Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokret uništimo frilensere

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 206972 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
83.137.2.*



+2282 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.03.2021. u 17:03 - pre 37 meseci
Citat:
Al Imam:

Naravno da nije offtopic ako nekom skreneš pažnju kako da optimizuje poreske obaveze.
I sve to na temi o poreskim obavezama.
Koristiti kripto u te svrhe nije čak ni protivzakonito.

Prvo, tema se bavi prethodnim poreskim obavezama, tokom poslednjih 5 godina. Za ovo ubuduce, utajivaci poreza imaju vec 64 nacina kako da utaje.
Drugo, nijedan od tih nacina nije legalan, pa ni taj sa kriptom.

Citat:
Ako si hteo da čuješ ideje kako optimizovati poreske obaveze putem kladionice...
Paaa može i to.

Sve moze ali nije legalno.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
83.137.2.*



+2282 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.03.2021. u 17:20 - pre 37 meseci
Citat:
component:
I dalje pričate o porezu. Porez je 10% od zarade. To nije puno.

U duhu srpskog jezika je da se izrazi skracuju. To dokazuje prethodna recenica. Ali ako bi neko u osnovnoj skoli rekao "ne kaze se srpski jezik nego srpski jezik i kultura izrazavanja" bio bi 100% u pravu, ali bi mu se druga deca smejala i lupala mu cvrge. Tako i ovde, kada se kaze porez, misli se na porez i doprinosi. Ali, u svakom slucaju nije zgoreg da to neko svako malo ponovi.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.03.2021. u 17:30 - pre 37 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: U žargonu se porezi i doprionosi skraćeno zovu "porezi". Svako ko je iole upućen vrlodobr zna na šta se misli.


Porezi su jedno doprinosi drugo. Svako ko je iole upućen to vrlo dobro zna. Ne znam odakle ti taj žargon. Kod mene niko ne kaže "porez na penziju" ili "porez na zdravstvo". Postoji porez na zaradu.

Citat:
Predrag Supurovic: Kako milsiš da im neko overi knjižice ako nisu platili? Svima s eknjižice overavaju kada plate doprionose.


To i kažem. Nisu platili -> nisu overili knjižice. Kako sad da plate za 5 godina u nazad? Da im overe knjižice unazad? To ne može tako. Mogli su pre 5 godina da im traže da imaju plaćene doprinose za RFZO. Nema smisla da se radi retroaktivno.

Citat:
Predrag Supurovic: Pa i sledi im ista penzija, kada ispune uslove za nju. Isto kao i ostalima.


Da li znaš koji su uslovi za penziju? Ako ne uplaćuješ PIO nema penzije. Kad su neki hteli da uplate unazad pošto im je falilo staža, iz PIO su rekli "ne može". Ovde je problem da li će frilenserima dozvoliti da uplate unazad za 5 godina? A prva ideja im je bila da frilenseri uplate PIO za 5 godina unazad ali da im se to ne računa u staž što je nonsens.


Što se tiče prihoda. Ako imaš uplatu na svoj račun u banci, koliki procenat od toga treba da uplatiš državi? Ako mi firma uplati 1000€ na ime moje zarade, da li se od mene očekuje da platim nešto državi ili to treba poslodavac da uradi? Zašto država ne juri recimo Google da svima koji su imali zarade od YouTube-a uplati i doprinose i poreze? Možeš da kažeš da ovi ljudi nisu bili zaposleni kod ovih firmi preko interneta. Što se frilensera tiče, bili su. Ali je poslodavac bio u prekršaju što ih nije prijavio i radili su na crno i nije im uplaćivao doprinose.
Bilo je slučajeva da poslodavac nije uplaćivao svojim radnicima staž. Šta je bio rezultat toga? Da su radnici bili u obavezi da plate 70-80% svoje zarade za godine unazad? Ne. Ili su nahvatali poslodavce ili u najvećem broju slučajeve su ljudi ostali bez svog staža.

Ispada da bi najbolje bi bilo da kad inspekcija zatekne radnika na crno, da radniku, a ne firmi, naplati sve poreze i doprinose retroaktivno.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.03.2021. u 17:56 - pre 37 meseci
Kod nas je PIO regulisan idiotski, ne znam da li je tako i sad, ali znam da nisu dozvoljavali ljudima da uplate sami doprinos za JEDAN DAN (tipa odu u penziju dan posle novogodišnjih praznika, a firma im ne uplati taj jedan dan greškom onih u računovodstvu), i onda moraju da se cimaju kod računovodstva u firmi da im uplate taj jedan dan, a radi se tipa o iznosu od 70 ili 100 dinara.

Ne kapiram čemu to maltretiranje i šta briga one u PIO odakle je novac došao, bitno je da neko ima uplaćene sve dane za punih 40 godina staža kako bi ostvario punu penziju, šta ih boli uvo da li je uplata legla od firme gde je taj bio zaposlen, sa računa fizičkog lica ili sa nekog desetog računa?
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
79.101.120.*



+10246 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.03.2021. u 18:11 - pre 37 meseci
Mislim da pišeš napamet.

https://www.pio.rs/sr/samostalna-uplata-doprinosa-chlan-15
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.03.2021. u 18:38 - pre 37 meseci
Taj clan je uveden negde 2003-2004 . Od tada moze svako sam da uplacuje , ranije nije moglo .


Mada i sada postoji ogranicenje da moze da se uplati samo za 30 dana unazad !

Znaci ako ti fali 31 .12 kao u primeru , onda moras da odes u PIO i da to regulises do 31 .1 kasnije ne moze .

Naravno mozes da uplatis za neki drugi period , to u krajnjoj liniji nije vazno , sem ako sada kod zena , ima onih koje jure uskladjivanje , tj rast godina zivota kao uslov za penziju . Svake godine se dize taj uslov po malo dok se ne stigne do starosne granice od 65 godina i za zene .

Plus ne mozes da uplatis za 1 dan , vec za ceo mesec .


Ovo za FL naravno nije vezano za ovaj clan 15 , vec oni treba da uplacuju na osnovu zakonu o porezima i doprinosima , za Ugovor o delu !

To je objasnjeno 10 puta u temi .
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.162.*



+557 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.03.2021. u 19:59 - pre 37 meseci
Citat:
DrMrFreelancer:
U prethodnim komentarima lepo objasnim coveku da u stvari JA finansiram budzetske plate a on mi ne veruje i jos me naziva parazitom. A sad vidim da osim sto sam parazit jos i "pozajmljujem" sopstevni novac od drzave na kamatu ali eto bice dobri pa ce da "oproste" kamatu.


Koga ti finansiraš, ne možeš ni sebe da finansiraš kako treba, nisi pozajmio novac od države, zaradio si, ali obaveze prema državi nisi ispunio, ideš li ulicom ili kaljugom, da li si bio u obdaništu i školi, ili na livadi, ko te naučio da praviš sajtove, da vratiš dug društvu jesi čuo.

Citat:
Medjutim nije problem sto to misli neki zaludan lik na forumu vec sto je i to i zvanicni stav drzave. Da su polako pokusali da uvedi ljude u neki normalan porez mozdi bi do sada i krenulo neko placanje.


To bi bio samo pristojniji način, ali verovatno ne i efikasniji, da su rekli dragi frilenseri ako ste se ustalili na svom poslu, mogli bi ste i da počnete da ispunjavate obaveze, plus imate mogućnost da obezbedite sebi penziju, zdravlje, počelo bi da plaća njih 10% i što bi oni izreklamirali još 5% i to sve onih bolje stojećih, a svesnih koliko je bolje sa prave strane zakona, oni što zarađuju 500e mesečno nemaju pa nemaju, nit su ikad imali.

Citat:
Ali posto su maksimalno bezobrazni nece da dobiju nista.


Ma de neće samo gledaj, mogu da dobiju da se smeni vlada, ili da ti kopaš po kontejnerima, ali će dobiti u svakom slučaju.

Citat:
Kao sto sam pisao vec bez subvencija na duze vreme nema nista od uplata u budzet.


Slažem se da bi trebalo da razmisle da vas subvencionišu, stipendiraju, nešto, kontam paprike na pijacu može da prodaje baš svako, i da skuplja pikavce, a sajt da napravi ipak treba malo više truda, znanja, pa onda strano tržište, budućnost bla bla...



Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.177.*



+557 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.03.2021. u 20:17 - pre 37 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Problem je sto JESU smanjili porez ispod nivoa koji vaze za radnike.


Ti ovakvim izjavama nehotice ofiraš da ne smatraš frilensere za radnike, inače bi pisalo "ispod nivoa koji važi za ostale radnike", samo još to da priznaš da frilenseri nisu radnici, u smislu zaposleni, i da nemaju pogodnosti koje takvi ostali radnici imaju u vidu toplog obroka, markice za prevoz, i ostalog. Pa da im onda odrediš porez i doprinose.

Citat:
Utajivace poreza jednostavno treba kriminalizovati, pa onaj koji se vesto skriva od zakona nek nastavi da krade od starih, bolesnih i socijalno ugrozenih, a onaj koga uhvate da zavrsi iza brave.


Mislim da ove suzice u oku o starim i bolesnim deluju na frilensere baš i kao suzice u oku države kad frilenseri kažu nemamo za 5 godina unazad, potrošili smo da ostanemo živi.

Citat:
Darko Nedeljković:
Pa ako nemaju gde sve, nek uhapse 1% slucajno izabranih, kako bi ostali makar malo ukapirali da su pocinili krivicno delo prisvojivsi tudji novac. Vidimo i ovde na forumu da takvi pojma nemaju o tome nego novac nazivaju svojim.


Eh sad, tuđ novac, svoj novac, kod njih je i zaradili su ga, verovatno je njihov, sad obaveze prema državi nisu ispunjavali bez ikakvih posledica 15 godina, onaj što se probudio iz dubokog sna i dosetio da bi trebalo i to, trebalo bi prvo da objasni zašto je spavao na poslu, i da li je nešto lepo sanjao, na primer da drugi ispunjavaju svoje obaveze dok on hrče snom pravednika i prima platu za posao na kome spava, i da mu se od te i takve plate oduzima fiktivnih 45% koje pošteno "plaća".

Citat:
I uopste ne razmatraju mogucnost kazne. Taman da ih ograde pletenom zicom za pilice preko koje ce da preskoce nakon tri dana, bolje je nego ne pokusati sa sprovodjenjem zakona.


Uopšte nisam za ta pro forme rešenja, zakon se mora i poštovati i sprovoditi, a onaj što ga nečinjenjem nije sprovodio 15 godina u tvorza sity zna se. Pa onda dalje. Al onda bi možda i sami počeli da plaćaju kad znaju da će na pravo mesto, a ne lopovima u ruke.

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.177.*



+557 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.03.2021. u 20:35 - pre 37 meseci
Citat:
Al Imam:
Naravno da nije offtopic ako nekom skreneš pažnju kako da optimizuje poreske obaveze.
I sve to na temi o poreskim obavezama.
Koristiti kripto u te svrhe nije čak ni protivzakonito.


Moguće, ali i dalje smatram da je bolest, znaš kako to ide, koristi kripto da optimizuješ, a kad ja tamo ono međutim kripto ne moš da kupiš kad hoćeš, nego baš u pravom trenutku kad mu je cena najbolja, inače ne optimizuješ, nego trokiraš svoj teško zarađeni novac, onda ide da moraš da pratiš i buljiš u grafikone kad ide gore kad dole, a pošto neko ko predaje engleski ili pravi sajtove ne bi morao mnogo da uči dal je grafik gore ili dole, ti bi ga uvukao u mračnu šumu bitkoina koja je još dalje od legalnih tokova od samog frilensinga, pa bi sutra i oni mučenici pričali kako je bitkoin super i rešenje svih problema, dok jure menjačnicu na kojoj da ga zamene za nešto što je stvarno novac, i tako u krug, kažem ti bolest svoje vreste.

Citat:
Šta ste hteli da pozivan na lomljenje, prebijanje i rušenje ustavnog poretka?
Pa da me onda uhapse, aaa?
Na bavim se ja time.


Niko nije pozivao na lomljenje, osim Marinike koja je za vreme prvog protesta frilensera imala ekskluzivnu izjavu za javnost za sve medije da je Aco drogiran, i svega kockastog i ćelavog što se skupilo za vreme drugog protesta frilensera da protestvuje ispred SANU jer se neko usudio da kaže da Kosovo* možda i nije baš skroz naše, de baš tad reče, pa jednim okom gledali na sanu, a drugim u frilensere, inače ne.

Citat:
Ako si hteo da čuješ ideje kako optimizovati poreske obaveze putem kladionice... Paaa može i to.
Ali je metod putem kladionice toliko efikasan da se posebno plaća. Zato ne pišem otvoreno o tome.


Ako nisam hteo i neću, i ako kažem da neću, je l onda nećeš da pišeš, ili hoćeš, i tako definitivno 110% dokažeš da je u pitanju bolest zavisnosti? Dakle NE želim da čujem kako optimizovati poreske obaveze putem kladionice. :)

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.03.2021. u 20:54 - pre 37 meseci
Moraš da platiš ako nećeš da čuješ. Mada i to nije neka garancija da Imam neće na posletku dopreti i do tebe.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.162.*



+557 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.03.2021. u 21:32 - pre 37 meseci
Mogu da mu platim u ES koinima koje je neko izmislio na ES-u.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
83.137.2.*



+2282 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.03.2021. u 23:44 - pre 37 meseci
Citat:
component:


Ispada da bi najbolje bi bilo da kad inspekcija zatekne radnika na crno, da radniku, a ne firmi, naplati sve poreze i doprinose retroaktivno.

Pa tako se i radi ako je poslodavac u stecaju ili iz bilo kog drugog razloga prinudna naplata nije moguca.
 
Odgovor na temu

DrMrFreelancer

Član broj: 346131
*.dynamic.vipmobile.rs.



+2 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.03.2021. u 23:51 - pre 37 meseci
Citat:
MajorFatal:
Citat:
DrMrFreelancer:
U prethodnim komentarima lepo objasnim coveku da u stvari JA finansiram budzetske plate a on mi ne veruje i jos me naziva parazitom. A sad vidim da osim sto sam parazit jos i "pozajmljujem" sopstevni novac od drzave na kamatu ali eto bice dobri pa ce da "oproste" kamatu.


Koga ti finansiraš, ne možeš ni sebe da finansiraš kako treba, nisi pozajmio novac od države, zaradio si, ali obaveze prema državi nisi ispunio, ideš li ulicom ili kaljugom, da li si bio u obdaništu i školi, ili na livadi, ko te naučio da praviš sajtove, da vratiš dug društvu jesi čuo.


Pozdrav Majore! Pa eto finansiram. Kad dobijem 100e i razmenim za dinare ojacam valutu, kupim u maksiju robu, platim PDV za budzetske plate, platim profit da kasirka moze da dobije zaradu itd. Ko ima auto placa registraciju i akcize na gorivo, ko ima imovinu placa godisnji porez. Kao takav sam mnoogo korisniji nego bilo koji budzetski radnik. Ali eto doziveh da ljudi ne samo ne razumeju nego cak i omalovazavaju. Znaci placam i za puteve za razliku od 600.000 u javnom sektoru koji koriste iste te puteve za dzabe. Pa da ih je bar 100.000 manje koliko bi to usteda bila, vise puteva, a dobijemo jos toliko frilensera da placaju poreze hehe.

Citat:

Citat:
Medjutim nije problem sto to misli neki zaludan lik na forumu vec sto je i to i zvanicni stav drzave. Da su polako pokusali da uvedi ljude u neki normalan porez mozdi bi do sada i krenulo neko placanje.


To bi bio samo pristojniji način, ali verovatno ne i efikasniji, da su rekli dragi frilenseri ako ste se ustalili na svom poslu, mogli bi ste i da počnete da ispunjavate obaveze, plus imate mogućnost da obezbedite sebi penziju, zdravlje, počelo bi da plaća njih 10% i što bi oni izreklamirali još 5% i to sve onih bolje stojećih, a svesnih koliko je bolje sa prave strane zakona, oni što zarađuju 500e mesečno nemaju pa nemaju, nit su ikad imali.

To je jedini nacin. Zasto svi misle da ce ljudi nastaviti da rade i krenuti da placaju posle ovog cimanja, prozivanja, pretnji kaznama, zaplenama, zatvorima. Evo npr. ja sam uvideo gresku sto sam se ikada nasao na strani gde imam "obaveze" prema drzavi tako da nadalje mogu samo da se zakacim na drzavni posao i da ne razmisljam o porezima. Malo ja da oporezujem druge hehe. I da izvadim stetu zato sto je drzava do sada bila samo u plusu od mene.
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.03.2021. u 00:21 - pre 37 meseci
Citat:
MajorFatal

ko te naučio da praviš sajtove, da vratiš dug društvu jesi čuo.

Čuo sam pa šta?
Da li ti zaista misliš da ima šta da se nauči od dela društva koje sve što zna to je da "ne dava kosovo"?
I od takvih će da nauči kako se prave sajtovi?

Ima jedna "ne pada sneg da zaveje breg nego da svaka zverka pokaže trag".
To ti je sa onom online nastavom.
Tu ćeš da vidiš kakve kadrove školuje "društvo".
Nastavnica matematike koja ne razlikuje zaobljenik od četvorougla.
A još kad u sred zaobljenog pravougaonika napiše "kvadrat".

Eto, tako nam ta online nastava pokaza šta je to "država" naučila buduće kreatore sajtova.
Tj. zverke su pokazale trag svog neznanja.
Baš dobro što su tu nastavu pustili online.

Šta reče? "dug"?
O kakvom dugu ti pričaš?



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.03.2021. u 02:20 - pre 37 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
component:


Ispada da bi najbolje bi bilo da kad inspekcija zatekne radnika na crno, da radniku, a ne firmi, naplati sve poreze i doprinose retroaktivno.

Pa tako se i radi ako je poslodavac u stecaju ili iz bilo kog drugog razloga prinudna naplata nije moguca.



Odakle ti to?
Ne mogu da verujem da ukoliko poslodavac ošteti radnika, država ga još jednom dotuče (radnika) dok je na kolenima. Kako znaš da li je tvoj poslodavac za tebe uplatio penziono i zdravstveno? I još bolje ako znaš da nije, šta možeš da uradiš po tom pitanju? Da uplatiš umesto njega pošto je postala tvoja obaveza? Zašto bi onda ikada poslodavac uplaćivao? Samo sačeka malo da država to kasnije potraži od radnika.

Sve bi bilo jasno da se plata dobija bruto. I onda lepo tvoja je obaveza.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.03.2021. u 07:03 - pre 37 meseci
Citat:
component

Ne mogu da verujem da ukoliko poslodavac ošteti radnika, država ga još jednom dotuče (radnika) dok je na kolenima. Kako znaš da li je tvoj poslodavac za tebe uplatio penziono i zdravstveno?

Otprilike se tako završava.
Poslodavac kad upiše staž nema obavezu da uplati novac.
Staž je upisan ali ako nema novca onda se taj period ne obračunava kod donošenja rešenja o penzionisanju.
Iz tog razloga zaposleni će kasnije dobiti umanjenu penziju (ili je uopšte neće dobiti).
Medjutim u momentu upisa staža PIO ima podatke koji poslodavac je uplatio novac a koji nije.
I pored toga što imaju te podatke PIO ne preduzima ništa da spreči protivzakonito ponašanje poslodavca.
Očigledno PIO ne štiti interese svojih obveznika.
Kao posledicu još i stimulišu poslodavce na ignorisanje zakona.

Ništa novo.
Srbija je reprezentativan primer kako tzv. država sama sebe potkopava.

Zato zaposlenom ostaje samo da tuži poslodavca pod uslovom da sazna da mu staž nije uplaćen.
A posebna priča je kako to može da sazna?
Otprilike nikako jer izvod evidencije osiguranja (koji može da se traži od PIO)
nije transparentan nego nejasan i nepregledan u kome upravo nedostaju podaci o iznosu koji je uplaćen pa ni podaci o eventualnim razlikama i propustima koje je počinio poslodavac.
To će zaposleni saznati tek kasnije kad dobije rešenje o penzionisanju.
Tada može da bude kasno jer ako je poslodavac nestao nema koga da tuži a sam sebi ne može da uplati.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.03.2021. u 08:11 - pre 37 meseci
Citat:
component:
Citat:
Predrag Supurovic: U žargonu se porezi i doprionosi skraćeno zovu "porezi". Svako ko je iole upućen vrlodobr zna na šta se misli.


Porezi su jedno doprinosi drugo. Svako ko je iole upućen to vrlo dobro zna. Ne znam odakle ti taj žargon. Kod mene niko ne kaže "porez na penziju" ili "porez na zdravstvo". Postoji porez na zaradu.



A gde si ti čuo da neko kaže "porez na penziju" ili "porez na zdravstvo"?

Kada se priša o zarada i porezima to "porezi" se odnos i na poreze i na doprionose.

Citat:

Citat:
Predrag Supurovic: Kako milsiš da im neko overi knjižice ako nisu platili? Svima s eknjižice overavaju kada plate doprionose.


To i kažem. Nisu platili -> nisu overili knjižice. Kako sad da plate za 5 godina u nazad? Da im overe knjižice unazad? To ne može tako. Mogli su pre 5 godina da im traže da imaju plaćene doprinose za RFZO. Nema smisla da se radi retroaktivno.



Nema tu ništa retoraktivno.

Kada bi ti razumeo kako funkcioniše to sa doprionosima za zdravstvo bilo biti jasno. Ali ti ne razumeš. I nećeš da razumeš. Ti samo hoćeš da ne platiš ništa.
Malo prouči pa ćeš saznati. I ovde je to više puta objašnjavano a imaš i na Internetu koliko god hoćeš objašnjenja. SWamo ako te to stvarno interesuje.


Citat:

Citat:
Predrag Supurovic: Pa i sledi im ista penzija, kada ispune uslove za nju. Isto kao i ostalima.


Da li znaš koji su uslovi za penziju? Ako ne uplaćuješ PIO nema penzije. Kad su neki hteli da uplate unazad pošto im je falilo staža, iz PIO su rekli "ne može". Ovde je problem da li će frilenserima dozvoliti da uplate unazad za 5 godina? A prva ideja im je bila da frilenseri uplate PIO za 5 godina unazad ali da im se to ne računa u staž što je nonsens.


Opet ne razumeš kako funkcioniše penzioni fond i nećeš da razumeš. Ti samo hoćeš da ne platiš ništa.
Prouči celu tu stvar pa će ti biti jasno.

Citat:

Što se tiče prihoda. Ako imaš uplatu na svoj račun u banci, koliki procenat od toga treba da uplatiš državi? Ako mi firma uplati 1000€ na ime moje zarade, da li se od mene očekuje da platim nešto državi ili to treba poslodavac da uradi? Zašto država ne juri recimo Google da svima koji su imali zarade od YouTube-a uplati i doprinose i poreze? Možeš da kažeš da ovi ljudi nisu bili zaposleni kod ovih firmi preko interneta. Što se frilensera tiče, bili su. Ali je poslodavac bio u prekršaju što ih nije prijavio i radili su na crno i nije im uplaćivao doprinose.


Sad je sasvim jasno da ti nemaš blage veze o ovoj problematici nego onako ti su ti kao nešto zamislio.

Da li si uopšte čitao propise koji se odnose na ovu problematiku? Da li si uopšte pročito neko relevantno, stručno, tumačenje tih propisa a da to nije bilo kukanje "frilensera" po društvenim mrežama da neće da plate poreze i doprionose i laži koje oni iznose? Čak i ovde je sve ovo što ti pitaš objašnjavano više puta.

Da jesi čitao znao bi odgovore na ta pitanja i ne bi ti bilo ništa nelogično.

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.pop-sufi.net.ktk.de.



+2282 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.03.2021. u 18:18 - pre 37 meseci
Citat:
component:

Odakle ti to?
Ne mogu da verujem da ukoliko poslodavac ošteti radnika, država ga još jednom dotuče (radnika) dok je na kolenima.

Nece da ga (do)tuce, ali ako hoce u penziju, mora platiti sta nije placeno.
Citat:
Kako znaš da li je tvoj poslodavac za tebe uplatio penziono i zdravstveno? I još bolje ako znaš da nije, šta možeš da uradiš po tom pitanju? Da uplatiš umesto njega pošto je postala tvoja obaveza? Zašto bi onda ikada poslodavac uplaćivao? Samo sačeka malo da država to kasnije potraži od radnika.

Odes u PIO i trazis sifru. Naprave ti za 2 minuta i besplatno je. Potom gledas sa kompjutera, a verovatno moze i sa mobilnog.
Pricno je nemoguce da danas normalan, solventan poslodavac izbegava placanje doprinosa. Ali, ako ode u stecaj/likvidaciju, gotovo je sigurno da ce svakom dugovati po nesto. Ako duguje doprinose radnicima, oni nece moci u penziju dok se to ne izmiri. Pre par decenija je drzava poslednji put preuzela taj teret na sebe. Nakon toga, svako kome nesto nije uplaceno je morao sam da uplati, ili ce tek morati, neposredno pre penzije. Ima i varijanta da napravis dil sa poreskom da placas na rate, tako sto odes u penziju, a onda se dug odbija recimo narednih godinu, max dve. Penzioner moze lako da umre za razliku od frilensera, pa nema nista od otplate na 10 godina, drzava ne zeli takav rizik.
Citat:
Sve bi bilo jasno da se plata dobija bruto. I onda lepo tvoja je obaveza.

Da, tada bi bilo mnogo jasnije. Ustvari, bilo bi isto - od poslodavca u stecaju-likvidaciji obicno ne izvuces nista, a obavezu imas pa imas. Ali, da, nekako bi to bilo jasnije. Ali problem sa tim resenjem je sto bi se pojavili isti ovakvi pametnjakovici sa floskulama kako taj novac ne pripada budzetu, nego je "svoj, tesko zaradjen" ili kako onaj ko ima 500 evra bruto platu nema za doprinose, ili da bi to neko svakako ukrao iz budzeta pa bolje da ukradu oni nego neko drugi itd. Zbog mentaliteta ljudi drzava gleda ako moze da onemoguci ljudima da ispruze svoje duge prste do novca, jer ako pipnu novac, posle ima da rodis mecku da ga vratis vlasniku. Tako da - bolje spreciti nego leciti. Inace, to je otprilike isto kao sa racunima i porezom. Izdas nekom racun, das mu robu na odlozeno placanje, on ti nikad ne plati, a ti nemas ni robu ni novac, a pdv iskazan na tom racunu moras platiti.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.03.2021. u 18:34 - pre 37 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Penzioner moze lako da umre za razliku od frilensera


Frilenseri su besmrtni? Ako je tako onda cena koju plaćaju i nije tako velika. Platiš porez (i doprinose) i osećaš glad, ali bar ne možeš da umreš jer si besmrtan.

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.pop-sufi.net.ktk.de.



+2282 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.03.2021. u 19:49 - pre 37 meseci
Citat:
Frilenseri su besmrtni?

Za sada su se pokazali kao neunistivi
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 206972 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.