Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda

elitemadzone.org :: MadZone :: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 65561 | Odgovora: 158 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

drogs
lol,lol

Član broj: 221273
Poruke: 2
*.teol.net.



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda11.05.2009. u 12:34 - pre 181 meseci
lolcina momci sta je bre sa vama. zipa ovo":

Ako imas dva klikera i dva drveta i dve kuce i dva racunara i dve senke od svega koliko je to dimenzija
lol :crko od smeha
 
Odgovor na temu

esk

Član broj: 195744
Poruke: 9
*.paleol.net.

Sajt: eshko.org


Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda13.05.2009. u 12:00 - pre 181 meseci
Citat:
drogs: lolcina momci sta je bre sa vama. zipa ovo":

Ako imas dva klikera i dva drveta i dve kuce i dva racunara i dve senke od svega koliko je to dimenzija
lol :crko od smeha


drogs, na kojim si ti drog(s)ama? hehe ;) lol
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
92.36.146.*



+33 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda15.05.2009. u 06:40 - pre 181 meseci
Pogrešna upotreba pojma "DIMENZIJA" (treba koristiti pojmove, zavisno od konteksta i sadržaja: fizičke veličine, fizičke dimenzije, veličine, parametar, broj, podatak, ...) dovodi i do nerazumijevanja čitave oblasti. Makar se fizičar zvao i Stiven Hoking, ili Piter Higs, ako koristi takav izraz (dimenzije, četvrta, peta,..., dvanaesta) treba ga opomenuti i "prizvati pameti".
Već sam više puta rekao (na drugoj temi): PROSTOR se ne označava sa tri "dimenzije" već samo sa jednom - DUŽINA.
Ko pojam koordinata koristi kao pojam (sadržaj) za "dimenzija" ne zna o čemu priča! Čim pročitam sintagmu "tri prostorne i jedna vremenska..." , piscu takve (govorne ili pisane) izjave bi preporučio da se malo presabere.
Najkrupnije greške prave se u samom startu (polaznim postavkama). Takve greške se najteže uočavaju!
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda15.05.2009. u 07:55 - pre 181 meseci
Ljudi su se dogovorili kako se sta zove i sta sta znaci, e sad sto ti nisi bio na tom casu, to je druga prica.
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
92.36.134.*



+33 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda16.05.2009. u 02:58 - pre 181 meseci
Ljudi se ne drže ni zakona, a kamo li dogovora, o kojem ni zapisnik nije sačinjen.
Ako imaš neku pribilješku o tome (datum, mjesto, spisak prisutnih, odsutnih).
Sa časova niti sam bježao niti otsustvovao zbog gripe! A Ti?!
Ljudi, ako su ljudi, lako se dogovore i usaglase. Može li novi dogovor (novo vrijeme, novi uslovi, nove okolnosti, novi ljudi, pa može i novi dogovor)?!
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
92.36.209.*



+33 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda22.05.2009. u 04:54 - pre 180 meseci
Peta dimenzija - šta je to (a ne kako izgleda, kako bi izgledala)?!
Iz tajnih arhiva procurio dokument sa novog dogovora:
Ljudi se dogovorili da umjesto tri prostorne i jedne vremenske koordinate (prostor-vrijeme)
koriste tri vremenske i jednu prostornu koordinatu (vrijeme-prostor).
Ma, neka ih! Neka se dogovaraju šta hoće (samo nek se dogovaraju i dogovore), ali im treba skrenuti pažnju ako mijenjaju ili pogrešno koriste pojmove: dimenzije, savijanje prostora, dilatacija vremena, kontrakcija dužina,....
Slobode (stepeni slobode) dogovora i dogovaranja ograničene su prirodnim zakonima i mogućnostima (a ne ljudskom voljom, slobodom i mogućim misaonim operacijama)!
 
Odgovor na temu

milos crni
bar

Član broj: 149905
Poruke: 98
91.150.104.*



+8 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda05.06.2009. u 04:28 - pre 180 meseci
Bravo liku, dobro si im rekao.Vidim da ovdje ima podosta duhovnih sirovina, te stoga nijesam ni htio da ulazim u ovu raspravu, a koja bi ustvari trebalo da se zove 4ta dimenzija.Mislim ko se još loži na Anstajna...Ni jedan naučnik koji drži do sebe.Pozdrav.
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.adsl.eunet.rs.



+8 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda03.08.2009. u 18:51 - pre 178 meseci
Citat:
milos crni:Mislim ko se još loži na Anstajna...Ni jedan naučnik koji drži do sebe.Pozdrav.


Vi izgleda da baš pratite svaremene naučne tokove.
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
92.36.165.*



+33 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda11.08.2009. u 09:42 - pre 178 meseci
Baš na ovom forumu, u ovoj temi, "upućeni" , ubjeđivali su me da "masa tijela raste sa povećanjem brzine njegovog kretanja?! Uzalud sam im sugerisao da toga više nema u STR (zvanično od 1987. godine). Toliko o "upućenosti!.
Edit: Kada sam se več javio ("pojeo g****") hade da vas zamolim za saradnju u ispisu kvalitetnih sadržaja (koje pravim ovdje).
 
Odgovor na temu

pepsi007
Stefan Stanković
učenik,PTT škola
Beograd,Srbija

Član broj: 240447
Poruke: 17
95.180.32.*



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda22.11.2009. u 09:53 - pre 174 meseci
jel moze neko da nacrta u paint-u ili u autoCAD-u ili u necemu slicnom cetvorodimenzionalni sistem (x,y,z,t) i da mi posalje to?

Stefan Stanković
 
Odgovor na temu

Aston121506

Član broj: 215543
Poruke: 8
77.77.203.*



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda09.01.2010. u 23:40 - pre 173 meseci
Neznam zašto se mučite sa tim dimenzijama. Taj koji ti iscrta bilo šta na 2D prostoru"papira ili dokumenta" koristeći prividni 3D i u to sve strpa četvrtu dimenziju i pritom neko sa tog papira shvati šta je pisac htjeo da kaže ja ću lično da ga uzmem za ruku i odvedem po Nobelovu nagradu.

Jedino što ti nauka na jasan način može da objasni o vremenu jeste da je to riječ od od 7 slova ako je napisan na našem jeziku ovako VRIJEME.
 
Odgovor na temu

OK Comp
Novi Sad

Član broj: 248663
Poruke: 11
109.93.90.*



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda22.02.2010. u 00:18 - pre 171 meseci
Moze li energija da bude dimenzija kao prostor i vreme?
 
Odgovor na temu

milos crni
bar

Član broj: 149905
Poruke: 98
109.93.1.*



+8 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda26.02.2010. u 23:53 - pre 171 meseci
Vidi ovako...Stvar je u tome da je ova anstajnova teorija relativiteta pogrešno opisana i o njoj su izvjedeni pogrešni zaključci.Mada neću sada ovdje da je opisujem već u nekoj drugoj temi, i nije tačno da je za njeno razumjevanje potrebna neka viša matematika, ona se naime može uprostiti u enciklopedijskom smislu da je svaki i ole intaligentan čovjek može razumjeti.Uostalom ona je osnov fizike kroz skoro cijeli 20ti vijek i još će proteći godine dok se nešto novo, što već postoji u fizici, ne počne učiti u školama.Ili će upućenici možda da i dalje tvrde da se skoro niko u TR nerazumje...Možda je samo Anstajn razmje?No dobro, idemo dalje...
Uopšteno ove dimenzije se i odnose na prostor, s time, što(prostor i vrijeme su različite fizičke veličine, da podsjetim) Anstajn smatra da je vrijeme sjenka četvrte dimenzije u 3D prostoru.Upoređivanja radi, da smo spljoštanci i da postojimo u 2D svijetu, na neki način mi bi morali da vidimo sjenku treće dimenzije prostora. Tako i ovdje on(Anstajn) misli da je vrijeme sjenka te dimenzije, ali to jednostavno nije tako i do ovog zaključka smo eksperimentalno došli kroz dugogodišnje rezultate istraživanja(dok sam radio sa grupom 69), koje ću objaviti na jednom sajtu i u novoj temi.Reći ću tada i šta je sjenka četvrte dimenzije prostora, kao i šta je vrijeme.
Što se tiče energije, ona se može prostirati kroz sve ove dimenzije ponaosob i nikako se nemože ubrojati u prostornu protežnost(dimenziju), ako pod ovim dimenzija u smislu prostorne protežnosti, mislimo na isto.
 
Odgovor na temu

OK Comp
Novi Sad

Član broj: 248663
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda28.02.2010. u 12:55 - pre 171 meseci
Na energiju sam mislio u smislu 'dubine' radije nego 'proteznosti', 3D prostora i vreme su bliski ljudskim bicima jer se radjamo sa osecajem za date 4 prostorno-vremenske dimenzije. Ne mogu da se setim da li postoje, i u tom slucaju kako se zovu, teorije koje govore da su prostor i vreme povrsina mehura (Engleska rec - bubble).

Postoji niz elementarnih cestica koje se vode da nemaju masu ili nemaju masu mirovanja, da se nalaze na vise mesta u isto vreme, takve elementarne cestice cine se da postoje van okvira kojim opisujemo 3D prostor - vreme a koje trenutna nauka sluzeci se prostorno-vremenskim alatima nije sposobna da definise.
 
Odgovor na temu

milos crni
bar

Član broj: 149905
Poruke: 98
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.03.2010. u 00:00 - pre 171 meseci
Da dubina, uredu, to smo prokljuvili još prije podosta godina(moji kolege i ja).Samo što se dubina(uzmimo da pošto je dužina fizička veličina i neko tijelo ima recimo tri dužine; visinu, širinu i debljinu, ima i četvrtu dubinu) nemože prikazati vizuelno, t.j. mi je tjelesnim očima ne možemo vidjeti, mora imati neku sjenku, odraz u našem 3D svijetu(neću reći šta je sjenka sada, zbog moguće krađe teorije).Tako se može lijepo objasniti postojenje beskonačnosti uporednih svjetova, bez mnogo muke.
Čestice o kojima govoriš nazivaju se uopšteno vektorski ili intermedijalni bozoni i zaista pokazuju, da se tako izrazim, bizarne osobine; nemaju masu, jedna ista čestica može biti na dva ili više mjesta, a kada se pokušaju izmjeriti u jednom trenutku prostora i vremena, one jednostavno nestaju.Znači one nijesu materija u pravom smislu riječi, ali same omogućavaju postojanost iste, kako je mi vidimo i zapažamo mjernim uređajima.
One pripadaju svijetu gdje su računanje brojeva(matematika), nauka o brojevima(numerologija) i filosofija brojeva(na zapadu kabala) jedno.Razini koju mi u nedostatku pravog naziva nazivamo kvantna mehanika.
To je mehanika, pitagorin svijet brojeva, koji upravlja kvantima, najmanjim graditeljima materije i on konvertuje energiju iz onog 4D svijeta u naš, određujući svakom tipu bozonu svoju ulogu.Ovo sve pripada oblasti fizike finih stanja.
 
Odgovor na temu

Cowy
student

Član broj: 266516
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda19.08.2010. u 14:04 - pre 165 meseci
narode ako jos ima nekog zivog na forumu,tj na ovoj temi . . .nisam znao da sam ovoliko strpljiv ali recimo da sam procitao svaki post na ovu temu . . .imam nekoliko zakljucaka . . .prvo,sto se tice vremena kao pojma . . .vreme postoji,ali samo zato sto mu je covek kao evolutivno bice dao znacaj . . .krenimo od pretpostavke da je ceo univerzum nastao velikim praskom . . .zar to ne znaci da je RECIMO od tog trenutka pocelo da postoji vreme . . .ali sta je bilo pre sudara,ko se sudario,koliko je postojalo to sto se sudarilo,od cega je nastalo . . .bezbroj pitanja zar ne . . .zamislite drugu situaciju . . .zamislite da sve miruje,da se nista ne krece kroz prostor,sve stoji,ne okrece se zemlja oko sunce,niti mesec oko zemlje . . .da li to znaci da je vreme stalo ili i ono tece dalje . . .prosto receno ko kaze da kocka koja miruje putuje kroz vreme,tj postoji u sadasnjosti koja je posle jedne sekunde njena proslost . . .to znaci da ako se materija stalno krece,odnosno da ako se krece sve iz cega smo postali,ona konacna materija koja sve objedinjuje,cak i ako je beskonacna,to znaci da vreme neprestano tece,usudjujem se da kazem unapred,i to samo zato sto je covek tako rekao zahvaljujuci razvijenosti cns . . .ali da li je moguce da je i vreme beskonacno . . .vratite se na recenicu od pre velikog praska . . .sta je sa periodom iza toga,ko kaze da je vreme imalo pocetak . . .i zasto mora da tece kao da ima kraj . . .mozda je ono samo tu oko nas,tako nebitno za nase zivota . . .mislite da je zivotu jedne amebe bitno vreme . . .toliko o vremenu kao mogucoj cetvrtoj dimenziji . . .xDD

 
Odgovor na temu

Cowy
student

Član broj: 266516
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda19.08.2010. u 14:10 - pre 165 meseci
znam da je dugacko ali nadjite malo vremena . . .ipak je tema siroka . . .

a sada bih zeleo da iznesem svoje misljenje o dimenzijama . . .xD

postavlja se isto pitanje . . .da li uopste postojanje svega ima veze sa dimenzijama u kojima zivimo . . .nazalost mislim da je cak i to plod ljudske maste i neogranicenosti ljudske misli . . .ponovo pitanje,zar mislite da je prva,druga,treca . . .deseta dimenzija bitna za zivot amebe . . .i zar ne mislite da je covek koji je uveo pojam dimenzija mogao da krene od neke druge pretpostavke . . .mislite da danas ne bismo raspravljali o toj pretostavci kao o dimenzijama . . .pokazacu vam snagu misli . . .mozete li da zamislite prvu dimenziju u glavi . . .naravno to je prava . . .ali naravno kao pojam bez mase,dimenzije . . .cisto pojam . . .ili da kazem zamisao . . .koju smo mi smislili . . .pokusajte da pokazete nekome prvu drugu ili trecu dimenziju . . .nemoguce . . .ako pokazete nekome ivicu kocke . . .nema li i ta ivica svoju debljinu,nije li i ona trodimenzionalna kao i sama kocka . . .isto je i sa tackom . . .sta je sa desetom dimenzijom ako cak ni prva prakticno ne postoji . . .sta ako eksperiment u cernu ne pokaze nista . . .ako od njega ne nastane graviton kao dokaz postojanja visih dimezija . . .teorija struna jeste zanimljiva ali da li ce na prakticnom polju dati odgovore,da li cemo prestati da tragamo ako rezultati budu negativni . . .naravno da necemo,ali to je u ljudskoj prirodi . . .covek ne shvata da polemise o onome sto je sam stvorio . . .stvorio je pojam dimenzije,vremena . . .koliko jos takvih pojmova krije univerzum . . .nije li i to beskonacno . . .ovo je bilo cisto laicki,da se malo odojimo od sveta maste . . .xD
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.adsl.eunet.rs.



+8 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda21.08.2010. u 18:45 - pre 165 meseci
Citat:
milos crni:  Tako i ovdje on(Anstajn) misli da je vrijeme sjenka te dimenzije, ali to jednostavno nije tako i do ovog zaključka smo eksperimentalno došli kroz dugogodišnje rezultate istraživanja(dok sam radio sa grupom 69), koje ću objaviti na jednom sajtu i u novoj temi.Reći ću tada i šta je sjenka četvrte dimenzije prostora, kao i šta je vrijeme.


Mogao bih da ti dam kontakt jedne institucije gde bi mogao da nastaviš svoj rad.
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
92.36.131.*



+33 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda22.08.2010. u 05:10 - pre 165 meseci
milos crni: "Tako i ovdje on (Ajnštajn) misli da je vrijeme sjenka te dimenzije,..."
Njemu (Ajnštajnu-Bogu) je sve dozvoljeno (pa i da vidi sjene u Danteovom paklu).
Meni nije dozvoljeno da tvrdim: Vrijeme je odraz promjena (u objektivnoj fizičkoj stvarnosti) u ljudskoj svijesti.
Također, ne dozvoljava mi se da tvrdim da je ovo algebarsko, geometrijsko, fizičko i logičko značenje "gama faktora":
, i to za svako moguće 0 < v < c < . "Argument" protiv moje tvrdnje izgleda ovako: Ti pojma nemaš! Treba te vratiti u drugi osnovne! Tema privremeno zaključana dok Sprečo ne savlada gradivo. ....
Prosto se "ne usuđujem" dalje pisati (jer mi "intuicija" govori da moderatori jedva čekaju bilo kakav, pa i formalni razlog, da me trajno banuju).
 
Odgovor na temu

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda22.08.2010. u 10:22 - pre 165 meseci
Citat:
Sprečo: Tema privremeno zaključana dok Sprečo ne savlada gradivo. ....

Ja nisam nigde naisao na takvo pisanje da je tema zbog tebe zakljucana. Bilo bi steta da se tema zakljucava ako je interesantna zato sto neko ne postuje pravilnik. Gledao sam neke amercke forume i tamo jedni drge nemilosrdno vredjaju i svasta kazu za temu i opet nastavljaju i nikom nista. Ti pises interesantne stvari i zasto bi te neko banovao ako nije kao ti. Neka kaze on svoje, a ti svoje bez svadjanja. Meni se svdja tvoje
misljenje o vremenu, ali nikako mi nije jasno ono oko onih blizanaca i nigde ne mogu naci objasnjenje koje bi bilo meni logicno razumljivo.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 65561 | Odgovora: 158 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.