Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 5668 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 375



+118 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 12:18 - pre 4 meseca
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
component:
Ako je predimenzionisana pumpa, onda će veći svoj radni vek raditi u neoptimalnom opsegu

Mozes li napisati malo određenije, u procentima, od koliko do koliko je neoptimalni opseg, a od koliko do koliko optimalni i kako si dosao do tog iskustva. Vecina toplotnih pumpi je predviđena da radi i sa 10% snage (i to najoptimalnije), tako da za cesta iskljucenja mora bas da je predimenzionisana, tipa 10x ili tako nesto.


Evo instalater se u ovom videu potrudio sa konkretnim brojkama

https://www.youtube.com/watch?v=TtAkQTy2vaw

dotakao se te teme više puta... pa i ovde recimo

https://www.youtube.com/watch?v=Nc7cI1Iw_Mc
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 12:27 - pre 4 meseca
Citat:
milos.nedeljkovic2: Razmisljao sam i o tome, samo ne znam koliko bi me izasao racun da potrosim 2500-3000Kw jeftine struje. Ako neko moze da izracuna? Mislim da bih imao mesta da stavim bafer 500-800l ako treba toliki.

Nema više onog kalkulatora računa za el.energiju, koji je bio na EPS sajtu, ali prema sadašnjim cenama, gruba računica je da za 2.500 kWh plaćaš oko 110€ - 120€.
Naravno, tu dođe i redovna potrošnja, čime se uvećava potrošena el. energija u crvenoj zoni, ali generalno uzevši: danas u Srbiji, sa ovom cenovnom politikom el. energije - grejanje na struju u nižoj tarifi je najisplativije.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 12:56 - pre 4 meseca
Citat:
Java Beograd: Nema više onog kalkulatora računa za el.energiju, koji je bio na EPS sajtu, ali prema sadašnjim cenama, gruba računica je da za 2.500 kWh plaćaš oko 110€ - 120€.
Naravno, tu dođe i redovna potrošnja, čime se uvećava potrošena el. energija u crvenoj zoni, ali generalno uzevši: danas u Srbiji, sa ovom cenovnom politikom el. energije - grejanje na struju u nižoj tarifi je najisplativije.


Pa znas sta mene buni, ja sam pre neki dan racunao bas na tom EPS-ovom(trenutno nije dostupan) gde mi je izbacio za 3000 kw oko 28.000 dinara, dok mi je na drugom koji je i dalje dostupan (https://www.zaposlimo-srbiju.c...ujaKalkulator/#google_vignette) izbacio oko 17.000 dinara sto mi je mnogo velika razlika za gresku. Stavio sam da potrosim oko 300kw vise i 2700kw nize tarife.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 13:14 - pre 4 meseca
Moram priznati meni je i dalje čudno da ta kuća troši toliko energije. Kako kažeš zidovi 10cm+10cm (wow!), plafon 20 cm mineralne vune ... bogtemazo, pa to je trebalo moći zagrejati sa dva fena za kosu.

Pogledaj još jednom grafikon koji sam ja postovao. Zanemari cene, zanemari višu, nižu tarifu ... Pogledaj ukupnu potrošnju: redovna zimska potrošnja je ispod 2.500 kWh (nov, dec, jan, feb) i svega tri puta sam prešao tu granicu.
A kod mene je izolacija 10 cm stiropor, plafon je 15 cm mineralne vune, i pod 2 cm stirodura. Nešto manje od 100 m2, prizemna kuća, održavam 22 C temperaturu.

Nešto mi tu ne štima, energetski. Ne znam šta je u pitanju.

Kažeš da ne živiš u toj kući. Možda je i to u pitanju. Jedan čovek svojim telom greje 100W, kažu. Četvoročlana porodica: 400W.
Pa kad se uključi šporet, rerna, TV, sijalice ... sve to doprinosi.



OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 13:35 - pre 4 meseca
Java, ti potrošiš za grejanje te kuće ispod 2500kWh za 4 meseca? Ili misliš 2500kWh po mesecu?
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 13:37 - pre 4 meseca
Citat:
Java Beograd: Moram priznati meni je i dalje čudno da ta kuća troši toliko energije. Kako kažeš zidovi 10cm+10cm (wow!), plafon 20 cm mineralne vune ... bogtemazo, pa to je trebalo moći zagrejati sa dva fena za kosu.


Pa to i mene buni, receno mi je sa svecom da cu se grejati. Jedino sto mozda kvari situaciju je tih 20ak kv prozorskih povrsina i sto u podu imam samo pecurke za podno od izolacije.

Citat:
Nešto mi tu ne štima, energetski. Ne znam šta je u pitanju.


Ajde ko se razume bolje, kotao je uzet polovan, mozda je problem u njemu? Mozda grejaci trose struju ali iz nekog razloga ne proizvode tih 12kw, ne znam da li je to moguce uopste?

 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 13:46 - pre 4 meseca
Citat:
component:
Java, ti potrošiš za grejanje te kuće ispod 2500kWh za 4 meseca? Ili misliš 2500kWh po mesecu?
Mesečno. Tj. manje od 2.500 kW/h mesečno, u udarnim mesecima. Vidi se na grafikonu.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 13:49 - pre 4 meseca
Citat:
milos.nedeljkovic2:Mozda grejaci trose struju ali iz nekog razloga ne proizvode tih 12kw, ne znam da li je to moguce uopste?


Nije moguće. Ne možeš ti iz električne mreže da izvučeš 100 kWh električne energije, a da dobiješ manje od 100 kWh toplotne energije. Ne može sve i da hoćeš.



OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 13:56 - pre 4 meseca
Citat:
Java Beograd: Nije moguće. Ne možeš ti iz električne mreže da izvučeš 100 kWh električne energije, a da dobiješ manje od 100 kWh toplotne energije. Ne može sve i da hoćeš.


Pa znam kad se nahvata kamenac na grejac na bojleru. Mozda se nahvatao kamenac ili mozda nesto od crnih cevi neki sloj, posto je ranije bio povezan na sistem sa crnim cevima.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 14:05 - pre 4 meseca
To je stara priča majstora-neznalica: "kad se nahvata kamenac u bojleru, onda troši više struje".

Samo jedno prosto pitanje: Gde je otišla ta energija, koja je kao, izvučena iz el. mreže a nije prenesena na vodu? A pošto znamo da energija ne može da nestane - onda je jasno da nema gde.

Dakle, još jednom: kod prostih grejača (ili kako se stručno kaže: omski grejači, omski otpor) sva energija koja se preuzma iz električne mreže se prenosi na vodu. 100% Ne može ni 101% niti 99%

Može grejač da oslabi, da slabije greje, naravno, ali onda iz el.mreže izvlači manje energije. I to se vidi na brojilu, na kraju krajeva.



Kod elektromotora, na primer, može da se priča o stepenu korisnog dejstva: koliko je energije izvučeno iz el.mreže, a koliko se kinetičke energije dobilo. Razlika su: gubici. Gubici su uvek: neželjena toplota.
A kod pretvaranja el.energije u toplotnu energiju - nema gubitaka - sve se pretvori u toplotu.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 14:11 - pre 4 meseca
E, a da ne krade neko tebi struju?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 14:19 - pre 4 meseca
Java,
Pa 2500 kWh je samo malo manje nego što Miloš dobija. Otprilike imate iste gubitke. Tvoja kuća je isto ispod 100m2 koliko sam shvatio? Teško da on može da se "greje na sveću", ako ti to ne možeš.

Miloše,
Ako želiš da se upustiš dublje, predlažem ti saj https://www.ubakus.de/u-wert-rechner/index.php
Možeš da napraviš baš zid kakav ti imaš i da vidiš kakva mu je U vrednost.
Isto i za plafon. I za pod. Prozori su komplikovani za računanje (ima veze koji je profil, kako kolika su stakla, koji distanceri, kakvo punjenje, premaz,...)

Ovako na brzinu:
zidovi su ti 0,18 W/m2K.
Plafon je 0,171 W/m2K
Pod je 1,123 W/m2K
Prozor sa duplim staklom od 1,2 do 3,7 W/m2K (recimo da je dosta dobar, pa računaj 1,5 W/m2K)

Pomnožiš te cifre sa površinom zida (bez vrata i prozora), plafona, poda i prozora sa njihovim koeficijentima. (Ja sam dobio da je kod tebe to oko 270)
Taj rezultat pomnoži sa ΔT (razlika spoljašnje i unutrašnje temperature).

To što si na kraju dobio je koliko W ti kuća svakog sata gubi energije.


Radi poređenja u vrednosti za moju kuću su
zid 0,230
krov 0,177
pod 0,233
prozori 1,1 (trostruko staklo, argon)
krajni gubici su nam 150 W/h


Edit: Za pod moraš posebno, pošto ΔT je drugačiji - tu je razlika temperature zemlje (10-12°C) i koliko greješ u kući (22°C)

[Ovu poruku je menjao component dana 18.12.2023. u 15:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 14:28 - pre 4 meseca
Citat:
Java Beograd: E, a da ne krade neko tebi struju?


Pa ne bi trebalo jer sam pratio potrosnju i vodio evidenciju na svakih 6 sati i poklapala se sa kw na kotlu. Ali planiram da stavim kontrolno brojilo pa da mogu tacno da ispratim potrošnju.
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 15:03 - pre 4 meseca
Citat:
component:
Java,
Pa 2500 kWh je samo malo manje nego što Miloš dobija. Otprilike imate iste gubitke. Tvoja kuća je isto ispod 100m2 koliko sam shvatio? Teško da on može da se "greje na sveću", ako ti to ne možeš.

Miloše,
Ako želiš da se upustiš dublje, predlažem ti saj https://www.ubakus.de/u-wert-rechner/index.php
Možeš da napraviš baš zid kakav ti imaš i da vidiš kakva mu je U vrednost.
Isto i za plafon. I za pod. Prozori su komplikovani za računanje (ima veze koji je profil, kako kolika su stakla, koji distanceri, kakvo punjenje, premaz,...)

Ovako na brzinu:
zidovi su ti 0,18 W/m2K.
Plafon je 0,171 W/m2K
Pod je 1,123 W/m2K
Prozor sa duplim staklom od 1,2 do 3,7 W/m2K (recimo da je dosta dobar, pa računaj 1,5 W/m2K)

Pomnožiš te cifre sa površinom zida (bez vrata i prozora), plafona, poda i prozora sa njihovim koeficijentima. (Ja sam dobio da je kod tebe to oko 270)
Taj rezultat pomnoži sa ΔT (razlika spoljašnje i unutrašnje temperature).

To što si na kraju dobio je koliko W ti kuća svakog sata gubi energije.


Radi poređenja u vrednosti za moju kuću su
zid 0,230
krov 0,177
pod 0,233
prozori 1,1 (trostruko staklo, argon)
krajni gubici su nam 150 W/h


Edit: Za pod moraš posebno, pošto ΔT je drugačiji - tu je razlika temperature zemlje (10-12°C) i koliko greješ u kući (22°C)

[Ovu poruku je menjao component dana 18.12.2023. u 15:33 GMT+1]



Ovako dobio sam

Zid 0,204
Plafon 0,190
Pod 0,966
Prozore sam ostavio kao ti 1,5

Dobio sam da imam 103kv spoljnih zidova ako si na to mislio(bez prozora).
Dobio sam da imam 20kv prozorskih povrsina
Pod imam 105kv
Plafon isto 105kv

to sam sve pomnozio i sabrao i dobio 172W/h

Proveri ako ti nije problem da li je to to

[Ovu poruku je menjao milos.nedeljkovic2 dana 18.12.2023. u 16:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 15:56 - pre 4 meseca
Citat:
milos.nedeljkovic2:
Citat:
ademare: AUX je domaci brend . Isto kao FOX, VOX i ko zna jos koliko izmisljenih ! Poredjenje sa njima jer pod imenom AUX se prodaju i obicne klime On-Off iste kao i ovih drugih domacih Trgovackih brendova .

Roba je Kineska , tzv. Na kilo , najlosija Kineska roba .


Pa sad sam zvao prodavca, covek kaze da nije domaci brend, proizvodi se u Kini u istoj fabrici gde i Union. E sad da li laze nema pojma. Majstora sam takodje pitao, rekao mi je samo da se ne proizvodi tj ne sklapa u Srbiji.



U mom postu lepo pise TRGOVACKI Brend ! To znaci da je uvoznik vlasnik Brenda , a ne Kineski proizvodjac !

Iz ovoga sto ti pises , ispada da sam ja rekao da je to " Domaci proizvod " ??

Lepo sam napisao da je to Kineski proivod na Kilo !

Treba razlikovati " Proizvodjacke brendove " i " Trgovacke brendove " ! To je jako velika razlika !

Jer ko god kupi u Kini 100 komada necega fabrika ce da mu Free napise sta god Kupac zeli ! Na primer " Brend " Mile , ili Pera !

Ovaj nas uvoznik je odabrao AUX , tako mu palo !
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 17:05 - pre 4 meseca
Ili sam ranije nešto pogrešno računao ili sada... Uglavnom. trebalo bi da je 60-tak kWh dnevno. Dakle ne bi trebalo da troši 100 kWh dnevno. Jedino da negde nije nešto zadihtovano.
Ovako ispada da je račun za celu zimu 200.000 din, a sa TP bi bio 40.000 din. Nije staršna razlika kao u prvom računanju. Ali svejedno će TP da se isplati jako brzo u odnosu na električni kotao.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
83.137.1.*



+2283 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 22:22 - pre 4 meseca
Mozes ti to i bolje. Treba ti dulo veci rezervoar od tog koji si pomenuo, a i to pod uslovom da vodu grejes na 95C.
 
Odgovor na temu

AcidMaster

Član broj: 5858
Poruke: 137
*.dynamic.stcable.net.



+4 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM18.12.2023. u 22:51 - pre 4 meseca
Citat:


Ovako na brzinu:
zidovi su ti 0,18 W/m2K.
Plafon je 0,171 W/m2K
Pod je 1,123 W/m2K
Prozor sa duplim staklom od 1,2 do 3,7 W/m2K (recimo da je dosta dobar, pa računaj 1,5 W/m2K)



Jao što mi žao čoveka da ga ovako majstori za podno prevare
Zidovi i plafon skoro kao pasivna kuća, podovi kao kod neizolovane kuće

Imaš li mogućnost da ugradiš AT i prebaciš se na jeftinu struju?
Ja sam pravio prošle godine AT od 2000L i prezadovoljan sam, za prvih 17 dana decembra potrošio sam oko 1000 kw u jeftinoj tarifi, prosek 60 kW dnevno ( isto Vojvodina u pitanju ).
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 04:48 - pre 4 meseca
Citat:
AcidMaster: Jao što mi žao čoveka da ga ovako majstori za podno prevare :(
Zidovi i plafon skoro kao pasivna kuća, podovi kao kod neizolovane kuće :~(

Imaš li mogućnost da ugradiš AT i prebaciš se na jeftinu struju?
Ja sam pravio prošle godine AT od 2000L i prezadovoljan sam, za prvih 17 dana decembra potrošio sam oko 1000 kw u jeftinoj tarifi, prosek 60 kW dnevno ( isto Vojvodina u pitanju ).


I mene mi zao ali sad moram da se fokusiram na to da nadjem pametno i koliko toliko ekonomicno resenje. Jer mi je zao da sahranim 300.000 dinara materijala u podu i da se prebacim na klime koje bi mi bile najjeftinije. A i onda ne bih kucu radio u plocicama, vec parketu. Imam mogućnost ali evo Darko kaze da mi treba veci od 800l ali ja msm da je realno oko 1000l max zbog prostora.

Citat:
Darko Nedeljković: Mozes ti to i bolje. Treba ti dulo veci rezervoar od tog koji si pomenuo, a i to pod uslovom da vodu grejes na 95C.


Mozda da stavim oko 1000l i da ubacim grejace direktnonu njega, tu treba sigurno da se ubaci 3 grejaca od po 6 kW. Negde sam procitao da ide 55l po kW. Ja sam se vec raspitivao ranije msm da mi je čovek trazio oko 1000e da mi napravi ali nije bio od 1000l.
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 05:08 - pre 4 meseca
Citat:
component:
Ili sam ranije nešto pogrešno računao ili sada... Uglavnom. trebalo bi da je 60-tak kWh dnevno. Dakle ne bi trebalo da troši 100 kWh dnevno. Jedino da negde nije nešto zadihtovano.
Ovako ispada da je račun za celu zimu 200.000 din, a sa TP bi bio 40.000 din. Nije staršna razlika kao u prvom računanju. Ali svejedno će TP da se isplati jako brzo u odnosu na električni kotao.



Pazi moguce je da nije jos zagrejao kucu do kraja pa mu je zato trebalo 100kw mozda kad bih tamo ziveo i kad bi grejanje bilo nekih 15ak dana konstantno ukljuceno pa bi se potrosnja spustila na 60ak kW.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 5668 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.