Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 5661 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 07:12 - pre 4 meseca
Citat:
milos.nedeljkovic2: Pazi moguce je da nije jos zagrejao kucu do kraja pa mu je zato trebalo 100kw mozda kad bih tamo ziveo i kad bi grejanje bilo nekih 15ak dana konstantno ukljuceno pa bi se potrosnja spustila na 60ak kW.

I mislim da je ovo u pitanju.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 07:16 - pre 4 meseca
Citat:
Pazi moguce je da nije jos zagrejao kucu do kraja pa mu je zato trebalo 100kw mozda kad bih tamo ziveo i kad bi grejanje bilo nekih 15ak dana konstantno ukljuceno pa bi se potrosnja spustila na 60ak kW.


Siguran sam da je ovo razlog čitave zabune. Naravno da moraš mnogo više da potrošiš energije da bi zagrejao na željenu temperaturu. Posle samo održavaš tu temperaturu tj. nadoknađuješ razliku koliko ti se kuća hladi.
Moguće da neće biti ni taj pod strašan problem. Toplota koja odlazi iz poda u zemlju greje tu zemlju pa nije više ni 10°C, nego se polako sve više greje. Suva zemlje je dobar akumulator toplote i izolator. A i te pečurke nije kao da nemaš ništa. Još jednom kažem, ako imaš cokle (kažeš da je kuća izdignuta 60 cm), obavezno ih izoluj ako nisi (stirodur).

Kad krene grejna sezona i meni dok ne zagrejem kuću potrošnja bude mnogo veća. Maltene TP radi bez prestanka iako je napolju relativno toplo. Sada kada je hladno, trošim 20-25kWh na dan.
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 07:45 - pre 4 meseca
Ja sam 10ak dana grejao kucu s tim sto sam prvih par dana na 15 stepeni, pa na 18 stepeni i onda poslednja 2-3 dana na 22 stepena. Mozda treba 10ak dana na 22 stepena da bi se kuca zagrejala. Razmisljam da tih prvih 10-15 dana uporedo lozim i kamin jer imam drva pa da pomogne pri zagrevanju.
 
Odgovor na temu

AcidMaster

Član broj: 5858
Poruke: 137
*.dynamic.stcable.net.



+4 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 08:31 - pre 4 meseca
Kuća je potrošač, a grejanje je tu da nadoknadi te gubitke kuće. Kod tebe je sve odlično izolovano za naše standarde, ali je pod problem, tu su ti najveći gubici. Pitanje je koliko bi loženje kamina pomoglo da se zagreje zemlja ispod ploče.
Gubici od 170w/h po stepenu nisu ništa alarmantno (ali su mogli biti upola manji), to je oko 70kw gubitaka za 24h na prosečnoj zimskoj temperaturi od +5C i sobnoj 22C ili oko 12.500kw za grejnu sezonu od 180 dana. Maksimalni gubici na -15 su oko 150kw, a sa kotlom od 12kw praktično imaš 96kw energije na raspolaganju u nižoj tarifi što bi trebalo biti dovoljno dok nije minus napolju.


Ako bi radio AT ne razmišljaj o manjem kapacitetu od 1000L, a poželjno bi bilo 2000L. Mene je jedan takav koštao oko 1500 eur u SSMvarijanti, sa 2 spirale i uronjenim bojlerom za toplu vodu. Mogu ti poslati slike na Viber da vidiš kako sam radio.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 08:45 - pre 4 meseca
Ali i taj pod ...
Kao prvo, nije da nije izolovan uopšte.
Kao drugo: kad se zagreje, toplota nema gde, nego ostaje u betonskoj ploči, tu u podu, ispod kuće. Ne ide u vetar. Okolna zemlja je odličan izolator.



Ne bih ja donosio nikakve zaključke o potrošnji dok ne prođe jedna cela sezona grejanja, ali tako da se živi / boravi u toj kući.
Tek onda ... papir i olovka, pa brojevi i računica.

4 k€ ulaganja u TP nije malo i nikako ne treba nepromišljeno krenuti u takav projekat.
Takođe i grejanje na struju na višu, dnevnu tarifu je skoro pa nepromišljena odluka.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 08:47 - pre 4 meseca
Kad smo već ko bafera kao akumulatora toplote, da li neko zna njihov vek trajanja?
Meni se ne sviđa ovaj tip grejanja pošto zauzima puno prostora a svakako ulaziš u crvenu zonu. Jeste da je to niža tarifa, ali ti utiče i na ostatak računa. Nije nešto preterano, ali ako plaćaš recimo 7000 din račun za struju, ako zbog akumulacije toplote povećaš potrošnju, tu istu struju ćeš platiti duplo više. A onda na to dodaš račun za akumulaciju toplote iz noćne tarife.
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 08:50 - pre 4 meseca
Citat:
AcidMaster: Ako bi radio AT ne razmišljaj o manjem kapacitetu od 1000L, a poželjno bi bilo 2000L. Mene je jedan takav koštao oko 1500 eur u SSMvarijanti, sa 2 spirale i uronjenim bojlerom za toplu vodu. Mogu ti poslati slike na Viber da vidiš kako sam radio.


Moze posalji mi, ja msm da sam zvao nekog iz Beočina. Covek se bavi tim i lepo i izgleda nije onako samo umotano u vunu nego ima neki prekrivac.
0604343979
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 08:53 - pre 4 meseca
Citat:
AcidMaster:Ako bi radio AT ne razmišljaj o manjem kapacitetu od 1000L, a poželjno bi bilo 2000L. Mene je jedan takav koštao oko 1500 eur u SSMvarijanti, sa 2 spirale i uronjenim bojlerom za toplu vodu. Mogu ti poslati slike na Viber da vidiš kako sam radio.


Okači slike ovde na forum. Verovatno su zanimljive većem broju forumaša.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 08:57 - pre 4 meseca
Citat:
component:
Kad smo već ko bafera kao akumulatora toplote, da li neko zna njihov vek trajanja?
Meni se ne sviđa ovaj tip grejanja pošto zauzima puno prostora a svakako ulaziš u crvenu zonu. Jeste da je to niža tarifa, ali ti utiče i na ostatak računa. Nije nešto preterano, ali ako plaćaš recimo 7000 din račun za struju, ako zbog akumulacije toplote povećaš potrošnju, tu istu struju ćeš platiti duplo više. A onda na to dodaš račun za akumulaciju toplote iz noćne tarife.



Drugar mi radi u EDS-u pa sam ga pitao koja je procedura da uzmem jos jedno brojilo. Neko mi rece da ce uskoro traziti posebnu stambenu jedinicu za drugo brojilo.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 09:12 - pre 4 meseca
Pa naravno. Logično, jer, sa dva brojila, ti imaš duplu zelenu i duplu plavu zonu. Oho-ho!
Kad smo pominjali dva brojila, ja sam mislio da ti govoriš o tvom internom, kontrolnom brojilu, nevezano za EPS.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

AcidMaster

Član broj: 5858
Poruke: 137
*.dynamic.stcable.net.



+4 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 09:19 - pre 4 meseca
Svoj AT sam radio od inoxa komplet sve, oplatu, izmenjivače, nosač izmenjivača i bojler, tako da što se tiče veka trajanja više se bojim za sebe nego za AT :D
Evo slike da se vidi kako to izgleda iznutra AT izmenjivači

AT nema računicu ako imaš jedno brojilo, jer imaš na raspolaganju samo 1600 kw za potrošnju kuće i grejanje, a onda ide crvena i skidanje kože sa leđa. Ja imam 2 el brojila i mogućnost prebacivanja, tako da kombinujem da ne uđem u crvenu.
Što se tiče veličine ne zauzima više od redovnog kotla na drva ili pelet, moj je prečnika 1.2m, sa izolacijom malo ječe od 1.3m, a to je oko 2m2.

Evo i potrošnje za prvih 18 dana decembra (grejanje + topla voda), kuća spratnica 150m2. Ovo mi je prva grejna sezona pa sam malo opterećen i pišem stanje svaki dan :) Link
 
Odgovor na temu

AcidMaster

Član broj: 5858
Poruke: 137
*.dynamic.stcable.net.



+4 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 09:23 - pre 4 meseca
Citat:
Java Beograd:
Citat:
AcidMaster:Ako bi radio AT ne razmišljaj o manjem kapacitetu od 1000L, a poželjno bi bilo 2000L. Mene je jedan takav koštao oko 1500 eur u SSMvarijanti, sa 2 spirale i uronjenim bojlerom za toplu vodu. Mogu ti poslati slike na Viber da vidiš kako sam radio.


Okači slike ovde na forum. Verovatno su zanimljive većem broju forumaša.


Hoću, ali još nisam sve završio pa ne izgleda lepo, AT je samo omotan vunom i strečovan :)
Ubacio sam gore jednu sliku, da se vidi kako izgleda iznutra.

Citat:
Java Beograd:
Ne bih ja donosio nikakve zaključke o potrošnji dok ne prođe jedna cela sezona grejanja, ali tako da se živi / boravi u toj kući.
Tek onda ... papir i olovka, pa brojevi i računica.

4 k€ ulaganja u TP nije malo i nikako ne treba nepromišljeno krenuti u takav projekat.
Takođe i grejanje na struju na višu, dnevnu tarifu je skoro pa nepromišljena odluka.


Za ovo se slažem i potpisujem 100%!
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 09:25 - pre 4 meseca
AcidMaster, ovo izgleda veoma dobro. Sa 2 brojila vredi razmisliti. Da li za oba brojila plaćeš sve iste stavke na računu? Koliko sam poslednji put računao, nešto ispod 2000 din je račun kada ni nemaš potrošnju na njemu. Ai nije to neka para. 200€ godišnje, ali dobijaš duplu zelenu i duplu plavu.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 09:27 - pre 4 meseca
Grejanje na struju sa 2 brojila je apsolutno moguće i najjeftinije.
Jedno brojilo za grejanje i ako treba onaj višak kilovata od drugog brojila za domaćinstvo.
Ja sam imao bafer od 2500l i mesečno sam imao u najhladnijem mesecu 2200kw niže i 2 kw više tarife. Nema jeftinijeg grejanja.
Sada imam AT od 1000l i kad ga grejem do 70*C (po noćnoj tarifi) ceo dan ga ne treba dogrevati.
Drugar je pre mesec dana uveo drugo brojilo u NS, tražili su da je posebna stambena jedinica i on je nusprostoriju proglasio kao posebnu. Predložili su mu da to može biti i garaža.
Koštalo ga 70000din.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 09:35 - pre 4 meseca
Citat:
Java Beograd:
Pa naravno. Logično, jer, sa dva brojila, ti imaš duplu zelenu i duplu plavu zonu. Oho-ho!
Kad smo pominjali dva brojila, ja sam mislio da ti govoriš o tvom internom, kontrolnom brojilu, nevezano za EPS.


Ja sam hteo kontrolno brojilo da stavim u svakom slučaju, ali ako bih uzeo jos jedno od EPS-a onda mi ne bi bilo potrebno to kontrolno, ima da se kupi trofazni merac potrosnje pa mogu njega da ubacim pre kotla.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 09:35 - pre 4 meseca
Citat:
component:
AcidMaster, ovo izgleda veoma dobro. Sa 2 brojila vredi razmisliti. Da li za oba brojila plaćeš sve iste stavke na računu? Koliko sam poslednji put računao, nešto ispod 2000 din je račun kada ni nemaš potrošnju na njemu. Ai nije to neka para. 200€ godišnje, ali dobijaš duplu zelenu i duplu plavu.


Da, verovatno se plaća sve duplo, cele godine (angažovana snaga, TV taksa ...) ali ako je grejanje zahtevno, ipak se isplati, kad se napravi konačna računica.
Jer, imaš zelenu zonu 600 kWh i plavu čak 3.200 kWh
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 09:37 - pre 4 meseca
Citat:
tihi2:
Grejanje na struju sa 2 brojila je apsolutno moguće i najjeftinije.
Jedno brojilo za grejanje i ako treba onaj višak kilovata od drugog brojila za domaćinstvo.
Ja sam imao bafer od 2500l i mesečno sam imao u najhladnijem mesecu 2200kw niže i 2 kw više tarife. Nema jeftinijeg grejanja.
Sada imam AT od 1000l i kad ga grejem do 70*C (po noćnoj tarifi) ceo dan ga ne treba dogrevati.
Drugar je pre mesec dana uveo drugo brojilo u NS, tražili su da je posebna stambena jedinica i on je nusprostoriju proglasio kao posebnu. Predložili su mu da to može biti i garaža.
Koštalo ga 70000din.


Imam ja boks za kerove od 13kvadrata mogu na njega da stavim brojilo haha i onako sam njima stavio podno grejanje u kucicu 🤣🤣🤣
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 10:04 - pre 4 meseca
Taman i da legalno gledaju TV.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 10:30 - pre 4 meseca
Eto rešenja.
Još možeš da kažeš da tamo neko stvarno i živi.
A propo troškova. Ja sam u ormanu stavio 2 grebenasta prekidača od 63A 0-1-2 i njime mogu da upravljam sa kog brojila ide grejanje, a sa kog brojila ide potrošnja u kući.
Zimi ako treba, prebacim grejanje na drugo brojilo kako ne bi ušao u crvenu zonu (ako je kritično) i sve je ok.
Leti prizemlje je jedno brojilo a sprat drugo i uvek potrošim celu zelenu i malo plave na oba brojila.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM19.12.2023. u 10:38 - pre 4 meseca
Jel to legalno? Ili je prekidač sakriven od el.distribucije?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 5661 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.