosti kosi sa Ajnstajnovom teorijom relativiteta, jer kad bismo imali taj neki apsolutni pocetak naseg sistema (xt1,yt2,zt3) u koordinati (0,0,0) ni prostor ni vrijeme ne bi bili relativni, nego apsolutni. E sad pitanje je da li bi stvarno bili apsolutni? Jer, mozda se sve ovo opet krece u odnosu na nesto, Bog zna sta? Mozda cak u odnosu na druge ovakve sistem, kojih, mozda, ima u beskonacnost... Sve ovo govorim s tim da ja i dalje nista ne tvrdim, niti mislim da ovdje nema rupa, niti sam potpuno uvjeren da je ovo istina, niti pomisljam kako sam otkrio nesto sto niko nije, a pogotovu ne mislim kako sam strasno pametan, a mozda je sve ovo kamara najobicnijih gluposti.


Citat:
Bojan Basic ...treba i punih 6 koordinata pa evo objašnjeno korak po...


Mislim da ti je ono Tm (vrijeme misljenja) visak. To kako ce on zamisljati, odnosno da li ce biti laste iznad crkve ili ne, ne zavise od vremena kada on to u svojoj sobi zamislja, nego od informacija kojima raspolaze...

Citat:
Ivan Dimkovic
meni se sasvim sigurno cini da se ona obavlja u X, Y, Z, T prostoru - neuroni kao nosioci informacije obitavaju u XYZ prostoru a elektronska informacija u XYZ i T.


Misao se ne obavlja u x, y, z, t (ne mozes reci prostoru jer je prostor trodimenzionlan, a ovdje pominjemo cetiri dimenzije) prostorvremenu. To da li postoji pet, sest, tri, cetiri ili dvadeset i cetiri dimenzije, ne znam, ali znam sigurno da se misao ne obavlja u ovom nasem prostorvremenu. Ipak moras priznati da je misao malo vise od pukih neurona... U pravu si ti, kad kazes da su neuroni nosioci informacije i da se taj prenos obavlja u ovom nasem prostorvremenu (bilo ono tro, cetvoro, peto ili n-dimenzionalno). Ali misao, nije prenos informacija, nego sama ta informacija.
Master, master
Where's the dreams that I've been after?
Master, master
You promised only lies
Laughter, laughter
All I hear and see is laughter
Laughter, laughter
Laughing at my cries!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 18:16 - pre 240 meseci
Citat:

Ali misao, nije prenos informacija, nego sama ta informacija


Informacija ne moze da postoji bez nosioca informacije a to je upravo materija :-)

Problem je sto je sam pojam "informacije" ne fizicki, vec vrlo vezan za konkretan sistem desifrovanja te informacije, a to je ljudski CNS dekoder - koji opet bivstvuje u 4 dimenzije, stoga (pitanje sledi)

Citat:

Misao se ne obavlja u x, y, z, t (ne mozes reci prostoru jer je prostor trodimenzionlan, a ovdje pominjemo cetiri dimenzije) prostorvremenu.


Zasto mislis da se misljenje ne obavlja u XYZT sistemu?


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 18:56 - pre 240 meseci
Ognj, ako vec ispravljas potrudi se da ispravka bude tacnija "Prema mom misljenju" ..


Inace, mnogo realnije je da se kaze da bi neka 5 dimenzija mogla biti verovatnoca, 6-ta gustina verovatnoce, a 7-ma neverovatnoca .

Homocentrizam je nesto sto je davno prevazidjeno, bar kod ljudi koji su procitali vise od horoskopa u Blicu.

Inace, zasto ljudska misao. Zar misao jedne bradavicaste svine ne bi trebalo da ima svoju dimenziju?
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 19:12 - pre 240 meseci
Citat:
u_m:
Malo me je zainteresovala prica nekog gore o "visedimenzionom vremenu", kad vec ima "visedimenzioni prostor", ali kako to objasniti sa stanovista fizike, a ne filozofije (kao sto pokusava neko da objasni misao kao 5-ticu)

Promašio si poentu onog što ja pričam. Ne želim ja ovde da postavljam gledišta filozofije, čak naprotiv, zar ne vidiš da se trudim da objasnim fizički smisao viših dimenzija a ovo sve što pričam predstavlja neki model toga koji dovoljno liči. Uostalom, dotakao sam i temu dvodimenzionog vremena, pa javi kako ti se sviđa taj deo.
Citat:
oganj_nebeski:
Mislim da ti je ono Tm (vrijeme misljenja) visak. To kako ce on zamisljati, odnosno da li ce biti laste iznad crkve ili ne, ne zavise od vremena kada on to u svojoj sobi zamislja, nego od informacija kojima raspolaze...

Nije višak definitivno, imao sam utisak da nešto "fali" u mojoj teoriji a ovo je sad zaokruglilo priču. Uopšte nije bitno da li on menja mišljenje u zavisnosti od novih informacija koje sazna ili od čega bilo, bitno je da ne može imati dva različita mišljenja u istom trenutku ali može da u jednom trenutku ima jednu sliku o nečemu a u drugom trenutku sasvim drugačiju sliku o istom tome. Odnosno, mišljenje zavisi dva puta od vremena, od vremena na koje mislimo i od vremena u kojem mislimo.
Citat:
oganj_nebeski:
Misao se ne obavlja u x, y, z, t (ne mozes reci prostoru jer je prostor trodimenzionlan, a ovdje pominjemo cetiri dimenzije) prostorvremenu. To da li postoji pet, sest, tri, cetiri ili dvadeset i cetiri dimenzije, ne znam, ali znam sigurno da se misao ne obavlja u ovom nasem prostorvremenu. Ipak moras priznati da je misao malo vise od pukih neurona... U pravu si ti, kad kazes da su neuroni nosioci informacije i da se taj prenos obavlja u ovom nasem prostorvremenu (bilo ono tro, cetvoro, peto ili n-dimenzionalno). Ali misao, nije prenos informacija, nego sama ta informacija.

Ovog puta je Ivan u pravu, jedino je pogrešno upotrebljen izraz "prostor" umesto "prostorvreme", ali to je lapsus. Radi se o tome da kada bi ti uspeo da preneseš sve čestice sadašnjeg univerzuma negde (to "negde" ne postoji, ali pretpostavimo da postoji), odnosno kada bi kreirao univerzum identičan ovom našem zahvaljujući položaju neurona u tom novom univerzumu ljudi bi potpuno isto mislili kao i u ovom.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.07.2004. u 19:16 - pre 240 meseci
Citat:
McKracken:
Ognj, ako vec ispravljas potrudi se da ispravka bude tacnija "Prema mom misljenju" ..

Ajde da ipak ostavimo ovo za neku drugu temu, npr. http://www.elitesecurity.org/poruka/350890. Nikad se ne bismo složili a stvarno nije bitno u ovom trenutku.
Citat:
McKracken:
Inace, zasto ljudska misao. Zar misao jedne bradavicaste svine ne bi trebalo da ima svoju dimenziju?

Ko je spominjao ljudska bića? Primeti da nijednom u izlaganju nisam rekao "čovek" već sam uvek koristio izraz "živo biće sposobno da misli", sasvim je svejedno koje.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 65858 | Odgovora: 158 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.