Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda

elitemadzone.org :: MadZone :: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 65882 | Odgovora: 158 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lucia
Irena Karlovic
Beograd

Član broj: 33648
Poruke: 5
195.252.85.*

ICQ: 317842076


Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda08.09.2004. u 00:06 - pre 238 meseci
Veoma je interesantno pitanje, a rekla bih i vecina datih odgovora. Volela bih da cujem jos komentara o vasim razmisljanjima i idejama na temu pete dimenzije. Delim misljenje sa U_M, koji je na startu postavio ovo pitanje. Moja shvatanja na temu x+y+z+t+"p" su slicna ideji o poklapanju "tela", odnosno ideji da za "ovim racunarom sedi jos neko", u petoj dimenziji (kako je U_M na pocetku postavio). Svakako je i ideja MISAO kao peta dimenzija izrazito intrigantna, zanimljiva. Medjutim, volela bih da cujem jos odgovora. Zahvaljujem se onome ko nastavi ovu temu, jer u poslednje tri nedelje tema "Peta dimenzija" je moja preokupacija.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
195.252.80.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda08.09.2004. u 13:53 - pre 238 meseci
I ja bih svakako voleo nastavak teme, ali imam osećaj da smo se svi ispucali, sve što je neko imao da kaže rečeno je tako da ne vidim ideju za nastavak. Predložio bih da ti povedeš dalju diskusiju u smeru kojem želiš, recimo iskomentariši neki detalj koji ti se naročito svideo/nije svideo i ja ću se vrlo rado priključiti, a verujem i ostali članovi.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Dvaal
Bgd.

Član broj: 29982
Poruke: 20
*.beograd-1.tehnicom.net



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda08.09.2004. u 20:07 - pre 238 meseci
Evo ja cu da nastavim otkrivajuci toplu vodu.

Ovo sto sledi meni deluje jako logicno a voleo bih da cujem i drugu stranu jer u suprotnom nema diskusije, a onda ni forum nema smisla.

Dakle, sve u vezi sa tim deljenjem istog prostora sa jos nekim u nekoj drugoj dimenziji mi je vrlo besmisleno. Uzmimo trodimenzionalni prostor sa osama x, y, z i koje se seku u tacki O. Uzmimo osu x i na njoj proizvoljnu tacku T koja se koja ima koordinate x=2, y=0, z=0. Ta tacka "zna" samo da je njen polozaj odredjen sa x=2 ali ne zna da je njen polozaj u 3-dimenzionalnom sistemu odredjen sa tri broja a ne sa jednim. I pita se da li postoji u dvodimenzionalnom prostoru neka tacka koja ima polozaj x=2. Naravno, postoji beskrajno puno takvih tacaka. Uzmimo da je u pitanju ravan kojoj pripadaju ose x i y. Kada u toj ravni kazemo x=2 mi smo locirali polozaj prave na kojoj se nalazi beskrajno buno tacaka, i sve sa x=2 ali nijedna sa x=2 y=0 sto predstavlja polozaj nase tacke T. Koliko tacaka u 3-d prostoru moze imati koordinate x=2, y=0? Beskonacno puno, ali nijedna sa x=2, y=0, z=0. Sto ce reci, kad bi nas svet imao 100 dimenzija nas polozaj u njemu bi bio odredjen sa 100 brojeva, od kojih mi znamo samo 3.

Ne studiram prirodne nauke pa mozda nemam terminologiju ali se nadam da moze da se shvati sta sam hteo da kazem.
 
Odgovor na temu

u_m
Urukalo Milan
PH

Član broj: 18631
Poruke: 889
*.wireless.org.yu

ICQ: 32554731
Sajt: https://milan.urukalo.com


Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda08.09.2004. u 21:18 - pre 238 meseci
Dvaal, vracamo se na pocetak, ovo je ono na sta sam ja mislio prilikom postavljanja teme, od tad je dosta poruka proslo, ali jos nemamo ni priblizan odgovor kako izgleda peta dimenzija

odbacimo misao kao dimenziju, kao i razmatranje da li postoji peta dimenzija

pazite ovo:
- jednodimenzioni sistem ne postoji nigdje osim u mislima, odnosno njegova projekcija
- dvodimenzioni = slika - i nju lako projektujemo u svojim mislima
- isto tako i trodimenzioni
- kod cetverodimenzionog imamo malih problema, malo je teze zamisliti vreme kao dimenziju, ali da se.
- E sad KAKO ZAMISLJATE PETU DIMENZIJU ?!??


p.s: u slucaju da peta dimenzija ne postoji (za one koji tako misle), pazite u naslovu teme ono " kako bi izgledala" da postoji

p.p.s: samo da izrazim odusevljenje ovom temom
#include <music.h>
#include <beer.h>
#include <girls.h>
main(){ run(partytime);}
---------
Moj licni sajt
Moj wap sajt--offline
 
Odgovor na temu

Lucia
Irena Karlovic
Beograd

Član broj: 33648
Poruke: 5
*.beotel.net

ICQ: 317842076


Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda08.09.2004. u 22:59 - pre 238 meseci
Ja se iskreno izvinjavam ako moje pitanje izlazi iz granica "fizike", kao naslovne oblasti i delimicno kao "pete dimenzije", u smislu naslovne teme. Ali bez obzira na vec data objasnjenja, sta mislite o "paralelnim svetovima"? Meni je, da budem iskrena, mnogo muke zadao film KOCKA 2. Naime, otkad sam ga pogledala prvi, pa drugi, pa deseti put, ne prestajem da razmisljam o mogucnosti stvarne hiperkocke, odnosno prenosa ideje filma na stvarnost. Ako neko nije gledao film, mislim da je dovoljno da kazem da je ideja zasnovana na Hiperkocki, 4d kocki, pri cemu je cetvrta dimenzija (vreme), prenaglasena. Svako vreme ima svoja pravila. Vrlo lako se iz jednog vremena (jedne sobe u filmu, npr.) , moze doci do drugog... Raspored se jako brzo menja. Moguce je da se u istoj sobi (delu hiperkocke), nalazi jedna osoba kao svoja buducnost i kao original. (Dakle mi za nekoliko godina i mi sad). Ovo mozda prelazi malo u SF, ali ako bolje razmislimo, mozda je i moguce. A sve ovo pominjem iz razloga sto je moja ideje pete dimenzije slicna cetvrtoj. Naime, to je vreme ali u nekom dubljem smislu. Mozda nestabilno vreme. Ne bih dalje da obrazlazem svoje misli, jer se plasim da se mnogima nece dopasti moja objasnjenja, ili da odskacem od teme foruma. Ali opet, bez obzira na (realne) dokaze, volela bih da malo vremena provedete sa idejom da je recimo peta dimenzija takodje vreme, ali neko koje ima mogucnosti da se pomera, menja, da dodje do naseg vremena (vreme koje je sada i ovde), pa eventualno da se opet pomeri. Dakako, ovo vreme (peta dimenzija) ima i svoj ciklus i pravilo, ali je razlicito od vremena u cetvrtoj dimenziji. Mozda ipak jos neko sedi na mojoj stolici ispred kompjutera? (opet koristim ideju U_M) Ali u vremenu (recimo 2), u petoj dimenziji.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda08.09.2004. u 23:28 - pre 238 meseci
Iznenadio bi se kolio ljudi ima problem i sa zamisljanjem stvari u trodimenzionalnom prostoru :).
"Zamisljanje" visih dimenzija se obicno radi tako sto se pravi analogija u manjem broju dimenzija. Uzecemo primer "sta bi u 2D mislili kako izgleda 3D" (kao i obicno).
1) Uzmes loptu i preseces je pravom. Presek je krug. Sad ubedis krug da postoji treca dimenzija i da je on deo nekog 3D tela i pitas sta misli kako treca dimenzija i to telo izgledaju. Naravno on blage veze nema ali konta da moraju postojati neki paralelni 2D objekti koji su gledano po trecoj dimenziji odmah uz njega. Kazes mu i da je on deo lopte, objasnis mu sta je lopta i on konta da je ona analogija krugu i dolazi do zakljucka da se ti njemu paralelni krugovi medjusobno razlikuju i da ih ima beskonacno mnogo (za svaku vrednost Z od -r do r). Cak zakljucuje i koja je zavisnost poluprecnika kruga od Z.
2) Neki krug ubedis da postoji treca dimenzija. On to tesko prihvata ali ipak prihvata (veruje ti bez dokaza i stvara religiju od toga al' o tome na nekom drugom mestu). Sad on zna da u slucaju da je deo nekog tela postoje paralelni krugovi odmah do njega. Cekaj, krugovi? Paa, mozda, a mozda i ne. Pa i ako jesu krugovi, kojeg poluprecnika? Da li istog (valjak), da li se r povecava samo na jednoj strani neko vreme pa prestaje (zarubljena kupa), ili se mozda smanjuje na jednu stranu do 0 (kupa), ili...

Analogija na 1) Prihvatamo vreme kao cetvrtu dimenziju (inace ne bismo morali da razmisljamo o petoj vec o cetvrtoj). Neko petodimenziono bice ubedi jednu kocku koja postoji izvestan vremenski period pa nestane (analogija duzi po t osi da bi kocka bila cetvorodimenzionalna) da postoji peta dimenzija i da je ona deo petodimenzione kocke. Ova sada shvata da paralelno njoj postoji jos kocki (kako paralelno ne moze da zamisli ali zna da je paralelno tj. da se razlikuje samo po u dimenziji) i to beskonacno njih. Zna da su istih dimenzija i da postoje isti vremenski interval. Kako to utice na nas? Postoji beskonacno ovakvih svetova i oni su isti kao ovaj nas ili se ralikuju po pravilu za koje smo saznali od nekog ko iskustveno zna sta se desava u svih 5D.
Analogija na 2) Prihvatamo vreme... Petodimenziono bice ubedi kocku... (pocijem da smaram, zar ne?) ova (kao i onaj krug) zna da bi moglo ali ne bi moralo da bude deo nekog 5D tela. Ako jeste onda postoje tela koja su mu paralelna ali ne zna kog su oblika i koliko traju.
Kako se ovo odnosi na nas? Pa, prihvatimo da postoji peta dimenzija i da bi mogli postoja ti isti ovakvi ljudi koji rade isto ovo sto i mi ali mogu biti i razliciti, mogu da ne rade isto sto i mi i mogu i da ne postoje. Ono sto ljudi grese je sto misle "za ovim kompom ne sedim samo ja vec mskonacno mene", jok, svako ima svoj racunar i nalazi se na drugom mestu (kao sto se i vrh kupe nalazi na dugom mestu od onog gde je osnova). Poenta je u tome da ne mozemo znati kako izgleda peta dimenzija (ni najpribliznije) sve dok nam neko ne da bar neku informaciju o tome. Moze izgledati bilo kako. Svodi se na beskonacno mnogo paralelnih svetova. Ali ne mozemo znati kakvi su bez pomoci.

Edit: Nisam video gornju poruku. Odgovor. Kocka 2 je jedna od (naj)vecih gluposti koje sam u poslednje vreme video na filmu.
 
Odgovor na temu

Dvaal
Bgd.

Član broj: 29982
Poruke: 20
62.193.130.*



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda09.09.2004. u 11:53 - pre 238 meseci
Ovde (generalno) ima jako puno terminoloske zbrke. Kao prvo: da bi ista POSTOJALO mora postojati vreme, znaci vreme nije u istoj kategoriji sa prostornim dimenzijama. Ako nas prostor ima tri dimenzije i jednu vremensku (sto je nuzno) onda to nije 4-dimenzionalni prostor, vec ili 1)4 dimenzionalni prostor-vreme sto nema veze sa 4-dimenzionalnim prostorom ili 2) prostor sa 3 spacijalne+1 vremenskom dimenzijom.

Dakle tacka nema dimenzije, ona je lokalitet. Ali ima vreme, da bi se uopste moglo reci da "jeste" tacka, odnosno da postoji. Tako da u 5-dimenzionalnom prostoru 5 dimenzija nije vreme. Ako cemo vec da je uracunamo neka bude 0 (nulta) jer je nuzna i od nje bi pocinjalo to sabiranje baba i zaba. Mislim, otkud opste ideja da se vreme ubaci bas kao 4 dimenzija, sta je bilo sa vremenom do tad? :) Tako da 5 dimenzija uzeta zasebno funkcionise kao 1 dimenzija, npr. duzina, i isto tako i izgleda ;). Dodavanje spacijalnih dimenzija je samo dodavanje osa na koordinatni pocetak. Ali 5 dimenzionalni prostor (odnosno 6-dimenzionalni prostor-vreme sto nema nikakvog smisla da pominjemo jer ne razmatramo nikakvo kretanje u vremenu, tj. trajanje)? Mozda da preciziramo "sta" u tom prostoru kako izgleda? Pandan cemu? Kugli, kocki? Kazem pandan jer kao sto kugla definitivno nije 3-d krug niti je kocka 3-d kvadrat vec se samo mogu predstaviti kao skup istih u prostoru, tako ni 4-d lopta (nazvana hipersfera) sigurno nema toliko slicnosti u izgledu sa 3-d loptom. Ajnstajn je u "Teoriji" izneo prikaz jedne "lopte" s tim sto ja nisam siguran da je to hipersfera a moglo bi se u 3-d predstaviti kako 2 lopte (koje se dodiruju u jednoj tacki). Ako ima zaiteresovanih mogu da taj odeljak ovde okacim.

Poz.

p.s. i ja se pridruzujem izvizdavanju tog filma
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda09.09.2004. u 12:51 - pre 238 meseci
Zasto mislis da vreme ne mozes smatrati ravnopravnom sa ostalim (geometrijskim) dimenzijama?
U temi Vreme sam jednom opisao kako bi sve to moglo da izgleda pa ako te ne mrzi potrazi (mene je mrzelo ima 8 strana :)). Doduse mozda neces shvatiti sve sto sam hteo da kazem jer je mozda lose sroceno.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda09.09.2004. u 13:09 - pre 238 meseci
A definicije iz analiticke geometrije koje u sebi imaju pojam "skup tacaka"? Tu bi se dala napraviti analogija, tj. definicija koja ne bi ukljucivala dimenzionalnost.
Na primer:
skup tacaka cija nijedna koordinata nije veca od neke konstante a , je:
duz u R(1), kvadrat u R(2), kocka u R(3), teserakt u R(4), ... (dalje imena ne znam)

skup tacaka cija udaljenost od ishodista nije veca od nege konstante r, je:
duz u R(1), krug u R(2), lopta u R(3), hiperlopta u R(4), ...

Ako su pravila dovoljno jednostavna, tela koja su njima opisana mogu biti konstruisana za prostor od proizvoljno dimenzija, tako da se prostiru kroz sve njih.
 
Odgovor na temu

FozzieBgd
Miloš Kovačević
Beograd

FozzieBgd
Član broj: 33040
Poruke: 17
*.rcub.bg.ac.yu



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda20.09.2004. u 19:31 - pre 238 meseci
Uh... Kakva tema! Bio sam strpljiv i pročitao sve poruke pre nego što sam se odlučio da napišem svoje mišljenje...

Znam da je ovo forum "fizika" i znam da ono što ću napisati neki neće shvatiti kao fiziku...

Slažem se sa konstatacijom iz nekog od prethodnih postova da mi kao ljudi (homo sapiens-sapiens) jednostavno ne možemo sebi da predstavimo ništa što nije 3D. Jednostavno zamislite u sebi tačku. Pri tome ne mislim na definiciju tačke (entitet bez dimenzija, ili kako god...), već budite iskreni prema sebi i shvatite da u glavi tačku sebi predstavljate kao krug malog poluprečnika, jer ste je kao takvu upoznali na papiru/tabli/u pesku... A to što taj "krug" ima i treću dimenziju (posledica adhezije krede za tablu ili grafita za papir, odnosno dubina rupice u pesku) nam retko pada na pamet, ali je tu - ono što mi zovemo "tačka" matematički nema dimenzije, ali za nas ima sve 3 (ako uzmemo i vreme, onda i 4, mada mislim da vreme nije klasična dimenzija, već jedan drugi dimenzionalni sistem koji se ne može mešati u isti koš sa prostornim). Isto tako, pravu zamišljamo kao nešto što je u biti prizma, tj ima i debljinu i visinu... Tako možemo pričati i o N dimenzija, a u glavi ih sebi predstavljati kao 3D modele, jer jedino tako i možemo da ih skapiramo... Za sada bar, dok nam ili mozak ne evoluira dalje (što je malo teži slučaj, ali to nije za ovaj forum), ili dok nam, kako reče Shadowed, neko ko (u)kapira nD ne pojasni situaciju...

I dok nauka nešto ne pokaže, ludaci će to objašnjavati Bogom i klati se zbog toga... Ranije je Bog slao munje, sada znamo odakle one nastaju, a Bog je početak i kraj svega. Kad (eventualno) objasnimo početak i kraj svega (predlažem pripovetku I.Asimova, "Konačno pitanje" kao jedno od lepih objašnjenja), Bog će biti ono što u tom trenutku još nismo objasnili... Ali ovo verovatno ne pripada ovom forumu...

Mada je za mene odvajanje religije od nauke pogrešno... I jedno i dugo teže istom cilju - odgovoru na sva pitanja... Samo na različite načine... (film "Kontakt", ko nije gledao, neka ispravi taj nedostatak!)

Ne kapirajte me kao religioznog frika! Na protiv! Samo dajem svoje mišljenje!

Što se tiče pete dimenzije, ja je ne kapiram... niti ijednu drugu osim prve 3. A kao što rekoh, Vreme ne mešam koš prostora, dok ga ne skapiram kao dimenziju po kojoj se može kretati kao i po 3 prostorne. A dotle mogu da filosofiram u n dimenzija... Ako treba :)

 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda20.09.2004. u 22:25 - pre 238 meseci
Kretanje po vremenskoj osi je rekao bih besmisleno.
Stvar je u tome sto kretanje predstavlja promenu koordinata u toku nekog vremenskog intervala. Ali ne mozes imati promenu vrmenske koordinate u toku nekog vremenskog intervala. Trebala bi ti jos jedna vremenska dimenzija (kroz koju ne bi bilo moguce kretanje).
Jedan od nacina da se ovo obasni je da se kretanje predstavi kao oblik 4D tela. Tako kretanje i ne postoji. Opet smanjimo za jednu dimenziju. Kretanje kvadrata u ravni je paralelopiped. Poseban slucaj je kada kvadrat miruje pa je to kocka. Zapravo nije kocka vec kvadar i zavisno od perioda tokom kojeg postoji taj kvadrat imace neku visinu. Ako postoji ubrzanje onda ce biti nepravilno telo.
E sad sta je ovde bitno. Bitno je da nema kretanja. Ne menjaju se koordinate kvadratu vec postoji beskonacno kvadrata od kojih se sastoji dato telo.
Sta bi ovde bilo kretanje po vremenskoj dimenziji? Naravno, neko ce reci (ako zamislimo da XoY korizontalna ravan a T vertikala) da telo treba pomeriti vertikalno navise ili nanize. To je zez jer ovo sledi iz toga sto smo smanjili broj dimenzija i sad koristimo "nase" posmatracko vreme za kretanje po T osi. To bi bilo 4D a dogovorili smo se da posmatramo 3D. Sad, mozemo mi i to prihvatiti pa imamo nasu pricu o 3 prostorne i jednoj vremenskoj dimenziji i opet mozemo sve ponoviti ali je teze zamisliti. I tako, ako je broj dimenzija konacan vremeplov je nemoguc.

Kazes ne moze se zamisliti matematicka tacka? Sto? Ja mogu. I onako kako ti mislis a i mozes zamisljati tacku kao 3(4) broja.
 
Odgovor na temu

FozzieBgd
Miloš Kovačević
Beograd

FozzieBgd
Član broj: 33040
Poruke: 17
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda22.09.2004. u 20:22 - pre 238 meseci
Citat:
Kazes ne moze se zamisliti matematicka tacka? Sto? Ja mogu. I onako kako ti mislis a i mozes zamisljati tacku kao 3(4) broja.


Možda se nisam lepo izrazio: kako ZAMIŠLJAMO tačku trebalo bi da znači ono što "vidimo" u glavi kad zamislimo tačku... Ne znam za tebe, ali meni kad neko kaže "tačka", meni je u glafi "tufna", a ne 3 cifre u zagradi, odvojene zarezima...

Citat:
Stvar je u tome sto kretanje predstavlja promenu koordinata u toku nekog vremenskog intervala. Ali ne mozes imati promenu vrmenske koordinate u toku nekog vremenskog intervala. Trebala bi ti jos jedna vremenska dimenzija (kroz koju ne bi bilo moguce kretanje).


Mislim da je baš to razlog što bi trebalo i vreme da ima tri koordinate... Ili, da kretanje po vremenskoj osi bude definisano slično definiciji kretanja po prostornim osama - kretanje po vremenskoj osi je promena vremenske koordinate po jednoj od prostornih... Ili tako nekako :)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda22.09.2004. u 23:43 - pre 238 meseci
Da li bi malo opisao to sa vremenom od tri dimenzije...?
 
Odgovor na temu

macedoljan
Bojan Macedoljan
Jakovo, Beograd

Član broj: 31086
Poruke: 29
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda26.09.2004. u 11:35 - pre 238 meseci
Primetio sam da se ovde dosta govori o vremenu kao dimenziji sa vise parametara!? Pa zar vreme nije apsolutno, velicina koja ne moze imati svoju negativnu vrednost, koja ne zavisi ni od cega!
Neko ce reci, da vreme moze biti itekako relativno [nekome isti vremenski period prolazu sporije a nekom brze, vecina nas je polagala neke ispite ili nesto slicno:)], ali taj relativitet je samo u nasim mislima, odnosno mi ga tako osecamo.

I jos nesto mi nije jasno: Ako se malo bolje obrati paznja, sve 4 (x,y,z,t) sadasnje dimenzije se medjusobno ne uslovljavaju , odnosno medjusobno su nezavisne. Pa tako imamo proizvoljan polozaj tacke u proizvoljnom vremenu. U vezi stim treba da se dobro razjasni sta je to <dimenzija> uopste, koji su njeni kriterijumi, itd., pa tek onda da se razgovara vremenu sa nekoliko vremena tj parametara, misli kao 5. dimenziji, itd.
 
Odgovor na temu

kinsif

Član broj: 35900
Poruke: 3
*.univ.trieste.it



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda28.09.2004. u 21:23 - pre 238 meseci
dal ste svijesni da su, bar sto se mene tice, vec tri prostorne koordinate tesko zamislive. slika koju nas mozak prima je plosnata, a iskustvo nam savijetuje da je prostor oko nas 3D. stoga je malo preambicijozno "pucati" po zraku nebi li pogodili petu dimenziju. misao, tri vremenske dimenzije... sve to moze biti u redu, ali je problem u tome sto se donosi misao apriori, pa se covijek za tu svoju misao, koju kasnije i skromno naziva "teorijom" veze i ona mu neda dalje od horizonta. to je kao da vozimo auto koji nam se na izgled dopao, al vidimo da na cesti bas i nije kako treba, al i dalje ga forsiramo, jer smo ga MI odabrali!
bez argumenata nema nekog smisla ulaziti u raspravu.
 
Odgovor na temu

lin

Član broj: 43070
Poruke: 26
*.europronet.ba.



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda26.12.2004. u 23:38 - pre 235 meseci
Magija je sve to ljudi moji !
i dzaba vam je da se lomite tu kojekakvim philozofiranjem,pogotovo ne glupostima.

Beyond Mirrors

The age of science has failed to explain our universe in rational terms.
Consequently, the power of magic has gradually emerged from our conscious minds
to fathom the unfathomable.
Our most distinguished scientists reluctlantly admit that mankind is nothing but
some billion creatures sitting on a piece of solar driftwood, floating in space.
Magic is the art of influencing the course of events by the intervention of
spiritual forces or some other occult device.
According to Arthur C. Clarke any sufficiently advanced technology is indistinguishable
from magic. Early civilizations often mistook the unexplained world around them
to be magic.
Rupert Sheldrake in his book "Seven experiments that could change the world" has
stated that scientists attitude towards the experiments affect the results of
their experiments.

There is no such thing as a definite fact in science and therefore the irrationality
of magic plays an important part in our rational world.
Werner Heisenberg, the leading 20th century physicist has stated that mass is a physical
interpretation of energy.
Religious organisations have understood the power of magic and therefore monopolized
the interpretation of the supernatural to control the human mind.

The universe as a whole is beyond explanation. Only at the end of the 20th century the
Roman catholic church admitted that the great visionary Galileo Galilei was in fact correct.
The second millennium has come to an end. Scientists have to admit that the universe is magic.
 
Odgovor na temu

Herero
Benjamin Una
Allemagne

Član broj: 46686
Poruke: 16
*.ipt.aol.com.



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda23.02.2005. u 11:03 - pre 233 meseci

Ako se oslobodimo krutosti euklidskoga prostora onda mozemo jednostavno pokazati da ima mnogo prostornih dimenzija. Dodavanjem koordinata o, p, q mozemo i graficki i matematicki pokazati 6 prostornih dimenzija.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda23.02.2005. u 12:05 - pre 233 meseci
Za tako nesto se ne moras oslobadjati euklidskog prostora.
 
Odgovor na temu

Herero
Benjamin Una
Allemagne

Član broj: 46686
Poruke: 16
*.ipt.aol.com.



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda23.02.2005. u 12:52 - pre 233 meseci

Govorim o krutosti klasicnog euklidskog prostora koji se predstavlja nuzno trodimenzionalno.
U takvom prostoru nije moguce sagledati daljnje dimenzije. No u specijalnom euklidskom prostoru to jeste moguce.
 
Odgovor na temu

aatpuuii
Čelarevo

Član broj: 48568
Poruke: 9
*.dial.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda02.03.2005. u 17:53 - pre 232 meseci
uf, dimenzije... a shta kazzete o 2,3 D objektu?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: peta dimenzija - kako bi izgledala/izgleda

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 65882 | Odgovora: 158 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.