Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zabrana pušenja na javnim mestima!

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Zabrana pušenja na javnim mestima!

Strane: << < .. 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 618334 | Odgovora: 2139 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 13:57 - pre 114 meseci
Citat:
Sceka: Ali da izaziva rak - to sporim, skroz.

Vrati se i procitaj ponovo:
Citat:
Danas je poznato da pusenje povecava sanse za dobijanje raka pluca za red velicine (izmedju 15 do 30 puta).

Dakle u proseku 1 od 4/5 pusaca dobija rak pluca. Da, u pravu si, ne izaziva rak u 100% slucajeva. Ali je veca verovatnoca da ces umreti od raka nego od Ruskog Ruleta.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 14:04 - pre 114 meseci
Citat:
Sceka: Malo logickog razmisljanja, i opet je najlakse na svom primeru jer je u neku ruku drastican

Malo logickog razmisljanja i uvidis da je upravo to, iako najlakse pogresno.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 14:07 - pre 114 meseci
@DaliborP - Pa vidi ovako. Ja poznajem sigurno (najmanje) 100 i vise pusaca. Niko od njih nije imao rak pluca. Slabo stojim sa matematikom pa ako mozes da mi izracunas tu verovatnocu a dacu ti jos jednu nepoznatu, svi oni imaju pusacki staz od najmanje 20 godina, najmanje (ja sam mator i radim takav posao da znam mnogo ljudi pa mi veruj da su tacni navedeni podaci o broju i pusackom stazu...).


Pozdrav!

EDIT
@Shadowed - Ne razumem, sta je pogresno? Nisam se dobro izjasnio, razumem sta si napisao ali sta ti vidis kao pogresno?
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 14:16 - pre 114 meseci
Citat:
Sceka: @DaliborP - Pa vidi ovako. Ja poznajem sigurno (najmanje) 100 i vise pusaca. Niko od njih nije imao rak pluca. Slabo stojim sa matematikom pa ako mozes da mi izracunas tu verovatnocu a dacu ti jos jednu nepoznatu, svi oni imaju pusacki staz od najmanje 20 godina, najmanje (ja sam mator i radim takav posao da znam mnogo ljudi pa mi veruj da su tacni navedeni podaci o broju i pusackom stazu...).

Dakle ti "poznajes" 100 pusaca, a istrazivanja su vrsena na preko 30 hiljada ljudi duzi niz godina. I tako nekoliko puta, u zavisnosti koja je drzava u pitanju.

I sta mislis sad, cije istrazivanje ima vecu tezinu, to tvoje "poznanstvo" 100 pusaca ili nesto sto medicina radi vec 50 godina sirom sveta? Ako to ne razumes onda si idiot.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 14:21 - pre 114 meseci
Pazi, 30 hiljada ljudi od mnogo miliona pusaca i nije neka cifra, makar ponovljeno nekoliko puta istrazivanje. Obzirom da ti to ne vidis a po tvom nacinu razmisljanja i ophodjenju - onda si ti idiot.


Pozdrav!

Napomena - samo sam iskoristio tvoj nacin komunikacije. I to samo ovaj put jer ne zelim da se spustam na taj nivo.
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 14:26 - pre 114 meseci
Citat:
Sceka: Pazi, 30 hiljada ljudi od mnogo miliona pusaca i nije neka cifra, makar ponovljeno nekoliko puta istrazivanje.

Ne, ovo je neverovatno. Da li si ti stvarno to napisao??

Stvarno ne razumes da postoji razlika izmedju dugogdisnjeg naucnog istrazivanja i tvog licnog poznanstva 100 ljudi?
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 14:31 - pre 114 meseci
Naravno da postoji razlika. Ali u vezi tih 100 ljudi sam ti postavio pitanje kolika je verovatnoca (statisticki ili kako god...) za dobijanje raka pluca izazvano pusenjem. Na to nisi odgovorio nego kao odgovor navodis nesto sto smatras nekom cinjenicom ali je to nevezano za moje pitanje.

Pa sad, mozes li da odgovoris na pitanje ali konkretno, ili ne mozes? Ili ces opet da spinujes?


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 14:32 - pre 114 meseci
Citat:
DaliborP:
Citat:
Sceka: Ali da izaziva rak - to sporim, skroz.

Vrati se i procitaj ponovo:
Citat:
Danas je poznato da pusenje povecava sanse za dobijanje raka pluca za red velicine (izmedju 15 do 30 puta).

Dakle u proseku 1 od 4/5 pusaca dobija rak pluca. Da, u pravu si, ne izaziva rak u 100% slucajeva. Ali je veca verovatnoca da ces umreti od raka nego od Ruskog Ruleta.


Nemas ti veze sa zivotom.
Za Srbiju prosek obolelih od raka pluca iznosi 5200 osoba/ godisnje, a umre 4600 osoba. Prosek za Srbiju je 123 obolela od raka pluca na 100 000 populacije. To bi grubo bilo 123/100 000 x 0,8 = 0,000984 ili verovatnoca da pusac dobije rak pluca iznosi 0,0984%, sto je daleko manje od 1%. Kod Ruskog ruleta verovatnoca je 1/6 ili 16,66%, tako da nemoj lupetati.
E sada jos precizniju matematiku imaju osiguravajuca drustva i znaju da ce manje od 1% oboleti, a svim pusacima zaracunaju uvecanje rizika.
Statisticki gledano broj obolelih od raka pluca je na nivou statisticke greske.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 14:45 - pre 114 meseci
Citat:
Sceka:@Shadowed - Ne razumem, sta je pogresno? Nisam se dobro izjasnio, razumem sta si napisao ali sta ti vidis kao pogresno?


Pogresno je sto ne treba donositi zakljucke o ovakvim stvarima na osnovu licnog iskustva.
Mislim, evo ti moje iskustvo: svi ljudi koje ja znam da imaju rak pluca su pusaci. Ne znam ni jednog nepusaca koji ima rak pluca. Dakle, moras biti pusac da bi imao rak pluca.
Kao sto vidis - nema smisla. (gore navedeno je tacno, zaista svi ljudi koje znam da imaju rak pluca jesu pusaci, nisam izmisljao primer).
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 15:02 - pre 114 meseci
To je sve tacno sto si napisao. I ta takva logika je neprimerena - ali nije to poenta mog pisanija i licnog primera. Logika mog primera je jasno navedena, obzirom na pusacki staz i kolicine cigareta koje su koriscene logika navodi na "nekoliko rakova" pluca, a ja ni najmanju tackicu/senku na snimanju niti ikakvog problema sa disanjem ili bilo cim a u vezi toga (pluca) i kapacitet bas veliki.

Radi ostalih koji nisu procitali ili povrsno procitali - nigde nisam ni stavio kao reper moj primer sa pojmom uoptenog nego samo konkretno primer i odnos...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 15:07 - pre 114 meseci
Citat:
Shadowed: Pogresno je sto ne treba donositi zakljucke o ovakvim stvarima na osnovu licnog iskustva.
Mislim, evo ti moje iskustvo: svi ljudi koje ja znam da imaju rak pluca su pusaci. Ne znam ni jednog nepusaca koji ima rak pluca. Dakle, moras biti pusac da bi imao rak pluca.
Kao sto vidis - nema smisla. (gore navedeno je tacno, zaista svi ljudi koje znam da imaju rak pluca jesu pusaci, nisam izmisljao primer).


Da li svi pusaci koje znas imaju rak pluca?

Rizik se ne utvrdjuje tako sto se gleda ucesce pusaca u broju obolelih, vec se gleda/racuna broj obolelih u populaciji pusaca.

Evo ti nekoliko primera:

- broj homoseksualaca u populaciji obolelih od HIV-a je preko 35%, to ne snaci da ce 35% homoseksualaca dobiti HIV.
- broj srednje-medicinskog personala medju obolelima od Hepatitisa je relativno visok, ali to ne znaci da ce veliki broj tog personala dobiti Hepatitis.

To znaci da su male sanse da se desi, a ako se desi velike su sanse da bude iz te grupe.

Tako i sa pusenjem, male su sanse da pusac oboli od raka pluca, ali je veliki broj pusaca medju obolelima od raka pluca.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 15:19 - pre 114 meseci
Citat:
2012: Da li svi pusaci koje znas imaju rak pluca?

Rizik se ne utvrdjuje tako sto se gleda ucesce pusaca u broju obolelih, vec se gleda/racuna broj obolelih u populaciji pusaca.

E, pa ne. Kad bih dokazivao tvrdjenje da pusenje izaziva rak kod svakog pusaca onda bi trebalo utvrdjivati da li svi pusaci imaju rak (mada ni tada ne bi bilo dovoljno koristiti licni primer, to sto sam ja dao je primer POGRESNOG zakljucivanja).
Ako dokazujes da je pusenje neophodan uslov za dobijanje raka pluca, onda je dovoljno da svi koji imaju rak budu pusaci i svi koji ne puse nemaju rak. Opet napominjem da licni primer nije dovoljan i da je post bio namenjen da to pokaze.


Ono sto si dalje naveo nema smisla jer si obrnuo postavku a ostavio isti zakljucak.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 15:25 - pre 114 meseci
Citat:
Sceka:
Naravno da postoji razlika. Ali u vezi tih 100 ljudi sam ti postavio pitanje kolika je verovatnoca (statisticki ili kako god...) za dobijanje raka pluca izazvano pusenjem. Na to nisi odgovorio nego kao odgovor navodis nesto sto smatras nekom cinjenicom ali je to nevezano za moje pitanje.

Pa sad, mozes li da odgovoris na pitanje ali konkretno, ili ne mozes? Ili ces opet da spinujes?

Ti mora da se salis...Ne, ne zelim da odgovaram na takve gluposti, rasprava sa tobom je na nivou deteta od 9 godina.

Statistika u vezi pusenja i korelacije sa rakom pluca je neminovna. Pusac ima 15-30 puta vise sanse da oboli od raka pluca u odnosu na nepusaca. Tu je sve receno, sve ostalo receno je tvoje lupetanje.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 15:26 - pre 114 meseci
Citat:
Ako dokazujes da je pusenje neophodan uslov za dobijanje raka pluca, onda je dovoljno da svi koji imaju rak budu pusaci i svi koji ne puse nemaju rak.

Bravo. To je, sazeto, upravo ono sto pusaci traze od onih koji dokazuju - a ne dobijaju taj dokaz.

Ali i ono sto navodi @2012 je skoro skroz tacno. Mada mislim da je recenica:
Citat:
Rizik se ne utvrdjuje tako sto se gleda ucesce pusaca u broju obolelih, vec se gleda/racuna broj obolelih u populaciji pusaca.


Trebala da glasi:
"... vec se gleda/racuna broj obolelih u populaciji stanovnistva pa onda neki odnos pusaca i nepusaca kod obolelih a u odnosu na stanovnistvo."

Jel' valja? Mislim, stvarno nikada nisam bio dobar konkretno u tim racunanjima/"formulama"... pa se izvinjavam ako lupim nesto.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 15:26 - pre 114 meseci
Citat:
Shadowed: E, pa ne. Kad bih dokazivao tvrdjenje da pusenje izaziva rak kod svakog pusaca onda bi trebalo utvrdjivati da li svi pusaci imaju rak (mada ni tada ne bi bilo dovoljno koristiti licni primer, to sto sam ja dao je primer POGRESNOG zakljucivanja).
Ako dokazujes da je pusenje neophodan uslov za dobijanje raka pluca, onda je dovoljno da svi koji imaju rak budu pusaci i svi koji ne puse nemaju rak. Opet napominjem da licni primer nije dovoljan i da je post bio namenjen da to pokaze.


Ono sto si dalje naveo nema smisla jer si obrnuo postavku a ostavio isti zakljucak.


Ajde molim te objasni kako se racuna stepen rizika ili verovatnoca desavanja nekog dogadjaja.

Ako imas pusaca, kolika je verovatnoca da ce dobiti rak pluca? Ja tvrdim manja od 1%, tacnije dosta manja od 1%.

Veca je verovatnoca da nastradas u saobracajnoj nesreci.
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 15:29 - pre 114 meseci
Citat:
Sceka:
Citat:
Ako dokazujes da je pusenje neophodan uslov za dobijanje raka pluca, onda je dovoljno da svi koji imaju rak budu pusaci i svi koji ne puse nemaju rak.

Bravo. To je, sazeto, upravo ono sto pusaci traze od onih koji dokazuju - a ne dobijaju taj dokaz.

Ali i ono sto navodi @2012 je skoro skroz tacno. Mada mislim da je recenica:
Citat:
Rizik se ne utvrdjuje tako sto se gleda ucesce pusaca u broju obolelih, vec se gleda/racuna broj obolelih u populaciji pusaca.


Trebala da glasi:
"... vec se gleda/racuna broj obolelih u populaciji stanovnistva pa onda neki odnos pusaca i nepusaca kod obolelih a u odnosu na stanovnistvo."

Jel' valja?


Pozdrav!


Valja. Samo me mrzelo da racunam, pa sam stavio indeks 0.8 cisto kao procenat ucesca pusaca u broju obolelih.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 15:32 - pre 114 meseci
Citat:
2012:
Nemas ti veze sa zivotom.
Za Srbiju prosek obolelih od raka pluca iznosi 5200 osoba/ godisnje, a umre 4600 osoba. Prosek za Srbiju je 123 obolela od raka pluca na 100 000 populacije. To bi grubo bilo 123/100 000 x 0,8 = 0,000984 ili verovatnoca da pusac dobije rak pluca iznosi 0,0984%, sto je daleko manje od 1%. Kod Ruskog ruleta verovatnoca je 1/6 ili 16,66%, tako da nemoj lupetati.
E sada jos precizniju matematiku imaju osiguravajuca drustva i znaju da ce manje od 1% oboleti, a svim pusacima zaracunaju uvecanje rizika.
Statisticki gledano broj obolelih od raka pluca je na nivou statisticke greske.

Tako to izgleda kad se gologuzija bavi matematikom i statistikom, tad u grupu mogucih "pusaca" moze da se utrpa i cela populacija, pa i bebe i mala deca, ili neko ko pusi jedan dan i 5 godina. Nema sta, pravi si genije za matematiku, ne samo za zahtevne fizicke vezbe.

Srecom, moderna istrazivanja se ne zasnivaju na laickim proracunima poput tvog, vec pravim istrazivanjima, koja uveliko zavise od mnogih faktora, godina, pola, duzine pusenja, kolicine cigareta, itd. Naravno to je za tebe visa matematika.

 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 15:35 - pre 114 meseci
Citat:
DaliborP: Tako to izgleda kad se gologuzija bavi matematikom i statistikom, tad u grupu mogucih "pusaca" moze da se utrpa i cela populacija, pa i bebe i mala deca, ili neko ko pusi jedan dan i 5 godina. Nema sta, pravi si genije za matematiku, ne samo za zahtevne fizicke vezbe.

Srecom, moderna istrazivanja se ne zasnivaju na laickim proracunima poput tvog, vec pravim istrazivanjima, koja uveliko zavise od mnogih faktora, godina, pola, duzine pusenja, kolicine cigareta, itd. Naravno to je za tebe visa matematika.


Nebitno. Daj procenat ucesca pusaca u populaciji, da izracunamo i to. Koji procenat ti odgovara? 35% ili jos veci?
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 15:37 - pre 114 meseci
Citat:
DaliborP: ...
... vec pravim istrazivanjima, koja uveliko zavise od mnogih faktora, godina, pola, duzine pusenja, kolicine cigareta, itd. ....

Tacno. Samo sto ti te faktore nikada nigde nisi izneo ali ti nije tesko i rado to cinis (u nedostatku...) da nastavljas sa neprimerenim ponasanjem, nekulturom, licnim kvalifikacijama iako ne znas 'sagovornika' licno...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zabrana pušenja na javnim mestima!08.12.2014. u 15:38 - pre 114 meseci
Itekako je bitno. Nije racunanje za tebe, vidi se iz ovog:
Citat:
Ako imas pusaca, kolika je verovatnoca da ce dobiti rak pluca? Ja tvrdim manja od 1%, tacnije dosta manja od 1%.


Slusaj, pametnjakovicu, te informacije su javno dostupne. Forum ne treba biti mesto da ti dokaze neke ocigledne stvari. Knjigu u sake, ja verujem za 10 minuta mozes saznati o kakvom se procentu radi.

Citat:
Sceka:
Tacno. Samo sto ti te faktore nikada nigde nisi izneo ali ti nije tesko i rado to cinis (u nedostatku...) da nastavljas sa neprimerenim ponasanjem, nekulturom, licnim kvalifikacijama iako ne znas 'sagovornika' licno...

Naravno da jesam. Ali to bi zahtevalo od tebe da citas temu, a to je prevelik zadatak. Lakse je pricati gluposti.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Zabrana pušenja na javnim mestima!

Strane: << < .. 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 618334 | Odgovora: 2139 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.