Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)

elitemadzone.org :: MadZone :: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 19974 | Odgovora: 211 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)29.05.2014. u 22:58 - pre 120 meseci
Citat:
crnilabrador:
Stvar je u tome sto se na ovom forumu neki stalno pozivaju na "Trece Oko", a da poznaju 0.1% fizike i nauke, znali bi da je stvarnost mnogo ludja od najludjih fantazija iz tih casopisa.



Ja to sve vreme tvrdim, ali niko mi ne veruje...
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

crnilabrador

Član broj: 322386
Poruke: 78
216.185.35.*



+91 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)29.05.2014. u 23:10 - pre 120 meseci
Ja ti verujem, ali ti ne verujes da ti ja verujem.
 
Odgovor na temu

SASASTA

Član broj: 289575
Poruke: 73
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+72 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)31.05.2014. u 13:00 - pre 120 meseci
novo naucno otkrice pobija neke ajnstajnove ideje.

http://www.b92.net/zivot/nauka...05&dd=31&nav_id=855270

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)01.06.2014. u 12:11 - pre 120 meseci
Citat:
crnilabrador:
Citat:
vladd:

Ono sto im ja ne prihvatam je nepostojanje ljudske lucidnosti i "primoravanje" matematike da pojasni kosmos, kao da ce im TA matematika biti jasna.:)



Hilbert je govorio o setu jednacina koje postoje, i koje necemo dokazati nikada.



Postoji jedno carstvo u kojem caruje drugarstvo, ali ga nikada necemo videti:)

Hilbert bi bio mnogo srecniji da nije previse bahat, nicim izazvano, i da je svesniji sopstvenih limita.
 
Odgovor na temu

crnilabrador

Član broj: 322386
Poruke: 78
216.185.58.*



+91 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)01.06.2014. u 14:14 - pre 120 meseci
Citat:
vladd: Postoji jedno carstvo u kojem caruje drugarstvo, ali ga nikada necemo videti:)

Hilbert bi bio mnogo srecniji da nije previse bahat, nicim izazvano, i da je svesniji sopstvenih limita.



Necemo videti, ali cemo mozda osetiti. Pitanje senzitivnosti u matematici i njene percepcije kroz harmoniju je za nekog posredan dokaz, a neko to prihvata sa punom vaznoscu nekog dogadjaja.

Hilbert nije bio svestan svojih sopstvenih limita, jer nije limitirao svoju svest. (Boxterov paradox :D)

[Ovu poruku je menjao crnilabrador dana 01.06.2014. u 15:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

crnilabrador

Član broj: 322386
Poruke: 78
216.185.58.*



+91 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)01.06.2014. u 14:21 - pre 120 meseci
Citat:
SASASTA:
novo naucno otkrice pobija neke ajnstajnove ideje.

http://www.b92.net/zivot/nauka...05&dd=31&nav_id=855270




Ovo jeste interesantno, ali jos interesantnija je debata u vezi Belove teoreme na nivou profesionalaca. Nemam nista protiv linkovanja naslova iz dnevnih novina, mada ponekad novinari manipulisuci naslovima, potpuno promase temu. Sve u svemu, interesantan clanak, iako sam malo skeptican prema prezentaciji i rezultatima eksperimenta.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)01.06.2014. u 16:46 - pre 120 meseci
Hilbert jeste limitirao svoju svest, oslanjajuci se na postojece "tarabe", i sad prica pricu kako zna sta je sa "druge strane" ...doticnih limita

Sarm, senzibilnost..itd, jednostavno nisu dovoljan pribor, ni za pojasnjavanje ni za razumevanje.

Kada se oslobode dogmi i metoda, tada ce shatiti da "zemlja nije ravna ploca"..to je bila "naucna istina", dok se nije pokazalo da je okrugla...milionima godina..

Nemoguce je razumeti nesto, sa terminima i pojmovima napravljenim za svakodnevicu, koja pojasnjavaju jednostavne, vidljive(senzibilne) procese..

Ko zna kakve informacije nose signali u terahercima, npr, a jedva da smo dobacili par stotina GHZ..

Problem je sto prvo mora da se nesto, makar parcijalno izmeri, da bi se razumelo nadalje. A za to razumevanje treba osloboditi misao, i ne uklapati ga u poznate metode ili pojave(tipa "metoda cajnika")
Razmisljam o primeru Marije Kiri..

Osnovni pristup ima gresku, vecu ili manju, matematika je solidna greska, greska je shvatanje da je merodavna ili cak neophodna alatka.

Jos dugo ne bismo imali trofazni asihroni motor, da je Tesli bio imperativno vazan "matematicki model"...za razumevanje pojave..

Ne ulazim u razmatranje koliko mu je matematika pomogla, da (eventualno) izbegne neke promasaje u startu, ali za finalizaciju razmisljanja i ideje, svakako je bila potpuno nebitna.
 
Odgovor na temu

crnilabrador

Član broj: 322386
Poruke: 78
216.185.58.*



+91 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)02.06.2014. u 02:24 - pre 120 meseci
Citat:
vladd: Osnovni pristup ima gresku, vecu ili manju, matematika je solidna greska, greska je shvatanje da je merodavna ili cak neophodna alatka.


Matematika nema gresku. Matematika nije zadovoljna greskom. Tacka.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)03.06.2014. u 13:33 - pre 120 meseci
Naprotiv, matematika je greska, vrvi od gresaka. Kao i svaka konvencija.

Ali je neobicno srecna(i mocna), kada greske drzi pod kontrolom.

I celokupna borba sa saznanjem je da se MINIMIZUJE GRESKA...

TAko da je matematika presrecna sa greskom, kada je zauzda.
 
Odgovor na temu

crnilabrador

Član broj: 322386
Poruke: 78
216.185.35.*



+91 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)03.06.2014. u 23:11 - pre 120 meseci
Citat:
vladd: Naprotiv, matematika je greska, vrvi od gresaka. Kao i svaka konvencija.


I o ovome moram da razmislim pa da ti odgovorim. U bre Vladd tezak si neki covek, samo me mucis nesto.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)03.06.2014. u 23:34 - pre 120 meseci
Nisam ja tezak covek, nego sam neke "teske" stvari donekle sebi razjasnio, do mere kada ne treba vise da se bavim sa istima
A i praksa od cetvrt veka sa laboratorijskim problemima..i nesto duza sa nekim drugim interesantnim oblastima
Kada se vise puta naleti na "zid", nekako se stekne osecaj za predvidjanje zida.
 
Odgovor na temu

crnilabrador

Član broj: 322386
Poruke: 78
66.171.229.*



+91 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)04.06.2014. u 21:01 - pre 120 meseci
Razmislio sam. Sad cu da ti odgovorim.


Citat:
vladd: Naprotiv, matematika je greska, vrvi od gresaka. Kao i svaka konvencija.



Da li mi otkrivamo matematiku ili je stvaramo? Kazes da je matematika konvencija. Ako je otkrivamo, onda je priroda, i nema gresku.
 
Odgovor na temu

crnilabrador

Član broj: 322386
Poruke: 78
66.171.229.*



+91 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)05.06.2014. u 20:16 - pre 120 meseci
@Vladd, znam da razmisljas sta ces da odgovoris, jer su uz moj odgovor stigla i neka kompleksna pitanja.

Nema problema, imam strpljenja, sacekacu.

Tezak si kao lokomotiva. E eto ti sad. Razmisljaj i muci se. Bas volim.
 
Odgovor na temu

SASASTA

Član broj: 289575
Poruke: 73
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+72 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)05.06.2014. u 20:56 - pre 120 meseci
najkrace receno prilagodjavamo je.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Matemati%C4%8Dka_konstanta nesto otkrijemo pa se slaze i to je to .nesto se ne slaze za malo pa onda vidimo za koliko se ne slaze i izmislimo konstantu.
 
Odgovor na temu

crnilabrador

Član broj: 322386
Poruke: 78
199.101.171.*



+91 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)07.06.2014. u 01:03 - pre 120 meseci
Dobar ufur na temu @SASASTA. Ovi ostali su se povukli kad su videli da je to validna teorija cak i po njihovim standarima. Teorija vecne inflacije. Nemoj da bi priznali da su pogresili. Nemoj da verujes ni wikiju. Vladd ima prakticnog iskustva ali sam mu postavio tesko pitanje. A ovi svi ostali su mudroseri koji nece da priznaju da nisu u pravu. Zajebana je ta motka u dupetu i razlika izmedju Belove teoreme i sopske salate. Udarac na sujetu, na volej, pod precku. Boli ih, nemoj da sumnjas. ajajajaj joooj. Svrbi guza.
 
Odgovor na temu

crnilabrador

Član broj: 322386
Poruke: 78
199.101.171.*



+91 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)07.06.2014. u 01:10 - pre 120 meseci
Tako to biva, kad se previse sniva, a samo se malo zna.
 
Odgovor na temu

SASASTA

Član broj: 289575
Poruke: 73
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+72 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)08.06.2014. u 08:36 - pre 120 meseci
Citat:
SASASTA:
Citat:
3way:
Citat:
SASASTA: ne znam sta je bilo i da li je bilo velikog praska.ima nekih dokaza da ga je bilo ali mislim da nisu sasvim zadovoljavajuci i da nije mogao sav svemir biti tako mali pre velikog praska.


Pa dobro, hocemo li saznati sta tacno mislis da nije zadovoljavajuce, gde su rupe?


ponovicu link gde se kaze da je pre velikog praska univrsum bio velicine klikera.micio kaku je u pitanju.http://www.planeta.rs/02/fizika.htm

pa eto ja ne mogu da pojmim da planeta zemlja moze da se svede na tu velicinu a kamoli suncev sistem,mlecni put ili universum.

jednostavno samo vidljivi svemir a kamoli plus tamna materija i koliki je to broj atoma na tolikoj povrsini i masa na toj povrsini.

eto rupe po mom misljenju ne bi se mogao toliko smanjiti vec bi morao biti mnogo veci u trenutku praska.


nasao sam link sa izracunatim samim jezgrima atoma u univerzumu i slaze se sa mojim misljenjem.radi se o nekoliko stotina miliona km a to je daleko od klikera.

http://static.astronomija.co.rs/razno/zanimljivo/kubnicm.htm
 
Odgovor na temu

crnilabrador

Član broj: 322386
Poruke: 78
199.101.171.*



+91 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)08.06.2014. u 20:25 - pre 120 meseci
@SASASTA, ponekad trazis logiku tamo gde je nema. I fiziku tamo gde je nema. Kao ovi sto traze "trece oko", a pricamo o stvarnosti koja je jos ludja, i da je univerzum nastao iz besmisleno malog, i da se galaksije udaljavaju brzinom vecom od brzine svetlosti.

Recimo tebe zbunjuje velicina klikera, a u crnoj rupi koja je u stanju da proguta citave zvezde, nema nista. Singularnost.

Znam ja kako ti to zamisljas, beskonacna gustina i gravitacija i bla bla bla, pa ne moze cak ni svetlost da pobegne, i prostor se krece vecom brzinom od brzine svetlosti, i sve sto upadne tamo, izadje negde na drugu stranu.

U centru crne rupe nema nista.

Nista.

Bas nista.

I zvezde, i planete su progutane u jedno nista. U jednu tacku. U kojoj nema nista.

Nista.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)09.06.2014. u 14:38 - pre 120 meseci
Citat:
crnilabrador:
Razmislio sam. Sad cu da ti odgovorim.


Citat:
vladd: Naprotiv, matematika je greska, vrvi od gresaka. Kao i svaka konvencija.



Da li mi otkrivamo matematiku ili je stvaramo? Kazes da je matematika konvencija. Ako je otkrivamo, onda je priroda, i nema gresku.


Jestem malo je ukljesteno pitanje:), slazem se da je "bolno", zalazimo u filozofiju matematike, a tu ipak nisam prof Milan Bozic:)

Neke stvari su teska konvencija, neke se razvijaju i unapredjuju i jednostavno su ishodiste razvoja, za sta nema i ne moze biti konvencije.

Medjutim, nastajanje dekadnog, mernog sistema, je konvencija.
Kada nesto uporedjujemo, dogovorimo kriterijume poredjenja. Kada poredimo matematicki model sa pojavom, svsni smo nivoa slicnosti, kriterijuma...

Matematika je na izuzetno visokom civilizacijskom stadijumu, pa bi sada bilo tesko porediti "Srbina" i amebu..ali prapocetak je slican...


Elem, celokupna geneza matematike i njeno shvatanje je odredjen put, kojim se islo vekovima. Nista ne garantuje da je taj put univerzalan za svemir, i da su neki "kvantni" skokovi u razvoju matematike trebali biti odradjeni na drugi nacin, drugim putem i drugim metodama.

Ovako je za civilizaciju najkonfornije, a i niko bas nesto ne zuri(preterano) da shvati svemir i uopste desavanja u prirodi..

Mozda su neki naucnici optereceni lokalnim zadacima, ali ipak smatram da pojedinacni istupi ne mogu da naprave izuzetne skokove razumevanja prirode u ovom trenutku..kada se vec ovoliko zna, meri...itd..

Mislim da bi Tesla bio presrecan da vidi 21-i vek, mislim da je citanje genoma ozbiljan skok u nauci, ali sada predstoji dugorocno "iskoriscavanje" tog "skoka, i naknadno pravljenje eventualnih matematickih modela, ako budu uopste moguci...


 
Odgovor na temu

crnilabrador

Član broj: 322386
Poruke: 78
66.171.229.*



+91 Profil

icon Re: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)09.06.2014. u 19:47 - pre 120 meseci
Citat:
vladd: Jestem malo je ukljesteno pitanje:), slazem se da je "bolno", zalazimo u filozofiju matematike


Aha! Tu sam te cekao. Da mucim i ja tebe malo.

Da li je to filozofija matematike, matematicka filozofija, matematicka logika ili filozofijska logika.

Ako pogledamo istoriju matematike, vidimo da su u starom egiptu 5000 godina pre nove ere koristili binarni sistem. A broj ∏ shvatali upotrebno i nativno. Tako i zlatni odnos.

Pitanje je bilo da li otkrivamo matematiku ili je stvaramo. Uvek u razgovor uvodis aproksimaciju i ptanje izbora. A sam razvoj matematike nema izbora.

Znamo dobro kako se doslo do sadasnjeg numerickog sistema, i kako je od sanskrita, uz istocne civilizacije matematika prebrisala sve granice i postala univerzalni jezik.

Citat:
vladd:Elem, celokupna geneza matematike i njeno shvatanje je odredjen put, kojim se islo vekovima. Nista ne garantuje da je taj put univerzalan za svemir, i da su neki "kvantni" skokovi u razvoju matematike trebali biti odradjeni na drugi nacin, drugim putem i drugim metodama.


Ako se secas mog malog egzoticnog performansa sa matematickim harmonijama, i teorijom hijerarhije zakona, videces da razvijanjem harmonija ostavljamo neogranicene mogucnosti, a i uspostvaljamo jedini moguci nacin razvoja matematike. Uvodjenjem visih dimenzija sadasnja matematika je nedovoljna i postavljamo pitanje da li govori istinu.

Pitanje istinitosti iskaza nije pitanje konvencije i izbora.

Citat:
vladd:ali sada predstoji dugorocno "iskoriscavanje" tog "skoka, i naknadno pravljenje eventualnih matematickih modela, ako budu uopste moguci...


Ne samo da su moguci, nego su nuzni.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: A sta ako je stvarno tako, a dokazivo nikako? :)

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 19974 | Odgovora: 211 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.