Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 5654 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
83.137.1.*



+2283 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM17.12.2023. u 19:52 - pre 4 meseca
Gledam neke grafikone na +7 COP je oko 5 a na -15 je oko 2, znači snaga 40% od deklarisane, tj. nešto više od 4kW ali manje od 5kW. Problem je sto covek sad na ovim temperaturama troši 4-5 kW, (100 do 120 / 24 sata), a na žešćem minusu mu treba duplo toliko.Narocito kad imamo u vidu da mu i sad treba voda na 40C (na koliko ce mu trebati na minusu)... Mislim da se maksimalna snaga postiže na temperaturi vode 30C ili 35C, mrzi me da trazim, nek napise neko. Na 40C nece imati toliko. O predimenzioniranju - suprotno kotlu, toplotna pumpa je sve manje efikasna sto se vise priblizava svojim maksimalnim mogucnostima. Ako se ima para, najbolje je predimenzionirati. Tsko se smanjuje potrošnja struje i povećava radni vek uređaja. Znači, ko predimenzionira dvostruko štedi!
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM17.12.2023. u 19:57 - pre 4 meseca
Citat:
tihi2:
Nema brige oko zamrzavanja ni kod monoblok TP. Ona ima uprogramiran rad da na temperaturi ispod +4*C svakih 5 minuta provrti vodu. Samo treba da je uključena u struju.
Mnogo važnije je da li je TP voda/voda ili vazduh/voda. Kod ove druge snaga opada sa nižom temperaturom.
Dakle, ako je voda/voda onda je snaga koja piše (ali postoji trošak bušenja bunara), a vazduh/voda ima na spoljnjih -10*C snagu oko 60-70% deklarisane na +7*C. To treba imati u vidu.


Ne bih uzimao voda/voda, vise sam za vazduh/voda. Kaze majstor samo Valliant na -7 meri snagu, ostali na +7 ako sam ga dobro razumeo.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
83.137.1.*



+2283 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM17.12.2023. u 20:46 - pre 4 meseca
Lazov. Verovatno i ostalo što ti je ispričao ništa nije tačno.
Inače majstore nikad ne pitaj takve stvari, imaš internet pa nadji sam. Evo, ja za minut nasao veoma detaljne grafikone i tsbelr za njihovu toplotnu pumpu. Vidim odatle da predimenzionisana stedi do 20% struje u odnosu na onu koja radi punom snagom. Imas i razliku za 40C, 35C i 30C vodu. Svakako sacekaj zimus najnize temperature i vidi kolika ti je dnevna potrosnja struje (idealno bi bilo ako tada duva kosava, kod mene kosava jede energiju vise nego mraz). To podelis sa 24 i dobijes potrebnu snagu grejača. To pomnožiš sa 2.5 i dobiješ potrebnu snagu toplotne pumpe. Tada izaberes sledeci jaci model i to je to.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 17.12.2023. u 22:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM17.12.2023. u 22:47 - pre 4 meseca
Miloše, pitaj ga da ti da tabelu od tog modela. Koji model je u pitanju?
Ja za Fujitsu imam tabelu koja prikazuje HC, IP i COP za temperature vode 30,35,40,45,50 i 55. I to sve na po stepen spojne temperature od -20 do +35. Moja je deklarisana na 10kW na 7°C spoljne temperature za 35°C temperature vode.

Da li se zna cena toplotne pumpe i da li se zna cena ugradnje i svog pratećeg materijala i opreme? Negde može biti i 1000€ dodatno na cenu koštanja same TP.

Darko, TP ne bi trebalo da se predimenzioniše. Najbolje je da odgorava objektu pošto će tada konstantno raditi optimalno. Ako je predimenzionisana često će se gasiti. A onda se to rešava baferom, koji inače nije potreban.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
185.13.106.*



+2283 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 07:18 - pre 4 meseca
Inverter toplotna pumpa se nikad ne gasi, moja se nikad nije ugasila, on/off se naravno gase, moja greska sto ih nisam pomenuo, pretostavio sam da ce svako ko se iole informise obavezno uzeti inverter. Inverter radi tako sto smanjuje broj obrtaja. Rad na manjm obrtajima trosi manje energije i mnogo manje zagreva i haba kompresor. Konkretno bas za ovu njegovu sam gledao - ako radi na 25% brzine i trosi 25% struje, tada daje 30% energije koju bi dala pri punoj snazi, dakle 20% energije mu je dodatna usteda u odnosu na punu snagu! Nadam se da nisam zbunio brojevima 25% + 20 posto od toga je 30%
Moja radi u proseku u toj oblasti 25%-50%, tako da ima odlican stepen iskoriscenja i naravno nemam bafer niti vidim ikakvu potrebu da ga ugrađujem.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 07:49 - pre 4 meseca
I inverter toplotne pumpe gase kompresor. Kada se postigne željena temperatura i nema više potrebe za grejanjem ili kada padne ispod definisanog minimuma. Ako je predimenzionisana pumpa, onda će veći svoj radni vek raditi u neoptimalnom opsegu i češće će gasiti kompresor nego da manje-više konstantno radi kako je projektovana.
A i jače su skuplje, pa niko nije blesav da više para ,a da ne oseti efekat za šta je te pare dao. Mogao sam i ja da dam 6000€ umesto 4300€ da bih imao jaču pumpu. Efekat bi bio da u temperaturi u sobama ne vidim razliku, ali da skuplja češće pali i gasi kompresor.
Što se tiče bafera, topotnoj pumpi to ne treba. Ja ga imam, ali zato što koristim TP i za hlađenje. Bafer se obično dodaje kada je TP predimenzionisana, baš da bi se izbeglo to često gašenje kompresora.
Znači optimalno rešenje bi bilo da se kupi TP koja je predviđena za taj objekat.
Ako žešliš da se olakšaš nekoliko hiljada evra više, onda kupiš jaču TP (i daš više para) + kupiš bafer (još para) + kupiš materijal da se sve to poveže (još para) + platiš majstoru ruke da sve to postavi (još para). Nepošten majstor koji želi sebi da obezbedi veći posao, i time više zaradi, će uvek preporučiti jaču TP + bafer. Time ćeš dobiti sigurnost u jako hladnim zimama, ali ćeš za tih 3-5% kada ti treba jače grejanje platiti bar 2-3000€ više. Tom logikom možeš postaviti i sistem zemlja-voda i biti siguran da ćeš i na -30°C imati dobro grejanje. Ili da kupiš šta ti treba, a da nekoliko dana u par godina u sobi imaš 20°C umesto 23°C. Ili da tada upališ električni kotao/grejače i da povećaš račun za par hiljada dinara. TCO je na strani optimalne jačine TP.
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 08:16 - pre 4 meseca
Ova toplotna pumpa je u pitanju, kaze 8 kw je sasvim dovoljno ima back up heater od 3kw. U prilogu postavljam sta je rekao proizvodjac pa vi dajte neki komentar. Inace monoblok je i kaze puni se glikolom.

https://www.gstore.rs/artikal/...-h08-4r3ha-m--achp-h08-4r3ha-m


evo ovde i link za manual(ACHP-H08/4R3HA): https://www.auxcyprus.com/wp-c...tallation-Manual-Heat-Pump.pdf
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
185.13.106.*



+2283 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 08:38 - pre 4 meseca
Predlazem da sacekas minuse i kosavu, dojavis kakva ti je ptrosnja i onda izaberes. Ovako odokativno meni deluje da je premalo za tvoje potrebe.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
83.137.1.*



+2283 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 08:55 - pre 4 meseca
Citat:
component:
Ako je predimenzionisana pumpa, onda će veći svoj radni vek raditi u neoptimalnom opsegu

Mozes li napisati malo određenije, u procentima, od koliko do koliko je neoptimalni opseg, a od koliko do koliko optimalni i kako si dosao do tog iskustva. Vecina toplotnih pumpi je predviđena da radi i sa 10% snage (i to najoptimalnije), tako da za cesta iskljucenja mora bas da je predimenzionisana, tipa 10x ili tako nesto.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 09:22 - pre 4 meseca
Miloše, prvi link je monoblok, drugi link je je split sistem. Tj. manual (i tabela) je za split sistem.
Vidim da na tom sajtu imaju i split: https://www.gstore.rs/artikal/...achp-h08-4r3ha--achp-h08-4r3ha
I maltene ista cena, a nema bar zezanja sa glikolom.
Koliko vidim ovaj AUX je kineski brend. Ne znam koliko je popularan kod nas i kakva je servisna mreža.
Čisto da znaš šta sve može da bude problem sa TP iako radi ispravno: možda bude previše bučna, ima vibracije, previše ide u defrost mod, pravi velike oscilacije u temperaturi u kući. To sam čuo od drugih po Internetu. Mi nemamo nikakvih problema sa našom.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 10:14 - pre 4 meseca
AUX je domaci brend . Isto kao FOX, VOX i ko zna jos koliko izmisljenih ! Poredjenje sa njima jer pod imenom AUX se prodaju i obicne klime On-Off iste kao i ovih drugih domacih Trgovackih brendova .

Roba je Kineska , tzv. Na kilo , najlosija Kineska roba .
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 10:46 - pre 4 meseca
Citat:
ademare: AUX je domaci brend . Isto kao FOX, VOX i ko zna jos koliko izmisljenih ! Poredjenje sa njima jer pod imenom AUX se prodaju i obicne klime On-Off iste kao i ovih drugih domacih Trgovackih brendova .

Roba je Kineska , tzv. Na kilo , najlosija Kineska roba .


Pa sad sam zvao prodavca, covek kaze da nije domaci brend, proizvodi se u Kini u istoj fabrici gde i Union. E sad da li laze nema pojma. Majstora sam takodje pitao, rekao mi je samo da se ne proizvodi tj ne sklapa u Srbiji.
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 10:48 - pre 4 meseca
Citat:
component:
Miloše, prvi link je monoblok, drugi link je je split sistem. Tj. manual (i tabela) je za split sistem.
Vidim da na tom sajtu imaju i split: https://www.gstore.rs/artikal/...achp-h08-4r3ha--achp-h08-4r3ha
I maltene ista cena, a nema bar zezanja sa glikolom.
Koliko vidim ovaj AUX je kineski brend. Ne znam koliko je popularan kod nas i kakva je servisna mreža.
Čisto da znaš šta sve može da bude problem sa TP iako radi ispravno: možda bude previše bučna, ima vibracije, previše ide u defrost mod, pravi velike oscilacije u temperaturi u kući. To sam čuo od drugih po Internetu. Mi nemamo nikakvih problema sa našom.


Pa najverovatnije bih se odlucio za split. Medjutim ja se najvise plasim da ne bude da stavim TP i onda trosim 2000 kw mesecno na grejanje. Nije da je to mnogo u novcu ali nisam imao ideju da na kraju ugradjujem TP i idem u crveno sa strujom.
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 10:53 - pre 4 meseca
Citat:
component:

Da li se zna cena toplotne pumpe i da li se zna cena ugradnje i svog pratećeg materijala i opreme? Negde može biti i 1000€ dodatno na cenu koštanja same TP.


Cena je 380.000 dinara a ruke za ugradnju 300e. Prateci materijal bi morao da se uradi po specifikaciji tako da za to nemam odgovor trenutno.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 11:09 - pre 4 meseca
Ja sam probao da ti pomognem najbolje što sam mogao. Pošto sada koristiš električni kotao znaš koje temperature ti trebaju i znaš koliko struje trošiš. Ukoliko ne prelaziš puno 40°C temperaturu vode toplotna pumpa će ti trošiti sigurno 3 puta manje. Sad ti uradi najbolje što možeš. Ako odeš u crveno to neće biti puno. Mi smo za 5 godina korišćenja samo jedan mesec ušli u crveno (januar 2022) i to samo 2 kWh.
Meni je interesantna situacija pošto je montažna kuća, a ne znam puno ljudi koji imaju montažnu kuću.
Sve u svemu, nemaš puno izbora. Ako plin ne dolazi u obzir onda još manje. Za pelet vidiš kakva je situacija, pa je najgora opcija posle struje. Pošto je kuća u pitanju možda imaš mogućnosti da praviš kotlarnicu, pa da koristiš drva i bafer za centralno...
Da nemaš već urađeno podno, možda inverter klime bi isto bile dobra opcija. Za podno, TP ili plin, a plin otpada, tako da... opet dolazimo na isto. Nađi da ti uradi neko sa iskustvom i da možeš da za koju godinu opet da ga nađeš ako treba nešto da se popravlja ili podešava. I računaj da ni TP ne traje večno. 15-20 godina će valjda izdržati...
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 11:24 - pre 4 meseca
Citat:
Meni je interesantna situacija pošto je montažna kuća, a ne znam puno ljudi koji imaju montažnu kuću.
Sve u svemu, nemaš puno izbora. Ako plin ne dolazi u obzir onda još manje. Za pelet vidiš kakva je situacija, pa je najgora opcija posle struje. Pošto je kuća u pitanju možda imaš mogućnosti da praviš kotlarnicu, pa da koristiš drva i bafer za centralno...


Ljudi iz firme koja mi je pravila kucu su mi rekli da mi podno uopste nije potrebno vec da celu kucu mogu da ugrejem sa jednom klimom 18 i mozda jos jednom 12icom ako budu dobro pozicionirane. Meni se to nije svidjalo jer ne zelim da stalno drzim otvorena vrata od svih soba. Cvrsto gorivo mi nije opcija jer ne zelim da se zezam sa tim stvarima u 21. veku. Ja vec imam tehnicku sobu od 4kv u kojoj mi je smesten bojler za sanitarnu vodu i kotao, a moze da stane i bafer. Ne bih da uskacem u tu pricu sa TP preambiciozno pa da se zeznem, hteo bih da sagledam pricu iz svih uglova jer investicija nije mala a s obzirom da sam ove godine u izgradnji kuce finansije mi nisu jaca strana.Mozda bi bilo najbolje sto kaze Darko da proverim koja ce mi biti potrosnja u hladnijim danima oko -5 pa da znam na cemu sam, jer je ova potrosnja bila na +5 stepeni. Ja ne zivim trenutno u toj kuci pa postoji mogucnost da ne predjem ni ove zime pa onda imam 7 8 meseci da se presaberem i istrazim sta bi bila najbolja opcija, a dobio sam i neku infomaciju da mi plin mozda prodje sa zadnje strane placa pa bih tu imao kopanja nekih 50ak metara i postavljanje instalacija. Moram dobro da razmislim a svi vi mi stvarno dajete dobre smernice.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 11:38 - pre 4 meseca
Citat:
milos.nedeljkovic2:
Citat:
tihi2:
Nema brige oko zamrzavanja ni kod monoblok TP. Ona ima uprogramiran rad da na temperaturi ispod +4*C svakih 5 minuta provrti vodu. Samo treba da je uključena u struju.
Mnogo važnije je da li je TP voda/voda ili vazduh/voda. Kod ove druge snaga opada sa nižom temperaturom.
Dakle, ako je voda/voda onda je snaga koja piše (ali postoji trošak bušenja bunara), a vazduh/voda ima na spoljnjih -10*C snagu oko 60-70% deklarisane na +7*C. To treba imati u vidu.


Ne bih uzimao voda/voda, vise sam za vazduh/voda. Kaze majstor samo Valliant na -7 meri snagu, ostali na +7 ako sam ga dobro razumeo.
I drugi daju podatke o snazi TP za niže temperature, neki čak i grafikon do -20*C. Ima toga i na sajtu proizvođača, trgovci to ne stavljaju jer im kvari posao.
Pitanje je do kolikog minusa planiraš da se greješ samo na TP. To zavisi od gubitaka kuće ali uračunaj i vreme defrosta za TP vazduh/voda koji je oko svakih 30-40 minuta i traje desetak minuta kada TP ne greje.
Ja sam uzeo TP od 18kW za kuću od 12kWh/h gubitaka i grejem se samo na nju do oko -8*C. Obično je najhladnije oko 6:30 ujutru i tada je temperatura u kući 22.5 pa onda raste i održava se ceo dan na oko 22.8-23*C. To je predimenzionisanje od kao 30% ali jača TP će lakše i brže zagrejati i neće potrošiti više energije od manje TP. Jeste skuplja ali se isplati.
Potrošnja zavisi najviše od gubitaka kuće.
Inverter TP radi tako da smanjuje svoju snagu u skladu sa zahtevima za energijom i trebalo bi da se retko tj. nikada gasi.
Klasična TP on-off daje energiju kada postoji zahtev a gasi se kada to ispuni.
TP treba da je takve snage da se gasi najviše 3 puta na sat da se ne bi smanjivao njen radni vek. Zato se obično na on-off TP stavlja bafer koji omogućava da TP radi (kao kod mene npr.) 20 minuta a onda se ne pali 2 sata (bafer je od 1000l).
TP je potpuno ista tehnologija kao i klime. On-off i inverter, monoblok, split. Isto rade, kao da je unutrašnja jedinica uronjena u vodu.

[Ovu poruku je menjao tihi2 dana 18.12.2023. u 12:52 GMT+1]
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
185.13.106.*



+2283 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 11:49 - pre 4 meseca
Citat:
component:
Čisto da znaš šta sve može da bude problem sa TP iako radi ispravno: možda bude previše bučna, ima vibracije, previše ide u defrost mod, pravi velike oscilacije u temperaturi u kući. To sam čuo od drugih po Internetu. Mi nemamo nikakvih problema sa našom.

Ja sam zbog svega toga izabrao monoblok. Jeste da split sistem nema gubitke na toploj vodi napolju i da nema potrebu za antifrizom, ali su neke druge prednosti na strani monobloka - sve ostaje kako je fabrika napravila dok kod split sistema majstor moze da napravi N gresaka, na primer premalo gasa za tu duzinu cevi, ili previse, ili ne izvakumira dobro vec ostavi vazduh i vlagu u sistemu, ili gas polako vremenom negde curka itd. Ne mora biti da sam ja u pravu, ali to je moja logika - sto vise prilika da majstor pogresi, to je veca sansa da ce pogresiti. Majstori rade pod pritiskom sto nize cene i sto vece brzine, cesto su priuceni a i oni koji su isli u skolu su mozda bili jedinicari ili jedva dvojka, slabo su oni sta tamo razumeli, tako da je po meni problem izavan ljudskim faktorom najcesca vrsta problema.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 12:09 - pre 4 meseca
Citat:
milos.nedeljkovic2:Ljudi iz firme koja mi je pravila kucu su mi rekli da mi podno uopste nije potrebno vec da celu kucu mogu da ugrejem sa jednom klimom 18 i mozda jos jednom 12icom ako budu dobro pozicionirane. Meni se to nije svidjalo jer ne zelim da stalno drzim otvorena vrata od svih soba. Cvrsto gorivo mi nije opcija jer ne zelim da se zezam sa tim stvarima u 21. veku. Ja vec imam tehnicku sobu od 4kv u kojoj mi je smesten bojler za sanitarnu vodu i kotao, a moze da stane i bafer. Ne bih da uskacem u tu pricu sa TP preambiciozno pa da se zeznem, hteo bih da sagledam pricu iz svih uglova jer investicija nije mala a s obzirom da sam ove godine u izgradnji kuce finansije mi nisu jaca strana.Mozda bi bilo najbolje sto kaze Darko da proverim koja ce mi biti potrosnja u hladnijim danima oko -5 pa da znam na cemu sam, jer je ova potrosnja bila na +5 stepeni. Ja ne zivim trenutno u toj kuci pa postoji mogucnost da ne predjem ni ove zime pa onda imam 7 8 meseci da se presaberem i istrazim sta bi bila najbolja opcija, a dobio sam i neku infomaciju da mi plin mozda prodje sa zadnje strane placa pa bih tu imao kopanja nekih 50ak metara i postavljanje instalacija. Moram dobro da razmislim a svi vi mi stvarno dajete dobre smernice.


Kad ovako napišeš, onda stvarno ispada najbolje da sačekaš godinu dana. Šta je tu je, uradio si šta si uradio, pusti da prođe ova zima. S proleća ćeš imati već konkretne podatke, pa kreni sa projektom "TP" polako i pažljivo.

Nego imaš ti i još jednu opciju, ako već imaš tehničku sobu. Akumulator toplote. S njim bi imao opciju da koristiš samo nižu tarifu, koja je 4x jeftinija od više tarife. Ulaganja su mnogo manja. Razmisli o tome.

Ako TP sa ugradnjom, kako ti kažeš, košta oko 3.500 € + materijal, to ti izađe, oho-ho, skoro kao desetogodišnji iznos za kompletno grejanje! A još, preko toga, naravno, plaćaš i struju za TP.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 12:17 - pre 4 meseca
Citat:
Pitanje je do kolikog minusa planiraš da se greješ samo na TP. To zavisi od gubitaka kuće ali uračunaj i vreme defrosta za TP vazduh/voda koji je oko svakih 30-40 minuta i traje desetak minuta kada TP ne greje.


U principu planiram da ostavim ovaj kotao za neke vece minuse da može da pomogne, medjutim vidim da ova pomenuta split ima back up od 9kW.

Citat:
Nego imaš ti i još jednu opciju, ako već imaš tehničku sobu. Akumulator toplote. S njim bi imao opciju da koristiš samo nižu tarifu, koja je 4x jeftinija od više tarife. Ulaganja su mnogo manja.


Razmisljao sam i o tome, samo ne znam koliko bi me izasao racun da potrosim 2500-3000Kw jeftine struje. Ako neko moze da izracuna? Mislim da bih imao mesta da stavim bafer 500-800l ako treba toliki.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 5654 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.