Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokret uništimo frilensere

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 207031 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.162.*



+557 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.03.2021. u 02:25 - pre 37 meseci
Citat:
DrMrFreelancer:
Pozdrav Majore! Pa eto finansiram. Kad dobijem 100e i razmenim za dinare ojacam valutu, kupim u maksiju robu, platim PDV za budzetske plate, platim profit da kasirka moze da dobije zaradu itd. Ko ima auto placa registraciju i akcize na gorivo, ko ima imovinu placa godisnji porez. Kao takav sam mnoogo korisniji nego bilo koji budzetski radnik. Ali eto doziveh da ljudi ne samo ne razumeju nego cak i omalovazavaju. Znaci placam i za puteve za razliku od 600.000 u javnom sektoru koji koriste iste te puteve za dzabe. Pa da ih je bar 100.000 manje koliko bi to usteda bila, vise puteva, a dobijemo jos toliko frilensera da placaju poreze hehe.


Zdravo, i ja kažem hehe, au šta sve napriča, da nisi zaboravio neki uspeh, da ste spasili neko dete zavejano u snegu u Feketiću? To da ojačaš valutu mačku o rep, ojačaš ali stranu a ne domaću, vas 10.000 x 1000 = 10.000.000 svaki mesec polako ali sigurno ukanjaljujete domaću valutu, uopšte ne znam šta će strana, a paralelna valuta ovde, ili ili brate odluči se (mislim na državu), sva sreća te imamo turiste kao što je Darko da to potroše negde napolju. Priznajem vam samo da donekle popravljate svoj standard (logično utajom), i svoje okoline donekle, jer država baš ništa ne čini po tom pitanju. Biće sad možda besplatni udžbenici, to je dizanje standarda, ali samo možda, država "trpi pritiske" da Nemački izdavač zadrži monopol, pa deca odgovaraju na pitanje kako izgleda Angela Merkel, izgleda ko veštica, ču Nemačka privreda jaka, pa kad je jaka što nisu zaradili kod sebe, nego došli ovde da sišu krv narodu monopolom, zarađuje 200e mesečno, a da plati udžbenike 15.000 pa kako?

Drugo bi bilo da ti svoje usluge naplaćuješ u dinaru, a da strani poslodavac mora da menja svoju valutu za dinar, dovija se gde da ga nađe, i plaća provizije, tad bi ojačavao valutu. A i ovo ostalo, aj sad svi da plaćamo poreze i doprinose tako što smo kupili bakaluk, DrFreelencer je kupio papriku i krastavac na pijacu, de rezerviši jednu penziju za njega, isprsio se za naše selo. Ima raznih budžetskih radnika, većina su potrebni i korisni, jedino političari ama baš nikom ne trebaju, njih bi u frilensere, tj na biro, odma.

Citat:
To je jedini nacin. Zasto svi misle da ce ljudi nastaviti da rade i krenuti da placaju posle ovog cimanja, prozivanja, pretnji kaznama, zaplenama, zatvorima. Evo npr. ja sam uvideo gresku sto sam se ikada nasao na strani gde imam "obaveze" prema drzavi tako da nadalje mogu samo da se zakacim na drzavni posao i da ne razmisljam o porezima. Malo ja da oporezujem druge hehe. I da izvadim stetu zato sto je drzava do sada bila samo u plusu od mene.


Slažem se. Čak i da je država bila u plusu od frilenserskog rada. Nego to očigledno ne umeju da cene.

[Ovu poruku je menjao MajorFatal dana 07.03.2021. u 03:46 GMT+1]
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.177.*



+557 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.03.2021. u 02:44 - pre 37 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Nece da ga (do)tuce, ali ako hoce u penziju, mora platiti sta nije placeno.


Što bi rekla jedna drugarica "volim ovaj lagani prelaz sa jednine na treće lice pasiv" :) Dakle on mora platiti šta nije "plaćeno". Pa nije šta nije plaćeno, nego ono što čuveni a izmaštani termin "poslodavac" nije platio. Jasno, glasno, materijalno, pod krivičnom odgovornošću.

Citat:
Odes u PIO i trazis sifru. Naprave ti za 2 minuta i besplatno je. Potom gledas sa kompjutera, a verovatno moze i sa mobilnog.
Pricno je nemoguce da danas normalan, solventan poslodavac izbegava placanje doprinosa. Ali, ako ode u stecaj/likvidaciju, gotovo je sigurno da ce svakom dugovati po nesto. Ako duguje doprinose radnicima, oni nece moci u penziju dok se to ne izmiri.


Evo ga opet treće lice: "dok se ne izmiri", pa neće da se izmiri samo od sebe, neko mora da izmiri, zašto koristiš treće lice pasiv tamo gde ne treba? A ako je poslodavac bio čuveni d.o.o društvo sa ograničenom odgovornošću, a za šta bi kod nas bolji termin bio društvo sa ničijom odgovornošću ko bi odgovarao za marifetluke svojom imovinom, jednostavno odšeta slobodan iako je upropastio ljude? Osnivački "kapital" 100 dinara? I nazovi država i dalje forsira, skoro insistira na "otvaranju" one-man-show d.o.o. kao rešenje za frilensere? Svašta!


Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1244



+442 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.03.2021. u 06:10 - pre 37 meseci
Predraže,
Samo da bude jasno da nisam frilenser i da moj poslodavac meni uplaćuje sve poreze i doprinose koji su potrebni.
I dalje sam na strani frilensera. Mislim da je celo problem nastao, ne zbog njih, već zbog državnih organa koji nisu radili svoj posao godinama.
Da su lepo ljudima izdali rešenja kad je trebalo, frilenseri su mogli da prestanu da zarađuju na ovaj način još davno i da se posvete nečem drugom.



Citat:
Darko Nedeljković:
Nece da ga (do)tuce, ali ako hoce u penziju, mora platiti sta nije placeno.


Ovo ne važi za frilensere? Platiće ako hoće u penziju. Njima hoće da naplate na silu. To je na šta pokušavam da ukažem. Na njihovoj strani sam pošto mislim da sistem treba da bude jednak za sve inače je nepravda. Nisam za nepravdu.
Ispada poslodavac može da ne uplati svojim radnicima doprinose a frilenser mora da plati za sebe. d.o.o je u boljem položaju.
Onda da svaki frilenser za 100 dinara otvori d.o.o. radi dok ga ne pojure za plaćanje i onda ode u stečaj i odgovara samo sa tih 100 dinara?


Trenutno ispada ovako:
Slučaj A - X radi za poslodavca koji treba da uplati sve poreze i doprinose za njega. Poslodavac to nije uradio. X nema dovoljno staža za penziju, ima izbor da uplati šta nedostaje, a poslodavac odgovara sa 100 dinara pošto je d.o.o. a to mu je kapital.
Slučaj B - Y je frilenser. Nije uplatio poreze i doprinose. Nema nikakav izbor. Država će mu uzeti sav novac sa kamatom. Odgovara ličnom imovinom.

Ako treba da se kažnjavaju ljudi što rade na crno ona treba tako da se sprovodi zakon. Ali isto za sve. Nasilno retroaktivno uplaćivanje doprinosa ne treba da bude rešenje.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.web.vodafone.de.



+7169 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.03.2021. u 06:32 - pre 37 meseci
To nisu iste stvari.

Preduzetnik (1-man-show) i drzava su 2 entiteta.

Zaposleni, poslodavac i drzava su 3 entiteta.

Naravno da u drugom slucaju postoji mogucnost da entitet “poslodavac” osteti zaposlenog, recimo - mahinacijama sa doprinosima.

Ali to je sasvim drugi tip kriminala koji blage veze nema sa odnosima preduzetnika i drzave.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.03.2021. u 07:21 - pre 37 meseci
Citat:
MajorFatal:
To da ojačaš valutu mačku o rep, ojačaš ali stranu a ne domaću, vas 10.000 x 1000 = 10.000.000 svaki mesec polako ali sigurno ukanjaljujete domaću valutu, uopšte ne znam šta će strana, a paralelna valuta ovde, ili ili brate odluči se (mislim na državu), sva sreća te imamo turiste kao što je Darko da to potroše negde napolju. Priznajem vam samo da donekle popravljate svoj standard (logično utajom), i svoje okoline donekle, jer država baš ništa ne čini po tom pitanju.

...

Drugo bi bilo da ti svoje usluge naplaćuješ u dinaru, a da strani poslodavac mora da menja svoju valutu za dinar, dovija se gde da ga nađe, i plaća provizije, tad bi ojačavao valutu.



Moram priznati ovo je prilično originalan argument i sasvim na mestu. Vrlo dobra opservacija.



 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.03.2021. u 07:38 - pre 37 meseci
Citat:
component:
Samo da bude jasno da nisam frilenser i da moj poslodavac meni uplaćuje sve poreze i doprinose koji su potrebni.
I dalje sam na strani frilensera. Mislim da je celo problem nastao, ne zbog njih, već zbog državnih organa koji nisu radili svoj posao godinama.
Da su lepo ljudima izdali rešenja kad je trebalo, frilenseri su mogli da prestanu da zarađuju na ovaj način još davno i da se posvete nečem drugom.


Evo i da tebi bude jasno ja sam frilenser 20 godina. Ali onaj što radi legalno. A ovi "frilenseri" rade ilegalno i traže da im se to prizna kao legalno.

Možda zato što ti radiš za platu i ne misliš o pprezima i doprinmosima i ne razumeš u čemu je problem. Kad bi osetio kako izgleda kad ti se na tržištu gde krvavo moraš da radiš da bi obezbedio porodicu, dođe neko ko radi na crno, ne plaća poreske obaveze i može da spusti cenu zato što sve što naplati stavi džep, a ti tu cenu ne možeš da priuštiš, jer radiš pošteno, pa plaćaš poreze i doprinose.

Kad dobiješ obračunski list za platu, pogledaj ga. Nađi stavku bruto iznosa plate. E to je tvoja stvarna plata a ne ono što ti isplate. Zamisli da ti možeš da kažeš da nećeš da platiš poreske obaveze i da lepo sebi zadržiš tu bruto platu.

Još jednom, država sve radi po zakonu. Fizičko lice svoje prihode, prema zakonu mora da prijavi sam, kao i da obrčuna i plati poreze. Razlozi zašto je to tako su više puta objašnjavani. Isto je i sa platama zaposlenih, kao što je tvoja, ne obračunava ti država porez nego tvoj poslodavac, koji ima zakonsku obavezu da to radi u tvoje ime.

Meni je neverovatno da neko ko radi za platu i plaća poreze i doprionose uopšte može da podrži zahteve "frilensera" da oni budu povlašćeni i da to ne moraju da plaćaju. Pa taj isti "frilenser" kad zapati kovid, dobije svu medicinsku pomoć, testove, preglede, bolničko lečenje, čak i sve do respiratora, pa ako treba dobiće i ove nove pilule od 1000 dolara komad, iako ne plaća zdravstveno. A šta misliš ko je to zdravstveno koje on koristi platio: pa ti.

Država može da obračunava poreze fizičkim licima samo za ono što joj je unapred poznato - kao što je na primer imovina.

Jedina krivica koja je na državi je što je dopustila da se "frilenseri" izvuku za poreze i doprinose starije od 5 godina. Nažalost, država do pre godinu dana nije imala tehničkih mogućnosti da prati sve prihode, pa samim tim ni da otkriva ko je izbegao da plati poreze. Sad ih ima. Ali svakako treba da odgovaraju odgvorni zašto je dopušteno da poreski dugovi zastare.

Razlika između "frilensera" i ostalih lopova je samo u tome što ostali lopovi kad kradu oni gledju da to sakriju, da ne može država da ih nahvata. A "frileneri" hoće da kradu, da ne kriju, i da ih država ne dira, tojest da im oprosti ukradeno. To ne ide. Nek rade oni i dalje na crno, nije to problem, samo što z aono što su uhvaćeni u kađži svakako moraju da plate, a za ubuduće nek smisle način kako da se kriju od države.

 
Odgovor na temu

plague
Software Developer
Auckland, NZ

Član broj: 46734
Poruke: 623
*.vocus.co.nz. via ipv6



+373 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.03.2021. u 08:18 - pre 37 meseci
Citat:
component:
Sve bi bilo jasno da se plata dobija bruto. I onda lepo tvoja je obaveza.


Mislis kao sto freelanceri dobijaju bruto pa placaju sav porez? :)
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.pop-sufi.net.ktk.de.



+2282 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.03.2021. u 09:06 - pre 37 meseci
Citat:
MajorFatal:
sva sreća te imamo turiste kao što je Darko da to potroše negde napolju.

Pa jeste sva sreca. Tj. to je default normalno ponasanje. Platis porez (i doprinose za onog koji insistira na preciznom izrazavanju) na svoju zaradu i potom trosis gde hoces i za sta hoces uz placanje pdv drzavi gde trosis. Ja razumem da na forumu imamo trolove koji se prave malo blesavi, pa po njima ispada nekako postenije utajivati porez nego ga posteno placati, ali sva sreca da ih niko ne uzima za ozbiljno. U tom njihovom univerzumu iskrivljenih shvatanja, verovatno je pozeljno ponasanje i ovi sto kradu po evropi, pa to posle donose u srbiju, ili ovi sto rade kao teroristi po siriji pa novac donose/salju u srbiju....

Ali, ako se ostavimo forumskog ludiranja, postoje dve vrste ljudi:
1) Oni koji novac zaradjuju/trose u skladu sa zakonom
2) Oni koji novac zaradjuju/trose protivzakonito

I svaka drzava gleda da ponasanje 2) suzbija i unistava
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.pop-sufi.net.ktk.de.



+2282 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.03.2021. u 09:29 - pre 37 meseci
Citat:
component:
Ovo ne važi za frilensere? Platiće ako hoće u penziju.

Vrati se pa procitaj jos jednom.

Citat:
Ispada poslodavac može da ne uplati svojim radnicima doprinose a frilenser mora da plati za sebe. d.o.o je u boljem položaju.

Pa jeste ako se tako gleda, doo nema ni zadnjicu da ga udaris 25 puta kao za vreme kneza milosa, ni ruku da mu je oseces kao u vreme cara dusana, ni vrat da ga obesis na terazijama kao za vreme turaka. Ako si vlast od DOO mozes samo da uzmes imovinu ako ima, a ako nema onda mozes da se slikas - ne mozes mu nista. Moze naravno smrtna kazna, tj. likvidacija, ali to nekako ne deluje dovoljno strogo. Svaki frilenser moze da osnuje DOO ako mu taj status odgovara, nije zabranjeno. Ako lose posluje, na kraju ce otici u stecaj/likvidaciju i potpuno legalno zeznuti drzavu za neki porez.


Citat:
Onda da svaki frilenser za 100 dinara otvori d.o.o. radi dok ga ne pojure za plaćanje i onda ode u stečaj i odgovara samo sa tih 100 dinara?

Upravo tako.


Citat:
Trenutno ispada ovako:
Slučaj A - X radi za poslodavca koji treba da uplati sve poreze i doprinose za njega. Poslodavac to nije uradio. X nema dovoljno staža za penziju, ima izbor da uplati šta nedostaje, a poslodavac odgovara sa 100 dinara pošto je d.o.o. a to mu je kapital.
Slučaj B - Y je frilenser. Nije uplatio poreze i doprinose. Nema nikakav izbor. Država će mu uzeti sav novac sa kamatom. Odgovara ličnom imovinom.

Jeste, ali ni DOO ne moze da plati platu radniku/osnivacu pre nego sto plati porez i doprinose. Moze da potrosi za neki drugi dug, plati racune i to je to. Svakako taj koji radi ostaje bez novca.


Citat:
Ako treba da se kažnjavaju ljudi što rade na crno ona treba tako da se sprovodi zakon. Ali isto za sve. Nasilno retroaktivno uplaćivanje doprinosa ne treba da bude rešenje.

Rec retroaktivno ima drugo znacenje. U slucaju frilensera, oni su fakticki ukrali tudji novac i sada kad se trazi da ga vrate oni se glupiraju "necu da vratim retroaktivno, hocu da vratim samo ono sto cu tek jednog dana eventualno da ukradem. I to samo ako me uhvatite istog dana. Narednog dana zastareva i postaje retroaktivno"
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.pop-sufi.net.ktk.de.



+2282 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.03.2021. u 09:46 - pre 37 meseci
Citat:
I dalje sam na strani frilensera. Mislim da je celo problem nastao, ne zbog njih, već zbog državnih organa koji nisu radili svoj posao godinama.

Jesi li takodje na strani Belivuka i njegove ekipe?
I u njihovom slucaju je problem nastao ne zbog njih, već zbog državnih organa koji nisu radili svoj posao godinama.
Postoji li ijedan slucaj u istoriji da je sud prihvatio takvo glediste?
Ako postoji, onda je pravedno da se amnestiraju svi koji se duze vreme bave kriminalom a nisu jos uhapseni. Nema smisla retroaktivno hapsiti. Samo tekuci mesec, ostalo puj-pike ne vazi!
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1244



+442 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.03.2021. u 11:35 - pre 37 meseci
Jasni su mi stavovi koji iznosite. I dalje mislim da nije rešenje naplata doprinosa unazad (osim ako doprinosima se ne stekne i pravo koji ti doprinosi donose).
Očignedno frilenser znači rad na crno. Frilenser nema frimu već, u većini slučajeva, obavlja poslove za neko pravno lice i za to dobije nadoknadu.
Mi u firmi, recimo, ne možemo da unajmimo neko fizičko lice, već samo pravno. Pravno lice ima svoje radnike kojima isplaćuje platu i za koje plaća poreze i doprinose. Sve čisto.

Moje viđenje je da je obavza pravnog lica sa reguliše doprinose za radnike koji obavljaju poslove za to pravno lice. Ili su frilenseri u prekršaju zato što samo pravno lice sme da obavlja te poslove? Znači rad na crno. Pretpostavljam da postoje odgovarajuće kazne za takvo pošanšanje.


Kada sam bio srednjoškolac prekucavao sam rukom pisane matruske radove i štampao ih. Za to sam dobijao novac. Valjda sam bio frilenser? Da li je treblo da otvorim firmu? Da li sam bio u prekršaju? Ne znam, verovatno jesam.
Kada sam bio student, pravio sam sitne programe za novac. Nisam imao firmu. Verovatno sam isto bio u prekršaju.
Ako sada, recimo, napravim kanal na Youtube, i dobijem neku uplatu na račun od Googla, da li je to rad na crno?


Koliko frilensera žena je dobijalo platu od države kada su otišle na porodiljsko odsustvo? Moja žena je trenutno na porodiljskom odstustvu. Dobija punu platu sve vreme i to pravo je stekla zato što ne dobija bruto platu, već sve vreme joj se uplaćuju doprinosi. Žena mog prijatelja je bila frilenser (predavala je kineskoj deci engleski jezik preko Inteneta). Nije otvorila d.o.o. ili slično i nije uplaćivala sebi doprinose. Mislim da je imala mesečno oko 350€. Kada se porodila zarada je postala 0€ mesečno. Sada se neko javlja da trba da plati 16.000€ za porez i doprinose. Ali sve zdravstvene preglede koje je obavila sama je platila. Ne priznaju nikakve "poslove troškove" i neće imati 5 godina staža.
Trebalo je da uplaćuje sebi doprinose i, predpostavljam, da ne bi imala problem. Ako treba da uplati taj novac za godine što nije uplaćivala, onda treba i da stekne sva prava za te godine. To bi bilo pošteno po mom mišljenju. Ali ko mene pita. Biće kako gazda odluči.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1244



+442 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.03.2021. u 11:38 - pre 37 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
I dalje sam na strani frilensera. Mislim da je celo problem nastao, ne zbog njih, već zbog državnih organa koji nisu radili svoj posao godinama.

Jesi li takodje na strani Belivuka i njegove ekipe?
I u njihovom slucaju je problem nastao ne zbog njih, već zbog državnih organa koji nisu radili svoj posao godinama.
Postoji li ijedan slucaj u istoriji da je sud prihvatio takvo glediste?
Ako postoji, onda je pravedno da se amnestiraju svi koji se duze vreme bave kriminalom a nisu jos uhapseni. Nema smisla retroaktivno hapsiti. Samo tekuci mesec, ostalo puj-pike ne vazi!



Ako su frilenseri kriminalci tako treba prema njima da se i ophodi.
Što se zaustavljaš kod Belivuka? Ni Hitler nije plaćao porez i doprinose. Znači frilenseri su isto što i Hitler!

Mislim, stvarno me ostavljaš bez reči... Da li pročitaš to što napišeš pre nego što pritisneš "Pošalji odgovor"?
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.03.2021. u 12:08 - pre 37 meseci
Za to vreme kod postenih preduzetnika:

https://www.elitesecurity.org/t506127-0

 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.03.2021. u 13:05 - pre 37 meseci
Citat:
Darko Nedeljković
Citat:
I dalje sam na strani frilensera. Mislim da je celo problem nastao, ne zbog njih, već zbog državnih organa koji nisu radili svoj posao godinama.


Jesi li takodje na strani Belivuka i njegove ekipe?

Ti bi stvarno mogao da smanjiš gas.
Čovek se izjasnio o frilanserima
a ti mu insinuiraš nešto što nije ni pomenuo niti ima veze sa frilanserima ni sa temom.
I posle ćeš da galamiš "oftopic" ako ti neko odgovori.

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.pop-sufi.net.ktk.de.



+2282 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.03.2021. u 13:41 - pre 37 meseci
Citat:
component:
Jasni su mi stavovi koji iznosite. I dalje mislim da nije rešenje naplata doprinosa unazad (osim ako doprinosima se ne stekne i pravo koji ti doprinosi donose).

Placanjem doprinosa za penziono se naravno stice pravo. Neko je nekad lupio da se ne stice, a drugi su to ponavljali kao papagaji, a niko nije citirao propis po kom se ne stice.
Doprinos za zdravstveno jeste problematican kad ga placas sa zakasnjenjem, ali nije tako samo za frilensere, nego za sve koji placaju sa zakasnjenjem. Ja se slazem da se o tome razgovara id a se dodje do najpravednijeg resenja, ali da resenje bude za sve isto, da ako bilo ko kasni sa placanjem postoji jedinstvena praksa sta se tada radi.

Citat:
Očignedno frilenser znači rad na crno. Frilenser nema frimu već, u većini slučajeva, obavlja poslove za neko pravno lice i za to dobije nadoknadu.

Mi na ovom forumu nemamo konsenzus sta znaci frilenser, nego imamo 16 razlicitih shvatanja. Poznajem ljude koji sebe nazivaju frilenserima, a rade legalno vec godinama-decenijama. Neki kao preduzetnici, neki po ugovoru o delu.

Citat:
Mi u firmi, recimo, ne možemo da unajmimo neko fizičko lice, već samo pravno.

Kakva je to firma i ko joj je zabranio da angazuje fizicko lice (frilensera) po ugovoru o delu?

Citat:
Kada sam bio srednjoškolac prekucavao sam rukom pisane matruske radove i štampao ih. Za to sam dobijao novac. Valjda sam bio frilenser? Da li je treblo da otvorim firmu? Da li sam bio u prekršaju? Ne znam, verovatno jesam.
Kada sam bio student, pravio sam sitne programe za novac. Nisam imao firmu. Verovatno sam isto bio u prekršaju.
Ako sada, recimo, napravim kanal na Youtube, i dobijem neku uplatu na račun od Googla, da li je to rad na crno?

Da, bio si frilenser, procitaj u zakonu o radu o radnom angazovanju van radnog odnosa. To se zove ugovor o delu i podleze oporezivanju.

Citat:
Koliko frilensera žena je dobijalo platu od države kada su otišle na porodiljsko odsustvo?

Po zakonu o radu, to pravo ne pripada angazovanima po ugovorima van radnog odnosa.


[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 07.03.2021. u 15:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.pop-sufi.net.ktk.de.



+2282 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.03.2021. u 13:44 - pre 37 meseci
Citat:
component:
Ako su frilenseri kriminalci tako treba prema njima da se i ophodi.
Što se zaustavljaš kod Belivuka? Ni Hitler nije plaćao porez i doprinose. Znači frilenseri su isto što i Hitler!

Mislim, stvarno me ostavljaš bez reči... Da li pročitaš to što napišeš pre nego što pritisneš "Pošalji odgovor"?

Pa nisu svi kriminalci, nego samo oni koji su utajili preko 150.000 dinara (a toznaci skoro svi). Prethodno sam na ovoj temi citirao krivicni zakon republike srbije koji to veoma precizno definise, pa ne bih da ponavljam.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.pop-sufi.net.ktk.de.



+2282 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.03.2021. u 13:55 - pre 37 meseci
Citat:
Al Imam:

Ti bi stvarno mogao da smanjiš gas.
Čovek se izjasnio o frilanserima
a ti mu insinuiraš nešto što nije ni pomenuo niti ima veze sa frilanserima ni sa temom.
I posle ćeš da galamiš "oftopic" ako ti neko odgovori.


Ovo nije offtopic - frilenseri tvrde da postoji pravna praksa da kada te drzava ne kaznjava dugo, onda je sama kriva za prekrsaje/krivicna dela koja nastavis da cinis, uz fix ideju da ti nisi nista kriv. Pretpostavljam da ako takva pravna praksa postoji (ili se sad prvi put uvede) onda ce belivuk i svako drugi imati pravo da je iskoristi. Ti uopste ne shvatas sta ja govorim sve vreme - frilenseri kao frilenseri mene uopste ne zanimaju ija uopste ne bih ucestvovaona temi da se oni ne ponasaju kao slon u staklarskoj radnji - svojim nepromisljenim zahtevima unistavaju sve oko sebe. Unistice radne odnose, unistice mogucnost borbe protiv kriminala, ugurace neke opasne sudske prakse u primenu od kojih cemo svi posle decenijama trpeti posledice. Ukoliko je drzava zaista kriva sto ne suzbija protivzakonito ponasanje na vreme i ukoliko se kriminalac na osnovu te primedbe moze amnestirati, onda je to tako i u slucaju belivuka. Ako je to bezvezarija koja se nikada nije mogla primeniti niti ce, hajde da to onda jasno oznacimo kao bezvezne baljezgarije i da se fokusiramo na nesto o cemu ima smisla razgovarati.
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.03.2021. u 14:46 - pre 37 meseci
Ajde ne baljezgaj više.

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.03.2021. u 06:22 - pre 37 meseci
Citat:
component:
Očignedno frilenser znači rad na crno. Frilenser nema frimu već, u većini slučajeva, obavlja poslove za neko pravno lice i za to dobije nadoknadu.
Mi u firmi, recimo, ne možemo da unajmimo neko fizičko lice, već samo pravno. Pravno lice ima svoje radnike kojima isplaćuje platu i za koje plaća poreze i doprinose. Sve čisto.


Ne. Frilenser je onaj koji nijeu stalnom radnom odnosu sa nekim poslodavcem već radi slobodno sa svakimsa kojim sklopi odgovarajui ugovor.

Frilenser radi ancrno onda kada ne priajvljuje prihode i neplaća poreze i doprionose. u srbiji frilenseri imaju najmanej pet različitih načina da delatnost obavljaju legalno. Koji način će da koriste zavisi šta im najvie odgovoara.

Firma, može da unajmi frilensera. Ne postoje nikakva pravna ograničenja.

Citat:

Kada sam bio srednjoškolac prekucavao sam rukom pisane matruske radove i štampao ih. Za to sam dobijao novac. Valjda sam bio frilenser? Da li je treblo da otvorim firmu? Da li sam bio u prekršaju? Ne znam, verovatno jesam.
Kada sam bio student, pravio sam sitne programe za novac. Nisam imao firmu. Verovatno sam isto bio u prekršaju.


Ako nisi prijavio prihod i nisi platio poreze i doprionse onda jesi bio u prekršaju.
Što te nisu ganjali? Verovatno iz dva razloga: naplaćivao su u kešu panisu mogli da te otkriju i sume su bile tako male da se državi neisplati da te ganja.

Citat:

Ako sada, recimo, napravim kanal na Youtube, i dobijem neku uplatu na račun od Googla, da li je to rad na crno?


To su prihodi od reklama i to se drugačije tretira, ne kao priod od rada. Zbog takvih stvari i jeste zakonom predviđeno da ti prijavljuješ prihode jer tada možeš da različite prihode različito tretiraš i da ne plaćaš poreze i doprionose na prihode koji ne spadaju pod to. Ali, ako ne prijaviš, onda će ti PU u nekom momentu taj prihod oporezovati kao prihod od rada a to ti je mnogo skuplje.

Citat:

Koliko frilensera žena je dobijalo platu od države kada su otišle na porodiljsko odsustvo?


Ako nisu radile leglano, naravno da nemaju pravo nanaknade.
Ako su radi legalno, zvisi koji oblik legalnog rada su korsitile. Ali, da, za neke oblike rada imaju skoro pa ista prava kao i žene koje su stalno zaposlene.

Nažalost kad radiš samostalno, stvari uvek budu komplikovanije nego kad radi za nekoga. Bolovanje je dobar primer, iako imaš pravo na bolovanje ako si samostalan to ti ne znači mnogo, jer ako uzmeš bolovanje, onda ne možeš da radiš, a ako ne radiš, onda nemaš prihode. Tako da ne ideš na obolovane osim akonemoraš a ako ideš onda možda moraš da zaposliš nekoga da radi umesto tebe da ti posao ne stane.

Kad si stalno zaposlen kod nekog poslodavca taj problem nemaš jer neće firma da stane ako ti odeš na bolovanje.


Trebalo je da uplaćuje sebi doprinose i, predpostavljam, da ne bi imala problem. Ako treba da uplati taj novac za godine što nije uplaćivala, onda treba i da stekne sva prava za te godine. To bi bilo pošteno po mom mišljenju. Ali ko mene pita. Biće kako gazda odluči.[/quote]


Pa ieste tako, imaš zakonsku obavezu da plaćaš doprinose. Onog momenta kada platiš doprinose, stičeš pravo da koristiš fondove. Ako platiš sa zakašnjenjem, stičeš pravo za period za koji platiš, a pošto je period u prošlosti, ti faktički to pravo ne možeš da iskoristiš. Pravo nisi iskoristio samim tim što nisi platio na vreme. Isto ti je i ako redovno plaćaš na vreme. Pravo imaš ali to ne znači da si obavezan da ga koristiš. Ako ti treba, koristiš, ako ti ne treba, ne koristiš. Ali ako ne koristiš neće ti vratiti pare nazad.


 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.03.2021. u 08:50 - pre 37 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Ovo nije offtopic - frilenseri tvrde da postoji pravna praksa da kada te drzava ne kaznjava dugo, onda je sama kriva za prekrsaje/krivicna dela koja nastavis da cinis, uz fix ideju da ti nisi nista kriv. Pretpostavljam da ako takva pravna praksa postoji (ili se sad prvi put uvede) onda ce belivuk i svako drugi imati pravo da je iskoristi.

Pa nije bas doslovce tako, ali nase pravo ima neke slicne opcije. Prvo, postoji koncept zastarevanja prekrsaja i krivicnih dela. Zastareva sve osim ratnih zlocina i zlocina protiv covecnosti. U slucaju ovih frilensera taj princip je vec primenjen, jer je zakon donet 2003, pa bi bez zastarevanja drzava mogla da ih goni za sve dugove od 2003. do danas. A traze im samo poslednjih 5 godina, jer je to rok zastarevanja poreskih dugova. Postoje drzave u kojima poreski (i svi ostali) dugovi nikada ne zastarevaju.

Druga stvar je da vlast u nekom trenutku moze da proceni da bi striktnom primenom zakona ostetila mnoge, sto bi stvorilo masovno socijalno nezadovoljstvo. Tada moze da se odluci da donese lex specialis, kojim bi se prekrsiocima delimicno otpisali dugovi, primenila neka vrsta amnestije, ali samo za odredjeni period. Naravno, oni koji su revnosno izmirivali svoje obaveze ce se tu svakako naci ostecenim. Ali, takva stvar nije nista novo ni kod nas, a ni u drzavama gde se zakoni mnogo vise postuju nego kod nas. U Srbiji je, na primer, takva stvar vec koriscena vise puta kada su amnestirani vojni dezerteri. Najpre jos tokom 90-ih, kada su amnestirani dezerteri JNA do 1992, potom negde 2003-2004 kada su amnestirani i dezerteri 1999, da bi 2011. bio donet zakon kojim su amnestirani cak i oni koji su vojni rok izbegavali do njegovog ukidanja. S druge strane, mnogi muskarci su sluzili vojsku, isli na vezbe, bili mobilisani, ucestvovali u ratu ... i njima sigurno nije prijatno kada shvate da oni sto su isli tetki lek da nose ni jedan jedini dan zatvora nisu dobili ... a ovi sto su ratovali mnogi su ostali trajni invalidi. Ali eto, drzava je tako izvagala.

Slicnu logiku su primenile i neke druge zemlje. Recimo, Holandija je sve do 2007. mnogima odbijala zahteve za politicki azil, a isto tako mnoge ilegalne imigrante je proterivala (koga su najvatali). Neki koje nisu nahvatali, a koji nisu pravili probleme, su ziveli ponekad i po vise decenija bez papiar. A onda je 2007. donet "generalni pardon", lex specialis kojim je svima koji su se zatekli u zemlji bez papira dala jednim potezom boravisne papire i azil, bez obzira da li su imali ili nisu imali pravo na to. Opet, mnogi do tada su osteceni, jer su odbijeni za papire. Ali, drzava je odlucila da izadje u susret jednom delu ljudi, iako to ide na stetu ovih drugih. I to vazi samo za ljude do 2007. Oni koji su dosli kasnije nisu mogli da se pozovu na taj zakon.

U slucaju frilensera moze se primeniti neka slicna logika. Neki delimicni otpis duga, gde bi se ljudima zatrazilo da plate poreze na realnu osnovicu i doprinose na minimalnu bi bilo neko izvagano resenje. Plus neki program postepene otplate duga, gde bi ti ljudi dobili sansu da to vrate u ratama. Druga opcija je da im se ne naplati dug od 5 godina unazad, vec recimo od godinu dana unazad, pocev od januara 2020. Treca opcija je retroaktivno prevodjenje u pausalce, uz minimalne dazbine za to. U svim slucajevima da im se jasno kaze da od sada vise nema vrdanja i da moraju da placaju pune iznose.

I ja ne mislim da bi tu neko bio ostecen. Procitaj ponovo prethodne pasuse i razmisli. Sve moze da se sredi. Pravila pausala mogu da se prilagode frilenserima i da se oni rese na taj nacin. A drzava bi imala koristi, jer bi ti ljudi bili ubaceni u legalne tokove. Ovako, dobice socijalne buntove, a oni koje nisu nahvatali ce prebaciti poslovanje na Payoneer i druge strane banke.
Citat:
svojim nepromisljenim zahtevima unistavaju sve oko sebe. Unistice radne odnose, unistice mogucnost borbe protiv kriminala, ugurace neke opasne sudske prakse u primenu od kojih cemo svi posle decenijama trpeti posledice.

Ti uporno trpas sva krivicna dela u istu korpu. To ne ide tako. Ako drzava amnestira odredjenu kategoriju ljudi, ta amnestija vazi samo za tu kategoriju, za to krivicno delo i za taj period u kome je to pocinjeno. Znaci, ako je nekom Perici oprosteno sto je 1991. i/ili 1999. isao tetki lek da nosi kada je objavljena mobilizacija, to tebi ne daje za pravo da npr. opljackas banku i da posle kazes: "A kako Perica nije isao u zatvor kao dezerter/izdajnik/... sta god ...?". A isto tako to ne daje za pravo nekom buducem vojnom obvezniku, kada drzava ponovo vrati vojsku, da kaze: "Ja necu, jer ni Perica nije hteo, pa nije robijao". To nece da moze. Perica je Amnestiran za period do 2010. Naravno, momci koji budu morali da idu u vojsku ce svakako imati odvratan ukus u ustima kada se sete te amnestije ... i svakako da im nece biti svejedno. Ali neko je tako odlucio i sad nema nazad.

Da li je to 100% fer? Nije. Da li je to pravedno? Svakako nije.

Zivot nije fer. Shvati i prihvati to. Takodje, zakoni ne sluze tome da ljudima donesu pravdu ili nepravdu, vec su samo tu da koliko-toliko urede odnose medju njima.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 207031 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.