Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda

elitemadzone.org :: MadZone :: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 65554 | Odgovora: 158 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Downforce
Milan Milic
Beograd

Član broj: 56650
Poruke: 260
*.InfoSky.Net.

Sajt: www.mulsannescorner.com


Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda26.04.2005. u 13:32 - pre 230 meseci
Peta dimenzija moze biti pritisak,temperatura,naelektrisanje...i tako n stvari.Sve ono sto utice na problem koji resavate.Sto vise dimenzija teze je naci zakone koji ih povezuju.Zbog toga je tesko tacno(na duze vreme) predvideti kada ce i gde kisa pasti,koliko ce dugo biti suncano vreme.Zbog toga se vrse eksperimenti u vezi aerodinamike,testiranje gotovih delova zamaranjem i gomila slicnih stvari.Nije pronadjen matematicki model koji ce sve te faktore povezati u jednu celinu,a da praksa pokaze da je taj model tacan.Dakle peta dimenzija postoji,doduse ne kako je neki zamisljaju(u SF fazonu).

Pametan covek uci i zaboravlja,inteligentan se podseca,a glup sve zna.

Covek koji se razume u sale jedini moze da shvati ideale.
 
Odgovor na temu

thePOET

Član broj: 37493
Poruke: 40
*.dial.b92.net.



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda09.05.2005. u 22:05 - pre 229 meseci
Jako mi je zao sto sam tek sada video ovu temu

Hteo sam da dodam da se meni cela ta zbrka sa dimenzijama najvise svidela u "Autostoperskom vodicu kroz galaksiju" (ko je citao znace, ko nije - obavezno da procita!)

I jos: ako mozemo sebi docarati tri dimenzije na papiru koji je 2D, da li bismo mozda mogli da se potrudimo da na nekom 3D platnu naslikamo 4. prostornu dimenziju?

Eto, pa ko kopa po starim temama ovako kao ja.......
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.verat.net.



+133 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda05.01.2006. u 06:48 - pre 221 meseci
po meni ka prvo vreme ne postoji,to je samo iluzija i tako nasa svest interpretira KRETANJE... recimo ako imamo cesticu koja se "krece kroz vreme" ona je u vremenu t1 imala koordinate x1,y1,z1 a u vremenu t2 ima koordinate x2,y2,z2 zar se ona nije kretala kroz PROSTOR a to vreme je samo nase opazanje da se ona kretala...
Isto tako ako cak i kao izgovor kretanja uvedemo POJAM VREMENSKA DIMENZIJA ona nikako ne moze imata SMEROVE jer...ako kazemo da se jedna cestica krece UNAZAD kroz vreme to je isto kao unapred tj to je jednostavno KRETANJ KROZ PROSTOR i ona samo ilustruje stanje svemira u "tom trenutku"...to jest da nema kretanja ne bi bilo ni vremena a celu stvar jos vise zakomplikje cinjenica da je kretanje ograniceno BRZINOM...npr pitam ja vas ako se cestica krece kroz vreme a)unazad >>>ona ce navodno da sretne svog duplikata koji je tu pre t vremena >>> NEMOGUCE PO ZAKONU TERMODINAMIKE b)unapred sto znaci da ce izmedju sadasnjosti i njenog cilja vremena t u buducnosti biti odsutna iz realnostu...takosje NEMOGUCE...sve ovo nije za ovu temu ali ta VREMENSKA DIMENZIJA je isto kao i svaka druga informacija recimo naprimer NAELEKTRISANJE znaci imamo cesticu u tacki x1,y1,z1 i ima naelektrisanje e1 ali moze da ima i naelektrisanje e2 kada se nalazi na x2,y2,z2... i tako mozemo do beskonacnosti sto nas dovodi da samo nase poimanje RECI DIMENZIJA IMA TERMINOLOSKI PROBLEM jer dimenzije ne postoje u apsolutnom kosmosu vec samo u odnosu na neki drugi denzitet tog kosmosa..."ne bi bilo duzine da ona nije UPRAVNA U ODNOSU NA SIRINU niti VISINE da nije upravna u ODNOSU na ravan sirina/duzina ni vremena DA SE STVARI NE MENJAJU U TOM PROSTORU itd....

ali ipak da vas ne razocaram imam i ja par ideja za NOVE DIMENZIJE
1)dimenzija koja je mozda poznata svima posto je verovatno svako u svom zivotu zamisli ali bas me cudi sto je niko nije spomenuo ovde...
DUBINA
ukratko galaksije su delovi novog kosmosa a atomi makroelementi isto novog manjeg kosmosa i tako do beskonacnosti (ne znam da li je moguce da se dokaze da se kvarkovi mogu deliti ali znam da se dokazalo da je nas univerzum skup mnoooogoo galaksija i da ih verovatno ima vise takvih van granica naseg....
itd pa znaci zamislite kretanje kroz makro/mikro dimenziju (jer da bi bila dimenzija mora se kretati kroz nju) tipa smanjivanje i povecanje itd da ne duzim SF...
na grafiku xyz mozemo ubaciti pravu koja je onako dijagonalno prolazi kroz grafik od 0 i deli ugao svake ravni na pola a ispod 0 i ne ide jer se navodno smanjuje u mikkro??
2)ovu dimenziju bih zamislio kao frekfenciju
najpre zamislite frekfenciju osvezavanja monitora pod kamerom (ono kad se vidi)
e tako i ja mislim da nas univerzum oscilira recimo u malllliiiim delovima sekunde i da to imaginarno vreme ne predstavlja kontinuum....znaci mi smno kao na svakih n mnogo malih delova sekunde ali mi to opazamo kao kontinuum...a u ovim ostalim delovima sekunde se preplicu drugi univerzumi....koji mozda imaju i drugu frekfenciju a mozda i istu...zamislite grafik sinusa koji prolazi kroz 0 pa kroz 1 pa kroz 2 itd tako se preplicu recimo nasi univerzimi ....sta se smejete >>>samo ideja..ne mislim stvarno
3)ovo je vezano za kvantnu fiziku...samo kako da objasnim
prvo da pocnem od paralernih dimenzija ...recimo ljudi veruju u to
da na istom vremenu i na istom prostoru ima paralelnih dimenzija...ali da li bi bile paralelne u Vakuumu ...NE mogle bi da postoje samo gde ima cestica sada je pitanje kako se manifestuju...recimo ja sam jedan organizam jedan entitet u mojoj dimenziji ali mozda ja zajedno sa vazduhom i stolom itd oko mene u drugoij dimenziji cinim takodje samo JEDAN ENTITET ili cak samo delovi mene su posebni ENTITETI...we to ja sad vas pitam ako je neko upoznat sa kvantnom fizikom ima ovakva fora tamo i bas me interesuje o tome...
i na kraju opet da naglasim da je problem terminoloski to jest kako nazivamo to nasta mislimo....po mojoj terminologiji ovde je postavljeno pitanje 5 dimenzija a neko je odgovarao o 5tom denzitetu sto je opet po necijoj drugoj terminologiji ISTO a sve je to filozofija koja moze da ide u beskonacnost...zakljucak NAS SVET MOZE DA RAZUME SAMO ONAJ KO SE NALAZI I Z V A N NJEGA...nista vise od ovoga nije potrebno reci....

i naravno BOJANE ne pokusavam da se pravim PAMETAN i nemoj da trosiis postove da bi me mazao posto cu da se pravim da vec jesi....
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda05.01.2006. u 11:34 - pre 221 meseci
Citat:
anakin14:
i naravno BOJANE ne pokusavam da se pravim PAMETAN i nemoj da trosiis postove da bi me mazao posto cu da se pravim da vec jesi....

Koliko se meni čini forum služi za razmenu mišljenja, svako je slobodan da iznese svoje stavove i ukaže na mesta na kojima se slaže ili ne slaže sa tuđim. Ipak, mogu da ti izađem u susret u tom smislu da, ako ne želiš da čuješ moje mišljenje povodom neke teme (ove ili neke druge), jednostavno to napomeni i ako budem smatrao da stvar nije od suštinske važnosti držaću se po strani i neću te nervirati svojom pojavom.

Naravno da imam štošta da dodam na tvoju poruku ali pošto ne želiš da čuješ mogu ja i da ćutim. Ukoliko te ipak zanima javi se.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.verat.net.



+133 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda05.01.2006. u 20:07 - pre 221 meseci
salim se bre Bojane...sorry...Forum i sluzi za to da se prepucavamo...
DAkle sta kazes o mojim idejama?
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.verat.net.



+133 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda14.01.2006. u 03:53 - pre 221 meseci
bojane zasto se ne javljas
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.ADSL.neobee.net.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda15.01.2006. u 18:33 - pre 221 meseci
Tek sad sam primetio da si se javio. Pa dobro, da nastavimo.
Citat:
anakin14:
po meni ka prvo vreme ne postoji,to je samo iluzija i tako nasa svest interpretira KRETANJE... recimo ako imamo cesticu koja se "krece kroz vreme" ona je u vremenu t1 imala koordinate x1,y1,z1 a u vremenu t2 ima koordinate x2,y2,z2 zar se ona nije kretala kroz PROSTOR a to vreme je samo nase opazanje da se ona kretala...

Prvo mislim da loše interpretiraš pojam kretanje. Kretati se u nekoj dimenziji znači menjati koordinatu koja odgovara toj dimenziji. Dakle, ako ti u vremenu imaš koordinate a u vremenu koordinate i ako zamislimo da su sve brojke promenjene, ti si se zapravo kretao po sve četiri dimenzije. S druge strane, ako ti stojiš u mestu 5 minuta, e onda si se kretao kroz vreme isključivo, a ako zamislimo da vreme stoji a ti se šetaš okolo, e onda si se kretao kroz prostor isključivo. Dakle, savršeno je moguće razdvojiti kretanje kroz prostor od kretanja kroz vreme, jedini je problem što ovo poslednje nije fizički izvodivo.
Citat:
anakin14:
Isto tako ako cak i kao izgovor kretanja uvedemo POJAM VREMENSKA DIMENZIJA ona nikako ne moze imata SMEROVE jer...ako kazemo da se jedna cestica krece UNAZAD kroz vreme to je isto kao unapred tj to je jednostavno KRETANJ KROZ PROSTOR i ona samo ilustruje stanje svemira u "tom trenutku"...to jest da nema kretanja ne bi bilo ni vremena a celu stvar jos vise zakomplikje cinjenica da je kretanje ograniceno BRZINOM...npr pitam ja vas ako se cestica krece kroz vreme a)unazad >>>ona ce navodno da sretne svog duplikata koji je tu pre t vremena >>> NEMOGUCE PO ZAKONU TERMODINAMIKE b)unapred sto znaci da ce izmedju sadasnjosti i njenog cilja vremena t u buducnosti biti odsutna iz realnostu...takosje NEMOGUCE...

Ti sad pokušavaš logički da objasniš zašto je kretanje kroz vreme nemoguće? Ne moraš da objašnjavaš, to znamo. S druge strane, za razvijanje neke teorije nije potrebno da ona bude fizički izvodiva. Dakle, smer kretanja je relativan, ali pošto se dimenzije obeležavaju brojevnim koordinatama, možemo se recimo dogovoriti da smanjenje koordinate predstavlja kretanje unazad, a njeno povećanje kretanje unapred. Sada možemo videti da je vreme sa teorijskog stanovišta potpuno ravnopravno sa ostalim trima koordinatama. Praktično je malo drugačije, po zakonima fizike mi se neprekidno krećemo unapred kroz vreme (nezavisno od toga šta radimo po ostalim koordinatama), dok u prostoru možemo da se krećemo svojevoljno, ali to nema veze sa ovom pričom.
Citat:
anakin14:
sve ovo nije za ovu temu ali ta VREMENSKA DIMENZIJA je isto kao i svaka druga informacija recimo naprimer NAELEKTRISANJE znaci imamo cesticu u tacki x1,y1,z1 i ima naelektrisanje e1 ali moze da ima i naelektrisanje e2 kada se nalazi na x2,y2,z2... i tako mozemo do beskonacnosti sto nas dovodi da samo nase poimanje RECI DIMENZIJA IMA TERMINOLOSKI PROBLEM jer dimenzije ne postoje u apsolutnom kosmosu vec samo u odnosu na neki drugi denzitet tog kosmosa..."ne bi bilo duzine da ona nije UPRAVNA U ODNOSU NA SIRINU niti VISINE da nije upravna u ODNOSU na ravan sirina/duzina ni vremena DA SE STVARI NE MENJAJU U TOM PROSTORU itd....

Dimenzija su takve koordinata da je njima potpuno određeno telo koje opisuješ. Dakle, ako ti ja kažem: "Pogledaj telo ti tačno znaš o kom telu ja pričam, a onda možeš i da dođeš i izmeriš mu naelektrisanje. A kad ti meni kažeš: "Pogledaj telo (recimo da se podrazumeva u kom vremenu gledamo), ja ću doći na te prostorne koordinate koje si mi dao i tamo zateći to što zateknem, a naelektrisanje je tu sasvim suvišna informacija.

Sad malo o tvojim idejama za nove dimenzije.

1) Nema veze na koliko sitnom nivou se nalazimo. Zašto? Zato što ti koordinate možeš zadati koliko god precizno hoćeš, ako treba upotrebi i milion decimala (zapravo treba mnogo više, ali nema veze) da bi tačno opisao sitnoću koju želiš.

2) Ovo deluje nešto smislenije, ali to bi značilo da su naše pretpostavke o kontinualnom toku vremena potpuno netačne. Dakle, ako bismo usvojili ovu tvoju teoriju, pada celokupna fizika od njenih začetaka pa do danas.

3) To što si napisao jeste tačno, ali nisam uspeo da nađem deo gde uvodiš novu dimenziju.

Citat:
anakin14:
zakljucak NAS SVET MOZE DA RAZUME SAMO ONAJ KO SE NALAZI I Z V A N NJEGA...nista vise od ovoga nije potrebno reci....

Nama smrtnicima je dato tri prostorne koordinate, i mi ne možemo da pojmimo više, možda nas neko gleda iz nekog drugog univerzuma koji ima deset prostornih koordinata i smeje se našoj primitivnosti. Međutim, to i dalje ne znači da ne smemo četvrtu i više dimenzije pojmiti kao nešto što nije prostor (što mi i radimo).
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Child In Time
Gordan Mimic

Član broj: 95878
Poruke: 4
*.paleol.net.



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda27.05.2006. u 21:28 - pre 217 meseci
Ova tema je stara ko Grcka, ali sam se ja tek ubacio na forum. Pa evo da iznesem svoje misljenje, ako neko jos prati temu. Nisam procitao citavu raspravu pa ne znam da li je neko govorio o ovome sto cu sad reci:
Mozda je 5-ta dimenzija ustvari druga vremenska dimenzija. To bi objasnilo postojanje PARALELNIH SVIJETOVA, i onda bi dva ili vise tijela mogli da budu na jednom istom mijestu i isto vrijeme.
Kratko- jasno.
 
Odgovor na temu

biotech
ChemNinja
www.surrealtalesthegame.com |
www.chemninja.com

Član broj: 18355
Poruke: 1367
*.adsl.beocity.net.

Jabber: mpx220@elitesecurity.org
ICQ: 243403453
Sajt: www.chemninja.com


+5 Profil

icon evo objasnjenja za prvih 10 dimenzija ;)18.07.2006. u 02:48 - pre 215 meseci
http://www.tenthdimension.com/flash2.php
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.08.2006. u 21:27 - pre 214 meseci

Učesnici u ovoj temi raspravljaju o petoj dimenziji što bi značilo da za njih ne postoji nikakva dilema u vezi sa četvrtom dimenzijom. Kao sve je jasno u pogledu četvrte dimenzije - pređimo na petu!

Uporedimo malo dimenzije koje su nam poznate:

1 dimenzija: prava ima samo dužinu koja se meri metrima i dva smera
2 dimenzije: ravan ima dužinu i širinu koje se mere metrima i četiri osnovna smera
3 dimenzije: prostor ima dužinu, širinu i visinu (ili dubinu) koji se mere metrima i šest osnovnih smerova
4 dimenzije:??????????????????????????????????????????

Ko misli da zna nastavak nek nastavi, ali u istom stilu. Ja to ne umem.

Meni se čini da se vreme kao "četvrta dimenzija" tu ne uklapa, jer se ne meri metrima a razlikuje se od "metarskih" dimenzija po tome što ima kraj u sadašnjosti.

Po mom mišljenju vreme je samo obavezan parametar od koga zavisi sled događaja, odnosno u njemu se ostvaruje kauzalnost. Vreme nije fikcija - ono postoji, a dokaz za to je upravo REDOSLED događanja u nekom procesu.
Ono se ne može izbeći isto tako kao što neko telo ne može izbeći prostor, ali to je sve u čemu su slični prostor i vreme.

Nekad se neko figurativno izrazio o vremenu kao četvrtoj dimenziji, a ponavljanje te krilatice dovelo je do toga da se ona postepeno shvati doslovno.


 
Odgovor na temu

biotech
ChemNinja
www.surrealtalesthegame.com |
www.chemninja.com

Član broj: 18355
Poruke: 1367
*.adsl.beocity.net.

Jabber: mpx220@elitesecurity.org
ICQ: 243403453
Sajt: www.chemninja.com


+5 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda01.08.2006. u 21:36 - pre 214 meseci
http://www.tenthdimension.com/flash2.php

evo ovde imate objasnjenje do desete dimenzije
uzivajte

u je...vec sam stavioc ovaj linkc..ajde neka ostane posto razjasnjava dosta stvari

[Ovu poruku je menjao biotech dana 01.08.2006. u 22:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Eskuchar
Marija Jovanovic

Član broj: 106549
Poruke: 6
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda20.08.2006. u 13:49 - pre 214 meseci
Pa ne znam da li to moze da se zamisli... To treba da bude celina svega (ni ja ovo bas ne shvatam, mislim ''celina svega''?) gde nema orijentacije u prostoru. Tu ne postoji napred - nazad, levo - desno, gore - dole itd. To je slicno ''zaumnom svetu'' - jednostavno ne mozes da ga dosegnes. Po Platonu, covek se vraca u taj zaumni svet, ali sta se desava sa njegovim duhovnim potencijalom? Probucaj malo da nadjes nesto o teoriji Lobacevskog, mozda te zainteresuje...
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
213.240.54.*

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda18.12.2006. u 10:45 - pre 210 meseci
Naučnike decenijama kopka da li, pored tri prostorne – dužina, širina i visina (četvrta je vreme), postoji i četvrta (peta s vremenom) dimenzija ili ko zna koliko još (najviše 10 ili 11, ali veoma majušnih i nevidljivih)!

Nova matematička izračunavanja Čarlsa Kitona, profesora astronomije i fizike na Rutgers univerzitetu, i Arlija Pitersa, profesora matematike i fizike na Djuk univerzitetu (oba iz SAD), prema iskazu samih tvoraca, predstavljaju valjan kostur astronomima za buduću proveru pete dimenzije.

Da li će to potkopati opštu teoriju relativnosti Alberta Ajnštajna koja predviđa (i opisuje) tri prostorne i jednu vremensku dimenziju (ili četvorodimenzionalni prostor-vreme)?

Deo „tamne materije”

Prema skorašnjoj pretpostavci, nazvanoj teorija branskog sveta (četvorodimenzionalna površina ili brana u višedimenzionalnom prostor-vremenu), koju su osmislili Lajza Randal i Raman Sundrum sa Džon Hopkins univerziteta, mi obitavamo, u stvari, u trodimenzionalnom kosmosu u vidu mehura (branski svet) koji pluta u znatno većem s dodatnom prostornom dimenzijom. Nalik skrami od algi ili morske trave na površini okeana. Upravo taj (mem)branski kosmos ima pet dimenzija.

Teorija branskog sveta predviđa da su prilično malene „crne rupe“, nastale u najranijim trenucima kosmosa opstale do naših dana, da imaju masu poput manjih asteroida i da su deo „tamne (nedostajuće) materije“. Kao što ime kazuje, „tamna materija“ ne odbija svetlost, zato je nevidljiva, ali deluje na privlačnu silu (gravitacija).

Drugim rečima, čine najmanje jedan odsto „tamne materije“ u našem delu Mlečnog puta u kojoj su sakrivene.

Prema opštoj teoriji relativnosti, međutim, primordijalne „crne rupe“ su nastale u prvoj sekundi posle „Velikog praska“ (Big Bang), strahotne eksplozije u kojoj se začeo naš kosmos – kada su se osnovne čestice sjedinjavale na nezamislivo visokim energijama – i ubrzo isparile. Presahnule su u procesu tzv. Hokingovog zračenja.

U Plutonovoj putanji

Predstoji li filozofski obrt u našem poimanju svekolike prirode, ukoliko se dokaže da ih još ima, čak i veoma blizu Zemlje?

Pomenuti misaoni okvir obuhvata izvesne kosmičke pojave koje će, ukoliko se uoče, naučnicima olakšati procenu valjanosti teorije branskog sveta. Svojevremeno su Lajza Randal i Raman Sundrum matematički izračunali kako gravitacija u malim razmerama menja pojedine delove kosmosa. Učinak se može izmeriti veoma osetljivim instrumentima, ukoliko sićušne „crne rupe“ – zahvaljujući svojoj ogromnoj (privlačnoj) sili – makar i malčice saviju elektromagnetne zrake na putovanju do nas. Pojava je poznata pod imenom „gravitaciono sočivo“, i mnogo puta je posvedočena u osmatranjima udaljenih galaksija.

Za nesvakidašnji ogled najpodesniji su gama-zraci, neobuzdani izlivi zračenja u dalekom kosmosu, koji stižu do Zemlje. Prvi put su ih šezdesetih godina neočekivano snimili američki vojni avioni.

Čarls Kiton i Arli Piters su proračunali da će branske „crne rupe“ ometati gama-zrake na način sličan kamenu bačenom u jezero koji poremeti talase. Iz toga se može zaključiti da li postoji četvrta dimenzija. I da širom kosmosa ima još na miliona malenih „crnih rupa“, od kojih svaka nosi potpis – četvrte dimenzije.

Skrivena dimenzija sastoji se, dakle, od hiljada malenih „crnih rupa“ u samom Sunčevom sistemu, od kojih se najbliža nama nalazi unutar Plutonove putanje! Ako je zamisao tačna, na potvrdu nećemo čekati duže od nekoliko godina, već sledeće, kako je najavljeno, otisnuće se satelit (Gamma Ray Large Area Space Telescope, GLAST) da to izmeri, potkrepi, ili opovrgne. U ovom poduhvatu učestvuju istraživači iz SAD, Francuske, Nemačke, Japana, Italije i Švedske.

Stanko Stojiljković
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda20.05.2007. u 21:42 - pre 205 meseci
Evo jednog teksta novijeg datuma na temu "Kako videti skrivene dimenzije":
http://www.b92.net/zivot/nauka.php?nav_id=236058

 
Odgovor na temu

CyberianIce

Član broj: 60312
Poruke: 55
*.apatinonline.net.



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda03.07.2007. u 13:26 - pre 203 meseci
Dobro sad sve to sto pisete i linkujete mi se nije dalo citati, imam samo par starih pitanja:

1. Kako mi bez problema detektujemo neke 3p, kao i sve d i f elektrone, kad je lepo sedingerovim jednacinama opisana njihova najVEROVATNIJA kretanja u polidimenzionim sistemima, svejedno gledamo li ga kao talas ili cesticu, i nezavisno od Hajzembergovog nacela neodredjenosti u svakom slucaju jednacina koja opisuje kretanje takvih elektrona operise u nekoliko dimenzija, a mi ne znamo kako to izgleda, ne mozemo cak ni da zamislimo, a znamo da je tu, gde ga mozemo uloviti, pri tom ne znajuci mu tacnu brzinu, bla bla bla...
Znaci pitanje se svodi na to da recimo neki 4d elektron operise kao talas, da mu pri tome talasna jednacina opisuje kretanje u malo vise od 4 dimenzije, a mi ga fino vidimo u nasem 4d prostorvremenu?

2. Sta znaci to "f" na dnu vasih postova?
 
Odgovor na temu

alexandro_78
vasiljevic aleksandar

Član broj: 128800
Poruke: 1
*.inffo.net.



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda29.09.2007. u 14:50 - pre 200 meseci
sta je konkretan odgovor???
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
*.arhisoft.net.



+45 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda06.04.2008. u 17:15 - pre 194 meseci
Napravis trodimenzionalni krst :) mislim, sve stranice neka mu budu jednake. Ocigledno da su to 4 posebna prostora.
Mi smo recimo u desnom gornjem kvadrantu. Sta je u ostalim prostorima smislite vi.

Ja samo znam da je "0" crna rupa. I nije "0" nego "o", zato se valjda tako i pise jer lici na rupu.
Ovo sam ja izmislio. MT (R)
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
*.arhisoft.net.



+45 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda14.04.2009. u 19:36 - pre 182 meseci
Citat:
galet@world: Učesnici u ovoj temi raspravljaju o petoj dimenziji što bi značilo da za njih ne postoji nikakva dilema u vezi sa četvrtom dimenzijom. Kao sve je jasno u pogledu četvrte dimenzije - pređimo na petu!

Uporedimo malo dimenzije koje su nam poznate:

1 dimenzija: prava ima samo dužinu koja se meri metrima i dva smera
2 dimenzije: ravan ima dužinu i širinu koje se mere metrima i četiri osnovna smera
3 dimenzije: prostor ima dužinu, širinu i visinu (ili dubinu) koji se mere metrima i šest osnovnih smerova
4 dimenzije:??????????????????????????????????????????

Ko misli da zna nastavak nek nastavi, ali u istom stilu. Ja to ne umem.

Meni se čini da se vreme kao "četvrta dimenzija" tu ne uklapa, jer se ne meri metrima a razlikuje se od "metarskih" dimenzija po tome što ima kraj u sadašnjosti.

Po mom mišljenju vreme je samo obavezan parametar od koga zavisi sled događaja, odnosno u njemu se ostvaruje kauzalnost. Vreme nije fikcija - ono postoji, a dokaz za to je upravo REDOSLED događanja u nekom procesu.
Ono se ne može izbeći isto tako kao što neko telo ne može izbeći prostor, ali to je sve u čemu su slični prostor i vreme.

Nekad se neko figurativno izrazio o vremenu kao četvrtoj dimenziji, a ponavljanje te krilatice dovelo je do toga da se ona postepeno shvati doslovno.



4 dimenzije: prostorni kvant - to je prostor koji se posmatra iz singularuma, meri se u metrima ali njegove osobine zavise i od polozaja u odnosu na nularitet. U zavisnosti od njegovog polozaja (udaljenosti) smerovi u samom prostornom kvantu postaju krive sa prirodnom funkcijom. ?
 
Odgovor na temu

edo_ze
informaticar
Zenica

Član broj: 177359
Poruke: 83
*.telekabel.ba.



+2 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda09.05.2009. u 09:46 - pre 181 meseci
Pozdravljam ekipu, da i ja prozborim koju.

Citat:
Bojan Basic: ... Kretati se u nekoj dimenziji znači menjati koordinatu koja odgovara toj dimenziji. Dakle, ako ti u vremenu imaš koordinate a u vremenu koordinate i ako zamislimo da su sve brojke promenjene, ti si se zapravo kretao po sve četiri dimenzije...


Svo objašnjenje kasnije stoji i u redu je, niko ne spori postojanje vremena, ali uzeti vrijeme kao komponentu u višedimenzionalnim sistemima ne stoji. To bi bilo isto kao kad bih nekome objašnjavao trodimenzionalni svijet i uzeo kvadrat od papira i pomijerao ga po ravnoj površini, dobio u t1 neko x1, y1 i u t2 neko x2, y2 i to uzeo kao model trodimenzionalnog tijela. I stvarno sam dobio nešto trodimenzionalno a da to nema apsolutno nikakve veze sa dimenzijom koju treba da objasnim. Vrijeme jeste dimenzija, ali ovi što teoriju relativnosti posmatraju kao najznačajniju stvar u kompletnom univerzumu (niđe veze) pobrkali su je sa dimenzijom sistema a oni kojima baš i ne leži plaho žuljati mozak prihvatili su to kao "pa naravno, to je to".


Citat:
toplim
4 dimenzije: prostorni kvant - to je prostor koji se posmatra iz singularuma, meri se u metrima ali njegove osobine zavise i od polozaja u odnosu na nularitet. U zavisnosti od njegovog polozaja (udaljenosti) smerovi u samom prostornom kvantu postaju krive sa prirodnom funkcijom. ?


Bravo majstore, to je već nešto... projekcija 2d na 2d ili na 1d je jednodimenzionalna, projekcija 3d na 3d ili na 2d je dvodimenzionalna... moguće je da projekcija 4d na 4d ili na 3d bude trodimenzionalna.
Hahaha... možda ja i nisam iz ovog svijeta već sam u stvari projekcija nečega četvorodimenzionalnog ili čak petodinemzionalnog, ali ako to posmatramo iz našeg trodimenzionalnog svijeta onda bi ta projekcija u stvari dolazila iz singularuma i to bi bio sistem koji se ne posmatra iz singularuma (vidio bi samo 3d) već se gleda u ili kroz singularum iz trodimenzionalnog sistema.

idemo deco dalje...
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
92.36.157.*



+33 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda10.05.2009. u 05:14 - pre 181 meseci
Ovu temu sam isčitao u cjelosti (po prvi put) i imam konkretan prijedlog:
Riječ (pojam) dimenzija trebamo zamijeniti sa riječju (pojmom) parametar.

Posebno sam zapazio kvalitet poruka: Miloš Kovačević (20.09.2004 u 19h i 30min), Shadowed (20.09. 2004 u 22h i 25 min), Bojan Macedoljan (26.09. 2004. u 11h i 35 min), Milošević Dejan (05.01. 2006. u 6h i 48min), Dane Gaćeša (01.08. 2006 u 21h i 27min), Vladimir Radaković (03.07. 2007 u 13h i 26min).

Ove(navedene) poruke (uz predloženu zamjenu termina) predlažem kao polazište za dalju diskusiju.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 65554 | Odgovora: 158 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.