Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

elitemadzone.org :: MadZone :: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

Strane: << < .. 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 336260 | Odgovora: 2054 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju06.10.2016. u 21:55 - pre 92 meseci
Zar je to toliko bitno da li je Belorusija diktatura? Jeste, pa šta. Menjao bih svu našu demokratiju za njihovu diktaturu.

Ukoliko nema uticaj na životni standard naravno da je bolje imati ljudske slobode i ostala prava koja idu uz demokratija, mada ukoliko to treba žrtvovati za mnogo bolji standard verujem da bi većina ljudi pristala.

Viši standard Belorusije apsolutno nema veze sa državnim uredjenjem. Ako bi nama došao neki žešći diktator (sa brkovima naravno ) jel mislite da bi nam onda svanulo?

Citat:
Darko Nedeljković:

5. Ako u demokratskoj drzavi premijerov brat napadne policijski kordon, da li ce biti kaznjen premijerov brat, ili organi reda koji su mu se nasli na putu?


Šta bi sa ovim slučajem? da li je barem premijer rekao bati "no,no"
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju07.10.2016. u 05:50 - pre 92 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
...


A otkud Belorusima toliko viši standard od Moldavaca? Šta to ima Belorusija od resursa i privrede, što ovi nemaju?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju07.10.2016. u 08:23 - pre 92 meseci
Ja verovatno nisam sasvim kompetentan niti pripremljen da odgovorim na to pitanje, ali da pokusam - izvoz.
I pored bojkota i sankcija od strane zapada, izvoz Belorusije je 12x veci od izvoza Moldavije, usput je i 2x veci od izvoza Srbije koja sa svima ima neke sporazume o slobodnoj trgovini. Na neki nacin, Belorusija je uspela da uposli 99,5% radno sposobnog stanovnistva i imam utisak da Belorusi stvarno rade, dok Srbi gledaju da se uvale u neke fotelje gde im prolaze dani, a Moldovani su verovatno u fazonu "ne mozes ti mene tako malo da platis koliko ja malo mogu da radim". Sve su to vise licni utisci i nagadjanja, nego sto jedan turista moze da napravi ozbiljnu analizu stanja, ali ako neko ima vremena i podataka da proanalizira detaljnije slobodno neka mi ukaze na eventualne greske.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju07.10.2016. u 09:55 - pre 92 meseci
Sad sam malo citao o Moldaviji, to je verovatno najocigledniji primer stradalnika tranzicije... Moldavija je decenijama bila snadbevac Sovjetskog Saveza vinom, grozdjem, cigaretama i vocem, a za uzvrat su dobijali naftu, gas i sve drugo sto im treba. A onda je neko uspeo da ih nagovori da istupe iz Sovjetskog saveza, obecavsi momentalni ulazak u EU, gde ce za njihove proizvode dobijati znatno vise cene. I tako, Moldovani se upecaju na taj mamac, istupe iz SSSR, ali do prikljucenja EU naravno ne dodje, vec se to vec 25 godina drzi na dugom stapu kao eventualna mogucnost. U pocetku EU razbija moldavske velike poljoprivredne kombinate uz objasnjenje da nece da saradjuje sa komunistickim preduzecem, cime nastaje ogroman broj sitnih poljoprivrednika, od kojih EU opet ne kupuje proizvode uz objasnjenje da im ne trebaju toliko vino i cigarete, nego nek se oni preorjentisu na kukuruz i psenicu. Zemlja koja nije pogodna za te kulture uz slabu agrotehniku znaci vrlo male prinose, sto dovodi Moldovane u situaciju da ni sami ne znaju da li je bolje dzabe sedeti ili dzabe raditi. Za sve to vreme, Rusija iznalazi druge izvore snadbevanja i postepeno smanjuje uvoz iz Moldavije pa moldavski GDP pada i do 30% godisnje. Oni to nadoknadjuju privatizacijom svega sto imaju, a javljaju im se isti problemi sa privatizacijom kao i kod nas, pa oni sa svojim EPS-om rade isto sto i mi sa celicanom u Smederevu - nekoliko puta kupuju i prodaju ne znajuci sta je bolja opcija. Oni takodje kao i mi dobijaju jos jednu glavobolju - njihovu verziju Kosova, teritoriju koja je proglasila nezavisnost nezadovoljna putem kojim ostatak drzave ide. Zapadni investitori nisu preterano zainteresovani da investiraju u Moldaviju, pa se spas nalazi u prizivanju ruskih investitora, ciji dolazak dodatno sludjuje stanovnistvo oko stava da li je spas na istoku ili na zapadu. Drzava ubrzo postaje zavisna od MMF, sto se pokazuje kao jednosmerni put ka propasti, pa oni u ocajanju ponovo na vlast vracaju komunizam, koji pokusava da sve polako vrati kako je bilo, ali to ne ide bas tako lako, jer MMF da po neki dolar kredita pod uslovom da se nista ne dira u kontrareformskom smeru vec da se drzi kako jeste. Tako u Belorusiji demokratsku opoziciju ne shvataju bas ozbiljno kada prica o mogucnosti prikljucenja EU, a i zasto bi kad mogu pogledati Moldaviju i znati svoju buducnost tokom narednih 25 godina.
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju07.10.2016. u 12:42 - pre 92 meseci

Da..da...osnovni dokaz da Moldavcima ide stvarno lose je taj sto smo ih cak mi pobedili u fudbalu....
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju07.10.2016. u 15:56 - pre 92 meseci
Ma da, Belorusija privredno čudo. Evo još ne mogu ruke da operem od masti za podmazivanje jednog od tih čuda iz te savršene zemlje. Konkretno Traktor marke "Belarus" traktorskog zavoda iz Minska. Koliko čujem mnogi ljudi se žale na kvalitet njihovih proizvoda. Da stvar bude gora takav isti traktor u Belorusiji košta 12 000 € a kod nas se nekim čudom cena popela na čak 25 000 €.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju07.10.2016. u 16:11 - pre 92 meseci
Lako je kritikovati, tesko je napraviti bolje. A Srbija ne da ne moze da proizvede bolji, nego od nekog momenta tranzicije uopste ne moze da proizvede nikakav traktor! Pogledajmo u svoje dvoriste - Rakovicu upropastili, IMT upropastili... Belorusi su svoje fabrike sacuvali i kolko toliko proizvode unapredili da budu prihvatljivi na medjunarodnom trzistu. Nemoj da se nesto pravimo pametni, a iz polurazrusenih fabrickih hala nam raste korov i drvece, za to je potrebno nula pameti.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju07.10.2016. u 16:50 - pre 92 meseci
@Darko - pazi demokratija i diktatura nema veze sa tim sto ti pises.

Stanje u Srbiji nije takvo zbog demokratije, nego zbog lose spoljne i ekonomske politike, a nekad je i posledica sila na koje nasi politicari nemaju uticaja, poput svetske ekonomske krize itd. Mogli smo biti i monarhija ili diktatura, sa ovim istim politicarima, rezultati bi bilo ± isti...
Eto recimo da AV (ili Tadic ili Dacic ili ... ili ...) postane diktator, da li ocekujes neki veliki obrt i napredak u Srbiji?

Isto je sa Moldavijom ili Belorusijom, Moldavci su odigrali spoljnu politiku koja im se nije isplatila, mogli su biti demokratija i odluciti da se orjentisu na Rusko trziste i otkace EU, iz tvoje price - bilo bi im bolje, zar ne?
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju07.10.2016. u 19:01 - pre 92 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
A Srbija ne da ne moze da proizvede bolji, nego od nekog momenta tranzicije uopste ne moze da proizvede nikakav traktor! Pogledajmo u svoje dvoriste - Rakovicu upropastili, IMT upropastili... Belorusi su svoje fabrike sacuvali i kolko toliko proizvode unapredili da budu prihvatljivi na medjunarodnom trzistu. Nemoj da se nesto pravimo pametni, a iz polurazrusenih fabrickih hala nam raste korov i drvece, za to je potrebno nula pameti.


Verovao ili ne, pre sat vremena pričam sa drugarom i kaže mi da su danas izvezli 8 traktora za Egipat ( IMR ). Nekada su imali oko 5000 radnika, danas jedva 300. Još se nekim čudom drže u životu i izbace po neki traktor. Kapacitet im je sada oko 1000 godišnje, a ne znam koliko prodaju, jer izvoze u Etiopiju i Egipat. Kaže da su traktori isti kao i pre 40 godina. Inače su Inidjci davno usvojili priizvodnju i tamo se proizvode IMR-ovi traktori, a da to više nema veze sa nama.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju07.10.2016. u 20:20 - pre 92 meseci
Pa sta reci - super ako su makar toliko sacuvali, nego ja sam pre mesec dana naisao pored IMR i video zgradu koja deluje avetinjski prazno i napusteno i na kojoj je nekoliko prozora polupano.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju07.10.2016. u 20:42 - pre 92 meseci
Da, a i struju im često isključuju. A još veći pokazatelj propasti je što više ne mogu da izvoze ni na afričko tržište jer su Indijci dobili pravo prodaje, a pre je taj Indijac bio samo diler za Indiju, a danas je usvojio proizvodnju i preuzeo tržište.

Koje su cene hrane u Moldaviji?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju08.10.2016. u 08:56 - pre 91 meseci
Citat:
Koje su cene hrane u Moldaviji?

Ja sam nasao neki restoran u centru gde sam posle stalno jeo i secam se da je ovo sa slike izaslo tacno 2 evra, a tu ima 5 stavki - kuvano jelo, meso, supa, salata i 2 parceta hleba. Tip restorana je sa ovim tacnama gde sam biram sta mi se svidja po izgledu, sto je generalno bolja opcija nego da dobijes jelovnik na nepoznatom jeziku i narucujes a pojma nemas sta ces dobiti. Ja sam obicno sklon misljenju da su u takvim restoranima cene nesto nize nego u onim gde te konobar sluzi, ali ambijent u ovom je stvarno vrhunski, tipa udobne kozne garniture, orgomni stolovi od orahovine, osvetljenje podesava svaki sto za sebe i slicno. Sokovi su oko 50 dinara, torte 50 dinara parce, na festivalu je casa vina 30 dinara.





[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 08.10.2016. u 10:10 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju08.10.2016. u 09:32 - pre 91 meseci
Deluje ukusno. :) Šta je to na slici? Prepoznajem samo supu.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju08.10.2016. u 13:06 - pre 91 meseci
Ovo na velikom tanjiru smo u slobodnom prevodu zvali rizoto od heljde
Preko toga je 6-7 komadica mesa. Na malom je salata od crvenog povrca.
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju08.10.2016. u 20:24 - pre 91 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Koje su cene hrane u Moldaviji?

Ja sam nasao neki restoran u centru gde sam posle stalno jeo i secam se da je ovo sa slike izaslo tacno 2 evra, a tu ima 5 stavki - kuvano jelo, meso, supa, salata i 2 parceta hleba. Tip restorana je sa ovim tacnama gde sam biram sta mi se svidja po izgledu, sto je generalno bolja opcija nego da dobijes jelovnik na nepoznatom jeziku i narucujes a pojma nemas sta ces dobiti. Ja sam obicno sklon misljenju da su u takvim restoranima cene nesto nize nego u onim gde te konobar sluzi, ali ambijent u ovom je stvarno vrhunski, tipa udobne kozne garniture, orgomni stolovi od orahovine, osvetljenje podesava svaki sto za sebe i slicno. Sokovi su oko 50 dinara, torte 50 dinara parce, na festivalu je casa vina 30 dinara.


[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 08.10.2016. u 10:10 GMT+1]


Nijesi ti našao raetoran, no si našao kantinu.
Polužavnik od kineske plastike, model "perestrojka", a jelo je posluženo u plasticnim tanjirima.

Ali, zato je ambijent stvarno vrhunski.

Bježi, jebbo te vrhunski ambijent, nemoj se zajjebavati.





 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju08.10.2016. u 20:39 - pre 91 meseci
Jado, da si ti nekad seo za ovako pun sto, makar i bJeloruske hrane u bJeloruskoj kantini, to bi pamtio celog života! Ovako, samo ti ostaje da balaviš i da ljubomorišeš.
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju08.10.2016. u 20:57 - pre 91 meseci
Citat:
SlobaBgd: Jado, da si ti nekad seo za ovako pun sto, makar i bJeloruske hrane u bJeloruskoj kantini, to bi pamtio celog života! Ovako, samo ti ostaje da balaviš i da ljubomorišeš.


E, papane jedan. Samo jadnici i sirotinja diskutuju od plastičnom tanjiru punom supe. Primitivna bića kojima je nagon za hranom maksimum intelektualnog razvoja.

Ne moram ja ići u Bjelorusiju da bi se najeo, ima toga svuđe.

Niđe u normalnom svijetu ljudi ne diskutuju o punom tanjiru (plastičnom, punom supe) svuđe se pretpostavlja da hrane ima u izobilju i niko o tome i ne diskutira.
Razgovaraju ljudi o delikatesnoj hrani, o nečemu što je posebno i neobično.

Treba da prikaćim slike da vidš papane kako izgleda vrhunski poslužena mlada srnetina, a ne supa u plastičnim posudama.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju08.10.2016. u 21:06 - pre 91 meseci
Citat:
student_apsolvent:...Samo jadnici i sirotinja diskutuju od plastičnom tanjiru punom supe.

Dobro bre, zar ne vidiš da TI raspravljaš o plastičnom tanjiru punom supe i o kineskim tacnama?! I ne može"Papane", to je bosanski! Kako vi "Crnogorci" kažete za sebe kada ste glupi? A da nije - papani, to je strana reč!!
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju08.10.2016. u 22:28 - pre 91 meseci
Citat:
SlobaBgd: Dobro bre, zar ne vidiš da TI raspravljaš o plastičnom tanjiru punom supe i o kineskim tacnama?! I ne može"Papane", to je bosanski! Kako vi "Crnogorci" kažete za sebe kada ste glupi? A da nije - papani, to je strana reč!! :)


Mi Crnogorci nijesmo glupi, stoga nijesmo smišljali svoju riječ za tu namjenu.

Kad je neko sa strane glup mi koristimo stranu riječ, kao što sam ja učionio.

Kod ekstremnih primjera, ljudi vele: "viđi jadan, koliko si glup, taman ko onaj SlobaB"





 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju08.10.2016. u 23:21 - pre 91 meseci
Ma puŠti ti šta ljudi vele, ja pitam šta vi "Crnogorci" velite. Nemoj mešati ljude u to.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

Strane: << < .. 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 336260 | Odgovora: 2054 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.